Jump to content

Ateizm ve Ahlak-2

Recommended Posts

Hahaha :lol:

Dağıttığının farkındasın değil mi ercü, ortaya karışık yaparsan sonuçta bırak dağınık kalsın demek zorunda kalırsın buzdolabına tavuk eti koyup "işte soyutlama" diyen primitif ercü :lol:

Şimdi sana ev ödevi..

Bakalım saksıyı ne kadar çalıştırabiliyorsun ve anlattığın masala ne kadar inanıyorsun.

Diyorsun ya olabilir mi mı mü acaba felan diye kıvranıp duruyorsun ya ercü, diyelim haklısın ve soyutlama ile ahlaksal değerlerin bu güne kadar geldi..

Tamam peki şimdi ercü?

Örneğin ensest, kedi köpek eti yememek, fahişeliğe bakış, kumar vs bunlarda soyutlama masalına göre soyutlayanın soyutlama sebep ve şartları artık ortadan kalkmış.

Hani o karşısında süklüm püklüm olup, sonra arkasından sövdüğün ihtiyar varya ne demişti bir keresinde?

Hatırladığım kadarıyla kendi söylemiyle bir şeyi oluşturan şartlar ortadan kalkarsa o şeyde ortadan kalkar, varlığını devam ettiremez demişti değil mi?

Bu söz karşısında tıslamıştınız anca :blink:

Tekrar hatırlatalım bakalım, senin bu masal çerçevesinde sana soralım..

O masala göre farklı ihtiyaç ve sebeplerden soyutlanarak sana kadar aktarılmış şeylerin refleksif tekrarlayıcısısın sen(burada yine ihtiyarın pavlovun köpekleri örneği geliyor aklıma :lol: ), güdülerinle hareket ediyordun şu ana kadar.

Tamam da şimdi düşündün taşındın, olayı çözdün ercü <_<

Meğersem bunlar zamanında adamın birinin yada adamların birilerinin seninle ilgisiz ihtiyaçlardan dolayı yaptıkları soyutlamalarmış..

Mış da mış :lol:

İyi de ercü o zaman sen hala bunların neden taşıyıcısı devam ettiricisisin söylese bana :lol:

Bir kerede içinde düşünce ürünü bir şey yaz ercü, gerçek bir cevap verebil be ercü B)

Bu arada aklıma gelmişken bir "vahiv" den söz edip duruyorsun, o ne ercü yenir bir şey mi :lol:

Primitifsiniz, primitif..

Aferim anlamak için gayret gösteriyorsun.

O yüzden dedim ya ateist olacaksın.

Hala soyutlamanın ne olduğu ile alakalı bir fikrin yok. Bak biraz tembelsin galiba ya da zekan konusunda yanıldım mı acaba. Bu ateist olmanı geciktirebilir.

Soyutlamayı daha önceki yazılarımda açıkladım. Sende o konuda biraz çalış ve düşün.

Tüm insanlar ama tüm insanlar gözlemlediği her şeyi soyutlarlar. Başka şansları da yoktur. Çevrelerindeki algıladıkları her şey artık zihinseldir. Zihinsel olan o şey artık doğadan kopmuştur. Aynaya yansıyan bir görüntü gibi düşün. Zihnimizdeki şeyin, kaynağı olan doğadaki gerçek hali ile aynı değildir. Aynadaki yılan ısırmaz diyerek onu anlatmaya çalıştım. Sonra sen o şeyin doğadaki özelliklerini öğrenerek veya daha önce öğrendiğin şeyler ile zihinsel bir şekilde o şeyi doğadaki gerçeği ile önceden öğrendiğin şeyler ile uyuşturmaya çalışırsın. Sonra o şey aslında doğanın bütününden kopardığın bir parça olduğu için diğer şeylerle ilişkilerini bulmaya ve bu ilişkilerde genel bir kaide oluşturmaya çalışırsın.

Şimdi soyutladığın şeyleri ne kadar doğru soyutladığın, O zihnindeki şeye atadığın özelliklerin ne kadar gerçeğe uygun olduğunu anlaman için ve yaptığın genellemenin ne kadar doğru olduğunun tespitini yapabilmen için kullandığın yöntemler, soyutlama ve genelleme yöntemlerinin (bilimsel yolları da vardır dinin içine girmiş veya girmemiş başka yöntemleri de vardır) test edilmesi gerekli.

Yaptığın soyutlamanın ne kadar doğru veya yanlış olduğunu denemenin en iyi yolu bu zihinsel faliyetlerini gerçek doğaya aktarmaktır demi.

