Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

16 saat önce, DreiMalAli yazdı:

AT taşıyıcı sinyalinin genliğidir (amplitude).

fT taşıyıcı sinyalinin frekansıdır.

AB bilgi sinyalinin genliğidir (amplitude).

fB bilgi sinyalinin frekansıdır.

Sevgiler

f55c0.jpg

genlik modulasyonunun fonksiyonunu   yanlış yazmışım.iki farklı frekans çıktı bu şekilde yazınca.:)

http://t.cn/EXtdIJw

http://fooplot.com/  frekans modulasyonu grafiğini çıkartamadım hala.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 saat önce, haci yazdı:

Eğer bir formülde sonsuzluk varsa o formül hesaplanamaz.

Sevgili haci.

Sonsuzluk ile hesap yapmak hiç sorun değildir. Benim gibi amatörle dahi sonsuzlıkları formüllerinden kullanıp sonuçlar çıkarıyorlar. Tabi profesyoneller bu konuda da elbette çok daha başarıdırlar.

5 saat önce, anibal yazdı:

İleveten, bir formülde sonsuz varsa, o işte bir hata, ciddi bir sorun vardır. 

Sevgili anibal.

Hiç de öyle değil. Sonsuzluk, her bilim dalında ve her bilim insanı tarafından sık sık kullanılır.

Söylemek istediklerinizi elbette tahmin edebiliyorum.

Doğada sonsuzluk elbette yoktur. Ama... Matematiği gözardı etsek dahi düşünce deneyi olarak sonsuzluk hemen her bilim dalında sık kullanılan bir olgudur. 

Hemen aklıma gelen bir örnek belirteyim: Fizikte iş ve enerji konuları işlenirken mesela  bir kütleyi sonsuza kadar iteleme veya sonsuzdan sıfır noktasına kadar çekme düşüncesi kullanılır ve sonuçlar çokarılır. Bunların bazıları temel rol oynayan sonuçlardır, kütle çekiminin potensiyel enerjisi gibi.

Benzer örnekleri bolca vardır: Elektrik, alanı, manyetik alan, optik...

Benim yukarda verdiğim soru elbette pratikte mümkün değildir, bir düşünce deneyidir. Çerçevesi ise tahmin edebileceğiniz gibi çizilmiştir: Newton mekaniği/fiziği çerçevesinde kalacağız ve basit fizik denklemleri ile bir sonuç elde etmeye çalışacağız.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili haci.

Matematik ile işin olmadığını bu nedenle matematiği unuttuğunu elbette biliyorum. :D

Matematikte -tabi diğer dallarda da- sonsuz hemen pat diye formülün içine konulmaz.

Önce sonsuz olmayan, bellirli ve sınırlı bir büyüklük alınır, bu sınırlı büyüklük ile hesaplar yapılır. Sonuca erişildiğinde, o büyüklük limit olarak sonsuza doğru büyültülür/küçültülür. Sonuç olarak elde ettiğimiz formül genellikle sadeleşir, basitleşir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Hareket halindeki bir trenin motoru kapatıldığında, trene etki eden kuvvetler

- Trenin tekerleri ile raylar arasındaki sabit bir sürtünme kuvveti Fs ve

- Atmosferin trene karşı uyguladığı sürtünme kuvvetidir. Bu kuvvet trenin hızının karesi ile orantılıdır: Fa = k*v2 .

Bu kuvvetlerden dolayı tren bir süre sonra durur.

Ama...

Trenin hızı sonsuz iken :) motorunu kapatsaydık, tren yine bir süre sonra durur muydu yoksa hiç durmadan yoluna devam mı ederdi?

Eğer dururdu diyorsanız, durması için ne kadar bir zaman geçerdi ve bu süre içinde ne kadar yol alırdı?

Sevgiler

s=yol

V=hız

a=ivme

t=zaman

S=V2/2a kadar yol alırdı.

t=2S/V süresi sonunda dururdu.:)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, priest of nature yazdı:

f55c0.jpg

genlik modulasyonunun fonksiyonunu   yanlış yazmışım.iki farklı frekans çıktı bu şekilde yazınca.:)

http://t.cn/EXtdIJw

http://fooplot.com/  frekans modulasyonu grafiğini çıkartamadım hala.

Sevgili priest of nature.

