Jump to content

Türkler ve Kürtler Öz Kardeştir!

Recommended Posts

Ben de önünüzde diz çökmedim

Biz yada kişisel olarak ben önümüzde diz çökmenizi istemiyorum,yani pekte fark etmez aslında,sadece yok olun,uzaklaşın bizden,ister diz çöküp ister emekleyerek ister ayakta fark etmez bir şekilde yok olun gidin,illa size hükmetmek gibi bir derdim yok yani benim için en azından...E inat edersen diz çöksende çökmesende bi şekilde sonuçlarına katlanırsın,ister amuda kalk fark etmiyor.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kürt meselesinin özü Kürtlerin biz azınlık olarak bu ülkenin kuruluşunda kabul edilmemeleridir. Bu tabiki Müslüman olan diğer etnik azınlıklar için de geçerlidir: Laz, Çerkes vs.

Batı Lozan'da bize Hristiyan ve Yahudi azınlıkları tanımamızı zorlamıştır.

Atatürk ve ekibi ise Türkiye için farklı planları vardı. Amaçları herkesi Türklerştirmekti. Bunun sonucu ise tabiki diğer dillerin ve kimliklerin zamanla yokolmasıdır. Keza bugün Lazca ve Çerkezce yokolmanın eşiğindedir.

Açık ki kimse kendi atalarının dilinin ve kültürünün yokolmasını istemez. Bu ise devlet tarafından onların üstüne zorla dayatılan birşey olduğunda da PKK gibi aslında Leninci ve ayrılıkçı bir örgüt bu kadar taban bulur.

Atatürk hep bize anlatılan ve övülen "ileri görüşlülüğü" ile malesef 70-80 sene sonrasını görememiştir. Bize de nurtopu gibi bir Kürt ve Terör Sorunu onun attığı tohumdan filizlenip miras kalmıştır. Teşekkürler Atatürk! Ne kadar ileri görüşlüymüşsün!

Sitelerde Paylaş

Biz bugüne kadar forumda boşuna çabalamışız.

Dirilişin saçmalığından sonra bu ikinci oldu.

Bunları aştık sanıyordum amma yanılgı içindeymişim.

Saçmalık olan neymiş?

Biz burada Kürt'lerin kökenini araştırıyor değiliz. Araştırıyor bile olsak kalkıp da Türklerin bölgeye gelir gelmez hadi Kürt yaratalım demiş olduklarına ihtimal veremiyoruz. Bunu iddia etmeden önce dayanaklarını da açıklamış olman gerekirdi ama bunu göremedik.

Türkler bölgeye gelir gelmez demedim ki. İslam sonrası Arap fetihleri ekrad (aslen "göçebeler" daha sonra "Kürtler"), Türkler gelince de Kürtler oldu. Daha öncesine ait tek bir belge veya kavram yoktur.

Özgün bir Kürt ırkının ne olduğunu sormadan önce, bana millet tanımı yapar mısın?

Bir de tarihteki ihanet ve isyanlarını yazar mısın Kürtlerin?

Bunları çözümlemeden bir yere varamayız yoksa.

Millet: Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus.

İsyanlara gelince, zaten 1840'lara kadar askere alınmıyorlardı. Ondan sonraki dönemde ise 93 Harbi'nden başlayarak sürekli isyan çıkarmışlardır. Bunlar ilk dönemde dini ve mahalli, cumhuriyetin hemen öncesi ve sonrasında da Kürtçü bir şekil almıştır.

Sitelerde Paylaş

Yazıda Atatürk'ten baya alıntılar var. Çok ilginç şeyler var:

"Kürt kardeşlerimin hürriyeti ve refah ve ilerlemesinin vasıtalarını sağlamak için sahip olmaları gereken her türlü hukuk ve imtiyazların verilmesine tamamen taraftarım."

Bunu tabi Milli Mücadele öncesi Kürtlerin de desteğine ihtiyacı olduğu zaman söylemiş. Tamamen taktiksel.

Tabi o zamanlar "hilafeti" çok önemsiyormuş gibi yaptığı zamanlar:

�Sizler gibi din ve namus sahibi büyükler oldukça Türk ve Kürdün yekdiğerinden ayrılmaz iki öz kardeş olarak yaşamakta devam eyleyeceği ve makamı hilafet etrafında sarsılmaz bir vücut halinde iç ve dış düşmanlarımıza karşı demirden bir kale halinde kalacağı şüphesizdir.�

Peki Atatürk Kürtlerin desteğini alıp da Milli Mücadeleyi kazandıktan sonra ne diye "Kürt" lafını unutur olmuş?

