Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilgisayara herhangi bir şey yüklenirse ağırlığı artar mı?

Artmasi lazım.

Düşünen beynin ağırlığı artar mı?

Artar. Düşünme yerel kan dolaşımının artmasına neden olur. Beynin bazı yerlerine daha fazla kan gider ve beynin ağırlığı artar.

Evrende herşey maddenin davranışları ile açıklanabilir. Bilgisayara yüklenen proğramların maddesel bir ağırlığı vardır.

Sitelerde Paylaş

Artmasi lazım.

Düşünen beynin ağırlığı artar mı?

Artar. Düşünme yerel kan dolaşımının artmasına neden olur. Beynin bazı yerlerine daha fazla kan gider ve beynin ağırlığı artar.

Evrende herşey maddenin davranışları ile açıklanabilir. Bilgisayara yüklenen proğramların maddesel bir ağırlığı vardır.

Hayır artmaz. Memory üzerinde saklanan veriler bildiğimiz tarzda maddi olarak tutulan bilgiler değildir. Bilgiler manyetik olarak işlem görürler.

HDD üretimleri dış ortamdan soyutlanmış bir şekilde üretilip tüketime sunulur. Bunu daha iyi anlayabilmek için digital ortamda verilerin nasıl işlem görüğünü anlamak lazım.

Örneğin herhangi bir memoryde saklı duran bir resim dosyamız olsun. Bu resim dosyası aslında 0110101011 gibi ikilik sistemde belli rakamlara karşılık gelir. İşlemci yani aptal makine programların makina koduna derlenmiş halini yorumlar.

Bu yüzden HDD içerisindeki bilgilerde 01011011 gibi sayısal olarak tutulurlar. HDD üzerinde milyonlarca 0 ve 1 yuvası bulunur. Aslında yapılan şey sadece bu rakamların değerinin değişikliğe uğramasından ibarettir.

Sitelerde Paylaş

Hayır artmaz. Memory üzerinde saklanan veriler bildiğimiz tarzda maddi olarak tutulan bilgiler değildir. Bilgiler manyetik olarak işlem görürler.

HDD üretimleri dış ortamdan soyutlanmış bir şekilde üretilip tüketime sunulur. Bunu daha iyi anlayabilmek için digital ortamda verilerin nasıl işlem görüğünü anlamak lazım.

Örneğin herhangi bir memoryde saklı duran bir resim dosyamız olsun. Bu resim dosyası aslında 0110101011 gibi ikilik sistemde belli rakamlara karşılık gelir. İşlemci yani aptal makine programların makina koduna derlenmiş halini yorumlar.

Bu yüzden HDD içerisindeki bilgilerde 01011011 gibi sayısal olarak tutulurlar. HDD üzerinde milyonlarca 0 ve 1 yuvası bulunur. Aslında yapılan şey sadece bu rakamların değerinin değişikliğe uğramasından ibarettir.

Size katılmıyorum. Çünkü:

E=MC2 denklemine göre artması lazım.

Manyetik alan bir enerji alanıdır. Bu alandan fotonlar sorumludur. Onların kütlesi yoktur ama, kütle olarak, E=MC2 şeklinde formüle edilen bir karşılığı vardır.

Başka bir deyişle kütlesi olmayan fotonların enerjileri vardır. Ve bu enerjinin de kütle olarak bir karşılığı vardır.

Fotonların çekim alanında çekim kuvvetine maruz kalarak bükülme nedeni budur.

Sitelerde Paylaş

Bir saati kurduğunuz zaman ağırlığı artar.

Bir lastiği gerdirdiğiniz zaman ağırlığı artar.

Bu iki durumda da enerji arttığı için kütle artmıştır.

Manyetik bir diskde veya teypde durum değişik gibi duruyor ama, eğer herhangi bir şekilde onların enerjileri artarsa, kütleleri de artar.

