Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Bunun nedeni tidal (gravitational) friction denen durumdur. Dünya ve aya özgü değildir.

Güneş sistemindeki gezegenlerin bütün aylarında görülür. Tek istisnası Satürn'ün hyperion adlı ayıdır.

Dünyanın çekim kuvveti ayın kendi etrafında dönüşünü yavaşlatır. Ve bir süre sonra ayın kendi etrafında dönmesi, dünyanın etrafında dönmesi ile aynı zamana inince ayın bir yarısı dünyadan görülmez olur.

Ayın çekim kuvveti de dünyayı etkiler ama bu etki çok azdır.

Yine de dünyanın kendi etrafında dönüşü her yüzyılda bir iki milisaniye yavaşlamaktadır. Bu yavaşlamayı arada bir kompanze etmek gerekir.

Ay kendi ekseni etrafında dönüyorsa, (ne olursa olsun) diğer yüzünü bir şekilde Dünya'ya göstermesi gerekiyor.

Aksi bir durum -ki mevcut durum, Ay'ın kendi ekseni etrafında dönmediği anlamına gelir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ay kendi ekseni etrafında dünyanın etrafında döndüğü zaman kadar dönüyor.

Bu süre 27,322 gün.

Dolayısıyla ay dönerken diğer yüzünü göstermiyor.

Bunun nedeni de tidal (gravitational) friction. Çekme kuvvetine bağlı sürtünme yani.

Ay oluştuğu zaman dünyaya çok yakın bir gezegendi. Ve hızla dönüyordu. Dünya da o zamanlar hızlı dönüyordu.

Dünyanın çekim kuvveti ayın kendi ekseni etrafındaki dönüşü yavaşlatmıştır.

Bu arada ay dünyadan uzaklaşmıştır. Zamanla ayın kendi ekseni etrafında dönmesi dünyanın etrafında döndüğü zamanla aynı olmujştur.

O zamandan beri ay dünyaya yalnız bir yüzünü gösteriyor.

Aynı durum bir istisnası ile güneş sistemlerin bütün ayları için geçerlidir.

Sitelerde Paylaş

Açıkcası acaba ben boşuna mı yazıyorum diye düşünmeye başladım. Çünkü takıldığın noktaya bakınca tam anlamıyla okumadan ya da anlamaya çalışmadan cevap verdiğini düşünmeye başladım. Konunun başlangıcında güzel bir noktaya değindin ve acaba dedim bildiklerimde yanılıyor olabilirmiyim Biraz farklı bir noktadan olaya bakmak istedim. Sadece bu konuda değil hayatta her konuda herkesden birşeyler öğrenip farklı bir bakış açısı kazanabileceğimi düşünmüşümdür. Ama nedense bu konu kapsamında bunu sizde göremedim. Sabit bir noktada takılıp kaldınız.

Şimdi hacı bey burada bedava bir enerji üretmiyoruz. Ve şunuda belirtiyoruz ki sistem çalışma zamanında veri yazma sırasında bir enerji harcar bu zaten olması gereken birşey. DreiMalAli'ninde mesajlarını okursanız o da bu noktaları zaten ifade etmiş. Ve benim uzun uzun anlatmam gereken şeyleri kendisi en anlaşılır bir biçimde söylemiş.

Biz "Sabit disk üzerinde kaydolan 1 bitlik bilginin kütlesi var mıdır?" bu sorunun cevabını arıyoruz. Önce sizin buna bir itirazınız var mı? Bunu bir açıklayın. Çünkü konuyu farklı noktalar çekiyorsunuz. Biz bunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Sizin kütlesi artar diye idda ettiğiniz kısım bu nokta mı?

Sen bu konuda hala aynı teranelere inanıyorsun. Yeter artık. Bu kadar iddia seni bilimden uzaklaştırıyor.

Yazdıklarımı kabul et de bu sorunu bitsin. Birşeyler öğrenmek için burada yazıyorsun. Burada yazan herkesin amacı o. Birşeyler öğrenmek.

Öğrenmeye direnme nedenini anlamıyorum.

Enerjisi artan ya da enerji yüklenen her cismin kütlesi artar. Bu enerji nasıl olursa olsun farketmez.Bu bir fizik yasasıdır.

Sitelerde Paylaş

Enerjisi artan ya da enerji yüklenen her cismin kütlesi artar. Bu enerji nasıl olursa olsun farketmez.Bu bir fizik yasasıdır.