İllede parametrik denklem ile grafik çizmek istiyorsan, x eksenini zaman olarak ver. O sitede parametre olarak s kullanılıyor.

Bu durumda mesela

y = 3*cos(2*pi*5*t)

fonksiyonunun grafiği için parametrik veriler

x = s

y = 3*cos(2*pi*5*s)

Diğer denklemleri de benzer şekilde yapabilirsin.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, priest of nature yazdı:

s=yol

V=hız

a=ivme

t=zaman

S=V2/2a kadar yol alırdı.

t=2S/V süresi sonunda dururdu.:)

:D

Emeğini takdir etsem de, doğrudur diyemiyeceğim.

Aramızda kalsın! Ben de henüz hesaplamış değilim. :)

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, DreiMalAli said:

İllede parametrik denklem ile grafik çizmek istiyorsan, x eksenini zaman olarak ver. O sitede parametre olarak s kullanılıyor.

Bu durumda mesela

y = 3*cos(2*pi*5*t)

fonksiyonunun grafiği için parametrik veriler

x = s

y = 3*cos(2*pi*5*s)

Diğer denklemleri de benzer şekilde yapabilirsin.

Sevgiler

Bu böyle çıkmaz... 

Bu mevzunun, fourier analizini yapmanız lazım. 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, DreiMalAli said:

:D

Emeğini takdir etsem de, doğrudur diyemiyeceğim.

Aramızda kalsın! Ben de henüz hesaplamış değilim. :)

Sevgiler

Geen aynı şekilde, harcanan enerji, ısıya dönüşür, bu da bir sonraki adımın harcanan enerjisine etkir. Eksilen enerji, bir sonraki adımdaki enerji değerine etkir. Gene yetiş ya fourier, yetiş imdada demeniz gerekir. Ha, olmadı, tipik integral falan da olumlu, basit sınıf matematiği babında. 

Konu basit, T anında V hızı ve e enerjisi olan tren, T+1 anında Vn hızı ve en enerjisine sahip olacak, denklemdeki değerler sürekli bir değişime tabi olacak. 

Liseli matematiği ile gerçek dünyayı ayıran ve illa da lisans eğitimi isteten mevzu da bunlardır zaten.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili haci.

Matematik ile işin olmadığını bu nedenle matematiği unuttuğunu elbette biliyorum. :D

Matematikte -tabi diğer dallarda da- sonsuz hemen pat diye formülün içine konulmaz.

Önce sonsuz olmayan, bellirli ve sınırlı bir büyüklük alınır, bu sınırlı büyüklük ile hesaplar yapılır. Sonuca erişildiğinde, o büyüklük limit olarak sonsuza doğru büyültülür/küçültülür. Sonuç olarak elde ettiğimiz formül genellikle sadeleşir, basitleşir.

Sevgiler

Böyle yapılır mı bilmiyorum. Benim matematikle iştigal ettiğim yıllarda yapılmazdı. Ama sen yapılır diyorsan kabul ederim. Sana güvencim tam.

Sitelerde Paylaş
On 15.04.2019 at 00:34, anibal yazdı:

Bu böyle çıkmaz... 

Bu mevzunun, fourier analizini yapmanız lazım. 

Sevgili anibal.

priest of nature arkadaşımız yukardaki iletisinde genlik ve frekans modülasyonunun zamana bağlı grafiğini görmek istemiş.

O iletisinde spektrumdan bahsetmiyor. Eğer spektrum ile ilgilenirse, Fourier dizisini çıkarmasına da yardımı oluruz.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 15.04.2019 at 00:38, anibal yazdı:

Geen aynı şekilde, harcanan enerji, ısıya dönüşür, bu da bir sonraki adımın harcanan enerjisine etkir. Eksilen enerji, bir sonraki adımdaki enerji değerine etkir. Gene yetiş ya fourier, yetiş imdada demeniz gerekir. Ha, olmadı, tipik integral falan da olumlu, basit sınıf matematiği babında. 

Konu basit, T anında V hızı ve e enerjisi olan tren, T+1 anında Vn hızı ve en enerjisine sahip olacak, denklemdeki değerler sürekli bir değişime tabi olacak. 

Liseli matematiği ile gerçek dünyayı ayıran ve illa da lisans eğitimi isteten mevzu da bunlardır zaten.

Sevgili anibal.

Lisans üstü bir çözüm de kabülümdür, lise matematiği ile bir çözüm de. Yeterki bir çözüm olsun.

