Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

ışık hızıyla bize doğru gelen bir cismi görebilir miyiz? :)

Bir cismi görebilmemiz için cisme çarpıpı yansıyan ışığın gözümüze ulaşması gerekir.

eğer cisim kendisine çarpan ışıkla aynı hızla bize doğru geliyorsa,

ışıkla beraber aynı hızla bize çarpar.

Yani cevabım göremeyiz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Ö.A.

İnsanlar düşünce deneyi yaparlar. Yaptıkları düşünce deneyi gerçekleştirilebildiği zaman. Ne kadar doğru veya nerelerde yanlış yaptığı ortaya çıkar. Verdiğin asansör örneği başlangıçta düşünce şeklinde olsa bile gerçekleştirilmiş bir deneydir. Bir asansör onbin metreden bırakıldığı zaman içinde yerçekimi hissedilmez. Asansörün hangi yöne düşdüğünü de bilemezsin. Mantığını kullanarak da bilemezsin.

Kütle merkezi, etrafındaki kütleden bağımsız değildir. Kütle merkezine doğru hareket eden bir şey merkeze ulaşmadan etrafındaki kütleye çarpar. Kütle merkezi ile hiçbirzaman çakışmaz.

Youtube de verdiğin deney benim yaklaşımımı yanlışlamıyor. Şişenin ağzına yapılan basınç aynı anda şişenin tüm iç yüzeyine yansır. Bu basınç Yukarıdan ani bir şekilde yapıldığı için şişe tabanına doğru hızla yayılır ve yansıdığı zaman tabanı değil de gövdeyi patlatır. Pascal deneyi de benzer bir deneydir. Bir şarap fıçısı çatıdan akan su ile dolduruluyor. Su fıçıyı tamamen doldurduktan sonra, yüksekten akan suyun fıçı ağzında meydana getirdiği basınç tüm fıçının iç yüzeyine yansıdığı için fıçı patlar.

Konu "su ve metalik yağlarda basınç iletimi" konusudur.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ö.A.

İnsanlar düşünce deneyi yaparlar. Yaptıkları düşünce deneyi gerçekleştirilebildiği zaman. Ne kadar doğru veya nerelerde yanlış yaptığı ortaya çıkar. Verdiğin asansör örneği başlangıçta düşünce şeklinde olsa bile gerçekleştirilmiş bir deneydir. Bir asansör onbin metreden bırakıldığı zaman içinde yerçekimi hissedilmez. Asansörün hangi yöne düşdüğünü de bilemezsin. Mantığını kullanarak da bilemezsin.

Kütle merkezi, etrafındaki kütleden bağımsız değildir. Kütle merkezine doğru hareket eden bir şey merkeze ulaşmadan etrafındaki kütleye çarpar. Kütle merkezi ile hiçbirzaman çakışmaz.

Youtube de verdiğin deney benim yaklaşımımı yanlışlamıyor. Şişenin ağzına yapılan basınç aynı anda şişenin tüm iç yüzeyine yansır. Bu basınç Yukarıdan ani bir şekilde yapıldığı için şişe tabanına doğru hızla yayılır ve yansıdığı zaman tabanı değil de gövdeyi patlatır. Pascal deneyi de benzer bir deneydir. Bir şarap fıçısı çatıdan akan su ile dolduruluyor. Su fıçıyı tamamen doldurduktan sonra, yüksekten akan suyun fıçı ağzında meydana getirdiği basınç tüm fıçının iç yüzeyine yansıdığı için fıçı patlar.

Konu "su ve metalik yağlarda basınç iletimi" konusudur.

Sevgiler.

Zaten söyledim,düşünce deneyi denilen şey gerçek dünyada gözlemle veya ölçümle anlaşılabilecek bir şey değil.Düşünce deneyinde kullanılan teknik,deney için önerilen koşullarda cisimlerin nasıl davranacağını yorumlamaktır.Yani bu noktada ikimizde aynı şeyleri söylüyoruz ama sen halen neye itiraz ediyorsun anlayamıyorum.Benim bu soruyu sorarken muhataplardan beklediğim şey soruyu bu şekilde irdelemeleri.Gerçek hayatta böyle bir şeyin zaten anlaşılamayacağını biliyorum.Hatta buradaki her kezden daha iyi biliyorum bile diyebilirim.

Burada söz konusu olan düşüş doğrultusu ise(ki söz konusu olan düşüş doğrultusu)kütle merkezinde çakışabilirler.

