Jump to content

Atatürk milliyetçiliği nedir? Neye yarar?

Recommended Posts

• İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atatürk milliyetçiliği bugün Atatürk'ün kendisi sağ olsa ortadan kaldıracağı milliyetçiliktir.

Statik bir düşünceyi tehlikeli gören, değişmeyenler ya yıkılmalı ya da zorla değiştirilmelidir diyen birisidir.

Bunu O'nun sözlerinle açıklayalım :

Ben, manevi miras olarak, hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar."

Kemal Atatürk.

Bunu din için söyledi lakin salt din için söyledi dersek bu söz öbeğinin alanını daraltmış oluruz. O bakımda Atatürk'ün bu sözü durağanlaşmış, kireç tutmuş her düşünce içindir. Buna millyetçilik de dahildir.

Sitelerde Paylaş

Atatürk milliyetçiliği bugün Atatürk'ün kendisi sağ olsa ortadan kaldıracağı milliyetçiliktir.

Statik bir düşünceyi tehlikeli gören, değişmeyenler ya yıkılmalı ya da zorla değiştirilmelidir diyen birisidir.

Bunu O'nun sözlerinle açıklayalım :

Ben, manevi miras olarak, hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar."

Kemal Atatürk.

Bunu din için söyledi lakin salt din için söyledi dersek bu söz öbeğinin alanını daraltmış oluruz. O bakımda Atatürk'ün bu sözü durağanlaşmış, kireç tutmuş her düşünce içindir. Buna millyetçilik de dahildir.

Sence milliyetçiliğin dinamik formu ne?

Sitelerde Paylaş

Sence milliyetçiliğin dinamik formu ne?

Millyetçiliğin dinamik forumu yoktur, Cumhuriyet kurulduğu zaman toplumun çalışma hızını ve kendisine olan güvenini arttırmak için o dönem konulmuş bir ilkedir Atatürk milliyetçiliği.

Lakin çok uluslu toplumlarda bu gömlek buraya uymaz. Tek uluslularda sorun çıkarmaz bizse tarih boyunca çok kültürlü bir yapıyı beraberimizde aldık da getirdik, Asya'dan buraya gelirken üzerimizde Çin kokusu, Hindistan kokusu vardı, Avrupa'dan buraya göçerken üzerimizde hala Rum kokusu, Sırp, Arnavut kokusu duruyordu. Arnavut ciğerimiz, Arnavut kaldırımımız, Kürt inadımız, Ermeni ve Rum mimarimizle geldik Avrupa'dan buraya.

Hal böyleyken Türk milliyetçiliği Mhp'ye bırakılınca olan Türkler ve Kürtler'e oldu. Türki milliyetçilik Kürdi milliyetçiliği çıkardı bu terörizme kadar gitti, hem Türkler öldü hem Kürtler Pkk dolayısıyla oradaki yatırımı temelli kaybetti kazanan yine siyasilerin cebi oldu.

Sitelerde Paylaş

Atatürk milliyetçiliği bu toprakları işgalden kurtarmış, bu milleti yok olmaktan kurtarmıştır.

Bunu tabiki ezmeler ve Türk olmayanlar beğenmeyecektir. Bunu garipsemeyin.

Milli mücadele olmasaydı İngilizler biraz tazminat cezası kesip gidecekti (her savaşı kaybeden ülkenin ödediği savaş tazminatı). Bugünkü sınırlarda bir Türkiye kurulmasını zaten istiyorlardı. O yüzden güney cephesinde Arap sınırında durup daha ilerlemişlerdi. Halbuki birkaç haftada güney cephesi ordusunu ezmişlerdi. DAha da gidebilirlerdi. Ama planları Türkiye'nin kurulmasıydı. Tek talepleri İttihat Terakkinin tasfiyesiydi. Ama Milli Mücadele başlayınca Sevr gözdağı verildi. Aslında Milli Mücadele Sevr'e tepki değildir. Sevr'den önce başlamıştır. Sevr Milli Mücadele'ye tepkidir. Yani MKA birşey yapmasaydı da bu ülke zaten aynı sınırlarında devam edecekti.

Sevan Nişanyan - Yanlış Cumhuriyet kitabını al oku. Dikkat et Kemalizmin Turan Dursun'udur kendisi. İmanını yıkar.

