Jump to content

kuran-ı muhammed yazdı ise..

Recommended Posts

anlamak için soruyorum..

ben okuma yazma bilmem diyor.nerede diyor?mağarada diyor.iyi güzel.

okuma yazma bilmiyor kuran yazıyor.olabilir mi bilmiyorum.

mağarada ne işi var?onuda bilmiyorum.

peki,

başka kitap yazmış olabilir mi?kuranı yazmışsa bence yazmış olmalı.

devam edelim sormaya,

bel'am diye putperest bir kölenin kendi kutsal kitabını okurken, muhammedin köleyi dinlediği ve kuranı buna göre yazdığı söyleniyor.

o halde bu bel'am adlı kölenin okuduğu kendi kutsal kitap hangisi?bunu öğrenmemiz lazım.

diğer taraftan,

iranlı selman farisi öğretti deniyor.o halde selman farisi nerden duydu yazdı bunları ona bakmak lazım.

kurana baktığımda,Nahl-103 'şüphesiz biz onların, 'Kuran'ı ona ancak bir insan ögretiyor' dediklerini biliyoruz. Kendisine nisbet ettikleri şahsın dili yabancıdır. Halbuki bu (Kuran) apacık bir Arapçadır.'diyor.

buradan anladığım kuranı öğreten kölelerin dili yabancı.kuranda yabancı kökenli sözcüklerde var biliyorum.

böyle kısa özetledikten sonra asıl soruya gelelim.

neden?

evet neden yazma gereği duymuş olabilir.

öyle bir gerekçe söylemeliyiz ki muhammedin kendi yaşantısı ile çelişmemesi lazım.

tabi gerekçede kuran-ı neden 23 yılda yazdığınıda belirterek.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

böyle kısa özetledikten sonra asıl soruya gelelim.

neden?

evet neden yazma gereği duymuş olabilir.

öyle bir gerekçe söylemeliyiz ki muhammedin kendi yaşantısı ile çelişmemesi lazım.

tabi gerekçede kuran-ı neden 23 yılda yazdığınıda belirterek.

Arkadasim ,muhammed aslinda bir din adami degil,bir devrimcidir!!

O devrinin IQ su yuksek zeki bir adamidir.Etrafina fakir ve ezilmis koleleri toplayarak,mevcut duzene bir bas kaldiri yapmistir.Dunya Devrimler tarihini incelediginde,zenginlerin yapmis oldugu tek bir devrim yoktur.Butun devrimler ezilmis ve yoksul insanlarin yaptigi devrimlerdir.

O da aslinda bunun bu kadar yayilacagini dusunmememisti.Hatta yazdigi kitabin bir cok ayetinde ,bunu kimler icin,hangi kavim icin yazdiginida acikca beyan etmistir.Bunun 23 yil surmesi ve bunu bir kitap haline bile getirmeden gitmesinin sebebide budur.

Aslinda o da neyin ne oldugunu ve palavralarinin ileride hangi boyutlara ulasabilecegini tahmin etti ve bu Kurani bir kitap haline bile getirmeden bu dunyadan goctu, gitti.

Daha sonra ki kurnazlarda bu olaydan nemalanmak amaciyla,bunu kitap haline getirip,insanligi bu hale soktular.Olay bu kadar basit.Yoksa ne magrada gelen bir vahi var,nede olmadik mucizeler,hepsi bastan assagi bir duzmece.

Dusunsene Muhammedin bu kitabina, onun en yakininda olan kurmaylari ve karilari bile inanmamis ki,bizler inanalim.

Sitelerde Paylaş

Kuranı yazan kişi Aziz Stephan ve saz arkadaşlarıdır.Bizans Hristiyanlığının Orta Doğu'da hızla yayılması üzerine yeni bir Hristiyan mezhebi olarak kurgulanmış yaklaşık iki yüz yıllık bir süreçte yeni bir din haline getirilmiştir.Bu dine süreç içinde akla gelen gelmeyen her şey sokulmuştur.

Sitelerde Paylaş

Kuranı yazan kişi Aziz Stephan ve saz arkadaşlarıdır.Bizans Hristiyanlığının Orta Doğu'da hızla yayılması üzerine yeni bir Hristiyan mezhebi olarak kurgulanmış yaklaşık iki yüz yıllık bir süreçte yeni bir din haline getirilmiştir.Bu dine süreç içinde akla gelen gelmeyen her şey sokulmuştur.

