Jump to content

Ateizm ve Ahlak-2

Recommended Posts

ahlakla ilgili sahsi düşüncem , ahlakın tamamen zekaya endeksli olmasıdır , ilginctir ve gercektirki burda ateistler müslümanlar karsısında maca 3-0 yenik baslıyolar

Ahlak zeka ile ölçülmeye kalırsa vay ahlakın haline davudi kardeşim.Bence ahlakın kaynağı bizlerin zayıf mahluklar oluşumuzdan başka bir şey değildir.Toplumların büyüyüp yaygınlaşması daha doğrusu globalleşip güçlendikçe ahlak kuralları da minimuma inecek.

En azılı insanlık düşmanı olan doğal kurallar kalacak.

Öldürmeyeceksin ,çalmayacaksın vesaire.Yani on emire geri dönebiliriz.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Len velet, sazanlık yapıp atlayacağına, azıcık da olsa ileri görüşün olsun.

Ciddiyetsiz olduğunu söylediğin sözlerin için mi :blink:

Sen sen ol, yiyemediğinin altına yatma, çıkarmak için debelenir durursun sonra.

Yediğin dayaklara bakıyorum da şu tavsiyeye uymaya seni davet ediyorum :lol:

Sitelerde Paylaş

Bilimsel ahlak diye bir şey olmaz. Ahlak yapılan bir işin iyi ya da kötü olduğunu ve iyinin yapılması gerektiğini söyler. Bilim var olanı açıklar. Bilim hiç bir zaman bu iyidir bu kötüdür demez. İyi ve kötü insanların kişisel tercihidir. Mesela bir insan bilerek kendisini ateşin içine atıp öldürürse bu insan için bilim bu işin iyi ya da kötü olduğunu söyleyemez.

Ama davranış bilimi, sosyal psikoloji gibi bilim dalları olabilir. Bunlar yine iyi ve kötü diye bir ayrımda bulunmazlar. Sadece ahlaki değerleri kendi alanlarına göre incelerler.

Sitelerde Paylaş

Bilimsel ahlak diye bir şey olmaz. Ahlak yapılan bir işin iyi ya da kötü olduğunu ve iyinin yapılması gerektiğini söyler. Bilim var olanı açıklar. Bilim hiç bir zaman bu iyidir bu kötüdür demez. İyi ve kötü insanların kişisel tercihidir. Mesela bir insan bilerek kendisini ateşin içine atıp öldürürse bu insan için bilim bu işin iyi ya da kötü olduğunu söyleyemez.

Ama davranış bilimi, sosyal psikoloji gibi bilim dalları olabilir. Bunlar yine iyi ve kötü diye bir ayrımda bulunmazlar. Sadece ahlaki değerleri kendi alanlarına göre incelerler.

Peki bilimsel etik de mi olmaz?

Sitelerde Paylaş

Bravo. Kısa ve öz. Ama Hacı gene anlayamıyor. "Bilimsel etik" diyor. Bilimsel etik olsa olsa bilim yapmanın etiğidir heralde. Aynı başka bazı mesleklerin de (mesela doktorluk) bir icra etme etiği olduğu gibi. Ama mevzumuzla alakası yok. Kafir benim de daha önce dediğim şeyi özetlemiş. Bakalım Pante ve Hacı anlayabilecek mi.

tarihinde ludw1g tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bravo. Kısa ve öz. Ama Hacı gene anlayamıyor. "Bilimsel etik" diyor. Bilimsel etik olsa olsa bilim yapmanın etiğidir heralde. Aynı başka bazı mesleklerin de (mesela doktorluk) bir icra etme etiği olduğu gibi. Ama mevzumuzla alakası yok. Kafir benim de daha önce dediğim şeyi özetlemiş. Bakalım Pante ve Hacı anlayabilecek mi.

Konuyu anlamadığın için bol keseden sallıyorsun.

Ateizm bilimsel bir yaklaşımdır.

Yukarda ilk iletilere bak.

Bilimsel bir yaklaşım bilimin etiğine tabidir.

Bilim yapmak demek, bilimsel bir etkinlikte bulunmak demektir.

Ateistin etkinliği bilimseldir.

O halde ateist bilimin etiğine uymak zorundadır.

Bilimde ahlak olmaz. Etik olur.

Kafir hiç kuşkusuz senden daha akıllı.. Sen hatanı da göremiyor ve anlayamıyorsun.