Onlara dışardan enerji yükleniyorsa hem kütleleri artar, hem de eğer ne kadar enerji yüklendiği bilinirse, bu ağırlığı hesaplamak da mümkündür.

Sitelerde Paylaş

Şimdi nano seviyede belki çok çok ufak farklılıklar olabiliyordur. Kafam karıştı biraz.

Önce HDD ve işlemci için teknik kısmı yazayım ben. 0 ve 1 rakamları en alt seviyede dahi insanların sayısal olarak ifade biçimi. Aslında işlemci 0 ve 1 olarak da okumaz. Yani 1 akım var demektir 0 ise az akım var demektir. OSI modeli çerçevesinde bu değerler tüm network içerisinde anlam kazanır.

Bu digital ortamın çalışma mantığı. Şimdi HDD içerisinde de bu akım değerleri belirtilir. Memory de bilginin saklanacağı noktaya akım dalgaları yollanır ve bu akımla yüzeydeki hedef nokta polarlanmış olur. O nokta manyetik polarizasyonuna göre 0 veya 1 değerini alır. Yazma işlemi böyle gerçekleşir. Yani buraya herhangi bir akım girişinden ziyade manyetik olarak bir değişim sözkonusu.

Okuma işlemide HDD de bulunan yukarıdaki yazma işlemini gerçekleştiren okuma/yazma kafasının okunacak noktaya geldiğinde o noktanın kafadaki boşlukta yarattığı manyetik alanın yönüne göre ilgili noktanın değerine ulaşmasıdır (0 veya 1)

Şimdi fotonun kütlesi yok. Burada bir değişim var mı yok mu anlayabilmek için aslında ufak bir teknik ayrıntı lazım. Bu okuma yazma sırasında bir enerji değişimi söz konusumudur?

Işığın hızı sabit ise bir enerji değişiminden de bahsedemeyiz. Enerji değişimi yoksa o zaman herhangi bir kütle değişimide söz konusu değildir.

Sitelerde Paylaş

Şimdi nano seviyede belki çok çok ufak farklılıklar olabiliyordur. Kafam karıştı biraz.

Önce HDD ve işlemci için teknik kısmı yazayım ben. 0 ve 1 rakamları en alt seviyede dahi insanların sayısal olarak ifade biçimi. Aslında işlemci 0 ve 1 olarak da okumaz. Yani 1 akım var demektir 0 ise az akım var demektir. OSI modeli çerçevesinde bu değerler tüm network içerisinde anlam kazanır.

Bu digital ortamın çalışma mantığı. Şimdi HDD içerisinde de bu akım değerleri belirtilir. Memory de bilginin saklanacağı noktaya akım dalgaları yollanır ve bu akımla yüzeydeki hedef nokta polarlanmış olur. O nokta manyetik polarizasyonuna göre 0 veya 1 değerini alır. Yazma işlemi böyle gerçekleşir. Yani buraya herhangi bir akım girişinden ziyade manyetik olarak bir değişim sözkonusu.

Okuma işlemide HDD de bulunan yukarıdaki yazma işlemini gerçekleştiren okuma/yazma kafasının okunacak noktaya geldiğinde o noktanın kafadaki boşlukta yarattığı manyetik alanın yönüne göre ilgili noktanın değerine ulaşmasıdır (0 veya 1)

Şimdi fotonun kütlesi yok. Burada bir değişim var mı yok mu anlayabilmek için aslında ufak bir teknik ayrıntı lazım. Bu okuma yazma sırasında bir enerji değişimi söz konusumudur?

Işığın hızı sabit ise bir enerji değişiminden de bahsedemeyiz. Enerji değişimi yoksa o zaman herhangi bir kütle değişimide söz konusu değildir.

Bütün olay enerji değişimleri ile ilgilidir. Bir sistemi değiştiriyorsunuz. Sistemi enerji ile manüple ediyorsunuz. Enerji korunumu yasası var.

