Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Sevgili DreiMalAli

Ben olayı şöyle yorumluyorum.

Bir bilgisayarın önündesiniz. Word processor proğramı ile bir şeyler yazıyorsunuz.

A harfinin tuşuna basıp enter'e basıyorsunuz. A harfi hard disk e yazıldı.

Burada dışardan bir enerji giriyor bilgisayara.

O enerji aslında ATP. Parmak kaslarında ATP ADP'ye indirgenince açığa çıkan enerji parmağı oynatıyor ve parmak klavyenin tuşuna basıyor.

Sonra A harfi hard disk'e yazılıyor.

Burada bir enerji dağılımı var. Aslında bu bir sistem. Yalnız hard disk değil.

ATP, ADP dönüşümü, parmağın hareket ederek A tuşuna basması ve ondan sonraki süreçler..

Hepsi bir sistem. Bu sisteme ATP'nn enzimatik yıkılmasından kaynak alan bir enerji giriyor. Ve girdiği anda sistemin kütlesi artıyor.

Disk'i bu sistemden soyutlayamazsın. Diske kadar bilgisayarın içindeki süreçleri soyutlayamazsın. Parmağının hareketi soyutlayamazsın.

Parmağına hareketi sağlayan ATP'yi soyutlayamazsın. Hepsi sistemin bir öğesi. Sistem bir bütün olmak zorunda.

Bütün enerji ATP'den kaynak alıyor ama ATP de zaten başka enerjilerin dönüşümlerinden oluşan bir molekül. Ama sistem parmak, A harfi tuşu ve kompüter dan oluşuyor.

Bu sisteme enerji girince onun kütlesi artmış oluyor.

Burada ATP'yi zembille inen enerji olarak düşünebiliriz. Onun ötesine gitmiyorum. Çok karışacak çünkü..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayrıca konu dönen veya duran diske gelmiş.

Veri yüklü diskle alakası yok ki dönen veya duran diskin.

Konuda "bilgisayara bir şey yüklenirse ağırlık artar mı" siye sorulmuş.

"Hard disk dönerse ağırlığı artar mı?" diye sorulmamış ki.

İkisi çok farklı konular.

Bilgisayara yüklenen dosya ya hard diske ya da elektronik belleklerden birisine yüklenecek. Başka yüklenecek yer bulunmuyor.

Bu yüzden ya hard diskin ya da beleklerin kütlesi artacak. Veya artmayacak.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Bilgisayara yüklenen dosya ya hard diske ya da elektronik belleklerden birisine yüklenecek. Başka yüklenecek yer bulunmuyor.

Bu yüzden ya hard diskin ya da beleklerin kütlesi artacak. Veya artmayacak.

Sevgiler

Böyle şey yok.

Siz bir şey yüklemek ifadesini orada bir şey yaratmak algılıyorsunuz.

Hard diskin içinde bir malzeme var.

GB, MB, Kilo Byte, Byte, Bit dediğimiz şey bu malzemenin miktarını belirtiyor.

Bu malzeme görüntülenmesini, içermesini istediğiniz şeyin şeklini vermek için şekilleniyor.

Siz bir resim yüklemiyorsunuz, o malzeme 1 veya 0 değerleri alarak o resmi taklit ediyor.

Taklit ettikten sonra kullanılan veya kalan malzemeyi de size gösteriyor (boş/dolu)

Bunu Hard diske anlatırken orada zaten işleri 0 veya 1 değeri almak olan birimlere alacakları değeri anlatırken bir enerji girişi olabilir.

Ancak bu enerji sadece onlara şekil vermek için oluyor.

Hard diske giren veya çıkan hiçbir şey olmuyor.

Bilgisayar endüstrisinde kütle aktarılmaz.

Kütlenin kodu diğer tarafa anlatılır.

Birine kedi göndermezsiniz, kedinin DNA'sını tarif edersiniz onda malzeme vardır o kediyi yapar.

Aynı kediyi yapar.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Haci.

Son iletinde söylediklerine hiç itirazım yok. Bilgisayar çalıştığı sürece söylediklerin doğru.

Sonra A harfi hard disk'e yazılıyor.

Ama bilgisayarı kapattığımda ve bütün dönme hareketlerinin durmasını ve ısının dağılmasını yeteri beklediğimde, bilgisayar eski haline tekrar gelecek.

