Jump to content

IRAHDA 3,5 milyon KÜRDÜN %70 TÜRKIYEYE BAGLANMAH ISTIYOR

Recommended Posts

Sen bunları cidden düşünerek mi söylüyorsun.Yahu ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu.Hak bu senin söylediklerin değildir.Bu ülkede herkes şikayeti varsa zaten bunu dile getirebiliyor.Kimsenin ağzı bantlanmadı bir türk ne kadar hakka sahipse lazıda, kürtüde, çerkezi de o hakka sahip.

Hayır. Lazlar, Kürtler ve Çerkesler sadece Türk olmak hakkına sahipler. Bu azınlıklar kendi etnik partilerini kuramazlar. Etnik temelde siyaset yapmaları yasaktır. Kendi dillerinde okullara ve yayınlara sahip değillerdir. Kendi kültürleri uzun zaman yasaklanmıştır. Daha yeni yeni inkar politikası çözülüyor.

TC 80 yıl boyunca herkesi Türkleştirmeye çalıştı. Bunun bir diğer anlamı şudur: Türkluk dışındaki etniklikler yokedilmeye çalışıldı. Ve nüfusu daha az olan etniklikler büyük etapta eridi bile. Bugün Lazca bilen laz da çok azdır. Bu dil yokolmak üzere. Kürtler'in avantajı nüfuslarının kalabalık olması. Yoksa onların da kaderi Lazlar ve Çerkesler ve diğerleri gibi olacaktı.

Diriliş gibi bir insan için Kürtçe "gramersiz uyduruk bir dil" olduğu için yokolmasında bir mahsur yok. Ama Kürt biri için bu önemli. Hatta milli duyguları kuvvetliyse bu yüzden dağa bile çıkabilir.

Sen bu insanlara bu ülkeyi kendi ülkeleri gibi hissettirsen, onlara eşit vatandaşlığı sözde değil özde versen, "Türkiye Türklerindir" zihniyetiyle savaşıp bu azınlıkları kendi etnik kimlikleriyle bu ülkenin ortak sahibi ilan etsen, ayrılıkçılık en büyük darbeyi yer. Ama Türkler paylaşmak istemiyor. Kimseyle eşit olmak istemiyor. Onlar ebedi "hakim milet". Hep ellerinin altında bazı köle milletler, tebalar olması gerek. O zaman kendilerini iyi hissediyorlar.

Sen bile yukarda demiyor musun, "bu ülke Türkler'e ait" diye? Halbuki Türkler nüfusun %70-75'ini oluşturuyor. Diğer kalan insanlar misafir mi peki?

tarihinde ludw1g tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 260
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim sahip olduğum her türlü yasal hakka onlar da sahipler. Mecliste daima sürüyle Kürt milletvekili oldu, bakanlar, başbakanlar, bürokratlar... Partileri oldu ama son dönemdeki parti sapık bir terörist örgütün sözcüsü olduğu içişn kapatıldı. Geç bile kalınmıştı.

Pek çok Alevi de millletvekili, bakan, başbakan oldu. Ama kimliğini saklayarak tabi.

Sürekli yalan söylüyor ve çarpıtıyorsunuz. Dillerini de gayet rahat konuşuyorlar, televizyonları da var.

Alevilerin de cemevleri var, televizyonları var.

Bırakın da bu insanlar Türkçe öğrensin ve o çocuklara doğru dürüst eğitim verilsin. Dağdan bayırdan, çobanlıktan tarladan kurtulsunlar. Kürtçe eğitim saçmalığını da düşünmeden savunmayın. O resmen saçmalık.

Bırak da insanlar semahdan falan kurtulsun. Hepsi Sünni olsun.

O kadar masrafı, Kürtçe eğitimci yetiştirecek kadrolar kurmak için geçecek zamanı falan düşünen yok. Nerde yetiştireceksin? Bunun ilkokulu var, lisesi var, üniversitesi var..

O kadar masrafı verip Alevi din adamı mı yetiştireceğiz? Nerde yetiştireceğiz? İlahiyat fakültelerini değiştirelim mi? Sırf onlara özel fakülte mi açalım?

