Jump to content

Baş Örtüsü Hakkımız Söke Söke Alırız

Recommended Posts

TV'de şu an gösterimde olan bir dizi var. HANIMIN ÇİFTLİĞİ. Bu dizide elit ve saygın kadınlar Cumhuriyet sonrası şapka giymeye başlarlar. Yurdum insanı her zamanki doğallığı ile evde başında yemenisi vardır, dışarıda başörtüsünü takar çenesinin altından bağlayıverirdi.

Dışardan bakınca her iki kadınında başında bir örtü vardır. Şapkada bir miktarını örter, çeneden bağlanan ve saçın bir kısmı dışarıda kalan başörtüsüde.

Her ikiside inançtan örtmez başını. Bu şekilsel örtüler sosyal statü ayracıdır. Kişinin toplumdaki yerini bir diğerine göstermek içindir.

O gün kadınlar başlarına örttükleri bu örtüler yüzünden hiç birbirlerine bu kadar hınç duymamışken, bugün kadını açık ve kapalı diye ikiye ayıran, baskılayan sistem hep mi inanır kaynaklı?

Geçmişin taşlarının altına ellerini koyan yok mu ey ahali?!!!

Selamlar...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 900
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bergüzar

Ben bu forumda hiçkimsenin,senin bahsettiğin,evinde yemenisiyle yaşayan yurdum insanına ya da saf,masum başı kapalı bir anadolu kadınına eleştiri getirdiğini düşünmüyorum.Kaldı ki şu anda türban savunuculuğu yapan kişiler halkın sosyolojik yapısını çok iyi analiz edebilecek bir seviyede olduklarından başörtüsü vb..bir takım kültürel kodları kullanarak,iktidar otoritesini zedelememek ve sisteme rıza yaratmak adına görevlerini kusursuzca yerine getiriyorlar.

Bir önceki sayfada yakup çok güzel maddeleştirmiş..yazdıklarının hepsi doğru.Başörtüsü keşke saçları örtmekle kalsa yani :)

Liboş tabirinden de hiç hoşlanmıyorum(çünkü insanlar liberal de olabilir) ama özellikle belirli bir güruh tarafından medya aracılığıyla yürütülen bu alternatifsizleştirme politikası o kadar akıl almaz boyutlara getiriliyor ki türban sorunu adı altında Atatürk ilkeleri ve

cumhuriyet kazanımları üstü örtülü bir biçimde eleştiriliyor.

Benim aklımın almadığı da bu işte.Bu ülkenin en büyük şansı Mustafa Kemal ve en büyük kazanımı da Cumhuriyettir.Cumhuriyet öncesi yüzlerce yıl padişahın herşey,padişah dışındaki herkesin sadece kulluk yaptığı bir hayat var.

Bu yüzden sözde halkın manevi değerlerini yücelterek aslında iktidara rıza yaratan belli başlı yazarların ateşli bir biçimde türban savunuculuğu yapmaları ve hiç çekinmeden Atatürk ilkelerine yönelik saldırıları gerçekten midemi bulandırıyor.

Sitelerde Paylaş

El insaf yahu.. Koca bir milleti bir tek kişinin şahsında yok ediyorsunuz ya, diyecek bişey bulamıyorum..

Mask

İyi niyetlisin ve gerçekten islami bir hayat isteyen bir insansın..bu çok belli.

AKP ye oy verdiğini de söylemiştin ki olabilir.Demokrasi olmazsa olmazdır.Fakat mazur gör beni söylemeden geçemiycem başbakan katıksız bir "küresel düzen"adamıdır.Dava adamı değil yani..bak mesela evlerden uzak olsun da Ahmedi nejat tam bir dava adamıdır.Castro da öyle :)

Mustafa Kemal'i de hiç tanımıyorsun..aynı Tayyibi tanımadığın gibi :)

Sitelerde Paylaş

ZenSen...

Tayyip hakkında bişey diyemem, zaman gösterecek ve haklı olabilirsin.. M.Kemal'i tanımadığım konusunda haklı olduğunu farzetsekte yinede bu benim dediğimi örtbas etmez..

