Jump to content

Cuma namazını ilk kez bir kadın kıldırıyor!

Recommended Posts

Minikkuş işte konu yaz bakalım ..

ESSEK

KÖPEK

KADIN gecerse namaz bozulur.

Tolonbey sizce neden eşşek ,köpek, kadın belirtilmiş de,

mesela tavuk ,kedi,deve ...vb belirtilmemiş ?

İslam eşek ,köpek ve kadın diyerek ne demek istiyor.? Neden bu üçlemeye başka seyler dahil değil.?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Namaz kılanın önünden köpek, eşek ve kadın geçmesi halinde namazın bozulacağı hadisi İslam'da tartışmalıdır.

Diyanet bu hadisin Buhari'de yer almadığını belirterek hadise temkinli yaklaşır.

Müslim ve diğer bazı hadisçilerde mevcut olsa da; Bu sözü Ebu Hureyre'den duyan Ayşe'nin tepkisi ile ilgili bir başka hadis, bu hadisi tartışmalı hale getirmiştir.

"Hz. Aişe'nin yanında namazı bozan şeylerden söz açılmıştı. Bu meyanda köpek, eşek ve kadının da zikri geçti. Aişe: "Bizi yine eşeklere ve köpeklere benzettiniz. Vallahi, ben Resulullah'ı kıblesiyle arasında yatakta yatar olduğum halde namaz kılarken gördüm. Benim için ihtiyaç hasıl olunca oturup onu rahatsız etmek istemezdim, (yatağın) ayak tarafından sıyrılıp çıkardım."

Kaynak : Buhari, Salat 22, 99, 102, 103, 104, 105, 108, Amel fi's-Salat 10, Vitr 3, İsti'zan 37; Müslim, Sala

Bu tür hayvan yasaklarının sebebi mındarlıkla açıklanır. İslam'dan önceki dinlerde de benzeri totem hayvanlar vardır ve bunlardan bazılarına dokunulması bile yasaktır.

Bu tartışmalı hadiste geçen köpeğin kara köpek olduğu rivayet edilir.

"Neden başka renk köpek değil de Kara köpek?" sorusunun yanıtı ise "Kara köpek şeytandır" şeklindedir.

Yine bazı hadislerde köpek, eşek ve kadına, domuz, Yahudi, Mecusi de eklenir.

Sevgili Thamate'nin sorusu çok anlamlı.

Ve bu sorunun yanıtı İslam'da verilemediğinden dolayı hadisin uydurma olduğu inancı güçleniyor.

Çünkü akıl, mantık yönünden izah edilebilir tarafı yok.

Sevgili Doğan'ı gereksiz asabiyette gördüm. Tepki yerine izah daha doğru olurdu. :)<br style=""> <br style="">

Sitelerde Paylaş

Sevgili Thamate'nin sorusu çok anlamlı.

Ve bu sorunun yanıtı İslam'da verilemediğinden dolayı hadisin uydurma olduğu inancı güçleniyor.

Çünkü akıl, mantık yönünden izah edilebilir tarafı yok.

Sevgili Doğan'ı gereksiz asabiyette gördüm. Tepki yerine izah daha doğru olurdu.

Değerli Pante,

Kadın ,köpek ve eşek belirtmesinde,

cinsel bir amaç olabilir mi?

Çünkü eskiler bilir ''Türk köylüsünün ilk karısı eşeğidir'' diye halk arasında dolaşan sözlere bile yansımış bir ortadoğu realitesini de dikkate almak gerekmez mi?

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Araplarda sanirim bu ücü en asagilik mahluk olarak görüldügünden.

Halbuki ben ücünüde severim.

Dünyada en sevimli sey kadindir tabiiiiii.

Köpeklerle oynamayida severim.

Cok oyuncu bir hayvandir.

Essek uysaldir,gözleride güzeldir.

Onuda severim.

Ne diyor bir Türkmen ULUSU.

Her Yaradilani SEVERIZ, YARADANDAN ötürü.

Müslümanlar birakalim hayvanlari insanlara bile önem vermiyorlarki hayvanlara önem versinler.

Pis perisan hayvanlarin görünümü cirkin oldugundanda sevilmemenin nedenidir.

Ama bilemiyoruzki onlari temizleyecek bizleriz.

Hayvanlarimizin kalcalari asirlik sögüt agaclari gibi hayvan bokundan kabuk baglamislarini cok görmüsüm.

Tabiki böyle hayvan nasil sevinsinki?

Amaaaaaa,suclu zavalli hayvan deyil bizlerir.

Bugün bile hayvan bakimini bilmiyoruz.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
Değerli Pante,

Kadın ,köpek ve eşek belirtmesinde,

cinsel bir amaç olabilir mi?

Çünkü eskiler bilir ''Türk köylüsünün ilk karısı eşeğidir'' diye halk arasında dolaşan sözlere bile yansımış bir ortadoğu realitesini de dikkate almak gerekmez mi?

Hayır, cinsellikle hiçbir ilgisi yok sevgili Thamate.

Her ne kadar kadının yanında hayvanlarla ilişki sapkınlığının kurbanlarından olan eşek ve köpeğin geçmesi, bu cinselliği çağrıştırıyorsa da ilgisi yok.

Şeytanla ilgili, cinsellikle değil.

"Kadın şeytandır", "Kara köpek şeytandır", "Şeytan eşek gibi anıra anıra gider" gibi rivayetlerden böyle bir hadis oluştuğu kanaatindeyim.

