Jump to content

Hangisi Şehit Olmuştur?

Recommended Posts

Barisarock HY sitelerini çok okudun sanırım..

Kuranda yazılanlar inanç meselesidir.. Ama kalkıp taş devri olmamıştır dersen o zaman bilime karşı durursun..

Elimizde tarımın başladığı tarih var, taştan başka bir eşya kullanılmayan 600.000 sene var.. Bunları görmezden gelemezsin. Metal i bilen insan neden oturup 600.000 yıl taş yontsun?

Konumuz şehit kavramı.. Tekrar hatırlatırım

Vallahi tarımın tarihi de, taş devirlerinin tarihi de vardır ama bu tarih olarak kesin midir? Hayır.

Peki böyle devirlerden geçtik mi? Bilinmiyor bir tahmin. Ama haklılar. Çünkü :

Bilim adamları insanlığın kökenini Tanrı yaratmıştır deyip kenara çekilemiyorlar açıklamak istiyorlar. Açıklayamayınca da evrim tarzı bir düşünce oluşturuyorlar. Onun için de herşeyi evrime bağlayıp insanlığın bugüne aşama aşama geldiğine dair teoriler geliştiriyorlar.

Evrimciler dünyada olan canlılardan bugüne geldiğimizi genlerini inceleyerek açıklarız diye yola çıkıyorlar.

Yaratılışçılar ise hiç bir bulgu sahibi olamazlar çünkü birden yaratılış durumuna inanırlar. Bu konuda evrimciler ''dünyadan'' beslendikleri için daha şanslılar ama onların çalışmalarından aklınıza hiç mi şüphe düşmüyor, bence düşüyor.

Hangisi şehit konusu ihtilafa düşülecek bir konudur.

Son olarak konunun içinde konu var neden alınıyorsun ne güzel konu içinde konu tartışıyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tarım ve evcil hayvanlar olmadan köy ve şehirleşme olamaz.

İlk köylere 10.000 sene önce rastlıyoruz.

Taş devrinin tarihi vardır ve kesindir. Yapılan taş aletlerin ne zamana ait olduğu biliniyor.

Metal aletlere ise ancak .m.Ö 3500 lü yıllarda rastlanıyor..

Bütün bu veriler varken taş devri yok demek bilime karşı gelmektir.

Sitelerde Paylaş
Tarım ve evcil hayvanlar olmadan köy ve şehirleşme olamaz.

İlk köylere 10.000 sene önce rastlıyoruz.

Taş devrinin tarihi vardır ve kesindir. Yapılan taş aletlerin ne zamana ait olduğu biliniyor.

Metal aletlere ise ancak .m.Ö 3500 lü yıllarda rastlanıyor..

Bütün bu veriler varken taş devri yok demek bilime karşı gelmektir.

Bunların farkındayım ama bunu evrime mal etmek de bir garip. Ama orası konuyu temelli başka yere taşımak olur hiç olmazsa şu anda içerisindeyiz onun için evrim tartışmasına girmeyeceğiz.

Sen bu verileri evrimsel persfpektiften bağımsız olarak veriyorsun değil mi? Eğer öyleyse eyvallah.

Evrim veya değil elbette gelişim aşama aşma olmuştur. Adı üstünde zaten gelişim.

Ancak bu tarihler konusuna hala takığım. Arkeologlar ve antropologlar deney yapıyorlar tarihi netleştirmek için ama şimdi adını bilmiyorum.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bunların farkındayım ama bunu evrime mal etmek de bir garip. Ama orası konuyu temelli başka yere taşımak olur hiç olmazsa şu anda içerisindeyiz onun için evrim tartışmasına girmeyeceğiz.

Sen bu verileri evrimsel persfpektiften bağımsız olarak veriyorsun değil mi? Eğer öyleyse eyvallah.

Evrim veya değil elbette gelişim aşama aşma olmuştur. Adı üstünde zaten gelişim.

Ancak bu tarihler konusuna hala takığım. Arkeologlar ve antropologlar deney yapıyorlar tarihi netleştirmek için ama şimdi adını bilmiyorum.

sadece biyolojik evrim yoktur evrim her yönüyle hayatın içindedir;) bakınız:toplumsal evrim

Sitelerde Paylaş
Evrimden bahsettim mi hiç bu başlıkta...

Adem Havva pat diye gökten her bir şeyi bilerek indi kabul edelim.

Hadi bu yukarıda ki dönemlere uydur bu her bir şeyi bilen Ademle Havvaya

Bilemiyorum bu konuda benden daha bilgili olanlar var.

