Jump to content

O GEMİDE ASLINDA KİMLER VARDI ?

Recommended Posts

Comoro bayraklı bir gemide Türk bayrağı yada Filistin bayrağı dalgalanırsa o gemi bayraksız statüsüne girer.

Bence bu sorun olmaz.

Geminin bandıra olarak çektiği bayrak ayrıdır ve bellidir. Ama kutlama ya da protesto amacıyla gemide-yolcularda değişik türde bayrak veya flamalar olabilir.

Yabancı bandıra alma sebebi, geminin daha önce iç sefere göre dzayn edilmiş olması, uluslararası seferlere donanımlı olmaması.

Örneğin uluslararası sularda sefer için yeterli filikaya sahip olması gerekiyor. Ama geminin filika çekebilme olanağı yok. Bu nedenle bizim idaremizden emniyet sertrifikası alamıyor. Mecburen yabancı bandıralı yapıyorlar. Yani kılıfına uydurularak uluslararası sefere uygun hale sokuluyor.

(Bir de bu gemi ne zaman M/V statüsü aldı onu öğrenemedim, çünkü eski bir deniz otobüsü)

Mavi Marmara deniz otobüsü sınıfında değil. Motorlu tekne M/V statüsünde imal edilmiş zaten.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 202
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mavi Marmara deniz otobüsü sınıfında değil. Motorlu tekne M/V statüsünde imal edilmiş zaten.

İyi de daha önce İDO'daymış.

İHH satın almış sanırım 1.500.000 TL civarına.

Türk Bayrağı da var ama sadece iç sular için, ama o da sefere uygun değil diye blokeli.

Mecbur son dakkada Comoro almışlar bayrağı, M/V yani marine Vessel olup aynı zamanda cargo gemisi statüsü lazım...

Klasını da bilemiyorum.

Bu arada birden bire aklıma şaibeli şekilde batan M/V Ulla geldi, İskenderun'da batmıştı :)

Sitelerde Paylaş
İyi de daha önce İDO'daymış.

Daha önce İDO'da olması, deniz otobüsü olması anlamına gelmiyor. Neden?

Çünkü İDO, şehir hatları vapurlarını ve dış hat seferlerini de bünyesine almıştı.

Dolayısıyla sadece deniz otobüslerine değil, feribotlara, M/V yolcu gemilerine, vapurlara da sahip oldu.

Mavi Marmara, Avşa, Bandırma hatlarına çalışacak şekilde yapılmış bir M/V idi.

İHH satın almış sanırım 1.500.000 TL civarına.

Anlaşılan o ki İHH'ya yardım filosunda böyle bir gemi gerekti. Bunu geçici olarak sağlayamadılar. Devletin vermesi de sakıncalıydı. O nedenle gemiyi satın almak zorunda kaldılar. Böyle bir gemi bugün 10 milyon TL'den aşağı yapılamaz. Ama ihale önce 2.250.000 TL olarak açıldı. Daha sonra 1.800.000'e indirildi. Başka talip çıkmayınca İHH aldı. Başka talip çıkamazdı zaten. Kim ne yapacak? Dışarıya da duyurmadılar.

Yoksa başka bir ülke bu paranın 2 mislini bile verirdi. Nitekim yarın olacağına bakın. İHH bu gemiyi elinde tutup çalıştıramayacağına göre, başka bir ülkeye ve yüksek karla satacaktır.

Türk Bayrağı da var ama sadece iç sular için, ama o da sefere uygun değil diye blokeli.

Komor bandıralı aldıktan sonra Türk bayrağı işi bitmiştir. Çifte pasaport gibi olmaz yani.

Mecbur son dakkada Comoro almışlar bayrağı, M/V yani marine Vessel olup aynı zamanda cargo gemisi statüsü lazım...

Klasını da bilemiyorum.

M/V olması sayesinde uluslararası seferlere uygun ama Türk bayrağı idaresinin aradığı şartlar ağır olduğundan Türkiye'den emniyet sertrifikası alamadılar. Eğer kılıfına uydurup torpil geçilse, skandal patlayabilirdi. Şartlara haiz olmadığı halde sertrifika verildi, Türk bayrağı takıldı diye. Komor Cumhuriyetinden kolayca bunu sağladılar. Klasını da Phonix olarak değiştirdiler.

Bu arada birden bire aklıma şaibeli şekilde batan M/V Ulla geldi, İskenderun'da batmıştı

O gemi hala şaibeli.

Şaibesi belli de, hukuki açıdan şaibeli.