Hatta lise matematiği ile bir çözüm daha makbule geçer. Çünkü hem anlaşılır olur hem de ilgilenenler daha çok olur.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, haci yazdı:

Böyle yapılır mı bilmiyorum. Benim matematikle iştigal ettiğim yıllarda yapılmazdı. Ama sen yapılır diyorsan kabul ederim. Sana güvencim tam.

Sevgili haci.

Güvenin için teşekürler. Ama sen yine de şüpheyle bak! Çünkü ben de bol bol hata yaparım.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, DreiMalAli said:

Sevgili anibal.

priest of nature arkadaşımız yukardaki iletisinde genlik ve frekans modülasyonunun zamana bağlı grafiğini görmek istemiş.

O iletisinde spektrumdan bahsetmiyor. Eğer spektrum ile ilgilenirse, Fourier dizisini çıkarmasına da yardımı oluruz.

Sevgiler

O, hangi frekans çıkar, onu görmek istiyor aslında. 

Sitelerde Paylaş

Einstein genel görelilik teorisine göre cisimler kütlesi ile doğru orantılı olarak uzay/zaman dokusunu büküyor ve yer çekimi etkisinin bu bükülme vasıtasıyla oluştuğunu, cisimlerin aslında çekilmemekte zira bükülen uzay yönüne serbest düşüşte olduğu söyleniyor.

Klasik betimleme olarak gergin bir çarşafın üzerine ağır bir top koyduğumuzda çarşafın aşağı doğru esnemesi, bükülmesi gösteriliyor. Gerçekte bu tanımın bir analoji olduğunu düşünüyorum, çünkü bükülme etkisi bir noktaya kadar değil teoride sonsuza doğru gitmekte?

yani aklıma takılan soru şu; uzay bir dokuysa ve çekim kuvveti bu dokunun bükülmesinden kaynaklanıyorsa nasıl sonsuza gidebiliyor?

images?q=tbn:ANd9GcQdfHYT6hMFoteX9zLTvqp

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Einstein genel görelilik teorisine göre cisimler kütlesi ile doğru orantılı olarak uzay/zaman dokusunu büküyor ve yer çekimi etkisinin bu bükülme vasıtasıyla oluştuğunu, cisimlerin aslında çekilmemekte zira bükülen uzay yönüne serbest düşüşte olduğu söyleniyor.

Klasik betimleme olarak gergin bir çarşafın üzerine ağır bir top koyduğumuzda çarşafın aşağı doğru esnemesi, bükülmesi gösteriliyor. Gerçekte bu tanımın bir analoji olduğunu düşünüyorum, çünkü bükülme etkisi bir noktaya kadar değil teoride sonsuza doğru gitmekte?

yani aklıma takılan soru şu; uzay bir dokuysa ve çekim kuvveti bu dokunun bükülmesinden kaynaklanıyorsa nasıl sonsuza gidebiliyor?

images?q=tbn:ANd9GcQdfHYT6hMFoteX9zLTvqp

Sonsuza kadar giden cisimlerin uzay dokusunda yaptığı deformasyondur. Bu deformasyon dalgalar şeklinde sonsuza gitmektedir.

Son zamanlarda uzay dokusunda gerçekleşen bu deformasyonun çekim dalgaları şeklinde etrafa dağıldığı gösterimiştir.

Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO)

https://www.theverge.com/2016/2/11/10965312/einstein-gravitational-waves-discovered-announced-video

Sitelerde Paylaş
On 13.04.2019 at 23:43, DreiMalAli yazdı:

Hareket halindeki bir trenin motoru kapatıldığında, trene etki eden kuvvetler

- Trenin tekerleri ile raylar arasındaki sabit bir sürtünme kuvveti Fs ve

- Atmosferin trene karşı uyguladığı sürtünme kuvvetidir. Bu kuvvet trenin hızının karesi ile orantılıdır: Fa = k*v2 .

Bu kuvvetlerden dolayı tren bir süre sonra durur.

Ama...

Trenin hızı sonsuz iken :) motorunu kapatsaydık, tren yine bir süre sonra durur muydu yoksa hiç durmadan yoluna devam mı ederdi?

Eğer dururdu diyorsanız, durması için ne kadar bir zaman geçerdi ve bu süre içinde ne kadar yol alırdı?

