Jump to content

Ateizm ve Ahlak-2

Recommended Posts

Kimin salak olduğunu okuyanlar gördü.

Nevet sürekli nick değiştiren arkadaş, belki de bu yüzden habire nick değiştiriyorsun :lol:

Ayrıca regl olmuş kız çocuklarıyla evlenmeyi doğal kabul eden ahlaksız sapığın kim olduğunuda gördüler.

Bence de pedofilinin ne olduğunu söyleyip regl olmuş kişiyle seksin pedofili olarak anılmasının salak ateistlerimizin şapşallığı olduğunu söylemiş kişinin sözlerini kendi yalan makinalarıyla değiştirenlerin ahlaksız sapıklar olduğu görüldü, bunda da haklısın B)

Aynı genetik yapıya sahip(tek yumurta ikizi ) iki annenin doğurdukları çocuklarının evliliği kardeş ensesti olmuyorsa,

Bir tane anneden farklı zamanlarda normal doğan kardeşlerin evlenmesine de ensest diyemezsin.

Primitifliğinin altını tekrar çizmen yerinde olmuş, takdir ettim seni :lol:

Genetik konusunda googla rehberliği ile bizi güldürmeye devam et, yanlız bir yerlerde genelde bütün insanlar ırklar(mesela siyah ırkla beyaz ırkı bile) arasındaki farkı genlerdeki binde ikilik mini minnacık bir farkın oluşturduğunu okursan küçük dilini yutmaki o dille yeni pinokyoluklar yapıp bizi güldürmeye devam edebilesin çocuk :lol:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Genetik konusunda googla rehberliği ile bizi güldürmeye devam et, yanlız bir yerlerde genelde bütün insanlar ırklar(mesela siyah ırkla beyaz ırkı bile) arasındaki farkı genlerdeki binde ikilik mini minnacık bir farkın oluşturduğunu okursan küçük dilini yutmaki o dille yeni pinokyoluklar yapıp bizi güldürmeye devam edebilesin çocuk

Aynı tavsiyeyi sana yapamıyorum ,çünkü sende googleda okuduklarını ve izlediğin videoları doğru dürüst anlayacak beyin yok.

Demek binde birlik farkların nelere kadir olduğunu anlamaya başladın.

tek yumurta ikizleri genetik olarak aynı canlıdır.

dolayısıyla doğurdukları çocukları kardeşler kadar yakındır.

ama sen bunuda anlayamacak ve saçma sapan iddialarla yine geleceksin.

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki Allah izin verseydi ananla cinsel ilişkiye girer miydin? Bacınla..

Bence girerdin.

Enseste en yakın din İslam'dır.

Bu da seni enseste en yakın bir Müslüman dölü yapıyor.

Bir de utanmadan burada ahkam kesiyorsun.

Kemiklerine kadar ahlak düşkünü bir sapıksın..

İş "benceye" gelirse bence sende en yakınınla ensest yapardın.Onun, ona izin vermeyen Allah ı var.Senin bunu yapmaman için "istemiyorum" demekten başka bir gerekçen yok.Allah izin verseydi, onun da senin gibi istemiyorum deme seçeneği var.Kimin neyi isteyeceğini belirleyip çakma ilahlığa oynuyorsunuz artık...

tarihinde taipen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Valla şöyle bir göz attım.

İlk gözüme çarpan "salak ateistler" oldu.

eee doğru demiş ?

Neresi eziklik bunun ?

:D

işte böyle kuyruklu yalanları sıktığı için ezik. kendisini bu yalanlarla avutuyor.

bir insan salak olsa ilk yapacağı vasat bir dine katılmak olur.

bir dinden ayrılmak değil.

Sitelerde Paylaş

işte böyle kuyruklu yalanları sıktığı için ezik. kendisini bu yalanlarla avutuyor.

bir insan salak olsa ilk yapacağı vasat bir dine katılmak olur.

bir dinden ayrılmak değil.

Seni yeni görüyorum forumda yada hatırlayamadım.

Üslubun konusunda bir fikrim yok.

Bir kaç gün geçsin, üslubuna göre bir ayar veririz elbet.

Şimdilik sadece bu kelimelerle yetin.

