Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

6 hours ago, karamsarhuman said:

sayın anibal yanlışınız var, tren hatlarındaki şebeke gerilimi,D.C.  değil AC DİR. siz herhalde yanlışlıkla dc yazmışsınız..

150 volt - 750 volt bu iki deger dışında olmaz..

Sen yaparsan olur, merak etme. Ha, farkettiysen zaten DC demedim, 1500V için. Malum gerilim yükseldikçe, akım azalır, yani daha az akım daha çok güç verebilir. Daha az akım olunca, daha ince hat kablosu, daha az ağırlık, o tepedeki katener hattının işletimi falan daha kolay olur. O nedenle, özellikle uzun mesafe trenlerinde 1500V sıklıkla tercih edilir. Evet, A.C. dir ve çoğunlukla lokomotifteki bir trafo ile uygun bir DC voltaja çevrilir. Genede, DC çalışan trenlerde yok değil, ama Avrupa standardı değil tabi onlar. Bugün avrupada genel kabul gören, tramvaylar için, 750V. Fakat gene de belli bir standardı yok, ihtiyaca göre farklı farklı şebekeler kuruluyor. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Hatlarda voltaj AC dir ama motorlarda değişir kimisi DC olur kimisi AC .. sanırsam burada bir yanlış anlaşılma olmuş

anibal hatlardaki AC gerilime DC gerilim demişti.. yoksa bende biliyorum haklısınız, motor zaten düz akımla çalışıyor.. dcdir..:0_80cbc_37a71a73_L:

klasik anibaldan klasık sıyırmalar diyelim.

Sitelerde Paylaş

paralel olarak bağlanmış dirençlerin veya ampüllerin üzerinden geçen devreden çıkan toplam akıma eşit olmalıdır, işte bu 1. kirşof kanunudur ilk iletimde yazmıştım ben  zaten, sayın anibal ama  arkadaş diyorki, paralel ama birbirine baglı değil..

sen bu soruya mantıklı cevap ver, bende eşek gibi anırırım.. eminim sen daha soruyu bile anlamamışsındır. :0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Belli bir seviyede bilgin yoksa bilim forumuna niye geldin diye kendine bir sor. Örneğin matematik bilmiyorsan toplam serisine kafa yormayacaksin.... Bunun gibi..

öğrenmek için geldim.

Matematiği iyi derecede bilip pratiğe gelince çuvallayanda çok gördüm.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, priest of nature yazdı:

öğrenmek için geldim.

Matematiği iyi derecede bilip pratiğe gelince çuvallayanda çok gördüm.

Üzerinden akım geçen bir telde manyetik alan oluşur. 

Manyetik alanda hareket eden bir telden akım geçer. (potansiyel fark oluşur)

Bunu mu sormak istedin ? 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Üzerinden akım geçen bir telde manyetik alan oluşur. 

Manyetik alanda hareket eden bir telden akım geçer. (potansiyel fark oluşur)

Bunu mu sormak istedin ? 

2w4iptg.jpg

Resimdeki AB uçlarına 220 volt 50 hz 10 amper akım verirsek CD uçlarından kaç volt ve amperlik akım alırız.

Birbirlerine paralel mavi renkli tellerin boyu 10 metre aralarındaki uzaklık 1metre.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, karamsarhuman said:

paralel olarak bağlanmış dirençlerin veya ampüllerin üzerinden geçen devreden çıkan toplam akıma eşit olmalıdır, işte bu 1. kirşof kanunudur ilk iletimde yazmıştım ben  zaten, sayın anibal ama  arkadaş diyorki, paralel ama birbirine baglı değil..

sen bu soruya mantıklı cevap ver, bende eşek gibi anırırım.. eminim sen daha soruyu bile anlamamışsındır. :0_80cbc_37a71a73_L:

Sen eşşek gibi anıramazsın, o da marifete tabidir zira...

Kirşof kanunu iletkenler üzerindeki akım ve gerilim dağılımını hesaplamak için kullanılır. Size gereken bu. Kabloları birbirine bağlasanız da, bağlamasanız da bu. Arada sonsuz direnç var gibi bakarsın, böyle düşünür, hesabını yapar, görürsün, ne çıkıyor. İki teli bağlamamış olman, orada bir devre tesis etmediğin anlamına gelmez, devrenin eşdeğer devresi, yani kirşof kanununa uygulanacak tarafı değişir, ona göre olur. 