Burada benim bahsettiğim fotonlar ışık fotonları değil. Manyetik alanı oluşturan fotonlar. Onların manüplasyonu enerjiyi gerektirir.. Manyetik diskin total enerjisini artırmadan orada bilgi biriktiremezsiniz.

Ben teknik ayrıntıyı bilmiyorum ama bilmeme gerek yok. Enerjisiz işlem yapamazsınız. O da kütlenin artması demektir.

Sitelerde Paylaş

Benim buraya kadar aktardıklarım memory'lerin özelliklede HDD'lerin çalışma prensipleri (veri okuma/yazma) ile alakalı idi. Burada kesin cevaplanması gereken bazı sorular var. İşin içine HDD'nin alt seviyedeki iş mantığı giriyor. Tabi buradaki fiziksel değişim de çok önemli.

Yani şöyle bir durum var okuma/yazma işlemi sırasında HDD'nin veri işlemesi yapılan noktalarına (sector,track) müdahale kısmı çok önemli. Eğer her bir noktada sizin de dediğiniz gibi bir enerji değişimi söz konusu ise zaten total bir farklılıktan söz edebiliriz.

Polarizasyon işlemi sırasında bir enerji müdahalesi var. Fakat burada ne şekilde bir enerji etkisi oluyor onu bilemiyorum.

Eğer enerji değişimi değil sadece aynı kapasitedeki enerjinin tipi değişiyorsa bir kütle değişiminden bahsedebilirmiyiz. Yani 0 veya 1 aynı enerji değerine sahip ama sadece enerjinin biçimi, formu değişiklik gösteriyorsa burada gene bir kütle değişimi var diyebilirmiyiz.

İkinci olarak enerjinin değerleri farklı ise o zaman 0 ve 1 enerji değerlerinin başlangıç ve sonraki değer farkına göre bir değişimden söz edebiliriz. Ve burada her zaman artış olacak diye birşeyde söz konusu olmayabilir.

Tabi tüm bunları sizin aşağıdaki fiziksel açıklama yaklaşımınıza göre konuşuyorum. Fizikçi olmadığım için alt seviye gelişen fiziksel olaylar için yorum yapamıycam.

E=MC2 denklemine göre artması lazım.

Manyetik alan bir enerji alanıdır. Bu alandan fotonlar sorumludur. Onların kütlesi yoktur ama, kütle olarak, E=MC2 şeklinde formüle edilen bir karşılığı vardır.

Başka bir deyişle kütlesi olmayan fotonların enerjileri vardır. Ve bu enerjinin de kütle olarak bir karşılığı vardır.

Fotonların çekim alanında çekim kuvvetine maruz kalarak bükülme nedeni budur.

Sitelerde Paylaş

Fizikçi olmanıza gerek yok. Elektrik mühendisi veya computer scientist olmanıza da gerek yok.

Hatta lise mezunu olmanız bile gereksiz.

Okuma yazmanız var mı? Bize o yeter.

Enerji tutumu yasasını ve devri daim makinesi yapmanın imkansızlığını biliyorsanız, durumu biliyorsunuz demektir.

Karşılıksız enerji elde edemezsiniz. Enerji yaratamazsınız. Ancak bir enerjiyi başka türlü bir enerjiye çevirebilirsiniz.

Ve bu sırada enerji kullanmanız gerekir.

Başlangıçtaki enerji düzeyinden daha fazla enerji elde edemezsiniz. Ama daha fazla enerji harcamanız gerekir.

Yani sistemin enerjisi artar. Enerji ile birlikte kütle de artmak zorundadır.

Sitelerde Paylaş
Yani şöyle bir durum var okuma/yazma işlemi sırasında HDD'nin veri işlemesi yapılan noktalarına (sector,track) müdahale kısmı çok önemli. Eğer her bir noktada sizin de dediğiniz gibi bir enerji değişimi söz konusu ise zaten total bir farklılıktan söz edebiliriz.

Polarizasyon işlemi sırasında bir enerji müdahalesi var. Fakat burada ne şekilde bir enerji etkisi oluyor onu bilemiyorum.

