Jump to content

Hıristiyanlık

Recommended Posts

• İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayın Pitis, burada size yumuşak sorular gelecektir tahminimce..Sebebi bence malum, belki sizcede..Belkide bu başlık artık sebebin aşikare edilmesinin zamanının geldiğinin bir emaresidir.Bunlar benim zanlarım, değersiz ve ehemmiyetsiz..Asıl sorulara geçelim:

Yahya, İsa'yı niçin vaftiz etti?

a - İsa günahlı olduğunu düşündü. (Markos, 10/17-18; Luka, 18/18-19)

B - Baba Tanrı, o sırada İsa'dan hoşnut değildi. Ancak vaftiz olduktan sonra Baba Tanrı ondan hoşnut olduğunu söyledi. (Matta, 3/15-17; Markos, 1/9-11; Luka, 3/ 21-22)

İsa vaftiz olduktan sonra, Tanrı onu affedip kutsadı mı?

a - Hayır. Daha ondan emin olamadı; 'vaftiz olur olmaz', onu Ruh'la birlikte çöle gönderdi ve gerçekten Tanrı'ya mı Şeytan'a mı tapacak diye onu '40 gün' sınadı. (Matta, 4/1-11; Markos 1:12-13)

B - Evet. Hatta ilk mucizesini, yani suyu şaraba çevirme gibi çok önemli bir mucizesini yaptırmak için 'vaftizden 3 gün sonra' onu bir düğüne gönderip, ödüllendirdi. (Yuhanna, 2/1-11)

tarihinde taipen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili taipen hep gerçek bir misyonerle tartışmak isterdin :) Duaların kabul oldu..Aslında birde gelini kıza düşman etmeye geldim türünden bazı ayetleri vardı incilin sırası gelmişken birde onu sorsak .Sevgi pıtırcığı hristiyanlığı tanımak adına.Yok gerçi benim için sorun yok yapıcı olan her türlü inanca açığım .

Sitelerde Paylaş

Sevgili taipen hep gerçek bir misyonerle tartışmak isterdin :) Duaların kabul oldu..Aslında birde gelini kıza düşman etmeye geldim türünden bazı ayetleri vardı incilin sırası gelmişken birde onu sorsak .Sevgi pıtırcığı hristiyanlığı tanımak adına.Yok gerçi benim için sorun yok yapıcı olan her türlü inanca açığım .

Sevgili Noir;

Aslında "ben misyonerim veya hristiyanım" diyen mi gerçek misyonerdir yoksa ben misyoner yada hristiyan değilim diyen mi gerçekte misyonerdir?Bu soruyu kendime hep sorarım.Bana kalırsa buradakilerin çoğu kahraman..Ne pelerinleri, ne x ışınlı bakışları ne de attıkları örümcek ağları var..Ama olsun zaten kahramanların bunlara ihtiyacı yok.Bir kahramanın kahraman olabilmesi tek bir şeye ihtiyacı var:düşman..O, olmazsa olmaz..Düşman da malum; İslam..Bilmem anlatabildim mi? :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Noir;

Aslında "ben misyonerim veya hristiyanım" diyen mi gerçek misyonerdir yoksa ben misyoner yada hristiyan değilim diyen mi gerçekte misyonerdir?Bu soruyu kendime hep sorarım.Bana kalırsa buradakilerin çoğu kahraman..Ne pelerinleri, ne x ışınlı bakışları ne de attıkları örümcek ağları var..Ama olsun zaten kahramanların bunlara ihtiyacı yok.Bir kahramanın kahraman olabilmesi tek bir şeye ihtiyacı var:düşman..O, olmazsa olmaz..Düşman da malum; İslam..Bilmem anlatabildim mi? :)

Anlamaz olurmuyum hiç ..