Fizik diyerek bilim üzerinden, elektrik, elektronik diyerek teknoloji üzerinden, hangisinden gidiyor olursanız olun, amanda burada sıfır gerilim olur, yok yok, şu akım olmaz falan denemez. Hesaplar, gösterirsin, çıkan sonuç neyse odur. Bu hususta da size gereken kirşof kanunudur. 

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, priest of nature said:

2w4iptg.jpg

Resimdeki AB uçlarına 220 volt 50 hz 10 amper akım verirsek CD uçlarından kaç volt ve amperlik akım alırız.

Birbirlerine paralel mavi renkli tellerin boyu 10 metre aralarındaki uzaklık 1metre.

Söyledik işte ya. Amper kanunu, Faraday ve maxwell denklemleri. Otur hesapla, meraklısı sensin.

Bir de işimiz yok senin hamallığını mı yapacağız?

Teorik olarak soruyorsan, bu bir transformatör. C-D arasında bir EMK oluşacaktır. ama bu tasarımın deli gibi kaybı olacağı için, o emk, yani voltajda çok çok küçük olacaktır. Sanırım bir kaç voltu geçemez, tahminen 200 mV falan sanıyorum, kaba bir tahminle. Dahası, iletilen enerji, EMK'ya göre daha düşük olacaktır, o çok daha başka bir mevzu. Yani bir volt olur ama, oradan 1mA'den fazla alabilir misin, bu başka bir tartışma..

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Söyledik işte ya. Amper kanunu, Faraday ve maxwell denklemleri. Otur hesapla, meraklısı sensin.

Bir de işimiz yok senin hamallığını mı yapacağız?

Teorik olarak soruyorsan, bu bir transformatör. C-D arasında bir EMK oluşacaktır. ama bu tasarımın deli gibi kaybı olacağı için, o emk, yani voltajda çok çok küçük olacaktır. Sanırım bir kaç voltu geçemez, tahminen 200 mV falan sanıyorum, kaba bir tahminle. Dahası, iletilen enerji, EMK'ya göre daha düşük olacaktır, o çok daha başka bir mevzu. Yani bir volt olur ama, oradan 1mA'den fazla alabilir misin, bu başka bir tartışma..

sayın anibal transformatörler 3 ayaklı olur, 1. ayak emiter 2. ayak baz dır baz genelde ortadakı bacaktır, kollektörde , 3 . ayaktır. yani sağ ayaktır.. 

görsele iyi bak, a ve be uçlarından verile n220 volt 50 herz c ve d uçlarına  gitmiyor, sayın anibal,  cd ve d uçlarına giden bir akım ve gerilim yok a dan çıkan bye gidiyor.arada bir anahtar kontaktör röle veya farkli bir baglantı şekli yok.. meslek lisesi  dersi bunlar,

ben sana teorik değil pratik olarak soruyorum, anibal, c ve d uçlarına gide nbir baglantı varmiki? biz kirşof kanunlarını uyguluyalım..

ne amperi? ne faradayı? yahu,, önce soruyu anlama:lol:ya çalış. uzman anibal..

Sitelerde Paylaş

sayın anibal transformatörler 3 ayaklı olur, 1. ayak emiter 2. ayak baz dır baz genelde ortadakı bacaktır, kollektörde , 3 . ayaktır. yani sağ ayaktır.. 

görsele iyi bak, a ve be uçlarından verile n220 volt 50 herz c ve d uçlarına  gitmiyor, sayın anibal,  cd ve d uçlarına giden bir akım ve gerilim yok a dan çıkan bye gidiyor.arada bir anahtar kontaktör röle veya farkli bir baglantı şekli yok.. meslek lisesi  dersi bunlar,

La havle...

Tamam transformatörler 3 ayaklı da olur, ama kafana göre takılıp 100 ayaklı transformatör de bulabilirsin elbette. 

O dediğin şey, transistör olmasın? 

Benim gördüğüm kadarıyla, sen o meslek lisesine de gitmemişsin. Ortaokul terk falan mı?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

La havle...

Tamam transformatörler 3 ayaklı da olur, ama kafana göre takılıp 100 ayaklı transformatör de bulabilirsin elbette. 

O dediğin şey, transistör olmasın? 

