Jump to content

Herşeyden evrenden önce ne vardı

Recommended Posts

Bu konuyu açmamızın sebebi herkesin beyninin içindekileri öğrenmek içindir.

Verilen cvpların inkar niteliğinde olmasını istemiyoruz.

İnsan beyni yaratılış itibarı ile şuna kodlanmıştır

Her yaradanı mutlaka birşey yaratmış olmalı,Çünkü hiç bir şey durup dururken varolamaz

Bizde diyoruzki hayır yaradan sizi yaratmış ama bu mantığı genlerimize işlemiş ki bundan başka bir şey mantığımıza sığmıyor.

Bu kısa bilgiden sonra bir çok teori var evrenin varolması ile ilgili

Sizden isteğim evren yaratılmadan önce ne var idi ve evren durup dururken nereden çıktı.

Ama bunu cvplarken özellikle belirtiyorum bilim bu konuyu bulacaktır diye cvp vermeyiniz, sadece tahminizi söyleyiniz

Ayrıca bu başlığın Allah vardır yoktur tartışmasına dönmesini istemiyorum herkes kendi tahminini söyleyebilir.

Biz malum müslümanız bizim tahminimiz bellidir, Mutlak ve mutlak surette evren yaratılmıştır

Selamlar

tarihinde Melikul_Deyyan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tavan arası------>

Niçin tavanarası olsun herkes fikrini belirtmek özgürdür. Merak ediyoruz kimlerin neler düşündüğünü,tabi siz kafanızı kurcalayan bu konudan kaçmak istiyorsanız ve başkalarınıda kaçırmak istiyorsanız orasını bilemeyiz :)

Selamlarla

Sitelerde Paylaş
Niçin tavanarası olsun herkes fikrini belirtmek özgürdür.

Yenisin galiba bu forumda.

Ben belirttim.

Burası kurucularının ve üyelerinin ateist olduğu bir forum.

Bu sebeple burada fikrini belirtme gibi bir durum söz konusu değil.

Ancak onlar gibi ahlaksız olursan gözlerinde değerli ve saygı değer bir insan olabilirsin.

Yoksa, tavanarası.

Hadi bakayım bebeler.

Sitelerde Paylaş
Her şeyden, evrenden önce ne vardı?

Bilimsel olarak, Evren hep vardı ve var olmaya da hep devam edecek. Madde=Enerji , ne yoktan var olur ne de yok olur, .

Evrenin yaratılmış olduğunu düşünmek, onu yaratanın da yaratılmış olduğunu kabul etmek demektir. Tanrının, yaratılmış olmadığı halde evreni yaratmış olabilecegini düşünmek yanlı ve önyargılı bir düşünme şeklidir ki, sağlıksızdır. Böyle düşünen bir kişinin muhakeme yeteneği gelişmemiştir. Bir yanda bir şeylerin yaratılmışlığını savunmak, diğer yanda başka bir şeyin yaratılmışlığını reddetmek. Bu olamaz. Teorilerinizde dahi tutarlı olmak zorundasınız.

Evren, bir dağılır bir toplanır, bir dağılır bir toplanır, bir dağılır bir toplanır,...

Sitelerde Paylaş

Bilimsel olarak, Evren hep vardı ve var olmaya da hep devam edecek. Madde=Enerji , ne yoktan var olur ne de yok olur, .

Evrenin yaratılmış olduğunu düşünmek, onu yaratanın da yaratılmış olduğunu kabul etmek demektir. Tanrının, yaratılmış olmadığı halde evreni yaratmış olabilecegini düşünmek yanlı ve önyargılı bir düşünme şeklidir ki, sağlıksızdır. Böyle düşünen bir kişinin muhakeme yeteneği gelişmemiştir. Bir yanda bir şeylerin yaratılmışlığını savunmak, diğer yanda başka bir şeyin yaratılmışlığını reddetmek. Bu olamaz. Teorilerinizde dahi tutarlı olmak zorundasınız.

Evren, bir dağılır bir toplanır, bir dağılır bir toplanır, bir dağılır bir toplanır,...

Bold yazdığınız yerler size kurgulanarak yaratıldıysanız eğer?

Yani sonsuzluğu ezeliyeti ve ebediyeti inkar etmiyorsunuz?

selamlar

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu açmamızın sebebi herkesin beyninin içindekileri öğrenmek içindir.