Kafir bilimsel ahlak yoktur etik vardır deyince anlamıştır mutlaka.. Ama senin anlamadığını görüyorum.

Sitelerde Paylaş

Biz diyoruz ki, bilimin "ahlaki" olur mu ? sanatin ahlaki olur mu ? varsa bile olmali mi ? bilim var olan bir olguyu nötr bir önkabul ile arastirip sonra bu arastirmanin sonucunu insanliga sunmak degilmi ?!

CERN deneyini yapanlar, allahin varligini yoklulugunu ispatlamak icin mi yapiyor, yoksa ilgili deneyin nasil bir sonuc verecegini görmek icin mi ?!

Pante sosyal hayatinda fazla deger görmeyen, ama sanal dünyada simartilan iyi bir makine mühendisi olabilir, ama onun bu meziyeti, sosyal hayat ile ilgili her konuya hakim oldugu anlamina mi gelir ?! adam kendi icinde BIR tane dogrusu yok ! ahlak algilarini yitirmemis insanlar biraz daha yüklenirse, "ya niye üstüme geliyorsunuz, ben ateist degilim ki, panteistim, ben olur molur demedim ki, olabilirler ve olasiklar üzerine tezlerimi gerekcelendirdim" diyecektir, bunu da yiyen olmaz ise, "ama sen önce peygamberine bak, adam sunu bunu yapmis" diyecektir, ama biz pantenin ahlakinin mahrecini, birseyi niye ahlakli ama digerini niye hangi felsefi alt yapi ile ahlaksiz oldugunu ögrenmemis olacagiz, cünkü kendisi bilmiyor.

Halbuki bu konunun aslinda din ile de alakasi yok, zira burada dinsizlerin hangi gereceklerden dolayi neyi ahlaki olarak degerlendirip, degerlendirmedigi sorgulanmakta.

Hep dedik bir daha yazalim, Ateistin muhtemmelen bir ahlaki deger yargilari var, ve bu üc asaga bes yukari müslümaninin ahlak algilarindan farkli degil, ama ATEIZMIN ahlaki deger yargilari yoktur, zira böyle misyonu, böyle idaasida yoktur !

Ateistin bilimsel olmak gibi bir mecburiyetide yoktur, zira nihaytinde bir önkabule dayali beyana tabidir, ludwig gibileri dünya döndügü icin, materialist bir bakis acisi ile tüm sosyal hayatimizi yorumlar, benim gibi insanlar ise, "dünya dönmüyor, allah tarafindan döndürülüyor "önkabulü" ile, gecmisi degerlendirip, bugünü anlarim, yarini sekilendirmek isterim.

O zaman geriye su soru kaliyor, on gün sonra dinsel deger yargilarinin yok oldugunu düsündükten sonra, on birinci gün sosyal hayatimizi organize eden kanunlar, yasalar, toplumun hangi ortak degerleri ile düzenlenecek ?!

Gectik Ateizmi, Materialist Felsefe ile yogrulmus bir sosyal hayatin düzenlenmesi, Idealist düsüncenin ürünü olan kanunlara es degerde bir alternatif mi degilmi ?!

tarihinde Cheragh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz diyoruz ki, bilimin "ahlaki" olur mu ? sanatin ahlaki olur mu ? varsa bile olmali mi ? bilim var olan bir olguyu nötr bir önkabul ile arastirip sonra bu arastirmanin sonucunu insanliga sunmak degilmi ?!

CERN deneyini yapanlar, allahin varligini yoklulugunu ispatlamak icin mi yapiyor, yoksa ilgili deneyin nasil bir sonuc verecegini görmek icin mi ?!

Pante sosyal hayatinda fazla deger görmeyen, ama sanal dünyada simartilan iyi bir makine mühendisi olabilir, ama onun bu meziyeti, sosyal hayat ile ilgili her konuya hakim oldugu anlamina mi gelir ?! adam kendi icinde BIR tane dogrusu yok ! ahlak algilarini yitirmemis insanlar biraz daha yüklenirse, "ya niye üstüme geliyorsunuz, ben ateist degilim ki, panteistim, ben olur molur demedim ki, olabilirler ve olasiklar üzerine tezlerimi gerekcelendirdim" diyecektir, bunu da yiyen olmaz ise, "ama sen önce peygamberine bak, adam sunu bunu yapmis" diyecektir, ama biz pantenin ahlakinin mahrecini, birseyi niye ahlakli ama digerini niye hangi felsefi alt yapi ile ahlaksiz oldugunu ögrenmemis olacagiz, cünkü kendisi bilmiyor.