Benim gördüğüm kadarıyla, sen o meslek lisesine de gitmemişsin. Ortaokul terk falan mı?

pardon özür dilerim, sayın anibal, transistör diyecektim, ben elektronikçiyim zaten.. dilim sürçtü.. ama sizin beyniniz göçmüş..

bu kadar basit bir soruyu anlamanızı bekliyoruz, saygılar sevgiler..:lol:

Sitelerde Paylaş

pardon özür dilerim, sayın anibal, transistör diyecektim, ben elektronikçiyim zaten.. dilim sürçtü.. ama sizin beyniniz göçmüş..

bu kadar basit bir soruyu anlamanızı bekliyoruz, saygılar sevgiler..:lol:

Sen de elektronikçiysen... Neyse şaşırmadım, yeni türkiye malum.

İşte bu kadar basit bir sorunun, o kadar basit bir cevabı var. Bu bir transformatör. Hava nüveli, yarım sarımlık primeri ve sekonderi olan bir transformatör. Buna göre hesabını yapabilirsin, ama formülleri bulmak zordur, farady denklemleri üzerinde gitmek daha kolay sonuç verir. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, priest of nature yazdı:

2w4iptg.jpg

.

Sitelerde Paylaş

Ha yok ben şekli yanlış anlamışım, uçlar bağlı değilmiş. 

Dediğim gibi bu ilk telin manyetik alanıyla ilgili olur. 

Gerçekte ufak ve dengesiz bir akım olsa da teoride olacağını sanmıyorum. 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Sütlü Kase said:

Eğer bir gerilim ölçseydik kondansatör diye bir şey olmazdı. 

Elbette ufak tefek elektron sıçramaları olacaktır. Bunun nasıl hesaplanacağını bilmiyorum.

Ayrıca çok yüksek gerilim altında, aradaki yalıtkan alan iletkenlik kazanabilir. 

Yahu, kimlere kalmışız mı demem gerekiyor?

A-B arasından akım geçiyor mu? Bu akım bir manyetik akı yaratır mı? Bu manyetik akı, C-D arasındaki tel tarafından kesilir mi? Bu akının yönünü, değerini değiştiririsen ne olur, C-D telinde bir emk indüklenmez mi? AC akım verdiğin için, o manyetik alanın yönü ve değeri sürekli değişecek mi? Buna bağlı olarak ta, C-D arasında sürekli aynı şekilde bir EMK oluşacak mı? 

Ha, işin teorisi böyle. O manyetik akı, aradaki havayı sature ederse falan gibi şeyleri gözardı ettik ki, siz anlayasınız. Söyledik işte, bu bir transformatör, onun uyduğu bilinen ilkeler uyar. 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Sütlü Kase said:

Ha yok ben şekli yanlış anlamışım, uçlar bağlı değilmiş. 

Dediğim gibi bu ilk telin manyetik alanıyla ilgili olur. 

Gerçekte ufak ve dengesiz bir akım olsada pratikte olacağını sanmıyorum. 

Pratikte de olur. Basitçe, bir PC hoparlörü al, ses kartına sokulan o jack'ın ucuna dokun. Dırlayacaktır. İşte evindeki, sokaktaki falan tellerden geçen manyetik alanın senin üstünde oluşturduğu EMK, vücudundan amplifikatöre geçer ve sinyal olarak kabul edilir, 50HZ şebeke frekansını duyarsın.

Tesla'nın hayali buydu, olmayacak işti, kayıplar nedeniyle. Ama adam uğraştı etti işte. Böyle yaparak, havadan her yere enerji aktarma üzerine varını yoğunu hatta hayatını tüketti adam.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, anibal yazdı:

Pratikte de olur. Basitçe, bir PC hoparlörü al, ses kartına sokulan o jack'ın ucuna dokun. Dırlayacaktır. İşte evindeki, sokaktaki falan tellerden geçen manyetik alanın senin üstünde oluşturduğu EMK, vücudundan amplifikatöre geçer ve sinyal olarak kabul edilir, 50HZ şebeke frekansını duyarsın.

Tesla'nın hayali buydu, olmayacak işti, kayıplar nedeniyle. Ama adam uğraştı etti işte. Böyle yaparak, havadan her yere enerji aktarma üzerine varını yoğunu hatta hayatını tüketti adam.

Ben yanlış ifade ettim orada. 

Demek istediğim bir hesaplama yaparken '' yahu bunu yaptık ama dışarıdan geçen tellerin etkisini hesaba katmadık. '' demeyiz 

Pratik ile teori den kastım buydu. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...