Koca milleti tek bir kişinin şahsında yok etmeyin...

Sitelerde Paylaş

El insaf yahu.. Koca bir milleti bir tek kişinin şahsında yok ediyorsunuz ya, diyecek bişey bulamıyorum..

e maskcım sen koca bir dini tek bir kişinin şahsında yok etmiyor musun :))

zensen çok güzel yazmış ..

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim aklımın almadığı da bu işte.Bu ülkenin en büyük şansı Mustafa Kemal ve en büyük kazanımı da Cumhuriyettir.Cumhuriyet öncesi yüzlerce yıl padişahın herşey,padişah dışındaki herkesin sadece kulluk yaptığı bir hayat var.

Bu yüzden sözde halkın manevi değerlerini yücelterek aslında iktidara rıza yaratan belli başlı yazarların ateşli bir biçimde türban savunuculuğu yapmaları ve hiç çekinmeden Atatürk ilkelerine yönelik saldırıları gerçekten midemi bulandırıyor.

Zensen,

Tarihi tepkisel ve karikatürize edilmiş bir biçimde ele alıyorsunuz. Herkes padişaha kulluk ediyorsa yeniçerilerin tahttan ettiği padişahlar ne? Ya da âyânlarla anlaşmalar yapmak zorunda kalmalar falan? Tanzimat paşalarının devirdiği Abdülaziz ve yine onların tahta geçirdikleri padişahlar? Ya da Mısır valisinin imparatorluğun yarısını işgali gibi olaylar?

O kadar basit değil. Ortada ulema var, paşalar var, bir noktaya kadar yeniçeri ocağı var, âyânlar var vs., padişah her şey falan değil.

Kimse Atatürk ilkelerini benimsemek zorunda da değil bence. Bu ilkelerin çoğu günümüzde anlamlı değil zaten. Devletçilik mi kalmış? Halkçılık mı kalmış? Milliyetçilik denen olayın kime ne faydası var bu noktada? 2010 yılındayız, geçelim artık bunları.

Sitelerde Paylaş
...O kadar basit değil. Ortada ulema var, paşalar var, bir noktaya kadar yeniçeri ocağı var, âyânlar var vs., padişah her şey falan değil...

Aslinda o kadar basit. Ortada ulema var, pasalar var, yeniceri mafyasi var, padisah var, ama halk yok. Kula kulluk olduktan sonra kime kulluk etmissin fark eder mi? Cumhuriyetin ve dolayisi ile Mustafa Kemal'in ilkelerinin sorunu kula kulluk ile, padisaha kulluk ile degil.

Devletciligi, milliyetciligi geciniz, "Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir." demis, daha ne desin. Kafanizi calistirin, ne ulemaya, ne padisaha, ne de BANA kulluk edin demenin Turkcesi, tabi anlayana...

tarihinde yahya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Ben şahsan ınanca karşı degilim.

Insan istedigi seye ınanmakta serbesttır.

Bu ınanc Tanrıyla kendi arasında kaldıgı müddetce.

Inancını baskalarına zorlarsa,onun kurallarıyla ülke idere etmeye kalkarsaki kalkıyorlar.

O zaman karşı koymaya hak doguyor banada.

Insanlıh terıh boyunca BOYUNDURUGA karsı savaş vermis vermeyede devem edecektir.

Yok begim ,bizim ınancımız TANRI buyrugudur SAFSATALARINA usu basındakı bır ınsanın ınanması mümkün deyildir.

Herkes dıyorki,benim dinim İLEHİDİR.

Yahudılerde

Hırıstıyanlarda

Müslümanlarda

Büdistlerde

Konfıcyüslerde

Dini olupda benimkisi kutsal degildir diyenı görmedim.

Din kitepleri tutarsızlıklarla dolu.

Halbukı YÜCEGÜCDE tutarsızlıgın olması mümkün degildir.