Halbuki bu konunun aslinda din ile de alakasi yok, zira burada dinsizlerin hangi gereceklerden dolayi neyi ahlaki olarak degerlendirip, degerlendirmedigi sorgulanmakta.

Hep dedik bir daha yazalim, Ateistin muhtemmelen bir ahlaki deger yargilari var, ve bu üc asaga bes yukari müslümaninin ahlak algilarindan farkli degil, ama ATEIZMIN ahlaki deger yargilari yoktur, zira böyle misyonu, böyle idaasida yoktur !

Ateistin bilimsel olmak gibi bir mecburiyetide yoktur, zira nihaytinde bir önkabule dayali beyana tabidir, ludwig gibileri dünya döndügü icin, materialist bir bakis acisi ile tüm sosyal hayatimizi yorumlar, benim gibi insanlar ise, "dünya dönmüyor, allah tarafindan döndürülüyor "önkabulü" ile, gecmisi degerlendirip, bugünü anlarim, yarini sekilendirmek isterim.

O zaman geriye su soru kaliyor, on gün sonra dinsel deger yargilarinin yok oldugunu düsündükten sonra, on birinci gün sosyal hayatimizi organize eden kanunlar, yasalar, toplumun hangi ortak degerleri ile düzenlenecek ?!

Gectik Ateizmi, Materialist Felsefe ile yogrulmus bir sosyal hayatin düzenlenmesi, Idealist düsüncenin ürünü olan kanunlara es degerde bir alternatif mi degilmi ?!

Sonunda kıvırarak da olsa, ateistlerin bir ahlakı olduğu ve Türk ateistleri için, onun Müslüman ahlakından farklı olmadığını itiraf ettiniz.

Ateizmin ahlakı değer yargıları yoktur, çünkü ateizm hiç bir şey üretmez.

Ama ateist olduğunu ileri süren bir insan, eğer ahlaksal değer yargılarından yoksunsa, teizmi eleştiremez.

Yani ateizmde spesifik bir dizi ahlaksal değerler bulamazsınız ama, onlar ateistlerde olmak zorundadırlar.

Ateistlerin bu konuyu anlamada zorluk çekmelerinin en büyük nedeni, yukarda işaret ettiğim gibi, ateizmin İslam veya dinler gibi, ahlaksal değerler üretmemesi.Sadece onları benimsemesi.

Benimsenmesi gereken ahlaksal değer yargılarının başında da bilim etiği geliyor.

Ateist madem bilimsellik sevdası peşinde, o halde bilimsel etiğe de sahip olmak zorunda.

Ve bilimsel etik, sanıldığından çok daha geniş kapsamlı ve ayrıntılıdır. Bu arada bütün profesyonel mesleklerin etiğini de kapsamak zorundadır.

Burada önemli bir konu daha var..

Felsefe.. Kimse kendisi için seçtiği felsefeyi yaşamına motamot uygulayarak yaşayamaz.

Materyelist insan yeri gelir ağlarken, neden ağladığını oturup beyin kimyasındaki değişikliklere atfederek açıklamaya çalışmaz.Bu absürd bir düşüncedir.

Aynı şekilde, inanır bir Müslüman, eğer bütün yaşamını İslam'a göre yaşamaya teşebbüs ederse, hem başaramaz, hem de sefil bir yaşam sürdürür.

İnsanın temel yaşam felsefesi ne olursa olsun, ne kadar özgün ve değerli olursa olsun, onlarla yaşanmaz.

Sitelerde Paylaş

Ateizm savundugu kendi basina bir deger yoksa, ki yok, onu degerli kilan ne olsun ?! hicbirsey ! bir insanin kuru kuru allaha inanmasi veya inanmamasindan bize ne , taki bizim nereye kadar ?! taki bu topluma "islam ahlaki su su su gerekcelrden dolayi kötüdür, örnekleride sunlardir, onun yerine biz sunlari sunlari öneriyorz" diyebilene kadar ?! bu varmi ? yok !

cok eslilik suc mu degilmi ?

devletin insanlarin evlilik islerine karisabilme hakki olmali mi olmamali mi ? devletin görevi bu evlilik ve beraberlikler sonucu ortaya cikacak magduriyetleri korumak degilmidir ?

