Jump to content

Terbiyesizliğin lüzumu yok!

Recommended Posts

Notamatiğin bu medeni davranışını elbette tasvip edip teşekkür ederim .Değerin değerini bilen insanlardanım.

Değerin değerini bilen insanlardanmış.

Nerdeyse son iki aydır dehşet bir genelleme ile istisnasız tüm ateistlere bir yobaz ağzıyla hakaretler savuran NOIR söylüyor bunları. Üç paralık tartışmada altta kalıp baş edemediği insanlara ''insanlıktan habersiz ateistler'' diye hakaret etmek midir değer vermek?

Senin değer diye bildiklerin sadece kin, nefret, önüne çıkana, en çok da başta IFeel olmak üzere Hacı'ya ve diğer ateistlere kin kusmak. Bu o kadar sırıtıyor ki en alakasız konulara bile bu kinini alet etmeden duramıyorsun.

Örnek mi?

Diğerlerine gerek yok, sadece bu başlıktan küçük bir alıntı:

Yalnız müslümanlar zaten ahlaksızdır söylemini ağzına sakız etmiş adminler ve modlar varken diğer cahil cühelayı (!) nasıl eleştirebiliyorsunuz oda ayrı bir çelişki.

Sen insanlara böyle mi değer veriyorsun?

IFeel veya diğer admin arkadaşlar siteye çeki düzen vermek adına burada onca sapığın psikopatın onca küfrünü yemeyi göze alarak mücadele ederken sen ve senin gibiler onlar adına tek gram empati göstermediğiniz gibi daha bir de onlara her vesileyle arsızca saldırmayı, aleyhinde yıpratıcı başlıklar açmayı, kısacası sindirmeyi yeğlediniz. Halep oradaysa arşiv burada. Gerekirse bulur, hepsini teker teker yüzün(üz)e serperim. Asıl senin yaptıklarına provokatörlük denilir. Kendi yaptığın onca provokatörlüklere hiç bakmayıp bana provokatör demeye utanmıyor musun sen? Yoksa sen kendini çok akıllı, milleti aptal mı zannediyorsun? Ya da ne bileyim o, herşeyi ters yüz etme huyunla dinsel konularda yaptığın gibi bu başlıkta da mı başarılı olacağını sanıyorsun?

Burada Hacı'ya yaşından dolayı ''moruk'', çok çok affedersiniz ''orospu çocuğu'' diye hakaretler edilirken, IFeel'i sindirmek için en aşağılık küfürle dolu rumuzlar alınıp yıpratılmak istenirken niye o rezillere tepkini göstermedin de sıra Notamatik'in kızdığı cıvık BAZI ateistleri eleştirmesine gelince hemen üstüne atladın? Hacı'ya ve IFeel'e bunca adiliği yapan rezilleri aratmamacasına daha tuttun bir de ''Yalnız müslümanlar zaten ahlaksızdır söylemini ağzına sakız etmiş adminler ve modlar varken diğer cahil cühelayı (!) nasıl eleştirebiliyorsunuz oda ayrı bir çelişki.'' cümlesini yazdın? Üstelik de Notamatik, açtığı bu başlıkta site yöneticilerine yeterince empati gösterip onların emeklerine yapılan saygısızlığa olan tepkisini açıkça dile getirmişken.

İşte sen var ya sen, bu başlıktan bile yararlanmayı yeğlemiş, birilerine olan kinini derhal saçmış dökmüşsün. Asıl provokatörlük budur işte. Aynaya bak NOIR, orada gözlerini kin bürümüş, kaşları çatık, mutsuz, yarı depresyonik, sorunlu bir provokatör göreceksin.

Herkesin gözü önünde ayan beyan sergilediğin tüm bu düşmanlıklar yetmemiş gibi kanka profillerindeki duvarlarda sitemizin mod ve adminlerine olan kinini ortaya koyarcasına az mı hezeyan saçtın sen NOIR? Kimbilir özelde daha neler yaptın neler. Sen mi bahsediyorsun değerden NOİR? Senin gibi birisi insanların değerini bilecek öyle mi? Senin gibi sorunlu, kinci, fesat, arkadan kuyu kazan provokatör birisi öyle mi?

Öyle zamanlar oldu ki ateistlere yönelik olarak defalarca ''insanlıktan habersiz ateistler'', ''şöyle pislik ateistler böyle ahlaksız ateistler'' diye kaç yerde yazan da başta sen olmak üzere senin türevindekiler değil miydi? Alamadın(ız) mı hala daha hırsını(zı) ateistlerden? Herşeyden önce burası nedir; ateist site değil de Hacı Baba tekkesi midir? Siz böyle yazarsanız Hacı veya bir başka ateist de çıkar senin o genellemene misilleme olsun diye ''tüm müslümanlar ahlaksızdır'' der olur biter. O halde neden yakınıyorsun hala, ne uzatıp duruyorsun? Biraz da kendi yazdıklarına bak.

Notomatik çıktı açıklamasını yaptı ve başlığında kimleri ve hangi ateistleri kasdettiğini ortaya koydu. Ama sen o kadar o kadar ardniyetlisin ki hemen konuya balıklama atlayıp bundan bile kendine çıkar sağlamayı düşünmekten zerre geri kalmıyorsun, sonra da arsızca insanlıktan kardeşlikten bahsediyorsun. Kendine sakla o güzel insanlığını.

---------

NOİR hanım benim fikirlerimi merak ediyormuş.

Ben yılların ateistiyim, Atatürkçüyüm, devletine ülkesine bağlı bir insanım ve AKP medyasının iftira kampanyasına kurban gidip gururundan intihar eden bir subayımız hakkında çıkıp da senin gibi ''iyi olmuş, gebermiş'' diye yorum yazacak kadar nevri dönmüş kincilerden değilim. Bu yazdıklarını unutup sonra da burada pişkin pişkin insanlıktan bahsedecek kadar kaşarlı, kösele yüzlülerden hiç olmadım. Reelde de bizzat ülkeme ve ülkem insanlarına hizmet ediyorum, sen ve senin türevindekiler gibi burada saatlerce oturup da akşama kadar tıkkıdı tıkkıdı ucuz polemiklerle hayat sürdürecek kadar asosyalleşmedim henüz. Hele hele oturup da buradaki provokatör Kürtçülerle, bölücülerle, devlet ve ülke düşmanlarıyla enseye tokat kankalık yapıp sonra da kendi provokatörlüğüne, bölücü hezayanlarına bakmaksızın başkalarını provokatör ilan ederek daha bir de tereyağı gibi su yüzüne çıkmaya kalkışanlardan hiç olmadım.