Eğer enerji değişimi değil sadece aynı kapasitedeki enerjinin tipi değişiyorsa bir kütle değişiminden bahsedebilirmiyiz. Yani 0 veya 1 aynı enerji değerine sahip ama sadece enerjinin biçimi, formu değişiklik gösteriyorsa burada gene bir kütle değişimi var diyebilirmiyiz.

İkinci olarak enerjinin değerleri farklı ise o zaman 0 ve 1 enerji değerlerinin başlangıç ve sonraki değer farkına göre bir değişimden söz edebiliriz. Ve burada her zaman artış olacak diye birşeyde söz konusu olmayabilir.

Benim son mesajımdaki şu noktaları es geçmişsiniz. İşin önemli noktası burası. Bold yaptığım kısımları aslında size sordum ben. Ve italic olan kısımda bilinmesi gereken bir nokta.

Termodinamik yasaları hakkında bilgi sahibiyim. Aynı zamanda devri daim makinalarını daha çocuk yaşlarda okumuş birisiyim. Yalnız bir noktada sanırım farklı sesler çıkartıyoruz. Siz veri okuma/yazma işlemleri sırasında sistemde genel bir enerji artışı olacağını ve bunun kütleye etkisi olacağını söylüyorsunuz. Yani termodinamiğin birinci kanunu çerçevesinde tüm bu HDD olayını yorumluyorsunuz.

Burada bizim için enerjinin yoktan var edilme veya var olan bir enerjinin yok olması durumu önemli değil. Belli bir enerji harcadıktan sonra sector'ler üzerindeki mevcut enerjinin başlangıca göre ne şekilde ve ne kadar değiştiğidir.

Ben HDD üzerine bilgi yazması ve ağırlık artması denirken HDD içerisindeki manyetik plakanın ağırlık değişimini anlıyorum. Çünkü biz bilgiyi orada saklıyoruz. Bilgi saklaması dediğimiz şeyde 0 ve 1 lerden meydana geliyor.

Öncelikle şu video'yu izlemenizi tavsiye ediyorum:

Sonrasında koyu ile yazdığım yerleri cevaplamanızı ve italic olan kısım hakkında da fikrinizi almak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Olay düşündüğünüz gibi değil.

Benim daha önce anlattığım gibi.

Bu videolar hiçbir şey kanıtlamıyor ve zaten benim değindiğim konu ile ilgili bile değil.

Şu anda benim bu konuya ekleyeceğim bir görüş yok.

Savınızı savunmak ve kanıtlamak size düşüyor. Bunu henüz başaramadınız.

Ve başarabileceğinizi de sanmıyorum.

Einstein'ın teorilerini henüz kimse çürütemedi.

Size bol şanslar.

Sitelerde Paylaş

Şunları da eklemek istiyorum.

Hareket eden her cismin ağırlığı artar. Disk dönerken ağırlığı artar. Üzerindeki bilgiyi manüple etmeniz ancak enerji sarfetmekle mümkündür.

Ve bu enerji de ayrıca diskin ağırlığının artmasına neden olur. Diksten bilgi derlemek ve diske bilgi yazmak enerji gerektirir.

Bütün bunlar diskin kütlesinin arması demektir.

Burada kütle ve ağırlığı sinonim kabul ediyorum. Normalde değiller..

Sitelerde Paylaş

Bu ilginç soruyu sabahleyin okudum. Ara sıra üzerinde düşünmeme rağmen henüz bir sonuca erişemedim.

Soru burada çok genel hali ile sorulduğundan, yanlış anlaşılmalara da yol açıyor. Bu yanlış anlaşılmalar gördüğüm kadarıyla Hacı ve BufferOwerflow arasında da devam ediyor.