Hem Kürtçe okuyunca ne olacak? İyice kapalı kalmayacak mı bu toplum? Bu ne salakça bir fikir yahu! Kürtçe eğitimmiş! Biz ilkokuldan başlayarak ikinci bir dil öğretelim diyoruz çocuklara, bunlar ille de tek dil diyor ve o dil kendi ülkesindeki insanla iletişim kurmasını bile engelleyecek. Nsıl konuşacak o çocuklar batıya gelince?

Hem Alevilik olunca ne olacak? İyicene kendi içlerine kapanacaklar. Zaten dışardan kız alıp vermiyorlar. Bunları Sünnileştirip özgürleştirmek en iyisi olmaz mı?

Kürt sorunu diye bir şey yok. Yaratılmış, varmış gibi sunulmuş bir yığın empoze va. yalan var.

Alevi sorunu diye birşey yoktur. Yaratışmış, uydurulmuştur.

Bu ülkenin resmi dili Türçedir ve bu ülkede yaşayan her etnik halk bu dilde eğitim görmekte, bu dille anlaşmaktadır.

Türkiye'nin resmi mezhebi Sünniliktir. Bu ülkede yaşayan her insan bu mezhepte ibadet etmektedir.

Kürtlerin de kimseden bir üstünlüğü, ayrıcalığı falan yok. Üstelik başımıza bir de PKK belsasını sarmışlardır. Şimdilerde bu milletin dörtte üçü neredeyse PKK'lıdır. Ayrılıkçıdır.

Kürt nüfus = %20 (kaynak: Tarhan Erdem)

BDP oy oranı = %5-6

Bazıları hesap yapamıyor galiba.

Resmen TC düşmanlığı yapmakta, bu terör örgütünü desteklediğini ifade etmektedir. Bu insan nasıl benim kardeşim olsun? Neden ona kardeş diyeyim?

Demem. Eskiden bu masallara ben de birazcık inanırdım ama asla inanmıyorum onların samimiyetine.

Sünniler niye Aleviler'e kardeş desin ki? Cemevlerinde kimbilir neler yapıyorlar. Sahabiye ne küfürler ediyorlar.

------------------

Bu ülkede Aleviler'in de demokratik talepleri var. Kürt Sorununa inanmayan Aleviler kendi demokratik taleplerinde demokratlardan destek beklemekte ne kadar haklı?

Sitelerde Paylaş

Hayır. Lazlar, Kürtler ve Çerkesler sadece Türk olmak hakkına sahipler. Bu azınlıklar kendi etnik partilerini kuramazlar. Etnik temelde siyaset yapmaları yasaktır. Kendi dillerinde okullara ve yayınlara sahip değillerdir. Kendi kültürleri uzun zaman yasaklanmıştır. Daha yeni yeni inkar politikası çözülüyor.

TC 80 yıl boyunca herkesi Türkleştirmeye çalıştı. Bunun bir diğer anlamı şudur: Türkluk dışındaki etniklikler yokedilmeye çalışıldı. Ve nüfusu daha az olan etniklikler büyük etapta eridi bile. Bugün Lazca bilen laz da çok azdır. Bu dil yokolmak üzere. Kürtler'in avantajı nüfuslarının kalabalık olması. Yoksa onların da kaderi Lazlar ve Çerkesler ve diğerleri gibi olacaktı.

Diriliş gibi bir insan için Kürtçe "gramersiz uyduruk bir dil" olduğu için yokolmasında bir mahsur yok. Ama Kürt biri için bu önemli. Hatta milli duyguları kuvvetliyse bu yüzden dağa bile çıkabilir.

Sen bu insanlara bu ülkeyi kendi ülkeleri gibi hissettirsen, onlara eşit vatandaşlığı sözde değil özde versen, "Türkiye Türklerindir" zihniyetiyle savaşıp bu azınlıkları kendi etnik kimlikleriyle bu ülkenin ortak sahibi ilan etsen, ayrılıkçılık en büyük darbeyi yer. Ama Türkler paylaşmak istemiyor. Kimseyle eşit olmak istemiyor. Onlar ebedi "hakim milet". Hep ellerinin altında bazı köle milletler, tebalar olması gerek. O zaman kendilerini iyi hissediyorlar.