İslami kaynaklar incelendiğinde bile islamiyetin bir örgüt tarafından oluşturulduğu, onun tarafından desteklendiği görülüyor.

Bunun nedeni Hristiyanlık misyonerliğinden çok Bizans'ın Sasani lerin çevresini etki altına alıp onların aleyhine gelişimleri örgütleyip yaratmak olabilir.

Günümüzde de bu yöntem kullanılmıyormu?

Başka ülkeler aleyhine güçler oluşturup onları örgütlemek gibi.

İslami kaynaklara göre Muhammet gibi başka peygamberler de var o bölgede.

Aynen onun gibi onlarda vahiy alıyorlar ,onlara da insan cebrailler geliyor, onların da gizli habercileri var, onlar da örgütlenip Sasaniler aleyhine büyüyorlar.

Zaten Sasani devleti kendi topraklarında yaşayan hristiyanları Bizansa destek verdikleri için sık sık suçluyor. Yahudilerse böyle bir suçlamaya maruz kalmıyorlar.

tarihinde ERCUMENT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslami kaynaklar incelendiğinde bile islamiyetin bir örgüt tarafından oluşturulduğu, onun tarafından desteklendiği görülüyor.

Bunun nedeni Hristiyanlık misyonerliğinden çok Bizans'ın Sasani lerin çevresini etki altına alıp onların aleyhine gelişimleri örgütleyip yaratmak olabilir.

Günümüzde de bu yöntem kullanılmıyormu?

Başka ülkeler aleyhine güçler oluşturup onları örgütlemek gibi.

İslami kaynaklara göre Muhammet gibi başka peygamberler de var o bölgede.

Aynen onun gibi onlarda vahiy alıyorlar ,onlara da insan cebrailler geliyor, onların da gizli habercileri var, onlar da örgütlenip Sasaniler aleyhine büyüyorlar.

Zaten Sasani devleti kendi topraklarında yaşayan hristiyanları Bizansa destek verdikleri için sık sık suçluyor. Yahudilerse böyle bir suçlamaya maruz kalmıyorlar.

Adida Esved ül- Ansi'ydi.

Sitelerde Paylaş

Muhammed okuma yazma bilmiyordu ama aptal degildi. Çevresindeki dinlerin farkındaydı ve o hala putperestti. Ama o dinlerdeki kuralları beğeniyor, kendi inancına (putperestliğe) adapte etmeye çalışıyordu. Bu şekliyle putperestliğe diğer uhrevi dinleri adapte etmek zor olduğundan, diğer uhrevi dinlere putperest gelenek ve inançlarını monte ederek yeni bir din kurmaya karar verdi. Bu dinin adı İslamdır. Bir hamlede üç beş ayda uydurulmuş değil, uzun bir sürede tasarlanmıştır. Kitabın içindeki diğer uhrevi ve putperest inanıslarına ait kurallar dışında da kurallar konulması gerekiyordu. Bunların hepsi bir anda öngörülemediğinden, 23 yıl içinde karşılaşıldıkça kurallaştırıldı.

..........

"""mağarada ne işi var?onuda bilmiyorum."""

O dönemin imanlı putperestleri (hepsi değil, imanlı ve dindar olanları) senenin belirli döneminde mağaraya çekilirler ve ibadet yaparlardı. Muhammed mağarada ibadete çekilirdi. Çünkü (İslam kaynakları müslümanlar reddetse de) Muhammed de imanlı bir putperestti...

(not: MUhammed zengin dul Hatice ile evlendikten sonra rahatlamıştır. Yani çok çalışmasına, iş kovalamasına pek ihtiyacı kalmamıştır. O boş dönemlerinde kendini daha çok düşünmeye vermiştir. Hatice'den edindiği zenginlik nedeniyle okuma yazma bilen kölelere de sahip olduğundan, bunlara okutarak kendi okuyamama açığını kapatmıştır. Bu sayede diğer uhrevi kitapların ayrıntılarına da vakıf olmuş, kendi kuracağı dinin temelini bu kitaplardan öğrendikleri üzerine kurmuştur.)