Önceden "Türk ve Kürt" diyen insan sonradan sadece "Yüce Türk milleti" deyip durmuş.

Sen onu demeden önce Atatürk'ün bu gazına ve teklifine Kürtler sadık kalıp Türklere destek vermiş mi onu sorgula. Ondan sonra bunları yaz. Bizim yerimizde bir başka devlet olsaydı (zaten o dönem dünyadaki akım da buna müsaitti) Kürtleri çok beter bir şekilde hallederdi.

Şu aşağıdakine bakar mısınız? Irkların haklarının korunması Türklerle Kürtlerin aralarında halledeği bir aile meselesi imiş.

Peki madem öyleydi, sen Cumhuriyeti ilan edip tek adam olarak yönetime sahip olduğun zaman, Kürt çocuklarına Türk dili, Türk tarihi ve Türk milliyetçiliği öğreten, ama Kürt dili, tarihi ve milleti hakkında tek laf etmeyen müfredatı kabul ederken bunu bir "aile meselesi" olarak Kürtlere danışarak mı yaptın?

Bunu isteyen ve Ankara hükümetine bildiren bizzat Kürtlerdir.

Bu yukardaki lafı diyen Kürt mebusu acaba Atatürk'ün baştan Kürtleri varsayıp sonradan inkar edip zorla asimile etme ve Kürtçeyi ve Kürt kimliğini yok etme politikası karşısında da "biz birşey istemiyoruz" der miydi?

Peki bu makaleyi yazan adam "açılım paçavrası" derken demek istediği bu inkar politikasının aynen devam ettirilmesi mi? "AKP'nin sakladığı" bu gerçekler dediği nedir peki? AKP Atatürk'ün zamanında taktiksel olarak Kürtler'e mavi boncuk verip sonra onları kazıkladığını mı saklıyor?

Merak etme, o bahsettiğin adam Nasturi İsyanı'nda isyanı bastırma amacıyla gidip daha sonra Şeyh Sait'te Türk ordusuna karşı savaşmış ve idam edilmiştir.

Kürtlere mavi boncuk verilmesi için önce Kürtlerin o boncuğu hak etmesi lazımdır.

Kürt meselesinin özü Kürtlerin biz azınlık olarak bu ülkenin kuruluşunda kabul edilmemeleridir. Bu tabiki Müslüman olan diğer etnik azınlıklar için de geçerlidir: Laz, Çerkes vs.

Batı Lozan'da bize Hristiyan ve Yahudi azınlıkları tanımamızı zorlamıştır.

Hayır, tam tersine. Lozan'a bakarsan İslam dininden olan Kürtlerin de azınlık sayılmak istendiğini, Türklerin de buna karşı çıktığını görürsün. Biz İslam dininden olan gayri Türkler için (Kürt, Çerkes, Arnavut vs.) müslüman olmayan Türkleri (Ortodoks Karamanlılar) feda ettik.

Atatürk ve ekibi ise Türkiye için farklı planları vardı. Amaçları herkesi Türklerştirmekti. Bunun sonucu ise tabiki diğer dillerin ve kimliklerin zamanla yokolmasıdır. Keza bugün Lazca ve Çerkezce yokolmanın eşiğindedir.

Açık ki kimse kendi atalarının dilinin ve kültürünün yokolmasını istemez. Bu ise devlet tarafından onların üstüne zorla dayatılan birşey olduğunda da PKK gibi aslında Leninci ve ayrılıkçı bir örgüt bu kadar taban bulur.

Atatürk hep bize anlatılan ve övülen "ileri görüşlülüğü" ile malesef 70-80 sene sonrasını görememiştir. Bize de nurtopu gibi bir Kürt ve Terör Sorunu onun attığı tohumdan filizlenip miras kalmıştır. Teşekkürler Atatürk! Ne kadar ileri görüşlüymüşsün!

Yok olmayan Kürt kültürünü de görüyoruz. Başta Çerkesler olmak üzere medeni diğer topluluklar entegre olurken (bu arada Rusya'da özerk bölgeleri vardır) Kürtler gibi daha ilkel ve vahşi topluluklar direnmiştir ve daha sonrasında da günümüzde olduğu gibi dehşetengiz kültürleriyle Türk kültürünü zehirlemektedir. Atatürk dönemi asimilasyon politikaları devam edip tavizler verilmeseydi o iş de halledilmiş olurdu, şimdi ise maalesef durumu görüyoruz.