Sen bile yukarda demiyor musun, "bu ülke Türkler'e ait" diye? Halbuki Türkler nüfusun %70-75'ini oluşturuyor. Diğer kalan insanlar misafir mi peki?

Çocuk mantığıyla düşünüyorsun.Eğer bu ülkede herkes kendi okulunu kurar kendi dilinde eğitim görürse ülkede bir birlik olamaz.Ülkede birlik olması için herkesin ortak bir paydada buluşması lazım ve buda belirlenmiş zaten.Ama zaten senin amacın bütün halklara eşitlik verilmesi falan değil hiç boşuna inkar etme sen tamamen Kürt savunuculuğu yapıyorsun.Senin tek dileğin Kürtleri bu ülkede üstün bir konuma getirmek.Lazmış Çerkezmiş sadece bahanen.Ama anlaman için daha ne kadar tekrar etmemiz lazım bu ülkede herkes aynı haklara sahip.Bir Türk ne kadar rahat yaşayabiliyorsa diğer ırklarda aynı şekilde yaşıyor.Ama seni de anlıyorum senin derdin hak hukuk değil senin derdin Kürtler bu ülkeye sahip olsun o bu ve şu.Ayrıca lazların yoğunlukta olduğu bir bölgede yaşıyorum ve herkes kendi aralarında lazca, normalde türkçe konusuyor hiçbirinin kimliğini kaybettiği yok.Hala kendince olaylar uydurup bize satıyorsun.

Sitelerde Paylaş

amerikada resmi dil ingilizcedir ve herkes kendini amerikalı olarak görür.sivrizekalılar için açıklayayım onlardaki 'amerikalı'ifadesi bizdeki türkiyeli'ye eşit değil,ama 'türk'ün karşılığıdır.

"Amerikan" lafı etnik bir kimliği temsil etmiyor yanlız. Coğrafi bir anlamı var. Burası da "Anadolu Cumhuriyeti" olsaydı, herkes kendin Anadolulu hissedebilirdi. Ama malesef herkes kendin Türk hissedemiyor. Özellikle Türk deyince Orta Asya kökenli belli bir ırka atıf yapıldığı zaman hiç olmuyor.

Kürt ve Laz çocuğuna ilkokulda "senin atan Oğuz'du, Orta Asya'da at koştururdu" deyince hiç inandırıcı olmuyor. Aslında kendini Türk zanneden ailelerin çocuklarına da anlatsan bu bir yalan. Ama işte, burası Türkiye. Bütün milletlerin Türkler'den türeme olduğuna, ve bütün dünya dillerinin Türkçe'den türediğine samimi olarak inanan bir adamın kurduğu bir ülke. Böyle acaip bir temele böyle acaip ülke.

Sitelerde Paylaş

Kürt nüfus = %20 (kaynak: Tarhan Erdem)

BDP oy oranı = %5-6

Bazıları hesap yapamıyor galiba.

Kürtler direk 18 yaşında doğuyor galiba.%20 lik nüfustan %20 oy beklediğine göre öyle oluyor galiba.Kürt kadınlarının doğurganlık oranı biraz fazla olduğu için Kürt nüfusunda çocuklar fazladır.

Sitelerde Paylaş

"Amerikan" lafı etnik bir kimliği temsil etmiyor yanlız. Coğrafi bir anlamı var. Burası da "Anadolu Cumhuriyeti" olsaydı, herkes kendin Anadolulu hissedebilirdi. Ama malesef herkes kendin Türk hissedemiyor. Özellikle Türk deyince Orta Asya kökenli belli bir ırka atıf yapıldığı zaman hiç olmuyor.