Sitelerde Paylaş

kuranı muhammed yazdı ise kurandaki bahsettiği tanrının özelliklerine bakalım.

ilk özellik olarak tanrı, ikna edemeyeceği insanlar olduğunu biliyor vurgu yapıyor ve bu insanları korkutuyor.

ikinci olarak,bir vaad-mükafat sözkonusu.insanlara görevler yüklüyor.

üçüncü olarak,ölümden ve ölümün eşitliğinden bahsediyor.

dördüncü olarak,kendisine soru sormamızı,şüphe duymamızı yasaklıyor.

beşinci olarak,kendisini sürekli övüyor.bol bol yemin ediyor.

altıncı olarak,bize epeyse doyurucu kıssadan hisse anlatıyor.

yedinci olarak,insanlara sürekli uyarıcılar gönderdiğini anlatıyor.

sekizinci olarak,ben yarattım işim bitti yaptıklarından sen sorumlusun ama ne yapacağınıda biliyorum diyor.v.s

şimdi bu özelliklere göre,

bireysellik arıyorum bulamıyorum.

bilimsellik arıyorum bulamıyorum.

evrenselliğe bakalım ondada pek bişi anlaşılmıyor.

benim bunlardan tek anladığım kim yazmış olursa olsun içeriğinde bir mesaj iletiliyor.

nerden geldiğini nasıl geldiğini bilmiyorum ama bir mesaj olduğu kesin.

Sitelerde Paylaş

ilk özellik olarak tanrı, ikna edemeyeceği insanlar olduğunu biliyor vurgu yapıyor ve bu insanları korkutuyor.

Aslinda anahtar cumle bu. Tanrinin ikna edemeyecegi insan olabilir mi? Isa'ya Musa'ya görunup onlari ikna eden tanri bir kerede tum insanlara görunse bunun ne zarari olabilir?

Herkes gördu, herkes inandi, herkes ayni tanriya, dine, inanca sahip olup baris ve huzur icinde yasadi, ne zarari olabilir ki bunun? Oyun oynamak niye? Tanrinin canimi sikiliyor? Vakit mi geciriyor, dalgami geciyor, seytanla iddayami girdi? Hem herkesin imanini, ibatetini istiyor hemde varligini göstermekten cekiniyor.

Dunya var ya, sivrisinekler, atom, amip, andromeda, cep telefonlari, koyunlar, kursunkalem, elvis presley, dogum mucizesi, kudus, nuh tufani gibi örnekler verecek olanlara pesinen cevap, bunlarin yerine bir kere kendisini gösterse, dunyada cennet olsa bundan tanrinin kaybi ne olurdu?

Sitelerde Paylaş

O dönemde Arabistanda doğan bir insan eğer bu kitabı yazmış ise; gerçekten iyi bir tarih, mitoloji ve din bilgisine sahip olması gerekiyor. Bu birikimi nereden edinmiştir ? Okuma yazma öğreneceksin, yetmeyecek İncil ve Tevratı okuyacak yabancı dilleri öğreneceksin, olmadı mitoloji için Latince, Grekçe bileceksin. Birazcık kitap yazma yeteneği, liderlik yeteneği, askeri beceri vs. O döneme göre mükemmel biri olmalı.

Sitelerde Paylaş

O dönemde Arabistanda doğan bir insan eğer bu kitabı yazmış ise; gerçekten iyi bir tarih, mitoloji ve din bilgisine sahip olması gerekiyor. Bu birikimi nereden edinmiştir ? Okuma yazma öğreneceksin, yetmeyecek İncil ve Tevratı okuyacak yabancı dilleri öğreneceksin, olmadı mitoloji için Latince, Grekçe bileceksin. Birazcık kitap yazma yeteneği, liderlik yeteneği, askeri beceri vs. O döneme göre mükemmel biri olmalı.

hangi liderlik yeteneği? hangi askeri beceri? kafirleri uykularında gafil avlamak mıdır askeri beceri? 1 mümin 100 kafire bedeldir diye gazlayıp insanları ölüme salmak mı?

Sitelerde Paylaş

hangi liderlik yeteneği? hangi askeri beceri? kafirleri uykularında gafil avlamak mıdır askeri beceri? 1 mümin 100 kafire bedeldir diye gazlayıp insanları ölüme salmak mı?