Şişe mevzusuna gelince;pascal prensiplerine dayanarak,bir cam şişeyi videoda gördüğün şekilde kırabilmek için uygulaman gereken basınç bir insanın elleri ile uygulayabileceği mertebede değildir.Minimum,bir cam şişenin dayanabileceği basınç 10kg/cm2'dir.Ayrıca o kadar büyük miktarda ki basıncı ellerinle uygulaya bilseniz bile şişe videodaki gibi dibinden değil sizinde daha önce dediğiniz gibi kenarlarından patlar.Bu örneği mekanik dersinde işlediğimize göre açıklaması şu:Eliniz ile şiddetlice vurduğunuz şişe;o anda,o kadar şiddetli ivmeleniyor ki şişenin ivmesi içerisindeki suyun eylemsizliğine(artı atmosfer basıncı) çok kısa bir süreliğine üstün geliyor ve şişe su hareketine başlamadan hareket ediyor.Bu olay böyle olunca da şişenin alt kısımlarında vakum(boşluk) kabarcıkları meydana geliyor tabi çok kısa bir süreliğine.Ama şişe sürekli olarak o ivmeli hareketi sağlayamadığı için büyük oranda atmosfer basıncının etkisi ile su şişenin dibine çarpar ve şişe kırılır(atmosfer içerisinde vakumlu alanların bulunamaması,maddenin her boşluğu doldurmak istemesi).Ayrıca Pascal prensiplerini senden öğrenecek de değilim.

Sitelerde Paylaş

Atmosfer basıncının konu ile ilgisi nedir? 

Şişenin içerisinde çok kısa süreliğine oluşan vakum kabarcıklarından söz ediyoruz.Vakum kabarcıkları da atmosfer basıncına karşı koyan maddesiz boşluklardır.Atmosfer basıncı sayesinde şişe içerisinde ki su kütlesi vakum kabarcıklarının üzerine çöker.Atmosfer basıncı suyu iten bir kuvvet görevi görür sadece.Ama işin temel mantığı Newton'un F=m.a formülüne dayanır.

Fizik bilimlerinde, Pascal yasası veya Pascal prensibi; hareketsiz ve sıkıştırılamayan bir akışkanın aynı mutlak yüksekliğe sahip tüm noktalarında, bazı yerlerde akışkana ek basınç uygulansa dahi, sıvı basıncı aynıdır, der.

Bunu ne diye yazdın anlayamadım ama tartışılan konu için bir önem arz atmiyor.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ö.A

Pascal fıçısını patlatan etken ne ise, şişeyi patlatan etken de aynı etkendir. İlgisi; fıçı dolduktan sonra oluktan boşalan suyun, fıçı ağzına yaptığı basınç, tüm iç yüzeylere yansıdığı için fıçı patlıyor. Verdiğin şişe patlaması da aynı nedenden dolayı patlar.

Dipte oluşan vakum kabarcığının atmosfer basıncı ile ilgisi yoktur. Atmosfer basıncı bütün yüzeylere (boş bir şişenin) hem iç hem de dış yüzeylerine eşit basınç yapar. İç ve dış birbirini dengelediği için şişe bundan etkilenmez. Hava, sıkıştırılabilen bir gazdır. İçi hava dolu şişeye üstten basınç yaparsanız, hava sıkışır yaptığınız basınç tüm iç yüzeylere yansımaz, Ancak, su veya metalik yağlar sıkıştırıldıkları zaman, sıkışarak hacimleri küçülmez. Bu nedenle bir noktaya yapılan basın sıvının tüm yüzeylerine (ki bu kabın iç yüzeyidir) yansır ve kabı patlatmaya çalışır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ö.A

Pascal fıçısını patlatan etken ne ise, şişeyi patlatan etken de aynı etkendir. İlgisi; fıçı dolduktan sonra oluktan boşalan suyun, fıçı ağzına yaptığı basınç, tüm iç yüzeylere yansıdığı için fıçı patlıyor. Verdiğin şişe patlaması da aynı nedenden dolayı patlar.

Dipte oluşan vakum kabarcığının atmosfer basıncı ile ilgisi yoktur. Atmosfer basıncı bütün yüzeylere (boş bir şişenin) hem iç hem de dış yüzeylerine eşit basınç yapar. İç ve dış birbirini dengelediği için şişe bundan etkilenmez. Hava, sıkıştırılabilen bir gazdır. İçi hava dolu şişeye üstten basınç yaparsanız, hava sıkışır yaptığınız basınç tüm iç yüzeylere yansımaz, Ancak, su veya metalik yağlar sıkıştırıldıkları zaman, sıkışarak hacimleri küçülmez. Bu nedenle bir noktaya yapılan basın sıvının tüm yüzeylerine (ki bu kabın iç yüzeyidir) yansır ve kabı patlatmaya çalışır.

Sevgiler.

