Jump to content

İslam'da Hırsızın Cezası ve Kısasa Kısas

Recommended Posts

Bir de biz senin verecegin cevaba bakarak takdir edelim.

Çalmanın az çok olması neyi çaldıgı önemli degil çaldıgı kamu malı degilse ve çaldıgını itiraf ediyorsa ister bir tepsi baklava ister bir çuval para çalsın fark etmez elinin kesilmesi için yeterli sebeptir deniliyor.

Siz bir insan olarak buna katılıyormusuz ?

Allahtan korkmadan vicdanınız ve adalet anlayışınız size ne diyor bizimle paylaşın!

Bir tepsi baklava çaldıgı için adamın elini kestiniz hırsızlıkta diyelimki büyük bir azalma oldu hırsızlıgı azalttınız başkalarına ibret olsun diye kestiginiz el nolacak. adam bütün ömrü boyunca o cezayı çekecek başkalarına ibret olsun derken o adama haksızlık etmiş olmayacak mı sınız?

Sosyal devlet oldugunu iddia eden devletler özürlüsünün bakımını üstlenmektedir.Adamın elini keserek üretimden çıkaracaksın sonra ömür boyu ona bakacaksın!

Bugünün Türkiyesinde yaşayan ilahiyat fakültelerinden mezun hangi ilahiyatçı vicdanının sesini dinleyerek el kesilmesi cezasını onaylayabilir.Vicdan sahibi ilahiyatcıların söyleyecegi şudur;

ŞARTLAR DEGİŞMİŞTİR

Biz sayın Alchindus a 19.yüzyıl osmanlıcanızı anlamakta zorlanıyoruz diye dostça uyarıda bulunurken daha önemli olanı unutmuşuz 7.yüzyıl el kesme cezaları ile bugünün dünyasında tevhıd yapamazsınız

Böylece ancak islamı küçültmüş olursunuz .Bu düşünceleri savunmakta devam edeseniz.Bazı komplo düşünmeyi sevenler sizin hiristiyan misyonerlerinin adamı oldugunuzu iddia edebilirler benden söylemesi

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hırsızlık yapan erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah'tan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah Azîz'dir, Hakîm'dir. (Mâide/38)

Hirsizlik yapanin Kurana göre elleri kesilir saniyordum, apacik yaziyor saniyordum, yanilmisim. Her hırsızlık yapanın eli kesilmezmis.

Hırsızlık yapan kişinin elinin kesilmesi için şu sekiz şartın mevcut olması gerekirmis:

1. Baliğ olmak.

Baliğ olmayan bir çocuk hırsızlık yaparsa eli kesilmez. Çünkü baliğ olmayan çocuk mükellef değildir.

2. Akıllı oimak.

Hırsızlık yapan delinin eli kesilmez; zira deli mükellef değildir.

Sarhoş olduğu halde hırsızlık yapan kişiye gelince, eğer kendi istek ve iradesiyle içki içmişse, yaptığı hırsızlığın cezası olarak eli kesilir. Fakat kendi istek ve iradesiyle içki içmemişse, hırsızlık cezası tatbik edilmez.

3. Zorlanmamış olrnak.

4. Çalınan mal nisab miktarına ulaşmalıdır.

Burada nisab miktarı 1 dinarın dörttebiridir; yani 1 dinarın 1/4´i kıymetinde bir malı, başkasının kutusundan veya cebinden veya kasa­sından çalan kişinin eli kesilir.

Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

Hırsızın eli ancak dinarın 1/4´i veya daha fazlası için kesilir.

Buharî/6407, Müslim/1684, (Hz, Aişe´den)

5. Çalınan mal, hırz-ı misil´den çalınmış olmalıdır.

Hırz-ı misil, malın korunmasının âdet olduğu yerlerdir. Bu bakımdan paraların hırz-ı misil´i, sandık, kasa ve benzeri yerlerdir. Elbiselerin hırz-ı misil´i kiler ve benzeri yerlerdir. Bir yerin hırz-ı misi! olup olmadığını örf ve âdet tayin eder. Eğer kişi, hırz-ı misil sayılmayan, yani örfen malların korunmadığı bir yerden bir mal çalarsa, onun eli kesilmez.

6. Hırsızın çaldığı mal onun mülkü veya hükmen mülkü gibi ol­mamalıdır.

Meselâ kişi ortak olduğu bir malı çalarsa eli kesilmez. Çünkü o malda hakkı vardır. Eğer çocuk babasının veya bir fakir devletin malından çalarsa veya kişi kıtlık zamanında hırsızlık yaparsa, ceza tatbik edilmez; zira çalınan malda, mülkiyete benzer bir durum vardır

7. Hırsız, hırsızlığın haram olduğunu bilmelidir.

Bir kişi komşusunun ticarethanesinden bir ekmek veya bir yiyecek alsa, fakat bu yaptığının haram olduğunu bilmese -bu bilgisizlik de İslâm´ın temel meselelerini bilmemekten veya İslâm´a yeni girmekten ileri geliyorsa- onun eli kesilmez.

