Jump to content

Allah ölümü niçin yarattı?

Recommended Posts

• İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Fizik yasaları gereği madde maruz kaldığı parametrelere göre reaksiyon göstermekte.Ölüm de vücudumuzu oluşturan maddelerin bir reaksiyonunun sonucudur.Evren durağan ve sabit olmadığından parametrelerde sürekli değişkenlik gösterecektir.Bu yasadır.

Gelelim sorunun soruş amacındaki mantığa.Allah ölümü neden yarattı sorusu yaratmasa olmaz mıydı sorusunu da beraberinde getirmelidir.

Yeryüzünden insanlar için ölümsüz bir canlılık forumu olsa idi ne olurdu?

Sitelerde Paylaş

Yeryüzünden insanlar için ölümsüz bir canlılık forumu olsa idi ne olurdu?

Ölümsüzlük var zaten madde enerji formunda sirkülasyon...

Ama bizim özlem duyduğumuz ölümsüzlük ise bu bedenin anılarımızın ve yaşamımızın hiç sona ermemesi...

Eğer ki bu bedenlerle anılarımız hiç kaybolmadan hiç aciz kalmadan yaşama devam etseydik ne olurdu...

Bunun adı sonsuz enerji, o da tanrı. O nedenle olmadı olamadı olmaz...

Sitelerde Paylaş

Ölümsüzlük var zaten madde enerji formunda sirkülasyon...

Ama bizim özlem duyduğumuz ölümsüzlük ise bu bedenin anılarımızın ve yaşamımızın hiç sona ermemesi...

Eğer ki bu bedenlerle anılarımız hiç kaybolmadan hiç aciz kalmadan yaşama devam etseydik ne olurdu...

Bunun adı sonsuz enerji, o da tanrı. O nedenle olmadı olamadı olmaz...

Soruyu canlılık forumu olarak sordum aslınd Sevgili Afro,

Daha net sorayım;

İnsanlar üreyecekler ama ölmeyecekler ne olurdu?

Sitelerde Paylaş

Bütün canlılar doğar, büyür, gelişir, yaşlanır ve ölür?

Bu süreçin her bir safhasının anlamı ve gereği nedir?

Dinciler diyor ki. Ölüm sonrası hesap sorma var. Ve bu hesap sormanın bedeli var.

Bu hesap sorma bütün canlılar için geçerli midir?

Bir mikrobun günahı ve sevabı ne olabilir?

Eğer insan dışındaki canlılarda ölüm sonrası hesap sorma yok ise, Bunlar niçin ölümlü yaratılmıştır? Her canlıdan bir numüne yaratılıp ölümsüz yapılamaz mıydı?

Bu durumda; tanrı hem, yarattıkları ile hem de bunları ölümsüz kılabildiği için daha çok övünmeğe ve övgüye hak kazanmaz mıydı?

Sevgiler.

Bu sorulara net cevap veremezler. Baslarlar fantaziye. Fantazilerinin arasinda birde huri meselesi vardir. Benim ögrenmek istedigim;

"ayni huriyi iki kisi isterse ne olacak?" bu is icinde "dileyen diledigini alir allah herseyi bilendir" mi diyecek?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Bu sorulara net cevap veremezler. Baslarlar fantaziye. Fantazilerinin arasinda birde huri meselesi vardir. Benim ögrenmek istedigim;

"ayni huriyi iki kisi isterse ne olacak?" bu is icinde "dileyen diledigini alir allah herseyi bilendir" mi diyecek?

SAYGILAR

Biz cvbımızı verdik ama siz görememişsiniz.

Ölümü yaratmasaydı siz sonsuza kadar verilen can nimetine karşılık böyle inkar küfre devam ederdiniz.

Selamlar

tarihinde Melikul_Deyyan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sanıyorum bundan sonra yazdıklarımın yanına bir de kullanma kılavuzu koymam gerek.

Allah ölümü yaratmadı ki, ölüm Allahı yarattı.

Bu demek oluyor ki, sevgili pisinge: İnsanoğlu, çevresinde olup bitenlere ve ölüme bir yanıt bulamadığı için her şeyin insanüstü bir güç tarafından yönetildiği düşüncesine kapıldı ve bu güce "Tanrı" ya da "Allah" adını verdi.

Sitelerde Paylaş

Allah ölümü yaratmadı ki, ölüm Allahı yarattı.

