Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

3 saat önce, anibal yazdı:

Yahu, kimlere kalmışız mı demem gerekiyor?

A-B arasından akım geçiyor mu? Bu akım bir manyetik akı yaratır mı? Bu manyetik akı, C-D arasındaki tel tarafından kesilir mi? Bu akının yönünü, değerini değiştiririsen ne olur, C-D telinde bir emk indüklenmez mi? AC akım verdiğin için, o manyetik alanın yönü ve değeri sürekli değişecek mi? Buna bağlı olarak ta, C-D arasında sürekli aynı şekilde bir EMK oluşacak mı? 

Ha, işin teorisi böyle. O manyetik akı, aradaki havayı sature ederse falan gibi şeyleri gözardı ettik ki, siz anlayasınız. Söyledik işte, bu bir transformatör, onun uyduğu bilinen ilkeler uyar. 

sayın anibal tekrar merhaba, a-b arasından akım geçiyor geçmesinede, bu 220 voltluk 50 herzlik gerilimi c-d uçlarına nasıl ulaştırmayı düşünüyorsun açıkçası ben çözemedim?bundan 7000 yıl önce eski mısırda piramitlerde kulalnılan wireless elektrik geldi aklıma

teorik olarak mümkün olan bu pratiktede hatayın  bir köyünde yer altında bir sıgınakta , wireless elektrik keşfedilmiştir.

devreyi tamalıyan bir yol yokki nasıl olucak? c-d ye gerilim nasıl gidicek hiç düşündünmü?

atlatma dışında bir seçenek göremiyorum, bazı devreler pehridrol ile açılır bazılarıda deliklidir burda sadece basit bir örnekle a ve b den çıkan gerilim nasıl c ve d ye gider deniliyor, ama yollar baglı değil.. açıkçası ben çözemedim..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 hours ago, karamsarhuman said:

sayın anibal tekrar merhaba, a-b arasından akım geçiyor geçmesinede, bu 220 voltluk 50 herzlik gerilimi c-d uçlarına nasıl ulaştırmayı düşünüyorsun açıkçası ben çözemedim?bundan 7000 yıl önce eski mısırda piramitlerde kulalnılan wireless elektrik geldi aklıma

teorik olarak mümkün olan bu pratiktede hatayın  bir köyünde yer altında bir sıgınakta , wireless elektrik keşfedilmiştir.

devreyi tamalıyan bir yol yokki nasıl olucak? c-d ye gerilim nasıl gidicek hiç düşündünmü?

atlatma dışında bir seçenek göremiyorum, bazı devreler pehridrol ile açılır bazılarıda deliklidir burda sadece basit bir örnekle a ve b den çıkan gerilim nasıl c ve d ye gider deniliyor, ama yollar baglı değil.. açıkçası ben çözemedim..

Size kirşof kanunu dedik, kafanıza yatmadı.

Ama burada, bir başka mevzu var ortada. Telden geçen akımın manyetik alan oluşturması, diğer telinde bu manyetik alan içinde kalması.

Diğer tele o gerilim geçmiyor. Ama manyetik alan geçip, o telde bir gerilim oluşmasına yol açıyor. Tıpkı iki telefonu kıç kıça dayadğında birinin ötekinden şarj olması gibi.

Ama bu düzenek o kadar kayıplı ki, 2200W güç harcıyor fakat, öteki telden alabileceğin güç, miliwatt'ın bile altında olacaktır sanıyorum, oturup hesap yapmadım. Ama sıfır olmayacak, çok çok küçük olacaktır sadece. Eğer telin boyunu veya akımın frekansını artırırsan, iş ilginçleşmeye, manyetik akı yerin elektromanyetik alan işin içine girmeye başlar ve olaylar değişir. Baya gücün yüzde biri, onda biri vs. aktarabiliyor olursun. Radyolarında yaptığı bu, verici anten senin alıcı antene bir enerji göndermiş oluyor bu yolla. 

Ama buradaki husus çok farklı, anten olayı elektromanyetik dalga düzeyinde. Burada ise, manyetik akı (flux) ortada. Tesla, bu akıyı uzaya yaymayı becermeye çalışmıştı, ama olmuyor maalesef o pek öyle. 

Bu wireless elektrik gibi balonlara da pek inanma derim. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, priest of nature yazdı:

f1big.gif

@karamsarhumanDüz tel kullandığım için kafan karıştı.Bobinli hali böyle.:)

Bu temel fizik 2 konuları biraz zayıf olduğum noktalar.

