Jump to content

Maymunların evrimi

Recommended Posts

http://primatology.net/

İlgilenen arkadaşlar için bir blog sayfası buldum.

Biyoloji bilmi sadece insanın evrimini incelemez. Bütün canlıların evrimini gerekli konu başlıkları altında inceler. Forumda insan evrimine ağırlık verilmesinin sebebi dinlerin aksi bir iddiada bulunuyor olması zannediyorum. Başlığı açan arkadaş da böyle bir refleks göstererek konuyu bilim forumuna değil ateizm ve dinler forumuna açmış.

Merak etmeyin maymunların da evrimi bir yerlerde birileri tarafından inceleniyor ve ufkumuzu açacak pek çok gelişme kaydediliyor.

Siteye giremedim. :huh:

Sitelerde Paylaş
Bunları ayın ikiye bölündüğüne, denizin yarıldığına, yeryüzünün sularla kaplandığına ve insan soyunun kardeşler arası cinsel münasebet ile meydana geldiğine inanan biri mi söylüyor?

HAHHHAHAHHHHHAHHHAHHAHAHAAAAAAAAAAA...

evet bu bir şaka değil gerçektende bunlara inanan birisi bunları söylüyor.

Ve bunları söyleten dinin ismi islam...

Sitelerde Paylaş

araştırmak zor mu geliyor insanlara.. <_<

"İnsan ve günümüz kuyruksuz büyük maymunları* ortak atalardan gelmişlerdir. Bu şu demek: insan ve diğer kuyruksuz maymunlar evrimin ilk aşamalarında bugünkü kuyruksuz maymunların ve insanın ortak özelliklerini taşıyan ama ikisinden de farklı tek bir türdüler. Evrim süreci içinde bu türden yeni türler ortaya çıkarak bugünkü kuyruksuz büyük maymunları ve insanları oluşturdu. Kısacası nasıl ki kuzenleriniz ile sizin aranızda bir kan bağı varsa insanlar ve maymunlar arasında da benzer bir evrimsel bağ vardır."

**Kuyruksuz büyük maymunlar: Orangutan, goril, şempanze, ve insanları kapsayan, Hominidae olarak adlandirilan aile.

Sitelerde Paylaş
Siteye giremedim. :huh:

Sorun olmaması lazım. Ben şu an girebiliyorum.

evet bu bir şaka değil gerçektende bunlara inanan birisi bunları söylüyor.

Ve bunları söyleten dinin ismi islam...

Sadece islam değil bütün dinler böyle malesef. Türkiye'deki yaratılışçılar argümanlarının tamamına yakınını ICR gibi hıristiyan kuruluşlarından almaktadır. Ve sizi temin ederim türban, çarşaf, sarık, cübbe gibi parametreleri yok saydığınızda israil haklı dünyanın en muhafazakar halklarından biridir. Ben bir dinin bir diğerinden iyi ya da kötü tarafı olduğunu düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş
araştırmak zor mu geliyor insanlara.. <_<

Araştırmak zor gelir mi ?? .. bu öküzler deli saidin kitaplarını nası hayvanlar gibi araştırıyolar .. cennete gidicekler yaa her boku bilmeleri gerek pisliklerin ..

Bu site yakın zamanda format değiştirmesi gerek .. yoksa bu salaklara küfürden atılıcam ben siteden .. mod arkadaşlar ; bu saçmalığı yapan insanları burdan banlamak çok mu zor?? .. sitede 100 tane gereksiz yazı yazılcana .. 2-3 tane adam gibi yazı yazılsın .. bizde bişeyler öğrenelim .. bu adamlara gitgide daha da ttahamülsüz hale geliyorum.

Sitelerde Paylaş
Power sadece o siteye girmene gerek yok. Linkini verdiğim site primatoloji konusunda güncel haberlere ulaşabileceğin bir blog esasen. Bunun dışında internette primatoloji ile ilgili sayısız kaynak bulabilirsin.

Benim bağlantımda sorun var galiba.Her nedense evrim ile ilgili siteler açılmıyor. :huh:

Sitelerde Paylaş

Power çok güzel bir soru sormuş. Bulunan bir fosilin direkt olarak insanın atası olup olmadığı nereden biliniyor. Belki de başka bir soy ağacına ait bir fosil. Belki de o canlılar daha sonra nesli tükenen canlılar ve sadece akrabalık bağlarımız var ancak doğrudan atamız değil.

Bilim bu ayırımı yapabilmek için metodlar kullanıyor. Örneğin zor da olsa yeni taşlaşmamış eski kemiklerden genetik yapılar elde ediliyor. Bunlardan en önemlisi de mitokondriyal DNA. Homo neanderthallerden elde edilen mitokondrial DNA örnekleri ile Homo Sapiensinkiler karşılaştırıldı. Mitokondrial DNA nın seçilme nedeni bu DNA yapısı çoğalırken cross-over a uğramaz ve olduğu gibi annelerimizden gelen DNAları kullanırız. Böylece oluşabilecek mutasyonu izlemek daha kolay olur.

Bu iki türün mitokondrial DNA ları karşılaştırıldığı zaman mutasyona uğramış bölgelerin farklı bölgeler olduğu ortaya çıktı. Diyelim ki sizin annenizin mitokondrial DNA sı bir bir mutasyon geçirdi ve bu mutasyon direkt olarak size aktarılacaktır. Bu şekilde bir analiz ile soyağacınız çıkarılabilir.

Bu şekilde bir çalışmada Neanderthallerin bizlerin ataları olmadığını ortaya koydu. Genetik olarak akrabalığımız olsa da onlar bizimle aynı yakın atadan gelmiş farklı birer türdüler. Bunu anlamak için mutasyonları takip ettik. Bizlerdeki mutasyonların yerleri ile onlardaki mutasyonların yerleri farklıydı. Eğer bizler onların torunları olsaydık onların mutasyonlarını taşıyor olmalıydık.

Benzer şekilde tüm maymun türleri arasında sadece bizler iki ayaklarımız üstünde duruyoruz. Kuyruksuz maynun ailesinden sadece bizler çenelerimizi bir yeme esnasında ileri geri değil de sağa sola hareket ettiriyoruz. Bunun gibi sadece bize ait özelliklerimiz var. Eğer bir fosilde sadece bize ait olan özellikleri görrüseniz o zaman o canlının bizlerin atası olduğunu söyleyebilirsiniz. Örneğin a. aferensis. Bu maymunun bizlerinkine tıpatıp benzeyen el ve ayaklarının fosilleri bulundu. Uyluk kemikleri bulundu. Bunlar açıkça gösteriyordu ki a.aferensis dik yürüyen bir maymundu. Maymunlar aleminde sadece bizlerin dik yürüdüğünü düşünürseniz bu canlının bizim atamız olduğu kuvvetle muhtemeldir.

Tabii bunlar bazılar. DAha burada sayamayacağım ve benim de bilmediğim birçok kriter var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...