Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

6 saat önce, Smile Buddha yazdı:

marsa helikopter göndermişler.

marsta helikopterin uçabilmesi için gerekli şartları nasıl hesaplayabiliriz?

https://www.dw.com/tr/nasa-marsa-oksijen-üreten-mekanik-ağaç-ve-helikopter-gönderiyor/av-54327784

https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Helicopter_Ingenuity

Dünyadaki herhangi bir yolcu helikopterinden daha hizli rotorlara sahip. Agirligi 1,8 kg. 

Iki yukarida , iki altta ters yöne dönen dört adet bicagi var.

Mars ortamina uygun bir ortam olusturup test etmesi cok kolay olmali.

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7417

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

34 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Bu da ilginçmiş!
Meğer bebekler dahi biliyormuş, ben daha yeni gördüm. :)

Serde gereksiz işler uzmanlığı var ya, şimdi elimde kalem-kağıt... Neyse!

Sevgiler

Parmagin ile bastigin taraf diger tarafa göre daha uzun bir dönüs gerceklestiriyor.

Diyelimki bir silindirin bir kösesine 1 yazdik, diger tarafina 2 yazdik.

1 yazan noktaya bastirip iterek silindiri döndürdük, bu durumda 1 yazan nokta 2 yazan noktaya göre daha uzun sürede döner. 2 yazan nokta daha hizli döner. 1 görünür , 2 görünmez olur.

Dogru anlamis miyim?

Sitelerde Paylaş
On 31.07.2020 at 21:14, deadanddark yazdı:

Parmagin ile bastigin taraf diger tarafa göre daha uzun bir dönüs gerceklestiriyor.

Diyelimki bir silindirin bir kösesine 1 yazdik, diger tarafina 2 yazdik.

1 yazan noktaya bastirip iterek silindiri döndürdük, bu durumda 1 yazan nokta 2 yazan noktaya göre daha uzun sürede döner. 2 yazan nokta daha hizli döner. 1 görünür , 2 görünmez olur.

Dogru anlamis miyim?

:)

Bir kısmı doğrudur.

Silindir 2 daiesel hareketi aynı anda yapıyor.

L silindirin uzunluğu
D silindirin çapı olsun.

Birinci dairesel hareketin merkezi silindirin eksenidir.

İkinci dairesel hareketin merkezi yaklaşık L/2 noktasıdır (Silindirin yer ile yaptığı açı küçük olduğunda).

Senin tanımınla; 1 noktasına basıp döndürdüğünde ve ilk başlangıçdaki yalpalamalar bittiğinde, silindir L/2 merkezli, L çaplı bir daire çizer. Ama silindirin yere değen kısmı 1 ile işaretlenen taban çemberi değildir, 2 ile işaretlenen taban çemberidir. 1 ile işaretli olan taban yere değmez. Silindirin 2 numaralı taban çemberi L/2 merkezli L yarıçaplı daire üzerinde yol alır.

Her iki taban çemberi üzerinde bulunan herhangi bir noktanın hızlarının mutlak değeri aynıdır, eşittir. Yönleri tabiki değişik olacaktır.

Taban çemberleri üzerindeki herhangi bir nokta bir sikloid (cyclid, Zyklois) eğrisi çizer. Bu sikloid eğrisi, tabanı yere yapışık olan L çaplı ve D yüksekliğinde (ve biraz daha büyük) dik bir silindir yüzeyine çizilidir.

Olaya yukardan baktığımızda 1 sayısını görürüz, olaya aşağından baktığımızda ise 2 sayısını görürüz. 1 veya 2 sayısını kaç sefer gördüğümüzü ise L/D oranı belirler. L/D = 2 ise sayıları 2 sefer, L/D = 3 ise sayıları 3 sefer görürüz. Bu oran tamsayı değilse, sayıların göründiği noktalar her dönüte biraz kayarlar.
L/D = 2 ise, 2 tam sikloid eğrisi çizilir, L/D = 3 ise, 3 tam sikloid eğrisi çizilir. 1 ve 2 noktalarının sikloid eğrileri birbirine terstir. Birisinin başlangıç noktası silindirin tabanında iken diğerinin başlangıç noktası silindirin tavanındadır. Başlangıç noktaları arasında ise 360/(L/D) derece faz farkı vardır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
3 saat önce, Smile Buddha yazdı:

çözemediğim bir soru var. :)

D çapında  V şeklinde açılmış bir kanala d çapında bir  küre koyup üstüne nokta koysak ve bu kanalda yuvarlasak bu nokta başlangıç açısına göre hangi açılarda en üstte gelir.

Şöyle mi demek istedin?