8. Çalınan mal, tahir ve temiz olmalıdır.

Bir kişi, domuz, köpek, şarap veya murdar bir hayvanın tabak­lanmamış derisini çalarsa eli kesilmez. Ayrıca çalman malın mubah olması da gerekir. Eğer kişi tanbur, ud, mizmar ve benzeri çalgı aletlerini veya bir put, bir haç çalarsa eli kesilmez.

Hırsızlık sâbit olunca, el kesme (had cezası) uygulanır. Had cezası gerekli olmayan durumlarda ise zararın tazmini yoluna gidilir.

Hırsızlık, şu hususlardan biriyle sabit olur:

1. Hırsızlık, hırsızlık yapan kişinin itirafı ile sabit olur.

2. Hırsızlık, beyyine ile sabit olur.

Beyyine, iki adil kişinin şahitliğidir. Bir erkek, iki kadının şahitliği ile de hırsızlık sabit olur, fakat hırsızın eli kesilmez.

3. Müddeaaleyh (davalı) yemin etmekten kaçınırsa, müddeî´nin (davacının) yeminiyle hırsızlık sabit olur.

Hırsızlık sabit olup mesele kadıya götürüldüğü zaman, cezanın tatbik edilmesi vacib olur.

Şöyle rivayet edilmektedir: Safvan b. Umeyye, eî-Betha denilen yerde uyurken bir kişi onun başının altında bulunan hırkasını aldı. Safvan onu yakaladı ve Peygamber´in huzuruna götürdü. Rasûlullah (s.a) onun elinin kesilmesi için emir verdi. Bunun üzerine Safvan şöyle dedi:

- Ben onu affediyorum, hakkımdan vazgeçiyorum.

- Bana getirmezden önce bunu yapmalıydın.

Neseî VIII/68; İmam Ahmed, Müsned, III/401

Hırsızlık yapan erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah'tan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah Azîz'dir, Hakîm'dir. (Mâide/38)

Ayete göre iki kere hirsizlik yapanin elleri kalmayacagindan, bir kisi ücüncü veya 5-6 kere hirsizlik yapar ve yakalanirsa Kurana göre ne olur sorusuna cevap ararken bunlari buldum.

Devletin malini calanin eli kesilmez (Aklima "Bir tek nikah yüzügüm var" diye oy toplayan"fakir" zat geldi, AKP geldi) veya kadin sahit oldumu el kesilmez gibi ilginc bilgilere rastladim.

Bu sitede ücüncü kere hirsizlik yapana nasil bir ceza verilir onu da yaziyor.

Her kim hırsızlık yaparsa onun elini kesiniz. İkinci kez hırsızlık yaparsa onun (sol) ayağını kesiniz. Üçüncü kez hırsızlık yaparsa onun (sol) elini kesiniz. Dördüncü kez hırsızlık yaparsa onun (sağ) ayağını kesiniz.

İmam Şafii, el-Umm, VI/138

Anlamadigim:

Kuranda ayak kesilmesinden bahsetmiyor?

Hangisi "gercek islam"?

