Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Bir saat önce, anibal yazdı:

Kızma ama, çok boş bir adamsın. Adamın elindeki ne?

A1A Visual Communications Company - VCC | A1A-ND DigiKey Electronics

LAMP NEON R6.2MM WIR 65VAC 90VDC

https://www.digikey.com/product-detail/en/visual-communications-company-vcc/A1A/A1A-ND/4176016

Tahminen aynısı değil ama merak ediyorsan neymiş, digikey'den bulursun. 

sayın abibal o neon değil leddir. iyice bakınız lütfen... ve beni güldürmeyin olurmu?neonla led aynı şe yzaten tek fark florasan tüp  neonda vardır ledde floresan olmaa benım devrede led var iyice bak.. .yeşi renklıde neondur benım devre bu yeşil lambaya benziyormu? körmüsünüz ?sayın anibal.Image result for neon lambaRelated image :0_80cbc_37a71a73_L:Image result for led lambaimage.jpeg.ae052c299eb015e93eccaff71d4bdfc3.jpegRelated image

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 minute ago, karamsarhuman said:

sayın abibal o neon değil leddir. iyice bakınız lütfen... ve beni güldürmeyin olurmu?neonla led aynı şe yzaten tek fark florasan tüp  neonda vardır ledde floresan olmaa benım devrede led var iyice bak.. 

Hala boş laf üstündesin, o adamın elindeki ne, biz sana onu sorduk zaten.

İlla götverenlik edecem de, laf işitecem diyorsan, elbette yardımcı oluruz.

Image result for bobinli tesla kanunu

Göster bakalım bu resimde LED nerde? 

Sanırım ledi götüne soktuğun "siz göremezsiniz" diyeceksin, öyle mi?

Sitelerde Paylaş

Geleim diğer konuya.

Neon lambaya floresan lamba diyorsan, zaten tamamen sayıklıyor olursun. Neon lamba, floresan lamba, led lamba bambaşka şeyler. Zerre Bilgi sahibi olmadan, fikir üretmeye çıkıyorsun. 

bakınız bu neon lamba ,tek fark  floresan kaplı olmasıdır  leddede neondada sargı bobinleri var zaten görmüyormusunuz?bobinlkeri görmüyormusunuz ?sayın anibal.. miyopmusunuz yoksa?neon lambaya  led demiyorum her iksindede bobon var diyorum.. hatta gösteriyorum..çok benzer diyorum.. tek fark floresan vardır diyorum neon lambalarda..anlaştıkmı? tamammı? sayın anibal bey.ledlerde floresan kaplama olmaz. benim devrede led var, çok benziyor ama leddir. neon değil.dikkat edersenız floresan kaplama yok benım devrede. çünkü led.

yazdıklarımın hepsi dogru hatta ispatlıyorum lise dersi bunlar.Image result for bobinli  led lamba

Image result for neon lamba

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, karamsarhuman said:

bakınız bu neon lamba ,tek fark  floresan kaplı olmasıdır  leddede neondada sargı bobinleri var zaten görmüyormusunuz?bobinlkeri görmüyormusunuz ?sayın anibal.. miyopmusunuz yoksa?

yazdıklarımın hepsi dogru hatta ispatlıyorum lise dersi bunlar.Image result for bobinli  led lamba

Image result for neon lamba

La göt, şu ana kadar götverenin teki olduğundan başka hiç bir bok ispatladığın falan yok. 

Ne sayıklıyon sen, götveren? Ne sargısı, neon lambada sargı mı olur, dangalak herif?

Götünden uydurmaktan başka hiç bir bokta sıçmadın henüz. Sana doğrusu gösteriyoruz, ona da gelmiş hala zortluyorsun. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

La göt, şu ana kadar götverenin teki olduğundan başka hiç bir bok ispatladığın falan yok. 

Ne sayıklıyon sen, götveren? Ne sargısı, neon lambada sargı mı olur, dangalak herif?