Ben forumu düşünmüyormuşum aslında.

Haklısın sen düşünüyorsun aslında forumu! O kadar düşünüyorsun ki tamamen site aleyhine, özellikle de site yöneticilerine Arap'ın develeri gibi kin güden kankalarınla yemediğin halt, çevirmediğin dolap kalmadı. Çok arzuladığınız değeri, egonuzu okşayacak iltifatları bulamadınız diye sırf bunun intikamını almak amacıyla resmen gruplaştığınızı insanlar görmüyor mu sanıyorsun? Tabii tabii, aslında tüm bu dolapları da insanlığın gereği çevirdin(iz) zaten, çünkü dokuz yıldır bu siteye emek veren aslında sadece o, kerameti kendinden menkul enseye tokat geçindiğin kankaların ve sendin, istediğin tek şey de bu forumun iyiliğiydi aslında! Arıya vahiy gönderen Tanrına şükürler olsun, inandık inandık! Zaten biz ateistler hemen inanırız!

Sana şunu söyleyeyim NOİR. Kendine yandaş toplayıp sonra da onları provoke ederek site yöneticilerine, özellikle moderatör IFeel'e, baş edemediğin diğer ateistlere hücum ettirmeye bizzat sen çok meraklısın. Provokatörlük işini de iyi yapıyorsun. Gerçekte sen hakiki provokatörlerin sadece taşeronluğunu yapan birisisin. Bu uğurda şeytanla bile işbirliği yapacak kadar kendini kaybetmişsin. Ama bilmediğin bir şey var ki, sen ve senin gibilerinin, kısacası hepinizin boyası da foyası da yeterince döküldü. Sizlere aslında önceleri çok anlayış gösterip sitenin ateistforum bölümüne pek katılmak istemeyen ben ve benim gibi iyiniyetli ateistlerden artık bir daha tek gram anlayış göremeyeceksiniz.

Benim safım zaten hep belliydi. Hiç eğilmedim bükülmedim. Bilen bilir, bilmek istemeyene de açıklama yapmak zorunda değilim. Bundan sonra kim IFeel'in, Hacı'nın ve diğer düzgün ateist arkadaşların düşmanlığını yapıyorsa bilsin ki benim yanım Hacı'nın, IFeel'in ve işte bu düzgün ateist arkadaşların yanıdır. Madem sizler gruplaşıyor, saflarınızı ayırıyorsunuz, eh artık bizler de safları ayırır, sonra da sıklaştırırız olur biter. Tabii hayrını da en başta sen ve senin türevindekiler görür bundan sonra.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yakup

Sana doktorumun ismini verebilirim kendisi alanının en iyilerindendir.

Savunma pozisyonun hiç girmeyeceğim .Ama şu forumu sabote paranoyasından artık vazgeçin çok fazla çocukça çünkü.Ben bu foruma yazdığım kadar hiç bir foruma yazadım ve hep söylemişimdir ateistforum türkiyenin en büyük camisidir .

Hacı ile arama girmesen iyi edersin ayrıca.Biz birbirmizi tolere etmesini biliyoruz.Onu senin gibi densizlerden ayrı tutuyorum .Kendisi de bilir bunu.

Boş ver sen bu kadar kasmaya gerek yok.Duvarlarımızı gölge gibi değilde açıktan ziyaret etseniz sizinle bile dost olabiliriz belkide .Ben ateist düşmanı değilim ayrıca.Duvarları okuyorsun madem arkadaşların geneli ateisttir bunu bilmen lazım.

Keyfine bak yakup.Padişahım çok yaşa demeye devam edebilirsin yani.

Sitelerde Paylaş

Noir'in üzerine fazla gitmişsiniz, çok tartışmışlığımızda olmuştur ama teist diye düşmanlık besleyecek değilim.

Son zamanlarda reformcu müslümanlar ile ateistler arasında bir gerilim vardı sebebini bilmiyorum, sünni müslümanın hiç kalmamış olmasıdır belki yada israil olayları..

ateistlerden çoğu israilden yana tavır koymuştu zira.

Sitelerde Paylaş

Yakup

Sana doktorumun ismini verebilirim kendisi alanının en iyilerindendir.

Savunma pozisyonun hiç girmeyeceğim .Ama şu forumu sabote paranoyasından artık vazgeçin çok fazla çocukça çünkü.Ben bu foruma yazdığım kadar hiç bir foruma yazadım ve hep söylemişimdir ateistforum türkiyenin en büyük camisidir .

Hacı ile arama girmesen iyi edersin ayrıca.Biz birbirmizi tolere etmesini biliyoruz.Onu senin gibi densizlerden ayrı tutuyorum .Kendisi de bilir bunu.

Boş ver sen bu kadar kasmaya gerek yok.Duvarlarımızı gölge gibi değilde açıktan ziyaret etseniz sizinle bile dost olabiliriz belkide .Ben ateist düşmanı değilim ayrıca.Duvarları okuyorsun madem arkadaşların geneli ateisttir bunu bilmen lazım.

Keyfine bak yakup.Padişahım çok yaşa demeye devam edebilirsin yani.

O doktoruna sık sık gitmende bence de bir mahzur yok. Fakat o doktorunun alanında en iyilerinden olduğu iddiana pek inanasım gelmedi, zira alanında bu kadar iyi bir doktor olsaydı en başta sana bir yararı olurdu. Olmadığına göre o doktorunu derhal değiştirsen kendine bir iyilik etmiş olursun, zira paran cebinde kalır, hastalığın da fuzuli yere kronikleşmez.

Forumu sabote paranoyasıymış.

Tabii canım tabii, gerek geçmişte gerekse şu son zamanlarda kendi gözlerimle gördüklerime değil de ''arıya vahiy gönderen Tanrı'' nın uçuk peygamberi NOİR'e inanmalıyım.

