Jump to content

Zorla oruc tutma taktikleri

Recommended Posts

Aslinda beni yerle bir eden bir hastaliga da yakalanmistim bir kac ay once. Doktor bunun iyilesmesi birkac sene surer dedi diye birseyler de uydurabilirim. Bazi semptomlari hala hissediyorum gibi birseyler diyebilrim. Herkesin onunde yememeye gayret etsem de, bu sefer fazla gizlilik gerekmeyecek. Iste bu. Beni iki uc sene idare edebilecek cozum bu olsa gerek. Allahtan islam kolaylik diniymis yoksa bu tur acik kapilardan faydalanamayacaktik :D. Dedigin gibi thyroid hastaliklari ve diger hormon dengesizlikleri en inandirici.

Sen beni dinle tiroit de, çünkü o zaman ilaçları almak zorunda olduğunu herkez kabullenmek zorunda kalıyor. Öteki türlü hastalıktan gebersende oruç tutmamak için numara yapıyo diye arkandan dedikodu yapar bu müslümanlar

Öteki türlü gizli gizli oruç yemeye çalışsanda bu sefer sahura falan kaldırıyolar, gerçi yaz sahur erken olacak ama ben mesela prensip olarak gece yemek yemem ama annemde kaldığımda kadın tepemde davul çalıyor sahura kaldırmak için, ayıp olmasın diye meyve falan yiyorum <_<

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

içimden bir his işyerinde herkes oruç numarası yapıyor diyor..

akşama kadar herkes gizli gizli tıkınıyor olabilir..

ama olsun genede heyecanlı hale geliyor ramazanda gizli gizli yemek..

yapmadığım numara, atmadığım takla kalmıyor..

kendimi görevimiz tehlike filminin setinde gibi hissediyorum..

ne yapacaksınız arkadaşlar..

tecavüz kaçınılmaz, zevk almaya bakacağız..

Sitelerde Paylaş

içimden bir his işyerinde herkes oruç numarası yapıyor diyor..

akşama kadar herkes gizli gizli tıkınıyor olabilir..

ama olsun genede heyecanlı hale geliyor ramazanda gizli gizli yemek..

yapmadığım numara, atmadığım takla kalmıyor..

kendimi görevimiz tehlike filminin setinde gibi hissediyorum..

ne yapacaksınız arkadaşlar..

tecavüz kaçınılmaz, zevk almaya bakacağız..

Birşey sorabilir miyim? Neden iş yerinde oruç taklidi yapıyorsunuz anlamadım, yani işinizi kaybetme durumu mu sözkonusu yoksa? Ben şahsen üzülmesinler diye annemlere oruçluyum diyorum ama iş yerinde veya başka bir ortamda oruçlu numarası yapma ihtiyacı hissetmedim hiçbirzaman

Sitelerde Paylaş

Birşey sorabilir miyim? Neden iş yerinde oruç taklidi yapıyorsunuz anlamadım, yani işinizi kaybetme durumu mu sözkonusu yoksa? Ben şahsen üzülmesinler diye annemlere oruçluyum diyorum ama iş yerinde veya başka bir ortamda oruçlu numarası yapma ihtiyacı hissetmedim hiçbirzaman

İşyerlerinde ciddi baskılar olur,özellikle yobaz şehirlerden birindeyseniz.

Dedikodu,iftira,birbirinin arkasından iş çevirme,ayağını nasıl kaydırırım da pozisyona geçerim durumları,hak yeme,her türlü pislik rezillik kokuşmuşluk fazlasıyla vardır.Bu durumlar gayet normal görünür ve kınanmazsın.

Ama cuma namazı ve oruça gelince orada duracaksın.

Eski patronumuz öyleydi, cumada içtima alırdı herif.Mecburen gidiyorduk,4 rekat boyunca sövüyordum bende.Sonra ayrıldık zaten.

tarihinde Ramirez tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşyerlerinde ciddi baskılar olur,özellikle yobaz şehirlerden birindeyseniz.

