Jump to content

ÖLÜM SON DEĞİL DİYORSAN

Recommended Posts

Dünyada özgür irade yok. Var olan irade çok kısıtlı. Yaşadıklarımız, arkadaş çevremiz, doğduğumuz coğrafya, anamızın babamızın ne iş yaptığından tutun çocukken arkadaşımıza verdiğimiz borcun ödenmemesine kadar çok fazla olay ben dediğimiz şeyi oluşturur.

Mesela tecavüz vakaları oluyor. Millet başlıyor asalım bunları keselim bunları. Cehennem bunlar için var falan.

Ulan dingil. Sen o tecavüzcü adamların yerine koy kendini. Onların yaşadıklarını yaşasan, o ortamda sen olsan farklı bir şey yapacağını mı sanıyorsun. Nobel barış ödüllü siyasetçi olmasını mı bekliyorsun o adamların!

Ama bizim dingil sanıyor ki kendisinin sapık olmamasının nedeni özgür iradesi. Sanki kendine hakim oluyor. Sanki tecavüz etmek sağlıklı bir insanın yapabileceği bir eylemmiş gibi...

Bir de çocukken ölenler var. Sen cennete, fenafillaha, bekabillaha veya her ne zıkkıma inanıyorsan ona ulaşırken bu gençlerin ulaşmaya hakkı yok muydu da çocukken öldüler. Veya afrikada, hindistanda açlık nedeniyle babasını dayısını çocuğunu kaybetmiş kendi hayatı için savaşan bir adamın böyle felsefi işleri düşünecek vakti var mı sanıyorsun? Sen burda karnın tok, sırtın pek PC başında allahı vs. kavramaya uğraş. Dünyaya gelmiş insanların %90ı Allah isminden, Muhammedin sisteminden habersiz. Bizim ayrıcalığımız ne?

Bu konular üzerinde düşünemeyecek insanların yaratılmasındaki amaç ne?

Amaaaan 15 yaşındaki bebe araba kazasında ölmüş. Bize ne? Biz daha tanrıya ulaşacaz. O ulaşmasa da olur!

Afrikada millet açlıktan ölüyor. Bildiğin ölüyor adam. 3 gün yemek yemesen elin ayağın titrer sinirlerin bozulur. O adam açlıktan ölüyor. Amaaaan s*kt*r et nasıl olsa biz tanrıya ulaşacaz daha! Zihinsel engelli adam? Boşveeeeer. Önemli olan biziz de mi?

Hele bi de daha ilginç teistler var. Bu coğrafyada doğduğu için cennete gidecek. Başkası Avustralyada doğduğu için cehenneme gidecek. Adam buna inanıyor ya! Sanki inancını kendi tercih etti de! Ulan sende sorgulamıyorsun, o da sorgulamıyor. O kendi cennetine gidiyor sen kendi cennetine...

O seni kendi cehennemine sokuyor sen onu kendi cehennemine.

Savaşlar oluyor. Binlerce insan 1 gündCancele ölüyor. Savaşlarda hep gençler ölür. Çocuk askerlerden tut 30 yaşına gelmemiş adamlar ölür. Amaaaaan onların sorgulayacak fırsatı olmayıversin. Ben cennete gidecem ya nasılsa koy götüne anasını satiyim.

Şundan eminim ölümden sonra bi hayat tasavvur etsem bile o herkes için aynı olacaktır. Azizinden sapığına...

Bu teistlerdeki inanılmaz bencillik nereden geliyor anlamak mümkün değil! Bu kadar kendini beğenmişlik nedir?

Egonuzun maşallahı var valla.

İşte bu yazıyı cevaplayabilecek babayiğit aranıyor. Hadi elinize kuvvet.

Sitelerde Paylaş

Teist coğrayada doğmuş olmak tesit olmayı gerektirmiyor ama değil mi ?

Yani bir tesiti suçlarken kendi çelişkini göremiyorsun.Sonrada kalkıp tacavüzcünün çevre şartları ile öyle olduğunu üfürüyorsun !

Önce sen cevapla bakalım bunu.Sen teist coğrfayada dodunda ne oldu ? teist misin ? hayır.

Peki tecavüz eden caniyi ne halt etmeye suçsuz ilan ediyorsun ? suçlusu kim kurbanı mı ?

Sitelerde Paylaş

Teist coğrayada doğmuş olmak tesit olmayı gerektirmiyor ama değil mi ?