Tanrının olmadığını kuranın çelişkilerine bağlayan bir topluluk ..Kuranı okuyunca ateist oluveren bir topluluk..Elbetteki yeldeğirmenlerine savaş açmayı tercih edecektir :)

Sitelerde Paylaş

Devam edelim sevgili Noir, hazır arkadaşı yakalamışken.. Biraz ate mantığı ile gidelim, arkadaşımız gelince yanıtlar:

Bu sırada Kudüs'ten bazı Ferisiler ve din bilginleri İsa'ya gelip şunu sordular: «Senin öğrencilerin neden atalarımızın geleneğine karşı geliyorlar? Yemekten önce ellerini yıkamıyorlar.

İsa onlara şu karşılığı verdi: «Ya siz, neden geleneğiniz uğruna Tanrı buyruğuna karşı geliyorsunuz?

Tanrı şöyle buyurdu: `Annene babana saygı göster' ve, `Annesine ya da babasına söven mutlaka ölümle cezalandırılsın.'

İnsanı kirleten, ağzına giren değildir. Ağzından çıkandır insanı kirleten...

Kaynak: http://www.incil.com/doc/incil_html/Mt.15.html

Acaba ortaçağ veba salgının bu İncil ayeti ile bir alakası olabilirmi?

Hristıyanlıkta anne-babasına söven öldürülüyormu?

Sitelerde Paylaş

Devam edelim sevgili Noir, hazır arkadaşı yakalamışken.. Biraz ate mantığı ile gidelim, arkadaşımız gelince yanıtlar:

Bu sırada Kudüs'ten bazı Ferisiler ve din bilginleri İsa'ya gelip şunu sordular: «Senin öğrencilerin neden atalarımızın geleneğine karşı geliyorlar? Yemekten önce ellerini yıkamıyorlar.

İsa onlara şu karşılığı verdi: «Ya siz, neden geleneğiniz uğruna Tanrı buyruğuna karşı geliyorsunuz?

Tanrı şöyle buyurdu: `Annene babana saygı göster' ve, `Annesine ya da babasına söven mutlaka ölümle cezalandırılsın.'

Kaynak: http://www.incil.com...html/Mt.15.html

İnsanı kirleten ağzından çıkandır güzel bir mantık aslında.Bence isanın ne demek istediğini anlamamışlar.

Fakat veba salgınına karşı ellerin yıkanmasını kim istiyor ? kim buna karşı çıkıyor pek anlamadım.Ben tanrıya inanmak için bir kitap yada dışarıdan bir uyarıcıya hiç ihtiyaç duymadığım için diğer dinleri çok araştırmış değilim sevgili kardeşim :) Onların yanılgıları yada doğruları ile çok ilgilenmedim hiç bir zaman.Gerçekler üzerinden sınadım islamı buda bana yetti :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Noir,

öyle görünüyor ki, taipen seni bulmuş sana kendi dinini aşılamaya çalışıyor. Öyle görünüyor ki, sen de onu dinleyip (okuyup) bir şeyler öğrendiğini zannediyorsun. Araştırmak istiyorsan git al ve her şeyi asıl kaynağından öğren ve düşüncelerini geliştir. Oradan buradan toplama bilgilerle kafan biraz daha karışacak. Ateist forumda hıristiyanlık ya da müslümanlık dersi. Nedir bu yaaa!...

Valla en iyisi biz bu forumu göz göz kiraya verelim, hiç olmazsa böylece ateist foruma fon yaratmış oluruz. :))

Araştırmak, öğrenmek güzeldir, güzeldir de bilgilere asıl kaynağından ulaşırsanız.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Noir;

Ne kadar müthiş bir çıkarım.

Ama yanlış çıkarım. Ateist düşman filan istemez kendine, edinmezde.

Onun dinlerle ve inanırla işi yoktur.

O bir Tanrıya ihtiyaç duymayan düşüncedir.

Ağzınıza biber sürerim, duymayım bir daha böyle şeyler. :D

Parfüm batıda ne zaman hortladı aynı tarihe denk gelir sanırım. :)

Sevgili Noir,

Araştırmak, öğrenmek güzeldir, güzeldir de bilgilere asıl kaynağından ulaşırsanız.