Verilen cvpların inkar niteliğinde olmasını istemiyoruz.

İnsan beyni yaratılış itibarı ile şuna kodlanmıştır

Her yaradanı mutlaka birşey yaratmış olmalı,Çünkü hiç bir şey durup dururken varolamaz

Bizde diyoruzki hayır yaradan sizi yaratmış ama bu mantığı genlerimize işlemiş ki bundan başka bir şey mantığımıza sığmıyor.

Bu kısa bilgiden sonra bir çok teori var evrenin varolması ile ilgili

Sizden isteğim evren yaratılmadan önce ne var idi ve evren durup dururken nereden çıktı.

Ama bunu cvplarken özellikle belirtiyorum bilim bu konuyu bulacaktır diye cvp vermeyiniz, sadece tahminizi söyleyiniz

Ayrıca bu başlığın Allah vardır yoktur tartışmasına dönmesini istemiyorum herkes kendi tahminini söyleyebilir.

Biz malum müslümanız bizim tahminimiz bellidir, Mutlak ve mutlak surette evren yaratılmıştır

Selamlar

Urkush güzel bir cevap yazmış.

Evren hep vardı.

Bu cümle sorunun kısa yanıtı.

Bir de uzun yanıtı var. Ama ben onu da kısa keseceğim.

Evren temel olarak Urkush'un da değindiği gibi, enerji-madde dönüşümlerinden ibaret bir varlıktır.

Peki bu enerjinin kaynağı nedir?

Vakümde bir enerji vardır. Yani boşlukta vaküm enerjisi denen bir enerji vardır.

Bu enerji vakümde kendini karşıtı ile birlikte ortaya çıkan ve 10^-21 saniye var olup sonra karşıtı tarafından nötrailze edilerek yok olan yalancı parçacıklar (virtual particles) tarafından sağlanır.

Yalancı parçacıkların varlığı Casimir etki ile gösterilmiştir.

Bu konuyu bilim furumunda uzun uzun tartıştık.

Muhtemelen sonsuz bir boşluk vardır. O sonsuz boşlukta vaküm enerjisi vardır.

O enerji Heisenberg'in belirsizlik ilkesine uyarak false vacuum olmuş ve genişlemiştir.

Bunun ayrıntılarına Big Bang'in fiziği başlığı altında değinmiştik.

Bu genişleme sırasında vaküm enerjisi maddeye dönüşmüş ve evren, hatta evrenler ortaya çıkmıştır.

Bir yaratıcıya gerek yoktur. Evren kendiliğinden ortaya çıkmış ve yine kendiliğinden örgütlenerek şimdiki duruma ulaşmıştır.

Bu örgütlenmeyi ince ayrıntılarına kadar biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Urkush güzel bir cevap yazmış.

Evren hep vardı.

Bu cümle sorunun kısa yanıtı.

Bir de uzun yanıtı var. Ama ben onu da kısa keseceğim.

Evren temel olarak Urkush'un da değindiği gibi, enerji-madde dönüşümlerinden ibaret bir varlıktır.

Peki bu enerjinin kaynağı nedir?

Vakümde bir enerji vardır. Yani boşlukta vaküm enerjisi denen bir enerji vardır.

Bu enerji vakümde kendini karşıtı ile birlikte ortaya çıkan ve 10^-21 saniye var olup sonra karşıtı tarafından nötrailze edilerek yok olan yalancı parçacıklar (virtual particles) tarafından sağlanır.

Yalancı parçacıkların varlığı Casimir etki ile gösterilmiştir.

Bu konuyu bilim furumunda uzun uzun tartıştık.

Muhtemelen sonsuz bir boşluk vardır. O sonsuz boşlukta vaküm enerjisi vardır.

O enerji Heisenberg'in belirsizlik ilkesine uyarak false vacuum olmuş ve genişlemiştir.

Bunun ayrıntılarına Big Bang'in fiziği başlığı altında değinmiştik.

Bu genişleme sırasında vaküm enerjisi maddeye dönüşmüş ve evren, hatta evrenler ortaya çıkmıştır.

Bir yaratıcıya gerek yoktur. Evren kendiliğinden ortaya çıkmış ve yine kendiliğinden örgütlenerek şimdiki duruma ulaşmıştır.