Yani bir tesiti suçlarken kendi çelişkini göremiyorsun.Sonrada kalkıp tacavüzcünün çevre şartları ile öyle olduğunu üfürüyorsun !

Önce sen cevapla bakalım bunu.Sen teist coğrfayada dodunda ne oldu ? teist misin ? hayır.

Peki tecavüz eden caniyi ne halt etmeye suçsuz ilan ediyorsun ? suçlusu kim kurbanı mı ?

noir kafan çalışmıyor pek. nerde dedim teist coğrafyada doğmak teist olmayı getiriyor diye.

ha dediğin şey doğru.

türkiyedeki bütün dinsizler evvelinde müslüman değil miydi?

sadece biz sorguladık.

noir kimler tecavüz eder?

sen tecavüz edebilir misin örneğin? yaşantılar getirir bunu. sen gerçekten sağlıklı, üniversite okumuş vs. bir insanın sapık olabileceğini düşünüyor musun?

gerçekten eşit bir toplum olsak o zaman haklı olurdun.

bu eylem cezalandırılması gereken bir eylemdir. ona laf yok. asıl suçlu onlar olmadıkları halde mevcut sistemin devam edebilmesi için olması gerekiyor cezaların. demagoji yapman da gözümden kaçmadı. suçlu kurban falan : ) şeriatçı değiliz biz.

demek istediğimi anlamayacak kadar kalın kafalı çıktın. sırf başkası aynı şeyleri gevelemesin diye yazıyorum.

yazının geri kalanına cevap ver verebilirsen.

Sitelerde Paylaş

noir kafan çalışmıyor pek. nerde dedim teist coğrafyada doğmak teist olmayı getiriyor diye.

ha dediğin şey doğru.

sadece biz sorguladık.

sen tecavüz edebilir misin örneğin? yaşantılar getirir bunu. sen gerçekten sağlıklı, üniversite okumuş vs. bir insanın sapık olabileceğini düşünüyor musun?

bu eylem cezalandırılması gereken bir eylemdir. ona laf yok. asıl suçlu onlar olmadıkları halde mevcut sistemin devam edebilmesi için olması gerekiyor cezaların. demagoji yapman da gözümden kaçmadı. suçlu kurban falan : ) şeriatçı değiliz biz.

demek istediğimi anlamayacak kadar kalın kafalı çıktın. sırf başkası aynı şeyleri gevelemesin diye yazıyorum.

Hee benim kafam çalışmıyor demek eğitimli olan herkes on numara insan oluyor.Sen dünyadan bi-habersin.Kriminal dosyaları biraz karıştır bakalım .En büyük vahşetleri kimler yapıyor ? nice doktorlar var mesleğini kullanarak seri cinayetler işleyen.

Benim kafam kalın.Senin kafanın içi boş gibi duruyor.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Milyarlarca galaksi üzerinde, milyonlarca yıldızın bir uydusunda Dünya denen gezegende, Kılınç olarak BENlik sahibi olmuş biri

Ne bulunduğun kıtada, ülkede, ailede, senin biyolojik yapını oluşturan XX ve XY karışımı bir yapıya bürünmeni,

İçinde bulunduğun şartları, çevreyi ve bu totemlerden ötrü seçtiğin mesleği, çevreyi, sen seçmedin değil mi? Sen mi seçtin?

Peki, genetik veri tabanından gelip, çevre ile de tümleşip, beyninle veri tabanına yüklediğin bütün değerlerin, şartlanmaların, hormonal reaksiyonları sonucu tetikleyen nörokimyasal yapınla özdeşleştiğin BENLİĞİNe atfettiğin ve içerisinde her an bulunduğunu sandığın olaylar zinciri seni nereye sürüklüyorsa, yukarıda duygusallığı sonucu bunları dile getirende aynı sonuca muzdariptir. Neden-sonuçlar asla değişmez, bu hikmet sistemini bilemeyişinizdendir. Bu evrensel sistemde de realite, güçlü güçsüzü yer! Sizin kabullenemediğiniz bir tanrının buna nasıl izin vermesi fikri. Olmayan tanrı bunu nasıl düşünsün?!

tarihinde Dr.Neo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok tehlikeli, insanlara büyük zararlar veren psikopatik kişiliğe sahip insanlar var mesela.