Hacı'yla arana giren yok. Hem bırak şimdi Hacı'ya pas atmayı, Hacı sen ve senin gibilerini benden daha iyi tanır. Lafını da esirgemez.

Ben kasmıyorum merak etme, burada aylarca kasan birisi varsa o da sensin. Duvarlarının da meraklısı değilim, bir ara denk geldi, bir bakalım dedik. Ohoo, hırsından kuduruyor NOİR hanım. Haline çok üzüldüm şahsen çok. Devam NOİR hanım devam.

Ateist düşmanı değilim diyorsun. Lütfetmişsin, teşekkür ederim. Olsan kaç yazar ki?

Merak etme ben keyfime bakıyorum. Sen de ''kahrolsun mod ve adminler'' diye ilen dur! Hatta ''elleri kurusun onların'' diye ayet de döktürebilirsin. Çünkü Muhammet'e gelen, hatta arıya bile gelen vahiy sana da geliyor nasıl olsa. Daha doğrusu hiç eksik olmuyorlar, geliyorlar gidiyorlar geliyorlar gidiyorlar. Ve mesajı bırakıp istirahata çekiliyorlar. NOİR de aldığı mesajı insanlara iletiyor. İnsanlıktan habersiz vahiy düşmanı ateistler de yemiyor nedense. NOİR n'apsın kardeşim?!

tarihinde Rochader tarafından düzenlendi
Kisisel hakaret
Sitelerde Paylaş

Ben başlıkta sadece kalite kelimesine takıldım, o kadar.

Sadece bu başlıktamı takıldın o kelimeye ?

Ben hayat boyu takıldım kalite kelimesine son günlerde takıldıgım Başkabir kelime daha var

CİNİN CİNİ

Bu ne demek bilirmisiniz? hemen anlatıyım cinde üretilmekte olan malzemeleri bilirsiniz ev eşyasından otomotiv yedek parcasına konfeksiyondan oyuncaga kadar herşey artık cinde üretiliyor.

cin malı kefen bezi bile üretmişler bizim muslumanlar oteki tarafta cekik gözlü olarak rablerinin karşısına cıkabilirler size bir tavsiyede bulunayım yanınıza burdan gözlük falan alın ahirete alay konusu olursuznuz valla

Neyse konumuza dönelim efendim ben ticaretle ugraşmaktayım yaptıgım işi söylemeyeyim erzurumda bu işi yapan cok fazla kişi yok yaptığım işte cin malı malzemelerin önemli bir yeri var alıyoruz satıyoruz

son zamanlarda müşterilerimden bu lafı duymaya başladım cinin cini yokmu

Yani kalitesizin dahada kalitesizi yokmu kötünün dahada kötüsü yokmu iyide neden bunu istiyorlar ?

Neden olacak daha fazla para kazanmak icin .

Örnegin X malı 2 liraya alıp 10 liraya satarsanız 8 lira kazanmış olursunuz aynı malı 1 liraya alıp 10 liraya satarsanız 9 lira kazanmış olusunuz peki aynı mal 1 liralık maliyete nasıl inecek?

kalitesini biraz daha düşürürseniz fiyatı iner buda cinin cini olur

Tabi böyle bir üretim henüz yok

öyle bir duruma geldikki müşterilere arkadaş ben bu malı caldım falan yeri gece vakti soydum desem

benimle 25 kuruştan pazarlıga başlıyacaklar

üstelik müşterilerimin alayı musluman

soruyorum arkadaş bu yaptıgınız günah degilmi ?

Elcevap hayır ticaret

yahu bu nasıl ticaret musluk satarsınız iki gün sonra satıgınız musluk lalepaşa caminin şadırvanı gibi hertarafından su veriyor

oyuncak araba satıyorsunuz eve gitmeden cantada dagılıyor millet cocuguna evladım bunu birleştirince araba olur diyor

sanki boz yap hadi onları gectikte gercek arabalara bile cin malı fren takıyorsunuz mileti ölüme yoluyorlar

peki ne bu ticaretmi şimdi

allahada öyle dersiniz artık TİCARET YAPTIK

ticaretinize cehennemin dibindede devam edersiniz umarım zira rabinizin bol miktarda cin malı kömüre ihtiyacı olacak

bazen kafam karışıyor bu milet gercekten cennet ve ceheneme inanıyormu yoksa benimi yiyorlar

notamatigin kaliteli musluman lafına bu yüzden takıldım ne kalitesi yahu ben daha muslumana rastlamadım ki

soruyorum kuran okudunmu

yok okumadım

iy bok yedin adam oturmuş(Güya tanrı) sana kitap yazmış

acıp kapagını bakmışlın bile yok

lafa gelince bik bik islam öyle islam böyle

ha iktir diyesim geliyor icimden aslında başka şeylerde diyesim geliyorda bu konuyu küfüre bogmak istemiyorum

aslında bir piskolaga görünsem nasıl olur bilmiyorum

deli damgası yeriz herhalde

doktor bey onbeş yıllık ateistim bu miletinde ateist oldugunu düşünüyorum

doktor şöyle der herhalde

iktirlan cık git bozma kafamı :lol::lol:

Sitelerde Paylaş

Diriliş kardeşim, canım benim. Çok teşekkür ederim, "Seni seviyorum" kelimesini duymak çok harika bir duygu. Ben de seni ve senin gibi diğer arkadaşlarımı çok çok seviyorum. İyi ki sizin gibi insanlar var şu ülkemde.