Ancak sanıyorum ki 1. Teldeki alternatif akım kaynaklı manyetik alan değişimi sonucu (yani akım yönü ve belki belli ölçüde akım büyüklüğünün değişmesi sonucu manyetik alanın sürekli değişmesi.) 2. Telde bir akım oluşabilir. 

Altın kural değişim, tel hareket etmeli - manyetik alan değişmeli - akım değişmeli 

.....  bir şeyler olmalı her şey sabit kalırken hiç bir şey olmaz.

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, priest of nature yazdı:

f1big.gif

@karamsarhumanDüz tel kullandığım için kafan karıştı.Bobinli hali böyle.:)

tamam şimdi oldu, bu devreye göre, ab ve b uçlarına 220 volt 50 herz  10 amperlik gerilim verdiğimizde c ve d uçlarındanda aynı gerilimi almak zorundayız, (c ve d uçlarına geçen manyetik alan gerilimi aynıdır, sabittir değişmez, 220 volt 50 herz.10 amper..)değil 10 metre 100 metre bile olsa, buna tesla sarımlı bobin kanunu deniyor, ben sarımlı bobini düz gördüğüm için devreyi kapalı zannettim..  teşekkür ederim, sayın arkadaşım..:)

Image result for tesla kanunu manyetik bobinRelated image

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, karamsarhuman said:

tamam şimdi oldu, bu devreye göre, ab ve b uçlarına 220 volt 50 herz  10 amperlik gerilim verdiğimizde c ve d uçlarındanda aynı gerilimi almak zorundayız, (c ve d uçlarına geçen manyetik alan gerilimi aynıdır, sabittir değişmez, 220 volt 50 herz.10 amper..)değil 10 metre 100 metre bile olsa, buna tesla sarımlı bobin kanunu deniyor, ben sarımlı bobini düz gördüğüm için devreyi kapalı zannettim..  teşekkür ederim, sayın arkadaşım..:)

C ve D uçlarından aynı gerlimi alamazsın. Manyetik akı, bir tür alan oluşturur ve merkezinde akımın geçtiği tel olur. Bu merkezde akı en yoğunken, dışa gittikçe azalır. Kablolar arasındaki mesafe nedeniyle, öbür  kablo hiç bir zaman üretilen manyetik akının tamamını alamaz. Bu nedenle de kayıp oluşur. Bu örnekte kayıp çok ama çok büyük. O şekilde tellerin sarılması, bobin yapılması falan, bu manyetik akıyı toplamak içindir. Bu da yetmez çok zaman, ortaya manyetik iletken bir şey, demir, ferrit falan gibi bir çekirdek konur ki, akı daha yoğun iletilsin, merkezde kalsın. 

Tabi vurgulanması gereken bri diğer hususta, aradaki havanın da bir tür iletken olduğu, manyetik akının onun üzerinde de bir enerji oluşturacağı ve bununda kayıp olarak görüneceğidir. 

Sitelerde Paylaş
On 04.04.2019 at 12:04, priest of nature yazdı:

2w4iptg.jpg

Resimdeki AB uçlarına 220 volt 50 hz 10 amper akım verirsek CD uçlarından kaç volt ve amperlik akım alırız.

Birbirlerine paralel mavi renkli tellerin boyu 10 metre aralarındaki uzaklık 1metre.

Sevgili priest of nature.

Manyetik alanlarla uğraşmayalı epey olmuştur. Yine de kolları sıvamış olayım. :D

Kullandığım fiziksel sembollerin Türkçe'sini yanlış verirsem, affola!

Verilerindeki elektrik gerilimi (220 V) buradaki sorun açısından bir fazlalıktır. Frekans (50 Hz) ise elektrik akımının bir dalgalı akım olduğunu ifade ettiği için sorunu direk etkiliyor. İkinci telde (C-D-uçlarında) oluşacak elektrik geriliminin frekansı da 50 Hz olacaktır.

Manyetik indüksiyon ile oluşacak elektrik gerilimi sadece mayetik akının değişimi ile doğru orantılıdır.

u_cd = - d\Phi/dt

u_cd: C-D-Uçlarında oluşacak elektrik gerilimi

\Phi: manyetik akı   t: zaman

Dalgalı akımdan bahsettiğimiz için fomüldeki eksi işareti ile uğraşmaya gerek yok. Bundan sonra eksi işaretini kullanmıyorum.

Manyetik akı ise manyetik akı yoğunluğu B ve B'nin etki ettiği alanın ( = A) skalar çarpımıdır. Vektörlerle uğraşmak istemediği bildiğimden, skalar çarpım yerine normal çarpma diyelim.