Bir yerde INANMIS oldugunu söyleyenlerin iddieleri,HİCDE İNENDİKLERİNİ göstermemektir.

Varlık dergisinde diyenetten 2 pırofesor öyle demektedir.

Müslümanlar 2 guruba ayrılırlar.

1- USCULAR (AKILCILAR)

2-NAKILCILAR

Akılcılar,din kiteplerinde yazılanları US eleginde eler,Alta düsenleri atar üste kalanlara inenir.

Nakılcılarsa,kiteplerde yazılanlara kayıtsız sartsız ınanır.Hepsinin dogru olduguna INANARAH..

En USCULARDAN bildigimiz Temel NÖRÜ bile söyle demektedir.

Kur,andan tek bir kelimeye bülem INANMAYAN dinden cıhar.

Demek oluyorki,BİZİM NÖRÜDE ALLAHLA GANDIRICILIH yapanlardan biri.

Bergüzer hanım,bir güc mutlaha var.

Ama bu güc ne

Yahudının iddie ettigi gibi

Ne müslimenin

Ne hırıstıyanın

Nede buüdistlerin

Nede Eteistlerin iddie ettigi gibi bir güctür.

Insan oglunun usu bu konuda ancak duvara kadar calısmaktadır.

Duvarın ötesinde ne olup bittigi kimsece bilinmemektedır.

Belki gelecekte bu GİZEM (SIR) bilinecek,belkide bu SIR ınsanogluna CÖZÜLMEYECEKTİR.

Neymiş Allah iyi insanlara görünecekmis.

Bu deyis bile baslı basına bir putperestliktir.

İslam felsefesine ters düsmektedir.

Neymis,Allah gökten yer inmiş.

Nezmis Allah Muhammede ASIH olmus.

Neymis Allah arsda Muhammedle görüsmüs aralarında bir perde olarak.

kendi iddieleri,kendi INANCLARINA ters düsdügünü bile göremeyenler.

NASIL gercekleri görebilirlerki?

İslamdan önceki putpereslerin hacda yaptıklarının aynısını yapan müslümanlar nasıl müslün oluyorda öncekiler mürik oluyor?.

Halbüki Muhammet ne demişti,müşriklerin yaptıgını yapanlar onlardandır.

Cükün uc derisini kesmek Yahudu töresi oldugu halda Muhammed bu töreyi almahda bir sahınca görmemiştir.

Ögle degilmi,arhadaslar.

Yalansa müslüm gardaslar acıhlasınlar.

Galın saglıcahla

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsan hayaller kurmadan yaşayamayan ve çoğu zaman hayal gücünün esiri olmaktan kendisini kurtaramayan garip bir yaratık. Bu nedenle, gerçek olup olmadığına bakmaksızın inanmak, insanlara psikolojik bir güç veriyor. Küçük bir çocukken, akıl henüz baliğ olmamışken, balık avında, oltam suyun içinde "tanrım bana şöyle iri kıyım bir sazan nasip eyle, başka da birşey istemiyorum" diye geçirirdim. Bilinmezliklerin puslu çekiciliğiydi belki de beni bu davranışa iten. Belki de, herşeyden üstün bir güce sığınmanın sağladığı korunma hissi. Evet, bunlar yalan değil. Böyle bir içgüdü var insanda.

Ama hiçbir işe yaramadığı çok açık...

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Liboş tabirinden de hiç hoşlanmıyorum(çünkü insanlar liberal de olabilir) ama özellikle belirli bir güruh tarafından medya aracılığıyla yürütülen bu alternatifsizleştirme politikası o kadar akıl almaz boyutlara getiriliyor ki türban sorunu adı altında Atatürk ilkeleri ve

cumhuriyet kazanımları üstü örtülü bir biçimde eleştiriliyor.

Sevgili Zensen,

Para icin her türlü sekile giren, her türlü onursuzlugu ögüten omurgasizlara "Liboş" denir...

