Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

İşte placebo ve sezgileri. İtiraf ediyorum, ben kaptan moseyim.

Sezgi:

1. Bir şeyin birden açılması. 2. Bir bağlantının birden, doğrudan doğruya, aracısız bulunması (keşfedilmesi), yakalanması. 3. ->Gidimli düşünmenin usavurmanın tersine, bir bütünün bir bakışta dolaysız kavranması; varlıkları bize kendilerinde olduğu gibi açan bilgi; dolaysız kavrama; bir anda yakalama; sezme, sezip keşfetme. Bergson'da: Gerçeği kavrama yetisi; bir anda yakalama, kavrama, sezme, sezip keşfetme. Sezgi, içgüdü ve anlağın bir bireşimidir, gerçeği birden kavramada içgüdüden yararlanır, anlak da içgüdüde uyku halinde olan bilinci uyandırır ve onu tutkularından kurtarır; öyleyse sezgi, kendi bilincine varmış içgüdüdür.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kadın sezgileriniz çok yanılmış placebo :). Ama xenix'le aramızdaki benzerliği ben de farkettim, haklısınız.

Galiba bu başlık altındaydı sert sayılabilecek bir atışmamız da var. Sanırım onu görmüş olsaydınız böyle düşünmezdiniz :). Bu başlık mıydı... bu başlık olması lazım.

O kavga bir yanıltma olabilir.Ya da insan kendi kendisiyle de çatışabilir..Ya da avatar değiştirmek bir çözüm olabilir..

Matematik formüllerinin sonu yok...

Neyse ki sezgilerimden biri de

1+1=2 idi. O sebeple sordum ve ısrar etmedim zaten..

Selamlar..

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte placebo ve sezgileri. İtiraf ediyorum, ben kaptan moseyim.

Sezgi:

1. Bir şeyin birden açılması. 2. Bir bağlantının birden, doğrudan doğruya, aracısız bulunması (keşfedilmesi), yakalanması. 3. ->Gidimli düşünmenin usavurmanın tersine, bir bütünün bir bakışta dolaysız kavranması; varlıkları bize kendilerinde olduğu gibi açan bilgi; dolaysız kavrama; bir anda yakalama; sezme, sezip keşfetme. Bergson'da: Gerçeği kavrama yetisi; bir anda yakalama, kavrama, sezme, sezip keşfetme. Sezgi, içgüdü ve anlağın bir bireşimidir, gerçeği birden kavramada içgüdüden yararlanır, anlak da içgüdüde uyku halinde olan bilinci uyandırır ve onu tutkularından kurtarır; öyleyse sezgi, kendi bilincine varmış içgüdüdür.

in·tu·i·tion 

1. direct perception of truth, fact, etc., independent of any reasoning process; immediate apprehension.

2. a fact, truth, etc., perceived in this way.

3. a keen and quick insight.

4. the quality or ability of having such direct perception or quick insight.

5. Philosophy .

a. an immediate cognition of an object not inferred or determined by a previous cognition of the same object.

b. any object or truth so discerned.

c. pure, untaught, noninferential knowledge.

6. Linguistics . the ability of the native speaker to make linguistic judgments, as of the grammaticality, ambiguity, equivalence, or nonequivalence of sentences, deriving from the speaker's native-language competence.

Sitelerde Paylaş

O kavga bir yanıltma olabilir.Ya da insan kendi kendisiyle de çatışabilir..Ya da avatar değiştirmek bir çözüm olabilir..

Matematik formüllerinin sonu yok...

Neyse ki sezgilerimden biri de

1+1=2 idi. O sebeple sordum ve ısrar etmedim zaten..

Selamlar..

Princpia Mathematica da 1+1 = 2 olduğunu ispat etmeleri bir veya iki cilt sürüyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Sitelerde Paylaş

in·tu·i·tion 

1. direct perception of truth, fact, etc., independent of any reasoning process; immediate apprehension.

2. a fact, truth, etc., perceived in this way.

3. a keen and quick insight.

