Jump to content

Ateizm ve Ahlak-2

Recommended Posts

Aramızda bütün Müslümanları temsil eden bir kaç çürük Müslüman oldukça ,siz benden bunları okuyacaksınız.

Bu sözler sizleri kapsamayabilir ama, burada sizi temsil edenler, gözümüze farklı görünmenizi önlüyorlar.

Burada bu eleştirilere katlanacaksınız. Biz nelerine katlanıyoruz. Kaç misline..

müslümanları temsil etmek heaea!

nası bişeyse artık.

temsil yetkisi atama yada seçilme sonucu olan bir erktir.

bir insanın müslüman olduğuna kim karar veriyormuş.

yıllardır işin içindesiniz ama hala bazı putları kıramadınız gitti.

müslüman olduğum halde ahlakın kökeni konuusnda simo v.s ile aynı kanaate sahip değilim. eee nooolcak şimdi.

hiçbir şey dimi he he hadi yola devam

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aramızda bütün Müslümanları temsil eden bir kaç çürük Müslüman oldukça ,siz benden bunları okuyacaksınız.

Bu sözler sizleri kapsamayabilir ama, burada sizi temsil edenler, gözümüze farklı görünmenizi önlüyorlar.

Burada bu eleştirilere katlanacaksınız. Biz nelerine katlanıyoruz. Kaç misline..

Peki, katlanalım bakalım. Kağıt bile en azından yedi defa üstüste katlanabilir :D

Güzel ama soğuk insan :)

Sitelerde Paylaş

ateyislerin bir yalanı vardır. (genelleme yapma hakkımı kullanıyorum) tanrıyı insanlardan bağımsız olarak inkar ettiklerini iddaa ederler.

Bu yalan mı?

İnsanlardan bağımsız bir Tanrı'nın olmadığı iddiası yalan mı?

Yoksa insanlardan bağımsız bir Tanrı olduğu iddiası mı yalan?

Ateisleri yalancılıkla suçlarken bile yalan söylemeniz çok ironik...

Dayanamadım ve siz adam olmazsınız diyeceğim geldi, nedense...

Sitelerde Paylaş

Söz temsilden açılmışken hacım da bana göre primitif ateistlerin mükemmel bir temsilcisi :lol:

Onlardaki bütük sakatlıklar hacı da da var :lol:

Yalan, iftira, köşeye sıkışınca çamur atıp çamura yatmak, bir dediğini sonra inkar etmek ne olmuş yani falan demek vs..

Ha bi de daha önemlisi, müthiş bir hümanizm :blink:

Öyleki bütün müslümanlara inanılmaz bir muhabbeti var hacımın, elinden gelse sevgiyle öldürecek hepsini hahaha :lol:

Primitif hacı..

Sitelerde Paylaş

öncelikle ahlak nedir sorusunun cevabında ortak bir paydada buluşmamız lazım .

ahlak , toplumsal bir politikadan başka bir şey değildir.

bu cevaptan sonra , ateizmin ahlakla ilişkisi nasıl olur ?

sorusuna cevap aranmalıdır.

Sitelerde Paylaş

öncelikle ahlak nedir sorusunun cevabında ortak bir paydada buluşmamız lazım .

ahlak , toplumsal bir politikadan başka bir şey değildir.

bu cevaptan sonra , ateizmin ahlakla ilişkisi nasıl olur ?

sorusuna cevap aranmalıdır.

Ahlakı nasıl tanımlarsanız tanımlayın, ateistlerde de ahlak vardır ve kökeni toplumun ahlaksal değer yargılarını aldığı kaynaktır.

Yani Müslüman bir ülkede teist-ateist herkesin ahlakının kaynağı İslam'dır.

Bunu biliyoruz.

Buraya kadar olan tartışmaları okursanız, aramızda ahlak düşkünü ve kendilerini Müslüman olarak addeden bazı sapıkların yazdığını göreceksiniz.

Onlara bakarak İslam ahlakını yetersiz bulabilirsiniz.

İslam ahlakı gerçekten çok yetersizdir belki ama, yine de o sapıkların ahlak anlayışını İslam'a mal etmemek lazım.