Yagli kemik kimin elinde ise onun bacaklarina sürtünürler, ziplarlar, döne döne kuyruk sallarlar ve gelene gecene hirlayip havlayip isirirlar...Yagli kemigi layiki ile hak etmeleri icin sahiplerine kendilerini göstermeleri gerekir.

Önemli olan yagli kemiktir...

Liberalizm,özgürlüğü birincil politik değer olarak ele alan bir ideoloji, politika geleneği ve düşünce akımıdır. Genel anlamda liberalizm, bireylerin ifade özgürlüğüne sahip olduğu, din, devlet ve kimi zaman kurumların gücünün sınırlandırıldığı, düşüncenin serbest bir şekilde dolaştığı, özel teşebbüse olanak sağlayan bir serbest piyasa ekonomisinin olduğu, hukukun üstünlüğünü geçerli kılan şeffaf bir devlet modelini ve toplumsal hayat düzenini hedefler.

Liberal demokrasi olarak adlandırılan bu devlet düzeninin, açık ve adil olduğu iddia edilen bir seçim sistemi ile birlikte tüm vatandaşların kanun önünde eşit olduğu ve fırsat eşitliğine sahip olduğu bir sistem olduğu savlanır.

Yagli kemik kimin elinde ise onun pesinde kosan finolara "Liberal"denilmez...

Bir ucuna "muska" baglanmis yagli kemigin pesinde kosan finolara asla "Liberal"denilmez...

..."liboş" denilir.

Sitelerde Paylaş

Madem kanıtsız, desteksiz atıyoruz; biz de ulusalcılar TSK'dan, CHP'den vs. para alıyor diyelim mi?

Astığın liberalizm tanımından ne anladın acaba çok merak ediyorum. Bu başlıkta türban yasağını tartışıyoruz, yani devletin yetişkin bireylerin seçimlerine müdahalesini tartışıyoruz; bu konuda bir liberal elbette sizin gibi düşünmez.

Sitelerde Paylaş

Liberalizm,özgürlüğü birincil politik değer olarak ele alan bir ideoloji, politika geleneği ve düşünce akımıdır. Genel anlamda liberalizm, bireylerin ifade özgürlüğüne sahip olduğu, din, devlet ve kimi zaman kurumların gücünün sınırlandırıldığı, düşüncenin serbest bir şekilde dolaştığı, özel teşebbüse olanak sağlayan bir serbest piyasa ekonomisinin olduğu, hukukun üstünlüğünü geçerli kılan şeffaf bir devlet modelini ve toplumsal hayat düzenini hedefler.

Liberal demokrasi olarak adlandırılan bu devlet düzeninin, açık ve adil olduğu iddia edilen bir seçim sistemi ile birlikte tüm vatandaşların kanun önünde eşit olduğu ve fırsat eşitliğine sahip olduğu bir sistem olduğu savlanır.

AKP yukarda ki tanıma hiç mi hiç uymuyor nedense. Bu türk liberalleri zaten maziden beri, demirel, özal, yılmaz vs., bugünde her nedense(nedenini söylemeyelim) tayyibin peşinden gidiyorlar. Kendilerinde ya yeni bir oluşum için cesaret yok, ya da kuyrukluk hoşlarına gidiyor.

tarihinde karapapak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Madem kanıtsız, desteksiz atıyoruz; biz de ulusalcılar TSK'dan, CHP'den vs. para alıyor diyelim mi?

Astığın liberalizm tanımından ne anladın acaba çok merak ediyorum. Bu başlıkta türban yasağını tartışıyoruz, yani devletin yetişkin bireylerin seçimlerine müdahalesini tartışıyoruz; bu konuda bir liberal elbette sizin gibi düşünmez.

Asla kanitsiz desteksiz atmam, konusmam, yazmam...

Liberalizmin tanimini da ne oldugunu da cok iyi biliyorum.Tanimdan senin gibilerin ne anlayip anlamadigini desifre etmek icin astim.Iyi okumani öneririm...

Türkiye'de yasayan ve kendilerini liberal olarak tanimlayanlar liberal degillerdir.