Almanyada evli olmayan ama evliymis gibi beraberce yasayan insanlarin, ayni evli insanlar gibi farkli bir vergilendirme sistemi ile degerlendirip degerlendirmemesi tartisiliyor, orada devlet "evlenmelisiniz" diye bir derdi olmadigi gibi, evli olmayip yillardir beraber yasayanlarin kisilik haklarini koryuabilmek adina, kendince bir caba icinde, ama ayni almanyada kilisenin himayesi altinda anaokullar, kresler, hastaneler özgürce faal olabilmekte, o kreslerde hizmet verenlerin ayni meshebe mensup insanlarca olmasi icin özen gösterilmekte, bunun aynisi türkiyde niye mümkün degil ! cünkü türkyideki dangalakca bir siyasi kütlüre sahip olan insanlar, "seriat geliyor, seriatcilar irana" gibi sig gerekcler ile karsi cikabiliyor.

Haci ben senin gibi dangalak degilim, kendim gibi olmayanlari bir kaliba sokup, sirf bir dinsel tercihi var diye yargilayabilen, hatta allaha dua et, ben ne ateizmi nede materializmi bunun gibi platformlarda ögrendim, almanyadaki her yerlesim biriminde hümanist dernekler var, gidersiniz merak ettiginiz konular hakkinda bilgi alirsiniz, tartisirsiniz, türkiydeki kendini ateist sanan dangalaklar, camilerin varligindan sikayetci olabiliyorken, almanyadaki örgütlenmis ateist dernekleri, müslümanlarin cami ( hemde yapisal olarak sehrin merkezinde cok büyük camiler ) yapabilme hakkindan yana tavir koyabilmekte, iste böyle insanlarin elleri öpülür ve sizin gibi neyüdügü belirsiz tiplere tercih edilir.

Sitelerde Paylaş

Almanya'da vatandaşlar kilise vergisi gibi bişey ödemek zorunda değil, ama Türkiye'de herkez imamların, müezzinlerin maaşlarını, camilerin beleşe kullandığı elekrik ve suyu (ilkokullarda bile okul yani veliler ödemek zorunda bunu) ödemek zorunda. Üstüne ütlük birde din dersi adı altında zorunlu sünni islam derleri veriyorsunuz, o öğretmelerin maaşlerını da bize ödetiyorsunuz. Sabah akşam banggır bangır ezan ile bize işkence ediyorsunuz. Sonrada gelmiş bizim dinimizin size ne zararı var diye pişkin pişkin soruyorsunuz. Burada yazdıklarımın dışında islamın toplumumuza verdiği zararları yazsam sabaha biter, ele geçirdiği her toplumu cehalete gömen katil bir din, siz diğerlerine ne kadar saygılısınız ki kendinize saygı bekliyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Jadi bu ne bicim bir siglik bu kadar sigligi nasil 6 bucuk satira sigdirdin ?

almanyada kiliseye ödenen vergi zorunlu, vatandaslar ödememek icin öncelikle dilekce vermesi gerekir, zorunlu olmasalar idi, devlet bu vergisi almazdi, vatandasin ben üyesi oldugum kiliseye vergimi vermek istiyorum diye bir dilekce vermesini beklerdi, keza din dersleride öyle. Din dersleri zorunlu, ama dilekce vererek bu dersden muhaf olunabilme hakkiniz var.

Devletin memuruna maas vermesinden en dogal ne olabilir, ama madem örnegi almanyadan veriyoruz, katolik kilisesinin himayesi altindaki ilk okullarda din derslerine devletin memuru degil, kilisenin papazi girebiliyor. türkiyde böyle birsey niye mümkün degil ?!

Ezan üzerine yaptirim hakki olan insanlar, o ezani gerekli bulan insanlardir, bu ülke ortak deger yargilarina insanlarin ortak dogrularindan meydana gelen bir hukuk sistemi ile olmalidir, yoksa zorbalik olur !

Senin islam hakkindaki görüslerinin sigli zaten ortada, istersen bunu bizimle daha fazla paylasip, daha da acinacak duruma düsme, ama senin medeni toplumlardaki sosyal hayat nasil organize olur hakkinda da ciddiye alinabilecek bir görüsün yok, kara cahilin tekisin. Ben sig diye kabul ettigim insanlardan sayginlik beklemiyorum, o yüzden rahat ol!