Belki de, ölüm olmasaydı tanrı düşüncesine varmazdık.

Evrende ömrü olmayan hiç bir şey yoktur.

Even, the diamonds are not forever!

Bu sizin gerçek dışı tahmininiz sadece.

Ortada bir gerçek var

Ölüm var

Başlığı açan arkadaşımızda bu gerçeklik üzerinden yola çıkmış,tahmininizi değil gerçeğe dayalı olarak fikrinizi belirtirseniz seviniriz.

çok güzel bir soru sormuş arkadaşımız

selamlar

Sitelerde Paylaş

Soruyu canlılık forumu olarak sordum aslınd Sevgili Afro,

Daha net sorayım;

İnsanlar üreyecekler ama ölmeyecekler ne olurdu?

Popülasyon açısından mı soruyorsun? Mahvolurduk... Erektuslar, sapiensler, oy oy...

Yani, ölümsüzlük başka şey evrenden yok olmamak başka şey...

Yandın kül oldun, nasıl tekrar vücuda geleceksin?

Veya çıktın uzaya, attın kendini boşluğa hadi yaşa... Komik yani..

Ölümsüzlükten kasıt hücre yenilenmesi ise, o da ölümsüzlük değil çok uzun ömür olurdu :)

Yok yani, ölümsüzlük çok mantıksız, tartışılamaz bile, ama bizim ölüm dediğimiz format değişimi mi dersen onu tartışalım :)

Ha klasik dini bakışla ölüm sonrası ölümsüzlük nedir dersen, o da yok derim...

Tabi bence :D

Sitelerde Paylaş

Biz cvbımızı verdik ama siz görememişsiniz.

Ölümü yaratmasaydı siz sonsuza kadar verilen can nimetine karşılık böyle inkar küfre devam ederdiniz.

Selamlar

Dedim ya sizin cevabiniz uyduruk fantazi. Gercek degil yani. Gercek nedir bir arastirin. Bizim gercegimiz ile allahin gercegi ayni olmak zorunda degil deme sakin. Bu da yine kacamak cevap olur. "Nerden biliyorsun" diye sorarim.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Dedim ya sizin cevabiniz uyduruk fantazi. Gercek degil yani. Gercek nedir bir arastirin. Bizim gercegimiz ile allahin gercegi ayni olmak zorunda degil deme sakin. Bu da yine kacamak cevap olur. "Nerden biliyorsun" diye sorarim.

SAYGILAR

Felsefi heyezanlarınızla cvp veriyorsunuz.Cvbımız gayet net eğer ölüm olmasa idi sonsuza kadar inkar edecektiniz

Allahın gerçeği bizim gerçeğimizle birmi biz bilemeyiz.Orasını Allah bilir.

Bizim bildiğimiz kimisinde şer sanarız halbuki sonunda hayır vardır,kimisinde hayr sanarız belki sonunda şer vardır.

"Siz bilmezsiniz Allah Bilir" Quranı Azam

Şimdi ölüm olmasaydı diyecektinizki hani Allahınız bak ben ölmüyorum demekki yokmuş diye hepten kibirlenecektiniz.

Herşeyin bir hesabı var ve zannedersek hesablarımızın açığa çıkartılmasıda pek uzakta değil

Selamlar

tarihinde Melikul_Deyyan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

A’râf 179

Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.

Hûd 119

Ancak Rabbinin merhamet ettikleri müstesnadır. Zaten Rabbin onları bunun için yarattı. Rabbinin, "Andolsun ki cehennemi tümüyle insanlar ve cinlerle dolduracağım" sözü yerini buldu.

Sitelerde Paylaş

A’râf 179

Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.

Hûd 119

Ancak Rabbinin merhamet ettikleri müstesnadır. Zaten Rabbin onları bunun için yarattı. Rabbinin, "Andolsun ki cehennemi tümüyle insanlar ve cinlerle dolduracağım" sözü yerini buldu.

Biz nasıl görüyorsak görebilirlermiş

selamlar

Sitelerde Paylaş

Ezbere konuşuyorsunuz. Önünüze koymuşlar bir kitap, "ya ezberliyeceksin ya da dayağı yiyeceksin" demişler, siz de ezberlemiş satıyorsunuz.

İsterseniz birazcık da düşünün okuduklarınızı. Ve kendinize sorun:

1. Tanrı hacca gitmeyi imanın şartlarından sayarken Orta Dogu haricindeki yerlerden Ya da uzayın başka bir yerinden hacca nasıl gelineceğini düşünmüş mü?