Liberal olabilmek icin önce "tarafsizlik" kelimesinin ne anlama geldiginin iyice özümlenmesi gerekir.

"Ahanda ben liberal oldum" diyerek ellerinde muskali yagli kemik tutanlara karsi patiler öne dogru bükülüp kuyruk sallanmaz...

Anladin mi?Su kismini bir daha oku istersen...

bireylerin ifade özgürlüğüne sahip olduğu, din, devlet ve kimi zaman kurumların gücünün sınırlandırıldığı,

Kurallari olmayan bir oyunun icinde güclü olanin tarafi mi tutulur...yoksa oynanan oyunun kurallarinin belirlenmesi ve kesinlesmesi mi savunulur?

Bu soruya yanit ver.

35 sene önce bu ülkede türban yoktu... Ve sen bana bunun var oldugunu kanitlayamazsin!Sen degil, köse baslarinda muskali kemik yalayan aga babalarin kanitlayamaz!

Siyasi simge olarak yaratilmis bez parcasinin özgürlügünü savunmadan önce kendinin özgürlügünü neden dile getirmiyorsun?

Sen ne kadar özgürsün?

Ahmet Altan ve onun gibi kemik yalayanlar ne kadar özgür?

Sitelerde Paylaş

Zensen,

Tarihi tepkisel ve karikatürize edilmiş bir biçimde ele alıyorsunuz. Herkes padişaha kulluk ediyorsa yeniçerilerin tahttan ettiği padişahlar ne? Ya da âyânlarla anlaşmalar yapmak zorunda kalmalar falan? Tanzimat paşalarının devirdiği Abdülaziz ve yine onların tahta geçirdikleri padişahlar? Ya da Mısır valisinin imparatorluğun yarısını işgali gibi olaylar?

O kadar basit değil. Ortada ulema var, paşalar var, bir noktaya kadar yeniçeri ocağı var, âyânlar var vs., padişah her şey falan değil.

Kimse Atatürk ilkelerini benimsemek zorunda da değil bence. Bu ilkelerin çoğu günümüzde anlamlı değil zaten. Devletçilik mi kalmış? Halkçılık mı kalmış? Milliyetçilik denen olayın kime ne faydası var bu noktada? 2010 yılındayız, geçelim artık bunları.

Astur

Ben tepkisel bir biçimde ele almıyorum.Aksine özellikle inkılap tarihi ve yakın geçmiş, herkesin en çok ahkam kestiği ve herkesin de en az bilgi sahibi olduğu bir dönem.Ben de bu geçiş dönemini çok iyi bilmeden,öğrenmeden çok fazla konuşmak istemiyorum.Yeri gelmişken söyleyeyim, forumda bu konularda takip ettiğim isim de Pante'dir.

Tanzimat,iktidarını toplumun hiçbir kesimiyle paylaşmamak için Türk unsurlardan kız almayı bile yasaklayabilmiş Osmanlı Hanedanının ve onun devşirmeci enderun yetiştirmesi bürokrasisinin etik anlayışı içerisinde gerçekleştirilmiş bir islahat girişimidir.

Tanzimat,batılı toplumlarda herkesin yaşadığı bir olaydır.Herkesin hayatında temelden en yukarıya bir çok değişiklikler yaratılmıştır.Yani osmanlı da tanzimat filan olmamıştır.Bunu da kısa bir süre önce öğrendim,ne ayıp :)

Yeniçerililerin ayaklanması falan hiçbirşey ifade etmiyor Astur..Padişahı katleden yeniçerililer var.Osmanlı kat be kat intikamını alıyor ve hanedan devam ediyor.

BU arada ben Osmanlıyı reddi miras eden biri değilim..Sonuçta osmanlı da benim geçmişim.Ama kendisi de geçiş dönemi düşünürü olan tanpınarın tespitleri gibi,Şarkta kulluk,ikbale giden yolun başlangıcı olmuş..:)

Atatürk ilkeleri günümüzde geçerliliğini yitirmiştir demişsin bir de..