Yakup canımın içi! Hiç üzülme, böyle yanlışlıklar ara sıra olur. Bana ilk yazdığın iletiler için ise pişman olma çünkü sen aslında bana iyilik yaptın. Çünkü sen o ilk iletilerini yazmasan, içinde tutsan, başkaları da aynı senin düşündüğünü düşündüğü halde benim son açıklamamı okuyamamış olurdu. Sen o ilk iletilerini açık yüreklilikle yazarak beni büyük bir zandan kurtarmış oldun. Çünkü hakikatten öyle düşünülmesi doğaldı ve bu yüzden diğer arkadaşlar da büyük bir ihtimalle öyle düşünmüştür. Çünkü hakikatten benim büyük bir hatam oldu ne kadar özür dilesem az gelir. Normalde benim gibi birinin, o sözlerin, özellikle o Tanrella başlığındaki canım kardeşlerime gidebileceğini düşünmesi lazımdı. Yahu hakikatten de ben bunu normalde düşünürdüm. Ama bu başlığı yazdığımda, şimdiye kadar hiç olmadığım kadar üstümde bir tuaflık vardı. Başım döner gibiydi, kendimi çok sersem gibi hissediyordum, aşırı sinirliydim ve neye sinirli olduğumu dahi anlayamayacak kadar aptallaşmıştım. Hasta mıydım bilmiyorum ama ben hiç hasta da olmam. İletimi o yüzden bir an önce bitsin diye baştan savma yazdım. O yüzden düşünemedim. O gün zaten hiç kendime gelemedim, gece bile manyak manyak rüyalar gördüm, huzursuzluktan. Yani normalde ben gibi ben, onu düşünürdü.

Diğer yazdığın iki iletinin ikisine de her cümlesine kadar katılıyorum. İkisi de birbirinden harika iletiler ve seni çok iyi anlıyorum. Senden ve diğer arkadaşlardan tekrar özür dilerken Diriliş ve senin iletileriniz için çok çok teşekkürler ederim.

------

Bir insana öyle bir kalite biçilir ki Bergüzar, şaşar kalırsın. Bundan hiç bir haksızlık yok. Tam aksine, eğer insanlara kalite biçilmeden, herkese muazzam değer verirsek, işte o zaman haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik olur.

Kime adaletsizlik olur? Kim kaliteye önem veriyor da, bu uğurda alın teri akıtıyorsa, ona adaletsizlik olur. Neden? Çünkü Ahmet, 5 kere ter akıtmışsa, Mehmet 1 kere ter akıtmışsa, Hüseyin yan gelip yatmışsa ve sen o toplam 6 kerelik terin karşılığını, sırf eşitlik olsun diye, adam başı 2'şer dağıtırsan, Ahmet'ten 3 çalmış olursun.

Bu adalet ve eşitlik konularında ülkemizde malesef sap ile saman birbirlerine karıştırılıyor. Bunu kasten karıştıranlar da var, onların kim olduğunu aşağıda yazacağım.

Sap ile saman nasıl karıştırılıyor?

Bir insana, ırkından, milliyetinden, dininden veya inancından, yaşından, cinsiyetinden dolayı, özetle kendi elinde olmayan şartlarından dolayı, pozitif veya negatif ayırımcılık yapılarak, "Bu adam kaliteli, diğeri kalitesiz" denilirse, işte o zaman hak, hukuk, adalet, eşitlik, demokrasi ve hatta insanlık çiğnenmiş olur.

Sadece bu da değil, maddi durumundan dolayı, üçüncü şahıslara zarar veren meslekler hariç, mesleğinden dolayı, tahsil durumundan, sağlık durumundan, yaşından dolayı, yani özetle, içinde bulunduğu şartlarından dolayı, güzellik veya çirkinliğinde dolayı, "Bu adam kaliteli, diğeri kalitesiz" denirse, işte o zaman hak-hukuk, adalet çiğnenmiş olur.

Örnek mi?

Puta tapanlara, "Arslandan kaçan yaban eşekleri gibidir" dersen,

"Yahudi ve hristiyanları dost edinmeyin" dersen,

"Falancalar dilini sarkıtmış köpek gibidir" dersen,

"Öteki berikiler, maymundan daha aşağılıktır" dersen,

"Biz falanca kavimleri, filanca kavimlerden üstün tuttuk" dersen,

"Biz kimini kiminden üstün yarattık, bir köle ile, hür insan bir olur mu?" dersen,

"Falanca cinsiyetten olanlara az, filanca olanlara ise fazla miras verin" dersen, eşitlik hukukunun içine etmiş olursun.

Gördüğün gibi, sen başka meslekte çalışma imkanı olup da, para için fahişelik yapanlar hariç, herkese muazzam değer verirken, putun hiç öyle düşünmüyor.

Bunların dışında; yan gelip yatan tembel ile, alın teri akıtanı bir eşit tutarsan,

Dürüstlüğü ilke edinmiş insan ile hırsızı bir tutarsan,

Onurlu insan ile arsızı bir tutarsan,

Karıncayı incitmeyen ile kanlı katili bir tutarsan,

İçi sevgi dolu insan ile teröristi bir tutarsan,

Tasa çeken, dert yüklenen ile gamsızı bir tutarsan,

Şerefli insan ile yalancıyı bir tutarsan,

işte o zaman senin yaptığın eşitlik ve her kim olursa olsun muazzam değer vermek, anında eşitsizliğe dönüşür. Neden? çünkü adam olana yapılan bir haksızlık olur. Ayrıca, nasıl olsa adam olsam da olmasam da eşit değer veriliyor düşüncesiyle, adam gibi adam olMAMAya teşvik olur. Kalitesizle kaliteliyi ayıracaksın ki, insan gibi insanlığa teşvik olsun.

Gördüğün gibi, kaliteli ve kalitesiz insan vardır.

Ben feci bir şekilde insan ayırımcısıyımdır. Ama karpuz seçer gibi seçmem. Nesine bakarım? Ainesi işdir kişinin demişler, yaptığı işe bakarım. Örnek mi? Mercedes marka otomobili bilyorsun değil mi? Neden öyle bir otomobil Türkiye'de yapılamıyor? Çok mu zor onu yapmak? Çok gizli teknolojileri mi var? Hayır. O fabrikada her iş dürüstce yapıyor da ondan Mercedes olabilmiş. O fabrikada vidayı sıkan adam, sadece o vidayı düşünüyor. O yüzden vidayı düzgün sıkıyor. Yani emeğinden çalmamış oluyor. Aynı fabrika bizim ülkemizde olsa, o vidayı sıkan herif, vidayı sıkarken, yan banttaki karıyı keser. Veya hafta sonu hangi ormanda piknik yapacağının planını yapıyor olur, veya akşam eve giderken et mi, yoksa tavuk mu alıp almayacağını düşünür. O da olmadı namaz vaktinin gelip gelmediğini düşünür. İşte o yüzden Türkiye'de Mercedes yapılamaz. Çünkü tam o kalitede 1000 işçi lazımsa, en fazla 100 tane bulabilir. Yaptığı iş, insanın dürüstlüğünü, dürüstlüğü ise kalitesini belirler.