Götünden uydurmdana başka hiç bir boka sıçmadın henüz. Sana doğrusu gösteriyoruz, ona da gelmiş hala zortluyorsun. 

verdiğiniz görseldeki   sargı bobini göremiycek kadar malsın sen sayın animal..:0_80cbc_37a71a73_L:2 tel ve ucundakı sargıyı görüyormusun? işte o sargılar sana girsin rahatlarsın.Image result for neon lamba

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, karamsarhuman said:

verdiğiniz görseldeki   sargı bobini göremiycek kadar malsın sen sayın animal..:0_80cbc_37a71a73_L:2 tel ve ucundakı sargıyı görüyormusun? işte o sargılar sana girsin rahatlarsın.Image result for neon lamba

Hangi sargı, götüne mi soktun da kayboldu resimden? 

Sitelerde Paylaş

Hangi sargı, götüne mi soktun da kayboldu resimden? 

tamam sen haklısın sayın anibal, direnci artırmak için sargılı bobin koyarlar ledlere ve neonlara, bir farklı bir boyuttayız.. sen 4. boyutta oldugun için ne desen? haklısın 4. boyutta sargı olmaz neonlarda.. sana göre yok itiraz eden varmı? yok  ozaman sen haklısın anlaştıkmı? için rahat olsun.

biz 3. boyuttayız..

Related image

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, karamsarhuman said:

tamam sen haklısın sayın anibal, direnci artırmak için sargılı bobin koyarlar ledlere ve neonlara, bir farklı bir boyuttayız.. sen 4. boyutta oldugun için ne desen? haklısın 4. boyutta sargı olmaz neonlarda.. sana göre yok itiraz eden varmı? yok  ozaman sen haklısın anlaştıkmı? için rahat olsun.

biz 3. boyuttayız..

Utanmadan hala götünden zortlayıp duruyorsun, geri zekalı göt...

Led'e, Neon'a sargı falan konmaz, götveren, bir bok bilmediğini bir kabul et evvela.

Floresan lambalarda, flaman sargısı olur, bu da ısıtıcı görevi görür, voltaj ile falan alakası olmaz, dangalak götçük. 

Akkor flamanlı lambada da, bazen, flaman sargı şeklinde yapılır, direnci yükseltmek için, o olur bir de şapşal götçük.

LED lambe ve Neon lambalarda sargı margı da olmaz. Elindeki voltajı bir şekilde ona uygun hale getirmek için, trafo falan kullanırsın belki, ama onlarda lambayı bağlamaz. Saan gelen zaten mahallendeki trafonun sargısı üzerinden geliyor, öyle diye, her şey bir sargıya mı sahip oluyor, göt?

Şu ana kadar zaten sargı olan falan bir haltta koyamadın. 

Sana da sorduk, kıvırma oradan o kalçanı göt, nerde o resimde LED lamba?

Sitelerde Paylaş

Bu arada, meraklısı varsa...

Bu götçüğün koyduğu resimde LED falan yok. Ama orjinal devrede bir kaç LED var. Resimde görünmeyen, transistör ve soğutucusunun arkasında kalıyorlar. O adamın elindeki de, bir neon lamba, dediğimiz gibi.

Yapmak falan isterseniz, şeması ve malzemeleri şu şekilde. 

FSZ1QW5IY4QAA9W.LARGE_.jpg

Bu basit bir tıkanan osilatördür. Daha çok, daha doğrusu, ingilizce flyback osilatör olarak anılır. Sinyal üretmek değilde, güç transferi yapmak için verimli bir osilatördür. 

Buaradaki LED'ler, dediğimiz gibi fotoğrafta görülmüyor. Bu götte, bir bok bildiğin sanarak sayıklıyor sadece. Zaten millet ne çekiyorsa, bir bok bildiğini sanan bu kendini bilmez götverenlerden çekiyor. 

Sitelerde Paylaş

Utanmadan hala götünden zortlayıp duruyorsun, geri zekalı göt...

Led'e, Neon'a sargı falan konmaz, götveren, bir bok bilmediğini bir kabul et evvela.

Floresan lambalarda, flaman sargısı olur, bu da ısıtıcı görevi görür, voltaj ile falan alakası olmaz, dangalak götçük. 

