Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Metre olamaz.

Dünyanın yarıçaıp 6378,1 km.

Dünyanın bu çapa göre çevresi 40054,468 km.

Halat 1 metre yukardan geçerse, çap 2 metre artarken, yarıçap 1 metre artar ve 6379,1 km olur.

Bu çapa uygun çevre 40060,748 km olur.

İkisi arasındaki fark ise 6,28 km dir. Metre değil.

Sevgili hacı problem yarıçapın 1 m artması üzerine kurulu. Bu nedenle dünyanın da yarıçapını metreye çevirmen gerek.

Senin rakamlarınla

6378,1 km = 6,378,100 metre eder.

Bu yarıcap ile

6,378,101 metre yarıçap arasındaki çember uzunluğu farkını bulmak gerek. Bu fark 6,28 dir ve metredir.

Sevgiler.

tarihinde drekinci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bende sana diyorum ki bu soruda sürtünme kuvvetinin " s " si hesaba katılmaz. İnce ayrıntılı hesapla ne ilgisi var? Ben orda soru ile ilgili bilimsel bir itirazda bulundum, sen laf olsun torba dolsun diye lafa girdin ve saçmaladın. Fizikte sürtünme kuvveti hesaba katılmıyormuş!.. Peh peh peh. Senin lise fiziğinde katılmaz tabi, gerçekte her zaman katılır. Çünkü sürtünmesiz bir ortam yoktur. Bir daha bilip bilmeden lafa girme.

Kalas. Ben bu soruda sürtünme kuvveti kullanılır dedim mi? Göster bakalım.

Ne dedim? İnce ayrıntıları hesap içine dahil edersen hesaptan çıkamazsın demek istiyorum. Fizikte sürtünme kuvveti sıfır alınır da demedim. Bazen ignore edilir dedim. Neden? Çünkü soruyu basitleştirmek için.

Sitelerde Paylaş

Yaklaşımınız tamamen doğru svgili drekinci.

Soruyu çözmek için dünyanın yarıçapını bilmeye gerek yok.

Sanırım HACI soruyu başka türlü anladı.

Öyle ki;

Dünyanın yarıçapına "r" dersek ilk durumda kullanılan halat dünyanın çevresi kadar olur.

O da (2)x(pi)x® olur. Pi=3.14 alabiliriz. (istersek)

İkinci durumda yarıçap 1 metre artmıştır. Yani yeni yarıçap (r+1) olur.

Budurumda kullanılan halat yine çemberin çevresi yoluyla (2)x(pi)x(r+1)= 2rpi+2pi olur.

İlk durumda kullanılan halat (2rpi) idi.

Aradaki farkı sormuştuk o da (2rpi+2pi)- (2rpi)= 2pi olur.

Pi= 3.14 dersek aradaki fark 2x3.14=6.28 metre olur.

Evet cevap 6.28 metredir.

Ama burda ilginç olan çözünce bu kadar az çıkmasıdır.

Bana arkadaş ilk sorduğunda 300-500 km. falan demiştim.

Çoğu kişinin böyle tahmin edeceğine eminim.

Ama sonuç 6.28 metre.

Bu hesap yanlış. Sizin ne hesapladığınız da belli değil.

Halatın yerden yüksekliği bir sm (santimetre) bile olsa, fark 62,8 metre eder.

Halatın yerden yüksekliği 1 mm (milimetre) bile olsa fark 6,28 metre eder..

Sitelerde Paylaş

Kalas. Ben bu soruda sürtünme kuvveti kullanılır dedim mi? Göster bakalım.

Ne dedim? İnce ayrıntıları hesap içine dahil edersen hesaptan çıkamazsın demek istiyorum. Fizikte sürtünme kuvveti sıfır alınır da demedim. Bazen ignore edilir dedim. Neden? Çünkü soruyu basitleştirmek için.

Dünya'nın küresel değil, geoid olması ince ayrıntı mı sence?

Sitelerde Paylaş

Bu hesap yanlış. Sizin ne hesapladığınız da belli değil.

Halatın yerden yüksekliği bir sm (santimetre) bile olsa, fark 62,8 metre eder.