4. the quality or ability of having such direct perception or quick insight.

5. Philosophy .

a. an immediate cognition of an object not inferred or determined by a previous cognition of the same object.

b. any object or truth so discerned.

c. pure, untaught, noninferential knowledge.

6. Linguistics . the ability of the native speaker to make linguistic judgments, as of the grammaticality, ambiguity, equivalence, or nonequivalence of sentences, deriving from the speaker's native-language competence.

??

Türkçe bilmiyorsun galiba.

Sitelerde Paylaş

Yok hayır yanıltmaca yok hahah :). Dikkat ederseniz ben uzun yazıyorum. Ve daha saygılıyım :) :) (bu lafım sana xenix)

Bu başlık çığrından çıkmış zaten. Bakın ilginç fizik soruları başlığında sezgi nedir ne değildiri tartışıyoruz :).

Benim kişilere saygım olur. Yazabilme özgürlüklerine.

Yoksa yazdıklarına değil. :) Eh burada yazılanların bir kısmı saygıyı hak etmiyor.

Sitelerde Paylaş

??

Türkçe bilmiyorsun galiba.

Sezgiyi ifade etmede Türkçe yetersiz kalıyor.

Herşeyimiz geri.. Dilimiz bile..

Sizin gibiler yüzünden..

Biraz çaba gösterseniz diyorum....

Çaba göstereceğinize kendinizi göstermeye çalışıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bu başlık çığrından çıkmış zaten. Bakın ilginç fizik soruları başlığında sezgi nedir ne değildiri tartışıyoruz :).

Ağlanacak halinize gülüyorsunuz..Yazık..

Biraz araştırsaydınız bu hale düşmezdiniz...

Bilim dallarında başta fizik gelmek üzere sezgi ve hayal dünyası olmazsa

olmazlardandır...Dikkat edin sezgi daha elle tutulur kaldı, ben 'hayal dünyası' diyorum..:)

Yeni fikirler oluşturmada ,orijinal buluşlar keşfetmede insan zihninin üretkenliği ilk başta onun sezgilerine ,hayal gücü zenginliğine ,güçlü vizyonuna,tahmin yeteneğine ve esnekliğine bağlıdır...Sizin dediğiniz gibi olsaydı Einstein denen adam oturup uzayı ve derinliklerinde neler olup bittiğini hayal etmeseydi, sezgilerini kullanmasaydı, fizik kuramlarından hiç birisine adını yazdıramaz sizin gibi sıradan bir insan olurdu..

Daha önce ortaya konulmamış kombinasyonlar yaratarak yepyeni bulgular elde eden bilim adamları sıradan insanlar değil, dehalardır..Dehalar ise sezgileri kuvvetli ve hayal dünyası geniş insanlardır..

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp..

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sezgiyi ifade etmede Türkçe yetersiz kalıyor.

Herşeyimiz geri.. Dilimiz bile..

Sizin gibiler yüzünden..

Biraz çaba gösterseniz diyorum....

Çaba göstereceğinize kendinizi göstermeye çalışıyorsunuz.

Tabi tabi, Türkçe her şeye yetersiz kalır zaten. Kıvırma dili ingilizce.

Sitelerde Paylaş

Türkçe'nin bir çok dile göre avantajlarını anlatmayacağım sana, öğrenmiş olsan bu yaşa kadar öğrenirdin.

Üstelik "sezgi" kavramı batıdan çok daha önce orta asya şamanizminde görülür. Doğu her zaman sezgi konusunda, batıya on basar.

Sitelerde Paylaş

Türkçe'nin bir çok dile göre avantajlarını anlatmayacağım sana, öğrenmiş olsan bu yaşa kadar öğrenirdin.

Üstelik "sezgi" kavramı batıdan çok daha önce orta asya şamanizminde görülür. Doğu her zaman sezgi konusunda, batıya on basar.

Bak buna katılırım. O avantajları senin bileceğini sanmıyorum ama Türkçe edebiyat ve şiir dilidir.

Senin sezgiselliğin şamanlığından kalma galiba.