Sevgili urkush,

Peki sizce islamın kaynağı nedir ve nereden öğrenmeye başlamak gerekir.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Kur'anı Kerim'dir.

Tercümesi Arapçadan Türkçeye veya başka dillere dogru ve tarafsız (Diyanet tarafından onaylı)yapılmış bir nüshası daha sağlıklı olacaktır. Alıp yavaş yavaş, sindire sindire, notlar tutarak okunması bence her müslümanın yapması gereken işlerin başında gelmelidir. Ancak, kişi bunu reşit olduktan sonra okumalıdır.

Oku

Sitelerde Paylaş

Sevgili Noir,

öyle görünüyor ki, taipen seni bulmuş sana kendi dinini aşılamaya çalışıyor. Öyle görünüyor ki, sen de onu dinleyip (okuyup) bir şeyler öğrendiğini zannediyorsun. Araştırmak istiyorsan git al ve her şeyi asıl kaynağından öğren ve düşüncelerini geliştir. Oradan buradan toplama bilgilerle kafan biraz daha karışacak. Ateist forumda hıristiyanlık ya da müslümanlık dersi. Nedir bu yaaa!...

Valla en iyisi biz bu forumu göz göz kiraya verelim, hiç olmazsa böylece ateist foruma fon yaratmış oluruz. :))

Başka nasıl davranmamızı bekliyorsunuz?

Ateist bir forumda sürekli islama saldırılıyorsa başka ne düşüneceğiz ?

Gerçek ateistleride tanıdık burada ama hiç birisi dine saldırmıyor.Daha gerçek sorunlarla savaşmayı tercih ediyorlar.

Olması gereken de budur.Ateistim diyen bir kimse sürekli islama saldırıyorsa altında bir durum vardır.Ya bilgisizlikten, ya umursamazlıktan, yada sadece kendi kişisel kininden yapıyordur bunu.

Sitelerde Paylaş

Bak bunda haklısın Noır.

Bir ateist hiç bir zaman herhangi bir dinin ayrıntılarıyla ugrasmaz. Bu zaten yanlış anlaşılırdı. Ateist tüm bu tartışmaları yapmış ve düşüncelerini somut bir düzeye ulaştırmış bir insandır. Eğer birisi hala bir dinin ayrıntılarını tartışıyorsa o insan dinini sorgulama safhasındadır, henüz ateist değildir.

Benim sizin nasıl davranacağiniza karışmaya hakkım yok. Size bir şey de öğretemem. Sadece bir büyüğünüz olarak tarafsız ve genel bir öneride bulundum.

Ben okulda mevsimleri öğrendim, ama kimse bana mevsimlerin neden olduğunu söylemedi. Ben her gün güneşin nereden ve kacta dogup battığını not ederek bir yıl boyunca kayıt tuttum. hergun gunesın hangı acıdan yere vurdugunu olctum ve sonunda bana kımse soylemeden ben mevsımlerın neden oldugunu ogrendım. Ayrıca dunyanın her yerınde aynı anda aynı mevsımın yasanmadıgını ogrendım. Demek ıstedıgım şu Noir: bize bir şeyler öğretmeye çalışanlar olacaktır. Bunlar bizim anne-baba veya ögretmenlerimiz bile olsa, biz ogrendiklerimizi sorgulamak ve bunları kendimize kanıtlamak zorundayız. Ancak o zaman, bildiğimiz şeylerden emin olabilir ve iç rahatlığı ile bu bilgileri kullanabiliriz.

Ateist olmak bir marifet değil. İnsan ateist olmak için çırpınmaz. Bizler de başlangıçta herkes gibi inanan insanlardık. Ve inan, inanmamak inanmaktan zordur. Fakat ateizm, dini çok araştıran biri için bir sonuçtur. Kendinize karşı çok katı ve acımasız olmayı gerektirir başında. Uzun bir süreçten sonra özgürleştiğinizi hisseder mutlu olursunuz ama bedelini de ağır ödersiniz (kendinize).