Akkor flamanlı lambada da, bazen, flaman sargı şeklinde yapılır, direnci yükseltmek için, o olur bir de şapşal götçük.

LED lambe ve Neon lambalarda sargı margı da olmaz. Elindeki voltajı bir şekilde ona uygun hale getirmek için, trafo falan kullanırsın belki, ama onlarda lambayı bağlamaz. Saan gelen zaten mahallendeki trafonun sargısı üzerinden geliyor, öyle diye, her şey bir sargıya mı sahip oluyor, göt?

Şu ana kadar zaten sargı olan falan bir haltta koyamadın. 

Sana da sorduk, kıvırma oradan o kalçanı göt, nerde o resimde LED lamba?

sana neon lambanın devresini gösterim,  L 1 görüyorsun değilmi? sargı bobınıni.burda devreyı 6-10 pikofaratlı kbir kondansatörle desteklemişler sayın anibal neden kızıyorsunuzki?  ledlerde olmaz bu sargı yalnızca neon ampüllerde olur.içi boş sargı bu bildiğin sargı bobini değil , içi boş bir sargı tel sadece ama direçi artırıyor. 1 direnç  destegi yetiyor.. o sarı yananlar sargı telidir.rezistans olurya ısıtıcılarda işte o sargıdan..ama rezistansın sargısı rezistans görevinide yapıyor aynı zamanda. gördünüzmü?ısıtmalı  sistem..

Image result for neon ampül

Image result for neon ampül ÅemasıImage result for neon ampül

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, karamsarhuman said:

sana neon lambanın devresini gösterim,  L 1 görüyorsun değilmi? sargı bobınıni.burda devreyı 6-10 pikofaratlı kbir kondansatörle desteklemişler sayın anibal neden kızıyorsunuzki?  ledlerde olmaz bu sargı yalnızca neon ampüllerde olur.içi boş sargı bu bildiğin sargı bobini değil , içi boş bir sargı tel sadece ama direçi artırıyor. 1 direnç  destegi yetiyor.. o sarı yananlar sargı telidir.rezistans olurya ısıtıcılarda işte o sargıdan..ama rezistansın sargısı rezistans görevinide yapıyor aynı zamanda. gördünüzmü?ısıtmalı  sistem..

Image result for neon ampül

Image result for neon ampül ÅemasıImage result for neon ampül

Hala sayıklıyor götçük..

Neon lambada sargı falan olmaz ve yokta işte koyduğun resimlerde de. İçi boş sargıymışta, yok bilmem neymişte. Maşallah, pekte iyi kıvırıyor zavallı götçüğümüz. 

O şemada, bir devre zaten, lambayı göstermiyor, o lambayı yakacak devreyi gösteriyor. Ve zaten o devrede bir folresan lamba devresi, neon için kullanılmaz. Ama bir götten bunu anlamasını beklemek zor tabi.

En alttaki bir neon işte, bir direnç bağlanmış ki, voltaj biraz düşsün, milleti çarpmasın. Kontrol kaleminin içinde falan olur böyle. 

Sen zavallı bir götsün ve lamba ile, lambayı sürmek için gereken devreleri de haliyle karıştıran bir götçüksün. Hoş, floresan, neon, led vs. onları bile karıştıran sen gibi bir götten fazlası da beklenmez zaten. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, karamsarhuman yazdı:

c ve d uçlarında direnç ve kondansatör yok ama bu yüzden gerilim sabit vedeğişmez olmak zorunda, direnç artırıcı bir direnç konmamış

akım düşürücü kondansatörde, yok sadece sargılı bobin var, bu işler förmülle olmaz pratikte deneyin sonucu görün ben denedim

herzde yükseltemezsınız o c ayarlı dirençte yok bu görselde, basitce bir devre var..

yapılan işlem belli zaten, bunun formülle ne alakası var radyo istasyonumu? kurucaksınız.

basitçe a ve be uçlarına gerilim veriliyor, bobin yardımıyla, aynı gerilim  c ve d uçlarına gidiyor, 

elektronık bilgisi için formüle ihtiyacımız yoktur,, burası kesin.

bunun secondary ve primary sargı bobinlerı işimizi raharlıkal görür.

daha detaylı bir devre ile gösterelim, bu devreye 12  voltluk   gerilim verdiğimizde leddede 12 voltluk gerilm elde ederiz. bobınleri görüyorsunuz herhangi atlatma yok sadece manyetık bir alan oluşur ve bu alan ile gerilim sıçraması yapar. lede ..

elektronik işi formülle yapılmaz pratik ve deneyle yapılır. 

matematık olasılıkları , biyolojların ve kimyagerlerin işidir. 