\Phi = B*A

Buradaki alan A ikinci telin kesitidir, telin uzunluğu L (10 m diye vermişsin) ve telin çapı d'nin çarpımıdır.

A = L*d

u_cd ile birleştirirsek

u_cd = d(B*A)/dt = dB/dt + dA/dt eder.

dA/dt telin kesit alanın değişimidir, ki bu senin çizimde sıfırdır. Çünkü telin ne uzunluğu değişiyor ne de kalınlığı.

Yani geriye B'nin zamanla değişimi kalır sadece.

u_cd = dB/dt

Bundan sonrası kolay:

B = µ * H

µ : manyetik alan geçirgenliği. Normal bir atmosfer ortamı için µ yerine µ0 da kullanabiliriz.

H : Manyetik alan şiddeti.

Manyetik alan şiddeti H birinci telden (a-B-uçları) geçen elektrik akım tarafından oluşturuluyor. Uzun ve doğru bir tel için manyetik alan şiddeti

H = i/(2*pi*r) "dir.

Burada
i : değişken elektrik akımıdır Senin verilerinle i = İ * Sin(2*pi*f*t)"dir. İ = 10 Ampere, f = 50 Hz. (A-B-uçlarına sinüs şeklinde bir gerilim verildiğinden yola çıkıyorum.)

r ise A-B-telinden uzaklıktır. Senin sorunda, iki tel arasındaki uzaklık, yani r = 1 m'dir.

Toplam olarak

u_cd = dB/dt = [(µ*İ)/(2*pi*r) ] * d(Sin(2*pi*f*t))/dt = [(µ*İ)/(2*pi*r) ] * (2*pi*f) * Cos(2*pi*f*t) = [(µ*İ*f)/(r)] * Cos(2*pi*f*t) olur.

Formüldeki (µ*İ*f)/(r) terim yerine U dersek (Gerilimin efektif değeri)

u_cd = U * Cos(2*pi*f*t)

bulunur.

u_cd geriliminin cosinüs fonksiyonu şeklinde değiştiği seni ilgilendirmeyeceği, aradığın şeyin efektif değer olduğunu bildiğimizden,  :D

u_cd = U = µ*İ*f/r

ile C-D-uçlarında oluşacak elektrik gerilimini hesaplayabilirsin.

C-D-telinde ne kadar akım geçeği ancak, C-D-uçlarına bağlayacağın yük ile (direnç, kondensator, bobin vb.) belirlenebilir. Şekildeki şu haliyle belirlemek mümkün değildir.

Sevgiler

Φ {\displaystyle \Phi }  Φ {\displaystyle \Phi }

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili priest of nature.

Manyetik alanlarla uğraşmayalı epey olmuştur. Yine de kolları sıvamış olayım. :D

Kullandığım fiziksel sembollerin Türkçe'sini yanlış verirsem, affola!

Verilerindeki elektrik gerilimi (220 V) buradaki sorun açısından bir fazlalıktır. Frekans (50 Hz) ise elektrik akımının bir dalgalı akım olduğunu ifade ettiği için sorunu direk etkiliyor. İkinci telde (C-D-uçlarında) oluşacak elektrik geriliminin frekansı da 50 Hz olacaktır.

Manyetik indüksiyon ile oluşacak elektrik gerilimi sadece mayetik akının değişimi ile doğru orantılıdır.

u_cd = - d\Phi/dt

u_cd: C-D-Uçlarında oluşacak elektrik gerilimi

\Phi: manyetik akı   t: zaman

Dalgalı akımdan bahsettiğimiz için fomüldeki eksi işareti ile uğraşmaya gerek yok. Bundan sonra eksi işaretini kullanmıyorum.

Manyetik akı ise manyetik akı yoğunluğu B ve B'nin etki ettiği alanın ( = A) skalar çarpımıdır. Vektörlerle uğraşmak istemediği bildiğimden, skalar çarpım yerine normal çarpma diyelim.

\Phi = B*A

Buradaki alan A ikinci telin kesitidir, telin uzunluğu L (10 m diye vermişsin) ve telin çapı d'nin çarpımıdır.

A = L*d

u_cd ile birleştirirsek

u_cd = d(B*A)/dt = dB/dt + dA/dt eder.

dA/dt telin kesit alanın değişimidir, ki bu senin çizimde sıfırdır. Çünkü telin ne uzunluğu değişiyor ne de kalınlığı.