Kürt ve Laz çocuğuna ilkokulda "senin atan Oğuz'du, Orta Asya'da at koştururdu" deyince hiç inandırıcı olmuyor. Aslında kendini Türk zanneden ailelerin çocuklarına da anlatsan bu bir yalan. Ama işte, burası Türkiye. Bütün milletlerin Türkler'den türeme olduğuna, ve bütün dünya dillerinin Türkçe'den türediğine samimi olarak inanan bir adamın kurduğu bir ülke. Böyle acaip bir temele böyle acaip ülke.

kendini türk zanneden dersen ben de kürt ne ki derim

ludvig amerikan yerlileri için ne düşünüyorsun???

sence onların da indian olarak ayrı devlet isteme hakkı olmalı mı??

üstelik coğrafi demişsin ama onlar bunu millet ismi olarak kullanır işte biz nasıl türküm diyorsak onlar da american diyor

onların milliyeti amerikan yani..

valla kendini türk hissetmeyen hazımsızları bilemem ama bu ülke herkese kapısını açar

peşmergeleri bile aldık hala iftira atıyorsunuz ...

Sitelerde Paylaş

Çocuk mantığıyla düşünüyorsun.Eğer bu ülkede herkes kendi okulunu kurar kendi dilinde eğitim görürse ülkede bir birlik olamaz.Ülkede birlik olması için herkesin ortak bir paydada buluşması lazım ve buda belirlenmiş zaten.

Senin "birlik" için bulduğun çare bu mu? Herkesin çocuğunu alıp okulda Türkçü olarak beynini yıkamak, varlığını "Türjk varlığına" armağan ettirmek, Hunlar'ın bilmemkimin "şanlı tarihini" anlatmak, Atatürk heykeli önünde asker nizamı dikmek mi?

İnsanları zorla Türkleştirmeyi normal bulan insanlar bu olayın herkesi zorla Müslümanlaştırmayla olan benzerliğini ve aynı şekilde zulüm olduğunu farkedemiyor mu?

Bu ülke "Türkler'in ülkesi" olmaktan çıkmalı. Vatandaşlık dediğin şey milliyet temelinde kurulmamalı. Vatandaşların en temel olayı içerde asayişi sağlamak, dışarda istiladan korunmak için vergi toplayıp polis ve asker yetiştirmektir. Bunun için bir "milli şuura" sahip olmaya, ve belli bir "milli kahramana" tapmaya gerek yok.

Vatandaşlığı zaten adam gibi temele kursan sonra Kürt'den Laz'dan rahatsız olmazsın. Senin korkun ülkenin yıkılacağı çünkü gidip "Türklük" üzerine kurmuşsun ülkeyi. Halbuki o deha ileri görüşlü kurucu görememiş mi bugün böyle sorunlar yaşayacağımızı? "Türklük" üstüne kursan bile şu azınlıkların varlığını hakkın falan niye baştan teslim etmedin?

Bak yukarda Aleviler'le benzetme yaptım. Onlar da inkar edildiler ve üvey evlat muamelesi gördüler bu ülkede. Halbuki hepsi vergi veriyor. Hepsi askerlik yapıyor. Etnik azınlıklar da öyle. Ama ülke kimin dersen "Türklerin". Hem de Sünni Türklerin. Diğerleri de haraca bağlanmış kapıkulları heralde. Onlara Türk ve Sunni olma hakkını veriyoruz ama!!

Sitelerde Paylaş

valla kendini türk hissetmeyen hazımsızları bilemem ama bu ülke herkese kapısını açar

peşmergeleri bile aldık hala iftira atıyorsunuz ...

Ülke herkese kapısını açar derken Kürtler'e hala misafir muamelesi yaptığını göremiyor musun? O adamlar buraya biryerden gelmiş değiller. Vergi verip askerlik yapıyorlar. Ama niye siyasi parti kurmalarına izin yok? Zamanında siyaset yapmalarına izin verilseydi PKK bu kadar taban bulur muydu?

Sitelerde Paylaş

Ülke herkese kapısını açar derken Kürtler'e hala misafir muamelesi yaptığını göremiyor musun? O adamlar buraya biryerden gelmiş değiller. Vergi verip askerlik yapıyorlar. Ama niye siyasi parti kurmalarına izin yok? Zamanında siyaset yapmalarına izin verilseydi PKK bu kadar taban bulur muydu?

