Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

guzel bilgiler tesekkırler.

ayın dunyadan uzaklasması hızdan dolayımı oluyor.. benim bildigim hızla etkisnin plmadıgı..

uzaklastıkça hızı azalır ama hızı azaldıkça uzaklasmaz.

Sistemdeki açısal momentumun korunması ile ilgili

aradaki mesafe uzayınca ayın süpürdüğü alanın miktarının değişmemesi (artmaması) gerekir.

Sitelerde Paylaş

Isı, belirli sıcaklıktaki bir sistemin sınırlarından, daha düşük sıcaklıktaki bir sisteme, sıcaklık farkı nedeniyle transfer edilen enerjidir. Isı da iş gibi bir enerji transfer biçimidir. Isı ve iş hiçbir cisimde depo edilemez, ancak sistem sınırlarında ve geçiş halinde iken belirlenebilir. Her ikisi de birer eğri fonksiyonudurlar. Bir başka deyişle, ısı ve iş geçiş halindeki enerjilerdir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür

Isı birimi iş birimi ile aynıdır yani joule (j) ya da kaloridir (cal).

S: entropi

T: sıcaklıkısı birim, kaloridir.

Isı ve sıcaklık arasındaki farklar

Sıcaklık, bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Gazlar için kinetik enerji, mutlak sıcaklık dereceleriyle orantılıdır. Bir başka deyişle, ısı geçiş halindeki enerjilerdir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür.

Yani ısı bir enerji,sıcaklık ise bir ölçüdür.Aşağıdaki formülde bu daha iyi görülmektedir:

Q: verilen veya alınan ısı enerjisi miktarı

m: kütle

c: maddenin öz ısısı

Δt: sıcaklık farkı (sıcaklık değişimi)

Q=m.c.Δt

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Is%C4%B1" adresinden alındı.

...........

Madde içindeki moleküller stabil değildir, sürekli titreşim halindedir.

Isı , madde veya sistemdeki moleküllerin titreşim derecesini tayin eden enerji miktarıdır.

Sıcaklık, bu enerjinin madde veya sistem dışına transfer edilmesi ve bu transferin ölçülmesinin niceliksel ifadesidir.

Isınan suya termometreyi daldırdığımızda suyun içindeki ısı enerjisi termometreye ve cam sütundaki civa yada ispirtoya nakledilir. Civaya geçen ısı enerjisi civa moleküllerinin titreşimini arttırır, titreşimi artan moleküller birbirinden uzaklaşarak civanın cam sütunda yükselmesine neden olur.

Belki şöyle de düşünülebilir

Fıçı içindeki su miktarı ısı ise , fıçıdaki musluktan dışarı çıkan su miktarı sıcaklıktır.

Sürtünme esnasında sürtünen yüzeylerdeki sıcalık artar. Sürtünen cisimleri hareket ettiren kinetik enerji öncelikle sürtünen yüzeylerdeki moleküllere nakledilir ve moleküllerin titreşimi artar, daha sonra bu enerji cisimdeki diğer moleküllere nakledilirek cisim içinde homojenlik meydana gelir ve cismin ısısı artar.

Basınçta sıcaklığı arttırır.Basıncın etkisi ile moleküller basıncın uygulandığı yüzeyde toplanır ve birim yüzeydeki molekül sayısı artar ve o bölgede titreşen molekül sayısı artacagı için sıcaklık artar.

Isı transferi; temas, konveksiyon ve ışıma( elektro manyetik ısı paketleri) yolu ile olur.

Uzayu boşluğunda madde olmadığı için titreşen moleküller de yoktur ve ısı -273 santigrad derecedir.Ve yine bu yüzden uzayda ısı sadece ışıma yolu ile aktarılır ( güneşten dünyaya)

Sitelerde Paylaş

Madde içindeki moleküller stabil değildir, sürekli titreşim halindedir.

Isı , madde veya sistemdeki moleküllerin titreşim derecesini tayin eden enerji miktarıdır.

Sıcaklık, bu enerjinin madde veya sistem dışına transfer edilmesi ve bu transferin ölçülmesinin niceliksel ifadesidir.

Isınan suya termometreyi daldırdığımızda suyun içindeki ısı enerjisi termometreye ve cam sütundaki civa yada ispirtoya nakledilir. Civaya geçen ısı enerjisi civa moleküllerinin titreşimini arttırır, titreşimi artan moleküller birbirinden uzaklaşarak civanın cam sütunda yükselmesine neden olur.

Belki şöyle de düşünülebilir

Fıçı içindeki su miktarı ısı ise , fıçıdaki musluktan dışarı çıkan su miktarı sıcaklıktır.