Eskiden hava alanlarında (şimdi de var) şehirler bir panoda dönen yazılarla gösterilirdi.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ4p-kKBJVsF5c40QsqZ8g6aGC4HvnGmABste7tjw2sZ_z0hmmY

Şimdi burada değişim yapmak için gönderilen her enerji bu panoda bir kütle değişimi mi yapıyor? Yoksa sadece harf ve rakamları mı çeviriyor?

Aynı panonun yüzbinlerc eküçük hali işte Hard Disk.

Sitelerde Paylaş

Eskiden hava alanlarında (şimdi de var) şehirler bir panoda dönen yazılarla gösterilirdi.

http://t1.gstatic.co...e7tjw2sZ_z0hmmY

Şimdi burada değişim yapmak için gönderilen her enerji bu panoda bir kütle değişimi mi yapıyor? Yoksa sadece harf ve rakamları mı çeviriyor?

Aynı panonun yüzbinlerc eküçük hali işte Hard Disk.

Buradaki kütle artışı çok daha bariz ve fazla. Miligramlarla ifade edilebilir. Hatta gramla bile ifade edilebilir.

Hard disk'te artan kütle artışı çok daha az ama e=mc2 denklemi ile kolaylıkla hesaplanabilir.

Bırakın bu bilim düşmanlığını.. Egonuzu cilalayın ve enerji ile bu şekilde aptalca uğraşmaktan vazgeçin. Ve unutmayın.

It is the energy stupid.

Sitelerde Paylaş

Buradaki kütle artışı çok daha bariz ve fazla. Miligramlarla ifade edilebilir. Hatta gramla bile ifade edilebilir.

Hard disk'te artan kütle artışı çok daha az ama e=mc2 denklemi ile kolaylıkla hesaplanabilir.

Bırakın bu bilim düşmanlığını.. Egonuzu cilalayın ve enerji ile bu şekilde aptalca uğraşmaktan vazgeçin. Ve unutmayın.

It is the energy stupid.

Hacı o pano gibi bir sistemde enerji artışı azalışı olmaz.

Enerji okumak için vardır.

O panodaki rakam ve harflerin değişmesinde bir enerji girmez.

Zaten rakam ve harfler var orada. Tek yapılması gereken doğru yüzlerini denk getirmek.

Buna itiraz etme.

Esas itiraz ederek bilim düşmanlığını sen yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Hacı o pano gibi bir sistemde enerji artışı azalışı olmaz.

Enerji okumak için vardır.

O panodaki rakam ve harflerin değişmesinde bir enerji girmez.

Zaten rakam ve harfler var orada. Tek yapılması gereken doğru yüzlerini denk getirmek.

Buna itiraz etme.

Esas itiraz ederek bilim düşmanlığını sen yapıyorsun.

Kim daha çok itiraz ederse o mu doğru yani.

Burası bilim forumu. Bir iddian varsa kaynağı ile açıklarsın.

Böyle desteksiz iddialarla bilim yapılmaz.

Bilgi sahibi olmadan düşünce sahibi olunmaz.

Önce bilgiyi yaz. Sonra iddianı yap.

Bilgi bilimsel olamlı ama.. E=MC2 gibi olmalı yani..

Eğer bilimsel bir ileti yazmayacaksan, hiç yazma.

Bu uyarı herkese yönelik. Bu konuda bilimsel olmayan, çekişme, spekülasyon, yalan ve yanlış iddialar ortaya atarsanız iletinizi sileceğim.

Yalnız yalın gerçeklere ve bilime yer verin. Yeter bu konuda yaptığınız spekülasyonlar..

Kimsenin burayı manüple etmesine izin veremem..

Sitelerde Paylaş

Hacı;

Konu hakkında attığım şu mesajı bir daha oku lütfen. http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=39200&st=740#entry919928

Ben işin teknik ksımını konu içerisinde defalarca anlatmama rağmen sen herhangi bir teknik açıklama yapamıyorsun.

Ben her zaman öğrenmeye ve öğretmeye açık birisiyim. Fakat sen bilimsel değilsin ve öğrenmeye kapalısın. Eğer tartışma biçimin buysa bu kimseye hiçbirşey kazandırmaz. (Çocuk gibi karşılıklı atışmalar bilimsellikten uzak ve anlamsız bir uslubtur. Bunu genelde konu hakkında bilgisi olmayıp bilgi sahibiymiş gibi göstermeye çalışan insanlar yaparlar)

Biz "Sabit disk üzerinde kaydolan 1 bitlik bilginin kütlesi var mıdır?" bu sorunun cevabını arıyoruz. Önce sizin buna bir itirazınız var mı? Bunu bir açıklayın. Çünkü konuyu farklı noktalar çekiyorsunuz. Biz bunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Sizin kütlesi artar diye idda ettiğiniz kısım bu nokta mı?