Sitelerde Paylaş

Sen onu demeden önce Atatürk'ün bu gazına ve teklifine Kürtler sadık kalıp Türklere destek vermiş mi onu sorgula. Ondan sonra bunları yaz. Bizim yerimizde bir başka devlet olsaydı (zaten o dönem dünyadaki akım da buna müsaitti) Kürtleri çok beter bir şekilde hallederdi.

Ermenileri halleden Kürtleri niye halletmesin? Baksana zaten soykırımcı zihniyet Türkler'e uzak birşey olsa zaten seni, KerpetenVahşi'yi böyle soykırımcı laflar ederken görmeyiz. Çok ırkçı var bu memlekette Ermeni Soykırımı için "ne güzel kesmişiz" diyen ve Kürtler için de soykırımcı fikirler besleyen.

Atatürk dönemi asimilasyon politikaları devam edip tavizler verilmeseydi o iş de halledilmiş olurdu, şimdi ise maalesef durumu görüyoruz.

İyi de Kürtler veya başkası asimilasyona uğramak istemiyorsa nolacak? Ya dilleri kültürleri yokolmasın istiyorlarsa? Zorla mı yapılacak? Ya direnirlerse? Dağa çıkarlarsa? Nereye varacak işin sonu? Bütün bu asimilasyon inadı ne için? Türklüğün şanı yürüsün diye mi ülkeye vergi veren askerlik yapan etnik azınlıkların dili ve kültürü sistematik olarak yok ediliyor, ve onların ayaklanmasından doğan savaşa yüzmilyarla dolar harcanıyor ve ülke kalkınamıyor ve savaşın yarattığı fırsatla faşistler devletin içinde çeteleşiyor?

Sitelerde Paylaş

Ermenileri halleden Kürtleri niye halletmesin? Baksana zaten soykırımcı zihniyet Türkler'e uzak birşey olsa zaten seni, KerpetenVahşi'yi böyle soykırımcı laflar ederken görmeyiz. Çok ırkçı var bu memlekette Ermeni Soykırımı için "ne güzel kesmişiz" diyen ve Kürtler için de soykırımcı fikirler besleyen.

Bir kere demagoji yapma, Ermenilerle Kürtlerin bir alakası yok. İkincisi, o Ermeniler tehcirden 10 gün önce Van'da hükümet kurmuştur.

Sen şu güya Atatürk'ün önce söz verip sonra sırt çevirdiği Kürtlerin milli mücadeleye katkılarını yaz, bekliyorum.

İyi de Kürtler veya başkası asimilasyona uğramak istemiyorsa nolacak? Ya dilleri kültürleri yokolmasın istiyorlarsa? Zorla mı yapılacak? Ya direnirlerse? Dağa çıkarlarsa? Nereye varacak işin sonu? Bütün bu asimilasyon inadı ne için? Türklüğün şanı yürüsün diye mi ülkeye vergi veren askerlik yapan etnik azınlıkların dili ve kültürü sistematik olarak yok ediliyor, ve onların ayaklanmasından doğan savaşa yüzmilyarla dolar harcanıyor ve ülke kalkınamıyor ve savaşın yarattığı fırsatla faşistler devletin içinde çeteleşiyor?

Olay Türklüğün şanı değil, Kürt kültürünün ilkelliğidir. Kürt yerine Çerkes, Boşnak vs. olsaydı bunu diyebilirdin. O zaman aynı mantıkla adamların kültürü diye adam yemek, kadın sünneti, şeriat vb. şeylere de karşı çıkma olur mu? Sonuçta onlar da onların tarihi gelenekleri, kültürleri, yaşam biçimleri. Ne dersin? Sence bu tarz şeyler "kültürleridir" diye saygı mı görmeli yoksa gerekirse zorla bitirilmeli midir?