Sorunun sınırlarını daraltmaya çalışayım:

Bigisayarı en genel hali ile aldığımızda, bilgisayarın çalışır hale gelmesi için enerjiye (elektrik) ihtiyaç var. Bunu göz ardı etmemeiz lazım. Yani bu enerjinin toplam ağırlığa etkisini herhangi bir şekilde teorik de olsa yok etmemiz gerekiyor.

İlk adım olarak bilgisayarı elektrik kablosu ile prize bağlamak yerine dolu bir akü ile kullanalım. Bu durumda bilgisayara dışardan enerji girmemiş olur. Dışarak girecek olan enerjinin etkisinden kurtulmuş oluruz. ama bu da yeterli değil henüz. Çünkü bilgisayar açıldığında, elektronik devreler enerji harcıyor, sabit disk dönüyor, ısınıyor ve bu ısı dışarı yayılıyor. Görelilik teorisine göre bunun da kütleye etkisi olacak. Fakat sorulan sorunun amacı bu da değil. Bu etkiyi de yok etmemiz gerekiyor.

vs.

vs.

Sorulan soruyu bu etkenlerden kurtarıp yalnız başına düşünmek için aklıma şöyle bir yöntem geldi:

1.

Sabit disk için:

1.1

Başlangıçta üzerinde hiç bir bilgi hkaydedilmemeiş bir sabit diskimiz olsun.Bu disk üzerindeki bütün manyetik dipolların (bit) durumu (polarizasyonu) 0 (sıfır) olsun. Bu disk henüz bilgisayara takılmadan kütlesi m1 ve sıcaklığı T1 olsun.

1.2

Bu diski bilgisayara takıyoruz ve sadece bir manyetik dipolun polarizasyonunu değiştiriyoruz. Diskteki bütün diğer dipoller (bitler) 0 (sıfır) polarizasyonunu gösterirken, sadece bu dipol (bit) 1 polarizasyonunu gösteriyor. Diski bilgisayardan çıkarıyoruz ve başlangıçtaki sıcaklığa - ki T1 idi- gelmesini bekliyoruz. Bu durumda disklin kütlesi m2 olsun.

1.3

Yine aynı diski bilgisayara takıyoruz. Polaririzasyonu 1 olan manyetik dipolu polarizasyonu 0 olacak şekle getiriyoruz. Şimdi yine disk üzerindeki bütün dipoller 0 (sıfır) polarizasyonundalar. Yani ilk başlangıçdaki durumu tekrar elde ettik. Diski bilgisayardan çıkarıyoruz ve sıcaklığının tekrar başlangıç sıcaklığına (= T1) gelmesini bekliyoruz. Bu durumda diskin kütlesi m3 olsun.

Diski bilgisayara takıp çıkarırken ve diske kayıt yapılırken diskin herhangi bir aşınmaya maruz kalmadığını kabul edelim.

Diske kayıt yaparken elbette enerji harcıyoruz. Hem dipolun polarizasyonunu 1 durumuna getirmek için hem de hem de dipolun polarizasyonunu 0 durumuna getirmek için enerji harcadık. Bu doğru. Ama nihayetinde diski ilk başlangıçdaki şartlarına geri getirmiş olduk.

Elimizde 3 kütle var:

- Başlangıç kütlesi m1. Bütün dipoller 0 durumunda.

- Tek bir dipol 1 durumunda diğer bütün dipoller 0 durumunda. Kütlemiz m2.

- Son durum - ki ilk durum ile aynı-: Bütün dipoller 0 durumunda. Kütlemiz m3.

Bu kütleler (m1, m2 ve m3 kütleleri) arasında fark var mıdır?

Böylece sorulan soru "Sabit disk üzerinde kaydolan 1 bitlik bilginin kütlesi var mıdır?" sorusuna dönüşmüş oldu.

Bu şu soruya benzetebilir miyiz?

