Jump to content

Hıristiyanlık

Recommended Posts

Sevgili pitis,

1. sayfada benimde sorularım vardı, onlarıda cevaplarsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Sevgili Bergüzar, ilk sayfada Pavlus ve hıristiyanların dine pek uymadıkları hakkında sorular sormuştun ve ben de yanıt vermiştin. Ondan sonra da başka bir soru sormamışsın. İstersen şimdi tekrar sorabilirsin aklındakileri. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Merhaba.

''Annesi ve babasından nefret etmeyen benim havarim olamaz'' demiştir İsa.

''Birbirinizi sevin'' de demiştir.

Çelişki mi var? Hayır. İsa, anne ve babayla değil, insanın kendini dünyaya kaptırıp Tanrıyı unutmasına atıf yapmaktadır.

Anne ve babanı sev ama bu sevgin Tanrı sevgisini göz ardı etmene sebep oluyorsa o halde anne ve babandan nefret et.

Burada anlatılmak istenen, anne ve baba gibi bu yaşama özgü varlıkların geçiciliği ama Tanrıya yönelmenin daha doğru olduğudur.

İsa böyle benzetmeli, mecazlı bir dili hep kullanmıştır.

Söylenen, anne ve babanı Tanrı sevgisini içinde yücelterek sevmek gerektiğidir.

sevgili pitis..

Çoğu dinsel metinde olduğu gibi kilise öğretisinde de yaşanılan dünyanın geçiciliği ve tek gerçeğin ölüm olduğu vurgulanır zaten.EE zaten din kurumu insanları ehlileştirmek için ortaya çıkmamış mıdır?

fakat kilise öğretisinde memento mori çok daha yoğundur,çünkü ortaçağın karanlık duygusu,ölüm saplantısı,estetiği,melankolisi,siyah ya da beyaz dan başka renge bürünemeyen hayatı başka hiçbir dönem bu kadar yoğun yaşanmamıştır.

Reel hayatın değiştirlemeyen acımasız gerçekliği karşısındaki imgesel düzenlemeler gülünçlük derecesinde komiktir.Dönemin mistiklerinden Henry Suso,sofrada elma yerken teslis'i kutsamayı unutmaz.Elmanın dörtte üçünü yedikten sonra,kalan çeyreğini de isa'ya ayırır.

Noel'den sonra da bir süre hiç elma yemez.İsa'nın noel'de dünyaya geldiğini ve noelin hemen sonraki günlerin isa'nın dişlerinin henüz çıkmadığını düşünür ve çocuk İsa gibi elmadan mahrum yaşamayı seçer!

işte abartılmış bir sofuluk :)

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

PİTİS bendende iki soru

1.Kurtuluş Teolojisine ordodoks cemaatin bakışı nedir.

2.İsa'nın suyu şaraba dönüştürdüğü düğünde annesini azarlamasını nasıl yorumluyorsun.

tarihinde marcos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Zensen,

Kuşkusuz hatalı düşünen veya abartan insanlar hep olmuştur ve olacaktır da.

Sadece din değil her konuda aşırıya kaçanlar olacaktır.

Fakat böyleleri hıristiyanlık dini için emsal teşkil etmez.

Orta çağ karanlığı, eski Yunanca ve İbranice gibi Avrupa halklarının bilmediği ve sadece rahiplerin bildiği dillerde nüshaları bulunan İncillerin rahiplerce sömürülmesi yüzünden, yani İncilin halk tarafından okunamaması yüzünden yaşandı. Reformist liderler hep İncili kendi dillerine çevirip halka yayınlama mücadelesi vermiş insanlardı. Bunu başardıklarında insanlar İncili anlayarak okuyabilme olanağına kavuştu ve Avrupa günümüzün özgürlük, demokrasi, gelişim seviyesine ulaştı. Yani İncili bilmemek felaket getirirken, bilmek mutluluk getirdi.

Peki islam için aynı şeyi söyleyebilir miyiz?

İslam hep Arapçaydı ve hıristiyanlıktaki gibi bir ruhban hegemonyası da hiç kurulmadı islam dünyasında.