Yani geriye B'nin zamanla değişimi kalır sadece.

u_cd = dB/dt

Bundan sonrası kolay:

B = µ * H

µ : manyetik alan geçirgenliği. Normal bir atmosfer ortamı için µ yerine µ0 da kullanabiliriz.

H : Manyetik alan şiddeti.

Manyetik alan şiddeti H birinci telden (a-B-uçları) geçen elektrik akım tarafından oluşturuluyor. Uzun ve doğru bir tel için manyetik alan şiddeti

H = i/(2*pi*r) "dir.

Burada
i : değişken elektrik akımıdır Senin verilerinle i = İ * Sin(2*pi*f*t)"dir. İ = 10 Ampere, f = 50 Hz. (A-B-uçlarına sinüs şeklinde bir gerilim verildiğinden yola çıkıyorum.)

r ise A-B-telinden uzaklıktır. Senin sorunda, iki tel arasındaki uzaklık, yani r = 1 m'dir.

Toplam olarak

u_cd = dB/dt = [(µ*İ)/(2*pi*r) ] * d(Sin(2*pi*f*t))/dt = [(µ*İ)/(2*pi*r) ] * (2*pi*f) * Cos(2*pi*f*t) = [(µ*İ*f)/(r)] * Cos(2*pi*f*t) olur.

Formüldeki (µ*İ*f)/(r) terim yerine U dersek (Gerilimin efektif değeri)

u_cd = U * Cos(2*pi*f*t)

bulunur.

u_cd geriliminin cosinüs fonksiyonu şeklinde değiştiği seni ilgilendirmeyeceği, aradığın şeyin efektif değer olduğunu bildiğimizden,  :D

u_cd = U = µ*İ*f/r

ile C-D-uçlarında oluşacak elektrik gerilimini hesaplayabilirsin.

C-D-telinde ne kadar akım geçeği ancak, C-D-uçlarına bağlayacağın yük ile (direnç, kondensator, bobin vb.) belirlenebilir. Şekildeki şu haliyle belirlemek mümkün değildir.

Sevgiler

Φ {\displaystyle \Phi }  Φ {\displaystyle \Phi }

u_cd = U = µ*İ*f/r

Çok ilginç bu formüle göre kablo uzunluğu 1 santimetre olsa aynı gerilimi alacağım 10 metrede olsa aynı gerilimi alacağım.:89:

Frekansı 50 Hz  den 1 MHZ e çıkarmak lazım.

50HZ   olunca  0.000628 volt  

1MHZ  olunca 12.56 volt   çıkıyor.

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, priest of nature said:

u_cd = U = µ*İ*f/r

Çok ilginç bu formüle göre kablo uzunluğu 1 santimetre olsa aynı gerilimi alacağım 10 metrede olsa aynı gerilimi alacağım.:89:

Frekansı 50 Hz  den 1 MHZ e çıkarmak lazım.

50HZ   olunca  0.000628 volt  

1MHZ  olunca 12.56 volt   çıkıyor.

O bile çıkmaz, zira o denklemler doğru, fakat ideal koşullar için, arada vakum olduğu falan gibi. 

Elde edeceğin voltaj, "0.000003" volt civarında ancak olur sanıyorum. Ama dediğim gibi, oturup hesap etmiyorum, edecek halimde yok. 

Sitelerde Paylaş

c ve d uçlarında direnç ve kondansatör yok ama bu yüzden gerilim sabit vedeğişmez olmak zorunda, direnç artırıcı bir direnç konmamış

akım düşürücü kondansatörde, yok sadece sargılı bobin var, bu işler förmülle olmaz pratikte deneyin sonucu görün ben denedim

herzde yükseltemezsınız o c ayarlı dirençte yok bu görselde, basitce bir devre var..

yapılan işlem belli zaten, bunun formülle ne alakası var radyo istasyonumu? kurucaksınız.

basitçe a ve be uçlarına gerilim veriliyor, bobin yardımıyla, aynı gerilim  c ve d uçlarına gidiyor, 

elektronık bilgisi için formüle ihtiyacımız yoktur,, burası kesin.

bunun secondary ve primary sargı bobinlerı işimizi raharlıkal görür.

daha detaylı bir devre ile gösterelim, bu devreye 12  voltluk   gerilim verdiğimizde leddede 12 voltluk gerilm elde ederiz. bobınleri görüyorsunuz herhangi atlatma yok sadece manyetık bir alan oluşur ve bu alan ile gerilim sıçraması yapar. lede ..

elektronik işi formülle yapılmaz pratik ve deneyle yapılır. 

matematık olasılıkları , biyolojların ve kimyagerlerin işidir. 