Sen de ateistlere tepkisinden yeniden müslüman olan, aklını nefretine teslim etmiş başka bir eziksin.

Herneyse sabır diliyorum 47 sayfa yazan ateistlere.

Olmadı şimdi.

Ben sana yakışıklı diye hitap ediyordum bak.

Rocky.

Ayrıca neden müslüman olduğumu biliyorsun.

Ama yalandan kim ölmüş dimi.

Devam et.

tarihinde antiateist_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nesin peki ? son moda akımlardan müslüman panteist mi ? Bay kafasıkarışık mı ? Herneyse ya banane...

Edit : Paragrafına fazlaca smiley koymak neden ezikliktir ? Ezikliktir çünkü sırıtan smileylarla muhatabı ile dalga geçtiği izlenimini vermeye çalışır,zira fikirleri o kadar değerli değildir.

tarihinde Ramirez tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlakın hası Ateistetir.

Bir ateist toplum için yararlı olanı ödül ceza veya kendisi dışında yüce bir varlık için yapmaz. İnsanlık namına yapar. İnsanlığın ne demek olduğunu bilir. nasıl davranılması gerektiğini, ne yapılması gerektiğini bilir. bir çobana ihtiyaç duymadan kendi kendisini idare edebilecek kudrete sahiptir. Bu noktada hacı son derece doğru söylüyor. eğer bizde bu kudret olmasaydı ne dini nede o dine bağımlı insanları eleştiremezdik.

Sitelerde Paylaş

Demek binde birlik farkların nelere kadir olduğunu anlamaya başladın.

tek yumurta ikizleri genetik olarak aynı canlıdır.

Hahaha :lol:

Bir insan bir cümle önce söylediğini bir cümle sonra yalar mı yaw :lol:

Primitifsiniz olum siz, o kadar akademik makale astık buraya hala aynı yalan..

İbrahim Sadri miydi neydi o adamın adı, onun bir şiiri geldi aklıma..

Ben tekyumurta ikizlerinin aynı olması ihtimalini sevdim

Kimin neyi isteyeceğini belirleyip çakma ilahlığa oynuyorsunuz artık...

Helal güzel post..

Valla şöyle bir göz attım.

İlk gözüme çarpan "salak ateistler" oldu.

eee doğru demiş ?

Neresi eziklik bunun ?

:D

Yaw bunlar primitif, eziklik nedir sorsan onuda bilmezler.

Allah google'a zeval vermeye yoksa bunların hali harap, "agu ugu cuku" dışında post atamazlar bunlar googla olmasa B)

Primitif bunlar..

Kafayı işleten bir ateist çıksa bu başlığı okusa "ateist ahlakın kaynağı tek yumurta ikizi mi sanıyor bu MALdonadolar" der ha B)

Sitelerde Paylaş

Bir insan bir cümle önce söylediğini bir cümle sonra yalar mı yaw :lol:

Primitifsiniz olum siz, o kadar akademik makale astık buraya hala aynı yalan..

İbrahim Sadri miydi neydi o adamın adı, onun bir şiiri geldi aklıma..

Ben tekyumurta ikizlerinin aynı olması ihtimalini sevdim

sana anlayamacağını söylemiştim.

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki videoyu da yapıştıralım, bilimin ahlakla ilgili sorulara nasıl yanıt verebildiğini bir kere daha görelim. Yazınca anlamıyorlar, belki izlerlerse azıcık anlarlar.

"Sam Harris: Bilim Ahlaki Soruları Yanıtlayabilir."

http://www.ted.com/talks/lang/tur/sam_harris_science_can_show_what_s_right.html

Sitelerde Paylaş

Ercü, hepiniz boş adamlarsınız :lol:

İnsanların soyutlama yapıp yapmadığı tartışılmıyor, soyutlama ahlakın kaynağı mı o tartışılıyor canım benim B)

Dil diyorsun, sevgi diyerek nefret diyerek soyutlama yapılmış tamam da bu kelimelerle ne tür davranışların ifade edildiği kastedildiği belli değil mi?

Yani insan papağan değil değil mi ercü, konuşurken neyden bahsettiğini biliyor..