Diğer bir ilgi ise mırdarlık olabilir. Kadının sayılanlar arasında olması aybaşı halinde olabilme ihtimalinden olmalı.

Fakat asıl neden, namaz kılanın aklının çelineceği, dikkatinin dağılarak namazının bozulacağıdır. O nedenle de bir mesafe tayin edilmiştir. "Yaklaşık 2-2,5 metrelik bir mesafeden uzakta geçmesi namazı bozmaz." diye inanılır. Bildiğim kadarı ile genelde Şafiler bu hadise inanır ve uygularlar.

Ama bu tür hadislerin Ebu Hureyre kaynaklı olması, hadisleri tartışılır hale getirmiştir.

Sitelerde Paylaş
Köpeklerle oynamayida severim.

Cok oyuncu bir hayvandir.

Essek uysaldir,gözleride güzeldir.

Aynen!

Şimdi bir eşek yavrusu olsa da oynayıp sevsek. Müthiş güzel bir duygu.

Eşek sevilmez mi yahu!

Kent yaşamında kedi, köpek, kuş gibilerini bulmak mümkün de, eşeği, atı, keçiyi, kuzuyu, buzağıyı özlüyor insan.

Sitelerde Paylaş
Kadının sayılanlar arasında olması aybaşı halinde olabilme ihtimalinden olmalı.

Bu konuda bir hadis buldum, demek ki sebebi mırdarlık:

"Namazı, (önden geçen) hayızlı kadın ve köpek bozar."

Kaynak : Buhari, Salat 90, İlm 18, Ezan 161, Cezau's-Sayd 25; Müslim, Salat 254, (504); Muvatta, Kasru's-Sala

Muhalif bir hadis daha:

Resulullah bizi köyümüzde ziyaret etti. O sırada bizim iki küçük köpekle bir dişi eşeğimiz vardı. Bu ikisi önünde bulundukları halde ikindi namazı kıldı. Hayvanları ne azarladı ne de geriye kovaladı.

Kaynak : Ebu Davud, Salat 114, (718); Nesai, Kıble 7, (2, 65)

Sitelerde Paylaş

Namaz kılanın önünden köpek, eşek ve kadın geçmesi halinde namazın bozulacağı hadisi İslam'da tartışmalıdır.

Diyanet bu hadisin Buhari'de yer almadığını belirterek hadise temkinli yaklaşır.

Müslim ve diğer bazı hadisçilerde mevcut olsa da; Bu sözü Ebu Hureyre'den duyan Ayşe'nin tepkisi ile ilgili bir başka hadis, bu hadisi tartışmalı hale getirmiştir.

buhari muslim ve tirmizi

hatta

ramuz el ehadis, riyazus salihin vb.. bilimum tüm hadis kitaplarında olsa kaç yazar

sonuçta hadis

Sevgili Doğan'ı gereksiz asabiyette gördüm. Tepki yerine izah daha doğru olurdu. :)<br style=""> <br style="">

izah adam olana yapılır

Sitelerde Paylaş

kuşda beyin var

sende o da yok

hadis nedir..?

müslümanların çöplüğü

ateistlerin yemliği

madem

ordan tıkınıyon

faydalı olandan yesene az

bu gidişle obez olcan

memleketimin ateistlerinede acıyorum

teistlerin çöplüğünden beslenmeseler

açlıktan ve gıdasızlıktan

ölcekler

Sitelerde Paylaş

kuşda beyin var

sende o da yok

hadis nedir..?

müslümanların çöplüğü

ateistlerin yemliği

madem

ordan tıkınıyon

faydalı olandan yesene az

bu gidişle obez olcan

memleketimin ateistlerinede acıyorum

teistlerin çöplüğünden beslenmeseler

açlıktan ve gıdasızlıktan

ölcekler

Minik serçe,

Sen belkide şehirli bir lümpensin belki anlamazsın,

ama o hadiste anlatılmak isteneni ben sezinleyebiliyorum.

o hadisteki üç canlıyıda anadoluda s...ler

Sitelerde Paylaş

Önümüzde geçmişten bugüne geldiği iddia edilen sözler ve yazmalar mevcut.Buna açıkçası Kuran mushafı da dahil.Peki hangisinin doğru ve gerçeğe yakın olduğunu hangisini Muhammed'in söyleyip, hangisini söylemediği yahut neyi yapıp,neyi yapmadığına dair bir ayrım mantığı ile bakılıyor mu?

Hadis uyduranlar Kuran mushafına da müdahelelerde bulundu mu?

En sahih hadis(ravisi en çok ve dinleyeni en çok olan hadis) Veda hutbesi dahi Kuran ile uyumsuzluk ve zıtlıklar gösteriyorken nasıl güvenilir kaynak oldu?

Ateistlerin bu foseptiğe dadanlamaları yanlıştır.Sünni ateistlikten sıyrılmalarında kendileri için fayda var.Yoksa eleştirdikleri kesimle aralarında uzaktan yakından fark yoktur.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Arhadaslar,belden asagasInI kontrol edemeyen canlilar ,HAYVANLARDIR.

Ingilterede müslümanlar camide karsi cinslerini yataga atmayi düsünmediklerini ISBAT etmislerdir.

Darisi ISLAM ülkelerindekilerin basina.Emennnnnnnnnnnn.

Ingilteredeki müslümanlari kutlarim.

İngiltere'de, bir kadın Cuma namazı kıldırdı - Dünya Haberleri

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...