Bu bold olarak belirttiğim kısım hakkında fikrini alabilirmiyim? Sen enerji girişi derken bu noktayı mı kasdediyorsun yoksa tüm sistemi mi?

Sitelerde Paylaş

Hacı;

Konu hakkında attığım şu mesajı bir daha oku lütfen. http://www.ateistfor...740#entry919928

Ben işin teknik ksımını konu içerisinde defalarca anlatmama rağmen sen herhangi bir teknik açıklama yapamıyorsun.

Ben her zaman öğrenmeye ve öğretmeye açık birisiyim. Fakat sen bilimsel değilsin ve öğrenmeye kapalısın. Eğer tartışma biçimin buysa bu kimseye hiçbirşey kazandırmaz. (Çocuk gibi karşılıklı atışmalar bilimsellikten uzak ve anlamsız bir uslubtur. Bunu genelde konu hakkında bilgisi olmayıp bilgi sahibiymiş gibi göstermeye çalışan insanlar yaparlar)

Bu bold olarak belirttiğim kısım hakkında fikrini alabilirmiyim? Sen enerji girişi derken bu noktayı mı kasdediyorsun yoksa tüm sistemi mi?

Orada ne yazdığını biliyoruz. Ama vardığın sonucu kabul etmiyoruz.

Diske bir bitlik bilgi ekleniyor. Dikste mevcut yer bir bitlik azalıyor.

Soru şu: Bilgisayara herhangi bir şey yüklenirse ağırlığı artar mı?

Bunu bir bitlik bilgiye indirgediniz. Aslında neye indirgerseniz indirgeyin. Soru açık.

Bilgisayara birşeyler yüklüyorsunuz.

Diske birşeyler yazıyorsunuz. Diskin manyetik polatiretsini manüple ediyorsunuz.

Ve yeni bir bilgi yazıyorsunuz.

Diske yazacağınız bilginin bir sınırı var. Oraya istediğiniz kadar bilgi yazamazsınız.

Bu sınır bize diskin hangi koşullar altında dolacağını söylüyor.

O sınıra ulaşıncaya kadar diske bilgi yükleyebilirsiniz. O sınırdan sonra yükleyemezsiniz.

Bilgi kendini manyetik polaritede olan değişiklikler şeklinde manifest ediyor.

Manyetik kutupların değiştirilmesi ile yazılan bilgi diskte kalıyor .

Bunu enerji kullanarak yapıyorsunuz. Bu kullandiginiz enerjinin kutle olarak karsiligi var.

Bu kadarini kabul etmek zorudasiniz. Siz diyorsunuz ki bu durumda diskin kutlesi artmaz.

Ben de diyorum ki, bu enrjiye ne oldu? Enerji bilgi yazmada kullanildi. Diskin manyetik profili degistirildi.

Ve degisen bu profil kayboldugu sanilan enerjinin saklandigi yer olmak zorunda.

Buna itiraziniz var mi?

Sitelerde Paylaş

Bu bilgisayara birşey yüklemek demek.

Bunu yaparken enerji kullanıyorsun.

O enerjiye ne oluyor?

Hacı sen eve gittin diyelim.

Evde buzdolabındaki tüm yumurtaları alıp baş aşağı koydun diyelim.

Sen dolaba veya yumurtalara enerji vermiş olur musun?

Bilgisayarın hard diskine bir word dosyası kaydedilirken bir enerji gidiyor.

Bu enerji o word dosyasının şemasını iletiyor. Oradaki bitler de o şemadaki şekli alıyorlar.

Stadyumlarda önceden öğrenciler Kare Kare panolar taşırdı.

Herkeste bir renk vardır.

Komutla birlikte herkes panosunu kaldırır insanlar resmi görür.

Bu ilk giren komut kalıcı bir şey değil. Elin dokunuşu gibi.

Sitelerde Paylaş

Hacı sen eve gittin diyelim.

Evde buzdolabındaki tüm yumurtaları alıp baş aşağı koydun diyelim.

Sen dolaba veya yumurtalara enerji vermiş olur musun?

Bilgisayarın hard diskine bir word dosyası kaydedilirken bir enerji gidiyor.

Bu enerji o word dosyasının şemasını iletiyor. Oradaki bitler de o şemadaki şekli alıyorlar.