Image result for bobinli tesla kanunu

Sitelerde Paylaş

devremizde neler var? sayalım

1: adet giri jack portu 12 volt.

1 adet mercimek kondansatör.

1 adet  transistör  ( 3 ayaklı)

1 adet. normal direnç

1 adet besleme trafosunu adaptörden alıyor giris gerilimini.. 12 voltluk

1 adet tesla bobini.

1 adet  led devresi, 

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, karamsarhuman said:

c ve d uçlarında direnç ve kondansatör yok ama bu yüzden gerilim sabit vedeğişmez olmak zorunda, direnç artırıcı bir direnç konmamış

akım düşürücü kondansatörde, yok sadece sargılı bobin var, bu işler förmülle olmaz pratikte deneyin sonucu görün ben denedim

herzde yükseltemezsınız o c ayarlı dirençte yok bu görselde, basitce bir devre var..

yapılan işlem belli zaten, bunun formülle ne alakası var radyo istasyonumu? kurucaksınız.

basitçe a ve be uçlarına gerilim veriliyor, bobin yardımıyla, aynı gerilim  c ve d uçlarına gidiyor, 

elektronık bilgisi için formüle ihtiyacımız yoktur,, burası kesin.

bunun secondary ve primary sargı bobinlerı işimizi raharlıkal görür.

daha detaylı bir devre ile gösterelim, bu devreye 12  voltluk   gerilim verdiğimizde leddede 12 voltluk gerilm elde ederiz. bobınleri görüyorsunuz herhangi atlatma yok sadece manyetık bir alan oluşur ve bu alan ile gerilim sıçraması yapar. lede ..

elektronik işi formülle yapılmaz pratik ve deneyle yapılır. 

matematık olasılıkları , biyolojların ve kimyagerlerin işidir. 

Image result for bobinli tesla kanunu

Bu işler öyle kuru gürültüyle olmuyor. 

O telin uçlarında bir dirençte var, bir kondansatörde var. Mesele sen onu göremiyorsun. Ve o o işlerde aynen o formüllerle yürüyor.

Ve bir telden diğerine gerilim falan da geçmiyor. Yukardaki resimdeki mevzu ile, bahse konu mevzu arasında da bir alaka yok. O neon lambanın yanma sebebi tamamen başka bir mevzu, başka denklemleri var. 

Biyoloji ve kimyada olasılıklarla falan çalışmaz. Ne yapacak kimyager, "saldık bakalım hidorjeni, oksijenin üstüne, ne çıkacak, allah kerim, su mu olur, uranyum mu çıkar, canlanır kanatlanıp uçar gider mi, nasip kısmet" mi diyecek? Biyoloji de, kimya da, aynen denklemler, formüller ile çalışır, tesadüflerle falan işi yoktur. 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, karamsarhuman said:

devremizde neler var? sayalım

1: adet giri jack portu 12 volt.

1 adet mercimek kondansatör.

1 adet  transistör  ( 3 ayaklı)

1 adet. normal direnç

1 adet besleme trafosunu adaptörden alıyor giris gerilimini.. 12 voltluk

1 adet tesla bobini.

1 adet  led devresi, 

Eksik ve yanlış saydın. Tesla bobini diye bir şey yok. Bir şeyleri alır, özel bir şekilde düzenlersin, onun adı tesla bobini olur. 

Bu devrede bir osilatör var. Ama sen, transistör, mercimek kondansatör falan diyerek sayıyorsun. Evet, parça listesi yazıyorsan, bunu parçalar olarak sayacaksın elbette. Ama o zaman, tesla bobini dediğin şeyi de, parçaları ile sayman gerekir. 

Bu arada o kondansatör mercimek değil. Dahası, artık mercimek kondansatör tanımı yok. Eskiden, seramik kondansatörler, şekilleri ve renkleri mercimeğe benzediği için öyle denirdi, ama artık bu unutuldu. O kondansatör de bir film kondansatör. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Bu işler öyle kuru gürültüyle olmuyor. 

O telin uçlarında bir dirençte var, bir kondansatörde var. Mesele sen onu göremiyorsun. Ve o o işlerde aynen o formüllerle yürüyor.

Ve bir telden diğerine gerilim falan da geçmiyor. Yukardaki resimdeki mevzu ile, bahse konu mevzu arasında da bir alaka yok. O neon lambanın yanma sebebi tamamen başka bir mevzu, başka denklemleri var. 