Bu insanlar tıbben hasta. Biz insanlar onları tedavi etmenin yollarını arıyor ve toplumdan izole ediyoruz çünkü kendimizi korumak gibi bir zorunluğumuz var. Gerekirse cezalandırıyoruz vs. Bunların hepsi normal ve olması gereken zaten.

Ama Allah'ın bu insanlara nasıl davranacağını ben de hep merak etmişimdir. Çünkü bu insanlar gerçekten akıl sağlığı bozuk, beyninde çok önemli arızaları olan tıbbi vakalar. Ve en temelde, suçsuzlar...

Biz insanlar ceza-i ehliyet kadar hukuki ehliyete de önem veriyor bu işi titizlikle yapmaya çalışıyor, adaletli olmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. O nedenle bu tür hastaların işlediği suçlar ve o an içinde bulundukları durumun ayrıntısı önem kazanıyor. Ama bunlar sadece insanların kendilerini ve birbirlerini korumak için kullandıkları sistemler. Tümü de bilimsel.

Ama ya Allah? Onlara vermediği özgür iradenin hesabını mı soracak acaba?

Öyle görünüyor.

Sitelerde Paylaş

Sizin kabullenemediğiniz bir tanrının buna nasıl izin vermesi fikri. Olmayan tanrı bunu nasıl düşünsün?!

Bunu nerden uyduruyorsun? Kimsenin böyle bir isyanı yok. En azından benim yok.

Bunlar teistleri ilgilendiren sorunlar. Onların yanıtlaması gereken sorular. Kötü ve iyi nedir, kimdir, sınırlar nerede başlar nerede biter, onların, Allah'tan geldiğini sandığı bütün o çarpıklıkların nedenleri aslında nelerdir ve biz insanlar neye göre değerlendirir, ne tür stratejiler geliştiririz vs...

Bunları biz belki biliyor ve olduğu gibi kabulleniyoruz.

Sorun, onları kabullenemeyenlerde. Elbette ki bir Tanrı yok.

Sitelerde Paylaş

Çok tehlikeli, insanlara büyük zararlar veren psikopatik kişiliğe sahip insanlar var mesela.

Bu insanlar tıbben hasta. Biz insanlar onları tedavi etmenin yollarını arıyor ve toplumdan izole ediyoruz çünkü kendimizi korumak gibi bir zorunluğumuz var. Gerekirse cezalandırıyoruz vs. Bunların hepsi normal ve olması gereken zaten.

Ama Allah'ın bu insanlara nasıl davranacağını ben de hep merak etmişimdir. Çünkü bu insanlar gerçekten akıl sağlığı bozuk, beyninde çok önemli arızaları olan tıbbi vakalar. Ve en temelde, suçsuzlar...

Biz insanlar ceza-i ehliyet kadar hukuki ehliyete de önem veriyor bu işi titizlikle yapmaya çalışıyor, adaletli olmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. O nedenle bu tür hastaların işlediği suçlar ve o an içinde bulundukları durumun ayrıntısı önem kazanıyor. Ama bunlar sadece insanların kendilerini ve birbirlerini korumak için kullandıkları sistemler. Tümü de bilimsel.

Öyle görünüyor.

Kainatın yaratıcısını kabul edersek o yaratıcının en az yarattıkları kadar mesala IFeelGood kadar adil olması zorunludur.

Adil olmak ise sadece özgür irade ile bilinçli bir şekilde işlenen suçlara ceza vermeyi gerektirir.

Sitelerde Paylaş

Öyle görünüyor.

En temelde suçsuz olduklarına katılıyorum.Biz toplumdan kopan bireyleri toplumun çıkarlarına uymayan bireyleri cezalandırıyoruz.Fakat bu bireyler toplumdan tecritlenerek yetişmedi.O suçluları suçlu yapan toplumsa cezasını da toplum ödüyor.Etki ve tepki.Bizim problemimiz bireyi ayrı görmek toplumcu düşünememek ki zaten sorunların kaynağı budur.Kişiler kendileri için istediğini başkaları için de isteseler toplum zararlısı bireyler çok çok azalacaktır.Pozitif düşüncenin altından kalkamayacağı bir sorun olabileceğini sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne kadar konuşursanız konuşun yalnız şe gerçeği iyice anlayın . Sizin benliğiniz ; Çevrenizin ve anne - babanınızın genlerinin kopyasıdır . Sizin benim özgür iradem değiniz şey aslına kopya iradeden başka birşey değil . Sİzin iradeleriniz belirleyen şey bu iki unsur işte . İçinde yaşadığın ortam ve taşıdığınız genler . Bana bu yazıyı yazdıran da benim özgür iradem değil . Bana bu yorumu yazdıran tamamen kopyalanmış irademdir .