Bilim aktarıyor ve sonuçlar teknolojik ürünlerle ortada.

Dinde kendi zihinsel iddialarını doğaya aktarsın bakalım nasıl bir sonuç veriyor.

Dua etmenin sebebi istediğin şeyin Allahın vermesi değil mi.

Ben de sana diyorum işte bırak bilimi de dua et Allah senin arzuladığını versin. Test et.

İnsanlar soyutlamalarını yine soyut bir araç olan dil ve matematik ile birbirlerine aktarır.

Soyutlamalarını da aynı zamanda iyi, kötü, güzel, çirkin, saygın gibi değerler yükler.

Ve sana çok ilginç bir şey daha söyleyeceğim. İnsanların iyi, kötü , saygın gibi değer aktarımları sanıldığından çok ama çok daha fazla bir şekilde toplumun fertleri arasında etkili ve yaygındır. Yakınlaştıkça insan gruplarının duygusal benzerliklerinin arttığının gözlemlenmesinin bir nedeni de bundandır. Dinlerin coğrafik yayılışının bir nedeni de budur.

Soyutlanan şeylerin somut nedenleri değiştiği halde onun insanlardaki ve toplumlardaki değeri hemen değişmez ve ortadan kalkmaz. Zamanla kalkar. Çünkü karmaşık ilişkilerden oluşmuş değerlerin biran da tekrardan değiştirilip yapılandırılıp değerlendirilmesi insanlar için biraz zaman alır. Hele de bir şey birazda değişmez kutsallara bağlandıysa onun değişmesi çok zorlaşır.

Soyutlanan şey bir kutsala mal edilmişse o kutsalın önemi devam ettikçe o soyut şeyin insanlar için anlamı ve değeri değişse de dayandırıldığı kutsalla birlikte insanların dünyasında yaşar hatta sadece ritüel den öte bir manası kalmasa da. Zorda olsa bazen o da silinir gidebilir.

Bur da kötü olan soyut şeylerin asla sorgulanamaz kutsallara mal edilmesi ve somut nedenler değiştiği halde değiştirilememesi. Toplumları ve insanları rezil eden en önemli nedenlerden biridir. İnsanları değersizleştiren, kişiliksizleştiren, maymunlaştıran, radikalleştiren, ritüelci bir hale getiren neden budur.

Hani batıda bilim ilerlediği halde Müslüman ların bilime direnmesinin nedeni budur. Ama o kadar üstündür ki bilim dinlerine ramen kabul etmek zorunda kalıyor Müslüman lar.

İslam toplumlarında değişen şeyler de vardır.

Bilime her ne kadar gereken saygıyı ve değeri vermeseler de teslim olmuş durumdadırlar. Ama hep çok pahalı bedeller ödeyerek.

İnsanların inançlarına saygı daha da artmıştır İslam’a rağmen. Dinden döndü diye bir insanı öldürmeyi hatırlamak istemiyor Müslümanların büyk çoğunluğu.

Bakıyorum da şimdiki Müslüman lar pek bir hevesli görsel şeylere hani resim haramdı ya. Bırak erkeklerini, sesinin duyulması haram kabul edilen kadınlar bile ellerin de kameralar, resimler, intrnetler, resimli basın yayın organları.

Ensesten duyulan iğrenme ortadan kalkmaz Simo ensestin ortadan kalkması için aile nin ortadan kalkması lazım.

Daha önceleri yazdım ya insan kendini yüceltmek ister. İnsan ailesi olur, tüm insanlık olur. Değerlerini de ailenin, insanlığın ,toplumun, anılarının yüceliği ve varlığına göre şekillendirir.

Yiyecekler konusu zaten seni tamamen yalanlar. Birçok kültür de insan dininde helal olduğunu bildiği halde birçok yiyeceği yiyemez. Zaten kurana bakarsan kan, leş, domuz eti, birde Allah adına kesilmeyen hayvanlar haramdır ama bugün İslam dünyasında toplumların kendilerine haram ettiği bir çok şey vardır. Mesela sen böcek yiyebilir misin yada örümcek, yada yılan..İslam da kedi etinin haram olduğunu söyleyen kim?

Benim fikrimi soruyorsan insanların ne yiyip yemeyecekleri yine insana ve onun gerçeğine göre belirlenmeli. Doğa dışındaki bir tanrıyla sabitlenmesi ne gerek yok.