Elektriğe bağlı olmayan ve 0 (sıfır) konumunda duran şu şalteri önce 1 (bir) durumuna sonra yine 0 (sıfır) konumuna getirsek ve her seferinde kütlesini ölçsek...

b343.jpg

Şalterin kütlesinde herhangi bir değişiklik olur mu?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili DreiMalAli. Çok şeyler farzetmişsin. Onlara rağmen sonunda bedava enerji üretemeyeceğin bir senaryo oluşturmuşsun.

Olmaz sevgili DreiMalAli.. Yeni bir enerjiyi gökten zembille getiremezsin.

Yanlış anlaşılmalar olabilir. Sen bir mühendis gözü ile görüyorsun ve sorunu bizden daha iyi biliyorsun.

Ama bizim bildiğimiz bir şey var ki onu hiçbir şey geçemez.

O enerjinin korunumu yasası..

Hareket eden herşeyin kütlesi artar.

Ayrıca bu disk örneğini bir sistem olarak düşünmek gerekiyor.

Sisteme enerji giriyor ve sistemin kütlesi artıyor.

Klavyede bir tuşa bastığın anda bile kütle artıyor.

Bilgisayarda disk büyük bir hızla dönüyor ve bu hız kütleye ve enerjiye dönüşüyor.

Bir lastiği gerdirdiğimiz zaman lastiğin enerjisi artıyor. Kütlesi artıyor. Bir saati kurduğumuz zaman kütlesi artıyor.

Manyetik diskde 1leri ve 0'ları yeniden düzenlesen bile enerji kullanıyorsun. Sisteme enerji giriyor ve sistemin kütlesi artıyor.

Bu arada dısk ısınıyor ve ısı kaybı oluyor.

Sen ne kadar kütle arttığını hesaplamaya çalışmışsın ama benim için onun önemi yok.

Önemli olan kütlenin artması zorunluğu. Başka türlüsü imkansız. İçinde yaşadığımız evrende bilimsel değil.

Yani bu son derece kompleks bir olay olmasına rağmen cevabı çok basit. Zor olan ayrıntıları ortaya koymak ve bilimsel bir açıklama yapmak.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bilgisayara bir şey yüklenince herhangi bir değişiklik olmaz.

Hard disk doludur zaten.

Su ile dolu gibi düşünün.

Yüklenen şeyler hard diskteki malzeme kullanılarak imaj haline getirilir.

Yani siz mavi, yeşil, kırmızı renkli bir resim yüklediğinizde hard diskteki malzeme ile o resim yapılıyor.

Film yüklerseniz malzeme kullanılarak ses, görüntü vb şeyler oluşuyor.

Bir nevi oyun hamuru gibidir hard disk.

Bir şey yüklenmez ona.

O kullanılarak bir şeyler oluşturulur.

O oluşan şeyin bir menüsü de ön tarafta gösterilir (masa üstündeki kısayollar gibi)

Ne giren bir şey vardır, ne de çıkan.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Haci.

Bedava enerji? Gökten zembille gelen enerji?

Cık cık cık...

:D

Duymamış olayım bunları.

ma bizim bildiğimiz bir şey var ki onu hiçbir şey geçemez.

O enerjinin korunumu yasası..

Ayrıca bu disk örneğini bir sistem olarak düşünmek gerekiyor.

Klavyede bir tuşa bastığın anda bile kütle artıyor.

Bilgisayarda disk büyük bir hızla dönüyor ve bu hız kütleye ve enerjiye dönüşüyor.

Bir lastiği gerdirdiğimiz zaman lastiğin enerjisi artıyor. Kütlesi artıyor. Bir saati kurduğumuz zaman kütlesi artıyor.

Bunların hepsi kabülümdür. Başımla gözüm üstüne.

İşin püf noktası ise şurada:

Bu doğru. Ve terside doğru: Sistemden enerji çıkınca, sistemin kütlesi tekrar azalır.

Bu yüzden; sisteme giren enerji şimdi nerede? sorusunun cevabı sabit diskin kütlesinin artıp artmadığını bildirecek.

Verdiğin örneklere bakarsak

Çünkü hareket eden cisim kinetik enerji kazanmıştır.