Bende bunun küresi var.10 cm uzaklığa kıvılcım yayıyor.:)

Ama bu devrenin benim soruyla  alakası yok.

Bu konuyla alakası var.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Delinme_gerilimi

Bazı yalıtkanların delinme gerilimleri[1]

Yalıtkanın
İsmi
Delinme Gerilimi
Hava 30.000 V/cm
Teflon 600.000 V/cm
Polistren 240.000 V/cm
Kağıt 160.000 V/cm
Pireks (Cam) 140.000 V/cm
Silikon 150.000 V/cm
Bakalit 240.000 V/cm
Kuvartz 80.000 V/cm
Mika 800.000 V/cm
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, anibal yazdı:

Hala sayıklıyor götçük..

Neon lambada sargı falan olmaz ve yokta işte koyduğun resimlerde de. İçi boş sargıymışta, yok bilmem neymişte. Maşallah, pekte iyi kıvırıyor zavallı götçüğümüz. 

O şemada, bir devre zaten, lambayı göstermiyor, o lambayı yakacak devreyi gösteriyor. Ve zaten o devrede bir folresan lamba devresi, neon için kullanılmaz. Ama bir götten bunu anlamasını beklemek zor tabi.

En alttaki bir neon işte, bir direnç bağlanmış ki, voltaj biraz düşsün, milleti çarpmasın. Kontrol kaleminin içinde falan olur böyle. 

Sen zavallı bir götsün ve lamba ile, lambayı sürmek için gereken devreleri de haliyle karıştıran bir götçüksün. Hoş, floresan, neon, led vs. onları bile karıştıran sen gibi bir götten fazlası da beklenmez zaten. 

3. boyutta elektronikçiler arızalı cihazları tamir ederken matematik formülleri yerine ölçü aleti, havya legim osiloskop, 

4. boyutta yaşıyanlar, ise formüllerle arızayı giderip tamir ediyorlar, o tamircileriden biride sensın sayın anibal...saygılar sevgiler.

neon lambalarda yanan parlıyan kısım sargıyı gerçekten göremiyormusun? yoksa egonmu tavana vuruyor.. sargı o kadar kücükki 

normal tel olarak gözüküyor, bende tesadüfen neo nampülün için kırdım ve baktım, gerçekten bildiğimiz sargı bobin ama içi boş.

işte o kısım yanıyor ...2 tane var... 

image.jpeg.3548f104196d13df7031c915ac3b7c3a.jpeg

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, priest of nature yazdı:

Bende bunun küresi var.10 cm uzaklığa kıvılcım yayıyor.:)

Ama bu devrenin benim soruyla  alakası yok.

Bu konuyla alakası var.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Delinme_gerilimi

Bazı yalıtkanların delinme gerilimleri[1]

Yalıtkanın
İsmi
Delinme Gerilimi
Hava 30.000 V/cm
Teflon 600.000 V/cm
Polistren 240.000 V/cm
Kağıt 160.000 V/cm
Pireks (Cam) 140.000 V/cm
Silikon 150.000 V/cm
Bakalit 240.000 V/cm
Kuvartz 80.000 V/cm
Mika 800.000 V/cm

pratikte aslında bir fark yok, a ve b uçlarından gelen gerilim senın örneklemende 220 volt burdada 12 volt.. sadece değerleri farklıdır. ama manyetık alan kapalı devre oldugu için, sonuç aynıdır orda 12 voltluk gerilimle yanıyor neon lamba, bir daha düşün bence aynı aslında sadece degerleri farklı 10 metre yerıne manyetık alan bobıne 10 cm yakındır. benim devrede c ve d uçlarına giden bir devre şeması yok onun yerine sadece neon var oda yanıyor senınde asıl amacın bu değilmi? tesla bobini sayesinde c ve d uçlarına aynı gerilimi vermek 220 volt 50 herz. zart zurt..Image result for tesla bobini