Dedikodu,iftira,birbirinin arkasından iş çevirme,ayağını nasıl kaydırırım da pozisyona geçerim durumları,hak yeme,her türlü pislik rezillik kokuşmuşluk fazlasıyla vardır.Bu durumlar gayet normal görünür ve kınanmazsın.

Ama cuma namazı ve oruça gelince orada duracaksın.

Eski patronumuz öyleydi, cumada içtima alırdı herif.Mecburen gidiyorduk,4 rekat boyunca sövüyordum bende.Sonra ayrıldık zaten.

Bu insan haklarına aykırı bir davranış. İngiltere de bir patron böyle bişey yapmaya kalkarsa dükkanını kapar ve para cezasına çarptırırlar. En hassas olunan konulardan biri. Bir çalşan diğerine dininin ne olduğunu bile sormamlıdır, eğer şikayet edilirse işini kaybedebilir

Sitelerde Paylaş

Bu insan haklarına aykırı bir davranış. İngiltere de bir patron böyle bişey yapmaya kalkarsa dükkanını kapar ve para cezasına çarptırırlar. En hassas olunan konulardan biri. Bir çalşan diğerine dininin ne olduğunu bile sormamlıdır, eğer şikayet edilirse işini kaybedebilir

Unuttun galiba burası Türkiye. :D

Sitelerde Paylaş

Ben herkesin oruç tuttuğu bi' işyerinde çalışıyorum. Geçen sene hiç sıkıntı yaşamadım, en yakın arkadaşım da türbanlı. Onlar neden oruç olmadığımı biliyordu, ama bilmeyenler sorduğunda akdeniz anemisi olduğum için oruç tutamadığımı, acıkınca bayıldığımı söylüyordum. Yalan da değil, hani tutacak olsam bile akdeniz anemisi olduğum için tutamam.

Yalnız Ramazan ayında çaycı çalışmadı, tek problem kahve oluyordu benim için. Bi'gün patron elinde bi' külah kahve çekirdeği ile geldi. Kahve çekirdeği atıştırarak geçirdim Ramazan'ı o sorunu da çözmüş olduk böylece.

Siz de akdeniz anemisiyim diyerek oruç tutmayabilirsiniz. Müşterilerden biri bana akdeniz anemisiyim bu yüzden oruç değilim dediğimde "o da ayrı bir meshep mi, hani alevilerin orucu da farklı oluyo filan öyle bişey mi" diye sormuştu:)

Sitelerde Paylaş

Unuttun galiba burası Türkiye. :D

Türkiye de işçi haklarını koruyan kanunlar yok mu yani, olması lazım araştırın bence. Başımıza ne geliyorsa hep bu boyun eğme psikolojisinden geliyor zaten. Hiçbir işveren çalışanına böyle bir baskı yapamaz

Sitelerde Paylaş

Kadınlar için pek problem olmaz,güzel bir bahanemiz var.Şeker hastasıyım ya da midem rahatsız diyebilirsiniz geri kalanlar ama kötü hissettiriyor.En iyisi söyleyebildiğiniz kadar kişiye gerçeği söylemek.Hem böylece dinsiz insanların var olduğunu da kabullenmeye başlarlar yavaş yavaş ve saygı duymak zorunda kalırlar asgari düzeyde de olsa.Biz gizledikçeTürkiye'nin yüzde doksanı müslüman zannetmeye devam edecekler.