Fahişelik cariyelikten ve kadını mal yerine koyan toplumlarda onların mal alır gibi alınmasından, kadının bu mal statüsündeki yapısından dolayı elli yaşındaki bir adamın çocuk yaştaki bir çocuğu yatağına atmasından binlerce defa daha onurlu bir iştir.

Bu fark üzerinde ayrıca tartışabiliriz de.

Kumarda da soyutlama yapılır. Kumarda kaybedenlerin düştüğü rezil durumlar hesaplanır, sonra insan aile ye göre hesaplar, sonra milletine göre, sonra tüm insanlığa göre hesaplar ve buna göre kumar hakkın da değerlendirme yapar.

Tabi tüm bunların altında yatan neden insanın kendini yüceleştirmesidir.

Şu tür cümleleri hiç duymadın mı?: İnsanlık için iyi bir işti, ailem için bunu yapmalıyım, milletimin onuru söz konusu, vatandaşlarımız için bu iyi bir şey değil.

Yani insanın kendi vücudu kendine yetmez. Yalnızlık en büyük acılardan biridir. Öyle olmasa küçük hücresinde kendi ile tüm gün baş başa kalan ekmek elden su gölden yaşayan insan dünyanın en mutlu insanı olması gerekir.

Halbuki insan kendini yüceltmek ister. Milletiyle, ailesiyle, medeniyetiyle, tarihiyle, insanlıkla yüceltir. İnsan kendini onlarla yüceltir ve onların amaçlarına ve yüceliğine göre hesaplar yapar değerler üretir. Yani kendi benliğini bu şekilde büyütür. Bu yüceliklerini hem geliştirir hem korur, hemde benliğini eser, yapılar ,kurumlar olarak inşaa eder, yüceltir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şuraya bir fıkra sıkıştırayım...peder bey anlatırdı.

Anadolu da köyün birinden birisi İstanbul a gitmiş...dönmüş.

Köy halkı kahvede başına üşüşmüş:

-Eeee...anlat bakalım.

-Vallahi ışıklı ışıklı levhalar, sazlar, çalgılar...kadınlar ve adamlar eğleniyorlar. Dansöz seyrettim, donuna beş lira bilem sıkıştırdım. Millet accayyyyiiipppp eğleniyor arkadaş. Herkes alemlerde, eğlencesinde.

Ağızlar açık pürdikkat dinlemişler anlattıkça anlatıyor...

Gel zaman git zaman, bir kaç ay sonra bir kişi daha gitmiş İstanbul a...E dönmüş.

-Anlat bakalım usta neler gördün.

-Yahu ezan vakti nerede olursan ol duyuyorsun, cami bulmak için yürümene gerek yok, camiler dolup taşıyor, yer bulmak imkansız. Elalem namazında niyazında.

Ez cümle; "Neye niyetliysen, ne istersen, onu görür ve o doğrultuda yapacağını yapar dolayısı ile onu yaşarsın arkadaş" derdi ulu büyük babam.

Biri diğerine ahlaksız diyor ise biliniz ki asıl ahlaksız o kişidir...

...hatta bu fıkrayı anlatan ben dahil.

Zira ahlak satmak ahlaksızlıktır.

:)

tarihinde hubbez tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Simo,yahu methettiğin Alchindus'u anlamak için arapça sözlüğe başvurmuyorsan ne olayım..

Yoo pek değil, arada sırada bilmediğim bir kelime görüyorum buda nete çıkışı olan birisi için sorun değil B)

Hangi yazdığını beğendin ben anlamadım şahsen.

Kısaca söylemek gerekirse sizi patakladığı bütün postlarını beğendim..

Dahası metodunu beğendim.

Adam size diyorki ahlakınız varsa bunun bir kaynağı olmalı ve o kaynakla bu ahlakınız çelişmemeli, sonra bakarız ahlaksal eleştirilerinize..

Kıyamet burada kopuyor tabi :lol:

Primitif ateist ahlak ve kaynağı üzerinde hiç düşünmemiş ki :lol:

Bilim milim toplumsal prtaikler falan diye masal anlatmaya kalkıldığında bunları da tek tek sahiplerine yedirdi, millet hala fellik fellik googla'da ahlaklarının kaynağını arıyor iyi mi :lol:

Bir adamın ardına sığınmış yancı yapmışsın kendini hiç yakışıyor mu kişiliğini bu derece küçültmen bu arap saçmaları için..Ne yaptığının farkına var biraz eziklik yapma..!!!

