Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Burada aynı başlık altında bazı fizik sorularını tartışmıştık.

O başlığı bulamadım. Silindi herhalde..

Aynı başlığa devam edelim..

İlk soru benden.

ÇARPIŞAN OTOMOBİLLER.....

Saatte 50 km hızla giderken bir otomobil taş bir duvara çarpıyor.

Aynı otomobilin saatte 50 km hızla ilerlerken, karşıdan yine saatte 50 km hızla gelen bir diğer otomobille baş başa çarpıştıklarını farzedin.

Bu iki çarpışma arasında çarpışmanın şiddeti ve hasar bakımından fark var mıdır?

Varsa neden bir fark vardır?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Burada aynı başlık altında bazı fizik sorularını tartışmıştık.

O başlığı bulamadım. Silindi herhalde..

Aynı başlığa devam edelim..

İlk soru benden.

ÇARPIŞAN OTOMOBİLLER.....

Saatte 50 km hızla giderken bir otomobil taş bir duvara çarpıyor.

Aynı otomobilin saatte 50 km hızla ilerlerken, karşıdan yine saatte 50 km hızla gelen bir diğer otomobille baş başa çarpıştıklarını farzedin.

Bu iki çarpışma arasında çarpışmanın şiddeti ve hasar bakımından fark var mıdır?

Varsa neden bir fark vardır?

Bildiğim kadarıyla fark yoktur. Çünkü karşıdan 50 ile gelen araba bizim arabaya "F" kuvveti ile çarpar. Fizik kanunlarına göre hızlar aynı olduğundan 2 araba da durur. (gerçek hayatta ne olur bilemem).

Ancak bizim araba 50 ile düz ve sarsılmaz bir duvara çarpınca duvar bizim arabaya yine aynı "F" kuvvetini uygular ve araba durur. Uygulanan kuvvet aynı olduğundan alınan sonuç aynı olduğundan (arabanın durması) şiddet,hasar,ölüm

bu iki olayda aynıdır.

Sitelerde Paylaş

Bu anlatacağım tam bir fizik sorusu olmasa da matematik sorusu, fakat ikisi de içiçe olduğundan bu başlıkta sormayı uygun buldum. İlginç olan şu:

Elimizde sınırsız uzunlukta bir halat var ve biz bu halatla dünyayı en geniş yerinden (çevresi) bir kere olmak suretiyle sarıp sarmalıyoruz. Burada kullanılan halat dünyanın çevresi kadar olup "X" olsun.

Şimdi bu halatla dünyayı, dünya yüzeyine değecek şekilde değil de, 1 metre dıştan (uzağından) olacak şekilde sarıp sarmalayalım. İlk olarak anlattıklarımı bir düşünüp hayat edin aklınızda kurun.

Soru şu: İkinci durumda kullanılan halat uzunluğu, birinci durumda kullanılan halat uzunluğundan ne kadar fazladır?

Benim tavsiyem hemen kağıt kalem çözmeyin. Önce tahminlerde bulunun ve sonra çözün. Sonucu bulduğunuzda çok şaşıracaksınız.

Sitelerde Paylaş

Bu anlatacağım tam bir fizik sorusu olmasa da matematik sorusu, fakat ikisi de içiçe olduğundan bu başlıkta sormayı uygun buldum. İlginç olan şu:

Elimizde sınırsız uzunlukta bir halat var ve biz bu halatla dünyayı en geniş yerinden (çevresi) bir kere olmak suretiyle sarıp sarmalıyoruz. Burada kullanılan halat dünyanın çevresi kadar olup "X" olsun.

Şimdi bu halatla dünyayı, dünya yüzeyine değecek şekilde değil de, 1 metre dıştan (uzağından) olacak şekilde sarıp sarmalayalım. İlk olarak anlattıklarımı bir düşünüp hayat edin aklınızda kurun.

Soru şu: İkinci durumda kullanılan halat uzunluğu, birinci durumda kullanılan halat uzunluğundan ne kadar fazladır?

Benim tavsiyem hemen kağıt kalem çözmeyin. Önce tahminlerde bulunun ve sonra çözün. Sonucu bulduğunuzda çok şaşıracaksınız.

Kolay soru..

Dünyanın çapını biliyorsanız çok kolay...

Sitelerde Paylaş

Kolay soru..

Dünyanın çapını biliyorsanız çok kolay...

İkinci durumda, birinci durumdan ne kadar fazla halat kullanıldığını bilmek için dünyanın çapını bilmeye gerek yok ki

buna rağmen işlem çözüldüğünde sonuç ortaya elbette çıkar.

Burda ilginç olan önce tahminde bulunmak ve sonrasında soruyu çözüp çıkan sonuca bakıp şok olmak.

Sitelerde Paylaş

62732381.jpg

Şekildeki d çapındaki siyah bilyanın D çapındaki silindire yapışık halde, kendi ekseni etrafında dönmeden, sadece silindirin hızıyla, silindirin çeperine yapışık halde dönebilmesi için gerek ve yeter koşul nedir? Ayrıca silidirin bu anda dönüş hızı ne olmalıdır? ( Nümerik bir değer değil, formülsel bir değer )

Not: Silindir V hızıyla dönüyor ve bilya kütlesi m.

tarihinde Nevzat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İkinci durumda, birinci durumdan ne kadar fazla halat kullanıldığını bilmek için dünyanın çapını bilmeye gerek yok ki

buna rağmen işlem çözüldüğünde sonuç ortaya elbette çıkar.