Bir farkla: Hard diskte fazladan bir A harfi mevcut.

Buradaki can alıcı soru şu: Bu fazladan A harfinin bilgisayara kütle olarak bir etkisi var mı?

Eğer bu A harfini ben bir kalemle bir kağıt üzerine yazmış olaydım, kağıdın kütlesi elbette artacaktı.

Hard diskte bir kütle artışı oldu mu, olmadı mı?

Asıl soru bu!

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Manyetik alanda yapılacak her değişiklik enerjiyi gerektirir.

Bedava enerji yok. Enerji yaratılamaz. Bir yerden gelmek zorunda..

Ve bu enerji manyetik alanı manüple ederken sisteme giriyor.

Sistemin enerjisi artıyor. Bu da sistemin kütlesi artıyor anlamına geliyor.

Başka türlü mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Haci.

Son iletinde söylediklerine hiç itirazım yok. Bilgisayar çalıştığı sürece söylediklerin doğru.

Ama bilgisayarı kapattığımda ve bütün dönme hareketlerinin durmasını ve ısının dağılmasını yeteri beklediğimde, bilgisayar eski haline tekrar gelecek.

Bir farkla: Hard diskte fazladan bir A harfi mevcut.

Buradaki can alıcı soru şu: Bu fazladan A harfinin bilgisayara kütle olarak bir etkisi var mı?

Eğer bu A harfini ben bir kalemle bir kağıt üzerine yazmış olaydım, kağıdın kütlesi elbette artacaktı.

Hard diskte bir kütle artışı oldu mu, olmadı mı?

Asıl soru bu?

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli:

A harfi diskde yer tutuyor.Disk ancak belli sayıda A harfleri alabilir.O sayının üstüne çıkamazsın.

Bunun anlamını sen daha iyi bilirsin. Ben pek düşünemiyorum.

Ve haklısın. O anda bir kütle artışı olur, sonra kütle azalışı olur. Çünkü enerji azalıp çoğalıyor.

Ama A harfinin yaramazlıklarını bilemem. Manyetik alanlarda yapılan değişiklikler kalıcı olmak zorunda. O da kütlenin artması demek değil mi?

Selamlar..

Sitelerde Paylaş

Sevgili Kare As.

Bir kağıt üzerine A harfi kalem ile yazarsam kağıdın kütlesi artar.

Eproma kayıt elektrik yükü depolamla yapılıyor. Epromdaki bir bite 1 durumunu kayıt etmek için elekrtik yükü depolamak gerektiğinden yola çıkalım. Bütün bitleri 0 olan bir epromun kütlesi en düşüktür.

Bu epromun bir bitine 1 kaydı yaptığımda epromun kütlesi artacaktır. Çünkü elektrik yükü elektronlardan oluşuyor.

İkinci bir denemeyle önceden 1 kaydı yapılmış biti silip 0 kaydı yaptığımda epromun kütlesi azalacatır.

Bilmediğim konu ise sabit diske yapılan kayıt. Daha doğrusu diskteki manyetik dipollerin polarizasyonu için verdiğim enerjinin akibeti.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili Kare As.

Eproma kayıt elektrik yükü depolamla yapılıyor. Epromdaki bir bite 1 durumunu kayıt etmek için elekrtik yükü depolamak gerektiğinden yola çıkalım. Bütün bitleri 0 olan bir epromun kütlesi en düşüktür.

Bu epromun bir bitine 1 kaydı yaptığımda epromun kütlesi artacaktır. Çünkü elektrik yükü elektronlardan oluşuyor.

Bilmediğim konu ise sabit diske yapılan kayıt. Daha doğrusu diskteki manyetik dipollerin polarizasyonu için verdiğim enerjinin akibeti.

Sevgiler

0 ve 1'ler zaten var Hard Diskte.

Dışarıdan gelmiyor.

Organize oluyorlar.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Kare As.

İkinci bir denemeyle önceden 1 kaydı yapılmış biti silip 0 kaydı yaptığımda epromun kütlesi azalacatır.

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli.

Aslında biz kütle artışı derken elektronların kütlesini kastetmiyoruz.