2. Oruç, kutuplarda, Güneşin 6 ay batmadığı ya da doğmadığı yerlerde nasıl tutulur?

3. Kur'an evrensel bir kitap mıdır, yoksa evrenin baska yerleri için tanrı başka kitaplar da yazmış mıdır?

4. Abdestin kumla nasıl alınacagını bile dusunebilen ve Kur'an'a yazan tanrı buz veya karla nasıl abdest alınacagından nıye soz etmemıs. Yoksa tanrı Eskımoların veya kutupların varlıgından haberdar degıl mıymıs?

5. Kur'an'ın evrenselliğinde hemfikir isek, tanrı koskoca evreni bırakıp neden sadece muhammedın uşkur hıkayelerıyle kitabı doldurmus.

6. Tanrı erkek mı kadın mı? Eğer kendinin bir cinsiyeti yoksa, neden bir cinse diğerinden farklı davransın (iltimas geçsin).

7. Tanrı tüm evreni yaratacak kadar güçlü, ama kendi yarattığı şeytanla başedemeyecek kadar güçsüz olabilir mi?

8. Muslumanlık en son din ve Muhammed son peygamberdir. Bu dogruysa eger. Tanrı daha oncekı denemelerınde basarısız mı olmustur?

9. Nasıl bir ahlak ogretısı ıse, Kur'an'da calıs, ek, biç, ellerinle bir seyler üret, dediği kaç ayet var? Tanrı ınsanların calışmadan nasıl varolabılecegını düşünmüş sızce?

10."Ganimetleri bölüşmek" sizce nasıl bir yaşam şeklini veya ahlaki degeri öğütlemekte sizce.

İsterseniz bırakın körü körüne ezberciliği de biraz düşünüp yanıt bulmaya çalışın yukarıdaki sorulara. Bunlar gibi 10 degil size 10 binlerce soru sorabılırim daha. Ancak, ben bugün küçücük çocukların dahi basıtce görüp soracağı soruları sordum size.

Lutfen kıvırmadan yanıtlayın. Beni zaten kandıramazsınız, kendinizi bari kandırmayın.

Sitelerde Paylaş

Sevgili drekinci, bizler bizden öncekilerin gözlerini emanet alarak onlar adına bu güzel evrene baktık ve bizden sonrakilerde bizden emanet alacakları gözlerle bizim yerimize sonsuz evrene bakacaklar yani hep baktık, bakıyoruz, bakacağız değil mi???

Sitelerde Paylaş

Dünyada yaşlanıp ölmeyen canlılar da var.

Bakteriler yaşlanmaya zaman kalmadan ve ölmeden çoğalırlar. Bazılarının 4 milyar yaşında olması bile mümkündür.

Kanser hücrelerini de uygun bir ortamda sonsuza kadar yaşatabilirsiniz.

Diğer yaratıklar için ise durum şudur:

Canlılar ölümcüldür ama yaşam ölümsüzdür.

Ölen bir canlıdan ayrılan atomlar diğer canlılara can verir ve onlarda sonsuza kadar yaşamaya devam ederler.

Ölüm canlı cansız ayrımı yapınca ortaya çıkan bir yanılsamadır.

Evrende gerçek anlamda ölüm yoktur.

Sitelerde Paylaş

Bu noktada bir açılım yapmak gerekli; eskiden düşünüyorum öyle ise varım sözünün oluşturduğu nirengi noktası, pozitivist darbelerle kaydırıldı.Yani düşündüğün için var olmuş değilsin, var olduğun için düşünebiliyorsun denildi.İyi de bütün bunlar aslında düşünebilen bir beynin ortaya koyduğu bakış açısı değil mi?Var olduğun için düşünebiliyorsun sözü, düşünmeden edilmiş bir söz müdür?Hayır, hayır bu noktayı uzatarak konunun ekseninden uzaklaşmıyorum.

Evrende, bizler yani düşünebilen canlılar olmasaydı, var ve yok kavramları olacak mıydı?Hayır.Öyle ise var ve yok da biz düşünebildiğimiz için var.

Bakış açımız bu olursa ,

diyelim ki, 500 sene önce dinozorların bilinmediği zamanlarda,

''insanlar bilmedikleri için dinozorlar yoktu '' sonucuna ulaşırız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...