Stadyumlarda önceden öğrenciler Kare Kare panolar taşırdı.

Herkeste bir renk vardır.

Komutla birlikte herkes panosunu kaldırır insanlar resmi görür.

Bu ilk giren komut kalıcı bir şey değil. Elin dokunuşu gibi.

Sana vuracağım tokat da kalıcı olmayacaktır. Ama seni sarsacaktır. Bir iş yapacaktır.

Enerji iş yapmaktır zaten.

Bu aptalca yorumlarına son vermezsen ben son vereceğim.

Sitelerde Paylaş

Diske bir bitlik bilgi ekleniyor. Dikste mevcut yer bir bitlik azalıyor.

Diske bilgi eklenmesi diye bir şey yok. 1 bitlik alandaki manyetik kutupların yönü değişiyor sadece. Bu manyetik kutuplar zaten orada var. Yani bir azalma veya artma sözkonusu değil.

Soru şu: Bilgisayara herhangi bir şey yüklenirse ağırlığı artar mı?

Bunu bir bitlik bilgiye indirgediniz. Aslında neye indirgerseniz indirgeyin. Soru açık.

Evet soru buydu ve onu doğru olan asıl kısma indirgedik. Çünkü genel olarak bu soruda sorulmak istenen ve cevap aranan budur. İnsanların merak ettiği ben HDD içerisine program yüklediğim zaman HDD ağırlaşır mı? sorusudur.

Bilgisayara birşeyler yüklüyorsunuz.

Bilgisayara birşey yüklemek aslında HDD içerisine yüklemek demektir. RAM içerisinde de bilgi saklanır fakat bunlar geçici hafızalardır. Hatta işlemcilerin bile cache alanları bulunur fakat bunlarda geçici hafızadır. HDD içerisinde bilgi zaten var olan manyetik kutupların yönlerinin değiştirilmesi ile tutuluyor. Pozitif ve Negatif kutuplar zaten o 1 bitlik alan içerisinde var. Bunların yönleri yukarı veya aşağı yapılarak bilgi saklanmış oluyor. Yani bilgi saklama gibi birşey yok aslında. Pozitif kutup yukarıya ve negatif kutup aşağıya bakıyorsa biz buna 1 diyoruz. Tam tersi olduğu zamanda 0 diyoruz. Ama orada ne 1 var ne de 0 var. Orada olan şey zaten içerisinde hiç bir değişiklik yapılmadığı zamanda bile var olan manyetik kutuplar. Okuma/Yazma kafasıda bu 1 bitlik alanların üzerine geldiğinde manyetik kutupların yönleri ne şekilde duruyor buna bakıyor. Ve örneğin 8 bitlik (1 Bayt) bir alanı okudu karşısına 01000001 değeri çıktı. Artık bu bilgi OSI modeli çerçevesinde yorumlanıp A harfine dönüşüyor. Bunlar çok karışık ve ayrıntı şeyler.

Diske birşeyler yazıyorsunuz. Diskin manyetik polatiretsini manüple ediyorsunuz.

Buradaki manüpülasyon manyetik kutupların yönlerinin değiştirilmesi. Bunu yaparken okuma/yazma kafası bir enerji harcıyor fakat bu enrji harcaması sadece pozitif ve negatif kutupların yönlerini değiştirmek için kullanılıyor.

Ve yeni bir bilgi yazıyorsunuz.

Yeni bilgi yazılması manyetik kutbun yönlerinin değişmesidir.

Diske yazacağınız bilginin bir sınırı var. Oraya istediğiniz kadar bilgi yazamazsınız.

Aslında bir sınırı yok. Bilindiği üzere HDD içerisinde var olan bilgiler geri getirilebiliyor biz bir bilgiyi sildiğimiz zaman aslında sadece mevcut dosyanın bilgisinin saklandığı bölgeyi temsil eden işaretçiyi silmiş oluyoruz. Dosya hala orada duruyor. Ve bu dosyanın üzerine herhangi bir şey yazılmamışsa silinmiş olduğunu zannettiğimiz o dosyaya geri ulaşabiliyoruz. Bu yüzden HDD içerisinde mevcut bilgileri defalarca silip yazabiliyoruz. Sınır dediğimiz şey tüm işaretçilerin dolu gibi gözükmesinden ibaret.

Bu sınır bize diskin hangi koşullar altında dolacağını söylüyor.