Sitelerde Paylaş

Olay Türklüğün şanı değil, Kürt kültürünün ilkelliğidir. Kürt yerine Çerkes, Boşnak vs. olsaydı bunu diyebilirdin. O zaman aynı mantıkla adamların kültürü diye adam yemek, kadın sünneti, şeriat vb. şeylere de karşı çıkma olur mu? Sonuçta onlar da onların tarihi gelenekleri, kültürleri, yaşam biçimleri. Ne dersin? Sence bu tarz şeyler "kültürleridir" diye saygı mı görmeli yoksa gerekirse zorla bitirilmeli midir?

aslında aynı şeyleri düşünüyoruz ama sen inadına karşı çıkıyorsun,

ermenilerde ve rumlarda böyle kültürler yok o yüzden karşı çıkmıyorum,kürtleride bu yüzden sevmiyorum yukarıda açıklamışsın,sonra rum diyosunuz ermeni diyosunuz.

Sitelerde Paylaş

Daha dün sarki yarismasina baskasinin diliyle giriyorsunuz...

Senin (sizin) aklın ermez uluslararası ilişkilere.

Sana uzun uzun Türk kültürü açıklaması yapacağım birde,bilmiyorsan araştır.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir kere demagoji yapma, Ermenilerle Kürtlerin bir alakası yok. İkincisi, o Ermeniler tehcirden 10 gün önce Van'da hükümet kurmuştur.

Sen şu güya Atatürk'ün önce söz verip sonra sırt çevirdiği Kürtlerin milli mücadeleye katkılarını yaz, bekliyorum.

O kadarını bilemem. Para ve asker vermişlerdir. En azından direnmemiş milli mücadele liderlerine tabi olmuşlardır. Çünkü milli mücadele denilen olay sonuçta Padişahın hükmüne direnç gösteren bir hareket olarak yasadışıydı. M.Kemal'in de tutuklanma kararı çıkmıştı.

Bazı kültürlerde insan haklarına aykırı unsurlar bulunabilir. Devletin yasayla bu uygulamaları yasak etmesi uygundur. Mesela töre cinayetleri veya çok eşlilik eğer o kültürde bulunan şeylerse bunların yasaklanmasına karşı çıkılmaz. Ama zaten kültür açısından konuşmak yanlış. Çünkü benim asıl itirazım kültür açısından değil. Ben örnek olarak "kimse dili ve kültürü yokedilsin unutturulsun istemez" dedim. Kürtlerin kültürü direk olarak hedef alınan birşey değildi, ama bütün Türkiye halkının İslami kültürü ne kadar yontulmaya çalışıldıysa Kürt kültürü de o kadar nasibini aldı. Kürtlere yapılan asıl haksızlık onların dilleriyle ve etnik kimlikleriyle ilgili. Madem devlet okullar kuruyor o zaman bu okullarda Kürt çocuklarına hem Türkçe hem Kürtçe öğretseydi. Türk tarihi yanında Kürt tarihi de öğretseydi. Herşeyden önemlisi kamuoyunda "Kürtler, Lazlar, şunlar bunlar etnik azınlıklardır, haberiniz olsun, böyle insanlar yaşamaktadır, ve devlet bunları tanımaktadır" diye bir kanı olsaydı, hatta bu anayasada yazsaydı. Türk çocukları da kitaplarında ülkede yaşayan etnik azınlıkların hangi bölgelerde yaşadıklarını, dillerinin ismini falan öğrenselerdi. Devlet baştan böyle kurulsaydı 1970lerin sonunda PKK ortaya çıksa bile bu kadar taban bulamazdı ve diğer sol örgütlerle birlikte zamanla sönüp giderdi. 2010 yılında bile canlı ve güçlü olarak karşımızda durmazdı. Daha hala "açılım" yapsak mı diye düşünüyoruz. Yani "açılım" demek bu inkar ve asimilasyon projesinden vazgeçmek bunun iflasını ve yanlışlığını itiraf etmektir. Hala toplum buna direniyor.

tarihinde porkistan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Demek bizim ilkel kültürümüz var,sizde cok medenisiniz.Bana size ait olan bir kültür söylesene.

Mal herif her Allah'ın başlığında bana iftira atmaktan bıkmadın mı? Eski Türklerde ölenlerin burnu kesilip yüzü çizilirdi veya zina yapan ağaca bağlanıp parçalanırdı, şimdi eskiden Türkler bunu yapıyordu diye ben nerede bunu savunmuşum?

Hepsini geçtim, hadi Türkler de ilkel, bu Kürtlerin ne olduğunu değiştirir mi?

Daha dün sarki yarismasina baskasinin diliyle giriyorsunuz...