Sitelerde Paylaş

Almanyada kimsenin kilise vergisi verme zorunluluğu yoktur, isteyen verir isteyen vermez, oysa Türkiye'de biz isteğimiz dışında zorla ödemek zorunda kalıyoruz. O halde sizi ve sizin yaptıklarını eleştirme hakkımızda otomatikman ortaya çıkıyor, "bizim size ne zararımız var" diyemezsin

Eğer ezandan bir tek kişi bile rahatsız oluyorsa, o kişiyi rahatsız etmeyecek önlemler almak gerekir. Demokrasinin azınlıkları koruması esastır. Ama müslümanlar demokrasiyi çoğunluğun azınlığı ezmesi olarak aldıladığı için hergün bangır bangır onbeşer dakika kafamızı şişirirler, sonrada "bizim ne kötülüğümüzü gördünüz" derler. Ben bu kadar ahlaksız bir ideoloji daha görmedim, allahta göstermesin zaten

* Not: Bu arada merak etmeyin, sizin imamların maaşlarını ödemeye devam edicaz. Yeterki siz mutlu olun,müslüman kalın. Gidip ananıza, kızınıza tecavüz etmenizdense sizin müslüman kalmanızı sağlamak her ateistin önceliğidir diye düşünüyorum

Sitelerde Paylaş

Ezan sesinden rahatsız oluyorum diye bir mazereti kabül etmiyorum. Keza, kendini yaradan rabbine davet eden bir sesden rahatsız olan birine karşı, benimde saygım olamaz.

Hümanistlikle, iyi niyetliliği birbirine karıştırmayalım. Çünkü, şeref İslamdadır.

Bugün, ezan sesinden rahatsızız diyilecek, ezan susturulacak. Yarın, kurandan rahatsızız diyilecek, kuran yakılacak, camiler yıkılacak evler basılıp, kim namaz kılıyor kılmıyor kontrol edilecek vs vss..

Bunun sonu yok yani. Ben, sokağımdaki kedimi bilmezmiyim?

az biraz büyük olsa, beni parçalardı.

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Jadi sen cidden cahlin tekisin, bunu en samimi niyetlerim ile söylüyorum, demokrasi azinligin cogunlugun üzerinde hak ve söz sahibi oldugu degil, cogunlugun tercihlerine göre devletin idare edilmesidir, azinliklarin ise genel insanlik haklari korunma hakki olmasi ile birlikte, yurt disina cikma özgürlükleri de vardir.

bu ülkenin insanlarin büyük cogunlugun dogrularindan rahatsiz isen, özgürce kendi dogrularin ile yasyabilecegin ülkelerde yasa, ama almanya ya gelme ! zira kaldigim evin yaninda, katolik kilisesi var, ve her on bes dakikada bir can sesi calmakta, "ceyrek" de bir defa, "yarimda" iki defa, "ceyrek kala" üc defa, tüm saat'de dört defa, günün 24 saati haftanin 7 günü !

alman ateistleri rahatsiz mi ?! :) degil ! niye degiller ?! cünkü onlar dangalakca gerekceler ile din elestirisi yapmiyor ! lütfen almanyadaki sosoyal ve siyasal hayati bana ögretmeye kalkisma, böyle cenabet bir sekilde ortada kalirsin.

Almanyada kiliseye ödenen vergide, din dersi de kanunen zorunlu, devlet vergiyi toplamak ve ilgili mesheplere yönlendirmek, ve din mesheplere göre din kültür dersleri vermek zorunda, ama vatandasin bundan muhaf olmak istemek gibi bir hakki var, bu hakki kullanmasi icin, vatandastan yazili dilekce vermesi beklenmekte, zorunlu olmasa idi, ayni vatandas, hem üyesi oldugu kiliseye vergisini vermek icin, hemde din dersi alabilmek icin dilekce vermesi beklenilmesi gerekecekti.

Tabiki imamlarin maaslarini ödemeye devam edeceksin, ben ankaraliyim, bana ne siirt'deki ilk okuldan, yol yapimindan, ben onlari kullanmadigima göre, benim verdigim vergiler oralara harcanmasin diyebiliyormuyum ?