Çünkü onlar İslam ahlakının standardını yerin dibine geçiriyorlar.

Ama onların ahlakını beğenmeyen Müslümanların seslerini çıkarmazlarsa, bizim yapacağımız başka birşey yoktur.

Onlar kurbanlık koyun gibi sessiz kaldığı süre, aralarındaki sapıklar onları temsil etmeye devam edeceklerdir.

Onları tanımada zorluk çekeceğinizi sanmıyorum.

Ülkemizde herkesin ahlakının kaynağının İslam olmasının sonuçları nedir?

O ahlak yerleşmiştir. Kişi onları dinle kazanmıştır ama, dinden çıkmakla onlardan kurtulamaz.

Onlar artık onun yaşamının kaçınılmaz bir parçası olmuşlardır.

İslam'dan uzaklaşmakla iyi ahlak sahibi olunmadığının kanıtı onlardır.

Yani ateist olmak iyi ahlak sahibi olmak için ne bir garantidir, ne de ateizm bu konuda yeterlidir.

Ahlakın toplumsal politika ile ilgili olduğu da doğru bir gözlem.

Zaten bundan dolayı da ateistlerin ahlakı Müslümanların ahlakından farklı değildir.

Çünkü onlar nede olsa bir İslam ülkesinde yaşamakta ve her gün Müslümanlarla işbirliği yapmaktadırlar.

Sitelerde Paylaş

sevgili Hacı ;

bütün altı boş ağırlıklardan , çocukluğumdan beri ,ben imamım hacıyım hocayım diyenler tarafından kulaktan dolma bilgilerle zavallı beynimin tıkınmasından bıktığım için, yeni arayışların içine girdim.

Yıllarca ortada yanlış bir şeylerin olduğunu sezerek arayışlarda bulundum. Binden fazla kitap okudum.

Hem de sindire sindire.

Çünkü söyledikleri ile icraatları birbiriyle çelişiyordu.

Maskeleri vardı. Ya söyledikleri doğrulara inanmıyorlardı , ya da yanlış şeylere inanıyorlardı .

Her iki durum da, hem kendilerini hem de onları dinleyenleri yanlışa sürüklüyordu.

Bu çirkin durumdan ne pahasına olursa olsun, kurtulmam gerektiğini anladım.

Bu nedenle , bize öğretilegelen bütün kavramları sildim, yepyeni anlamlar yükledim.

Büyük boşluk 2 yıl sürdü ama ,artık biliyorum.

Çok daha dikkatli ve önyargısız, madalyonun diğer yüzünü de ihmal etmeden olaylara yaklaşmayı öğrendim.

burada veya başka platformlarda, ortaya atılan bir konuya , insanlar hemen islam , hristiyanlık yahudilik ve ya ateizm penceresinden , görebildikleri kadarını , diğerlerini önemsemeden , hararetle savunuyorlar.Sonra da birbirlerine saldırıyorlar.Hiç kimse bu kavgadan hiç bir şey öğrenemiyor. KAvga sonucunda her bir taraf , bir keskin bıçak gibi daha da bileniyor.

Bütün açılardan bakmayı bir türlü öğrenemedik.

Bu kısır döngüden kurtulmak gerekiyor.

Bilirsiniz, insan bir şeye inandı mı , başkalarına da bunu inandırmak için, utanmadan sıkılmadan , atmasyon ürünü eklemeler yapar.

sonunda ÖZ den uzaklaşılır, ve her gelen nesil bu özden daha da kopmaya başlar.Bunun yükü çok ağır olur.

hürmetler

Sitelerde Paylaş

Hacı taktik değiştirmiş...

...eskiden bitmez tükenmez bir enerji ile ahlaksız dincilere ya küfreder ya da onların ahlaksızlıklarını anlatırdı.

Şimdi ise başka bir şey yapıyor...

...din ahlakı ile ahlaksızlaşan dincileri kendi ahlaksızlıklarıyla (burada şu cümleyi de kurabilirdim: din ahlakı ile ahlak donanımında olanları) yalnız bırakıyor.

Hacı artık küfür etmiyor...

...küfür yiyor.

Ve bu farkın farkındalığı ile kahkahalar atıyor.