Sadece işyerinde yapılan iş olarak düşünme. Yaptığımız her eylem bir işdir. Örneğin bu forumda yazdığımız iletiler bile iştir. Kaliteli işi ilke edinmiş insan, işyerinin dışında da yaptığı her eyleme önem verir, emek sarfeder ve böylece onun yaptığı eylem kaliteli eylem olur. Kaliteli eylem yapan kaliteli, kalitesiz eylem yapan insan ise kalitesizdir. Hak dağıtmak ancak böyle olur. Kaliteli insan, bedava yaptığı işe bile kalite katar. Yaptığı iş ise ona kalite katar.

Gelelim şimdi, eşitlik konusunda neden sap ile samanın devamlı karıştırıldığına. Bu anlattıklarımı bilmeden karıştıranlar hariç, bir de bilerek kasten karıştıranlar var. Kim onlar?

** Tembeller.(Düşünce tembeli de dahil) Neden kasten karıştırır? Çünkü düşünüp emek sarfedenin hakkından çalmak ister. Öteki çok düşünse de, aynı hakkın ona da verilmesini beklediği için, insanların eşitlik konusunda sap ile samanı karıştırmasını ister. O yüzden, eşitliğin haksızlık olduğu durumlarda bile, eşitlik, eşitlik diye bağırır.

** Ahlaksızlar. Neden kasten karıştırır? Çünkü toplum eşitlik konusunda sap ile samanı karıştırırsa, ahlaksıza da adam gibi adammış gibi değer verir de ondan.

** Kolaycılar. Neden kasten karıştırır? Çünkü zor işlerin altına girenlerle aynı payı almak ister de ondan.

Yani senin bu söylediğin, herkese kim olursa olsun muazzam değer vermek, iyinin değil, kötünün işine gelir.

Saygılar, sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevdiğimiz insanların en yanlış sözlerini bile yanlış bulmazken, sevmediğimiz insanların en doğru sözlerini doğru bulmayız ...Önemli olan söz değil, o sözü kimin dediğidir :)Bu forumun da özeti budur...

Sende mi ''kaşar ''kelimesine takıldın benim gibi ?

Sitelerde Paylaş

O doktoruna sık sık gitmende bence de bir mahzur yok. Fakat o doktorunun alanında en iyilerinden olduğu iddiana pek inanasım gelmedi, zira alanında bu kadar iyi bir doktor olsaydı en başta sana bir yararı olurdu. Olmadığına göre o doktorunu derhal değiştirsen kendine bir iyilik etmiş olursun, zira paran cebinde kalır, hastalığın da fuzuli yere kronikleşmez.

Forumu sabote paranoyasıymış.

Tabii canım tabii, gerek geçmişte gerekse şu son zamanlarda kendi gözlerimle gördüklerime değil de ''arıya vahiy gönderen Tanrı'' nın uçuk peygamberi NOİR'e inanmalıyım.

Hacı'yla arana giren yok. Hem bırak şimdi Hacı'ya pas atmayı, Hacı sen ve senin gibilerini benden daha iyi tanır. Lafını da esirgemez.

Ben kasmıyorum merak etme, burada aylarca kasan birisi varsa o da sensin. Duvarlarının da meraklısı değilim, bir ara denk geldi, bir bakalım dedik. Ohoo, hırsından kuduruyor NOİR hanım. Haline çok üzüldüm şahsen çok. Devam NOİR hanım devam.

Ateist düşmanı değilim diyorsun. Lütfetmişsin, teşekkür ederim. Olsan kaç yazar ki?

Merak etme ben keyfime bakıyorum. Sen de ''kahrolsun mod ve adminler'' diye ilen dur! Hatta ''elleri kurusun onların'' diye ayet de döktürebilirsin. Çünkü Muhammet'e gelen, hatta arıya bile gelen vahiy sana da geliyor nasıl olsa. Daha doğrusu hiç eksik olmuyorlar, geliyorlar gidiyorlar geliyorlar gidiyorlar. Ve mesajı bırakıp istirahata çekiliyorlar. NOİR de aldığı mesajı insanlara iletiyor. İnsanlıktan habersiz vahiy düşmanı ateistler de yemiyor nedense. NOİR n'apsın kardeşim?!

Hmmm, yakışmamış. Alakasız, kin güden bir ileti...

Haklısın Noir, kaşara takıldım özellikle...

Siz nesiniz sayın Yakup?

Sitelerde Paylaş

Yakup'un kullandığı kaşar sözcüğünün, sizin ima ettiğiniz anlamıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Kadınlara edilen hakaret biçiminde kullanmadığı çok açık. O iletide çok daha ağır cümleler var ayrıca. Ben olsam onlara takılırdım.

Lütfen bu sözcük üzerinden oynayıp çarpıtmayın.

NOİR hanım benim fikirlerimi merak ediyormuş.

Ben yılların ateistiyim, Atatürkçüyüm, devletine ülkesine bağlı bir insanım ve AKP medyasının iftira kampanyasına kurban gidip gururundan intihar eden bir subayımız hakkında çıkıp da senin gibi ''iyi olmuş, gebermiş'' diye yorum yazacak kadar nevri dönmüş kincilerden değilim. Bu yazdıklarını unutup sonra da burada pişkin pişkin insanlıktan bahsedecek kadar kaşarlı, kösele yüzlülerden hiç olmadım. Reelde de bizzat ülkeme ve ülkem insanlarına hizmet ediyorum, sen ve senin türevindekiler gibi burada saatlerce oturup da akşama kadar tıkkıdı tıkkıdı ucuz polemiklerle hayat sürdürecek kadar asosyalleşmedim henüz. Hele hele oturup da buradaki provokatör Kürtçülerle, bölücülerle, devlet ve ülke düşmanlarıyla enseye tokat kankalık yapıp sonra da kendi provokatörlüğüne, bölücü hezayanlarına bakmaksızın başkalarını provokatör ilan ederek daha bir de tereyağı gibi su yüzüne çıkmaya kalkışanlardan hiç olmadım.