Sitelerde Paylaş

Almanyada kimsenin kilise vergisi verme zorunluluğu yoktur, isteyen verir isteyen vermez, oysa Türkiye'de biz isteğimiz dışında zorla ödemek zorunda kalıyoruz. O halde sizi ve sizin yaptıklarını eleştirme hakkımızda otomatikman ortaya çıkıyor, "bizim size ne zararımız var" diyemezsin

Eğer ezandan bir tek kişi bile rahatsız oluyorsa, o kişiyi rahatsız etmeyecek önlemler almak gerekir. Demokrasinin azınlıkları koruması esastır. Ama müslümanlar demokrasiyi çoğunluğun azınlığı ezmesi olarak aldıladığı için hergün bangır bangır onbeşer dakika kafamızı şişirirler, sonrada "bizim ne kötülüğümüzü gördünüz" derler. Ben bu kadar ahlaksız bir ideoloji daha görmedim, allahta göstermesin zaten

* Not: Bu arada merak etmeyin, sizin imamların maaşlarını ödemeye devam edicaz. Yeterki siz mutlu olun,müslüman kalın. Gidip ananıza, kızınıza tecavüz etmenizdense sizin müslüman kalmanızı sağlamak her ateistin önceliğidir diye düşünüyorum

Bu kız komedi.

:)

Sitelerde Paylaş

Jadi sen cidden cahlin tekisin, bunu en samimi niyetlerim ile söylüyorum, demokrasi azinligin cogunlugun üzerinde hak ve söz sahibi oldugu degil, cogunlugun tercihlerine göre devletin idare edilmesidir, azinliklarin ise genel insanlik haklari korunma hakki olmasi ile birlikte, yurt disina cikma özgürlükleri de vardir.

bu ülkenin insanlarin büyük cogunlugun dogrularindan rahatsiz isen, özgürce kendi dogrularin ile yasyabilecegin ülkelerde yasa, ama almanya ya gelme ! zira kaldigim evin yaninda, katolik kilisesi var, ve her on bes dakikada bir can sesi calmakta, "ceyrek" de bir defa, "yarimda" iki defa, "ceyrek kala" üc defa, tüm saat'de dört defa, günün 24 saati haftanin 7 günü !

alman ateistleri rahatsiz mi ?! :) degil ! niye degiller ?! cünkü onlar dangalakca gerekceler ile din elestirisi yapmiyor ! lütfen almanyadaki sosoyal ve siyasal hayati bana ögretmeye kalkisma, böyle cenabet bir sekilde ortada kalirsin.

Almanyada kiliseye ödenen vergide, din dersi de kanunen zorunlu, devlet vergiyi toplamak ve ilgili mesheplere yönlendirmek, ve din mesheplere göre din kültür dersleri vermek zorunda, ama vatandasin bundan muhaf olmak istemek gibi bir hakki var, bu hakki kullanmasi icin, vatandastan yazili dilekce vermesi beklenmekte, zorunlu olmasa idi, ayni vatandas, hem üyesi oldugu kiliseye vergisini vermek icin, hemde din dersi alabilmek icin dilekce vermesi beklenilmesi gerekecekti.

Tabiki imamlarin maaslarini ödemeye devam edeceksin, ben ankaraliyim, bana ne siirdeki ilk okuldan, yol yapimindan, ben onlari kullanmadigima göre, benim verdigim vergiler oralara harcanmasin diyebiliyormuyum ?

Gerçekten zeka seviyen çok düşük. Verirsin bir dilekçe ödemezsn vergiyi, bunu bir zorunluluk gibi lanse etmeye çalışıyorsun. Sana inanmadığın halde zorla kilise yada havra vergisi ödettirilse ne yapardın acaba?

Bu barada bende İngiltere'de yaşıyorum, burada ne ezan ne kilise sesi yok allaha şükür, her cemaatte kendi din aamların masraflarını kendisi karşılamak durumunda. Almanya şöyle böyle diye sallama yemezler

Sitelerde Paylaş

Tabiki imamlarin maaslarini ödemeye devam edeceksin, ben ankaraliyim, bana ne siirt'deki ilk okuldan, yol yapimindan, ben onlari kullanmadigima göre, benim verdigim vergiler oralara harcanmasin diyebiliyormuyum ?

Müslüman ilkokul için vergi veriyor ilkokula gidiyor, cami için vergisini veriyor camiye gidiyor v.b.

Ateist ilkokul için vergi veriyor ilkokula gidiyor, cami için vergi veriyor da camiye gidiyor mu? Direkt müslümanın hanesine 1 artı diye işleniyor.

Ondan sonra hak hukuk adalet dersin, liberalizm bu değildir, almadığın malın KDVsi ödenmez.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...