Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

benim bildiğim kadarıyla sabun rengi yoğun bir madde değil macun rengi daha koyu ve bu nedenle macun köpüğü renkliyken, sabun köpüğü beyaz veya renksiz görünüyor olabilir. tamamen mantık yürütme.

Birinci soruyla ilgilenelim. Neden mavi sabunun köpüğü beyazdır?

Olası cevaplardan biri şu olabilir mi: köpük ışığı yansıtır.

İkinci sorunun ağırlığı zorlamış olsa ki; köpük ışığı halen yansıtmadayken neden mavi görünür?

Sanırım pigment teknolojisi ile ilgili olmalı. Yada tükürük sıvısıyla.

Demek ki neymiş; ilginç fizik sorusu diye bir şey yokmuş.

En azından; ilginçliği, Hacı tarafından onaylanmadıkça...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

random hayatla dalga geçmen güzel ozaman şu soruyu cevapla...

evrende boşluk yoksa atom çekirdeğiyle elektron arasında ne var?

Önce dalga geçeyim: Cevap sorunun içinde saklı.

Şimdi de gerçeklerden söz edeyim: Atom çekirdeği ile elektron arasında evrenin yapı taşları var. Belki bir zamanlar sözü edilen “eter” kavramı gibi. Benim kafam, matematiğe ve fiziğe çok basmıyor. Ben kararlı izotoplarla ilgileniyorum ve halimden memnunum. Anlamadığım konulardan çok, anlayabildiğim, yapabildiğim ve yapabileceğimi düşündüğüm konularla ilgileniyorum. Zamanım az benim.

Sen de kafanı çok dağıtmadan bir şeyler üzerinde yoğunlaş. DEHB mazeretin olmasın. Yada kafaya fazla takma. Kimse seni keşif yapman için zorlamıyor.

Sitelerde Paylaş

random hayatla dalga geçmen güzel ozaman şu soruyu cevapla...

evrende boşluk yoksa atom çekirdeğiyle elektron arasında ne var?

Atom çekirdeği ile elektronlar arasındaki boşluk aslında bir güç alanıdır. Elektromanyetik kuvvet o güç alanını doldurur.

Sitelerde Paylaş

Atom çekirdeği ile elektronlar arasındaki boşluk aslında bir güç alanıdır. Elektromanyetik kuvvet o güç alanını doldurur.

hacı işte bu benim kütle çekim tezime bir kanıt daha...eğer atom içindeki boşluk elektromanyetik kuvvet ile doluysa, evrende de makro alemde de aynı kuvvet dolu olabilir ve kütleçekimi ortaya çıkabilir.kütle çekimin ışık hızında hareket etmesi de buna kanıt. ne diyorsun?

Sitelerde Paylaş

hacı işte bu benim kütle çekim tezime bir kanıt daha...eğer atom içindeki boşluk elektromanyetik kuvvet ile doluysa, evrende de makro alemde de aynı kuvvet dolu olabilir ve kütleçekimi ortaya çıkabilir.kütle çekimin ışık hızında hareket etmesi de buna kanıt. ne diyorsun?

Kütleçekim nedeni elektromanyetik dalgalar değil. Kütleçekim atom düzeyinde yok kabul edilecek kadar zayıf.

Sizin teori malesef bu konuları dikkate almıyor.

Sitelerde Paylaş

o halde ikinci bir tez ortaya çıkar...kütleçekim mikro kuvvetlerle hiç alakası olmayan, bizim algı eşiğimizin üstünde bir büyüklükteki evren eşiğinin bir mikro kuvveti ve kuvvet taşıyıcı parçacık bulamamamızın nedeni bu...büyüklük arttıkça yeni bir makro üstü kuvvet ortaya çıkabilir bu böyle sonsuza dek gidebilir buna ne diyorsun?

Sitelerde Paylaş

o halde ikinci bir tez ortaya çıkar...kütleçekim mikro kuvvetlerle hiç alakası olmayan, bizim algı eşiğimizin üstünde bir büyüklükteki evren eşiğinin bir mikro kuvveti ve kuvvet taşıyıcı parçacık bulamamamızın nedeni bu...büyüklük arttıkça yeni bir makro üstü kuvvet ortaya çıkabilir bu böyle sonsuza dek gidebilir buna ne diyorsun?

