Jump to content

akşam ezanı neden hızlı okunur..

Recommended Posts

akşam ezanının neden hızlı okunduğunu biliyor muydunuz..

islam inancına göre kıyamet akşam kopacağı içinmiş bu acele..

son bir namaz kılayımda bonus puan alayım allahcan'dan diye yapılan bir uygulama demek ki..

yoksa ezanı okuyanın kaçacak bir yeri yok, taş üstünde taş kalmayacak değil mi..

tabi aranızdan bazı uyanık ateistlerin eleştirel sorgulamalarını duyar gibiyim..

ula goddar, türkiye de akşam okunurken, meksika da öğle okunuyor nasıl olacak derseniz..

bende size taksit taksit kopacak kıyamet derim vardır bir hikmeti..

ya da güneşi bir anda söndürür, dünyadaki bütün imamlar akşam oldu sanıp aynı anda akşam ezanı okur..

tamam çok saçma oldu kabul..

e ne yapalım konu islam..

Sitelerde Paylaş

akşam ezanının neden hızlı okunduğunu biliyor muydunuz..

islam inancına göre kıyamet akşam kopacağı içinmiş bu acele..

son bir namaz kılayımda bonus puan alayım allahcan'dan diye yapılan bir uygulama demek ki..

yoksa ezanı okuyanın kaçacak bir yeri yok, taş üstünde taş kalmayacak değil mi..

tabi aranızdan bazı uyanık ateistlerin eleştirel sorgulamalarını duyar gibiyim..

ula goddar, türkiye de akşam okunurken, meksika da öğle okunuyor nasıl olacak derseniz..

bende size taksit taksit kopacak kıyamet derim vardır bir hikmeti..

ya da güneşi bir anda söndürür, dünyadaki bütün imamlar akşam oldu sanıp aynı anda akşam ezanı okur..

tamam çok saçma oldu kabul..

e ne yapalım konu islam..

Bence kıyamet geldiğinde her yerde istisnasız akşam oluyordur.

Sitelerde Paylaş

Kıyametle ilgisi yok.

Akşam ezanları hızlı okunur, özellikle de ramazanda.

Neden?

Çünkü imam bir an evvel yemek yemek istemektedir.

Bu da gayet insani birşey.

Calisan insanlar bir an önce mesainin bitmesini ister,hocanin ki de o mesele.Hocalarin iside allah icin degil devletten maas almak icin zaten...

Sitelerde Paylaş

Akşam ezanı hızlı okunuyor, çünkü biz kuzey yarım küredeyiz, gündüzden akşama geçiş yavaştır... oysaki ekvatora yakın bölgede gündüzden akşama geçiş çok seri olmaktadır... Şimdi gündüz, şimdi akşam...

O nedenle akşam ezanı hızlı okunur... Asli gerekçesi budur... Ve gece gündüz süreleri neredeyse birbirine eşittir...

Ha ama sor en hakiki tarihsel bilinçaltı gerekçesi nedir diye:

Çabuk olun güneş batıyor, batmadan önce bir kere daha secde edin ona!!!!

Kıyamet falan hikaye, koca bir yalan...

Sitelerde Paylaş

Akşam ezanı hızlı okunuyor, çünkü biz kuzey yarım küredeyiz, gündüzden akşama geçiş yavaştır... oysaki ekvatora yakın bölgede gündüzden akşama geçiş çok seri olmaktadır... Şimdi gündüz, şimdi akşam...

O nedenle akşam ezanı hızlı okunur... Asli gerekçesi budur... Ve gece gündüz süreleri neredeyse birbirine eşittir...

Ha ama sor en hakiki tarihsel bilinçaltı gerekçesi nedir diye:

Çabuk olun güneş batıyor, batmadan önce bir kere daha secde edin ona!!!!

Uydurma uydurukçu, akşam zaten güneş battıktan sonra okunur

Sitelerde Paylaş

Afrodit..tam olarak, inandığın şeyleri söylermisin?

müslümanım diyorsun ama, islam inançlarını reddediyorsun.

Bu işleri ya ben bilmiyorum ya da siz.

Müslümanlık neymiş, anlat bana..

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Afrodit..tam olarak, inandığın şeyleri söylermisin?

müslümanım diyorsun ama, islam inançlarını reddediyorsun.

Bu işleri ya ben bilmiyorum ya da siz.

Müslümanlık neymiş, anlat bana..

Müslümanım 1

İslam inancı diye birşey olamaz 2

Hiç bir şeyi reddetmiyorum 3

Neyi bilip bilmediğimiz kendimizi bağlar 4

Müslümanlık anlatılmaz 5

Arkası yarın 6

Sitelerde Paylaş

Sen cidden şahsına münhasır bir jadısın :)

Pagansın anladık :)

Hayır demek istediğim,sen demişsin ki akşam ezanı hızlı okunur çünkü güneş batmadan önce ona birkez daha secde edin der. Birde akşama giriş süreçlerinin uzunluğundan falan bahsetmişsin

Akşam ezanı güneş ufukta kaybolduktan sonra okunur, namazda ondan sonra kılınır. Yani artık güneş batmıştır, ona bir kez daha secde edilemez, artı akşam vaktinin uzunluğu veya kısalığıda güneş battıktan sonra önemini kaybeder, zira artık geceye girilmiştir. Resemen ama resmen kafandan uydurmuşsun yani, bak kafandan diyorum çünkü kabalaşmak istemiyorum :)

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

uydurmuşsun yani, bak kafandan diyorum çünkü kabalaşmak istemiyorum :)

Yok zaten kabalaşmadan da neremden uydurduğumu gayet net ima etmiş oldun :)

Güzelim, güneşe hoşçakal deme ardından ağıt yakma seremonisidir bu. Akşam ezanı karanlıkta değil, aydınlıkta okunur...

Hızlı okunmasının gerekçesinin de çıkış ülkesindeki gündüzden akşama dönüşün hızlı olmasından kaynaklandığını zaten belirttim...

Özetle namaz gün içinde zamana yayılmış değil, güneşe (ve onun aydınlığına) endeksli bir ritüeldir. Ufak sapmalar olsa bile...

Orucu düşün, o görünürken yemek yenmez, ta ki göz teması biter anca sana beslenmeye izin çıkar...

Bir kral düşün, halkı o yataktan kalktığı andan odasına gidene kadar yemek yemeyeceksin...

Artık daha nasıl izah edeyim düşüncemi bilemiyorum...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...