Yakup Kardeşim,

Hiç bulaşmaya, uğraşmaya değmez. Durduk yerde bulaşmış, durumdan görev çıkarmış ve her zamanki gibi sinsi göndermelerini yapmış ama madem onu bu kadar iyi tanıyorsun, böyle uzun uzun yazıp kendini yormana değmez.

Utanmayı bilmiyor çünkü. Sen de utandıramazsın.

Bu insanları en çok sen savunur kollar, tartışırken onları üzecek bir şey söylemekten korktuğun için din forumunda bile yazmaktan imtina edersin. Bunu çeşitli kereler kendin belirttin, hatırlıyorum.

Şimdi değmediklerini görüyor ve sanırım biraz üzülüyorsun.

Üzülme, yanıldığını falan düşünme hiç. Sen sadece o an düşündüğün ve hissettiğin gibi davranmışsın ve kendinle çelişmemeyi yeğlemişsin.

Hepimiz zaman zaman yaşıyoruz böyle şeyleri.

Öyle gerekti ve öyle davrandın. Bu sadece seninle ilgili.

Seni yeniden gördüğüme sevindim çünkü uzun süredir yazmıyordun. Lütfen daha sık yaz.

Sevgili Notamatik,

"Kaliteli insan"dan bahsetmişsiniz ve onun kim olduğunu tarif etmeye çalışmışsınız.

Söylediklerinize elbette katılıyorum. Elbette insanın kalitelisi vardır. Bu yeni bir tanım değil ki.

Nitelikleri, saygıya değer özellikleri olan ve kişiliğiyle, aklıyla, adeta hayranlık uyandıran insanlardır kaliteli insanlar.

Müslümanın da kalitelisi vardır elbet. Ben kendi yaşamımda da bu forumda da tanıdım onlardan, hepsi de çok sevip saydığım dostlarım olmuşlardır.

Bu forumda daima fark yaratmış ve ateist-tesit, herkesin saygısını ve sevgisini kazanmış insanlardır onlar.

İlk aklıma gelen Fûzûli'dir mesela. Şu sıra burada değil. Gerçekten çok özel biridir.

Bir iki kişi daha var ama hepsi o. Aktifler ve yazıyorlar zaten.

Umarım sayıları artar.

Sitelerde Paylaş

Ben kaliteli insan lafını neden sevmem.

Açıklayım.

Ben hümanizmaya da inanmam ve hümanist değilim.

İki terimi de benzer nedenlerden dolayı insanlar için kullanmak istemem.

İkisi de ayrım yapar.

Ama kendileri ile ilgili kavramlara yeterince açıklık getirmeden yaparlar bunu.

Ve ikisi de savundukları ilkelerin karşı oldukları ilkelerle yer değiştirmesine neden olurlar.

Ayrıca ikisi de bu terimleri kimin kullandığına bağlı olarak çok farklı anlamlar kazanabilirler.

İnsanlar arasında ayrım yapan kavramların herkes tarafından kabul edilen bir tanımı olmalıdır.

Kaliteli ve kalitesiz Müslüman olduğu gibi, kaliteli ve kalitesiz ateist de olabilir.

Ama biz bununla yetinmiyoruz.

Kaliteli Müslümanla kalitesiz ateisti karşılaştırıyoruz.

Ya da kalitesiz Müslümanla kaliteli ateisti.

Bu terimler bir kontekse kullanılabilirler ama, benzer bir başka kontekste kullanılmaları sakıncalıdır.

Kaliteli veya kalitesiz Müslüman terimlerini ateistleri karıştırmadan, kendi içinde kullanınca bir sorun ortaya çıkmıyor.

Ama onları ateistlerle karşılaştırınca sorun ortaya çıkıyor.

Ve ilginç olarak Müslümanlar için yapılan kaliteli terimi ile Müslümanlar ve Ateistler için yapılan kaliteli terimi arasında dünya kadar fark var. Kaliteli veya kalitesiz Müslümanların ölçüsü, kaliteli veya kalitesiz ateistlerin ölçüsünden çok farklı.

İkisi bir araya gelince sorun ortaya çıkıyor.

Kaliteli ve kalitesiz ateist veya Müslüman olabilir ve onlar kendi aralarında birbirleri ile karşılaştırılabilirler ama, onların kombinasyonu birbirleri ile karşılaştırılamaz. İkisi ayrı domanin'lerin magistratlarıdır.

Hümanizma da sevmediğim bir terimdir. Nedenlerini forumda uzun uzun açıkladım.

Tanımı müphemdir. O şekilde tanımlayabilirsiniz ki, sizden başkası hümanist olamaz.

Hümanizmayı kullanarak diğerlerini aşağılayabilirsiniz.

Türk'ler ve Müslümanlar ve diğer sayısız toplumlar bu şekilde aşağılanmışlar, insan yerine bile konmamışlardır.

Türkler ve Müslümanlar da aynı ahlaksızlığı yapmışlardır.

Sitelerde Paylaş

Kaliteli müslüman, kaliteli ateist diye bir şey yok zaten Hacı. O, burada kullanılan bir tanım ve nedeni de belli.

Çünkü bu forumda ateistler ve müslümanlar var ve istesek de istemesek de "siz-biz" durumu sözkonusu. Bu forumda doğal olarak ateistler sayıca daha fazla, müslümanlar da gönüllü olarak gelip onlarla tartışmak istiyor.

Kaliteli insan, kaliteli yazılar yazar. "Forumda kalite" deyip duruyor herkes. Hepimiz diyoruz bunu.

Peki kimlerdir foruma kalite getiren ya da o kaliteyi yükselten?

Kaliteli yazarlardır. Müslüman ya da ateist.. Farketmez.

Gündelik yaşamımızda da etrafımızda kaliteli insanlar olmasını isteriz çünkü o insanlar zarar vermezler, sorumluluk sahibidirler, saygılıdırlar, kimseden bir şey beklemeden işlerine güçlerine bakarlar. İyi bir eğitimden geçmişse bir de, tadına doyum olmaz.