Sitelerde Paylaş

Milli mücadele olmasaydı İngilizler biraz tazminat cezası kesip gidecekti (her savaşı kaybeden ülkenin ödediği savaş tazminatı). Bugünkü sınırlarda bir Türkiye kurulmasını zaten istiyorlardı. O yüzden güney cephesinde Arap sınırında durup daha ilerlemişlerdi. Halbuki birkaç haftada güney cephesi ordusunu ezmişlerdi. DAha da gidebilirlerdi. Ama planları Türkiye'nin kurulmasıydı. Tek talepleri İttihat Terakkinin tasfiyesiydi. Ama Milli Mücadele başlayınca Sevr gözdağı verildi. Aslında Milli Mücadele Sevr'e tepki değildir. Sevr'den önce başlamıştır. Sevr Milli Mücadele'ye tepkidir. Yani MKA birşey yapmasaydı da bu ülke zaten aynı sınırlarında devam edecekti.

Sevan Nişanyan - Yanlış Cumhuriyet kitabını al oku. Dikkat et Kemalizmin Turan Dursun'udur kendisi. İmanını yıkar.

Ben tarihçi değilim fazla bilmem. ingilizlerin ne düşündüğü de umurumda değil.

Gözdağıymış falan bunu neye dayanarak iddia ediyorsun, padişah imzayı atmışmı atmış, Niyetlerinin pek iyi olduğu söylenemez. 1. dünya savaşı sonrası bize şimdiki gibi bağımsız bir ülke vereceklerini sanmıyordun heralde. Hem gözdağı olsa da ne farkeder ki, bu milli mücadeleyi onursuzlaştırırmı..

Nişanyanın adında meymenet yok zaten türkler ve milli mücadele hakkında zehirden başka ne yazabilir..

Sitelerde Paylaş

Nişanyanın adında meymenet yok zaten türkler ve milli mücadele hakkında zehirden başka ne yazabilir..

Doğru, çünkü doğma büyüme buralı olsalar da "yabancılar" bir kural olarak Türkler hakkında sadece iftira yazabilirler.

Sitelerde Paylaş

Ben tarihçi değilim fazla bilmem. ingilizlerin ne düşündüğü de umurumda değil.

Valla istersen tam tarihi ve gazete ismini de yazayım şuraya: Zamanında İsmet Paşa ''Savaşı İngilizler başlattı, İngilizler bitirdi'' demiş. Karabekir'in anılarına bakarsak, Mustafa Kemal'in de İngilizlerin savaşmaya pek niyeti olmadığını önceden kestirdiğini görüyoruz.

Senin umurunda olmayabilir ama bayağı bir umursayanı olmuş o dönem :)

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Ludwig,Sana bin kellim yazdim.

Bu ülkeyi kazanirken benimle olmayip,götü kurtarmak icin siginanlar en fazla vatandaslik diplomasi alabilir.

Ülkeye adini can verip can alanlar verir.

Türkiye :Neden Türkiye,1071 de bizansin 220,000 kisilik ordusuna kapisan 40,000 Türktü.Savasi kazanip adimizi koymamiz en tabii hakkimizdir.

kimse ne sorabilir,nede sorgulayabilir.

Ingilizler kurduklari ülkeye Ingiltere

Firansizlar kurduklari ülkeye Firansa

Ispanyollar kurduklari ülkeye Ispanya

Japonlarda kurduklari ülkeye Japonya deye ad vermislerdir.

Hicbir millet aldigi topraklarin üstüne bir baskasinin adini vermemistir vermezde.

Eger adinla bir topragin anilmasini istiyorsan zamaninda GÖTÜNÜ sihip elindekini koruyacaktin,götün sihisdimi oraya buraya iltica etmeyip bileyini gullanacaktin.

Ben Almanyada Nieper fabrikasinda calisiyorum.

Örnegin 40 yil calistim,sonunda gittim patrona,ben burda 40 yildir calisiyorum,su fabrikanin Isminin NiEPER son iki harfini atacan benim adimin TOLONBEG in son iki harfini koyacan yani NIEPER NIEP-EG olacak desem,adam bana neder biliyormusun?HASSIKTIRLAN SALAK.

Namusunla calisiyorsan calis,yoksa gicina dekmeyi yersin.

Bazi akli azlar Amarikayi örnek gösterirler.

Be GABCIKAGIZLILAR,Amerikayi kuran bir kök degilki

Ingilizi

Almani

Ispanyolu

Fransizi

Portekizlisi

Danimarkalisi

Avustiryalisi

Polonyalisi

Isvec

Norvec

Finlandiyalisi ve dahalari hepsi birlikte kurdular o ülkeyi,bu nedenle ABD dendi adina.

Sen Rusyada rahat durmadigindan,yahutta sihiyi görünce götü sihip carpisip ülkeni koruyacagina kac gel hududa yalvar yakar alin iceri.

Sonrada guyrigini kaldir ve benide ortak say.

Adama baska kapiya derler.

Biz basbakan ,ireisi cumhur olma hakki bülem veriyoruz.

Komsumuzda BEKCI bilem olamiyor senin kök gardaslarin.

USLU ol.