Sitelerde Paylaş

hani bazen biri kızını yada oğlunu evereceği kişiyi uzaktan gözler haline ahlakına bakar...

onun yaşam tarzını beğenirse evliliğe ses çıkarmaz ...

gözlenen kişinin bu durumdan haberi olmaması mümkündür...

bazende o kişinin yakın arkadaşları bu durumu gizlice haber verirler haline haeketlerine dikkat et diye...

işte insanların çoğu gözlendiklerinden habersiz bir şekilde dürüstlükleri iyilikleri kötülükleri tesbit ediliyor...

iyiler için evrenin güzel yerleri hazırlanmış...

peygamberler de bu vaziyeti insanlara hatırlatan kişiler...

Sitelerde Paylaş

Kilicncla aynı fikirdeyim,hepimiz biyokimyasal robotlarız işte.

Günah keçisi nazi almanyasını ele alalım.

1789 fransız inkılabının yaydığı milliyetçilik,milliyetçiliğin avrupada ırkçılığa dönüşmeye başlaması.

Sanayi inkılabı sonrası sömürgecilik yarışı.

Sarı ırkın 2. sınıf insan muamelesi görmeye başlaması.

1.dünya savaşı,almanların aldığı ağır yenilgi.

Yıllarca ezilen,kendini ispatlamak isteyen bir alman halkı..

Sonuç Nazi almanyası.

+++

Kendi yaşamınızda yaptığınız hataları ve kötü eylemleri gözden geçirir iseniz şartların sizi zorladığını açıkça görürsünüz.

Gerekli ortam sağlanırsa herkesi katile dönüştürmek son derece kolay.

Özgür irade falan yok.

Ölüm mutlak son olmalı ki en güzel seçenek bu bence.

tarihinde Ramirez tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özgürlük zorunlulukların bilincine varmaktır.

Özgürlük her aklına geleni gerçekleştirmek demek değildir.

İnsan sosyal varlıktır. Sosyal yönü arttıkça, sosyal yönü geliştikçe bireysel özgürlüklerin, zorunlu olarak herkes için geçerli olmasını ister ve bunun yolunu ve yöntemini araştırır.

Bireysel özgürlüklerin herkes için gerçekleşmesi, daha adil ve daha kabul edilebilir bir ortam yaratır. Öyle ya özgürlükler açısından kimse kimseden geri kalmıyor.

Bu açıdan bakınca, sosyalleşmek bireysel özgürlükleri daraltmıyor, aksine yaygınlaştırıyor.

Ancak bireysel özgürlüklerin kullanılmasının gereklerinden başlıcaları ekonomik durum olunca ve toplum ekonomik durumu eşitsiz bireylerden oluşunca ister istemez özgürlüklerin kullanılmasında da sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ekonomik eşitlik, özgürlüklerin kullanılmasında da imkan eşitliği yaratır. Daha fazla imkan için daha fazla zenginlik ve üretim gerektir.

Herkese iş, herkese aş, herkese gelir, herkese özgürlük imkanlarını çoğaltma ve topyekün kalkınma.

Nasıl bir toplumsal düzene geldik?

Adını siz koyun? :D

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

ha dediğin şey doğru.

sadece biz sorguladık.

Hele o okumus kisilerin halklara tecavüzü yok mu,hele o okumuslar cok bilmisler yok mu,bu serefsiz dünyanin sebebi o cok okumuslar...

Sitelerde Paylaş

Katiliorum kilinc. Hepimiz korkularimizin (ve diger duygularimizin), cevremizin, hatta dogdugumuz cagin esiriyiz. Ozgur irademiz ya hic yoktur, ya da yok denecek kadar kisitlidir. Boyle bir dunyada hapishane, mahkeme gibi kurarak kendimizi korumaktan baska secenegimiz yok (ironik yani).

Ama ozgur iradenin olmamasi islam perspektifine cok uygun, cunku islamda sadece allahin ozgur iradesi vardir, gerisi ise takdir-i ilahi'dir. Zaten kendisi kuranda bildirmis "onlarin gozlerini kapattik, kulaklarini muhurledik..." gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...