Sürtünme esnasında sürtünen yüzeylerdeki sıcalık artar. Sürtünen cisimleri hareket ettiren kinetik enerji öncelikle sürtünen yüzeylerdeki moleküllere nakledilir ve moleküllerin titreşimi artar, daha sonra bu enerji cisimdeki diğer moleküllere nakledilirek cisim içinde homojenlik meydana gelir ve cismin ısısı artar.

Basınçta sıcaklığı arttırır.Basıncın etkisi ile moleküller basıncın uygulandığı yüzeyde toplanır ve birim yüzeydeki molekül sayısı artar ve o bölgede titreşen molekül sayısı artacagı için sıcaklık artar.

Isı transferi; temas, konveksiyon ve ışıma( elektro manyetik ısı paketleri) yolu ile olur.

Uzayu boşluğunda madde olmadığı için titreşen moleküller de yoktur ve ısı -273 santigrad derecedir.Ve yine bu yüzden uzayda ısı sadece ışıma yolu ile aktarılır ( güneşten dünyaya)

Transfer olan sey sicaklik degil isidir. İsi transfer olan termal enerjidir. Ornegin buzun suya donusmesi aninda gercekelesen isi tranferi sadece hal degisikligine sebep olur ve sicaklik degisimi gerceklesmez.

Sicaklik kapali sistem icerisinde dengeye gelmis molekullerin ortalama kinetik enerjisinin ifadesidir.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar şu bakır tellerle su bulma olayı nedir ?

Bende bi keresinde deneyim dedim gerçekten teller bazı noktalara duyarlılık gösterip hareket ediyor . Ama suya mı , manyetik alana mı orasını bilmiyorum .

O garanti sudur...

Neden mi?

Kazacağınız kuyuların yüzde 90'ından fazlasından su çıkacaktır.

Rastgele deneyin.

Bakır telle değil de, tahta ile deneyin. Plastikle deneyin. Onlar her seferinde size suyu bulacaklardır.

Sitelerde Paylaş

O garanti sudur...

Neden mi?

Kazacağınız kuyuların yüzde 90'ından fazlasından su çıkacaktır.

Rastgele deneyin.

Bakır telle değil de, tahta ile deneyin. Plastikle deneyin. Onlar her seferinde size suyu bulacaklardır.

Hacı dalgamı geçiyorsun anlamadım . Ben telin neye göre hareket ettiğini merak ediyorum . Bir şeye duyarlılık gösteriyor ama neye ?

Sitelerde Paylaş

Hacı dalgamı geçiyorsun anlamadım . Ben telin neye göre hareket ettiğini merak ediyorum . Bir şeye duyarlılık gösteriyor ama neye ?

Dengede tutmak zor o teli. Eğer benim bildiğim telden bahsediyorsan..

Burada da ona benzer aletler var.. Şehir efsanesi onlar..

En ufak bir harekette bir yöne doğru kayıyor. Kaymaması imkansız.

Sitelerde Paylaş

Dengede tutmak zor o teli. Eğer benim bildiğim telden bahsediyorsan..

Burada da ona benzer aletler var.. Şehir efsanesi onlar..

En ufak bir harekette bir yöne doğru kayıyor. Kaymaması imkansız.

Bilmiyorum ama zaten orantılı bir şekilde hareket ettiklerini gördüm . Benim bahsettiğim tel iki elde silah tutar gibi tutulan L şeklinde 30- 40 cm uzunluğunda bir şeylerdi .

Dengede tutmak ta zor falan değildi . Birazcık sıkman gerekiyor avuçlarının içinde ama yinede orantısal olarak yön değiştiriyorlar .

Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum ama zaten orantılı bir şekilde hareket ettiklerini gördüm . Benim bahsettiğim tel iki elde silah tutar gibi tutulan L şeklinde 30- 40 cm uzunluğunda bir şeylerdi .

Dengede tutmak ta zor falan değildi . Birazcık sıkman gerekiyor avuçlarının içinde ama yinede orantısal olarak yön değiştiriyorlar .

Bütün sorun da o zaten. Sıkmak.. İstersen bir dişli penseye tuttur ve sabit bir yere koy.

Bakalım oynayacak mı?

Sitelerde Paylaş

Bütün sorun da o zaten. Sıkmak.. İstersen bir dişli penseye tuttur ve sabit bir yere koy.

Bakalım oynayacak mı?

Evet bütün sorun tutmak ve sıkmakta.

Benzer bir olay anlatayım. Kendi başımdan geçti.

Tansiyon aleti olmadan, bir mezru, bir alyans ve bir ip ile tansiyon ölçülebildiği iddia edildi. Ve ben böyle şeylere inanmadığım için bana yaptırdılar.