Kaliteli insanlar, kaliteli insan olmak gibi bir saplantıya sahip değildir, kimseden iltifat, taltif, destek beklemezler hatta bunun ona söylenmesi bile onları rahatsız eder. Çünkü o insanlar son derece sade yaşayan, işinde gücünde insanlardır.

O yüzden ben bu anlamda insanları düşünsel olarak ayırır, nitelikli insanların farkına varıp onlara hakettikleri değeri vermek isterim. Onların benim vereceğim değere zerre kadar ihtiyacı olmasa da.

Bunun insanlık görevi olduğunu düşünürüm. İşte tam da bu nedenle hümanist biri değilim. İnsanı insan olduğu için sevmek ve her düşünceye saygı göstermek safsatasına da inanmam.

Sitelerde Paylaş

Hayatta yapmaktan en koktuğum şey vurdumduymaz olmaktır.

Şöyle örnek vereyim:

"Müslümanlar ahlaksızdır" desen, bazı müslümanlar bunu "Bütün müslümanlar, istisnasız ahlaksızdır" olarak algılayabilir. Oysa ki bu çok fazla alınganlıktır. Çünkü "Müslümanlar ahlaksızdır" demek, "Bütün müslümanlar, istisnasız ahlaksızdır" manasına gelmez. Pekiyi ne manasına gelir? Müslümanların tamamının ahlak seviyesinin, toplamının ortalaması, diğer dinlerin ortalamalarından düşüktür manasına gelir. Dolayısıyla ahlaklı müslümanın bu lafı bizzat kendi üstüne alınmaması gerekir.

Ancak bir de şu da var ki; alınmaması gereken az sayıda müslümanın yanında, gerçekten ahlaksız olan müslüman da üstüne alınmayabilir. Oysa ki ahlaksızın üstüne alınması gerekir. İşte buna vurdumduymazlık denir.

Bu vurdumduymazlık sayesinde, "Müslümanlar ahlaksızdır" desen de gerçekten ahlaksız olan müslümanların hemen hemen hiç birisi kendi üstüne alınmaz. "Bazıları ahlaksızdır" desen, vurdumduymazların sayısı daha da fazla artar. "Müslümanlar ahlaksızdır" denmesinin sebebi budur. Vurduymaz ahlaksızların sayısı artmasın diyedir. İstisnası olmadığından değil.

Aynı şey ateistler için de geçerli. Bir müslüman "Ateistler ahlaksızdır" derse, ben kendi üstüme alınmam. Çünkü bilirim ki o, hayatında ateizmin ne olduğunu hissedememiş ve hissedemeyecek ve ateizmi analiz edecek seviyede değil. Bunu bir ateist söylerse de üstüme alınmam, çünkü kendi ahlakımdan eminimdir. Beni kast etmeyeceğini düşünürüm. Oysa ki bu bir vurdumduymazlık olabilir, ben kendimi ahlaklı sanıyor olabilirim ama o beni de ahlaksızlar sınıfına sokuyor olabilir. Hatta ben onun "Ateistler ahlaksızdır" demesine sebep olanlardan biri bile olabilirim.

Bir ateist bir veya birkaç kez "Ateistler ahlaksızdır" diyorsa, o ateist, "ateistlerin az bir kısmının" ahlaksız olduğunu düşünüyor olması muhtemeldir. Bu sebeple, kendi üstüne alınmayana vurdumduymaz denmeyebilir. Ama birkaç kez değil, sürekli "Ateistler ahlaksızdır" diyorsa, o halde ahlaksız ateist örneğini, ahlaklı ateist örneğinden sayıca çok fazla görüyor demektir. Onların sayısının daha fazla olduğunu gördükçe, sürekli "Ateistler ahlaksızdır" diyor demektir. Hatta belki bir iki veya üç istisna hariç, tamamını bile ahlaksız görüyor olabilir. Bunun bu kadar sık dile getirilmesinin başka bir manası olamaz. O halde istisnalar dışında çoğunluğun ahlaksız olduğu ithamı varsa, üstüne alınmayan vurdumduymazlık yapıyor demektir.

"Ateistler ahlaksızdır" yerine, "Türkiye'deki ateistler ahlaksızdır" dersen ve bunu defalarca söylersen aynı durum ortaya çıkar.

Hacı'm, Türkiye'deki ateistlerin, müslümanlardan bir farkı olmadığını, söyleyip durur. Batının ateistlerinin seviyesinde olmadıklarından bahseder. Buna ben de katılıyorum. Batının ateistlerinden her konuda olduğu gibi, ahlak konusunda da geriyiz. Ne de olsa müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve kör ile yatan şaşı kalkar ilkesi geçerli. Üzüm üzüme baka baka kararır. Nasıl ki batının hristiyanının ahlak ortalamasının, müslümanların ahlak ortalamasından yüksekse, ateistlerinin ahlak ortalamasında da bir fark olacak elbette. Fakat Türkiye'deki ateistlerin, müslümanlardan bir farkı olmadığı görüşüne kesinlikle katılmıyorum. Türkiye'nin ateisti ile müslümanı arasında dağlar kadar fark vardır. Elbette müslümandan ahlaksız ateist, hatta bütün müslümanlardan ahlaksız ateist de olabilir. Fakat bu istisnalar Türk müslümanlarının ahlak ortalamasıyla, Türk ateistlerinin ahlak ortalamasının çok büyük farkını görmezden gelmeye neden olmamalıdır.

Örneğin plajda Turist kadınları dikizleyen, hatta taciz ve tecavüz eden palabıyıklı ayılardan ateist çıkmayacağı göz ardı edilemez. Tinerci, kapkaçcı, yol kesen, haraç kesenlerden, veya sokakta eli bilmem neresinde gezen magandalardan ateist çıkmayacağı unutulmamalıdır. İşte bu, Türkiye'deki ateistlerin ahlak seviyesinin ortalamasının müslümanlarınkinden yüksek olduğunun bazı delilleridir. Elimizde istatistiki bilgi olmadığı için, sadece çarpıcı uç örnekleri verdim.

