Jump to content

Dünyanın, derken neden kesme işareti ile ayrılmaz ?

Recommended Posts

Google'de arama yaptım, dünyanın kelimesi ile kesme işareti ayrılmadığını gördüm. Dünya özel isim değil midir ?

birde LCD'nin derken neden kesme işareti konuluyor bir sürü LCD var özel isim midir ? notbook derkende ayrlıyor.

Sitelerde Paylaş

gün ve ay adları neden kesme işareti kullanılıyor? benim elimde bir imla kitabı var gün, ay, kurum dönem çağ adlarında ayrılmaz diyor.

tarihinde bilibid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Et ve Balık Kurumu'nun derken neden ayrlıyor ? kurum adları ayrılmaz ki ?

Et ve Balık Kurumu, özel bir "yer", "kurum" belirttiğinden özel isim gibi düşünülür, hem tırnakla ayrılır hem de "ve" sözcüğü hariç, diğer sözcüklerinin baş harfleri büyük yazılır: "Et ve Balık Kurumu'nun", "Et ve Balık Kurumu'nda" gibi.

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

nuh un gemisi Ay'dan ayrılan Dünya'dır (FLK) eğer deniz nerede derseniz (ilk SU vardı yani MA) ve bu ilksel (primeval) SU yada deniz de evrendir

yani

nuh un gemisi dünya bu ilksel deniz de yüzüyor (SBH)

Ağrı Dağı yada kuran a göre Cudi ise dünya nın oturduğu yörüngesidir

:)

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Google'de arama yaptım, dünyanın kelimesi ile kesme işareti ayrılmadığını gördüm. Dünya özel isim değil midir ?

birde LCD'nin derken neden kesme işareti konuluyor bir sürü LCD var özel isim midir ? notbook derkende ayrlıyor.

Doğru düzgün yanıt alamamış arkadaşımız. Ayrıca; verilen yanıtların çoğu yanlış ve bâzıları eksik.

Bâzı özel isimleri düşünürken, insanlığın ikel çağlarını da gözönünde bulundurarak, mantık yürütebiliriz.

"Dünyâ" neden 2 şekilde yazılır? Bir polonyalı akadaşla bu konuda sohbet ediyorduk. Lehçe'deki bu farklar da aynı imiş; yani onların dilinde hem "dünya" (ufak harfle), hem de "Dünya" (büyük harfle) yazılıyormuş,

Yeryüzü'nün (Dünyâ) yüzeyinde ve yaraltındaki tüm varlıklara "dünyâ" denir. Buna göre, başka gezegenlerin yeraltı ve yaratındaki tüm varlıklara da "dünyâ" denir.

Örnek:

- Dünyamı kararttılar!

- Bu dünyâda neler oluyor, neler!

Diğer yandan, bir gezegen olan "Dünyâ", özel isim olduğu için büyük yazılır.

Örnek:

-Güneş ile Dünyâ'mız arasınaki mesâfe, mevsimlere göre 147 ilâ 152 milyon km'dir.

Ve kısaltmalarda neden kesme işâreti kullanıldığına geldik.

Okuduğumuz verinin bir kısaltma olduğunu anlayabilmek için, kesme işâretleri şarttır. "km" örneğinde görüldüğü gibi, kısaltmalar, küçük harfle de yazılsa, kesme işâreti gereklidir. Çünkü bâzı kısaltmalar, başka tam sözcüklerin aynısı olabilir; ve bu durum, kargaşalara sebep oplabilir.

Örnek

- (Aklıma bir örnek gelmedi.)

Konu buradayken: İÖzel isinmlere yapılan bazı eklerin, forumda yanlış yapıldığını görüyorum.

Özel isimleri çoğul hâlini kullanırken, çoğul ekinden nce kesme işâreti kullanlar var. Bu, çok yanlış bir durum

Önek:

- Türkler

- Türkler'in

- Türkler'se (Türkler ise)

Ya da özel isimlerin eylemleştirilmesi

Örnek:

- Müslümanlaşmak

- Müslümanlaşma'nin özellikleri

- Müslümanlaşma'dan önde

Eeeee... Sorularla yanıtlar! ;)

Sitelerde Paylaş

dünya sözcüğü, terminolojik anlam ifade ediyorsa, büyük harfle başlar. coğrafya veya astronomi terimi olarak, çünkü özel isimdir, kesme işaretiyla ayrılır. çocuğunun adını dünya koyarsan, özel isim olduğundan onu da büyük yazarsın. özel isimler ayrı yazılır. ve kısaltmalar tabii ki.

LCD'de de böyle.

herhangi bir notebook'tan bahsediyorsan, yani notebook derken ayrım ve fark gözetmeden bütün notebook cinsini kastediyorsan. küçük yazarsın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...