Nasıl ki bilgiler aslında tam olarak silinmiyorsa diskin kapasiteside aslında soyut bir kavram. Çünkü biz yazma ve silme işleminde ekleme ve çıkartma yapmıyoruz. Bilgiyi işaret eden işaretçiyi silinmiş gibi gösteriyoruz.

O sınıra ulaşıncaya kadar diske bilgi yükleyebilirsiniz. O sınırdan sonra yükleyemezsiniz.

Eğer tüm işaretçiler dolu gözüküyorsa yazılmaz evet ama bu bir anlam ifade etmiyor. Çünkü işaretçiyi boş gibi gösterdiğimizde aynı alana bilgi yazabiliyoruz. Yani HDD içerisindeki manyetik parçalardan meydana gelen işaretçiler başlangıçta 0 olarak gözüküyor. İşletim sistemide bunu yorumlarken (alt seviyede bir çok işlem var çok karışık konular bunlar) size sürücü sabit disklerinizde şu kadar boş ve şu kadar dolu alan var diye gösteriyor.

Bilgi kendini manyetik polaritede olan değişiklikler şeklinde manifest ediyor.

Evet kutuplar yukarı veya aşağı yön değiştiriyor.

Manyetik kutupların değiştirilmesi ile yazılan bilgi diskte kalıyor .

Hayır. Diskte kalan şey zaten diskte var olan manyetik kutupların kendisi.

Bunu enerji kullanarak yapıyorsunuz. Bu kullandiginiz enerjinin kutle olarak karsiligi var.

Evet tüm bu işlemlerde bir enerji kullanılıyor ama bu enerjiyi bu işleri yapmak için harcıyoruz. Yani manyetik kutupların yönlerini değiştirmek için harcıyoruz. Sonrasında ne oluyor. Biz bilgisayarımızı kapatıyoruz ve bilgiler gene orada duruyor değil mi? Aslında orada duran herhangi bir enerji değil. Yönleri değişmiş olan manyetik kutuplar.

Bu kadarini kabul etmek zorudasiniz. Siz diyorsunuz ki bu durumda diskin kutlesi artmaz.

Sence bu durumda diskin kütlesi artar mı? Eğer gerçekten arttığını düşünüyorsan nasıl arttığını ifade etmeni istiyorum.

Ben de diyorum ki, bu enrjiye ne oldu? Enerji bilgi yazmada kullanildi. Diskin manyetik profili degistirildi.

Evet hacı bu enerji okuma/yazma kafasının çalışması sırasında, plakanın dönmesi sırasında harcandı. Ve yapması gereken işi yaptı. Anakart vs. buralara girmiyorum zaten.

Ve degisen bu profil kayboldugu sanilan enerjinin saklandigi yer olmak zorunda.

Hayır değişen profilde bir enerji yok sadece yön değişikliği var yukarıda detaylıca yazdım.

Sitelerde Paylaş

BufferOverflow

Bu açıklamalar güzel de hiçbirşey ifade etmiyor.

Çünkü biz E=MC2 denklemine göre soyut bir kavramdan bahsediyoruz.

Onu yalnız teorik olarak ölçebiliriz. Pratik olarak bir anlam içermiyor.

Zaten sen o nedenden bir türlü anlamıyorsun.

Aslında kabul de ediyorsun ama kabul ettiğinin farkında bile değilsin.

Şu cümle sana ait:

Evet hacı bu enerji okuma/yazma kafasının çalışması sırasında, plakanın dönmesi sırasında harcandı. Ve yapması gereken işi yaptı. Anakart vs. buralara girmiyorum zaten.

Ben de ondan fazlasını söylemiyorum zaten.

Biraz düzeltmek lazım gerçi. Enerji plakanın dönmesi sırasında harcanmadı..Enerji harcanmaz. Bir başka enerjiye dönüşür. Burası senin yanıldığın nokta.

Bunu kabul etmenin zamanı geldi.

Ve o enerjinin E=MC2 denklemine göre bir kütlesi var.

Bütün bunlar soyut kavramlar. İlginç olarak ölçülebilir soyut kavramlar.

Einstein'ın üstün zekasının ürünü.

Sitelerde Paylaş

Yukardaki açıklamalara şunları da eklemekte yarar görüyorum.

E=MC2 denklemine göre enerji madde dönüşümleri çoğu kere kalıcı değil.

Bilgisayar örneğinde olduğu gibi kalıcı olmadığı için de anlaşılmaları biraz daha zor oluyor.

Burada okuma/yazma kafası, dönen plakaya enerjiyi naklediyor.