Zavallı ezik, ahlakınızın kaynağını google'da arayıp başkalarına ezik diyen primitifler :D

Yancıymış yaw sizden ala yancı mı var?

Sizi pataklayan birisine hak verildi mi demek yancı olunuyor, sen şimdi kimin yancısısın gözü morarmış hacı'nın mı :lol:

Arap zırlamana gelince, yahudi ve hıristiyanların kucağına oturup hümanizm masalları anlatanların bana arapçı demesini iplemediğimi önemle belirtmeliyim B)

Türk maskesi takmış kripto serserilerin, Türk'ün Anadolu'dan sökülüp atılması için önce İslam'a saldırmayı metod haline getirmişlere uşaklık etmelerine bakmadan saçmalamalarını kahkahalarla karşılıyorum, hahaha :lol:

Primitifler..

Sitelerde Paylaş

Soyutlamayı daha önceki yazılarımda açıkladım. Sende o konuda biraz çalış ve düşün.

Buzdolabına tavuk eti koyarak mı yaptın onu :D

Ercü, bana netten uzun metinler kopyalayacağına masalını başına yıkan somut sorulara cevap ver?

Yada striptize devam et, tercih senin :lol:

Ne demiştim ben primitif Ercü?

Soyutlama masalına göre birilerinin bir ihtiyaca göre oluşturduğu şeyler sonra nesillere aktarılıyor(tabi burada sonradan gelenler deney fareleri değil insan :) buda primitif ateistlerimizin açmazı) falan filan..

Eeee diyorum yaw kafaya dank etmiş olayı çözmüşsün madem, sana ne öncekilerin ortadan kalkmış ihtiyaçlar için(tabi ateistin burada da açmazı var, bir şeyi doğuran sebep ortadan kalkıyor ama o şey devam ediyor) kurguladıklarından, sen neden hala bunlara uyuyorsun ki?

Söylesene ercü, niye?

Yoksa bunlar bir masal mı :blink:

Masal tabi, çünkü soyutlama masalında bile neyin neden soyutlandığı ve ne için o işin yapıldığı biliniyor..

Primitif ateistler ahlaklarına köken bulamayınca "unuttuk efendim, zaten insan böyledir unutsada yapar eder işler" diye saçmalıyor :lol:

Ercü ensenst, kedi köpek eti ve diğer konularda karın gurultusu harici ne söylemişsin sen yaw?

Batı bilim, geri kalan doğu vs zırvalarını değil soyutlamayla ahlakını temellendirmeni beklerdik be ercü..

Ne o yapamıyon mu yoksa :lol:

Ercü, ya biraz daha arama motorlarına eğil(mesela ensest yaşanan aileler konusuna bakda ensest aile ortadan kalkmadan olmaz gibi saçmalıklar dökülmesin ağzından) dersini çalış yada şu gram katkı yapamadığın iki ahlak başlığını baştan sona tekrar oku..

Ben bunu yaptım biliyor musun, çok eğlenceli.

Ateistlerimizin halini gözlemlemek için bulunmaz bir maden..

Bir daha oku ki yiyecekler konusu seni yalanlar diyip "bu ercüde çürük çıktı" dedirtme bana B)

Ercü, sana ne başka toplumların Kur'an'ın haram kıldıklarını yediğinden yada tersinden?

Ben sana İslam ahlakı gereği yenmeyen şeyleri ateist olarak sen niye yemiyorsunu soruyorum?

Soyutlama masalı ile bu işin içinden çıkabilir misin ercüm :lol:

Ha fahişeliği onurlu meslek ilan edenler kervanına katılmana da çok sevindim..

Hacı'yı bu kulvarda yanlız bırakmaman iyi olmuş :lol:

Ercü, iyi bir ateist ol, ahlakının kaynağını google'da daha iyi araştır bakayım..

Sitelerde Paylaş

biri şöyle bir soru sormuş

"Ben sana İslam ahlakı gereği yenmeyen şeyleri ateist olarak sen niye yemiyorsunu soruyorum?"

ben bir ateistim ama müslümanların yemediklerini yiyorum, nerden çıkardınız yemediğimizi anlamadım

domuz sosisine bayılıyorum, keşke türkiyede rahat bulabilsek, yurtdışındaki arkadaşlardan rica ediyorum, saolsunlar getiriyorlar

nefis...

Sitelerde Paylaş

ercüment,

hem yücelemekten söz edip hem de islamın kaynağının kuran olduğunu bildğin halde müslümanların abuk subuk uygulamalarından hareketle islamı eleştirmek biraz ayıp olmuyor mu?