USLU USLU otur.

Yemek verilen tabaga yedikten sonra pisleme ,EMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

Sonra gicinda Yavuzun yüzünde cihan cibandan cihar , SIR PENCE cibanimiydi neydi?:-)))))).O cibandanda gurtulus yoh:-))))).Bilmem büliysenmi.

Bizki Türk olarahdan CEK ederken Bizanslan

Kürt dagin tepesinden bakiyordu bu inekler napiyor deye

Gürcü

Laz

Cerkez

Abaza

Arnagut

Arap

Ermeni

Rum yoktu piyasada daha.

HAS DU Verstanden,

KAPITO

Niyente KAPITO

Ortah ad alabülmek icin ,emegin,yemegin,gaymenin,gücün,canin ortah goyulmasi gerek.

yohsa yohhhhhhhdur.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Anayasa'yı aç oku Atatürk kaldı mı kalmadı mı görürsün? Seni yöneten devlet Kemalizm ideolojisindedir. Sen ölüp gidersin ama Atatürk, Türkiye var oldukça olacak.

Ancak bu süreklilik konusunda bazı şüphelerim var.Örneğin sivil ve askeri bürokrasi ile ekonomiğe hakim olanların başka planları olduğunu görüyorum.Halk ta artık değişti.Örneğin Türkiye'nin bölünmesine tepki çıkacağını sanmıyorum.Hatta halk ta artık bölünmeden yana.Laiklik de artık sadece yasalarda kaldı.

Gelişmeler nasıl olur zaman ne gösterir bilemiyorum.

tarihinde Jeet Kune Do tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Valla istersen tam tarihi ve gazete ismini de yazayım şuraya: Zamanında İsmet Paşa ''Savaşı İngilizler başlattı, İngilizler bitirdi'' demiş. Karabekir'in anılarına bakarsak, Mustafa Kemal'in de İngilizlerin savaşmaya pek niyeti olmadığını önceden kestirdiğini görüyoruz.

Senin umurunda olmayabilir ama bayağı bir umursayanı olmuş o dönem :)

Yaz bakalım şu gazete ismini ve tam tarihini. Bakalım öyle bir söz varmıymış.

Sitelerde Paylaş

Gidin şimdi köylere okul yapmakla uğraşın. :)

O köylere okul yapmakla uğraşıyor ,peki sen ne ile uğraşıyorsun ne yapıyorsun ????

Marksist terminoloji çöplüğü olmuş zavallı bir ruh hastası olmaktan,sağa sola küfürler yağdırmaktan,anasına avradına küfrettiğin insanların arasına dönebilme yüzsüzlüğünü göstermekten başka bir özelliğin var mı ? Topluma ne veriyorsun,üretime ne katıyorsun ? Partili misin,örgütlü müsün ? Hiç işte ruh sağlığı bozuk bir klavye devrimcisisin hepsi bu ...İşin gücün yapacağız,edeceğiz,yıkacağız,yakacağız lafları,yani palavra..Hani pratik,hani somutluk ???

Deniz'lerin 1969 yılında Zap Suyu üzerine inşa ettikleri köprü nasıl ki sadece nehrin iki yakasını değil iki halkı birleştiren bir köprü olduysa o okul da halkların kaynaşmasına hizmet edecek ve okul olmaktan daha öte anlamlar taşıyacaktır.

Hiçbir halt yediğin yok bari insanlara gölge etme...Klavye devrimcisi senii,yürüüüüüüüü....

Sitelerde Paylaş

Ben PKK'yı pek sevmem. Ama devleti daha çok sevmem.

Devrim dağdan değil şehirlerden, metropollerden yapılır.

Önce küçük birlikler kurularak öncü savaşı verilir ve halkın memnuniyetsizliği ile devlet arasındaki suni denge bozulmaya çalışılır. Bunda başarılı olunduğu ölçüde öncü savaşının taraftarı artar ve bu bir halk savaşına dönüşür. Metropollerde, emekçi mahallelerinin yaygın olduğu yerlerde kurtarılmış bölgeler oluşturulur. Barikat savaşları verilir. Sonunda da ülkenin ekonomik ve siyasi krizinin çakıştığı bir anda tüm emekçiler ayaklandırılır ve devlet iktidarı parçalanır. Bu süreçte bol bol grevler, mitingler, iş yeri ve üniversite işgalleri v.b. de tertiplenir elbette. İş yerlerinde işçi denetiminin sağlanmasını sağlayan ataklar, sendikaların mücadelecilik kazanması ve özyönetim pratiklerinin bugünden uygulamaya sokulması da son derece önemlidir. Öte yandan devrimci bir alt kültür yaratılması ve bu kültürün ürettiği devrimci bir rol modelin gençlere özendirici bir örnek olarak sunulması da hayati önemdedir.

evet dediklerin olduktan sonra Sovyetlerde olduğunu gibi açlık,sefalet,katliamlar ve Kapitalizme dönüş,

Hiç geçmişe bakmadan konuşuyosun, Bu Marksizm hakikaten zehir ya, bi girdimmi beyinlere, felç ediyo gerçekten,

Siz marksizmden,sosyalizmden bağımsız bir hayat, bir felsefe, bir yaşam tarzı düşünümezmisiniz?