Buna karşın islam sadece başlangıç dönemlerinde iyi konumda olabildi. Bu da Yunan düşünürlerinin eserlerini Arapçaya çevirmelerinden kaynaklanıyor. Yani dışarıdan yemişlerdi gene. Çünkü diğer kültürler üzerinde hegemonyasını tam kuramamıştı islam. Ama süreci tamamlayıp tam olarak hakim olunca hala devam eden bir baskı, ilkellik, ayrımcılık getirdi insanlara. Yani islamın etkisiz olması insanlara nefes aldırırken, islamın egemenliği mutsuzluk ve baskı getirdi.

İşte hıristiyanlık ile islam arasındaki fark en temelde bu aslında.

İsa, her ağacın meyvesinden tanınacağını söyler.

İslamın verdiği meyvelerin bozukluğu ortada.

Bu dinin ilahi bir din olmadığı açıktır.

Saygılarımla.

tarihinde Pitis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

PİTİS bendende iki soru

1.Kurtuluş Teolojisine ordodoks cemaatin bakışı nedir.

2.İsa'nın suyu şaraba dönüştürdüğü düğünde annesini azarlamasını nasıl yorumluyorsun.

Merhaba.

1. Kurtuluş teolojisi hakkında tüm ortodoks cemaatinin ne düşündüğünü bilmiyorum ama ben olumlu buluyorum ve sosyalizmi insanlar için adaletli bir sistem olarak telakki ediyorum. Bence İsa Mesih de sosyalist denebilecek bir yaşamı öngörüyordu zaten. Çünkü İncilde imanlıların kardeş olduğu, önemli olanın dünyada hazineler biriktirmek olmadığı, paranın Sezar gibilerinin hakkı olduğu ve imanlıların parayla işi olmayacağı, herkesi kendimiz gibi sevip bencillik etmememiz gerektiği, paylaşmanın yüceliği, komünyon yemeklerindeki gibi herşeyin herkesin olduğu, hepimizin Tanrının çocukları olduğumuz, zengin birinin Tanrının Krallığına girmesinin devenin iğne deliğinden geçmesinden daha zor olduğu v.b. pek çok anlatım vardır.

2. Suyu şaraba dönüştürme hikayesi bir semboldür ve başka bir şeyi anlatır. Hatırladığım kadarıyla annesini azarladığı da söylenemez.

Sevgilerimle.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Zensen,

Kuşkusuz hatalı düşünen veya abartan insanlar hep olmuştur ve olacaktır da.

Sadece din değil her konu da aşırıya kaçanlar olacaktır.

Fakat böyleleri hıristiyanlık dini için emsal teşkil etmez.

Orta çağ karanlığı, eski Yunanca ve İbranice gibi Avrupa halklarının bilmediği ve sadece rahiplerin bildiği dillerde nüshaları bulunan İncillerin rahiplerce sömürülmesi yüzünden, yani İncilin halk tarafından okunamaması yüzünden yaşandı. Reformist liderler hep İncili kendi dillerine çevirip halka yayınlama mücadelesi vermiş insanlardı. Bunu başardıklarında insanlar İncili anlayarak okuyabilme olanağına kavuştu ve Avrupa günümüzün özgürlük, demokrasi, gelişim seviyesine ulaştı. Yani İncili bilmemek felaket getirirken, bilmek mutluluk getirdi.

Peki islam için aynı şeyi söyleyebilir miyiz?

İslam hep Arapçaydı ve hıristiyanlıktaki gibi bir ruhban hegemonyası da hiç kurulmadı islam dünyasında.

Buna karşın islam sadece başlangıç dönemlerinde iyi konumda olabildi. Bu da Yunan düşünürlerinin eserlerini Arapçaya çevirmelerinden kaynaklanıyor. Yani dışarıdan yemişlerdi gene. Çünkü diğer kültürler üzerinde hegemonyasını tam kuramamıştı islam. Ama süreci tamamlayıp tam olarak hakim olunca hala devam eden bir baskı, ilkellik, ayrımcılık getirdi insanlara. Yani islamın etkisiz olması insanlara nefes aldırırken, islamın egemenliği mutsuzluk ve baskı getirdi.