- resim gibi görsel sanat ve edimlerin islamda yasak olmaıdğını biliyorsun,

- değer üretme konusunda kuranın iyilik kavramını somutlaştırma yoluna gitmeyerek "fayda" ve "rıza"ya endekselemek suretiyle bireyin önünü açtığını biliyorsun.

işine geldiği zaman da kurandaki yenmesi yasaklı şeyler konusundaki islam dünyasında var olan çelişkiyi bile yine o dinin aleyhine manipüle ediyorsun.

e daha ne deyim. allah üzerine pislik yağdırmış senin.

iyilik-kötülük hakkında bir listesi olan öğretinin kısa bir zamanda çöpe atılacağını, bu cümleden olarak sözde islami olan pekçok öğretinin de aslında çelişkileri taşımak suretiyle çöpe gittiğini de biliyorsun. tüm bunları bildğin halde tecahüli arif sanatı yapıp duruyorsun bakalım.

ibretliksin valla..

Sitelerde Paylaş

simo,

sen de bişeyler söyle de fikrini mikrini görelim. aynı şeyi tekrarlayıp durma. ya işin yok yada sarhoşsun. bak arkadaş güzel bir örnek vermiş. diyor ki, müslüman olduğun halde helal olan bazı şeyleri neden yemiyorsun. çünkü ahlakın öenmli bir kaynağı da toplumsal alışkanlıklardır.

Sitelerde Paylaş

Yoo pek değil, arada sırada bilmediğim bir kelime görüyorum buda nete çıkışı olan birisi için sorun değil B)

Hahaha

Kısaca söylemek gerekirse sizi patakladığı bütün postlarını beğendim..

Dahası metodunu beğendim.

Adam size diyorki ahlakınız varsa bunun bir kaynağı olmalı ve o kaynakla bu ahlakınız çelişmemeli, sonra bakarız ahlaksal eleştirilerinize..

Kıyamet burada kopuyor tabi :lol:

Primitif ateist ahlak ve kaynağı üzerinde hiç düşünmemiş ki

Bilim milim toplumsal prtaikler falan diye masal anlatmaya kalkıldığında bunları da tek tek sahiplerine yedirdi, millet hala fellik fellik googla'da ahlaklarının kaynağını arıyor iyi mi :lol:

Zavallı ezik, ahlakınızın kaynağını google'da arayıp başkalarına ezik diyen primitifler :D

Yancıymış yaw sizden ala yancı mı var?

Sizi pataklayan birisine hak verildi mi demek yancı olunuyor, sen şimdi kimin yancısısın gözü morarmış hacı'nın mı :lol:

Arap zırlamana gelince, yahudi ve hıristiyanların kucağına oturup hümanizm masalları anlatanların bana arapçı demesini iplemediğimi önemle belirtmeliyim B)

Türk maskesi takmış kripto serserilerin, Türk'ün Anadolu'dan sökülüp atılması için önce İslam'a saldırmayı metod haline getirmişlere uşaklık etmelerine bakmadan saçmalamalarını kahkahalarla karşılıyorum, hahaha :lol:

Primitifler..

Alchindus ve senin anlatılanları anlama gibi bir kabiliyetiniz yok ki tutup mantıklı cevaplar verebilesiniz..Ne demek ateist ahlağının kaynağı olmalı.Zırvaya bak .Gülünür mü ağlanır mı bilemedim.Bir de Alchindus buna mukabil cevap veriyormuş..Beyinler paslı ve bilimsel düşünceye yatkın olmadığında abuk subuk çıkarsamalar yapmaya çalışmanız doğaldır.Buna da İslam sebep oluyor. Sizinle dialoğa girilmeyeceği zaten baştan belliydi..Hacı ve diğer arkadaşlar sizi normal zekaya sahip sanıp, tutup insan gibi cevaplar yazmışlar..Yazmamalılardı.Kaale alınınca şımardınız..Ne anlayacaksınız ki yazdıklarından bu seviyeyle..Nasıl da hala komik olacağınızı bile bile cesaret edip saçma sapan şeyler yazabiliyorsunuz anlaşılır gibi değil. :blink: .Bir yerden sonra artık mücadele edemeyeceğinizi anladığınız da da insanlara saldırmaya başlıyorsunuz..Bu da size "saldım çayıra mevlam kayıra" diyebileceğimiz son doyma noktamızdır..Kendinize gelin...