Haydaa al başa sar.Arkadaşım bugün BDP neyi savunuyor.Tutup bana BDP Kürt kökenli bir parti değil deme.BDP den önceki partiler neyi savunuyordu.Sen demokrasi adı altında Kürt savunuculuğu yapmaya odaklanmışsın ve bizide Kürtlerden nefret eden ırkçı Türkler yapmadan rahat etmeyeceksin.

Sitelerde Paylaş

Haydaa al başa sar.Arkadaşım bugün BDP neyi savunuyor.Tutup bana BDP Kürt kökenli bir parti değil deme.BDP den önceki partiler neyi savunuyordu.Sen demokrasi adı altında Kürt savunuculuğu yapmaya odaklanmışsın ve bizide Kürtlerden nefret eden ırkçı Türkler yapmadan rahat etmeyeceksin.

Sen zaten Kürtlerden nefret eden bir Türk ırkçısı olmaya meyillisin ve dünden razısın. Bahane arama.

Bu ülkede daha baştan adam gibi demokrasi kurulsaydı, etnik kimlikler tanınsaydı, bunların partileşmesine ve haklarını mecliste aramalarına izin verilseydi bugün buralarda olmazdık.

BDP için Kürt partisi deyip "bak izin veriyoz ya" derken bu partinin on kere kapatıldığını da bir hatırla.

Ben PKK terörünü kınadığım gibi BDP'nin siyasetini de tasvip etmiyorum. Ama Kürt siyasetini bu noktaya getiren boğucu yasaklardır, arkasındaki zihniyet de faşist Türkçü bir zihniyettir. Kürt partisi ta 1920'lerde kurulup diğer partilerle birlikte mecliste yerini alsaydı bugün ne PKK olurdu ne de adam gibi siyaset yapmayı beceremeyen BDP olurdu. Ülkenin de sağlıklı güçlü bir demokrasisi olurdu.

Ayrılıkçılık hep olur. Heryerde olur. Ama önemsiz derece az olacaktı. Çünkü Kürtler kendilerine ait bir ülkenin eksikliğini hissetmeyecekti.

Sitelerde Paylaş

Senin "birlik" için bulduğun çare bu mu? Herkesin çocuğunu alıp okulda Türkçü olarak beynini yıkamak, varlığını "Türjk varlığına" armağan ettirmek, Hunlar'ın bilmemkimin "şanlı tarihini" anlatmak, Atatürk heykeli önünde asker nizamı dikmek mi?

İnsanları zorla Türkleştirmeyi normal bulan insanlar bu olayın herkesi zorla Müslümanlaştırmayla olan benzerliğini ve aynı şekilde zulüm olduğunu farkedemiyor mu?

Bu ülke "Türkler'in ülkesi" olmaktan çıkmalı. Vatandaşlık dediğin şey milliyet temelinde kurulmamalı. Vatandaşların en temel olayı içerde asayişi sağlamak, dışarda istiladan korunmak için vergi toplayıp polis ve asker yetiştirmektir. Bunun için bir "milli şuura" sahip olmaya, ve belli bir "milli kahramana" tapmaya gerek yok.

Vatandaşlığı zaten adam gibi temele kursan sonra Kürt'den Laz'dan rahatsız olmazsın. Senin korkun ülkenin yıkılacağı çünkü gidip "Türklük" üzerine kurmuşsun ülkeyi. Halbuki o deha ileri görüşlü kurucu görememiş mi bugün böyle sorunlar yaşayacağımızı? "Türklük" üstüne kursan bile şu azınlıkların varlığını hakkın falan niye baştan teslim etmedin?

Bak yukarda Aleviler'le benzetme yaptım. Onlar da inkar edildiler ve üvey evlat muamelesi gördüler bu ülkede. Halbuki hepsi vergi veriyor. Hepsi askerlik yapıyor. Etnik azınlıklar da öyle. Ama ülke kimin dersen "Türklerin". Hem de Sünni Türklerin. Diğerleri de haraca bağlanmış kapıkulları heralde. Onlara Türk ve Sunni olma hakkını veriyoruz ama!!