Image result for tesla bobini

Image result for tesla bobini

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, karamsarhuman said:

3. boyutta elektronikçiler arızalı cihazları tamir ederken matematik formülleri yerine ölçü aleti, havya legim osiloskop, 

4. boyutta yaşıyanlar, ise formüllerle arızayı giderip tamir ediyorlar, o tamircileriden biride sensın sayın anibal...saygılar sevgiler.

neon lambalarda yanan parlıyan kısım sargıyı gerçekten göremiyormusun? yoksa egonmu tavana vuruyor.. sargı o kadar kücükki 

normal tel olarak gözüküyor, bende tesadüfen neo nampülün için kırdım ve baktım, gerçekten bildiğimiz sargı bobin ama içi boş.

işte o kısım yanıyor ...2 tane var... 

image.jpeg.3548f104196d13df7031c915ac3b7c3a.jpeg

Hala konuşuyor ordan geri zekalı, neon lambada sargı falan olmaz. Onlara sargı değil, elektrot denir, kaz kafalı, ne sargısı? En fazla adam oraya kalın şey lehimlemek şerrine, teli kıvırıp kalın silindir haline getirmiştir, hepsi o, moron. Tek uçlu sargı mı olur, bir de bir bok biliyorum sanıyorsun.

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, priest of nature said:

Genlik modulasyonunda bant genişliği iletilen sinyalin maksimum frekansının iki katı oluyor.

Frekans ve faz modulasyonunda  bant genişliği nasıl bulunuyor?

Genlik modülasyonunda dediğin bir yerde doğru, ama SSB denen şeyde var. 

Frekans modülasyonu da aynı kurala tabidir. Yani, iletilen sinyalin bant genişliği çarpı iki.

Faz modülasyonunda ise, bu gene aynıdır aslında, faz modülasyonu, frekans modülasyonun 90 derece kayık hali. Fakat, PSK, QAM vs. modlarında bant genişliği, modülatörün çıkışına konan RRC, yani "root raised cosine" filtresi ile belirlenir, ayarlanır.  Bu filtrenin parametreleri belirler bant genişliğini. Bu filtrenin etkinliği ise, sembol oranı, yani saniyede kaç sembol yollanacağı ile bağıntılıdır.

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, anibal yazdı:

Hala konuşuyor ordan geri zekalı, neon lambada sargı falan olmaz. Onlara sargı değil, elektrot denir, kaz kafalı, ne sargısı? En fazla adam oraya kalın şey lehimlemek şerrine, teli kıvırıp kalın silindir haline getirmiştir, hepsi o, moron. Tek uçlu sargı mı olur, bir de bir bok biliyorum sanıyorsun.

tek uçlu sargı olmazmı? bu ne?  o zaman bu 3 başlı süper zencimi?:0_80cbc_37a71a73_L:zaten bakır teli sarmışlar o parlıyor. nötr faz olayı bakır teli ısıtıyor, elektrikte biliyorsun değilmi? eksi artı yerine notr faz vardır.. sargı aşagıdan alıyor gerilimi  yukarısı tabiki boş olucak..süper zenciyle aran çok iyi galiba seni iyi gıdıklamış anlaşılan.