İşte hıristiyanlık ile islam arasındaki fark en temelde bu aslında.

İsa, her ağacın meyvesinden tanınacağını söyler.

İslamın verdiği meyvelerin bozukluğu ortada.

Bu dinin ilahi bir din olmadığı açıktır.

Saygılarımla.

sevgili pitis

martin luther ve diğer din adamlarının kilise öğretisini dünyevi dile aktarmaları demek kutsal metinleri aslından farklı yorumlamak anlamına gelmiyor.Kuran'da olduğu gibi incilde de ölüm ve öte hayat üzerine açıklamalar mevcut olup,bir önceki mesajımda belirttiğim gibi incilde memento mori çok daha belirgindir.

"annesinden babasından nefret etmeyen benim havarim olamaz"diyen isa'nın gerçekte bu hayatın geçiciliğine vurgu yaptığını söyleyip onu olumlayarak memento moricilik yapıyorsunuz.

bu bir talimlenmedir sevgili piti..dış dünya reddetmekle değil değiştirmekle düzeltilebilir.

Bir müslüman olarak sufizm beni çok cezbediyor olsa da reel dünya da değişmezlik esaslı bir yaşamın afyonundan kurtulmak gerekiyor.

Batı toplumlarının bugüne gelmelerinde çoğulcu toplum yapısı ve bunun öncesinde ki canlı,zengin maddi hayat var pitis..incil ayetleri değil :)

Sitelerde Paylaş

Pitlis, Mesih ne demektir?

Mesih tanımını yaptıktan sonra Mesih'ten öncekiler peygamber Mesih'ten sonrakiler elçi ise dünyaya bir daha elçi gelip gelmeyeceğine dair bilgi mevcut mudur Hristiyanlık'ta.

Önceki cevapların için de teşekkürler.

Mesih, kurtarıcı kral olarak mesh edilen demektir. Yahudiler bu ''kurtarıcı kraldan'' dünyasal bir lideri anlamışlar ve böyle bir beklenti içine girmişlerdi. Oysa Mesih, insanları günahtan ve ölümden kurtarmaya gelmişti.

Mesihten sonra, Kutsal Ruhun esinlemesiyle Mesihe tanıklık edenler elçidir.

Aslolan ise Mesihtir. O, beden almış Tanrısal kelamdır.

İsa, ''İlk ve son, başlangıç ve bitiş benim. Benden önce olmadığı gibi, benden sonra da olmayacaktır'' der.

Yine İncil'de İsa, ''Yer ve gök ortadan kalkacak ama benim hükmüm ortadan kalkmayacaktır'' der.

Sitelerde Paylaş

sevgili pitis

martin luther ve diğer din adamlarının kilise öğretisini dünyevi dile aktarmaları demek kutsal metinleri aslından farklı yorumlamak anlamına gelmiyor.Kuran'da olduğu gibi incilde de ölüm ve öte hayat üzerine açıklamalar mevcut olup,bir önceki mesajımda belirttiğim gibi incilde memento mori çok daha belirgindir.

"annesinden babasından nefret etmeyen benim havarim olamaz"diyen isa'nın gerçekte bu hayatın geçiciliğine vurgu yaptığını söyleyip onu olumlayarak memento moricilik yapıyorsunuz.

bu bir talimlenmedir sevgili piti..dış dünya reddetmekle değil değiştirmekle düzeltilebilir.

Bir müslüman olarak sufizm beni çok cezbediyor olsa da reel dünya da değişmezlik esaslı bir yaşamın afyonundan kurtulmak gerekiyor.

Batı toplumlarının bugüne gelmelerinde çoğulcu toplum yapısı ve bunun öncesinde ki canlı,zengin maddi hayat var pitis..incil ayetleri değil :)

Tekrar merhaba.