İspanya'nın atıkları böyle elden çıkarılabilecek bir gemi ile Türkiye sularına sokuluyor ve bile bile batırılıyor.

İçindeki toksin ilelebet kalacak değil. Birgün su yüzüne çıktığında büyük tehlike arzedecek.

Sitelerde Paylaş

Pante bu organizasyon bence Erbakan'ın/Saadetin işi, ve hükümet engelleyemedi... daha doğrusu dokunmak istemedi...

Fetullah da o nedenle bozuk attı... Milli görüşçüler diye...

İHH Milli Görüşçü bunu bebekler de biliyor...

Yakında çıkar meydana, birincil hedef anlaşılan İsrail hükümetini devirmek, acaba bu dolaylı darbe ile İsraile kimin hükümet olması bekleniyor...

Ben kaçar :)

Sitelerde Paylaş
Pante bu organizasyon bence Erbakan'ın/Saadetin işi, ve hükümet engelleyemedi... daha doğrusu dokunmak istemedi...

haklısın Afrodit.

Sadece şu farkla. Hükümet organizasyonun karşısında olmak ve tabandan zayiat vermek yerine, organizasyonu kendi lehine çevirmeye ve 2. one minute getirisine dönüştürmeye çalıştı ve bunu da mükemmel şekilde başardı.

Ama ABD konusu muamma.

Acaba diyorum, Obama geldikten sonra Recep Bey'in eli rahatlamış olabilir mi? :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

ölmek mi kabahat? öldürmek mi?

geminin içindekiler müslüman olunca,akp li hatta şeriatçı olunca hak mı ediyor?

Orada onlarca yıldır süren israil zulmü varken geminin içindekileri sorgulamak nasıl olabiliniyor?

Fetullah hoca bu eylemı tasvip etmiyor

ne diyor

İsrail makamlarından izin alınsaydı daha iyi olurmuş

Mesele bir elin yaptıgı iyiligi öbür elin bilmemesi degil

Mesele onlarca yıldır süren zulme ınsanlıgın dikkatini çekebilmektir!

İnsanlıgın taze ve kendi degerlerini büyüten ateist güçlerin bu konuda daha duyarlı olması gerektigini düşünüyorum.

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

ölmek mi kabahat? öldürmek mi?

geminin içindekiler müslüman olunca,akp li hatta şeriatçı olunca hak mı ediyor?

Orada onlarca yıldır süren israil zulmü varken geminin içindekileri sorgulamak nasıl olabiliniyor?

Fetullah hoca bu eylemı tasvip etmiyor

ne diyor

İsrail makamlarından izin alınsaydı daha iyi olurmuş

Mesele bir elin yaptıgı iyiligi öbür elin bilmemesi degil

Mesele onlarca yıldır süren zulme ınsanlıgın dikkatini çekebilmektir!

İnsanlıgın taze ve kendi degerlerini büyüten ateist güçlerin bu konuda daha duyarlı olması gerektigini düşünüyorum.

saygılarımla

Mesele onlarca yıldır süren zulümse Afrikalıları neden hiç görmedi sizin şeriatçilar? Afrikada daha doğmadan ölen çocukları neden görmediniz? Hadi onu geçtim sen önce kendi ülkene bak be adam.Türkiye sanki çok zengin,herkes para içinde yüzüyor,kimsenin yardıma muhtacı yok herkes bir olmuş Filistin'li kardeşlere yardım.Sen önce bi kendi poponu düzlüğe çıkar ondan sonra yardım edersin din kardeşlerine.Haberlerde bakıyorum Türkiye,Filistin'e dönmüş.Her yerde Filistin bayrakları.Gittikçe araplaşıyoruz.Kendinize gelin artık.

Sitelerde Paylaş

Mesele onlarca yıldır süren zulümse Afrikalıları neden hiç görmedi sizin şeriatçilar? Afrikada daha doğmadan ölen çocukları neden görmediniz? Hadi onu geçtim sen önce kendi ülkene bak be adam.Türkiye sanki çok zengin,herkes para içinde yüzüyor,kimsenin yardıma muhtacı yok herkes bir olmuş Filistin'li kardeşlere yardım.Sen önce bi kendi poponu düzlüğe çıkar ondan sonra yardım edersin din kardeşlerine.Haberlerde bakıyorum Türkiye,Filistin'e dönmüş.Her yerde Filistin bayrakları.Gittikçe araplaşıyoruz.Kendinize gelin artık.

Sen Türkiye'yi ne sanıyorsun ki? 2 3 dış görünüşü modern, içi türk - islamcı şehir,semt,mekan görünce kendini Araplar'dan çok mu üstün görmeye başladın?