Sitelerde Paylaş

O köylere okul yapmakla uğraşıyor ,peki sen ne ile uğraşıyorsun ne yapıyorsun ????

Marksist terminoloji çöplüğü olmuş zavallı bir ruh hastası olmaktan,sağa sola küfürler yağdırmaktan,anasına avradına küfrettiğin insanların arasına dönebilme yüzsüzlüğünü göstermekten başka bir özelliğin var mı ? Topluma ne veriyorsun,üretime ne katıyorsun ? Partili misin,örgütlü müsün ? Hiç işte ruh sağlığı bozuk bir klavye devrimcisisin hepsi bu ...İşin gücün yapacağız,edeceğiz,yıkacağız,yakacağız lafları,yani palavra..Hani pratik,hani somutluk ???

Deniz'lerin 1969 yılında Zap Suyu üzerine inşa ettikleri köprü nasıl ki sadece nehrin iki yakasını değil iki halkı birleştiren bir köprü olduysa o okul da halkların kaynaşmasına hizmet edecek ve okul olmaktan daha öte anlamlar taşıyacaktır.

Hiçbir halt yediğin yok bari insanlara gölge etme...Klavye devrimcisi senii,yürüüüüüüüü....

Üretime katkım mı ne? Ben de işçiyim, çalışıyorum sürekli. Sabah 8'den akşam 8'e kadar işteyim. Katkım var yani, merak etme. Çalıpşmaya başladığımdan beri de sosyalizmin ne kadar yakıcı bir gereksinim olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Bana zamanında burada, ''Şimdi baba parası yiyorsun, yrın hayata atılınca bu gençlik hezeyanı geçer'' türünden cümleler kuran tüm o.çocuklarına da kocaman küfürler ediyorum her gün.

Anasına avradına sövdüklerimin arasına dönüyorum, onlar da kabul ediyor. Eğer ortada bir yüzsüzlük varsa sence kimde? Tekrar düşün... Konuyu da kişiselleştirme. Hepinize söverim, sonra da gelir yazarım. Hiçbir şey yapamazsınız. Zaten yapamıyorsunuz da. Kendi kendine kudur şimdi. Zavallı...

Küfür eden pek çok kişi geri dönüyor ve yazıyor. Ben de ettiğim küfürlü başlıkları silip geldim ve geldiğimden beri küfür etmedim. Senin gibiler beni tahrik etmelerine rağmen. İleti ve konularımı tümden silmelerini istedim, yapmadılar. Madem adımı buradan kurtaramayacağım, o zaman gelip mücadele ederim, yazarım. Benim olayım bu. Sen anlamazsın. Kendi işine bak.

İşçiyim. Süresiz sözleşmeli personelim. Bu yüzden siyasi bir örgüte üye olmam yasak. Ha bu beni engeller mi? Elbette engellemez. Ama engelleyen başka birşey var. Boş vaktim yok. Kapitalist düzen beni günde 12 saat çalıştırıyor. Eve geldiğimde zaten çoktan hava kararmış oluyor. Ve çok yorgun oluyorum. Şimdilik elimden sadece intenette fikir yaymak geliyor. Ki bu da az birşey değildir. Ben devrimciliğimi senin gibi şuursuzlara kanıtlamak zorunda değilim.

Bu düzeni yıkacağız. Çünkü biz devrimciler yıkmazsak islamcılar yıkacak. Ve biz eninde sonunda mutlaka yıkacağız. Bunun için şimdiden elime silah alıp sokağa çıkmam gerekmiyor. Sen hiçbir şey bilmiyorsun. Önce belli bir kitlesellik ve toplumda ideolojik hegemonya kurulur. Bu da anlatmakla, haklılığını kabul ettirmekle, ikna etmekle olur en başta.

Denizler Zap Suyu üzerine köprü inşa ederken amaçları o bölgedekiş çocukları Türklük içerisinde asimile edip burjuva devlete bağlamak değil, Kürt hareketini canlandırarak devrime yöneltmek idi. Mesele okul yapıp yapmamakta değil, okulu yapmaktan neyi amaçladığında. Kafan basmıyor mu? Yoksa bana ne okul yapmanızdan? Bir roketlik işi var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...