Mümkünse kimse haddini aşan bu cahile bundan sonra herhangi bir cevap yazmasın..Yoksa saçmalıklarını kesmeyecek..Sayfaların çoğu çöp kıvamına gelmiş.Bilgi kırıntısı olmayan, sadece kişisel çekişmelerin okunabildiği sayfalarla dolmuş başlık..

tarihinde Electra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alchindus ve senin anlatılanları anlama gibi bir kabiliyetiniz yok ki tutup mantıklı cevaplar verebilesiniz..Ne demek ateist ahlağının kaynağı olmalı.Zırvaya bak .Gülünür mü ağlanır mı bilemedim.Bir de Alchindus buna mukabil cevap veriyormuş..Beyinler paslı ve bilimsel düşünceye yatkın olmadığında abuk subuk çıkarsamalar yapmaya çalışmanız doğaldır.Buna da İslam sebep oluyor. Sizinle dialoğa girilmeyeceği zaten baştan belliydi..Hacı ve diğer arkadaşlar sizi normal zekaya sahip sanıp, tutup insan gibi cevaplar yazmışlar..Yazmamalılardı.Kaale alınınca şımardınız..Ne anlayacaksınız ki yazdıklarından bu seviyeyle..Nasıl da hala komik olacağınızı bile bile cesaret edip saçma sapan şeyler yazabiliyorsunuz anlaşılır gibi değil. :blink: .Bir yerden sonra artık mücadele edemeyeceğinizi anladığınız da da insanlara saldırmaya başlıyorsunuz..Bu da size "saldım çayıra mevlam kayıra" diyebileceğimiz son doyma noktamızdır..Kendinize gelin...

Mümkünse kimse haddini aşan bu cahile bundan sonra herhangi bir cevap yazmasın..Yoksa saçmalıklarını kesmeyecek..Sayfaların çoğu çöp kıvamına gelmiş.Bilgi kırıntısı olmayan, sadece kişisel çekişmelerin okunabildiği sayfalarla dolmuş başlık..

Ben de genellikle böyle düşünür ve bu gibi sapıkları yanıtlamam ama, bu karakterleri konuşturmak ve içlerini dökmelerini sağlamak bizim için daha önemli. Bilime ve çağdaş düşünce, özgürlük ve insan haklarına hürmet etmeyen bu insanlar biz onları yanıtlasak da varlar, yanıtlamasak da.

Arada bir yanıtlayınca şımarıyorlar elbette ama, onları bu şımarık hali kendilerini ele veriyor. Ne kadar ilkel, değersiz ve akılsız olduklarını ifşa ediyorlar.

Utanmadan günlerdir, haftalardır yazıyorlar. Her iletileri bize bir tür hakaret ve aşağılama içeriyor. Dürüst ve saygılı değiller. Şımarık, yılışık, ciddiyetten uzak ve iğrenç tavırlarını yazılarından anlamak mümkün. Onları elbette ciddiye almıyoruz ama, susmalarını değil, bu şekilde yazarak kendilerini belirtmelerini istiyoruz.

Onlar yazdıkça ben memnun oluyorum.

Her ikisini de birçok ateist rezil etti. Ama yılışık ve şımarık tavırlarında hiçbir değişiklik olmadı.

Bu da gösteriyor ki onlar tartışmak için yazmıyorlar. Kendilerine göre acendaları var. Onu tatmin etmek için yazıyorlar.

Bir insan haftalarca ahlak konusunda yazar da, kendi ahlakı dışında hiçbir ahlaksal değeri kabul etmez, hatta diğerlerinin ahlakı tartışmalarına bile izin vermezse, onun için ahlak konusunu tartışıyor mu dersiniz, yoksa ahlaksızlık yapıyor mu?

İşin garibi, bu sapıklar ahlaksızlık yaptıklarının bile farkında olamayacak kadar ahlak düşkünü zavallılar..

Bırakın yazsınlar.. İçlerindeki pislikleri ortaya döksünler.. Onları daha yakından tanımış oluyoruz.

Onlar bir gerçek. O gerçeği bizim yakından tanımamız lazım. Onlar bizim gerçek kimliğimizi, iyi niyetimizi, iyi ahlakımızı, onurlu ve gururlu ve özgürlükçü davranışlarımızı anlayamıyorlar ama, biz onları yakından tanıyoruz.

Onlara bu forumda kendilerini istedikleri gibi belirtme olanağı veriyoruz.

Eğer onlar bu fırsattan yararlanamadan kendilerini rezil ediyorlarsa, bizim yapacağımız başka bir şey yok..