Sezgiyi büyü ve sihir ile karıştırıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Şamanlığı büyü sananla ne konuşulabilir ki. Hacı sen hakkaten bu kültürden uzaksın galiba?

Amerikada falan mı yaşıyorsun?

Cohen'in Bilim Tarihi kitabını öneririm. Bugünkü bilimin temellerinin şamanizm olduğunu güzel izah etmiş. Anlar mısın bilmem ama bir kaç kez oku, takıldığın yerleri sor.

Sitelerde Paylaş

Ağlanacak halinize gülüyorsunuz..Yazık..

Biraz araştırsaydınız bu hale düşmezdiniz...

Bilim dallarında başta fizik gelmek üzere sezgi ve hayal dünyası olmazsa

olmazlardandır...Dikkat edin sezgi daha elle tutulur kaldı, ben 'hayal dünyası' diyorum..:)

Yeni fikirler oluşturmada ,orijinal buluşlar keşfetmede insan zihninin üretkenliği ilk başta onun sezgilerine ,hayal gücü zenginliğine ,güçlü vizyonuna,tahmin yeteneğine ve esnekliğine bağlıdır...Sizin dediğiniz gibi olsaydı Einstein denen adam oturup uzayı ve derinliklerinde neler olup bittiğini hayal etmeseydi, sezgilerini kullanmasaydı, fizik kuramlarından hiç birisine adını yazdıramaz sizin gibi sıradan bir insan olurdu..

Daha önce ortaya konulmamış kombinasyonlar yaratarak yepyeni bulgular elde eden bilim adamları sıradan insanlar değil, dehalardır..Dehalar ise sezgileri kuvvetli ve hayal dünyası geniş insanlardır..

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp..

Bu nedir şimdi placebo gerçekten anlayamadım. İroni falan mı yapıyorsunuz. Yoksa sizde mi bu kavga furyasına katılmak istiyorsunuz.

Burada sezginin kelime anlamı tartışılıyor, siz fizikten ayrı düşünülülebilir mi falan diyorsunuz bana. Üstüne üstlükben hiç bu tartışmaya katılmamışken.

Sizi de henüz tanıdım, açıkçası dini ve bilimsel konularda çizginiz nedir bilmiyorum, o yüzden embele oldum şu an. Kernel Panic!!

Nedir bu forumdaki bu sezgici akım bilmem. Herkes fazla mı Henri Bergson okuyor nedir.

Ben de erkek sezgilerimden bahsedeyim biraz o zaman... Bana da 1 + 1 = 1 demeye başladı yani şu kernel panic halimle.

hacı ile sizin aynı kişi olduğunuzu düşünmeye başladım.

Bir ikili sıkıştırma çabası seziyorum

tarihinde KaptanMosey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şamanlığı büyü sananla ne konuşulabilir ki. Hacı sen hakkaten bu kültürden uzaksın galiba?

Amerikada falan mı yaşıyorsun?

Cohen'in Bilim Tarihi kitabını öneririm. Bugünkü bilimin temellerinin şamanizm olduğunu güzel izah etmiş. Anlar mısın bilmem ama bir kaç kez oku, takıldığın yerleri sor.

Şamanist mi kesildiniz başımıza..

Yakında Afrikalı cadı doktorlara kendinizi tedavi ettirirsiniz.

Şamanizmin ne gibi bir felsefi yaklaşımı olabilir?

İslam kadar değilse bile alt tarafı ilkel bir din..

Bize şamanizmin erdeminden bahsetmeyin lütfen. Midem kaldırmıyor bu tür saçmalıkları..

Sitelerde Paylaş

Bana da 1 + 1 = 1 demeye başladı yani şu kernel panic halimle.

hacı ile sizin aynı kişi olduğunuzu düşünmeye başladım.

Bir ikili sıkıştırma çabası seziyorum

Sizinki sezgi değil halüsinasyon ..

Ayrıca benim matematik formülümü bana karşı kullanarak karşılık vermeyip daha yaratıcı olunuz..