Doğru bildiğin yolda yürü bence, kimseyi bir şeye zorlamadan ve kimse tarafından bir şeye zorlanmadan.

Sitelerde Paylaş

Dini araştırıp sonucunda ateist oldum diyorsan eğer kalsın böyle sorgular ateist olmaya yetmez.Ben hiç bir zaman bir kitaba ihtiyaç duymadım.Yada nasıl desem gerçek imanı tanıdığım zaman kitabın aslında evren olduğunu anladım.Zaten kuran da insanın dünyanın evrenin birer ayet olduğunu söyler.Rasyonel bir inancı olan kişi bunu anlıyabilir.Sanırım sizler inanmak için bir uyarıcıya ihtiyaç olduğuna saplanıp kalmışsınız.

Ayrıca ateizm bir tanrının olmadığından emin olmak demek bana göre.Oysaki bilim sürekli agnostik olmayı gerektiriyor.

İnamak için ise ille de bir puta ihtiyaç yoktur.Ben varlık karşımda duruken bir yaratıcı var mıdır diye soranlardan değilim.Yokluğu değil varlığı sorguluyorum.

Ve bildiklerimle inanıyorum bilmediklrimle değil.

Sizi bilmem ama mucizelere inanacak yaşı çoktan geçtim.Tanrısız even bir mucizedir.Mucizeye ise ancak bir ateist inanabilir.Ben herşeyin bir sebebi olduğuna inanlardanım.

Sitelerde Paylaş

Dini araştırıp sonucunda ateist oldum diyorsan eğer kalsın böyle sorgular ateist olmaya yetmez.Ben hiç bir zaman bir kitaba ihtiyaç duymadım.Yada nasıl desem gerçek imanı tanıdığım zaman kitabın aslında evren olduğunu anladım.Zaten kuran da insanın dünyanın evrenin birer ayet olduğunu söyler.Rasyonel bir inancı olan kişi bunu anlıyabilir.Sanırım sizler inanmak için bir uyarıcıya ihtiyaç olduğuna saplanıp kalmışsınız.

Ayrıca ateizm bir tanrının olmadığından emin olmak demek bana göre.Oysaki bilim sürekli agnostik olmayı gerektiriyor.

İnamak için ise ille de bir puta ihtiyaç yoktur.Ben varlık karşımda duruken bir yaratıcı var mıdır diye soranlardan değilim.Yokluğu değil varlığı sorguluyorum.

Ve bildiklerimle inanıyorum bilmediklrimle değil.

Sizi bilmem ama mucizelere inanacak yaşı çoktan geçtim.Tanrısız even bir mucizedir.Mucizeye ise ancak bir ateist inanabilir.Ben herşeyin bir sebebi olduğuna inanlardanım.

:)

pes yahu, tanrıya inanıyor, ardından da diyor ki "tanrısız evren bir mucizedir"

biri arkadaşa mucizenin ne olduğunu anlatsın, ben gülmekten zor yazıyorum zira...

Sitelerde Paylaş

Herşeyin sebebi var diyorsunuz ama Allah'ın sebebini anlatmıyorsunuz. O nasıl varolmuş? Dünyayı yaratmadan önce ne yapıyormuş? Hangi sebepten ötürü böyle bir projeye ihtiyaç duymuş? Canı mı sıkılmış? Sonsuz zamandan beri canı sıkılmıyordu, tam o zaman mı sıkılmış?

Sitelerde Paylaş

1) Bir bebeğin doğuştan günahkar olmasını Hristiyanlıkta adalet dışı bulmuyor musunuz?

2) Hristiyanlığa göre Musa'nın konumu nedir, Muhammed'in konumu nedir?

3) Bir insan Hristiyan olarak vefat etmezse ahiretteki konumu nedir?

NOT = Çocuk burada forumumuzdaki müslüman kardeşlerimiz kadar dinini tartışmaya, anlatmaya hakkı olan biridir kendisi sırf Hristiyan diye onu dışlayan ırkını, soyunu, sopunu soran Faşistleri KINIYORUM!