Elbette Atatürkçü düşünce sisteminin temel taşları olan Atatürk ilkeleri belirli bir zaman periyodunda ortaya çıkmıştır.Yeni kurulmuş olan devletin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiştir.Bunu görmek için allame olmaya gerek yok zaten..O dönem dünya şartları ve Türkiye'ye özgü koşullar altında değerlendirmek gerekir.Amaç çağdaş yaşamın gereklerini yakalayabilmektir.

Sitelerde Paylaş

Asla kanitsiz desteksiz atmam, konusmam, yazmam...

Bu başlıkta bir sürü örneğini gördük valla bunun. O satılmış, bu bilmemne vs. şekilde konuşmasını biliyorsunuz ama iş iddialarınızı desteklemeye geldi mi ses çıkmıyor.

Liberalizmin tanimini da ne oldugunu da cok iyi biliyorum.Tanimdan senin gibilerin ne anlayip anlamadigini desifre etmek icin astim.Iyi okumani öneririm...

Evet, 2 satırlık bir tanım okuyunca olayı çözersin zaten; yüzlerce yıllık, sayısız önemli temsilcisi ve de kolu olan bir ideolojik geleneği anlayıverirsin.

Türkiye'de yasayan ve kendilerini liberal olarak tanimlayanlar liberal degillerdir.

Oldu!

Kurallari olmayan bir oyunun icinde güclü olanin tarafi mi tutulur...yoksa oynanan oyunun kurallarinin belirlenmesi ve kesinlesmesi mi savunulur?

Birey hak ve özgürlükleri nasıl maksimize edilir ona bakılır.

Oyunun kuralları da asıl "gölge hükümet" seçilmiş hükümetlerin elini kolunu bağladığında belirsizleşir.

35 sene önce bu ülkede türban yoktu... Ve sen bana bunun var oldugunu kanitlayamazsin!Sen degil, köse baslarinda muskali kemik yalayan aga babalarin kanitlayamaz!

Siyasi simge olarak yaratilmis bez parcasinin özgürlügünü savunmadan önce kendinin özgürlügünü neden dile getirmiyorsun?

Yahu 35 sene önce yoktu diyelim, ee?! 90 sene önce de şapka yoktu, Atatürk kılık kıyafet devrimi yaptı diye getirildi memlekete, kanun çıkarıldı; o da siyasi simge. Şapka da yasaklansın mı? Atatürk rozetli insanlar falan oluyor kampüslerde, onlar da derse giremesin yasaklama kriter siyasi simge taşımaksa.

Benim eğitim hakkım elimden alınmıyor, rahatça okuyorum. Nüfus cüzdanında din hanenin boş olması eğitim almana engel değil.

Sen ne kadar özgürsün?

Ahmet Altan ve onun gibi kemik yalayanlar ne kadar özgür?

Sadede gel.

Astur

Ben tepkisel bir biçimde ele almıyorum.Aksine özellikle inkılap tarihi ve yakın geçmiş, herkesin en çok ahkam kestiği ve herkesin de en az bilgi sahibi olduğu bir dönem.Ben de bu geçiş dönemini çok iyi bilmeden,öğrenmeden çok fazla konuşmak istemiyorum.Yeri gelmişken söyleyeyim, forumda bu konularda takip ettiğim isim de Pante'dir.

Osmanlı'ya resmi tarihin bakışı bana hep İslâm'ın doğuşu ve cahiliye devri hikâyesini hatırlatıyor. "Önceki dönem" her anlamda mutlak kötü, sonra biri gelip güneş gibi doğuyor, altın çağ yaşatıyor vs.

Pante'yi tarih konusunda bilgili gören çok var, şahsen neyi ne kadar bilir bilemiyorum, ama 1946 Genel Seçimleri'nde hile yapan CHP'yi aklayacağım diye kırk takla attığını hatırlıyorum. Yazdıklarıma 3 tane kaynak vermiştim, git bana kanıt getir diye tutturmuştu. Arşivlere girmek için izin alacağım, sonra arşive gireceğim, belgeleri bulup kopyalayacağım, sonra da foruma asacağım...Komedi. Üslubu falan diğer ulusalcılara göre daha düzgün ama, tartışmak yine daha olanaklı.