Neye dayanarak aynı iddiayı sürdürüyorsun bilmiyorum ama bu iddianın yanlış olduğunu gayet net bir şekilde biliyorum.Nasıl mı biliyorum? Klasik mekanik dersinde doğrudan bu örneği inceledik ve sebebini,sonucunu irdeledik,Pascal ile alakası yok diyorum sana.İstersen şişenin kırılması için şişe ağzına uygulanması gereken basıncı hesaplaya bilirsin. Ne kadar muazzam bir basınç değeri elde edeceğini görürsün ki en başından beri sadece elinle vurarak bu kadar büyük bir basınç değerini şişeye uygulayamazsın diyorum.Videoyu dikkatli izlersen eğer vakum kabarcığının neye sebep olduğunu görürsün.Atmosfer basıncının etkisi ile su,vakum kabarcıklarının yerini doldurup şişenin dibine çarpar.Şişenin kırılmasına sebebiyet verir.Basıncın bu olayda rolü vardır fakat temel etken Newton yasalarıdır.Ayrıca işimi bana öğretmeye kalkıyorsun ya oda ayrı komik bir durum :)

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

...Pascal fıçısını patlatan etken ne ise, şişeyi patlatan etken de aynı etkendir. İlgisi; fıçı dolduktan sonra oluktan boşalan suyun, fıçı ağzına yaptığı basınç, tüm iç yüzeylere yansıdığı için fıçı patlıyor...

Bu arada yazmayı unuttum Pascal fıçısı deneyi senin dediğin gibi belirli bir yükselikten fıçıya belirli bir yükseklikten akan su ile değil bir fıçıya üst kısmından eklenen su borusu ile yapılır.Ve bir şey sorayım;şişenin dibindeki vakum kabarcıklarının oluşmasına sebebiyet veren şey nedir sence?

Sitelerde Paylaş

Ayrıca videonun devamını izlediysen görmüşsündür,aynı deneyi renkli su yerine bira ile yapıyorlar fakat aynı sonucu vermiyor.Sebebi nedir açıklayabilir misin? Eğer senin dediğin pascal prensipleri sebebi ile şişe patlıyor olsaydı aynı şekilde içi bira dolu şişenin de patlaması gerekirdi.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ö.A

Şişe boşken, veya yarıya kadar sıvı ile doluyken aynı deney aynı sonucu verir mi?

Vermez. Çünkü boş şişenin ağzına ne şekilde vurursan vur. şişeyi patlatacak iç basınç elde edemezsin. Yarım dolu olsa da edemezsin. Mesele şişenin dolu olmasında ve şişenin ağız seviyesinde direkt olarak sıvı yüzeyine basınç yapmanda, bu nedenle basınç şişenin tüm iç yüzeyine aynen yansıyor ve şişeyi patlatıyor.

Mesleğin nedir? bilmem ama fiziği ilgilendiriyorsa, iyi öğrenmen gerek.

Sana anlattığın olayın versiyonlarını ve teknikte hangi alanlarda kullanıldığını da söyleyeyim.

Hidrolik frenlerde, Vinçlerin pistonlarında, kurşun geçirmez yeleklerde, vb. bu basınç iletiminden yararlanılır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca videonun devamını izlediysen görmüşsündür,aynı deneyi renkli su yerine bira ile yapıyorlar fakat aynı sonucu vermiyor.Sebebi nedir açıklayabilir misin? Eğer senin dediğin pascal prensipleri sebebi ile şişe patlıyor olsaydı aynı şekilde içi bira dolu şişenin de patlaması gerekirdi.

Ben fizikçiyim arkadaşım neyi çok iyi öğreneceğimi,neyi çok iyi öğrendiğimi gayet iyi biliyorum.

tarihinde Öküz Aleyhisselam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fıçının ağzına boru konması, yüksekten akan suyun basıncının aynen fıçı içine yansıması içindir. Yoksa fıçı dolduktan sonra akan sular etrafa dağılarak basıncı fıçı içine iletmez.

Deney bira ile yapıldığında neden gerçekleşmediği de benim iddiamı doğrular. Çünkü birada sıkıştırılmış gaz var. Bu gaz nedeni ile bira, su veya metalik yağ gibi davranmaz. Uygulanan basınç içindeki erimiş gaz nedeni ile biranın hacmini daha da küçültebilir. Eğer bira şişesine aynı şeyi yaptıktan sonra şişe patlamaz ise şişeyi çekiçle kırarsan nasıl suratle köpürdüğünü görürsün.

Sevgiler.

tarihinde drekinci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır,bira deneyi senin iddianı kanıtlamaz.Tam aksine senin iddian bunu açıklayamaz.Su içerisinde çözünmüş gaz olması suyun basınç iletkenliğini değiştirmez.Sıvı içerisinde çözünmüş gaz zaten sıvı gibi davranır ve uygulanan basıncı olduğu gibi aktarır.Bunu ilkokul mantığı ile bu şekilde yorumlaman bu konu hakkında ne kadar bilgili(!!!) olduğunu göstermekte zati.Hala aynı iddiayı sürdürürsen eğer;git bir fizik profesörü bul kendine videoyu izlet ve olayı yorumlasın.

Sitelerde Paylaş

EEE, sen anlat bakalım bira ile aynı deneyin neden gerçekleşmediğini?

Bira nın sudan farkı ne? İçinde eritilmiş gaz var. ve bu gaz nedeni ile basınç iç yüzeye yansımıyor. Tıpkı boş veya yarım boş şişe gibi.

Bence sen bir fizik öğrencisin, öğrendiğin konuları pek özümsememişsin.

Git hocalarına sor.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...