Eğer birkaç kez, Türkiye'deki ateistlerin, müslümanlardan bir farkı olmadığı söylenseydi dinler geçerdim. Ama sürekli defalarca söyleniyorsa, artık acaba vurdumduymazlık mı yapıyorum demeden geçemeyeceğim. Ayrıca ben bu forumdaki dinsiz/ateist arkadaşların sadece 2-3 istisna, forumda sevilmeyen malum kişiler hariç, hepsinin ahlakını müslüman ahlakından çok yüksekte olduğunu düşünen biriyim. Eğer bu forumdaki ateistlerin çoğunluğu benim düşündüğümün tersi se, o halde ben de de bir maraz vardır ki göremiyorumdur demektir. Ve bu da üstüme alınmam için bir sebep dahadır. Onların ahlakını yüksek görmem, benim ahlak seviyemin Türkiye'deki müslümanalardan farksız olmasından dolayı olabilir. O yüzden de üstüme alınmam gerekir ve bu kadar sık söylenmesinden dolayı da üstüme alınmam gerekir. Alınıp da kızmaya hakkım var mı? Hayır. Haddimi bilirsem yeterli. Türkiye'deki müslümanların ahlak ortalamasına ben de dahil olduğuma göre, kaliteliden, kalitesizden bahsederek küstahlık yapmamalıyım. Söyleyen söyler, o ayrı. Ama

bu terimleri kimin kullandığına bağlı olarak çok farklı anlamlar kazanabilirler.

O sebeple, bu da dahil olmak üzere, söylenen sözleri üstüme alınmayıp vurdumduymazlık yapmamalıyım.

Kullanmamak lazım bu kelimeyi. Hele hele Türkiye'de yaşayan atesitlerden biriysen asla ağzına bile almamak lazım. Tencere dibin kara, seninki benden kara misali oluyor çünkü.

Teşekkürler, Hacı'm. Sağol. Vurdumduymazlık yok artık, haddimi bileceğim bundan sonra.

Kimse neden üstüne alındın filan da demesin. Bu kadar çok söylendikten sonra, üstüme alınmazsam hata olurdu. Her şeyin bir sınırı var. Vurdumduymazlığın da.

Ayrıca lütfen kimse beni savunmasın. Bu konunun daha fazla uzamasını istemiyorum çünkü.

Bundan başka ileti yazarsam eğer, yerim kendimi layık gördüğüm tavanarası başlığı olacak.

Hepinize saygılar, sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Notamatik.

Bence yanlış anlamıyorsun ama aşırı tepki gösteriyorsun.

Bunların çoğu kişisel görüşler. Sen farklı düşünebilirsin.

Onları değiştirmen, hatta savunman için bile neden yok.

Sen öyle düşünüyorsun, başkaları böyle düşünüyor.

Bu öyle bir konu ki her iki taraf da haklı olabilir.

Gereğinden fazla ciddiye alıp küsmek için ortada bir neden yok.

Felsede hiç bir görüşün yüzde yüz haklı haksız, doğru yanlış olmadığını biliyorsun.

Konu biraz da kişisel duyarlıkla ilgili. Benim özellikle duyarlığım var bu gibi konulara.

İdiosenkrazi de diyebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Bence herkes istedği gibi yazmalı neticede özgür bir forum. Kaliteli yazılar zaten kendini belli ediyor. Herkesten de kaliteli yazması beklenmez. Neticede herkes bu konulara çok kafa yorup, oturup saatlerce düşünmek, yazmak zorunda değil. Vakti bol olanlar uğraşsınlar bunlarla. pozitifin olduğu yerde negatif olmalı, herkes pozitif olursa pozitifin kıymeti kalmaz zaten. Neticede burası bilimsel makale yayınlanan biryer değil, adı üstüde forum...

Sitelerde Paylaş

Buradaki ateistler de müslimler de son derece huzursuz, derdini buralarda paylaşma ihtiyacı duyan insanlar...

Forumu sevdikçe kaynaştıkça da rahatlayıp samimiyeti ilerletiyorlar/ilerletiyoruz...

Sorun kişilik bozukluğu olanlarda, ki onları zaten bir kaç ileti önce tartıştık, hatta gördük...

Herhangi bir insanı sırf müslim/ateist diye dışlamak her dediğine her yaptığına doğru olsa bile sinir kapmak kişiyi yorar...

Nitekim bu forum da artık çok yorgun düştü...

Please, press F5 or click Refresh :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Notamatik,

Bu forum benim dışarda gelip yazdığım bir yer.

Zaten imzamdan anlaşılıyor.

Bana çok laf söylemek düşmez ama yinede çenemi tutamayıp bir iki şey söylemek istiyorum. Ateistforum Türkiye' deki ateizm konulu katılımın en yoğun olduğu forumdur diyebiliriz.

Böyle bir ortamın sizin gibi yazarlara ihtiyacı var.

Ben şahsım adına rahatlıkla söyleyebilirim ki, ne kadar istesemde ,ne kadar uğraşsamda Notamatik ayarında bir yazı yazamam. Buraların size ihtiyacı var.

Eğer ben veya ateist arkadaşlarımdan birisi sizi üzdüysek ,kızdırdıysak,

ve siz bu yüzden yazmaktan vazgeçiyorsanız.

İşte buna çok üzülürüm.

Lütfen yazmaya devam edin.

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili notomatik

Seninle çok farklı düşünüyor olsamda yazılarını okumaktan çok keyif alıyorum,kimi zaman üstü kapalı bir biçimde seni provoke ediyorum sende "cevap ver zensen"kalıbını en az 5 kere tekrar ederek sinir krizi geçiriyorsun..:)

Müslümanların,en azından bu forumdakilerin hayatı idrak edişlerinin değişmesini istiyor ve bunun mücadelesini veriyorsun,farkındayım.Bu yüzden tartıştığın herkesi çok ciddiye alıp,uzun uzun mesajlar yazıyor,gerektiğinde kendi hayatından örneklemeler yapıyorsun.

Forumda yazan her ateist üye sizin gibi değil ama.

Bu yüzden çok hassaslaşma ve yazmaya devam et bence..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...