Sitelerde Paylaş

Tunceli'de iken dinci yobaz biri ile mecburiyetten aynı evde kalıyordum.Bununla ramazan ayında Elazığ'a gitmiştim.İşlerimizden dolayı bayağı dolaşmıştık.Susadım ve Karaçalı çeşmesinden su içtim.Bana tepki gösterdi niye insanlara saygı duymuyorsun ortalık yerde su içiyorsun dedi.İyi dedim sen haklısın.Ve aradan bayağı zaman geçti geldi çattı muharrem ve ben bu yobazı pastanede (masalar dışardadır) kahvaltı yaparken yakaladım.Buna Elazığ'da ki tepkisini hatırlattım.Şok eden bir cevap verdi.Neymiydi o cevap TUNCELİLERİN ORUCU HAK DEĞİLKİ.

Sitelerde Paylaş

sizin inanciniz madem yok anlamadigim islamdan ne istiyorsunuz kim sizi zorla dove dove oruca zorluyor birimi var oyle yapan siz turkiyenin kiymetini bilin tahat rahat ateistin diyorsunuz siteniz bile var sizin gibileri irana arabistana surecenki gor o zaman gikiniz cikiyormu burasi turkiye falan diye yazarken haklisiniz esasinda turkiye gibi baska rahat edeceginiz ulke yok sizin muluman ulke olarak

Sitelerde Paylaş

Tunceli'de iken dinci yobaz biri ile mecburiyetten aynı evde kalıyordum.Bununla ramazan ayında Elazığ'a gitmiştim.İşlerimizden dolayı bayağı dolaşmıştık.Susadım ve Karaçalı çeşmesinden su içtim.Bana tepki gösterdi niye insanlara saygı duymuyorsun ortalık yerde su içiyorsun dedi.İyi dedim sen haklısın.Ve aradan bayağı zaman geçti geldi çattı muharrem ve ben bu yobazı pastanede (masalar dışardadır) kahvaltı yaparken yakaladım.Buna Elazığ'da ki tepkisini hatırlattım.Şok eden bir cevap verdi.Neymiydi o cevap TUNCELİLERİN ORUCU HAK DEĞİLKİ.

Sevgili Marcos

Yazdıklarınızı okuyunca aklıma Süleyman Ateş Hoca'nın bir anısı geldi.Bilirsiniz rahman medyamız! ramazan ayı süresince iftar öncesi ülkenin önde gelen islam araştırmacı ve yazarlarını konuk eder, coca cola vs..sponsorluğunda uhrevi sohbet programları yayınlar.

Gene bir ramazan günü iftardan birkaç saat öncesi Süleyman Ateş bir tv kanalında izleyicilerden gelen soruları yanıtlamaktadır.Reklam devreye girip canlı yayına ara verilince tv kanalı'nın kadrolu elemanı Süleyman Ateş'e bir bardak çay ikram eder ve hoca "kızım sen ne yapıyorsun,ben orucluyum bilmiyor musun"diye cevap verince görevli bu arkadaş "ama hocam ramazan ayında buraya gelen diğer ilahiyatçılar oruçlu değildiler"gibi bir cevap verir :)

Süleyman Ateş'in -belli ki çocukluğundan beri yaşadığı- bastırılmış bu hayatına çok üzülüyor olsamda kendisine çok saygı duyarım.Gelenekçi,dindar,dürüst ve çok samimi buluyorum çünkü..

Bazı konularda çok zıt düşünüyor da olsam her zaman destekleyeceğim tek islam alimidir.

Ben oruc tutmayla arınabileceğime inanmıyorum.Ama ramazan ayı ve oruc rituelini severim.Oruc konusunda pek başarılı değilim.Çünkü niyetli olduğum zamanlar uykuda geçiriyorum günümü :)

ama tabii oruc tutmadığımda-ki genelde tutmuyorum-niyetli bir insanın yanında su bile içmem.