Burda ilginç olan önce tahminde bulunmak ve sonrasında soruyu çözüp çıkan sonuca bakıp şok olmak.

Tahminde bulunmak zor. Uzun olur diyebiliriz ama tahmin etmemiz mümkün olmaz.

Matematik soruları tahminle olmuyor.

Bir metre fark 62,8 km farka dönüşüyor.

Sitelerde Paylaş

Başlangıçtaki çapın veya yarıçapın önemi yok. Başlangıç yarıçapına 1 metre ekleyince sonuç çıkıyor. Önce çok büyük rakamlar çıkacak zannediliyor ama hatırladığım kadarı ile 10-11 metre ilave edilince yarıçapın uzunluğu 1 m artıyor.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Başlangıçtaki çapın veya yarıçapın önemi yok. Başlangıç yarıçapına 1 metre ekleyince sonuç çıkıyor. Önce çok büyük rakamlar çıkacak zannediliyor ama hatırladığım kadarı ile 10-11 metre ilave edilince yarıçapın uzunluğu 1 m artıyor.

Sevgiler.

İyi de soruyu yanlış anlamışsınız.

Soru yarı çapın ne olacağı değil.

İpin uzunluğunun ne olacağı.

Yarıçapı bilmeden problemi çözemezsiniz.

Dünyanın yarıçapı 6378,1 km.

Bir metre yukardan 6388,1 km.

2xpi(3,14)x6388,1-2xpi(6378,1)

Ya da:

40117,268-40054,468=62,8 km.

Yarı çapı bilmeden soruyu nasıl çözebilirsiniz bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı yarıçapın büyüklüğüdür aklı karıştıran.

halbuki, bir metreyarıçapı olan bir çemberin yarı çapını 2 metre yapınca çembere ne kadar ip eklemek gerekiyorsa 10000 metre yarıçaplı bir çembere de aynı miktar ip eklemek gerekiyor.

Yarıçap formülüne bak isterser.

Yarıçap ile çember uzunluğunu veren formülde. Yarıçapa 1 metre ekleyip çember uzunluklarını çıkarırsan sonucu görürsün.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı yarıçapın büyüklüğüdür aklı karıştıran.

halbuki, bir metreyarıçapı olan bir çemberin yarı çapını 2 metre yapınca çembere ne kadar ip eklemek gerekiyorsa 10000 metre yarıçaplı bir çembere de aynı miktar ip eklemek gerekiyor.

Yarıçap formülüne bak isterser.

Yarıçap ile çember uzunluğunu veren formülde. Yarıçapa 1 metre ekleyip çember uzunluklarını çıkarırsan sonucu görürsün.

Sevgiler.

Yukarda hesabını yaptım.

Yarıçapa bir metre ekledim. Hesapları yap istersen...

Dünyanın yarıçapı 6378,1 km.

Bir metre yukardan yarıçapı 6388,1 km.

2xpi(3,14)x6388,1-2xpi(6378,1)

Ya da:

40117,268-40054,468=62,8 km.

Sitelerde Paylaş

Yükseklere çıkıldıkça bazı insanlarda burun kanaması, bazı insanlarda da sık nefes alma olayı görülür, sizce bunun nedeni nedir?

Yükseklerde oksijen satürasyonu az olduğu için yedek depolardan (daha çok dalaktan) dolaşıma eritrosit (alyuvar) ilave edilir. Bu da tansiyonu yükseltir. Yükselen tansiyon, çıdarı zayıf kılçal damarları çatlatır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yükseklerde oksijen satürasyonu az olduğu için yedek depolardan (daha çok dalaktan) dolaşıma eritrosit (alyuvar) ilave edilir. Bu da tansiyonu yükseltir. Yükselen tansiyon, çıdarı zayıf kılçal damarları çatlatır.

Sevgiler.

Yani bu tıbbi nedeni, ben fiziksel nedenini istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı yarıçap/çember uzunluğu formülünü tam hatırlayamıyorum.

S=2pi x r miydi?

r=5 metre olursa

S=2x3,14x5

Bu yarıçapa 1 metre eklersek

S'=2x3,14x6

S'-S= sorunun yanıtı.

Sevgiler.

Sevgili Drekinci

Sen neyin hesabını yapıyorsun anlamadım.

Birşeyler sayıyorsun ama ne saydığını söylemiyorsun.

r neden 5 metre olsun.

Biz dünyadan bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Kan basıncı (T/A) kanın damar cıdarlarına yaptığı basınçtır ve bu fiziksel bir etkidir.

Sevgiler.

Tamam da nasıl, neden yükseklere çıktıkça kan basıncı artıyor? Alyuvar falan demeyin, fiziksel olarak açıklayın. Bir de nefes sıklığı var tabi.

tarihinde Nevzat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...