Ya demek bu ülke Türklerin ülkesi olmaktan çıkmalı.Güldürdün beni yahu hadi çıkar bakalım.Ya evet milli şuura ne gerek var bu ülke bingonun ahırı o millet gelir bu millet gider bizim topraklarımız bütün dünyanın malı.

Bak bu ülkede bir sürü farklı ulus var ne hiçbiri hallerinden rahatsız nede milli benliklerini kaybetmiş.Sadece Kürtler bu dediğini yapıyor ve oda tamamen kışkırtmalar sayesinde.Bugün bu ülkede Kürt açılımı oldu diye Kürtlerle Türkler iyice ayrıldılar.Bu gereksiz açılımlar aradaki uöurumları dahada derinleştirdi.

Yok sen anlamak istemiyor musun bu ülke savaşılarak kazanıldı ve Türkiye kuruldu baştan azınlıkların hakkını teslim etme zırvalığıda ne oluyor acaba azınlıklara bulundukları yerdeki topraklar mı verilecekti.Ne kadar saçmalayarak diretmeye çalışırsan çalış bu ülkede zaten her azınlığın hakkı var.Gereksiz konuşma lütfen Türkiye devleti olmamalıymış ta başka bir devlet olmalıymış biz bunu kurduk canım başkasını kur kurabiliyorsan.

Sitelerde Paylaş

bask bölgesi ve yerlilerle ilgili düşünceni almak istiyorum ^_^

yukarda bir şey demişsin ülke türklerin ülkesi olmaktan çıkmalı

başka bir isteğin daha var mı ??

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya demek bu ülke Türklerin ülkesi olmaktan çıkmalı.Güldürdün beni yahu hadi çıkar bakalım.Ya evet milli şuura ne gerek var bu ülke bingonun ahırı o millet gelir bu millet gider bizim topraklarımız bütün dünyanın malı.

Bak bu ülkede bir sürü farklı ulus var ne hiçbiri hallerinden rahatsız nede milli benliklerini kaybetmiş.Sadece Kürtler bu dediğini yapıyor ve oda tamamen kışkırtmalar sayesinde.Bugün bu ülkede Kürt açılımı oldu diye Kürtlerle Türkler iyice ayrıldılar.Bu gereksiz açılımlar aradaki uöurumları dahada derinleştirdi.

Yok sen anlamak istemiyor musun bu ülke savaşılarak kazanıldı ve Türkiye kuruldu baştan azınlıkların hakkını teslim etme zırvalığıda ne oluyor acaba azınlıklara bulundukları yerdeki topraklar mı verilecekti.Ne kadar saçmalayarak diretmeye çalışırsan çalış bu ülkede zaten her azınlığın hakkı var.Gereksiz konuşma lütfen Türkiye devleti olmamalıymış ta başka bir devlet olmalıymış biz bunu kurduk canım başkasını kur kurabiliyorsan.

Harbi gerizekalısın ya. Ben bu tartışmayı bırakıyorum artık. Bu kadar konuşmadan sonra hala dediğine bak. Bir adım ilerleme yok. Nato kafa nato mermer.

Sitelerde Paylaş

Sen zaten Kürtlerden nefret eden bir Türk ırkçısı olmaya meyillisin ve dünden razısın. Bahane arama.

Bu ülkede daha baştan adam gibi demokrasi kurulsaydı, etnik kimlikler tanınsaydı, bunların partileşmesine ve haklarını mecliste aramalarına izin verilseydi bugün buralarda olmazdık.

BDP için Kürt partisi deyip "bak izin veriyoz ya" derken bu partinin on kere kapatıldığını da bir hatırla.