Başkasının diliyle giren diğer ülkeleri de yaz, bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

O kadarını bilemem. Para ve asker vermişlerdir. En azından direnmemiş milli mücadele liderlerine tabi olmuşlardır. Çünkü milli mücadele denilen olay sonuçta Padişahın hükmüne direnç gösteren bir hareket olarak yasadışıydı. M.Kemal'in de tutuklanma kararı çıkmıştı.

Kanıt göster, sallamakla olmaz.

Bazı kültürlerde insan haklarına aykırı unsurlar bulunabilir. Devletin yasayla bu uygulamaları yasak etmesi uygundur. Mesela töre cinayetleri veya çok eşlilik eğer o kültürde bulunan şeylerse bunların yasaklanmasına karşı çıkılmaz. Ama zaten kültür açısından konuşmak yanlış. Çünkü benim asıl itirazım kültür açısından değil. Ben örnek olarak "kimse dili ve kültürü yokedilsin unutturulsun istemez" dedim. Kürtlerin kültürü direk olarak hedef alınan birşey değildi, ama bütün Türkiye halkının İslami kültürü ne kadar yontulmaya çalışıldıysa Kürt kültürü de o kadar nasibini aldı. Kürtlere yapılan asıl haksızlık onların dilleriyle ve etnik kimlikleriyle ilgili. Madem devlet okullar kuruyor o zaman bu okullarda Kürt çocuklarına hem Türkçe hem Kürtçe öğretseydi. Türk tarihi yanında Kürt tarihi de öğretseydi. Herşeyden önemlisi kamuoyunda "Kürtler, Lazlar, şunlar bunlar etnik azınlıklardır, haberiniz olsun, böyle insanlar yaşamaktadır, ve devlet bunları tanımaktadır" diye bir kanı olsaydı, hatta bu anayasada yazsaydı. Türk çocukları da kitaplarında ülkede yaşayan etnik azınlıkların hangi bölgelerde yaşadıklarını, dillerinin ismini falan öğrenselerdi. Devlet baştan böyle kurulsaydı 1970lerin sonunda PKK ortaya çıksa bile bu kadar taban bulamazdı ve diğer sol örgütlerle birlikte zamanla sönüp giderdi. 2010 yılında bile canlı ve güçlü olarak karşımızda durmazdı. Daha hala "açılım" yapsak mı diye düşünüyoruz. Yani "açılım" demek bu inkar ve asimilasyon projesinden vazgeçmek bunun iflasını ve yanlışlığını itiraf etmektir. Hala toplum buna direniyor.

Şimdi o zamana şu anın kafasıyla nasıl bakıyorsun? O zaman okul açıp Kürtçeyi öğretmeyi bırak, oraya adam gibi bir icraat yapılmasına bile karşı çıkıldı. Dersim isyanı öncesi raporlar vardır, aç oradaki projeleri oku. DAha adam gibi toprak reformu bile yapılamadı, sen kalkıp okuldan, dilden felan bahsediyorsun.

O döneme bak, Kürtler milli mücadele döneminde isyan etmişler, daha sonra yurtdışı bağlantılı Şeyh Sait var, ardından hemen yine Hoybun cemiyeti kuruluyor. Bu adamların ilkelliğine bir de devlet kurma amacıyla isyanları ekleniyor. Şimdi kalkıp orada kültürel haklardan, eğitim dili Kürtçeden, açılımdan nasıl söz edebilirsin?

Sitelerde Paylaş

Kanıt göster, sallamakla olmaz.

Ben bu konuda birşey biliyorum demedim. Ama sen de Kürtler Milli Mücadeleye birşey katmadılar diyorsan bunun kanıtını sen getir. En azından başlıktaki alıntılarda Kürt mebusların meclisteki "geri çekilmek yok, ölmeye geldik" falan gibi vatansever katkıları var.

Şimdi o zamana şu anın kafasıyla nasıl bakıyorsun? O zaman okul açıp Kürtçeyi öğretmeyi bırak, oraya adam gibi bir icraat yapılmasına bile karşı çıkıldı. Dersim isyanı öncesi raporlar vardır, aç oradaki projeleri oku. DAha adam gibi toprak reformu bile yapılamadı, sen kalkıp okuldan, dilden felan bahsediyorsun.