O yüzden anlamsız anlamsız, güdüleriniz şartlı reflekslerinizle hareket ettiğinizi söyleyerek kendinizi hayvanlaştırmayın ercücüm :lol:

Gitti mi şimdi bu soyutlama masalın çöpe B)

Ercü, bol bol masal anlatmış ve sonuçta bunu demişsin, şimdi sorayım bende din size göre insan aklının ürünü ya bu nasıl ürünki kendisini yücelten insan kendisini önce kul ilan ediyor ha :blink:

Evet evet ercü, saksıyı işlet, yoksaa yoksaaa vahiy insan aklının ürünü olamaz mı :lol:

Demek ki neymiş ercü, onur(saçma sapan tarifine göre) önem verilen olgularsa onur diye sayıklamanın alemi yok o olgulara bakmak gerekiyormuş..

Hani ahlaksız onur olamayacağına göre bu onur kuzenin mi yoksa dedik ya, işte oraya geri dön ercüm..

Neyi neden nasıl öncelediğini, yukarıya koyduğunu ortaya koymadan ahlakımın onurumdur arabesk şarkısıyla kulaklarımızı tırmalama canım B)

Hayır olsun, başlığımızın adı ateizm ve ahlaktan "Kurandaki ahlakın iyi ve ya kötü ahlak olduğuna nasıl karar veriliyor" oldu da benim mi haberim yok ercüm :blink:

Simo kusura bakma ama yazdıklarımdan hiçbirşey anlalamışsın.

Senin yazını okuduktan sonra gizemli adamın musaya dediği aklıma geldi.

Kehf

(78) Adam, "İşte bu birbirimizden ayrılmamız demektir" dedi. "Şimdi sana sabredemediğin şeylerin içyüzünü anlatacağım."

Adam musaya sabretmediğin şeylerin içyüzünü anlatacağım demişti.

Ama seninki sabırsızlık değil cahillik.

Biraz Mevlana yı oku mevlanayı anladığın zaman benim söylediklerimi anlamaya başlarsın.

BEN NENDE DEĞİL

Ben bende değil, sende de hem sen, hem ben,

Ben hem benimim, hem de senin, sen de benim,

Bir öyle garip hale bugün geldim ki

Sen ben misin, bilmiyorum, ben mi senim.

BİRLİĞE ULAŞ

Beri gel, daha beri, daha beri.

Bu yol vuruculuk nereye dek böyle?

Bu hır gür, bu savaş nereye dek?

Sen bensin işte, ben senim işte.

Ne diye bu direnme böyle, ne diye?

Ne diye aydınlıktan kaçar aydınlık, ne diye?

Topumuz bir tek olgun kişiyiz, bir tek,

ne diye böyle şaşı olmuşuz, ne diye?

Zengin yoksulu hor görür, ne diye?

Sağ soluna yan bakar, ne diye?

İkisi de senin elin, ikiside,

peki, kutlu ne, kutsuz ne?

Topumuz bir tek inciyiz, bir tek.

başımız da tek, aklımız da tek.

Ne diye iki görür olup kalmışız

iki büklüm gökkubbenin altında, ne diye?

Sen habire gevele dur bakalım,

habire 'usul boylu birlik çam ağacı' de,

sonu nereye varır bunun, nereye?

Şu beş duyudan, altı yönden

varını yoğunu birliğe çek, birliğe.

Kendine gel, benlikten çık, uzak dur,

insanlara karıl, insanlara,

insanlarla bir ol.

İnsanlarla bir oldun mu bir madensin, bir ulu deniz.

Kendinde kaldın mı bir damlasın, bir dane.

Erkek arslan dilediğini yapar, dilediğini.

Köpek köpekliğini ede durur, köpekliğini.

Tertemiz can canlığını işler, canlığını.

Beden de bedenliğini yapar, bedenliğini.

Ama sen canı da bir bil, bedeni de,

yalnız sayıda çoktur onlar, alabildiğine,

hani bademler gibi, bademler gibi.

Ama hepsindeki yağ bir.

Dünyada nice diller var, nice diller,

ama hepsin de anlam bir.

Sen kapları, testileri hele bir kır,

sular nasıl bir yol tutar, gider.