Bu örgütlenmeyi ince ayrıntılarına kadar biliyoruz.

İyide hacı abi hem evren hep vardı diyip hem evren ve evrenler ortaya çıktı demek ne olaki ? Olan bir şey tekrardan nasıl ortaya çıkıyor.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz beğenmeyebilirsiniz. Zaten o yüzden Müslümanlar olarak bu zavallı durumda değil misiniz?

Bilimin inançla ilgisi yoktur, bilim 1800 model inanç ve inançsızlık eksenli batı felsefesini aşalı çok olmuştur.

tarihinde MarcusAntonius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimin inançla ilgisi yoktur, bilim 1800 model inanç ve inançsızlık eksenli batı felsefesini aşalı çok olmuştur.

İnançtan bahseden sizsiniz.

Sizin inanç kavramınız, bizim bilimsel bağlamda arada bir kullandığımız inanç kavramından çok farklıdır.

İnanan sizlersiniz. Bizler değil. Biz bilime inanıyoruz. Siz ise bir yaratıcıya.

Aradaki farkı göremeyişinizi cehaletinize ve bağnazlığınıza bağlıyoruz.

Sitelerde Paylaş

İnançtan bahseden sizsiniz.

Sizin inanç kavramınız, bizim bilimsel bağlamda arada bir kullandığımız inanç kavramından çok farklıdır.

İnanan sizlersiniz. Bizler değil. Biz bilime inanıyoruz. Siz ise bir yaratıcıya.

Aradaki farkı göremeyişinizi cehaletinize ve bağnazlığınıza bağlıyoruz.

İnançlar hakikat düşmanı olarak yalanlardan daha tehlikelidir, bu ister yaratıcı olsun ister bilim. Siz gündelik hayatlarınızla meşgulken işte bu bilim ve doğru diye sunulan bilgiler bir inançtır.

Sitelerde Paylaş

İnançlar hakikat düşmanı olarak yalanlardan daha tehlikelidir, bu ister yaratıcı olsun ister bilim. Siz gündelik hayatlarınızla meşgulken işte bu bilim ve doğru diye sunulan bilgiler bir inançtır.

Ya da siz bilim düşmanısınız...

Hangisi?

Zannedersem size göre Kur'an bilim kitabı..

Sitelerde Paylaş

Böyle bir laf söylemişsin, o zaman tanrının da bir yaradanı var mı, demektir bu?

Benim fikrimi sorarsan, ben bu dünyanın ardında tasarlayan bir bilincin olduğuna inanıyorum, ancak din kitaplarında ki gibi değil, belki bizi bir grup varlık uzun çalışmalar sonucunda üretti ama umurlarında bile değilizdir, belki onlarıda birisi yarattı, belki tanrı tek değildir, binlerce teori üretilebilir tek inandığım bir bilinç olduğu bu kadar fazlası değil..evrim olması, tanrının olmadığı anlamaına da gelmez, cennet cehenneme hele hiiç inanmam kanıtlayın bakalım, cennetin ve cehennemin var olduğunu da görelim....

Sitelerde Paylaş

Böyle bir laf söylemişsin, o zaman tanrının da bir yaradanı var mı, demektir bu?

Benim fikrimi sorarsan, ben bu dünyanın ardında tasarlayan bir bilincin olduğuna inanıyorum, ancak din kitaplarında ki gibi değil, belki bizi bir grup varlık uzun çalışmalar sonucunda üretti ama umurlarında bile değilizdir, belki onlarıda birisi yarattı, belki tanrı tek değildir, binlerce teori üretilebilir tek inandığım bir bilinç olduğu bu kadar fazlası değil..evrim olması, tanrının olmadığı anlamaına da gelmez, cennet cehenneme hele hiiç inanmam kanıtlayın bakalım, cennetin ve cehennemin var olduğunu da görelim....

bu bilinç belki evrenin, enerjinin takendisinde vardır, illa bir tanrı profili oluşturmaya gerek yok bence...

Sitelerde Paylaş

Urkush ve haci'nin belirttiği üzere kainat her zaman vardı. Var olan hiç bir şey yok olmadığına göre, yok olan bir şey de yaratılmadığına göre var olan her şey hep vardı demek zorundayız. Her şey bir dönüşüm içinde. Bu ateizmin icad ettiği bir şey değil. Budizmde bile bu düşünce var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...