Dincileri din adına küfrettirerek dine dincileri küfrettiriyor.

:)

Sitelerde Paylaş

Hahaha :lol:

Buzdolabına tavuk eti koyarak mı yaptın onu :D

Ercü, bana netten uzun metinler kopyalayacağına masalını başına yıkan somut sorulara cevap ver?

Yada striptize devam et, tercih senin :lol:

Ne demiştim ben primitif Ercü?

Soyutlama masalına göre birilerinin bir ihtiyaca göre oluşturduğu şeyler sonra nesillere aktarılıyor(tabi burada sonradan gelenler deney fareleri değil insan :) buda primitif ateistlerimizin açmazı) falan filan..

Eeee diyorum yaw kafaya dank etmiş olayı çözmüşsün madem, sana ne öncekilerin ortadan kalkmış ihtiyaçlar için(tabi ateistin burada da açmazı var, bir şeyi doğuran sebep ortadan kalkıyor ama o şey devam ediyor) kurguladıklarından, sen neden hala bunlara uyuyorsun ki?

Söylesene ercü, niye?

Yoksa bunlar bir masal mı :blink:

Masal tabi, çünkü soyutlama masalında bile neyin neden soyutlandığı ve ne için o işin yapıldığı biliniyor..

Primitif ateistler ahlaklarına köken bulamayınca "unuttuk efendim, zaten insan böyledir unutsada yapar eder işler" diye saçmalıyor :lol:

Ercü ensenst, kedi köpek eti ve diğer konularda karın gurultusu harici ne söylemişsin sen yaw?

Batı bilim, geri kalan doğu vs zırvalarını değil soyutlamayla ahlakını temellendirmeni beklerdik be ercü..

Ne o yapamıyon mu yoksa :lol:

Ercü, ya biraz daha arama motorlarına eğil(mesela ensest yaşanan aileler konusuna bakda ensest aile ortadan kalkmadan olmaz gibi saçmalıklar dökülmesin ağzından) dersini çalış yada şu gram katkı yapamadığın iki ahlak başlığını baştan sona tekrar oku..

Ben bunu yaptım biliyor musun, çok eğlenceli.

Ateistlerimizin halini gözlemlemek için bulunmaz bir maden..

Bir daha oku ki yiyecekler konusu seni yalanlar diyip "bu ercüde çürük çıktı" dedirtme bana B)

Ercü, sana ne başka toplumların Kur'an'ın haram kıldıklarını yediğinden yada tersinden?

Ben sana İslam ahlakı gereği yenmeyen şeyleri ateist olarak sen niye yemiyorsunu soruyorum?

Soyutlama masalı ile bu işin içinden çıkabilir misin ercüm :lol:

Ha fahişeliği onurlu meslek ilan edenler kervanına katılmana da çok sevindim..

Hacı'yı bu kulvarda yanlız bırakmaman iyi olmuş :lol:

Ercü, iyi bir ateist ol, ahlakının kaynağını google'da daha iyi araştır bakayım..

Yazılanlar ağır geliyor sana.

Simo bu konular sana üç gömlek fazla geliyor.

Sen en iyisi git kumda oyna.

Acımakla iğrenme arası duyguları yaşattırma bana.

İnan yazılarınızı okuyunca size üzülüyorum.

Helede şu kurduğunuz düz ve salak mantıklar yokmu.

Ne kadar zavallılar diyorum.

Simo beyinsiz olmak zorunda değilsin.

Müslüman olmak için salak olman şart değil.

Salak olmadan da müslüman olmanın yollarını geliştiren bu çabada olan inanırlar var.

Biraz onlara takıl.

Hkkaten beyinsiz olmadan da müslüman olmayı başaranlar var.

Sitelerde Paylaş

ercüment,

hem yücelemekten söz edip hem de islamın kaynağının kuran olduğunu bildğin halde müslümanların abuk subuk uygulamalarından hareketle islamı eleştirmek biraz ayıp olmuyor mu?