Thor toplumsal evrime katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

İki tarafta şehit olmaz

osmanlının politakası sadece topraklarını kurtarma çabasıydı

2. planda olan toprakların kutsallığıydı

araplara gelince

onlar ise ingiliz tayfası tarafından dolduruşa getirilen safcıklardan başka kimseler değildi.

ingilizin " osmanlı gavurla antlaştı ( almaya kastediliyor ) müslümanlığı dini kitabı unuttu "

demesiyle araplar aşka gelir ve akılları sıra allah için türklere savaş açarlar.

gerisi malumunuz kandırılan saf arap önemli zahiyatlar verdirerek ingilizin ekmeğine yağ sürer.

ve arap saftır saf kalacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

eski bir baslik ama bir iki sey yazamadan gecemedim:

Tarihte hicbir savas yokturki sebebi maddi cikar olmasin derdi hocamiz (birebir katiliyorum) , cami hocasi degil ekonomi profesörü :)

Sehit olmak kendi ulkesini Allah adina savunma yolunda ölmektir .Şehit, İslam dininde Allah yolunda vefat etmiş bir müslümana verilen isim ve makam ,
Tanriyi irkcilik ile suclayan bir paradox a daha sahit oluyoruz , haalen afrikada balta girmemis ormanlarda ilkel sekilde yasayan kabileler var , simdi bunlar neden üvey evlat muamelesi görüyor , kuranin bunlara ulasamamsi bu insanlarin sucumudur ki ?

gelelim savas ve sehitlige , Öncelikle en büyük günah nedir ? öldürmek , savasta ne yapilir ölünür veya öldürülür , ve sonunda cennete gidilir (pardon anlamadim !!!!!!!) birsey nasil ayni zamanda en büyük günah olup bir yanda direkt cennete yollamak icin bir ödül mekanizmasi olabiliyor (celiskinin kübü) ,

Herkes elini vicdanina koysun ve allah icin yapilan bir savas varmidir düsünsün (öyle birsey olamaz) dinde zorlama olmaz , Olmamalidirda ,Isin asli söyel olmaliydi ; Tanri savastan nefret eder , en degerli varlik olan insan hayatini tehlikeye atici her eyleme karsidir , Fakat bu sehitlik kavraminin asil amacini ben söyleyeyim size , o koltuklarinda yagli kiclari rahat etsin , aksirana , tiksirana kadar calip yiyebilsinler fakat birileri onlar icin ölsün diye o yagli taraflarindan uydurulmus , hatta bence kurana sonradan eklenmis bir kavramdir (baska türlü olamaz , direkt celisiyor).

sehitligin tanimi : Bok yolu ve niyazi kavramlarinin bir bileskesidir , hatta burada askerlik kavramina da catacagimya konu sapmasin.

tarihinde klon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buna benzer bir tartışma konusunu anımsatmak istiyorum:

Dördüncü halife Ali yönetime geldiği zaman (yıl 656), daha önce Muhammed'in yaşarlarken cennetlik ilan ettiği 10 kişiden (Aşere-i Mübeşşere) ikisi olan Talha ve Zübeyr, Muhammed'in eşi Ayşe'yle işbirliği yaparak ordu toplayıp Ali'yle savaştılar. Buna Cemel Vakası denir. Bu savaşta her iki taraftan da ölenler oldu. Bu arada Talha ve Zübeyr de öldüler.

Şimdi bu durumda, hangi tarafın ölüleri şehit sayılacaktı? Talha ve Zübeyr, daha hayattayken Cennet'le müjdelendikleri için şehit sayılırlarmış gibi geliyor, fakat savaştıkları düşmanları da Muhammed'in amcasının oğlu, damadı, sırdaşı, sancaktarı ve her şeyden önemlisi AŞERE-İ MÜBEŞŞERE'NİN DİĞER ÜYESİ, yani o da cennetlik !!!

Şeriat 'alimlerinin' bu konuda ıkına sıkına vardıkları sonuç şu olmuştur: Her iki tarafın ölüleri de şehittir. Gördüğünüz gibi gayet objektif bir karar... (Peh!)

Bu arada, birilerini yaşarken cennetlik ilan etmenin sakıncaları da ortaya çıkmış oluyor. Peygamber de olsan, onların daha sonra ne halt edeceklerini bilemiyorsun işte...

Sitelerde Paylaş

Birilerini yasarken cennetlik ilan etmek : kendini Allah yerine koymak demektir sonuc: allaha Küfretmektir (sirk kosmak) Birkez de sonu Tanriya küfüre gitmeyen bir eylem yapsinlar

tarihinde klon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bir taraf haklı. kafirle anlaşılır mı yaw :)

M. Kemal bile, islam ulemasından istiklal harbi fetvası çıkarabilmek için akla karayı seçmiştir... Sonunda bir tek Ankara müftüsü Rıfat börekçi buna razı olmuştur biliyorsunuz... Yani tarihin her devrinde bu ülkede işbirlikçiler aynı kılıkla karşımıza çıkmaktadırlar... Bağımsızlık yanlısı Kemalist ulusalcıların karşısındaki zihniyet hiç değişmemiştir... Rıfat efendinin kendisi daha sonra genç cumhuriyetimizin ilk diyanet işleri başkanı olmuştur...

Sitelerde Paylaş

Şehitlik falan diye birşey olduğuna inanmıyorum..

Siyasal baskıyı vicdani boyuta çevirmeye çalışan anti-anarşist yapının eseridir bunlar..

Hadi var olduğunu varsayalım..

Ben 3 kişiden birinin oğlunu askere göndermeyen birini başbakan olmasını istediği bir ülke için kılımı kıpırdatmam..

Ne araplar şehittir nede başka bir ırk..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...