O döneme bak, Kürtler milli mücadele döneminde isyan etmişler, daha sonra yurtdışı bağlantılı Şeyh Sait var, ardından hemen yine Hoybun cemiyeti kuruluyor. Bu adamların ilkelliğine bir de devlet kurma amacıyla isyanları ekleniyor. Şimdi kalkıp orada kültürel haklardan, eğitim dili Kürtçeden, açılımdan nasıl söz edebilirsin?

Senin niyetin bozuk. Tamam anladık devlet çok zayıftı vesaire, adamlar da anlayışsız falan. Ama sen de ille adamların dilini kimliğini unutturma ve yoketme politikası uygulamak zorunda değilsin. Demek ki Cumhuriyet kadrosunun da niyeti bozukmuş. Zaten hepsi Türkçü falan. Atatürk kendisi önceden "Türk ve Kürt" falan diyen birisi, ne zamanki Milli Mücadeleyi kazanıyor artık söylem "Yüce Türk Milleti" oluyor. Aynı nasıl meclisi ilk önce Kuran okuyarak açıp sonradan gerçek niyetini belli ettiği gibi.

Senin de bu konudaki görüşünü zaten yukarda dinledik. Asimilasyon keşke devam etseydi de tam yoketseydi falan dedin. Kürtler'in kültürünü de ilkel bulduğunu belirttin. Kürtçe'nin de kulağa hoş gelmiyen çirkin bir dil olduğunu, yokedilmeyi hakettiğini falan da söyle de tam olsun. Dediğim gibi, senin niyetin bozuk. Sen Türkleştirmeci, asimilecisin. Karşı tarafın duygularıyla, bu konu hakkında ne hissettiği ile de pek ilgilenmiyorsun. "Biz yaptık oldu" zihniyeti ile, "güç bizde, çoğunluğuz ne istersek onu yaparız, beğenmeyen sussun" zihniyeti ile yapılmış bir despotluktur bu. Ondan sonra da "niye ayaklandı bu aptal Kürtler şimdi durup dururken" oluyor.

Sitelerde Paylaş

Ben bu konuda birşey biliyorum demedim. Ama sen de Kürtler Milli Mücadeleye birşey katmadılar diyorsan bunun kanıtını sen getir. En azından başlıktaki alıntılarda Kürt mebusların meclisteki "geri çekilmek yok, ölmeye geldik" falan gibi vatansever katkıları var.

İlk başta Kürtler destek verdi, Atatürk bunun karşılığında onlara özerklik vaat edip daha sonra cayıp tek millet yapmak istedi diyen ben miyim? Hani Atatürk söz verip sonra dönmüş ya ben de diyorum ki Kürtler o sözü hak etmiş mi ilk ona bak, sonra verdiği sözden bahset diye. Önce o sözü hak ettiklerini kanıtla.

Kanıt istiyorsan bol, Rus Harbi'nden başlayarak 1. Dünya Savaşı da dahil olmak üzere yaptıkları mevcuttur. İstersen kaynak da vereyim.

Orada da birkaç kişinin sözü kanıt teşkil etmez. Milli mücadeleye katılmayıp savaş sırasında Koçgiri'de Türk ordusuna karşı 45 bin kişi toplayabilen, Yunan ordusuyla anlaşarak onlarla aynı eş zamanlı Türklere saldırmaları yeterli mi? Destek verenler de "biz Ankara hükümetine tabiiyiz" demişlerdir, o kadar. Üstelik o sözü söyleyenler daha sonraları isyanlarda aktif olarak görev alacaklardır.

Senin niyetin bozuk. Tamam anladık devlet çok zayıftı vesaire, adamlar da anlayışsız falan. Ama sen de ille adamların dilini kimliğini unutturma ve yoketme politikası uygulamak zorunda değilsin. Demek ki Cumhuriyet kadrosunun da niyeti bozukmuş. Zaten hepsi Türkçü falan. Atatürk kendisi önceden "Türk ve Kürt" falan diyen birisi, ne zamanki Milli Mücadeleyi kazanıyor artık söylem "Yüce Türk Milleti" oluyor. Aynı nasıl meclisi ilk önce Kuran okuyarak açıp sonradan gerçek niyetini belli ettiği gibi.

Atatürk'ün milli bir devlet kurma fikri daha öğrencilik yollarında 1900'lü yılların başlarında vardır, daha sonradan oluşmuş değildir. Üstelik milli mücadele söylemlerine bakarsan sürekli Türk milleti vurgusu vardır, bahsettiğin gibi "Türk ve Kürt" felan yoktur. O sözler ancak konu olduğu zaman söylenmiştir.