Gerekli yerlerde yeterli ve anlaşılabilir cevaplar verdim.Anlamışsınızdır diye düşünüp daha fazla açıklama yapmıyorum..Anlamadıysanız alıntıladığım yazınızı ve verdiğim cevabı tekrar okuyunuz.. .5 yaşında çocukla konuştuğumu düşünmüyorum..

Uzatmayınız lütfen...

Sitelerde Paylaş

Gelişme, ilerleme, buluş, yenilik, vs, bilinen şeylerin üzerine inşa edilir. Hiçbir bilgiye dayanmadan ortaya atılan iddiaların (sonraları doğru olduğu ortaya çıksa bile) kıymeti yoktur. Tamamen palavra atılmıştır ve tutmuştur. Ne kadar çok palavra atılırsa içinden birkaçının doğru çıkması ihtimali vardır.

Diyeceğim o ki! sezginin temelinde bilgi yatar ve büyük oranda doğruluğu sonraları ortaya çıkar. Ancak bu sezgisel iddia veya tahminlerin ifade edilmesinde yetersizlik vardır. Bu yetersizlik dilin yetersizliğinden kaynaklanmaz, sezginin doğasından kaynaklanır. Zaten anlaşılabilir şekilde izahı mümkün olsaydı sezgi olmaktan çıkar, ispat olurdu.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Hacının işleri güçleri arasında sezgi ve inancı da savunmak vardır.

Bakın ne diyor sezgi için?

- Herhangi bir mantık yürütme veya uslama sürecinden bağımsız olarak elde edilen bilgi veya kanı. (sakın deneyim var zannetmeyin :D deneyim de yok)

Bu apaçık dogmadır. Zaten bu konu inanç sistemiyle alakalı ve ben bu konuya değinmiştim çok kereler.

Immanuel Kant hoca efendinin kendini akıllı sanan saflara bunun düşünce ve akılla doğrudan bağlantılı olduğu telkinlerinin ürünü bunlar.

İşleme tabi tutulmadan veri elde edilmez, sonuca ulaşılmaz, ulaşılsa bile o sonucun hayal kurmadan farkı yoktur.

Saçmalamayın.

Matematiğin sezgiyle alakası yok.

Matematik, Fizik gibi bilim dallarında durum veya önermenin gerçek yaşamda modellemesinin yapılamadığı durumlarda insanlar kafalarının içinde simülasyon kurarlar (formüller, rakamlar da o simülasyonu dışa anlatan çizimlerdir, ilkelerdir)

Özellikle teistler bu kafa içerisinde yapılan simülasyonlarda başka bir fail veya bilgi kaynağı koymaya bayılırlar.

Ya da simülasyonu tam yapmadan direkt sonuca atlamaya

Haliyle herşey kafa içinde olup bitiyor ve de bilinç, akıl gibi kavramlarla ilgilenen bilim dallarının da pasif kalıp (bilerek toplum baskısından yapıyorlar) süreci adam gibi bilimsel açıklamamaları yüzünden böyle sezgiymiş, inançmış, malum olmaymış, içe doğmaymış gibi saçmalıkları 2011 yılınd ahalen daha tartışmaya devam ediyoruz.

Ne şanslısınız ki, benim gibi biri yaşıyor ve bu işe gönül vermiş durumda ve dogmacıların kirlettiği bu tür ortamları temizlemek için canla başla çalışıyor.

Size şunu ifade edeyim ki, dogma sarmaşığı sizin sandığınızdan daha fazla sarmış heryeri.

Bundan emin olun!!

Sitelerde Paylaş

Ne şanslısınız ki, benim gibi biri yaşıyor ve bu işe gönül vermiş durumda ve dogmacıların kirlettiği bu tür ortamları temizlemek için canla başla çalışıyor.

Size şunu ifade edeyim ki, dogma sarmaşığı sizin sandığınızdan daha fazla sarmış heryeri.

Bundan emin olun!!

Aha da ateistlerin efendisi de gelmiş.. Suç üstü yapmış!..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...