1. 1.
    kullanıldığı ortamda elektrik akımını taşıyan iletken parça.
  2. 2.
    bir elektrolitin içine daldırılan iki iletken çubuktan her biri; bu çubukların pozitifine anot , negatifine katot adı verilir.

elektrot ledlerde kullanılır, süper zenciye sorabilirsin.

image.jpeg.88aafe5158cf6cb6b001f1ba9c033d32.jpegRelated image

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, karamsarhuman yazdı:

c ve d uçlarında direnç ve kondansatör yok ama bu yüzden gerilim sabit vedeğişmez olmak zorunda, direnç artırıcı bir direnç konmamış

akım düşürücü kondansatörde, yok sadece sargılı bobin var, bu işler förmülle olmaz pratikte deneyin sonucu görün ben denedim

herzde yükseltemezsınız o c ayarlı dirençte yok bu görselde, basitce bir devre var..

yapılan işlem belli zaten, bunun formülle ne alakası var radyo istasyonumu? kurucaksınız.

basitçe a ve be uçlarına gerilim veriliyor, bobin yardımıyla, aynı gerilim  c ve d uçlarına gidiyor, 

elektronık bilgisi için formüle ihtiyacımız yoktur,, burası kesin.

bunun secondary ve primary sargı bobinlerı işimizi raharlıkal görür.

daha detaylı bir devre ile gösterelim, bu devreye 12  voltluk   gerilim verdiğimizde leddede 12 voltluk gerilm elde ederiz. bobınleri görüyorsunuz herhangi atlatma yok sadece manyetık bir alan oluşur ve bu alan ile gerilim sıçraması yapar. lede ..

elektronik işi formülle yapılmaz pratik ve deneyle yapılır. 

matematık olasılıkları , biyolojların ve kimyagerlerin işidir. 

:D

Formül fetişisti olduğumu keşke ulu orta yüzüme vurmasaydın! Aniden utanıverdim. :)

..

anibal'a laf yetiştireceğine yaparsın devreyi. Eline bir LED alır ve resimdeki gibi tutarak yakarsın, videosunu da çeker buraya yüklersin. Ve herkesi susturursun.

"Basit bir devre" vs. diyen sensin yav! Hadi göster marifetini!

Yakmak istediğin LED'nin uçlarına bir bobin bağlamaya kalkma! Sakın haaaaa!

Aksi takdirde büyük bir ayıp etmiş olursun.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

:D

Formül fetişisti olduğumu keşke ulu orta yüzüme vurmasaydın! Aniden utanıverdim. :)

..

anibal'a laf yetiştireceğine yaparsın devreyi. Eline bir LED alır ve resimdeki gibi tutarak yakarsın, videosunu da çeker buraya yüklersin. Ve herkesi susturursun.

"Basit bir devre" vs. diyen sensin yav! Hadi göster marifetini!

Yakmak istediğin LED'nin uçlarına bir bobin bağlamaya kalkma! Sakın haaaaa!

Aksi takdirde büyük bir ayıp etmiş olursun.

Sevgiler

benden zeki olduğun kesin, ama söylediklerimi hafife alırsan, hayatının yanlışını yaparsın.matematikten nefret eden birisiyimdir, förmüllerle aram çok kötüdür, fakat,,evrendeki en büyük arızalı cihazı getir bana, en fazla arızayı bulmam, 

30 dakikamı alır..20 yıldır bu işi yapıyorum, formüllere hiç ihtiyacım olmadı, burada uranyumuun veya adamentiyumun

formülünü bulmuyoruz..beslemedeki bir takım değişkenlikler tabıkı olasıdır ama elekrtonıkte bu kadar hassas isenız, size nobel ödülü verelım bunu fazlasıyla hakettınız.bir 3 ayaklı bir triyakın veya 3 ayaklı bir tristörün

besleme kartı üzerinde arızalı olup olmadıgını anında bulurum,, ben temelden eğitim aldım.

çok zeki oldugun belli, buna saygı duyuyorum,, ama sen ve ben zıt karakteriz..

sen sayısalda uzmansın bende sözelde uzmanım..

burada dev radyo istasyonu kurmaya niyetimiz yok, dalga boyu frekanslarıyla işimiz yok, basit bir devre gösterildi..

o kadar..

ayrıca.. ledin uclarına bobin bağlamıyoruz,bobin nereye baglanır? çok iyi biliyoruz. biz bobini bağladıgımız yeri çok iyi biliriz. için rahat olsun..

residans bobini diye bir bobin var hiç duymadınmı?

Image result for rezidans bobini

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...