Merhaba,

Sorularına dilim döndüğünce yanıt vermeye çalışayım.

1) Günahlı doğum öğretisi bence son derece mantıklı ve açıklayıcıdır. Çünkü Adem ve Havva başlangıçta Tanrıyla birlikte ceneteydiler. Günah nedir bilmiyorlardı. Fakat şeytana uyup Tanrıdan uzaklaşmayı ve günah işlemeyi tercih ettiler. Günah, Tanrıdan uzaklaşmaktır. Tanrıdan uzaklaşmak da ölüm getirir. Çünkü gerçek yaşam sadece Tanrıdadır. Tanrı onları, ''O ağacın meyvesinden yerseniz ölürsünüz'' diye uyarmıştı ama onlar dinlemediler. Bunun üzerine bu kötülük dolu ve ölümlü dünyamıza atıldılar. Bu dünya, ilk insan çiftinin işledikleri günah yüzünden atıldıkları, içinde kötülükler ve ölüm bulunan, Tanrıdan uzak bir mekandır. Ve bizler de bu dünyada doğuyoruz değil mi? Demek ki atalarımızın günahını taşıyoruz, biz de doğuştan günahlıyız. Aksi halde bu dünyada ne işimiz var? Biz de Adem ve Havva gibi cennette başlardık yaşamımıza. Belki onlar gibi günah işlemezdik. Ama onların günahının meyveleriyiz ve günahlı doğuyoruz, bu yüzden günahkarların sürüldüğü bu dünyadayız. Bence hıristiyan günahlı doğum öğretisi gayet mantıklı ve açıklayıcı. Fakat bebeklerin günahsız doğduğunu iddia eden dinler, neden bizim ilk insan çiftinin günahı yüzünden atıldığı bu yerde doğup cenette doğmadığımızı nasıl açıklayacak?

2) Musa bir peygamberdir, değerli biridir. İsa Mesihe kadar olup onu müjdeleyenlere ''peygamber'', Mesihten sonra Kutsal Ruhun esiniyle insanlığa yol gösterenlere ise ''elçi'' denir. Elçiler, havarilerdir. Muhammed ise bir sahte peygamberdir, heretiktir. İsa Mesih, peygamberleri meyvelerinden tanıyabileceğimizi söyler. ''İyi ağaç iyi meyve, kötü ağaç da kötü meyve verir'' der. İslamın verdiği meyveler ortada. İslamın tüm dünya milletlerinde uyandırdığı dehşet duygusu, bu dinin Tanrı esini olmadığının en açık göstergelerinden biridir.

3) Adem ve Havva Tanrının sözü yerine şeytanın sözünü dinleyip günaha girince, şeytan onlar üzerinde hak sahibi oldu. Bu yüzden insanlar günahlı doğdu, bu dünyada Tanrıdan uzak yaşadı ve acı çekti, ölümlü oldu. Çünkü herkes günahlıydı. Bunun üzerine Tanrı kendi sözünü beden aldırdı ve İsa Mesih olarak Meryemden doğurdu. Mesih günahsızdı ama dünyanın egemeni(şeytan) tarafından haç üzerinde zulme uğrayıp öldürüldü. Günahsız birini öldürerek, günahlılar üzerindeki hakkını kaybetti şeytan. İşte haç bu yüzden önemli. Tanrı sözünün İsa'da beden alıp günahsızca haç üzerinde öldürüldüğünü kabul etmeyenler, kendi günahlarından ve bu günahın acı sonuçlarından kurtulamazlar. Tanrı, İsa'yı kurban etmeden de insanlığı kurtarabilirdi elbet ama O o kadar adil ve iyidir ki şeytanın bile hakkını yemez. Günah ölüm getirir der kutsal kitap. Günahı yenemeyenler ölümü de yenemez. Mesihin kendini bizim kurtuluşumuz için feda ettiğine iman edenler ise günahtan kurtulur ve ölünce tıpkı mesih gibi ölümden kalkar, dirilir ve Tanrının Krallığına ulaşırlar. Bunu başaramayanlar ise ölümü yenemez. İncilde cehennemde yanmaya dair bir anlatım yoktur. Cehennem tasvirlerini rahipler yapmıştır. Bence yanmak diye birşey yoktur, imansızlar ölümü yenemeyecek ve yok olacaktır hepsi bu. İnanalar ise ölümden kalkacak ve Tanrıyla kucaklaşacaktır.