Liderlik sonuçta iyi ya da kötü bir toplumu bir ideoliji uğrunda yönetmektir. Hitlerin de yaptıklarından bazıları savunulamaz ancak o da Almanya için tarihi bir liderdi, Napoleon öle, Atatürk öyle, A.Lincoln öyle.

Muhammedin iyi ya da kötü olmasını tartışmıyorum. Bu kadar güçlü bir şahıs olabilmesi için gerekli olan birikime nereden sahip oldu onu merak ediyorum.

Okuma yazması olmayan, bilgisiz bir kişi nasıl oluyor da milyonları yönetiyor ?

Sitelerde Paylaş

Liderlik sonuçta iyi ya da kötü bir toplumu bir ideoliji uğrunda yönetmektir. Hitlerin de yaptıklarından bazıları savunulamaz ancak o da Almanya için tarihi bir liderdi, Napoleon öle, Atatürk öyle, A.Lincoln öyle.

Muhammedin iyi ya da kötü olmasını tartışmıyorum. Bu kadar güçlü bir şahıs olabilmesi için gerekli olan birikime nereden sahip oldu onu merak ediyorum.

Okuma yazması olmayan, bilgisiz bir kişi nasıl oluyor da milyonları yönetiyor ?

muhammedik ilk 10 yılda sadece 12 kişi inandırabilmesi (rakamlarda hata olabilir) herhangi bir liderlik yeteneği falan olmadığının kanıtıdır. daha ilerisinde değişen sosyal şartlar ile insanların muhammede katılması ise tamamen çıkar uğrunadır. herhangi bir liderlik yeteneğininin kanıtı olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Muhamed tarafindan yazilan düzenlenen bir Kuran yok.

Muhamed"in ölümünden sonra. Odasinin bir kösesine yigilmis bir öbek agac kabuklarina derilere yazilmis ayatler var.

Hata Hz.Hatice diyor. Keci girip odaya recm ayetini yemis. :D

Ölümünden 3"yil sonra bu cürümeye yüz tutmus ayetler bir heyet tarafindan toparlanarak gelisi güzel inis sirasina göre olmayan Kuran diye bir kitap yaziliyor.Yazanlar sen ben gibi insanlar Kurani. Incil"de öyle Tevrat"da öyle. Hic bir Peygamber kitap birakmamistir. ölümlerinden sonra insanlar din kitaplarini yazmistir. Kendi cikarlarina göre. Is bu.

Kuran diye bir kitap ne Allah tarafindan indirilmistir nede bugünkü kirtasiye basimli sekliyle nede Muhamed derleyip yazmis alin Kuran diye birakmistir.

Insanlar kendi cikarlarina göre Ayetleri derlemis bir kitap ortaya cikarmistir.

BUYRUN LINK BURADA OKUYUN.

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Muhammedin oturupta dur söyle bir kitap yazayim dedigi yok. 23 sene süren bir zaman var ve bu 23 senede bir cok günlük yasam, aile, savas, vb. konularda bilgilendirme var. Bunlar derli toplu olmasada bir yigin seklinde bir yerlerde duruyordu. Ölümünden sonra bu bilgiler zamaninin ilk kitap seklinde iletilmeye basladi. Bugün gül kokululari bile var. Simdi ilk kuran gül kokulu diyebilirmiyiz? Diyemeyiz.

Muhammed bizim gibi Kuran diye bir kitabi hayatinda hic görmedi. Ayni konulardan gelen sorularada bence eski notlarina bakmadan cevaplar yetistirdi. Bazi tekrarlarin celiskilerin sebebi bu sanirim. Bazen bir süreyi okurken birden bire konu degisiyor öyle bir kopuyorki konu sasmamak mümkün degil. Bunlarda gösteriyorki birileri bu notlari cogunlugun isine gelecek sekilde yarim yamalak update etti. Bugünkü okuma yazma oranlarindan yola cikarsak 1400 sene evvelkileri siz hesap edin. Etrafta bir kac kisi okuma yazma biliyordu ve bunlar isteyene okuyordu. O zamanki insanlar bugünkü gibi degildi kabule daha yatkindi. Bence 2100 senesi gelmeden Kuraninda Incilinde isi biter.