Biyoloji ve kimyada olasılıklarla falan çalışmaz. Ne yapacak kimyager, "saldık bakalım hidorjeni, oksijenin üstüne, ne çıkacak, allah kerim, su mu olur, uranyum mu çıkar, canlanır kanatlanıp uçar gider mi, nasip kısmet" mi diyecek? Biyoloji de, kimya da, aynen denklemler, formüller ile çalışır, tesadüflerle falan işi yoktur. 

sayın anibal devreye iyice bakınız neon lamba göremiyorum, ben led görüyorum, Neon lambaları soğuk katot gaz yük boşaltması tipi lamba sınıfına özelliklede tvlerin  tüplerinde kullanılır.. burda led lamba var sayın anibal..

daha önce hiç neon lamba görmedniz galiba dur ben size gösterim, bakınız neon lambalar genelde diskolarda ve barlarsa sıklıkla 

kulalnılır..biz kısaca floresan diyoruz. ama led farklıdır.. yapmayın bu kadar cahil olamazsınız..

Image result for neon lamba

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, karamsarhuman said:

sayın anibal devreye iyice bakınız neon lamba göremiyorum, ben led görüyorum, Neon lambaları soğuk katot gaz yük boşaltması tipi lamba sınıfına özelliklede tvlerin  tüplerinde kullanılır.. burda led lamba var sayın anibal..

daha önce hiç neon lamba görmedniz galiba dur ben size gösterim, bakınız neon lambalar genelde diskolarda ve barlarsa sıklıkla 

kulalnılır..biz kısaca floresan diyoruz. ama led farklıdır.. yapmayın bu kadar cahil olamazsınız..

Kızma ama, çok boş bir adamsın. Adamın elindeki ne?

A1A Visual Communications Company - VCC | A1A-ND DigiKey Electronics

LAMP NEON R6.2MM WIR 65VAC 90VDC

https://www.digikey.com/product-detail/en/visual-communications-company-vcc/A1A/A1A-ND/4176016

Tahminen aynısı değil ama merak ediyorsan neymiş, digikey'den bulursun. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Eksik ve yanlış saydın. Tesla bobini diye bir şey yok. Bir şeyleri alır, özel bir şekilde düzenlersin, onun adı tesla bobini olur. 

Bu devrede bir osilatör var. Ama sen, transistör, mercimek kondansatör falan diyerek sayıyorsun. Evet, parça listesi yazıyorsan, bunu parçalar olarak sayacaksın elbette. Ama o zaman, tesla bobini dediğin şeyi de, parçaları ile sayman gerekir. 

Bu arada o kondansatör mercimek değil. Dahası, artık mercimek kondansatör tanımı yok. Eskiden, seramik kondansatörler, şekilleri ve renkleri mercimeğe benzediği için öyle denirdi, ama artık bu unutuldu. O kondansatör de bir film kondansatör. 

sayın anibal osilatör devresi bu iyice  bakınız sonrada benım görsele bakınız ..

10 nf lık kondansatör.. r3-r5 5 kalık direncler..c1 c3 kondansör bilyorsunuz..1 ade q 1  transistör.. bc 547 karşılıgıda byz 156 daha sayimmi?  çok basit bir devre bu.. 

Image result for osilatör devresi

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, karamsarhuman said:

Geleim diğer konuya.

Neon lambaya floresan lamba diyorsan, zaten tamamen sayıklıyor olursun. Neon lamba, floresan lamba, led lamba bambaşka şeyler. Zerre Bilgi sahibi olmadan, fikir üretmeye çıkıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
Just now, karamsarhuman said:

sayın anibal osilatör devresi bu iyice  bakınız sonrada benım görsele bakınız ..

10 nf lık kondansatör.. r3-r5 5 kalık direncler..c1 c3 kondansör bilyorsunuz..1 ade q 1  transistör.. bc 547 karşılıgıda byz 156 daha sayimmi?  çok basit bir devre bu.. 

Image result for osilatör devresi

Eee, bilmiyorduk, öğrenmiş olduk r-c faz kaydırmalı osilatörü, ne haltmış? 

Şu anda, kırk yıllık orospuya sikiş öğretmeye çıkmış biri olarak, daha okkalı lafları hakediyorsun gerçi.

O tesla şeysi dediğin zmbırtı, bir osilatördür, o parçaları alıp bir araya getirdiğinde bir osilatör çıkar ortaya. Bir bok bilmeden bildiğini sanıp sayıklıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...