Halatın yerden yüksekliği 1 mm (milimetre) bile olsa fark 6,28 metre eder..

Sevgili hacı

yarıçap ile çember ilişkisinin formülü belli.

yarıçap çember ilişkisinde yarıçapın artma miktarı çemberin uzama miktarını da orantılı olarak artırıyor. Başlangıçtaki yarıçapın önemi yok ama, artışın önemi var.

Örneğin yarıçapı 2 metre artırırsan o zaman 6,38 metre çıkmaz.

Formül belli, hesap belli, hesaplarsan görürsün.

Sen kendi hesabında yarıçapı 1 metre değil 1 km artırmışsın ve bu nedenle bulduğun sonuç farklı.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Dünya'nın küresel değil, geoid olması ince ayrıntı mı sence?

Dünya geoid değil. Elipsoid değil.

Kuzey kutbuna yakın bir yerde yüzeyden dünyanın merkezine olan uzaklık 20 km kadar daha az.

Dünya mükemmele yakın bir küre. Kesinlikle elipsoid değil.

Sitelerde Paylaş

Dünya geoid değil. Elipsoid değil.

Kuzey kutbuna yakın bir yerde yüzeyden dünyanın merkezine olan uzaklık 20 km kadar daha az.

Dünya mükemmele yakın bir küre. Kesinlikle elipsoid değil.

Yanlış biliyorsunuz. Yeryüzü geoid, Dünya ise elipsoid şekillidir, küre falan değildir. İsterseniz araştırın.

Sitelerde Paylaş

Böceklerin su üzerinde yürüyebilmesi daha çok yüzey gerilimle ilgilidir. Çünkü bazı böcekler yürümeden de su yüzeyinde durabiliyorlar. Yüzeygerilimdeki sertlik böceğin ayaklarının suyu delmesine izin vermiyor.

Ancak bazı kertenkeleler de su yüzeyinde koşabiliyorlar. Durduklarında batıyorlar. Buradaki hesap başkadır. Kertenkelenin ayak tabanının yüzeyi, bu yüzeyin su üstüne çarpma hızı ve su yüzeyinde kalma zamanı (frekansı) etki ediyor. Bir insan bile belli bir hızda ve belli bir sürede (frekansta) su yüzeyine ayaklarıyla vurup çekebilirse (örneğin saniyede 20 adım atabilse) su yüzeyinde yürüyebilir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Böceklerin su üzerinde yürüyebilmesi daha çok yüzey gerilimle ilgilidir. Çünkü bazı böcekler yürümeden de su yüzeyinde durabiliyorlar. Yüzeygerilimdeki sertlik böceğin ayaklarının suyu delmesine izin vermiyor.

Ancak bazı kertenkeleler de su yüzeyinde koşabiliyorlar. Durduklarında batıyorlar. Buradaki hesap başkadır. Kertenkelenin ayak tabanının yüzeyi, bu yüzeyin su üstüne çarpma hızı ve su yüzeyinde kalma zamanı (frekansı) etki ediyor. Bir insan bile belli bir hızda ve belli bir sürede (frekansta) su yüzeyine ayaklarıyla vurup çekebilirse (örneğin saniyede 20 adım atabilse) su yüzeyinde yürüyebilir.

Sevgiler.

Doğru.

Sitelerde Paylaş

93241511.jpg

Dünya ve yeryüzünün gerçek şekilleri bunlar. Küre falan değil.

Dünyaya hiç uzaktan bakmamış gibi yazıyorsunuz bunları..

http://www.josleys.com/show_gallery.php?galid=313

We know also that it is not a perfect sphere: the diameter from pole to pole is shorter than the diameter at the equator. The difference is small: the equatorial diameter is about 12,700 kilometers, and the pole to pole diameter is only about 40 km shorter.

Ben fark 20 km sanıyordum. 40 km imiş ama o da çok az ve dünyayı geoid yapmaz. Dünya kutuplardan hafifçe basık olmakla beraber mükemmele yakın bir küredir.