Arkadaş,

Bu konu hakkında fikir yürütebilecek donanıma sahip değilsin yüksek ihtimalle. Boşa çırpınma...

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Kütle çekimi için Einstein ın varsayımı oldukça sağlamdır. ''Kütle çekimi diye bir şey yok ! :) ''

konuyu bana sorabilir veya araştırabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Burada aynı başlık altında bazı fizik sorularını tartışmıştık.

O başlığı bulamadım. Silindi herhalde..

Aynı başlığa devam edelim..

İlk soru benden.

ÇARPIŞAN OTOMOBİLLER.....

Saatte 50 km hızla giderken bir otomobil taş bir duvara çarpıyor.

Aynı otomobilin saatte 50 km hızla ilerlerken, karşıdan yine saatte 50 km hızla gelen bir diğer otomobille baş başa çarpıştıklarını farzedin.

Bu iki çarpışma arasında çarpışmanın şiddeti ve hasar bakımından fark var mıdır?

Varsa neden bir fark vardır?

Soru sanırım şöyle olmalıydı:

"Saatte 100 km hızla giderken bir otomobil taş bir duvara çarpıyor.

Aynı otomobilin saatte 50 km hızla ilerlerken, karşıdan yine saatte 50 km hızla gelen bir diğer otomobille baş başa çarpıştıklarını farzedin."

Ama her halikarda fark vardır.

Otomobiller çarpışırken ezilme sonucunda kinetik enerjinin bir bölümü yok olur ve yolculara aktarılmaz.

Sitelerde Paylaş

Elinizde kurmalı, zemberekli bir saat var.. Eski saatlerden......

Kurmadan önce ağırlığını ölçtünüz....

Kurdunuz...

Tekrar ağırlığını ölçtünüz...

Kurduktan sonra ağırlığı artar mı, azalır mı?

Ve neden?

Artar. Enerji yüklendiği için.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
Bir saat önce, The_Individualist yazdı:

1) Kolaya mentos atınca neden fışkırıyor ?

2) Işık hızında giden bir araba dörtlüleri ve farları yakarsa ne olur ?

1.solubility-co2-water.png

http://chestofbooks.com/food/science/Experimental-Cookery/The-Solubility-Of-The-Sugars.html

20 santigrat derecede 1 kg suda 1.7 gram karbondioksit çözünürken 2040 gram şeker çözündüğü için.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

beylerrr benim bildiğim gerçek hayatta, 2 araba 50 km hızla gelip kafa kafaya çarpışırsa, diyelimki soldaki arabada 3 kişi olsun, sagdakindede 2 kişi toplamda 5 kişi olsun bu çarpışma sonucunda, en az 2 ölü 3  yaralı olur, yaralılardan ağır olanı,

hastanede ölür morga kaldırılır, hafif yaralı olan 2 kişide 1 hafta içinde taburcu olur, bu anlattığıımda fizik yasasıdır..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, priest of nature yazdı:

10 metre uzunluğunda  aralarında 1 metre mesafe olan birbirlerine paralel iki iletkenlerden birine 220 volt 50 hz 10 amper akım verirsek diğerinden geçen akım ve aldığımız gerilim kaç volt olur?

paralel bağlanmış, 3. 5 lik antigron düşün, sence bu bağlantı, 100 metrede olsa  amperi gerilimi ve voltu aynı olmazmı?  bence aynı olur değişmez.,

diyelimki paralel bağlanmış en az 20 ampul var, ve wolt degerleri 28..220 standart 50 herz... değerler değişmez,220 yi 20 ile çarparsan toplam aldıgın şebeke gerilimi ortaya çıkar ama tek bir paralel baglantıda, gerilim volt voltaj ve amper degerleri sabıt kalır..

ben sana daha zor bir soru sorayım, tramvaylardakı şebeke gerilimi voltajı ve amper değerleri değişkenmidir? yoksa sabitmidir?

bir soru daha geliyor, 

5 katlı bir binada şebeke gerlimi volt degeri 220. 50 herz.  bir c4 sigortası genelde 16 amperdir. 8 amperlik sigorta takarsak ne olur? 32 amperlik takarsak ne olur?

googole acıp bakmak yok ama  

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...