796741017_DaplVKanaldadaplKre.jpg.70d447f3b9d6ed0e451bd011e1d3bdf6.jpg

V kanalı ( = A2FB2) ekrandan içeriye doğru devam ediyor. D ve d, O ve M merkezli kürelerinin yarıçaplarıdır. Yuvarlanan M merkezli d yarıçaplı küre A1 ve B1 noktalarında V kanalına değiyor. H ise yuvarlanan kürenin başlangıçdaki tepe noktasıdır.

Eğer kastettiğin bu şekilde ise cevabı basittir:

M küresi 360 derece döndüğünde

- H noktası yine tepe noktası olur ve

- M merkezi 2*Pi*MK kadar ileriye doğru yol alır.

D ve d yarıçapları ve A1FB1 açısı bilindiğinde MK uzunluğu kolayca bulunur.

...

Bu sitemde daha ilginç bir soru ise

H noktası nasıl bir eğri çizer?

sorusu olurdu ki o da bilinen bir eğridir.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, DreiMalAli yazdı:

Şöyle mi demek istedin?

796741017_DaplVKanaldadaplKre.jpg.70d447f3b9d6ed0e451bd011e1d3bdf6.jpg

V kanalı ( = A2FB2) ekrandan içeriye doğru devam ediyor. D ve d, O ve M merkezli kürelerinin yarıçaplarıdır. Yuvarlanan M merkezli d yarıçaplı küre A1 ve B1 noktalarında V kanalına değiyor. H ise yuvarlanan kürenin başlangıçdaki tepe noktasıdır.

Eğer kastettiğin bu şekilde ise cevabı basittir:

M küresi 360 derece döndüğünde

- H noktası yine tepe noktası olur ve

- M merkezi 2*Pi*MK kadar ileriye doğru yol alır.

D ve d yarıçapları ve A1FB1 açısı bilindiğinde MK uzunluğu kolayca bulunur.

...

Bu sitemde daha ilginç bir soru ise

H noktası nasıl bir eğri çizer?

sorusu olurdu ki o da bilinen bir eğridir.

Sevgiler

senin çizdiğin şekilde ilginç bir soru oldu. :)

Nokta nasıl bir eğri çizer merak ettim.

Ben resim çizemedim.

Bu alın rulmanını buldum.

Alt plakada yarım küresel oluk içinde yuvarlanan küre üstündeki nokta nasıl bir eğri çizer.
Ben v şeklinde oluk için sormuştum farketmiyor. :)

640px-Thrust-ball-bearing_din711_ex.png

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

senin çizdiğin şekilde ilginç bir soru oldu. :)

Nokta nasıl bir eğri çizer merak ettim.

Ben resim çizemedim.

Bu alın rulmanını buldum.

Alt plakada yarım küresel oluk içinde yuvarlanan küre üstündeki nokta nasıl bir eğri çizer.
Ben v şeklinde oluk için sormuştum farketmiyor. :)

640px-Thrust-ball-bearing_din711_ex.png

Benim verdiğim resimde H noktası bir sikloid (cycloid, Zykloide) eğrisi çizer. Daha doğrusu yarıçapı uzatılmış bir sikloid eğrisi.

Rulmanda ise muhtemelen bir episikloid eğrisi çizer. Eğer bilyeler sadece iç çembere değerek yuvarlanıyorlarsa.

Sikloid: Bir çember düz bir yolda kaymadan yuvarlanıyor ise...

Episikloid: Bir çember diğer bir çemberin üzerinde ve çemberin dış tarafında kaymadan yuvarlanıyorsa...

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 23.08.2020 at 23:46, Smile Buddha yazdı:

marsda ezan okunsa onu duyabilir miyiz? :)

marsda  sesin yayılma hızı nedir? 

marsda kilise çanı sesini dünyadakinden farklı frekansda mı duyarız?

Sesi duymak hoparlör-mikrofon arası uzaklığına bağlıdır. Ses şiddetin k/R2 ile orantılıdır. Armosfer basıncı Dünyanınkinin yaklaşık yüzde biri kadar olduğundan basınç titreşimlerinin salınımı çabucak azalacaktır. Yani k katsayısı çok çok küçük olacaktır. Hoparlörün yakınlarından ses algılanır, uzaklarda algılanmayacak kadar azalır.

Atmaosferin % 95'i CO2 olduğundan, tamamı CO2'dir diye ideal gazlar için geçerli olan bağıntılardan hesaplanabilmesi gerek. Ben hesaplamadım.

Sesin frekansında değişiklik olmaz. Sadece; salınımı çok düşük bazı yan frekanslar oluşur/eklenir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...