Sevgiler

Sonsuz - bir sayı yine bir sonsuzu vereceğinden tren durmayacaktır. 

Diğer bir değişle sonsuz hızı bir yavaşlatma ile küçültemezsiniz. 

Tabii, sonsuz diye bir şeyin olmadığı ancak sonsuza giden şeyler olduğu gerçeğini göz ardı edersek. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Sonsuza kadar giden cisimlerin uzay dokusunda yaptığı deformasyondur. Bu deformasyon dalgalar şeklinde sonsuza gitmektedir.

Son zamanlarda uzay dokusunda gerçekleşen bu deformasyonun çekim dalgaları şeklinde etrafa dağıldığı gösterimiştir.

Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO)

https://www.theverge.com/2016/2/11/10965312/einstein-gravitational-waves-discovered-announced-video

Sevgili Hacı,

Kütle çekim dalgalarından ziyade karadelik gibi extrem kütleli cisimler nasıl oluyor da ışığın bile kaçamayacağı şekilde bir kütle çekim etkisine sahip olabiliyor? Nihayette kütle çekim etkisi manyetizma gibi direkt değil, bozulan doku vasıtasıyla dolaylı şekilde etkileşime giriyor yanlış mı düşünüyorum?

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Sevgili Hacı,

Kütle çekim dalgalarından ziyade karadelik gibi extrem kütleli cisimler nasıl oluyor da ışığın bile kaçamayacağı şekilde bir kütle çekim etkisine sahip olabiliyor? Nihayette kütle çekim etkisi manyetizma gibi direkt değil, bozulan doku vasıtasıyla dolaylı şekilde etkileşime giriyor yanlış mı düşünüyorum?

Sevgili Ebu Kafir:

Bunlar güzel ve yasal sorular... Ben spekülasyon yaparak yanıtlayacağım.

Einstein'a göre uzay-zamanın bir dokusu vardır. Bu dokuda olan deformasyon çekim kuvvetinin manifest olmasından sorumludur. Her uzay cismi  kütlesine göre bu dokuda az ya da çok deformasyona neden olmakta ve bu deformasyon etrafa dalgalar şeklinde yayılmaktadır.

Ben olayın spekülasyonunu şöyle yapıyorum:

Burada iki olay var. İlkinde manifest olan yerel çekim kuvvetidir. Bu kuvvet çok zayıf olup ancak çok büyük cisimlerin yakınlarında kendini belli etmektedir.

İkinci olayda kütle çekim kuvveti etrafa ve sonsuza dalgalar şeklinde yayılmaktadır. Kütle çekim kuvveti çok zayıf olduğundan bu yayılmada etkili değildir. Yani diğer cisimler bu kuvvetten etkilenmezler. Etrafa dalgalar şeklinde yayılan etkili bir çekim kuvvetinden çok, o kuvvetle ilgili bilgilerdir.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, Ebu Kafir said:

Sevgili Hacı,

Kaçış hızı denen bir zımbırtı var. Basitleştirilmiş bir tabirle, yerçekimi seni çekmez, sen yere doğru sürekli düşersin. Tabi bu düşme olayı, işte bükülen mekanın yere doğru akıp durması gibi bir şeydir. 

Senin, o şeyden kaçabilmek için, işte o düşüş hızından daha hızlı gitmen gerekiyor. O düşüş hızı da, haliyle o kütleye bağlı.

Eğer bir cismin kütlesi, çok çok büyükse, ondan kaçış için gereken hız, ışık hızından fazla olacaktır. O zaman, ışık dahi ondan kaçamayacaktır haliyle. Zira, ışıkda o eğilen uzayda ilerler. Bunu da, yerçekimi mercekleri vakasında, ilk olarak bir güneş tutulması esnasında gözlemleyerek biliyoruz. 

Bu kadar büyük bir kaçış hızına, ancak karadelikler sahip olabiliyor. Böyle bir şeyi kurşundan yapmaya çıksaydık mesela, şeyin çapı o kadar büyük olurdu ki, şeyin üstünde duran biri için dahi, kütlenin çoğu çok çok uzakta olur, yeterli kütleçekimi olmazdı. Şeyi o kadar küçültürsekte bir şekilde, bu defa kütleçekim kendini çeker, şey ezilir gider, tekilliğe dönerdi, ki kara delik denen şeyde bu zaten. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...