Bir kisi onuncu kere hirsizlik yaparsa Kurana göre nasil cezalandirilir?
tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hirsizlik yapanin Kurana göre elleri kesilir saniyordum, apacik yaziyor saniyordum, yanilmisim. Her hırsızlık yapanın eli kesilmezmis.
Hırsızlık yapan kişinin elinin kesilmesi için şu sekiz şartın mevcut olması gerekirmis:
1. Baliğ olmak.
Baliğ olmayan bir çocuk hırsızlık yaparsa eli kesilmez. Çünkü baliğ olmayan çocuk mükellef değildir.
2. Akıllı oimak.
Hırsızlık yapan delinin eli kesilmez; zira deli mükellef değildir.
Sarhoş olduğu halde hırsızlık yapan kişiye gelince, eğer kendi istek ve iradesiyle içki içmişse, yaptığı hırsızlığın cezası olarak eli kesilir. Fakat kendi istek ve iradesiyle içki içmemişse, hırsızlık cezası tatbik edilmez.
3. Zorlanmamış olrnak.
4. Çalınan mal nisab miktarına ulaşmalıdır.
Burada nisab miktarı 1 dinarın dörttebiridir; yani 1 dinarın 1/4´i kıymetinde bir malı, başkasının kutusundan veya cebinden veya kasa­sından çalan kişinin eli kesilir.
Hırsızın eli ancak dinarın 1/4´i veya daha fazlası için kesilir.
Buharî/6407, Müslim/1684, (Hz, Aişe´den)
5. Çalınan mal, hırz-ı misil´den çalınmış olmalıdır.
Hırz-ı misil, malın korunmasının âdet olduğu yerlerdir. Bu bakımdan paraların hırz-ı misil´i, sandık, kasa ve benzeri yerlerdir. Elbiselerin hırz-ı misil´i kiler ve benzeri yerlerdir. Bir yerin hırz-ı misi! olup olmadığını örf ve âdet tayin eder. Eğer kişi, hırz-ı misil sayılmayan, yani örfen malların korunmadığı bir yerden bir mal çalarsa, onun eli kesilmez.
6. Hırsızın çaldığı mal onun mülkü veya hükmen mülkü gibi ol­mamalıdır.
Meselâ kişi ortak olduğu bir malı çalarsa eli kesilmez. Çünkü o malda hakkı vardır. Eğer çocuk babasının veya bir fakir devletin malından çalarsa veya kişi kıtlık zamanında hırsızlık yaparsa, ceza tatbik edilmez; zira çalınan malda, mülkiyete benzer bir durum vardır
7. Hırsız, hırsızlığın haram olduğunu bilmelidir.
Bir kişi komşusunun ticarethanesinden bir ekmek veya bir yiyecek alsa, fakat bu yaptığının haram olduğunu bilmese -bu bilgisizlik de İslâm´ın temel meselelerini bilmemekten veya İslâm´a yeni girmekten ileri geliyorsa- onun eli kesilmez.
8. Çalınan mal, tahir ve temiz olmalıdır.
Bir kişi, domuz, köpek, şarap veya murdar bir hayvanın tabak­lanmamış derisini çalarsa eli kesilmez. Ayrıca çalman malın mubah olması da gerekir. Eğer kişi tanbur, ud, mizmar ve benzeri çalgı aletlerini veya bir put, bir haç çalarsa eli kesilmez.
Hırsızlık sâbit olunca, el kesme (had cezası) uygulanır. Had cezası gerekli olmayan durumlarda ise zararın tazmini yoluna gidilir.
Hırsızlık, şu hususlardan biriyle sabit olur:
1. Hırsızlık, hırsızlık yapan kişinin itirafı ile sabit olur.
2. Hırsızlık, beyyine ile sabit olur.
Beyyine, iki adil kişinin şahitliğidir. Bir erkek, iki kadının şahitliği ile de hırsızlık sabit olur, fakat hırsızın eli kesilmez.
3. Müddeaaleyh (davalı) yemin etmekten kaçınırsa, müddeî´nin (davacının) yeminiyle hırsızlık sabit olur.
Hırsızlık sabit olup mesele kadıya götürüldüğü zaman, cezanın tatbik edilmesi vacib olur.
Şöyle rivayet edilmektedir: Safvan b. Umeyye, eî-Betha denilen yerde uyurken bir kişi onun başının altında bulunan hırkasını aldı. Safvan onu yakaladı ve Peygamber´in huzuruna götürdü. Rasûlullah (s.a) onun elinin kesilmesi için emir verdi. Bunun üzerine Safvan şöyle dedi:
- Ben onu affediyorum, hakkımdan vazgeçiyorum.
- Bana getirmezden önce bunu yapmalıydın.
Neseî VIII/68; İmam Ahmed, Müsned, III/401
Ayete göre iki kere hirsizlik yapanin elleri kalmayacagindan, bir kisi ücüncü veya 5-6 kere hirsizlik yapar ve yakalanirsa Kurana göre ne olur sorusuna cevap ararken bunlari buldum.
Devletin malini calanin eli kesilmez (Aklima "Bir tek nikah yüzügüm var" diye oy toplayan"fakir" zat geldi, AKP geldi) veya kadin sahit oldumu el kesilmez gibi ilginc bilgilere rastladim.
Bu sitede ücüncü kere hirsizlik yapana nasil bir ceza verilir onu da yaziyor.
Her kim hırsızlık yaparsa onun elini kesiniz. İkinci kez hırsızlık yaparsa onun (sol) ayağını kesiniz. Üçüncü kez hırsızlık yaparsa onun (sol) elini kesiniz. Dördüncü kez hırsızlık yaparsa onun (sağ) ayağını kesiniz.
İmam Şafii, el-Umm, VI/138
Anlamadigim:
Kuranda ayak kesilmesinden bahsetmiyor?
Hangisi "gercek islam"?
Bir kisi onuncu kere hirsizlik yaparsa Kurana göre nasil cezalandirilir?

4. kezde nasıl bir yaratık olucaz lan hadise bak?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...