Bu enerji geçici olarak diskin kütlesinin artmasına neden oluyor. Ama bu kalıcı bir etki değil.

Disk dönerken bu enerjinin bir kısmı ısı enerjisi olarak ortama yayılıyor. Bu da diskin entropisi olarak düşünülmeli.

Diski döndüren mekanizma bir işlev yapıyor ama bu arada entropi de üretiyor. Ve bu enerji bilgisayarda başka sistemlere akarak onların kütlesini ve bu arada entropilerini artırıyor.

Bütün bunlar soyut kavramlar.

Şöyle bir örnekle bu kavramların daha iyi anlaşılmasını sağlayabiliriz.

Bir otomobil düşünün. Durduğu yerde 2 ton çekiyor. Hareket ettiği anda E=MC2 denklemine göre kütlesi artıyor.

Saatte 100 km hızla giderken artan kütlesi, saatte 50 km giderken artan kütlesinden daha fazla.

Bu artış hızla ilgili. Hız artınca kütle de artıyor.

Hız azalırsa kütle de azalır. Duran otomobilin kütlesi en azdır.

Bu dinamik bir olay. Artan kütle kalıcı değil. Geçici...

Sitelerde Paylaş

Şu cümle sana ait:

Ben de ondan fazlasını söylemiyorum zaten.

Biraz düzeltmek lazım gerçi. Enerji plakanın dönmesi sırasında harcanmadı..Enerji harcanmaz. Bir başka enerjiye dönüşür. Burası senin yanıldığın nokta.

Bunu kabul etmenin zamanı geldi.

Ve o enerjinin E=MC2 denklemine göre bir kütlesi var.

Bütün bunlar soyut kavramlar. İlginç olarak ölçülebilir soyut kavramlar.

Einstein'ın üstün zekasının ürünü.

Evet enerji başka bir enerjiye dönüşüyor zaten. Okuma/yazma kafası ve plakalarda hareket enerjisine dönüşüyor. Ve bu işlemler sırasında ısı enerjisi olarak gene karşımıza çıkıyor. Bunu kabul ediyorum zaten.

Yukardaki açıklamalara şunları da eklemekte yarar görüyorum.

E=MC2 denklemine göre enerji madde dönüşümleri çoğu kere kalıcı değil.

Bilgisayar örneğinde olduğu gibi kalıcı olmadığı için de anlaşılmaları biraz daha zor oluyor.

Burada okuma/yazma kafası, dönen plakaya enerjiyi naklediyor.

Bu enerji geçici olarak diskin kütlesinin artmasına neden oluyor. Ama bu kalıcı bir etki değil.

Disk dönerken bu enerjinin bir kısmı ısı enerjisi olarak ortama yayılıyor. Bu da diskin entropisi olarak düşünülmeli.

Diski döndüren mekanizma bir işlev yapıyor ama bu arada entropi de üretiyor. Ve bu enerji bilgisayarda başka sistemlere akarak onların kütlesini ve bu arada entropilerini artırıyor.

Bütün bunlar soyut kavramlar.

Şöyle bir örnekle bu kavramların daha iyi anlaşılmasını sağlayabiliriz.

Bir otomobil düşünün. Durduğu yerde 2 ton çekiyor. Hareket ettiği anda E=MC2 denklemine göre kütlesi artıyor.

Saatte 100 km hızla giderken artan kütlesi, saatte 50 km giderken artan kütlesinden daha fazla.

Bu artış hızla ilgili. Hız artınca kütle de artıyor.

Hız azalırsa kütle de azalır. Duran otomobilin kütlesi en azdır.

Bu dinamik bir olay. Artan kütle kalıcı değil. Geçici...

Evet hacı olay bu şekilde gerçekleşiyor. Senin attığın mesaj içerisinde belirgin yaptığım yerler aslında başından beri anlatmak ve dikkati çekmek istediğim yerlerdi.

Bilgi yazması sırasında manyetik kutupların yönleri değiştirilirken o 1 bitlik alandaki manyetik parçalarda enerji kullanılmış oluyor tam o sırada bir kütle artışı var.

Fakat HDD üzerinde bilgi yazma işlemi bittikten sonra herangi bir kütle artışı olmuyor. Bu yüzden bilgisayar içerisindeki HDD üzerinde bilgi depolaması sonrasında herhangi bir kütle artışı olmaz.

Güzel bir tartışmaydı. Her tartışmada birşeyler öğrendiğim gibi bu tartışmada da katkı sağlayan tüm arkadaşlardan birşeyler öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...