Ben PKK terörünü kınadığım gibi BDP'nin siyasetini de tasvip etmiyorum. Ama Kürt siyasetini bu noktaya getiren boğucu yasaklardır, arkasındaki zihniyet de faşist Türkçü bir zihniyettir. Kürt partisi ta 1920'lerde kurulup diğer partilerle birlikte mecliste yerini alsaydı bugün ne PKK olurdu ne de adam gibi siyaset yapmayı beceremeyen BDP olurdu. Ülkenin de sağlıklı güçlü bir demokrasisi olurdu.

Ayrılıkçılık hep olur. Heryerde olur. Ama önemsiz derece az olacaktı. Çünkü Kürtler kendilerine ait bir ülkenin eksikliğini hissetmeyecekti.

Bugün bu ülkede en büyük sorun Kürtler ile.Bir bakalım Kürt partisi kuruldu,kendi adlarına kanal açıldı,Kürt açılımı yapıldı.Hımm ilginç yüz verdikçe tozutmuşlar.Sen anlamıyor musun bu senin saydığın sözde haklar eşitliği sağlamaz daha fazla karışıklık çıkarır ve bunu çok iyi biliyorsun demokrasi adı altında oynama lütfen.

Ve son kez söylüyorum lütfen artık anlamazlığa yatma Kürt partileri pkkyı savunduğu için kapatıldı kürt partisi olduğu için değil.

Sitelerde Paylaş

Bütün tartışmanın özeti bu cümle olmuş.Başka da bir söze gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Baskların partisi de var, orda belli bir özerklik de var, adamların kendi dilinde okul da var.

kıvırma ^_^

geçen yıl niye bomba patladı madem son yıllarda hala bombalar patlıyor

hem konu yerlilere gelince susuyosun onlar insan değil mi??

kürtlerle aynı durumda değiller mi??

çünkü sen de ırkçısın ..

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşünüyorum da neyin savaşını veriyoruz acaba?

Mevcut yönetimi reddedip kendi yönetimlerini kurmak isteyen insanları mevcut yönetim altında kalmaya zorlamanın savaşı mı bu?

Demokrasiyle çözülmez mi her şey?Referandum yapılsa mesela,kimler kendi ülkesini kurmak istiyor...

Kimler özerk yönetim istiyor,kimler böyle gitsin diyor vs vs

Herkes istediğini alsa,hayat bayram olsa...

Sitelerde Paylaş

kıvırma ^_^

geçen yıl niye bomba patladı madem son yıllarda hala bombalar patlıyor

hem konu yerlilere gelince susuyosun onlar insan değil mi??

kürtlerle aynı durumda değiller mi??

çünkü sen de ırkçısın ..

Yerliler konusunda birşey bildiğim yok. Sen birşey biliyorsan anlat.

Bask ve ETA olayını da takip etmiyorum. Sadece okuduğum bir yazıda orda Basklıların azınlık haklarının Türkiye'deki Kürtlerin haklarından çok daha ileri oldsuğunu öğrenmiştim.

DTP-Batasuna paralelliği veya eller gider Mersin'e

ZEKİNE TÜRKERİ

http://www.taraf.com.tr/haber/dtp-batasuna-paralelligi-veya-eller-gider-mersine.htm

Sitelerde Paylaş

Düşünüyorum da neyin savaşını veriyoruz acaba?

Mevcut yönetimi reddedip kendi yönetimlerini kurmak isteyen insanları mevcut yönetim altında kalmaya zorlamanın savaşı mı bu?

Demokrasiyle çözülmez mi her şey?Referandum yapılsa mesela,kimler kendi ülkesini kurmak istiyor...

Kimler özerk yönetim istiyor,kimler böyle gitsin diyor vs vs

Herkes istediğini alsa,hayat bayram olsa...

Aslında en doğrusu bu bencede.Ama kafası çalışan Kürtler Türkiye'den ayrılmak istemeyecektir.Çünkü bilirler ki Kürtler Türkiye olmadan bir halt yiyemez.Kürtler kendilerin acındırarak yıllarca dünya sahnesinde mazlumu oynayıp öyle tanındılar.Ayrı bir Kürdistan demek dünya üzerinde esamesi okunmayacak bir devlet demek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...