Sistemde artan enerji düzeyinin E=MC2 formülüne göre artan kütlesinden bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Çocukların bir oyuncağı vardır.

Ben çok severim onu.

Bir plastik tahta içine demir tozları serpiştirilmiş.

Beyaz fonun arkasında.

Bir de mıknatıslı kalem var.

Siz kalemle bir şey yazmaya kalkınca tozlar fona geliyor ve yazı oluşuyor.

Bunun gibi bir durum işte.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca artış olsaydı Google ve Microsoft batardı.

Google'ın serverleri dolup dolup taşıyor.

Durdukları yerde enerji artışı veya ağırlık artışı olmuyor ya?

Komik olurdu bu :)

:D

Merak etme. Bu kütle artışı endişelendiğin kadar değil.

Hatta bizim burada tartışdığımız gibi temele inmeye de gerek yok. Dünyada mevcut bilgisayarların sayısını tahmin etmek (mesela 100 milyon) ve her bilgisayar için ortalama bir enerji harcaması (mesela 200 watt) kabul edersek, toplam kütle artışı bir kaç gramı geçmez.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

:D

Merak etme. Bu kütle artışı endişelendiğin kadar değil.

Hatta bizim burada tartışdığımız gibi temele inmeye de gerek yok. Dünyada mevcut bilgisayarların sayısını tahmin etmek (mesela 100 milyon) ve her bilgisayar için ortalama bir enerji harcaması (mesela 200 watt) kabul edersek, toplam kütle artışı bir kaç gramı geçmez.

Sevgiler

Ben mantıksızlığına vurgu yapıyorum.

Tüm depolama teknolojileri doludur. Ful dolu.

Bu doluluk isteğe göre şekil alır.

Onun içine bir şey akmaz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili DreiMalAli.

Aslında biz kütle artışı derken elektronların kütlesini kastetmiyoruz.

Sistemde artan enerji düzeyinin E=MC2 formülüne göre artan kütlesinden bahsediyoruz.

Sevgili Haci.

Verdiğim örnekte (eprom örneği) durum gayet bariz. Burada E=mc^2 denklemine dahi gerek yok. Çünkü fazladan elektrik yükü (elektron) depolaması mevcut. Bu yüzden kütle artması/azalması hemen göze çarpıyor. Tıpkı kağıt üzerine çizdiğim her çizgiden dolayı kağıdın kütlenin artması gibi.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

İyi de, diskteki 0 durumunun enerji sevisi ile 1 durumunun enerji seviyesi aynı mı?

Sevgiler

Enerji nereden çıktı?

Benim bildiğim ilk harekete geçiren (bilgiyi anlatan) ve girip çıkandan başka enerji yok.

Siz oradaki 0 ve 1'leri ne olarak yorumluyorsunuz?

Artı ve Eksi ile karıştırıyor olmayasınız?

Sitelerde Paylaş

Enerji nereden çıktı?

Benim bildiğim ilk harekete geçiren (bilgiyi anlatan) ve girip çıkandan başka enerji yok.

Siz oradaki 0 ve 1'leri ne olarak yorumluyorsunuz?

Artı ve Eksi ile karıştırıyor olmayasınız?

Hayır karıştırmıyorum.

Tükenmez kalem örneğini vereyim.

Tükenmez kaleme bir sefer basarsam, kalemin ucu dışarı çıkar, görünün hale gelir. Bu duruma 1 diyelim. Kalemin yayını daha fazla sıkıştırdığım için, kalemin yayına enerji depolamış (potensiyel enerji) olurum. Kalemin yayının ve dolayısı ile kalemin kütlesi artmış olur (E = mc^2).

Tükenmez kaleme ikinci bir sefer bastığımda, kalemin ucu kalemin içinde kaybolur. Bu duruma 0 kaydı diyelim. Kalemin yayı şimdi daha az gerilmiş olduğu için potensiyel enerjisi azalmış oldu. Kalemin yayının ve dolayısı ile kalemin kütlesi azaldı.

Yani kalemin 1 durumundaki enerji seviyesi kelemin 0 durumundaki enerji seviyesine eşit değil.

Ama bir kaç ileti yukarda verdiğim elektrik şalteri örneğinde 1 durumunun enerji seviyesi 0 durumunun enerji seviyesine eşit.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...