Jump to content

Atatürk milliyetçiliği nedir? Neye yarar?

Recommended Posts

evet dediklerin olduktan sonra Sovyetlerde olduğunu gibi açlık,sefalet,katliamlar ve Kapitalizme dönüş,

Hiç geçmişe bakmadan konuşuyosun, Bu Marksizm hakikaten zehir ya, bi girdimmi beyinlere, felç ediyo gerçekten,

Siz marksizmden,sosyalizmden bağımsız bir hayat, bir felsefe, bir yaşam tarzı düşünümezmisiniz?

Sovyetlerde açlık ve sefalet mi varmış? :lol:

Nasılsa artık yok ya, arkasından istediğiniz gibi atıp tutarsınız değil mi?

Kurt kocayınca köpeklere maskara olurmuş.

Sovyetler sosyalizme geçmeye uğraşan ama geçemeyen yarı-sosyalist bir ülkeydi. Çünkü sosyalizm, tanımı gereği üretenlerin yönettiğini bir düzendir. Sovyetlerde ise bürokratlar yönetti. Bu yüzden yozlaştı ve dağıldı. Ben bürokratik olmayan, özgürlükçü bir sosyalizmi savunuyorum. Geçmişi aynen tekrar etmek gibi bir düşüncem yok. Neyi savunduğumu tam bilmeden beni yargılamaya kalkıyorsun. Bu da amacının anlamak değil yaftalamak olduğunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Rus erkekler dudaktan öpüşüyormuş. Marksizm bir illettir. Eşcinselliğe özendirir.

Marksizm gelmeden evvel böyle bir adetleri yok muymuş?

Marksizm gittiğinde de bu adet devam etmemiş mi?

Marksizmle ne alakası var?

Ayrıca isteyen istediğiyle istediği gibi öpüşür, sana ne?

Ben Lenin'le öpüşürdüm mesela. B)

Sitelerde Paylaş

Marksizm bir illettir. Fredy yazık sana. Bir tanıdığım marksizm veba yayıyormuş demişti. Hakkatten vebalı bir marksist gördüm.

Benimde yüzümde dört tane sivilce çıktı. Önce böcek falan ısırdı sandım ama şimdi tekrar düşününce... Marksizmden mi oldu acaba?

Ayyy, çok marksistim ben, çocuğum olur mu ki ilerde? Kuyum ıslanır mı? Çok endişeleniyorum.

Nasıl bırakacağım bu marksizmi? Tedavisi var mı?

Sitelerde Paylaş

Benimde yüzümde dört tane sivilce çıktı. Önce böcek falan ısırdı sandım ama şimdi tekrar düşününce... Marksizmden mi oldu acaba?

Ayyy, çok marksistim ben, çocuğum olur mu ki ilerde? Kuyum ıslanır mı? Çok endişeleniyorum.

bence sivilcelerin kafayı marksizm denilen illetle bozduğun için çıkmış olabilir.

Sitelerde Paylaş

Freddy gel hak yoluna kapitalist yapalım seni, daha bi refah içinde yaşacayaksın bak emin ol... :lol:

Sitelerde Paylaş

Freddy gel hak yoluna kapitalist yapalım seni, daha bi refah içinde yaşacayaksın bak emin ol... :lol:

Beni burjuva yaparsan kapitalizmi savunurum. Ciddi söylüyorum bunu. Çünkü sosyalizm işçi sınıfının ideolojisidir. Ben burjuva olursam niye sosyalizmi savunayım ki? Salak mıyım? Ama işçi iken kapitalizmi savunmak da benzer bir salaklık. İşçi kardeşlere duyurulur.

Sitelerde Paylaş

Beni burjuva yaparsan kapitalizmi savunurum. Ciddi söylüyorum bunu. Çünkü sosyalizm işçi sınıfının ideolojisidir. Ben burjuva olursam niye sosyalizmi savunayım ki? Salak mıyım? Ama işçi iken kapitalizmi savunmak da benzer bir salaklık. İşçi kardeşlere duyurulur.

biraz akıllanıyosun sanki xD

Sitelerde Paylaş

Yaw zaten bir grup marksist'e biraz para ver ya batırırlar ya da kavga cıkarırlar. Tecrübeyle sabittir.

Sitelerde Paylaş

Valla istersen tam tarihi ve gazete ismini de yazayım şuraya: Zamanında İsmet Paşa ''Savaşı İngilizler başlattı, İngilizler bitirdi'' demiş. Karabekir'in anılarına bakarsak, Mustafa Kemal'in de İngilizlerin savaşmaya pek niyeti olmadığını önceden kestirdiğini görüyoruz.

Senin umurunda olmayabilir ama bayağı bir umursayanı olmuş o dönem :)

karabekir ve inönü

ne kadar güvenilirdir acaba...