Memento moricilik yapmak kötü müdür? :)

Dış dünyayı reddetmiyoruz. Dış dünyaya kendimizi kaptırmamak gerektiğini belirtiyoruz. Bu dediğimizi, mevcut çarpık sisteme kendini kaptırmaktan kurtulmanın yolunu açan birşey olarak da görebilirsin. Dünyanın geçiciliğine vurgu yapmak onu değiştirmeye engel değil. İsa pasifliği savunan biri değildir. Aksine kendisi bu dübyaya kılıç getirdiğini söylemiştir. İsa kendi mümin topluluğunu şiddet dışı yollarla genişleterek dünyasal iktidarların olmadığı bir komünyon kurmak istiyordu bence. İncilde bu savı destekleyen pek çok şey bulmak mümkün.

İsa, insanların ''suyunu şaraba dönüştürmeyi'', yani onları esaslı şekilde değiştirmeyi öğretir. İnsanlar değişince de hayat değişir değil mi? Dünyayı değiştirmenin en iyi yolu insanları değiştirmek değil midir?

Kuşkusuz çoğulcu toplum yapısı ve canlı maddi hayat da Batı toplumlarının gelişiminde önemli rol oynadı. Fakat bunların da önünü açan kültürel etmen neydi? Hıristiyanlığın doğru kavranması, İncilin halkça okunabilmesi değil mi? Popper gibi değerli bilim insanları, Batı'nın gelişimini hıristiyanlığın reforme edilmesine(yani özüne döndürülmesine) bağlamıyor mu örneğin?

tarihinde Pitis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba.

Memento moricilik yapmak kötü müdür? :)

Dış dünyayı reddetmiyoruz. Dış dünyaya kendimizi kaptırmamak gerektiğini belirtiyoruz. Bu dediğimizi, mevcut çarpık sisteme kendini kaptırmaktan kurtulmanın yolunu açan birşey olarak da görebilirsin. Dünyanın geçiciliğine vurgu yapmak onu değiştirmeye engel değil. İsa pasifliği savunan biri değildir. Aksine kendisi bu dübyaya kılıç getirdiğini söylemiştir. İsa kendi mümin topluluğunu şiddet dışı yollarla genişleterek dünyasal iktidarların olmadığı bir komünyon kurmak istiyordu bence. İncilde bu savı destekleyen pek çok şey bulmak mümkün.

İsa, insanların ''suyunu şaraba dönüştürmeyi'', yani onları esaslı şekilde değiştirmeyi öğretir. İnsanlar değişince de hayat değişir değil mi? Dünyayı değiştirmenin en iyi yolu insanları değiştirmek değil midir?

Kuşkusuz çoğulcu toplum yapısı ve canlı maddi hayat da Batı toplumlarının gelişiminde önemli rol oynadı. Fakat bunların da önünü açan kültürel etmen neydi? Hıristiyanlığın doğru kavranması, İncilin halkça okunabilmesi değil mi? Popper gibi değerli bilim insanları, Batı'nın gelişimini hıristiyanlığın reforme edilmesine(yani özüne döndürülmesine) bağlamıyor mu örneğin?

memento mori nedir biliyor musun?ölüm madencinin kaderidir demektir mesela..

Batılı toplumun önünü açan kültürel etmen 2500 yıllık bir sürecte oluştu pitis..bu birikim 3-5 satırla ifade edilemeyecek kadar derin bir mevzudur ama..yani incil ayetleriyle oluşmadı bu 2500 yıllık canlı hayat :D

İstersen bu konuda başlık açarsın ve bildiklerimizi yazarız.

Elbetteki önemli sayıda inanırı olan semavi dinlerin reformize edilmesi gerekir ki bir müslüman olarak başta süleyman ateş olmak üzere bilimi karşısına almayan bütün islam düşünürlerini destekliyorum.

ee incil bile reformize edilebildikten sonra hayatta olmayacak bişey yoktur diyorum..

öyle ya,artık hiçbir hristiyan ailenin evinde Meryem'in karnının açılıp,içinden Kutsal üçlünün çıktığı tasvirler yoktur mesela..ya da elmasını dişlemeyen bir sofu..:D

Sitelerde Paylaş

NOT = Çocuk burada forumumuzdaki müslüman kardeşlerimiz kadar dinini tartışmaya, anlatmaya hakkı olan biridir kendisi sırf Hristiyan diye onu dışlayan ırkını, soyunu, sopunu soran Faşistleri KINIYORUM!