Sitelerde Paylaş

sizin inanciniz madem yok anlamadigim islamdan ne istiyorsunuz kim sizi zorla dove dove oruca zorluyor birimi var oyle yapan siz turkiyenin kiymetini bilin tahat rahat ateistin diyorsunuz siteniz bile var sizin gibileri irana arabistana surecenki gor o zaman gikiniz cikiyormu burasi turkiye falan diye yazarken haklisiniz esasinda turkiye gibi baska rahat edeceginiz ulke yok sizin muluman ulke olarak

Evet oruç tutanı dövmüyorlar ama toplumun bazı kuralları vardır ve eğer oruç tutmadığımız bilinirse biz de bu kurallardan nasibimizi alıyoruz.Genelde ateistler her yerde ben ateistim diyemez ancak kendi çevresinde bu bilinebilir çünkü kimin ne yapacağı belli olmaz.Bu sözlerine şaşırdım sen galiba Türkiye'yi İstanbul'dan ibaret sanıyorsun.Müslüman olmayanın nefes almasının işkence olduğu şehirler de var.

Sitelerde Paylaş

aslında orucun amacı kötülüklerden uzaklaşmaktır...

yani kötülük etmeyen her kişi oruçludur...

kötülük ettiğinizde orucunuz bozulur...

hemen tövbe edip yani kötülükten vazgeçip oruca devam etmelidir...

ramazan orucu bu gerçek orucun bir denemesi ve alıştırması gibidir...

ramazan gerçekten hoş bir aydır...

ramazan orucuda öyle zevkli bir ritüeldir...

ATİK-VALDE’DEN İNEN SOKAKTA

Nihad Sami Banarlı’ya

İftardan önce gittim Atik-Valde semtine,

Kaç def’a geçtiğim bu sokaklar, bugün yine,

Sessizdiler. Fakat Ramazan mâneviyyeti

Bir tatlı intizâra çevirmiş sükûneti;

Semtin oruçlu halkı, süzülmüş benizliler,

Sessizce çarşıdan dönüyorlar birer birer;

Bakkalda bekleşen fıkarâ kızcağızları

Az çok yakından sezdiriyor top ve iftarı.

Meydanda kimse kalmadı artık bütün bütün;

Bir top gürültüsüyle bu sâhilde bitti gün.

Top gürleyip oruç bozulan lâhzadan beri,

Bir nurlu neş’e kapladı kerpiçten evleri.

Yârab nasıl ferahlı bu âlem, nasıl temiz!

Tenhâ sokakta kaldım oruçsuz ve neş’esiz.

Yurdun bu iftarından uzak kalmanın gamı

Hadsiz yaşattı rûhuma bir gurbet akşamı.

Bir tek düşünce oldu tesellî bu derdime;

Az çok ferahladım ve dedim kendi kendime:

“Onlardan ayrılış bana her an üzüntüdür;

Madem ki böyle duygularım kaldı, çok şükür.”

yahya kemal

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Oruc tutmanın tek bir faydası olabilir o da toplumdaki açların halinden anlıyabilmek için onların makosenlerini giymeye çalışmak.

Fakat zamanla toplumsal bir gösteriye çevrilmiş.Şimdilerde ramazanlar yemekteyiz programının mahhalle arasındaki halinden öteye geçmiyor.

İnsanlar iftar davetleriyle değişik yemeklerle gösteriş yaparlar çoğu zaman.

Yenen mükellef yemeklerle sağlığı bozmak ise cabası.

Nerde kaldı açın halinden anlamak.

Sitelerde Paylaş

Kireç

Oruç ilk olarak Avesta da geçmektedir.Ve amaç maddi evrenin yaratılması ile bozulun insan-tanrı birlikteliğini tekrar sağlamak için nefis başta olmak üzere kötü güçlerle mücadele etmektir.