Sitelerde Paylaş
Allah ım Yarabbi bana oyle fasih bir dil verki çocuklarımı senin yolunda oyle mumin yetiştirimki rahat ve huzur içinde iman uzerinde canımı al. Yarabbi bir yahudi oldurmeyi nasib et bana yarabbi bana etmezsen çocuğuma nasib et. Yarabbi bana oyle bir kudret verki oyle bir ilim verki ağacın sarsılmaz koku gibi imana ve islama sarılim çocuklarımı sıratı mustakimde sabit kıl Yarabbi. Yarabbi sen kadir

Face'de bunun gibi İslamcılar ve Türk - İslamcılar tarafından yazılmış binlerce,milyonlarca yazı var. Bazı beyinsizler kendini bi bok sanıp,Kürd'leri küçümsemeye kendini övmeye devam etsin. Kürd halkı sizin gibi hasta ruhlu değil koçlarım, kusura bakmayın.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

‘MİT, MOSSAD’ı yanılttı’

040620102330234571648_2.jpgİsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka Sitesi'nden MİT'le ilgili şok iddia

VATAN- DIŞ HABERLER

Gazze’ye yardım filosuna yapılan saldırıda 9 sivilin ölümüyle İsrail Ordusu’nu hedef haline getirdi.

İsrailli askerler, gemidekilerin kendilerine saldırması üzerine silaha başvurduklarını öne sürse de, bu kadar sert bir direniş beklemediklerini ve bu nedenle dikkatsiz davrandıklarını da itiraf etti.

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka internet sitesi ise dün ilginç bir iddia ortaya attı. Debka’nın haberine göre, İsrail ordusunun “eylemcilerin direnmeyeceklerini” düşünmelerine, MİT’ten aldıkları yanıltıcı bilgi neden oldu.

’Sorun çıkarmazlar’

Siteye konuşan İsrail askeri kaynakları, MOSSAD’ın Mavi Marmara gemisi Türkiye’den ayrılmadan önce MİT’le iletişim kurduğunu söyledi.

İsrailli istihbaratçılar yıllardır bilgi paylaşımında bulundukları MİT’e gemiyle Gazze’ye gidecek eylemciler ve geminin yükü hakkında sorular yöneltti.

Gelen yanıt ise “Gemiye binen eylemciler şiddet eğilimi olmayan sıradan insanlar.

Müdahale edildiğinde sorun çıkarmazlar” şeklinde oldu.

Sadece 5 bot katıldı

Bunun üzerine İsrail sadece beş botla müdahale etme kararı aldı.

Askerler, eylemcilerin sert bir direniş göstermeyeceklerini zannettiklerinden helikopterlerden gemiye inerken de ihtiyatsız davrandı.

Askerler, güvertede onlarca kişi varken gemiye inmiş, eylemciler de sert şekilde karşı koymuştu.

İsrail askeri uzmanları, askerlerin indirme yapacakları güverteyi önce göz yaşartıcı gaz kullanarak boşaltmaları gerektiğini ancak bunun yapılmamasının hata olduğunu söylemişti.

Yaralılar Türkiye’ye getirildi

İsrail’deki 5 yaralıdan 3’ü daha Türkiye’ye getirildi.

Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, diğer yaralının ise kolundan yaralandığını söyledi.

Durumu ağır hastalardan Aydan Bekar’ın yoğun bakımda tedavi altına alındığını anlatan Akdağ, Süleyman Söylemez’in ise kafasından çok ağır bir darbe aldığını ve ameliyata alındığını bildirdi.

Akdağ İsrail’de kalan 2 hastadan birinin durumunun ağır olduğunu belirtti.

Akdağ, Adli Tıp’taki ilk incelemelerde radyasyonla ilgili ize rastlanmadığını açıkladı.

MAVİ MARMARA’DAKİ ABD’Lİ: Her adımda dövdüler her yerimi morarttılar

Gazze’ye yardım taşıyan filoda bulunan ve gözetim altındayken İsrailli yetkililer tarafından dövüldüğünü söyleyen ABD vatandaşı Paul Larudee, vücudundaki darp izlerini medya mensuplarına gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un “2 vatandaşımız yaralandı” dediği kişilerden biri olan Larudee, İsrail’de gözaltına alınmasının ardından, önceki gün Yunan yardım gönüllüleriyle birlikte bu ülkeye ait askeri bir uçakla Atina yakınlarındaki askeri üsse getirildi.