Sen şimdi benim gibi Faşist bir Ateisti kınadın ya bu gece gözüme uyku girmeyecek üzüntüden. Soracam tabii ki arkadaş; "imanlı bir hristiyanmış da doğru yolu gösterecekmiş ateistlere" hadi ordan. Bir kere ben şunu anlamıyorum burası Ateist Forumu mu? yoksa ateistleri imana getirmeye çalışma forumu mu? Ateistten çok teist var???

Ayrıca hristiyanlıkta diğer bütün dinler gibi saçmalıktan ibaret neyini merak edip te soruyorsunuz, bunun yerine daha faydalı konuları merak edsenize

tarihinde KAM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen şimdi benim gibi Faşist bir Ateisti kınadın ya bu gece gözüme uyku girmeyecek üzüntüden. Soracam tabii ki arkadaş; "imanlı bir hristiyanmış da doğru yolu gösterecekmiş ateistlere" hadi ordan. Bir kere ben şunu anlamıyorum burası Ateist Forumu mu? yoksa ateistleri imana getirmeye çalışma forumu mu? Ateistten çok teist var???

Ayrıca hristiyanlıkta diğer bütün dinler gibi saçmalıktan ibaret neyini merak edip te soruyorsunuz, bunun yerine daha faydalı konuları merak edsenize

reformistlerle kafa yapma forumu. özellikle kocasından 7/24 dayak yeyip gelip burda şiş kafayla felsefe(!) yapanlarla dalga geçme forumu.

Sitelerde Paylaş

Mesih, kurtarıcı kral olarak mesh edilen demektir. Yahudiler bu ''kurtarıcı kraldan'' dünyasal bir lideri anlamışlar ve böyle bir beklenti içine girmişlerdi. Oysa Mesih, insanları günahtan ve ölümden kurtarmaya gelmişti.

Mesihten sonra, Kutsal Ruhun esinlemesiyle Mesihe tanıklık edenler elçidir.

Aslolan ise Mesihtir. O, beden almış Tanrısal kelamdır.

İsa, ''İlk ve son, başlangıç ve bitiş benim. Benden önce olmadığı gibi, benden sonra da olmayacaktır'' der.

Yine İncil'de İsa, ''Yer ve gök ortadan kalkacak ama benim hükmüm ortadan kalkmayacaktır'' der.

1) Mesih kavramı/lakabı Musevilikten mi geçmiştir İsevilere, yoksa havarilerinin aktarımından mı?

2) Yani Yahudiler de kendi dinlerine göre (Musevilik'e göre) Mesih inancı taşıyorlar mı, bu Mesih inançları İsa için geçerli midir?

3) Mesih Musevilikte de inanılan bir kavram ama onların ki dünyasal bir mesih iken İseviler de ahiretsel bir kavramsa bunun ayrımını nasıl yapıyorsunuz? Mesela sizde dünyasal bir mesih kavramı var mı?

4)Kutsal Ruh nedir, Tanrı'nın sözü mü (ki bunun tam olarak açıklayabilir misiniz basitçe, ne demek Tanrı'nın sözü kutsal ruhtur cümlesi) ?

Sohbetimiz çok güzel devam edelim.

Sitelerde Paylaş

Sevgili taipen hep gerçek bir misyonerle tartışmak isterdin :) Duaların kabul oldu..Aslında birde gelini kıza düşman etmeye geldim türünden bazı ayetleri vardı incilin sırası gelmişken birde onu sorsak .Sevgi pıtırcığı hristiyanlığı tanımak adına.Yok gerçi benim için sorun yok yapıcı olan her türlü inanca açığım .

evet incilde böyle çarpık ayetler de var ama temelde cidden içinde en çok sevgi sözcüğü geçen kutsal kitaptır..bu yüzden ve de özellikle de isa figürünün gizeminden dolayı pek çok boşlukta olan insanı kiliseye çeker misyonerler..

Sitelerde Paylaş

İsa'nın incir ağacını neden lanetlediğini merak ediyorum.

İnsanların günahının bedeli için Tanrı özoğlunu niye feda etti?

İncil, biri bize tokat attığında diğer yanağımızı da çevirmemizi neden emreder? Hoşgörü mü saflık mı?