Bu cismi frenleyip durdurduğumuzda, bu cismin kinetik enerjisi cisimden dışarı akacak çevreye dağılacaktır. Kinetik enerjinin kütle etkisi de enerji ile beraber çevreye dağılacaktır. Yani cismin kütlesi tekrar azalıp eski haline gelecektir.

Aynı durum verdiğin şu disk örneği için de geçerli:

Diski döndürmek için diske enerji vermemiz gerekiyor. Böylece kütlesini artırıyoruz. Diski ama tekrar durdurduğumuzda, bu enerji tekrar çevreye dağılıp diski terkediyor. Tabi kütle fazlalığı da. Böylece diskin kütlesi tekrar azalıyor.

Kısacası enerji nerde bulunuyorsa, kütle arması da orada kendisini gösteriyor. Bu yüzden enerjinin ne zaman ve nerede depolandığını bilmemiz gerekiyor.

Mesela yukarda verdiğim şalter örneğinde şalteri açarken şalterin yayına bir kuvvet uygulamam gerekiyor. Şalterin yayına enerji depoluyorm (potansiyel enerji). Belli bir noktadan sora yay gerilmiş olan yay kendiliğinden harkete geçiyor, hızlanıyor (kinetik enerji) ve karşı tarafdaki engle çarpıp duruyor. Bu ana kadar şalterin kütlesi armıştı.

Çarpma anında kinetik enerji ısıya dönüşüyor. Bir süre beklersem bu ısı çevreye yayılıyor ve şalteri terk ediyor. Yani nihayetinde benim harcadığım enerji şalterde depolanmıyor. Şalterin kütlesi artmıyor.

Sabit disk örneğime geri dönersem...

Diskin dönmesini ve sürtünmeden dolayı ısınmasını göz ardı edebilirim. Çünkü nihayetinden dönme hareketini durduruyorum ve yetari kadar beklediğim için sürtünmeden dolayı oluşan ısının çevreye yayılmasını sağlıyorum.

Ama manyetik dipolün polarizasyonunu değiştrimek için de enerji kullanmıştım. Bu enerji şimdi nerede? sorusunun cevabını bilmiyorum. Çünkü manyetik polarizasyonun ayrıntılarını bilmiyorum.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Çok saçma bir yorum. Bilgi sahibi olmayan birisi fikir sahibi olursa böyle olur.

Ayrıca renklerin bile enerjileri farklı..

Hacı,

Hard diske giren ve çıkan hiçbir şey yok.

Doluluk boşluk yok Hard Diskte.

"Kullanılabilir alan" denir ona.

Sen komik olma.

İyi bildiğim şeyi senle tartışacak değilim.

Bilgisayar elinin altında aç sök bak.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive

Özellikle Magnetic Recording kısmını oku.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca konu dönen veya duran diske gelmiş.

Veri yüklü diskle alakası yok ki dönen veya duran diskin.

Konuda "bilgisayara bir şey yüklenirse ağırlık artar mı" siye sorulmuş.

"Hard disk dönerse ağırlığı artar mı?" diye sorulmamış ki.

İkisi çok farklı konular.

Sitelerde Paylaş

2.

Flash bellekler için: Günümüz flashlerinin çalışma prensibinde haberim olmadığım için 5-10 yıl öncesine dek yaygın olan EPROM'lara kayıt yapmak için elektrik yükü kullanılıyordu. Epromun yapıldığı devreye göre bir bitlik bilginin ya 0 (sıfır) durumu için ya da 1 (bir) durumu için elektrik yükünün depolanması gerekiyor. Eproma kayıt yapıldıktan sonra, elektrik kesilse dahi bu elektrik yükü epromun içinde depolanmış olarak kalıyor. Bu yüzden eproma kayıt yapıldığında,epromun elektrik devresine bağlı olarak ya 1 durumu için ya da 0 durumu için epromun kütlesinin artmış gerekir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...