Sonuc olarak: Muhammed tarafindan yazilmis bir kuran yok. Kurani ama birileri iyi kurmus. Nasil her seyin bir sonu varsa bu inancinda sonu var. Yerini baska inanc sekillerine birakmasi mümkün bu nasil olur bilmek kestirmek cok zor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

peygamber efendimizin kitap yazidigini nerden cikardiniz birisi ortaya bir laf atiyor sizde bosbos tartisiyorsunuz okuma yazma bilmeyen bir kisi nasil kitap yazar neye dayanarak yazar soylermisiniz

Muhamed okuma yazma bilmiyordu ise kim biliyordu.??

Bilmiyor idise gelen Vahiyleri yazan katiplerin ne yazdiklarini nasil gördü. Berki katipler yanlis yazdi.

Uyaniklar- "ozaman okuma yazma bilmeyen Muhamed katiplerin vahiyleri dogru yazip yazmadigini nasil kontrol eti??

Adam Tücardi.Kervanlari vardi. "O" memleket senin bu memleket benim geziyordu.

Yapmayin ya. En bilgilisi en uyanigi ve en zenginlerden birisi idi.

25 yasinda 40 yasindaki kadin ile evlendi parasi mali mülkü icin Muhamed.

Hatice öldükten sonra 40 üzerinde kadin aldi. Hatice"nin hayatda oldugu zamanlar oynayamadi. Mal mülk Hatice"nindi.

Uyaniktdi Muhamed.

Sitelerde Paylaş

Muhammed öncelikle öksüz büyüdüğü için psikolojisi hasarlı. Biraz sanatçı ruhu var yani. E o devirde şiir de çok güçlü ve yaygın olduğundan ordan da kapmış bişeyler. Böylece hitabet ve etkileyici söz söyleme sanatını kazanmış. Mağarada kendi kendine düşünürken keşfettiği bilgiler ile ticaret vasıtasıyla görüştüğü çeşit çeşit insanlardan, din adamlarından vs duyduğu eski bilgileri harmanlayıp yeni bir anlayışa sahip olmuş. Toplumdan soyutlanan birinin kendi başına kalması düşünürler arasında çok rastlanan bi olay normal yani mağaraya gitmesi falan.

E sonra bakmış bu hayat boş, bu anlayışını keyfine göre kullanmış görüldüğü kadarıyla. Hatun kaldırmak için ayet indirmeler falan iyice suyunu çıkarmış bilgeliğin. Muhammed en kulaktan dolma, en cıvık bilgedir. Ya insan hayata dair bişeyler keşfetmiş biraz ağır olur yok adam direk hatun kaldırmak için kullanmış. Neyse sonuç olarak keyfine göre yaşamış. Tabi toplumsal amaçları da olabilir kabileleri birleştirmek zengin olmak vs ama onlardan çokça bahsedildiği için ben felsefi kısmına değineyim dedim biraz.

Alamut diye bi kitap vardı onda Hasan Sabbahla Ömer Hayyam konuşurken birisi şöyle diyodu: "Muhammed nasıl olsa insanların daha sudan nedenlerden dolayı birbirlerini öldüreceğini biliyordu, o yüzden Cebraille konuştuğunu uydurdu".

Yani benim anladığım kadarıyla hayata dair bazı sırların farkına varmış, sonra da bunları şeyine göre kullanmış bi adamdır Muhammed. Kuran da böyle bi anlayışla oluşmuştur. Ama yazan kendisi değil tabi sonradan yazıya geçirilmiş bişey.

tarihinde n27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

siz islamin cok yuce bir din oldugunun farkindasinizdir umarim siz ne kadar inanmasanizda kendi adindan soz ettiriyor site kurmusunuz yok allah soyle yok muhammed boyle bu ne cekememezlik kardesim madem inanmiyorsun ne diye tartisiyorsun yasadimi yasamadimi yazdimi yazmadimi sen zaten bastan sonra celiskisin baybout sana cevabin cok acik okuma bilmiyordu nasil okudu dedin hatirlatim o yuce bir peygamber insanda olsa bizden farkliliklari olacaktir mecburen yani mucizeleri okumada bilmese allahin o andaki istegiyle okur sen takma kafana hz isanin oluyu diriltmesi gibi sen diriltebilecenmi oluyu hayir o diriltir cunku peygamber allahin istedigi gibi olur sen inanmùadigin icin cok celiskin var olmicak seyleri konu yapip buyutuyon sonunuzu allah iyi etsin insallah

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...