- resim gibi görsel sanat ve edimlerin islamda yasak olmaıdğını biliyorsun,

- değer üretme konusunda kuranın iyilik kavramını somutlaştırma yoluna gitmeyerek "fayda" ve "rıza"ya endekselemek suretiyle bireyin önünü açtığını biliyorsun.

işine geldiği zaman da kurandaki yenmesi yasaklı şeyler konusundaki islam dünyasında var olan çelişkiyi bile yine o dinin aleyhine manipüle ediyorsun.

e daha ne deyim. allah üzerine pislik yağdırmış senin.

iyilik-kötülük hakkında bir listesi olan öğretinin kısa bir zamanda çöpe atılacağını, bu cümleden olarak sözde islami olan pekçok öğretinin de aslında çelişkileri taşımak suretiyle çöpe gittiğini de biliyorsun. tüm bunları bildğin halde tecahüli arif sanatı yapıp duruyorsun bakalım.

ibretliksin valla..

Saçmalamışsın ama yinede cevap vereceğim.

Dinin değerlerinden başka hiçbir değeri göremeyen ve dinin fikirlerinden başka hiçbir fikri olmayan insanlara inandığı dinin argümanlarından başka argümanla tartışmanın zorluğu ve imkansızlığı var.

Böyle zımbırtı bir adama neyi nasıl anlatacaksın.

Adamın ne kendine ait bir kişiliği var ne özgür düşünme ve anlama yatkisi ve özelliği var.

Mecburen tek anladığı dünyadan örnekler getireceksin.

Adamlara gerçekleri yine kendi dinlerinin içerisinden anlatmaya çalışıyorsun çünkü adam bitik.

Bunu farkettiğim için bu yolu deniyorum.

Adam beynini kapatmış.

İslamın kaynağının kuran olmasına gelince de.

Bu düşüncenin oluşmasının nedeni İslamın kaynağının sadece kuran olduğu gerçeğinden kaynaklanmamakta.

Eğer dinin kaynağı sadece kuran olsa idi ve din de bunu söylese idi bu iddia son yüzyılda savulmazdı.

Son yüzyılda savunulmasının nedeni mevcut sünnetli, hadisli, kıyaslı, icmalı dinin ortaya çıkmış gerçekler karşısında iflasından sonra düşünülmezdi.

Yani eski mevcut din özellikle son yüzyıllarda çıkan gerçekler karşısında perişan olmasından dolayı inanırları dinlerini sorgulamaya itmiştir.

Sadece kuran diyenlerin yaptıkları şudur: Gerçeklerle çatışan çok sayıdaki dini düşüncenin sayısını azaltmaktır.

Sadece kuran diyerek dinin büyük bir hacmini dışa atarak dinin saçmalığını azaltmış oluyorlar.

Yani sadece kuran diyenler kısmen eski dinin saçmalıklarından daha az saçmalığa inanmış oluyorlar.

Yoksa kuranda tamamen saçmalık ve ilkel bir kitap.

Sadece kuran diyenlerin inanmak zorunda olduğu saçmalık saysı diyerlerinden çok daha az. Aranızdaki fark bu.

Başlık madem ahlak ....

Mesela kuranın yazarının insana bakışını değerlendirelim.

Kuranın yazarının düşüncesindeki insan sınıflandırmasına ve derecelendirmesine bir bakalım.

Kuranın yazarına göre insanlar (erkekler) var, köleler var birde kadınlar var. (İnananlar ve inanmayanlar da var ama bunu burda değerlendirmeyeceğim)

Kadınlar kadın oldukları için aşağı bir sınıftır. Kadınlar aşağıdır çünkü kadındır başka bir şansıda yoktur. Kadındaki aşağılıklık kadın olmasından dolayıdır.

Muhammetin çok kadınla ve küçük yaştaki dişilerle evlenmesindeki iğrençliğin asıl nedeni budur.

Yani bu olay insan olarak iki denk kabul edilen kişinin yani kadın ve erkeğin karşılıklı memnuniyeti değildir.

Üst ve yüce birinin (yani erkeğin) alt ve aşağı biriyle (yani kadınla) karşılıklı anlaşmasıdır (daha doğrusu erkeğin kadını almasıdır)

Yoksa küçük büyük demeden erkeklerin o kadar kadına sahip olmasıda zordur kabul edilmeside zordur.