Gözetim altındayken İsrailli yetkililerin kendisinden bazı kağıtları imzalamasını istediğini, imzalamayınca dövüldüğünü” söyleyen 64 yaşındaki doktora sahibi Larudee daha sonra da Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen İsrail karşıtı gösterilere katıldı

Sitelerde Paylaş

Face'de bunun gibi İslamcılar ve Türk - İslamcılar tarafından yazılmış binlerce,milyonlarca yazı var. Bazı beyinsizler kendini bi bok sanıp,Kürd'leri küçümsemeye kendini övmeye devam etsin. Kürd halkı sizin gibi hasta ruhlu değil koçlarım, kusura bakmayın.

şimdi yine en son intihar etmiş gibi gösterilip boğazlanan 4 kadından bahsedicem kızıcaksın

Sitelerde Paylaş

Hani ellerinde bir liste vardı ya saldıran askerlerin, işte o liste bizimkilerin eline geçmişti ya hani...

Kimden aldılar o listeyi bilemiyorum... İstihbarat sıkı demek ki...

O listeyi versirsinler, adli tıpa yollayalım, ıslak imza mı bi bakalım :)

Paranoya forever :)

Sitelerde Paylaş

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka internet sitesi ise dün ilginç bir iddia ortaya attı. Debka’nın haberine göre, İsrail ordusunun “eylemcilerin direnmeyeceklerini” düşünmelerine, MİT’ten aldıkları yanıltıcı bilgi neden oldu.

....“Gemiye binen eylemciler şiddet eğilimi olmayan sıradan insanlar.

Müdahale edildiğinde sorun çıkarmazlar” şeklinde oldu.

Sadece 5 bot katıldı

Bunun üzerine İsrail sadece beş botla müdahale etme kararı aldı. ...

İsrail askeri uzmanları, askerlerin indirme yapacakları güverteyi önce göz yaşartıcı gaz kullanarak boşaltmaları gerektiğini ancak bunun yapılmamasının hata olduğunu söylemişti.

Saldırıdan bir gün önce gemideki batılı aktivistler. İsrail'in müdahale etmesini istediklerini. Çünkü İsrail'in ederek gerçek yüzünün tüml dünyaya gösterilmiş olacağını ve de müdahale halinde direnme hakkını kullanacaklırını açıkladılar. İsrailliler MİT'ten gelecek bilgiler yerine gazeteleri okusaydı daha sağlıklı bir bilgiye sahip olabilirlerdi. Ki ilk tacizlerinde de insanların gemiyi koruyacaklarını anlamaları gerekiyordu.

Şiddet eğilimi nedir. Direnmek şiddet eğilimi, teslimiyet makbul insan olarak mı görülüyor. Hele hele kurdukyları korku imparatorluğunda şiddeti bir yaşam biçimi haline getirenler "şiddet eğilimi"ni sorgulamaları hiçte inandırıcı gelmiyor.

5 botun katıldığını söyleyenler deniz altılarından niye bahsetmiyorlar?

Gözyaşartıcı bomba da attılar (Ses bombaları ile birlikte) ama militarist alanda teknolojik devrim yapan zatlar, seyir halindeki bir geminin güvertesine atılan gaz bombalarının etkisinin çok cüzi olacağını hesap edemediler...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Sağolasın baba. Aman dikkat et seni ateist ilan ederler beni de müslüman. Hele hele saldırı anında bir ara Allahu ekber diye bağırdığımı bilseler vay halime :)

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sağolasın baba. Aman dikkat et seni ateist ilan ederler beni de müslüman. Hele hele saldırı anında bir ara Allahu ekber diye bağırdığımı bilseler vay halime :)

En çok İsrailli askerlerin neye benzediğini merak ediyorum, çok mu iğrenç yratıklar? Neye benziyorlar?

Sitelerde Paylaş

En çok İsrailli askerlerin neye benzediğini merak ediyorum, çok mu iğrenç yratıklar? Neye benziyorlar?

Yo basbaya insanlardı. Savaş ortamı çok farklıdır. İnsanların yetiştiriliş tarzı da önemlidir. Türke kürdü, Kürde Türkü, Türke Yunanlıyı, Yunanlıya Türkü kararlarsanız düşman bireyler yaratırsınız. Cezaevinde gardiyanlar kendi sigaralarını paylaştı. Havalanında polisin biri, bir çok insanın kendi telefonuyla aileleriyle görüşmesine olanak sağladı. Bugüne kadar, yahudi düşmanlığı yapmadım ki herhangi biryahudiyi igrenç bir yaratık olarak göreyim...

Dün konuyla ilgili farklı başlıkta yazmıştım. Çatışma anı dışındaki yaşananlara dair anlatılanların çoğu yalan...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...