Daha başka sorusu olan varsa elimden geldiğince anlatırım. Çünkü içim huzurla dolu. İsa'ya iman insana korku değil sevgi ve güven veriyor. Bundan mahrum kalmak ise herhalde çok hüzün verici olsa gerek. İntihar eden ateistlerin videolarını seyrettim. Şeytanın kucağına düşmeyiniz. Tek niyetim sizleri de ölümü yenmeye yönelterek kurtarmak, kardeşleşmektir. İsa'nın dediği gibi, ''Gerçeği bilin, gerçek sizi özgür kılacak.''

tarihinde Pitis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın Pitis, burada size yumuşak sorular gelecektir tahminimce..Sebebi bence malum, belki sizcede..Belkide bu başlık artık sebebin aşikare edilmesinin zamanının geldiğinin bir emaresidir.Bunlar benim zanlarım, değersiz ve ehemmiyetsiz..Asıl sorulara geçelim:

Merhaba, bana istediğinizi sorabilirsiniz, elimden geldiğince açıklamaya çalışırım.

Yahya, İsa'yı niçin vaftiz etti?

a - İsa günahlı olduğunu düşündü. (Markos, 10/17-18; Luka, 18/18-19)

B - Baba Tanrı, o sırada İsa'dan hoşnut değildi. Ancak vaftiz olduktan sonra Baba Tanrı ondan hoşnut olduğunu söyledi. (Matta, 3/15-17; Markos, 1/9-11; Luka, 3/ 21-22)

İsa Mesihin amacı günahın getirdiği ölümü yenmekti. Fakat salt tanrısal doğası ile bunu yapamazdı. İnsan olarak da günah işlememesi lazımdı. Bu yüzden ikili bir doğa ile doğdu. İnsan bedenindeydi fakat tanrısal bir ruha sahipti. İnsansal yanıyla da mücadele ediyordu. Çünkü günahı yenmek demek evvela kişinin insani egosunu yenmesi, kendi nefsiyle boğuşması demektir. İncil'den yaptığınız alıntılar Tanrısal İsa'nın insani İsa'yla mücadele ettiği kısımlara dikkat çeker. Evet, ''İsa günahlı olduğunu düşündü'' çünkü günah konusunda çok hassastı ve mükemmelliğ arıyordu. Sonunda buna ulaştı da. Çünkü günahlı olduğuna ilişkin insani yanılgılarını alt edip tanrısal doğasını keşfederek gerçekte günahsız olduğunu fark etti. Evet, ''Baba Tanrı o sırada İsa'dan hoşnut değildi'' çünkü İsa daha günahlarından vaftiz olmamıştı. Yani insani yönünü, şüphelerini tam olarak yenmemeişti, Hala mücadele halindeydi. Vaftiz basitçe suya daldırılmak değildir, haçını Mesih gibi taşıyabilmektir.

İsa vaftiz olduktan sonra, Tanrı onu affedip kutsadı mı?

a - Hayır. Daha ondan emin olamadı; 'vaftiz olur olmaz', onu Ruh'la birlikte çöle gönderdi ve gerçekten Tanrı'ya mı Şeytan'a mı tapacak diye onu '40 gün' sınadı. (Matta, 4/1-11; Markos 1:12-13)

B - Evet. Hatta ilk mucizesini, yani suyu şaraba çevirme gibi çok önemli bir mucizesini yaptırmak için 'vaftizden 3 gün sonra' onu bir düğüne gönderip, ödüllendirdi. (Yuhanna, 2/1-11)

Elbette insani(belki de hayvani demeliyiz) yanılgılarınla, şüphelerinle, egonla v.s. boğuşacaksın. 40 günlük çöl deneyimi bunu anlatır. ''Şeytan'a tapmak'' demek, şeytana uyup kendi dünyasal ve bedensel isteklerine kapılmak ve Tanrıdan uzaklaşmak demektir. Tanrıya tapmak ise, müslümanlar gibi günde beş vakit eğilip kalkmak değil, kendi dünyasal ve bedensel isteklerine kapılmamak, yani ''kendi ejderhanı öldürmek'', başka deyişle ''kendi haçını taşıyabilmektir.''