Tanzimat,iktidarını toplumun hiçbir kesimiyle paylaşmamak için Türk unsurlardan kız almayı bile yasaklayabilmiş Osmanlı Hanedanının ve onun devşirmeci enderun yetiştirmesi bürokrasisinin etik anlayışı içerisinde gerçekleştirilmiş bir islahat girişimidir.

Tanzimat,batılı toplumlarda herkesin yaşadığı bir olaydır.Herkesin hayatında temelden en yukarıya bir çok değişiklikler yaratılmıştır.Yani osmanlı da tanzimat filan olmamıştır.Bunu da kısa bir süre önce öğrendim,ne ayıp :)

Osmanlı'da Tanzimat nasıl olmamıştır yahu? Bal gibi olmuştur, bir sürü somut değişim var. Ülkeyi daha sonra çok değiştiren kadrolar, onların okudukları Batı müfredatlı okullar falan gökten inmedi herhalde. Telgraf, demiryolu vs. altyapı inşaatları da kendiliğinden olmadı. Nüfus sayımları, milli marş bestelenmesi, padişahın portresinin asılması, göçebelerin yerleşik hâle geçirilmesi, mülkiyet hukukunun düzenlenmesi vb. bir dünya değişiklik sayılabilir. Tanzimat ve Islahat Fermanları, daha sonra ilk anayasanın kabûlü falan da var.

Yeniçerililerin ayaklanması falan hiçbirşey ifade etmiyor Astur..Padişahı katleden yeniçerililer var.Osmanlı kat be kat intikamını alıyor ve hanedan devam ediyor.

BU arada ben Osmanlıyı reddi miras eden biri değilim..Sonuçta osmanlı da benim geçmişim.Ama kendisi de geçiş dönemi düşünürü olan tanpınarın tespitleri gibi,Şarkta kulluk,ikbale giden yolun başlangıcı olmuş..:)

Bir önceki mesajda sadece padişah vardı, diğer herkes kuldu dedin; ama bir grup asker ayaklanıp hükümdarı öldürüyor. Sadece o da değil, âyânlar merkezi gücün zayıf olduğu dönemlerde anlaşmalar imzalatıyor sultanlara, etkili paşalar kimin tahta geçeceğine karar veriyor vs. Daha sonra reformlarla merkezi idare kuvvetleniyor, özellikle Abdülhamit döneminde güç yine sultanın oluyor falan... Düşündüğünüzden çok daha karmaşık bir ilişki var ortada.

Atatürk ilkeleri günümüzde geçerliliğini yitirmiştir demişsin bir de..

Elbette Atatürkçü düşünce sisteminin temel taşları olan Atatürk ilkeleri belirli bir zaman periyodunda ortaya çıkmıştır.Yeni kurulmuş olan devletin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiştir.Bunu görmek için allame olmaya gerek yok zaten..O dönem dünya şartları ve Türkiye'ye özgü koşullar altında değerlendirmek gerekir.Amaç çağdaş yaşamın gereklerini yakalayabilmektir.

1930'lar için geçerli hatta ilerici sayılabilecek ilkeler 2010 yılında çok da anlam ifade etmiyor işte, bu konuda hemfikiriz. E o zaman insanlar bu ilkeleri benimsemeyince, savunmayınca, eleştirince neden alınıyorsunuz? Neden rahatsız oluyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Bu başlıkta bir sürü örneğini gördük valla bunun. O satılmış, bu bilmemne vs. şekilde konuşmasını biliyorsunuz ama iş iddialarınızı desteklemeye geldi mi ses çıkmıyor.

Evet, 2 satırlık bir tanım okuyunca olayı çözersin zaten; yüzlerce yıllık, sayısız önemli temsilcisi ve de kolu olan bir ideolojik geleneği anlayıverirsin.

Oldu!