Kuran da bunu desteklemektedir.Sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi.....fakat müslümanlarda (istisnalar hariç) bu tarz bir oruç görülmez.Müslümanların orucu şekilcilikten öteye geçmez kötü güçler ile mücadele bir yana tam tersi kötülüğe yol açar.Budistlerin Hinduların mazdeklerin orucu içsel temizlenme yolunda bir adımdır.Ya müslümanların orucu manası olmayan bir eziyet bireyin topluma toplumun topluma kulluğundan başka birşey değil.Oysaki oruç içsel temizlenme ise eğer herşeyden önce bireysel olmalı özgürleştirici olmalı.Toplumsal ayin şeklinde olmamalı.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

güncelleyelim.

birileri dara düşmüş gibi. ezan okundu forumda kelle sayısı arttı hea

Sitelerde Paylaş

Ramazanda inanmadıgını söylemek bence iyi bir şey degil..Ben çevremdeki herkese inancımın farklı oldugunu söyledim..Ateist degilsindir ama diyenlere neden dedim.Ateistler kötü mü diye sordum..Hiç beklemediğim insanlardan tepkiler aldım..Hani bunlar universite bitirip işlerinde kariyer yapmış insanlar degilde halktan birileri olsa şaşırmıycam..Ama bir eczacı ben herkese saygı gösteririm ama Ateistlere asla saygım olmaz dediğinde neden diye sormak istiyorsun..ama soramıyorsun çünkü ortamdaki herkes onunla aynı fikirde ..Birden ortamı gerip tepkileri çekmek hiç hos olmuyor..Herkes senden uzak duruyor.Yaratıkmışsın gibi..

Şimdide ramazan geldi..Ailemdekilerın hepsi oruçlu..Benim tutmadıgımı biliyorlar ama yanlarında hiç bir şey yemem içmem..Dün yemek için dısarı çıktım bir baktım kardeşimde benimle geliyor..Ben yemek yiycem gelme dedim, benim için farketmiyor sadece su içme yeter dedi..İyide ben yemegimi rahat yemek istiyorum beni neden sıkıntıya sokuyorsun,gelme işte dediğimde tepki verdi..Ve gelmedi.Bir yandan içim sızladı o yemegi yemedim ..Sanki yanlıs bir şey yapmışım gibi hissettim... Bazen acaba onlar dogruda biz mi yanlışız diyorum.

tarihinde Pandora tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ramazanda inanmadıgını söylemek bence iyi bir şey degil..Ben çevremdeki herkese inancımın farklı oldugunu söyledim..Ateist degilsindir ama diyenlere neden dedim.Ateistler kötü mü diye sordum..Hiç beklemediğim insanlardan tepkiler aldım..Hani bunlar universite bitirip işlerinde kariyer yapmış insanlar degilde halktan birileri olsa şaşırmıycam..Ama bir eczacı ben herkese saygı gösteririm ama Ateistlere asla saygım olmaz dediğinde neden diye sormak istiyorsun..ama soramıyorsun çünkü ortamdaki herkes onunla aynı fikirde ..Birden ortamı gerip tepkileri çekmek hiç hos olmuyor..Herkes senden uzak duruyor.Yaratıkmışsın gibi..

Şimdide ramazan geldi..Ailemdekilerın hepsi oruçlu..Benim tutmadıgımı biliyorlar ama yanlarında hiç bir şey yemem içmem..Dün yemek için dısarı çıktım bir baktım kardeşimde benimle geliyor..Ben yemek yiycem gelme dedim, benim için farketmiyor sadece su içme yeter dedi..İyide ben yemegimi rahat yemek istiyorum beni neden sıkıntıya sokuyorsun,gelme işte dediğimde tepki verdi..Ve gelmedi.Bir yandan içim sızladı o yemegi yemedim ..Sanki yanlıs bir şey yapmışım gibi hissettim... Bazen acaba onlar dogruda biz mi yanlışız diyorum.

Tarzınız yanlış.

Dindeki bütün saçmalıkları açık açık söylüyorum.

Bazen dalga bile geçiyorum

Bugüne kadar kimse bana ateist misin demedi ama

Bence siz de böyle yapın.

Ateist olduğunuzu söylemeden tüm saçmalıkları onların yüzüne çarpın.

Size hor bakacaklarına salak durumuna düşerler.

tarihinde MisterAtheist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...