Bırakın yazsınlar..

Sitelerde Paylaş

Bırakın yazsınlar.. İçlerindeki pislikleri ortaya döksünler.. Onları daha yakından tanımış oluyoruz.

Onlar bir gerçek. O gerçeği bizim yakından tanımamız lazım. Onlar bizim gerçek kimliğimizi, iyi niyetimizi, iyi ahlakımızı, onurlu ve gururlu ve özgürlükçü davranışlarımızı anlayamıyorlar ama, biz onları yakından tanıyoruz.

Onlara bu forumda kendilerini istedikleri gibi belirtme olanağı veriyoruz.

Eğer onlar bu fırsattan yararlanamadan kendilerini rezil ediyorlarsa, bizim yapacağımız başka bir şey yok..

Bırakın yazsınlar..

Yazsınlar..Bunları okuduktan sonra daha da dellenecekler hakaret üzerine hakaret edeceklerdir. Mis gibi ahlaklarından biraz daha sebepleniriz örnek müslümanların..

Bir de laf aramızda hem kekemeler hem geveze..Bu kadar çok şey yazıp hiç bir şey anlatamamaları sizce de garip değil mi??

Sitelerde Paylaş

simo,

sen de bişeyler söyle de fikrini mikrini görelim. aynı şeyi tekrarlayıp durma. ya işin yok yada sarhoşsun. bak arkadaş güzel bir örnek vermiş. diyor ki, müslüman olduğun halde helal olan bazı şeyleri neden yemiyorsun. çünkü ahlakın öenmli bir kaynağı da toplumsal alışkanlıklardır.

Dostum fikir göremiyorum burada ve doğal olarak bu durumu tiye alıyorum, ne yapayım sen söyle :huh:

Gördüğüm basitliğe ben bile şaşırdım doğrusu..

Primitif ateist gerçeğinden haberdardım ama olayın bu noktalarda olduğunu bilmiyordum.

Yani insan ahlak gibi bir konuda hiç mi kafa yormaz, bunlar ne biçim adam böyle yaw :lol:

Soruya gelirsek bana kim böyle bir soru sormuş, ya kaçırdım ya sen karıştırdın..

Soruya gelirsek islamın haram kılmadığı hiçbir şeyi kendime haram kılmadım kılmıyorum da.

Hani şu hazzedilmeyen ihtiyarın bahsettiği kategorik red hali var ya, öyle bir halim yok olamaz..

Ama somutlaştırırsan örneğin bazı şeyleri yemediğimi söyleyebilirim, bunu neden yaptığımı da izah edebilirim diye düşünüyorum.

Primitiflerle burada ayrılırız yani B)

Sitelerde Paylaş

Ne demek ateist ahlağının kaynağı olmalı.Zırvaya bak .

Primitif, kaynaksız ahlak mı olur?

Öyle yada böyle bir yere tabi dayanacak bu..

İhtiyarın söylediği gibi ya nefsinize yada ödünç aldığınız yere, ama bir yere dayanacak, bu inkar edilir mi :blink:

Bir ahlakın var mı senin?

Varsa kaynaksız mı bu primitif :lol:

Bir de Alchindus buna mukabil cevap veriyormuş..Beyinler paslı ve bilimsel düşünceye yatkın olmadığında abuk subuk çıkarsamalar yapmaya çalışmanız doğaldır.

Ha sevimli yancı, niye adam burada yazarken cesaret edip karşısına çıkmadın, yemedi mi yoksa B)

Madara olmaktan sende korktun değil mi?

Adam sadece senin o hacınla değil, karşısına çıkan herkesle kedinin fareyle oynadığı gibi oynadı..

Ha çok çok zeki çok çok bilgili olduğundan mı, belki öyledirde bilemem ama bu yüzden deyil, sizin cahilliğinizden.

Gez o ahlak başlığını burayı da gez inanılmaz eylenceli :lol:

Birisi "ah buldum bak ahlakımın kaynağı buymuş" diye karşısına çıkıyor sonra ihtiyar iki post atınca bir bakıyorsun her şey alabora olmuş :lol:

O hacın azmı sağa sola döndü kıvırdı orada sanıyorsun B)

Ben ona kaç defa sordum "bireysel ahlak nasıl toplumsal ahlaka alternatif olur?" diye, saçmaladığının farkında vardığından olsa gerek cevap veremedi.