Bu olay kadının aşağı görüldüğü, inanıldığı ve kabul edildiği toplumun uygulamasıdır.

Modern toplumdaki bir fahişe ise insan olarak kendini aşağı görmez ve toplum da onu görmez. Yani onun yaptığı işi eleştirebilirsin hatta ahlakınıda eleştirebilirsin ama onu insan olarak birilerinden aşağı olduğunu söyleyemezsin.

Yani tüm insanlar insan olarak eşittir.

Sitelerde Paylaş

İnsan davranışları iki şekilde değerlendirmeye tabi tutulur.

Birincisi suç olarak, ikincisi ahlaksızlık olarak.

Birincisinide suç tanımlanmıştır ve bu suçu oluşturan davranışa bir ceza uygun görülmüştür.

İkincisinde ise ahlaksızlık olarak nitelendirilmiş, ancak bir ceza uygun görülmemiştir. Cezayı yasal merciler değil, toplumsal davranışlar kesmektedir.

Suç ve ahlaksızlık alanları birbirinin aleyhine alanlardır. Ne kadar fazla suç ve ceza tanımlanmış ise o kadar az ahlaksızlık alanı kalır. Suç ve ceza alanı ne kadar az ise yerini ahlaksızlık alanları doldurur. Modern toplumlarda suç ve ceza alanları genitletilerek ahlaksızlık alanı daraltılır. İlkel toplumlarda ise suç ve ceza alanları yetersizdir yerini ahlaksızlık alanı doldurur.

Hangisini tercih ettiğiniz sizin elinizdedir. Modern bir toplumun modern bir üyesi olmak istiyorsanız, suç ve cezaların tüm ayrıntıları ile tanımlanmasından yana olmanız gerekir.

İlkel bir toplumun, suç ve cezaları belirtilmemiş bir toplumun, üyesi olmak istiyorsanız hangi davranışta nasıl bir muameleye tabi tutulacağınızı bilemezsiniz. Herhangi bir davranışınızın sonucunda öldürülebilirsiniz veya kahraman olabilirsiniz. Çünkü belirlenmiş bir suç ve ceza yoksa, toplumun o andaki psikolojik durumu etkin ve belirleyici hale gelir. Suçsuz bir insanı zivtleyip, Kaz tüğüne böleyip asabilirsiniz de, suçlu bir insanı kahraman olarak da gösterebilirsiniz.

İnsanlık suç ve ceza alanını genişleterek, ahlak alanını sıfır düzeyine getirerek insan olacaktır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yazılanlar ağır geliyor sana.

Simo bu konular sana üç gömlek fazla geliyor.

Sen en iyisi git kumda oyna.

Doğru söylüyorsun primitif ercü, buzdolabına koyulan tavuk eti soyutlaması bana üç gömlek fazla kalıyor :D

Ercü, anladım ben seni, sen senden daha aptalları için yazıyorsun..

Nasıl olsa anlamıyorlar defolarını değil mi, nasıl olsa kendini ve onları deney faresi zannettiğini farketmiyorlar :D

Primitifsiniz ercü..

Sitelerde Paylaş

Başlık madem ahlak ....

Diyorum ahlak sizin yumuşak karnınız.

Başlık "Ahlak" değil "Ateizm ve Ahlak" primitif ercü..

Sen bile yan yana getiremiyorsun bu iki kelimeyi :lol:

Bir türlü temellendiremediğiniz ahlakla ideolojinizi yan yana bile yazamıyorsun, acaba buna seni iten sebep gerçekte ideolojinin ahlaksal bir iddia ve sorumluluk tanımaması mı B)

Evet evet, zaten bu yüzden ahlak yumuşak karnınız ya ercü.

Modern toplumdaki bir fahişe ise insan olarak kendini aşağı görmez ve toplum da onu görmez.

İşte primitif ve ahlakını temellendirme sorunu yaşayan ateistin yapmadan duramayacağı güzelleme: Orospuluk fahişelik..

Olayı insan merkezli ele alıyoruz ayağına yürütülen en ilkel ve aşağılık mesleği yüceltme.