Sitelerde Paylaş

Üretime katkım mı ne? Ben de işçiyim, çalışıyorum sürekli. Sabah 8'den akşam 8'e kadar işteyim. Katkım var yani, merak etme. Çalıpşmaya başladığımdan beri de sosyalizmin ne kadar yakıcı bir gereksinim olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Bana zamanında burada, ''Şimdi baba parası yiyorsun, yrın hayata atılınca bu gençlik hezeyanı geçer'' türünden cümleler kuran tüm o.çocuklarına da kocaman küfürler ediyorum her gün.

Anasına avradına sövdüklerimin arasına dönüyorum, onlar da kabul ediyor. Eğer ortada bir yüzsüzlük varsa sence kimde? Tekrar düşün... Konuyu da kişiselleştirme. Hepinize söverim, sonra da gelir yazarım. Hiçbir şey yapamazsınız. Zaten yapamıyorsunuz da. Kendi kendine kudur şimdi. Zavallı...

Küfür eden pek çok kişi geri dönüyor ve yazıyor. Ben de ettiğim küfürlü başlıkları silip geldim ve geldiğimden beri küfür etmedim. Senin gibiler beni tahrik etmelerine rağmen. İleti ve konularımı tümden silmelerini istedim, yapmadılar. Madem adımı buradan kurtaramayacağım, o zaman gelip mücadele ederim, yazarım. Benim olayım bu. Sen anlamazsın. Kendi işine bak.

İşçiyim. Süresiz sözleşmeli personelim. Bu yüzden siyasi bir örgüte üye olmam yasak. Ha bu beni engeller mi? Elbette engellemez. Ama engelleyen başka birşey var. Boş vaktim yok. Kapitalist düzen beni günde 12 saat çalıştırıyor. Eve geldiğimde zaten çoktan hava kararmış oluyor. Ve çok yorgun oluyorum. Şimdilik elimden sadece intenette fikir yaymak geliyor. Ki bu da az birşey değildir. Ben devrimciliğimi senin gibi şuursuzlara kanıtlamak zorunda değilim.

Bu düzeni yıkacağız. Çünkü biz devrimciler yıkmazsak islamcılar yıkacak. Ve biz eninde sonunda mutlaka yıkacağız. Bunun için şimdiden elime silah alıp sokağa çıkmam gerekmiyor. Sen hiçbir şey bilmiyorsun. Önce belli bir kitlesellik ve toplumda ideolojik hegemonya kurulur. Bu da anlatmakla, haklılığını kabul ettirmekle, ikna etmekle olur en başta.

Denizler Zap Suyu üzerine köprü inşa ederken amaçları o bölgedekiş çocukları Türklük içerisinde asimile edip burjuva devlete bağlamak değil, Kürt hareketini canlandırarak devrime yöneltmek idi. Mesele okul yapıp yapmamakta değil, okulu yapmaktan neyi amaçladığında. Kafan basmıyor mu? Yoksa bana ne okul yapmanızdan? Bir roketlik işi var.

Ha ha ha ha ...Sabah sabah beni çok güldürdün ..

Arkadaşın partisi yok,örgütü yok,sosyalizm için pratikte yaptığı hiçbir şey yok ama gelecek yakacak,yıkacak ve yeni bir düzen kuracak.Klavye devrimciliği de tam bu olsa gerek.

Belli bir kitleselliği ve toplumda ideolojik hegemonya kurmayı da girdiği her forumda insanlarla sürtüşmek,forumlarda ona buna ana -avrat çekmek olarak algılayan asosyal,sorunlu,yalnız bir ruh hastasısın sen freddie kabul et bunu.Bu şekilde hiç kimseye haklılığını kabul ettiremeyeceğin gibi kimseyi de ikna edemezsin.

Haaa bu arada devrimci olmak diye ayrı bir meslek mi var freeddie??? Yok efendim çalışıyormuş da yoruluyormuş da vakti kalmıyormuş da ,sanki dünya devrim tarihinin önde gelen isimleri çalışmıyordu,yorulmuyordu...Devrim olacaksa birgün, ona inananların fedakarlıklarıyla ,yorgunluklarıyla,terleriyle,kanlarıyla olacak..Senin gibi partisiz,örgütsüz,tembel klavye devrimcilerinin hezeyanlarıyla değil..

Sen buralarda bol bol laf üret,küfret..Ama laftan başka şeyler üreten insanlara terbiyesizlik yapma..

Sitelerde Paylaş

Atatürk milliyetçiliği denen şey, bildiğimiz milliyetçiliğin laiklik sosuna batırılmış halidir. Bunu modern bir paketle kitlelere sunarlar. Atatürk milliyetçiliği, yer yer ırkçılığa meyletse de aslında ırkçı değildir. Fakat asimilasyoncu ve militaristtir. Tepeden inmecidir. Cahil ve henüz sanayileşmemiş bir kütleyi zorla millet haline getirebileceğini sanar. Elitisttir. Feodaliteyi tasfiye edecek bir toprak reformu yapmak şöyle dursun, feodal ağalara milletvekilliği vererek millet idealini gerçekleştirebileceğini sanacak denli de cahildir. Milletini sevdiğini söylemesine rağmen milletine tepeden bakması ve sürekli milletinin ''yanlış yönelimlerine karşı'' askeri bir vesayete ihtiyaç duyması ile kendini ayırt ettirir. Darbeler ve kovuşturmalar Atatürk milliyetçiliğinin olmazsa olmazıdırlar. Bu anlayışta, demokrasi de sadece bir tiyatro oyunundan ibarettir.