Sitelerde Paylaş

The shape of the Earth is very close to that of an oblate spheroid,

Hocam vikipedi yerine daha sağlam kaynaklardan, mesela bir jeoloji kitabından veya ciddi bir jeoloji sitesinden araştırırsanız görürsünüz. Dünya'nın şekli yukarıda vediğim şekilde, aslında tam geoid veya elipsoid bile değil, onlara yakın ama küre hiç değil.

Sitelerde Paylaş

Dünya ve yeryüzünün gerçek şekilleri bunlar. Küre falan değil.

Sevgili Nevzat, bu çizimin kaynağı nedir?

Yeryüzü girinti ve çıkıntılarını çok abartılı çizmişsin gibi duruyor.

Yeryüzünün en yüksek yeri everest dağıdır ki bu dünya büyüklüğü ile orantılanırsa portakal üstündeki pürtükler kadar bile etmez.

Yeryüzünün elips veya daire oluşunu, paraleller ve meridiyenler farkı ile göstermeye çalıştım. Kutuplar biraz daha basıktır. Yani kutup ile arzın merkezine olan yarıçap, Merkez ile ekvator arasındaki yarıçaptan daha kısadır. Bu durumda paraleller daire olacağı için oktayın sorusunun sonucunu değiştirmiyor. Ancak meridiyenler elips şeklinde olursa değiştirmeyeceğini düşünüyorum. Nedenini de önceki iletimde açıkladım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Uzaktan bakınca küre gibi durabiir ama uzaktan bakmak yanıltıcıdır. Yakından şekli bu.

Dünyanın şeklinin nasıl olduğunu size birkaç referans vererek gösterdim.

Daha fazlasını yapamam.. Ben görevimi bitirdim. Gerisi size kalmış. Hatanızı görürsünüz veya göremezsiniz.

Orası beni ilgilendirmez.

Şunları da eklemek istiyorum.

Bazı gözlemleri uzaktan daha iyi yaparsınız.

Dünyanın şeklini uzaktan daha iyi değerlendirebilirsiniz. Çok uzağa da gitmenize gerek yok..

Dünya üzerinden dünyanın şeklini anlamak mümkün ama çok çok zor..

Uzaktan bakarak pekçok şeyin yakından bakmakla anlayamayacağınız özelliklerini görürsünüz.

O yüzden uzaktan ve yakından bakma birlikte daha değerlidir.

Sitelerde Paylaş

O zaman bilimsel bir açıklama yapalım. Kavram karmaşası yaşıyoruz.

Yerin şekli, geometri yönünden tam bir küre olmayıp, ekvator bölgesinde biraz şişkin, kutuplar bölgesinde ise basıkcadır. Kutupları birleştiren eksen ile ekvatordan geçen çap arasında 43km'lik ir fark vardır. Buraya kadar tamam anlaştık?

İşte bu 43 km'lik farkdan dolayı yerin şekli için " küre " değil, "Geoid" denir. Bu Geoid, çeküllerle her noktada dik olan bir yüzeyin meydana getirdiği şekle denir. Bu şekil, yukarıda da verdiğim gibi, okyanuslar seviyesindeki bir yerküresini temsil eder ve okyanuslarda tam su seviyesinden, kıtalarda ise bu seviyenin biraz üzerinden geçer.

Bir de dönme elipsoidi dediğimiz sferoid vardır. Teorik ve matametiksel bir şekildir. Küçük ekseni yerin kutbundan geçtiği varsayılan bir elipsin bu eksen etrafında dönmesi sonucu meydana gelir ve yanlara doğru yoğunluk farkı göstermeyen, homojen sıvı bir yerküresidir. Sfeoid, okyanusda deniz seviyesi üzerinde, dolayısıyla geoidin biraz üstünde, kıtalarda ise geoidin biraz altında bulunur. İşte Dünya'nın çapı, oartalama çapı, basklık oranı dedikleri, bu sferoide göre hesaplanmış değerlerdir, gerçek yeryüzü şekillerine göre değil.

Velhasıl, bunca yıldır bir yeryüzünün tam şeklini bile belirleyememişler, saçmalayıp durmuşlar. Yok geoid, yok küre yok bilmem başka birşey. Tartışmanın anlamı yok, net deneysel bir ölçüm yok çünkü, yaklaşımlar var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...