İşte primitif ateistin ahlakı :lol:

Sitelerde Paylaş

Simo bu konu açıldığından beri en az onbin kez primitif lafını tekrar ettin, yaratıcı ol biraz aş kendi yeni şeyler bul bence

Ateistlerimiz gelişime değişime ilerlemeye kapalıysa ben ne yapayım..

Tenekeyi parlatsan olur mu altın, altın semer vursan eşek olur mu tay.

Gelişin biraz da bende başka bir şey diyebileyim size primitifler..

Sitelerde Paylaş

Ateistlerimiz gelişime değişime ilerlemeye kapalıysa ben ne yapayım..

Tenekeyi parlatsan olur mu altın, altın semer vursan eşek olur mu tay.

Gelişin biraz da bende başka bir şey diyebileyim size primitifler..

Belliki bi yerden duymuşsun bunu çok hoşuna gitmiş, her iletinde en az beş kere primitif ateist diyorsun, bizi aşağıladığını sanıyorsun zavallı şey

Size bin kere ahlak kurallarının ibrani dinlerden köken almadığını, insanların topluluk halinde yaşamaya başladıktan sonra ortaya çıktığını anlatmaya çalıştık.

Ateist oranının %80'lerde olduğu iskandinav ülkeleri en dürüst, en şeffaf ülkeler olmalarıyla ün yapmışlardır.

Müslüman ülkeler dahil dini vurguların yoğun olduğu ülkeler ise şaşırtıcı bir biçimde yolsuzluk, ahlaksızlık, taciz, tecavüz ve insan hakları ihlalleri batağına batmış durumdadır.

Sizin bu ahlakınızı kutsal bişeye dayandırmanız bir işe yaramıyor sanki. Lafa gelince vır vır ötüyorsunuz ama pratik uygulamanız nanik

Sitelerde Paylaş

Diyorum ahlak sizin yumuşak karnınız.

Başlık "Ahlak" değil "Ateizm ve Ahlak" primitif ercü..

Sen bile yan yana getiremiyorsun bu iki kelimeyi :lol:

Bir türlü temellendiremediğiniz ahlakla ideolojinizi yan yana bile yazamıyorsun, acaba buna seni iten sebep gerçekte ideolojinin ahlaksal bir iddia ve sorumluluk tanımaması mı B)

Evet evet, zaten bu yüzden ahlak yumuşak karnınız ya ercü.

İşte primitif ve ahlakını temellendirme sorunu yaşayan ateistin yapmadan duramayacağı güzelleme: Orospuluk fahişelik..

Olayı insan merkezli ele alıyoruz ayağına yürütülen en ilkel ve aşağılık mesleği yüceltme.

İşte primitif ateistin ahlakı :lol:

Doğadaki tüm olaylar gibi ahlak ta karmaşık bir olay.

Müslümanlar gibi herşeyi allah yaptı, allah yaptı, allah yaptı,allah yaptı.........demek gibi bir alimliğimiz yok.

İnan bu duruma çok üzülüyorum. Öküz olmanın dayanılmaz hafifliği.

İnsan olmak ve düşünmek elbette zordur. İnanmak zordur düşünen insanlara.

Ateistlerin yumuşak karnı çoktur.

Ateistler tam olarak neyi bilirler ki?

Depremi bile tam bilemezler, yıldırımı bile...Atomuda...Yağmurun nasıl yağdığı ile ilgili bilgiler bile tam değildir. Zaten bilgilerin çoğu şurda iki üç asırlı bir kısmıda zon zamanların bilgileridir. İnsan vücudu ile ilgili birsürü bilinmeyen vardır. Dünya ve uzayla ilgilide.

Ateistler hiçbir zaman bir müslüman gibi alim olamaz.

Müslümanlar herşeyi bilir.

Hayranım müslümanların ilmine.

Hele şu mantık yürütmeniz varya öldürüyor beni. Nasıl ettinizde bu mantığa sahip oldunuz . Bayağı bir zor olmalı insan olarak.

Küçük çocukları gözlemliyorum bazen şaşırtıcı bir şekilde karmaşık düşünebiliyorlar. Çocuk biraz daha büyüyünce din,iman hoca derken maymun gibi oluyorlar. Sihirli bir şey olmalı. Allahın hikmeti işte.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...