Hele birliğe ulaş, hır gürü, savaşı bırak,

can nasıl koşar, bunu canlara iletir.

Yani müslüman isen de kendini bilmen gerekir. Kendin hakkında hiçbir bilgin yok ahlakı anlamaya çalışıyorsun.

Soyutlama birşeyi gerçek doğasından ilişkisini kesip kendi gerçekliğinden koparmaktır.

Birşey insan zihnine yansıdığı anda yansıyan şey aslında soyutlanmış demektir.

Aynadaki yılan ısırmaz.

Soyutladığın şey gerçekte bir bütünün içerisindedir. Soyutladığın anda o şeyin gerçekteki bütün içerisindeki ilişkilerini ve bağını koparmış oluyorsun. Soyutladığın şeyin gerçekteki bütün içerisindeki bağlarını tekrardan zihninde kurduğun zaman gerçeği bilmiş olursun.

Soyut somuttan çıkar. Soyut şeyleri somuta yaklaştırmak için de insanlar deneyler yapar. Bunun bildiğimiz en güzel yöntemi bu gün bilimin yöntemleridir.

Bilim adamlarının soyutladığı bilgileri kullanıp mesela.

Buzdolabı yapıyoruz.

At mesela tavuğu dolaba.

Bir hafta sonra çıkar ye.

Yeniyormu ? Yeniyor.

İşte olay budur.

Bilimin soyutlamalarının üstünlüğünü ve gerçekliğini gösteririr bu.

Soyutlanan bilgileri somutlaştırınca öngörülen şeyler oluyorsa bu gerçek bilgidir.

Sen de dua et mesela tavuğun başında bakalım ne olacak.

Karmaşık şeyleri gerçek nedenleri ile anlamak zordur elbette. Allah yapıyor Allah yapıyor demeye benzemez ve o cevap kadar kolay değildir ama gerçek olduğu somut bir şekilde apaçıktır.

İnsanın yüceleşme isteğine gelince de.

İnsan allah olur "enel hak" der.

İnsan aile olur.

İnsan tuttuğu takım olur.

İnsan milleti olur.

İnsan tüm insanlık olur.

İnsan tüm evren olur.

İnsan bunları ancak anlarsa olur. Yani bunlar olabilmesi için onları tanıması anlamlandırması gerekir. Onlar olur çünkü kendini yüceleştirmek ister.

O yüzden onları anlamaya çalışır, onları yüceltmeye çalışır ve onların varlığına uyan düşünceleri oluşturur. Yani onların varlığına göre düşünür.

İnsan milleti olur milletini daha iyi tanımaya çalışır. Milletinin amaçlarına göre amaçlar belirler. Onu nasıl yüceleştireceğini düşünür. Çünkü kendisi milletidir de o yüzden.

İnsan tüm insanlık olur o zamanda tüm insanlığı anlamaya çalışır. Tüm insanlık için düşünceler üretir.

İnsanlar yalanı ahlaki bulmaz çünkü yalan acizliktir. Yüceliğe ters birşeydir.

Dalkavukluk acizliktir.

Yalakalık acizliktir.

Hırsızlık acizliktir. Yüceliğe terstir. Yüceliğe ters olduğu için ahlaki değildir.

İnsan evren olmak ister o yüzden evrenin hakikatlarını gerçek birşekilde anlamaya çalışır.

Kulluk Allah olma isteğinin ilk adımıdır. Yüce bir varlığa yakın olma imtiyazıdır. Ama bu yol kendi küçük benliğini Allah'ta yok etmeye kadar gider.

Zaten kendini iyi tanıyan kendinde yol kat etmiş insanların hedefi budur: Kendi küçük benliğini yok edip Allah'la bütünleşmek. Asıl isteklerinin bu olduğunu keşfetmiş ve kendini tanımış insanlar bunu bilir.

Tüm bunlar insanın kendini yüceleştirme isteğinden kaynaklanır.

Kendini yüceleştirmek isteyen insanın yüce bir tanrı yaratıp sonrada kendi benliğini onda yok ederek yücelme yöntemi gerçekci insanları tatmin etmediğinde ATEİST olurlar.

Gerçeklerle yücelmek sahte bir tanrı ile yücelmekten daha yücedir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...