Mezru bilek ile dirseğin iç yüzüne konuluyor. Bilek çizgisinden başlayarak dirseğe doğru rakamlar büyüyor. Yaklaşık 20-25 cm. Sonra alyans bir ipe bağlanarak 10-15 cm uzaklıkta bir noktada tutuluyor. Sonra alyans bilek hizasından başlayarak dirseğe doğru havada yürütülüyor. Başlangıçta sallantı olmadan yürütülebilirken 13-14 cm hizalarında sarkaç gibi sallanmaya başlıyor ve deniyor ki işte tansiyon bu 13-14 rakamıdır. Doğrusu bu uygulamayı kendim yaptığımda da böyle bir durum ortaya çıktı. Sonra bu sallanmayı kendim (veya deneyi yapan kişi) yaptığını anladım ve itiraz ettim. Dedim ki eğer tansiyonu ölçülen kişinin tansiyonu alyansı sallandırıyor ise, o zaman deneyi tersinden yapalım. Yani ipte sallanan alyansı bir yere asalım sabit dursun. Sonra kolumuzu alyansın altından ilerletelim bakalım alyans yine sallanacak mı?

Elbette sallanmadı.

Sallanma, ipe bağlı alyansı el ile yürütüldüğü için heyecanla ortaya çıkmaktadır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili everest bakır çubukları videodaki gibi tuttuğunuz zaman bilekteki en küçük bir açı değişikliği çubukların dairesel olarak dönmesine yol açar. Başlangıçta çubukların uçları yer ile bir açı yapmaktadır. Sonra adım atıp ilerledikçe, uçlar önce yere paralel hale gelmekte ve bu nedenle ekseni etrafında kolaylıkla dönebilmektedir. Yani farkında olmadan uçları yere paralel hale getiriyoruz ve dönmeyi kolaylaştırıyoruz. Çocuklukta elimize benzer telleri alıp fıldır fıldır döndürür dük. Öyle refleks hale gelmiş olacak ki benzer durum burada sanki irademizin dışında oluyormuş gibi gelir.

İsterseniz böyle bir durumu benim yöntemim ile deneyin. Eğer yer altındaki su, çubukları döndürüyorsa bunu bir eşek veya at ile yapın. Tellerin uçlarını, el gibi iki tahta halkaya geçirin halkaları da bir eşeğin veya atın semerine monte edin. Eşeği veya atı yürütün bakalım yeraltı suyu bakır telleri etkileyebilecek mi?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Su meselesi değilde acaba manyetik kuvvet etkili oluyormudur diyede şüpheye düşmüştüm . Ama sanırım 13-14 yaşlarında da yeterince şuurlu değilmişim :)

Haklısın drekinci belki istem dışı oluyor ama farkında olamıyor insan bileklerini büktüğünün .

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
ÇARPIŞAN OTOMOBİLLER.....

Saatte 50 km hızla giderken bir otomobil taş bir duvara çarpıyor.

Aynı otomobilin saatte 50 km hızla ilerlerken, karşıdan yine saatte 50 km hızla gelen bir diğer otomobille baş başa çarpıştıklarını farzedin.

Bu iki çarpışma arasında çarpışmanın şiddeti ve hasar bakımından fark var mıdır?

Varsa neden bir fark vardır?

Bu sorunun matematiksel bir cevabi varmi??

Sitelerde Paylaş

ya sunu Manitu askina birisi cevaplasin :-)

bir yerde bu soruyu sordum kimse cikamiyor isin icinden ,sordugum icinde benden cevap bekliyorlar ,

mahvoldum imdat yardim :-)

Enerjinin korunumunu uygulayalım

Önce birinci duruma bir bakalım

Bu durumda araba durur, çarpışma sonucu E=1/2 m  Vkadar enerji ortaya çıkar. Bu enerjinin bir kısmı duvarın deformasyonu sonucu ısı olarak açığa çıkar, bir kısmı da arabanın gövdesinin deformasyonu olarak metali ısıtır ve araba deforme olur. Arabanın bu durumdaki deformasyonuna "hasar" diyebiliriz, bu mutlaka E'den azdır, çünkü enerjinin küçük de olsa bir kısmı duvarın ısınması veya parçalanması olarak harcanmıştır.

Şimdi de ikinci duruma bakalım. Bu durumda  da her iki araba da durur ve 1/2 m  V2'+ '1/2 m  V2'= 2 E kadar enerji açığa çıkar. Bu enerjinin de tamamı her iki araba tarafından emilir. Çarpışmanın tam kafa kafaya olduğunu ve  her iki tarafından eşit paylaşıldığını düşünürsek, bu durumda her iki araba da E kadar enerjiyi absorbe edecektir

Bu durumda kafa kafaya olan çarpışma mutlaka arabaya ( veya içindekine ) daha fazla zarar verecektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...