Bla bla bla...

Sitelerde Paylaş

Sevgili Pitis,

Ben hristiyanlık ile ilgili bir tesbitte bulunup bir soru sormak istiyorum size.

İsa peygamberin öğretisinde hiçbir sıkıntı yoktur ve sonuna kadar destekliyorum.

Ama İncil öğretisi Pavlus öğretisidir, bunu desteklemiyorum.

Neden?

Çünkü hristiyanların yaptıklarını görüyorum.

Mesela İsanın öğretisinde sana bir tokat atana diğer yanağını dön der.

Ama hristiyanlar kimden tokat yemişse bin misli ile ona zulüm ederler.

Bu konuda acaba sizin düşüncelerinizi alabilir miyim?

Selam...

Sevgili Bergüzar, ilk sayfada Pavlus ve hıristiyanların dine pek uymadıkları hakkında sorular sormuştun ve ben de yanıt vermiştin. Ondan sonra da başka bir soru sormamışsın. İstersen şimdi tekrar sorabilirsin aklındakileri. :)

Pavlus ile ilgili kısmı cevaplamışsın pitis ama diğer sorumu sanırım görmedin.

Sitelerde Paylaş

2) .... Muhammed ise bir sahte peygamberdir, heretiktir.

Yahudiler de Hz İsa için aynı şeyi söylemişlerdir; ama bu peygamber olduğu gerçeğini değiştirmez.

İsa Mesih, peygamberleri meyvelerinden tanıyabileceğimizi söyler. ''İyi ağaç iyi meyve, kötü ağaç da kötü meyve verir'' der. İslamın verdiği meyveler ortada. İslamın tüm dünya milletlerinde uyandırdığı dehşet duygusu, bu dinin Tanrı esini olmadığının en açık göstergelerinden biridir.

Çok adilane bir açıklama(!) Yahudileri katledenler de müslümanlar zaten(!) zencileri de, kızılderilileri de...(!) liste uzar da gider... Yaptığınız çıkarım çok mantıklı(!) herşeyi dine ve İslamiyet’e atalım olsun bitsin... Pes yahu!

Sitelerde Paylaş

Pitlis konuya kaldığımız yerden devam edelim foruma uğrayamadın sorularım cevapsız kaldı, merak ettiğimiz için soruyoruz kınamak için değil öncelikle bunu bil kardeş.

Şimdi kaldığım yerden bir kaç soru daha sorayım merakımı mazur gör çünkü başlık Hristiyanlık'ı tanıma üzerine açtığın soru-cevap-tanıtım başlığı.

1) İsevilere göre Papanın durumu nedir, mezhepler bazında durum nedir?

2) Musevilere göre İsa'nın konumu nedir?

3) Musa peygamberdir dedin, Musa'nın peygamber oluşu İncil'de var mıdır, yoksa bu smilatif bir yorum mudur?

Sitelerde Paylaş

Pitlis konuya kaldığımız yerden devam edelim foruma uğrayamadın sorularım cevapsız kaldı, merak ettiğimiz için soruyoruz kınamak için değil öncelikle bunu bil kardeş.

Şimdi kaldığım yerden bir kaç soru daha sorayım merakımı mazur gör çünkü başlık Hristiyanlık'ı tanıma üzerine açtığın soru-cevap-tanıtım başlığı.

1) İsevilere göre Papanın durumu nedir, mezhepler bazında durum nedir?

2) Musevilere göre İsa'nın konumu nedir?

3) Musa peygamberdir dedin, Musa'nın peygamber oluşu İncil'de var mıdır, yoksa bu smilatif bir yorum mudur?

Ben yanıtlıyim

1) Papa katoliklere göre tanrının dünyadaki temsilcisidir ve bu görevi Petrus'tan almıştır. Diğer mezhepler için hiçbir anlam ifade etmez

2) Musevilikte İsa'nın konumu için : http://www.sevivon.com/jewish_history.asp?id=50

3) Musa'nın peygamberliği İncilde İsa tarafından tastiklenir, Musa'nın bahsettiği Mesih'in İsa olduğu kanıtlanmaya çalışılır

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...