Senin de bu konudaki görüşünü zaten yukarda dinledik. Asimilasyon keşke devam etseydi de tam yoketseydi falan dedin. Kürtler'in kültürünü de ilkel bulduğunu belirttin. Kürtçe'nin de kulağa hoş gelmiyen çirkin bir dil olduğunu, yokedilmeyi hakettiğini falan da söyle de tam olsun. Dediğim gibi, senin niyetin bozuk. Sen Türkleştirmeci, asimilecisin. Karşı tarafın duygularıyla, bu konu hakkında ne hissettiği ile de pek ilgilenmiyorsun. "Biz yaptık oldu" zihniyeti ile, "güç bizde, çoğunluğuz ne istersek onu yaparız, beğenmeyen sussun" zihniyeti ile yapılmış bir despotluktur bu. Ondan sonra da "niye ayaklandı bu aptal Kürtler şimdi durup dururken" oluyor.

Yazdıklarımı iyi oku. Bir şey eğer ilkelse yok adilmeyi hak ediyor demektir. Kürde gösterdiğin hakkı şeriata, ilkel kabilelere ve diğer insanlıkdışı uygulamalara göstermiyorsan iki yüzlüsün demektir. Sana soru sormuştum, hâlâ cevabını bekliyorum. Ek olarak da şu andaki var olan Kürt kültüründen memnun musun?

Bu ülke daha uzun süre adam gibi üniversite açamayıp çoğu öğrenciyi yurtdışına göndermeye kalkmış, ona rağmen Doğu'ya elinden geldiğince ıslahatlar yapmayı planlamıştır. Türkiye'de 1950 yılına kadar kurulabilen üniversite sayısı sadece 3'tür. 1920'li yıllarda, o şartlarda, Kürtlerin Ermenilerle birleşerek ve yurtdışı kaynaklı devlet kurma amaçları ve isyanları varken nelerden bahsediyorsun? Ukkth hakkından,, plesibit (halk oylaması) ve diğer en temel hakları ortaya atıp bahseden ülkeler buna rağmen bile kültürel hakları bırak, bağımsızlık bile vermiyorlardı o dönem.

Hem bu kadar şeylerden, benim niyetimden bahsediyorsun, o dönem Kürtlerin niyeti bu bahsettiğin kültürel haklar, eğitim dili Kürtçe olsun tarzı istekler miydi? Yoksa başka türlü mü? Acaba Kürtler bunu mu istediler de cumhuriyet bunu vermedi, önce onu açıkla.

Sitelerde Paylaş
Aynı nasıl meclisi ilk önce Kuran okuyarak açıp sonradan gerçek niyetini belli ettiği gibi...

Neymiş Atatürk ün gerçek niyeti?

1993-94 te Mardin Kızıltepede millet Kürtçe türküler söylüyordu..Bu türküler Gabarda yankılanıyordu..İdil köyünde Kürtler halaylarına askeri davet ediyorlardı..Bunlar terörün en yoğun yıllardı..Ama aynı halaya askeri davet eden adam gece askere kurşun sıkıyordu..Mesele dil ve asimile meselesi değil..Mesele Kürtlerin kandırılmış bir halk olduğunu..

Sitelerde Paylaş

Aradım, bulamadım, merak ettim. Linkleri verirsen sevinirim.

forumun şekli şemali değiştiğinden beri eski tartışmaları nasıl bulacağımı bende karıştırıyorum hele gecenin bu saatinde.Modlar yardımcı olur sanırım.

Daha önce bu tarz tartışmalar yüzünden pekçok üye forumdan ya gitti ya atıldı sonuçta ise kimse kimseye birşey anlatamadı.Bu tarz tartışmalar boşuna bu foruma gelenler genellikle saflarını belirlemiş insanlar.Ateist foruma öyle arada kalmışlar pek uğramıyor.Forum üyelerinin kalıplaşmış düşünceleri var.Genelde kimse kimsenin düşüncelerini değiştiremiyor bu forumda.

Sitelerde Paylaş
Bir şey eğer ilkelse yok adilmeyi hak ediyor demektir.