Vaftizden üç gün sonra suyu şaraba çevirdi. Çevirdi mi? ''Daha benim zamanım gelmedi'' dedi sonrasında. Haça çakıldığında ise ölmeden önce su istedi ve ağzına uzatılan şaraplı bezden içip ''Tamamlandı'' dedi. Burada bağlantıyı kurabilmek önemli. Şaraba dönen su, insani yanılgıların tamamen aşılıp tanrısal doğanın fark edilişini anlatan bir sembolizmdir. Üç gün yer altına inmek bedenin ölümünü, üç gün sonra dirilmek ise, günahı yenen İsa'nın ölümden dirilişini anlatır. Düğün ise açığa çıkan tanrısal doğayla kavuşmayı tarifleyen bir anlatımdır. Gelinin peçesinin kaldırılması gibi, İsa kendi insani yönünü çarmıhta öldürerek Tanrısal doğasının peçesini kaldırmış yani açığa çıkarmıştır.

Diğer sorularını(zı) da yanıtlamaya çalışacağım.

Saygılarımla.

tarihinde Pitis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhaba.

''Annesi ve babasından nefret etmeyen benim havarim olamaz'' demiştir İsa.

''Birbirinizi sevin'' de demiştir.

Çelişki mi var? Hayır. İsa, anne ve babayla değil, insanın kendini dünyaya kaptırıp Tanrıyı unutmasına atıf yapmaktadır.

Anne ve babanı sev ama bu sevgin Tanrı sevgisini göz ardı etmene sebep oluyorsa o halde anne ve babandan nefret et.

Burada anlatılmak istenen, anne ve baba gibi bu yaşama özgü varlıkların geçiciliği ama Tanrıya yönelmenin daha doğru olduğudur.

İsa böyle benzetmeli, mecazlı bir dili hep kullanmıştır.

Söylenen, anne ve babanı Tanrı sevgisini içinde yücelterek sevmek gerektiğidir.

Sitelerde Paylaş

Ferisiler İsa'ya neden geleneklere uymadığını sorup sıkıştırmaya kalkınca, İsa da onların geleneğinde ''Annesi ve babasına karşı gelenin öldürülmesi'' olduğunu söyleyip onların neden buna uymadıklarını soruyor. Yani, ''Geleneğe niye uymuyorsun!'' diyene, ''Siz kendinize bakın önce!'' demeye getiriyor. Yoksa hıristiyanlıkta anne ve babasına sövenin öldürüleceği yönünde birşey yok ve zaten İsa da bunu savunuyor falan değil. İncilin o kısmını istersen biraz daha dikkatli oku.

İsa, ''İnsanı kirleten ağzından giren değildir, ağzından çıkandır'' derken kastettiği 'kir' de mikroplar veya sağlıksızlık değil manevi birşeydir. Kalp kırmak gibi, kötüğ söz söylemek gibi, yalan ve iftira gibi, inkar gibi... İnsanı kirleten bunlardır. İsa, karşısındaki musevi yobazlarına, ''Siz ne yediğimizle ilgileneceğinize kendi işlediğiniz günahlara bakın, yemek yeme kurallarından çok daha önemli şeyler vardır'' mesajını veriyor. Burada anlatılan budur. Yoksa sandığınız gibi herkesin hijyene dikkat etmeden yemek yiyip hastalık kapması değil. Çok basit düşünüyor ve anlatılmak istenen asıl mesajı göremiyorsunuz.

Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...