Birey hak ve özgürlükleri nasıl maksimize edilir ona bakılır.

Oyunun kuralları da asıl "gölge hükümet" seçilmiş hükümetlerin elini kolunu bağladığında belirsizleşir.

Yahu 35 sene önce yoktu diyelim, ee?! 90 sene önce de şapka yoktu, Atatürk kılık kıyafet devrimi yaptı diye getirildi memlekete, kanun çıkarıldı; o da siyasi simge. Şapka da yasaklansın mı? Atatürk rozetli insanlar falan oluyor kampüslerde, onlar da derse giremesin yasaklama kriter siyasi simge taşımaksa.

Benim eğitim hakkım elimden alınmıyor, rahatça okuyorum. Nüfus cüzdanında din hanenin boş olması eğitim almana engel değil.

Sadede gel.

@stur bir yigin laf salatasi ile tespitlerime ve sorularima yanit verdigini sanmisin.Konu hakkinda yeteri kadar bilgin ve birikimin olmadigi icin olayi birilerinin yazdiklarini takip ederek tartisiyorsun...Genelde de ayni cümleleri yazmaktasin.

Olsun fakat gercekci olmak zorundayiz...

Daha ne kadar sadede gelecegim?

Soruyu anlamiyor musun yoksa isine mi gelmiyor?Yasadigin ülkede savundugun kisilerin özgürlükleri kadar senin de özgürlügün var mi?

Istedigin gibi her yerde ateist oldugunu söyleyerek dini elestirebiliyor musun?Bir cemaat veya tarikat üyesi kadar bu konuda olan düsüncelerini özgürce konusabiliyor musun?

Laikligin önünde dag gibi bir engel olan diyanetin devletten ayrilmasi gerektigini, dogmatizmin akademik ünvaninin olmayacagini, dogmatizme inananlara akademik ünvanlarin verilmemesi gerektigini, her yerde her ortamda konusabiliyor musun?

Daha cok uzatirim fakat sadece bu sorularima yanit verirsen yeter. Senin ve A.Altan gibilerinin bu özgürlüklere sahip olmadiginizi cok iyi biliyorum ama genede yanitini yazmani isterim.

Sitelerde Paylaş

Daha ne kadar sadede gelecegim?

Soruyu anlamiyor musun yoksa isine mi gelmiyor?Yasadigin ülkede savundugun kisilerin özgürlükleri kadar senin de özgürlügün var mi?

Ne alandaki özgürlük cigi efendi? Ben rahat rahat okuyorum, onlar okuyamıyor. O alanda ben daha özgürüm.

Istedigin gibi her yerde ateist oldugunu söyleyerek dini elestirebiliyor musun?Bir cemaat veya tarikat üyesi kadar bu konuda olan düsüncelerini özgürce konusabiliyor musun?

Yaşlı üyeleri dışında ailem, arkadaşlarım, üniversitede pek çok insan ateist olduğumu bilir, konusu açılınca eleştirimi de yaparım. Gidip Fatih'te din eleştirisi yapacak hâlim yok ama elbette.

Laikligin önünde dag gibi bir engel olan diyanetin devletten ayrilmasi gerektigini, dogmatizmin akademik ünvaninin olmayacagini, dogmatizme inananlara akademik ünvanlarin verilmemesi gerektigini, her yerde her ortamda konusabiliyor musun?

Diyanet bence de kapatılsın. Bu fikrimi de pek çok yerde dile getirdim, henüz başıma bir şey gelmedi.

Daha cok uzatirim fakat sadece bu sorularima yanit verirsen yeter. Senin ve A.Altan gibilerinin bu özgürlüklere sahip olmadiginizi cok iyi biliyorum ama genede yanitini yazmani isterim.

Ee? Ne alaka başörtüsüye, üniversitedeki yasakla falan? Biz özgür değiliz, o zaman biz de başkalarının özgürlüğünü kısalım tarzı bir mantık mı? Onların özgürlüğünü elinden alınca ne olacak, daha mı özgür olacağım?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...