Atatürk milliyetçiliği, sınıf ayrım ve çelişkilerinin üzerini örtmekte bir kılıf olarak da kullanılagelmiştir. Buna göre sınıfsız ve kaynaşmış bir millet vardır ortada ve milletin tüm kesimlerinin çıkarları birbirine bağlıdır. Gerici Türk sağının tipik argümanları... Atatürk milliyetçiliği, Osmanlı'dan kalma bürokrasinin kendini modernize ederek sürekli kılmasının ideolojisi olmuştur.

Herşeyden önce Atatürk mü Atatürk milliyetçiliğini başlatmış?

Atatürk ilkelerini benimseyenlerin izlediği bir yoldur o..

Atatürk milliyetçiliği hiçbir zaman gerçek anlamda bir milliyetçilik değildir.

Her TC vatandaşını Türk kabul eder bu milliyetçilik ve anayasamız. İsterseniz tekrar okuyunuz.

Atatürk milliyetçiliği budur.

Aslında bu en ideal bir milliyetçiliktir.

ABD milliyetçiliği de budur. Ve Amerikalılar ülkelerini bizden daha çok severler ve milliyetçidirler.

Yukardaki aptalca nitelendirmelere cevap vermeyi bile gerekli görmüyorum. Çünkü bir delinin hezeyanlarını yansıtıyor.

Sitelerde Paylaş

Milli mücadele olmasaydı İngilizler biraz tazminat cezası kesip gidecekti (her savaşı kaybeden ülkenin ödediği savaş tazminatı). Bugünkü sınırlarda bir Türkiye kurulmasını zaten istiyorlardı. O yüzden güney cephesinde Arap sınırında durup daha ilerlemişlerdi. Halbuki birkaç haftada güney cephesi ordusunu ezmişlerdi. DAha da gidebilirlerdi. Ama planları Türkiye'nin kurulmasıydı. Tek talepleri İttihat Terakkinin tasfiyesiydi. Ama Milli Mücadele başlayınca Sevr gözdağı verildi. Aslında Milli Mücadele Sevr'e tepki değildir. Sevr'den önce başlamıştır. Sevr Milli Mücadele'ye tepkidir. Yani MKA birşey yapmasaydı da bu ülke zaten aynı sınırlarında devam edecekti.

Sevan Nişanyan - Yanlış Cumhuriyet kitabını al oku. Dikkat et Kemalizmin Turan Dursun'udur kendisi. İmanını yıkar.

Sevan NİŞANYAN'ın tarihsel bilgiside muazzammış.İngilizler Arap sınırına durup daha sonrada geri çekilince ne yapmışlar acaba kiminle anlaşma yapıp çekilmişler Türkiye ilemi.NİŞANYAN biraz daha zorlasa Türk kurtuluş savaşını İngilizler verdi aslında diyecek.

Sitelerde Paylaş

Atatürk milliyetçiliği nedir? Neye yarar?

Bu kavram anayasamızda geçmektedir. Ne olduğunu bilen anlayan var mı?

Devlet eğer bir dine yakın durmayacaksa o zaman bir etnikliğe de yakın durmaması doğru olmaz mı? Türkler çoğunluktur Türk devleti olacak diyenler o zaman Müslümanlar da çoğunluk olduğu için devletin İslam devleti olmasını kabul eder mi?

Tartış.

Sen kendini aydın sınıfından mı sayıyorsun?

Evet. Bir Türk aydını olabilirsin.

Ama gerçek anlamda bir aydın olamazsın.

Yanına bile yaklaşamazsın.

Utanmadan Atatürk milliyetçiliğinin ne olduğunu soruyorsun.

Anayasa bu konuda daha açık olamaz.

Ama neden soruyorsun?

Çünkü bir liboş olarak sen, Atatürkçülükle sorunu olan bir karıştırıcısın.

Senin sorunun milliyetçilik falan değil. O sorunun olsa bile, daha büyük bir sorunun var senin.

O da Atatürkçülük....

Atatürk olmasaydı bu iletiyi yazabilir miydin?

Böyle düşünebilir miydin?

Sarıklı ve cübbeli bir Müslüman olarak yaşayacaktın.

Şimdi sarıkl ve cübbeli değilsin ama aklın öyle.

Atatürk sizi yetiştirdi ama adam edemedi.

Ne demişler. Eşeği zorla, ite kaka suya götürürsün ama su içmeye zorlayamazsın.

Sen işte o eşeksin..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...