Sonra bir baktım ateizmin ahlaksal bir seçenek olduğunu söyleyen o hacı ateizm ahlak üretmez de dedi :lol:

İhtiyar da tabi boş durmadı, benden önce davranmış bunu bir güzel pataklamış :lol:

Benim bu serüvenden anladığım şudur: Ahlak ateistin yumuşak karnı, en zayıf olduğu yer..

Sitelerde Paylaş

Utanmadan günlerdir, haftalardır yazıyorlar. Her iletileri bize bir tür hakaret ve aşağılama içeriyor. Dürüst ve saygılı değiller.

Ne oldu rahatsız mı oldun ahlaki zaaflarınızın deşilmesine hacı bey :blink:

Hem sen ne yüzle hakaretten aşağılamadan falan söz ediyorsun ki?

Ahlak başlıklarında düşünce mağlubiyetine uğradıkça bütün müslümanlara hakaret eden sen değil miydin :blink:

Hatta orospu ve fahişe savunucusu olman bir yana İslam ve Orospuluk diye çocukça hadi adını koyalım ahmakça başlıklar açarak zavallığını katlayan sen değil misin :lol:

Hacı sana yalan söylüyorlar, sende kendine yalan söylüyorsun..

Yalan rüzgarı primitif ateistlerin en beğendiği dizi.

Sonraki de aşkı memnu olmalı :lol:

Kandırmayın kendinizi, ahlak konusu zayıf karnınız, bitirdi müslümanlar sizi burada, hatta bir tek müslüman sizi bitirdi..

Bir düşün hacı, birde şöyle akademik derinliği olan, entellektüel müslümanlara rast gelseniz haliniz ne olur, kafanıza falan sıkarsınız her halde hahaha :lol:

Sitelerde Paylaş

Peygamber olduğunu iddia eden Muhammed'in yolundan giden birisinin bunu söylemesi çok komik.

Ego tatmini yapıyorlar.

Burada yazan bütün Müslümanlar bunu yaparlar.

Hepsi de ezilmiştir. Burada biraz daha ezilirler ama, başka çareleri olmadığı için saldırıya geçerler.

Bunlara alıştık. Onlar aslında kendilerini teşhir ediyorlar.

Bize laf söylemek bile düşmüyor.

Sitelerde Paylaş

Sanırım dini bir nevi kimlik gibi görüyor ve bu kimlik ile varlık gösterebiliyorlar...

...yetkili bir bürokratın mesela polisin kimliğini göstererek otoparkta yer yok diyen görevliye aç kapıyı demesi gibi bir şey. O kimlikle görevini yapmak yerine orada varlık göstermeye çalışması.

Aile içi feodalite, ataerkil hiyerarşi, mahallede ve çevresinde zeytinyağı değirmeni misali mengene gibi basılmışlık ve bastırılmışlık

...Ahmet, Mehmet, Kemal, Ayşe, Emine olamıyorlar ama müslüman (hristiyan ya da musevi) olabiliyorlar.

Adamlara ayna tuttukça adamlar kıkırdıyorlar...

...çünkü kendileri ortada yoklar...

...sadece dinleri var.

Sitelerde Paylaş

Ego tatmini yapıyorlar.

Burada yazan bütün Müslümanlar bunu yaparlar.

Hepsi de ezilmiştir. Burada biraz daha ezilirler ama, başka çareleri olmadığı için saldırıya geçerler.

Bunlara alıştık. Onlar aslında kendilerini teşhir ediyorlar.

Bize laf söylemek bile düşmüyor.

İşte böyle küçümseyici sözlerin yüzünden sana soğuk bakıyorum. Tam sevdim bu adamı galiba derken, hop bi laf ediyorsun herşey alaşağı oluyor...

Bu sözleri neden söylediğini biliyorum, ama bu sözlerinin kimleri kapsadığına biraz dikkat etmelisin bence...

Sitelerde Paylaş

İşte böyle küçümseyici sözlerin yüzünden sana soğuk bakıyorum. Tam sevdim bu adamı galiba derken, hop bi laf ediyorsun herşey alaşağı oluyor...

Bu sözleri neden söylediğini biliyorum, ama bu sözlerinin kimleri kapsadığına biraz dikkat etmelisin bence...

Aramızda bütün Müslümanları temsil eden bir kaç çürük Müslüman oldukça ,siz benden bunları okuyacaksınız.

Bu sözler sizleri kapsamayabilir ama, burada sizi temsil edenler, gözümüze farklı görünmenizi önlüyorlar.

Burada bu eleştirilere katlanacaksınız. Biz nelerine katlanıyoruz. Kaç misline..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...