Töre cinayeti tabi ki yokolsun. Ya da Hindistan kültüründeki dulların ölmüş kocasının cesedini yakan ateşe atlaması geleneği, ya da Afrika'nın kız çocuklarını sünnet etme geleneği gibi şeyler yok olsun tabi. Ama bunun dışında mesela lahmacun pişirme ya da şalvar giyme onun tercihidir. Ve tabiki halay çekme, düğünlerini bildikleri gibi adetlerine göre yapmaları, kına yakmaları, ölülerinde bildikleri gibi cenaze yapmaları yas tutmaları falan onların hakkıdır. Bunlar da kültüre girer. Bizim itirazımız sadece insan haklarının çiğnendiği yerde olabilir.

Ve tabiki dil, onların atalarından gelmiş olan dili, eğer bunu çocuklarına öğretmek ve bunun nesillerce devam etmesini istiyorlarsa bu onların hakkıdır.

Senin itiraz hakkın sadece insan haklarını ihlal eden durumlarda olabilir. Zaten yasaların da özü temelde bunlara dayanmalıdır. Mesela Kürt töresi namus cinayetini cezasız bırakıyor diye biz de bunu kabul edecek değiliz. Namus cinayetine en ağır hapsi veririz. Çok eşliliği yasaklarız, vs.

Ama burda asıl mevzu daha önce de dediğim gibi dildir. Burda adam gibi bir ülke ülkesindeki vatandaşının anadilini zorla unutturmaya çalışmaz. Çünkü bu zulümdür ve despotluktur. Sırf hakim etnbisitenin milliyetçi ideologları homojen ülke görme ülksüne sahip diye insanların hoşlanmadığı birşey onlara zorlanamaz. Açık ki Kürtçe konuşmak, Kürtçe edebiyat ve müzik vs insan haklarını ihlal eden bir durum değildir.

TC Kürtlerin (ve Lazların ve diğerlerinin) çocuklarını zorla alıp bunlara Türkçülük, Türk dili, Türk tarihi, Türk milliyetçiliği öğretmiştir bugüne kadar. Sabahın 8'inde elkadar çocukları ayazda asker nizamı sıraya dizip varlıklarını "Türk varlığına armağan" ettirmiştir. Sen bir Laz olsan ya da Kürt olsan, ve senin evladını zorla alıp bunu yapsala, Lazlık ve Kürtlük hakkında sanki öyle şeyler yokmuş gibi bir eğitim verseler sen ne hissedersin? Bu eşit bir vatandaşlık mı? Devlet dediğin her vatandaşın hakkını hukukunu korur ve onlara eşit muamele eder. Ne diye Türkler çoğunluk diye onların Türkleştirmeci politikası diğer etnikliklere zorla uygulansın? Hem de bunun finansmanı herkesin, o etnikliklerin de vergisiyle karşılanıyorken. Bundan büyük zulüm olur mu?

Böyle bir devlet mi adil?

Hem bu kadar şeylerden, benim niyetimden bahsediyorsun, o dönem Kürtlerin niyeti bu bahsettiğin kültürel haklar, eğitim dili Kürtçe olsun tarzı istekler miydi? Yoksa başka türlü mü? Acaba Kürtler bunu mu istediler de cumhuriyet bunu vermedi, önce onu açıkla.

Kürtlerin ya da Lazların büyük çoğunluğu bunu istiyecektir: "Ben atalarım hangi dilde konuştuysa bunu evladıma öğretmek istiyorum, atalarım kimdi bunu evladım öğretmek istiyorum, yaşadığım ülkede de bir Laz/Kürt/vs olarak kendi etnik kimliğimle kabul edilmek ve eşit vatandaş olmak istiyorum." Herkes bunu ister. Başka ülkelerde azınlık olan Türkler de bunu ister. Sen de kendini bu etnik azınlıkların yerine koysan onlara hak verirsin. Ama senin zihniyetin şöyle: "Biz çoğunluğuz, ve güçlüyüz, ne istersek yaparız. Zaten biz yüzyıllarca emperyalistlik yaptık, herkesi zaptettik, ülkemizde gayrimüslimleri zımmi statüsünde ikinci sınıf vatandaş ettik, hele Kürtler ve Lazların yüzyıllardır efendisiyiz, Ermenileri de katlettik, kimse bize birşey demedi, biz gene kafamıza göre bencilce ve adalet takmadan bildiğimizi yapalım, kim bize birşey diyebilir ki?"

tarihinde porkistan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...