Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

bir soru daha sert cisimler örneğin bir demir çubuk yere çarptığında neden zıplar?

Sevgili bilgix.

Katı cisimlerin bir kısmı belirli bir kuvvete sınırına kadar (daha doğrusu: birim alana etki eden kuvet) bir yay gibi davranırlar.

Bu kuvvet sınırı aşılmazsa: Cisim kuvvetn etkisiyle esner (uzar veya kısalır). Kuvet ortadan kalkınca cisim tekrar eski haline gelir.

Bu kuvvet sınırı aşılırsa:Cismin kristal yapısı bozulur. Esnekliği kaybolur

Bak Hook yasası.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet ayna nasıl çalışır cevap yok mu?

Enerji tutumu ile ilgili bir olay.. Kısaca açıklıyorum.

Bir objeye çarpan fotonlar ondan yansır ve aynaya yönelir.

Aynalar fotonları yansıtan parlak metallerden, çoğu kere gümüşten yapılır. Gümüş ışığı en iyi yansıtan metaldir.

Gümüşe çarpan fotonlar gümüş atomlarının enerji düzeyini yükseltir.

Ve artan enerji etrafa fotonlar şeklinde dağılır..

Kısaca bütün olay budur.

Sitelerde Paylaş

Enerji tutumu ile ilgili bir olay.. Kısaca açıklıyorum.

Bir objeye çarpan fotonlar ondan yansır ve aynaya yönelir.

Aynalar fotonları yansıtan parlak metallerden, çoğu kere gümüşten yapılır. Gümüş ışığı en iyi yansıtan metaldir.

Gümüşe çarpan fotonlar gümüş atomlarının enerji düzeyini yükseltir.

Ve artan enerji etrafa fotonlar şeklinde dağılır..

Kısaca bütün olay budur.

aynada yansıma görünmesi tamamen foton saçması yüzünden mi yani?

Sitelerde Paylaş

Yanma bir yanıcı maddenin paslanmasıdır. :D Alevin pasını alırsan söndürmüş olursun. :D

Şaka bir yana...

Yanabilen bir madde uygun sıcaklıkta oksijen (=yükseltgen madde, oksidan) ile temas halindeyse, oksijen ile yanıcı madde elektro elektron alış-verişi yaparlar. Ateş/alev oluşur.

Ateşin oluşumuna bakınca nasıl söndürülmesi gerektiği de anlaşılır oldu:

- yanıcı maddeyi ortamdan uzaklaştırarak veya,

- oksijeni ortamdan uzaklaştırarak veya

- sıcaklığı düşürerek

- veya bu 3 olgunun kombinasyonları.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

hacı artefakt ne demek? zamanın bir artefakt oldugunu soyluyorsun blogunda o nedenle sordum?

Artefakt insan tarafından yapılan, değerlendirilen, yorumlanan neler varsa onlara denir.
İnsanların yaptıklarına artefakt denir..
Zaman insansal bir algı olduğuna göre artefakt olmalıdır.
Sitelerde Paylaş
Artefakt insan tarafından yapılan, değerlendirilen, yorumlanan neler varsa onlara denir.
İnsanların yaptıklarına artefakt denir..
Zaman insansal bir algı olduğuna göre artefakt olmalıdır.

zamanın neden kuantum dünyasında olmadığını anlamadım biraz açar mısın?

Sitelerde Paylaş

zamanın neden kuantum dünyasında olmadığını anlamadım biraz açar mısın?

Ben de anlamış değilim.. Ama öyle bir durum söz konusu.. Ben de birisi açıklasa da öğrensek diyordum...

Dolaşıklığı kimse açıklayamıyor örneğin. Fotonlar için zamanın geçmediği de ilginç bir iddia..

Sitelerde Paylaş

fotonlar için zamanın geçmemesi mantıklı senin de dediğin gibi bilgi paketi taşıyor ve o hiç değişmiyor ama ışığın görüntü hızı olayı yani ışık körlüğü var bu nasıl açıklanıyor sence eğer foton için zaman yoksa nasıl oluyor da bize güneşten gelen ışık 8 saniye sonra ulaşıyr bu zaman geçmiş demek değil midir?

Sitelerde Paylaş

Ben de anlamış değilim.. Ama öyle bir durum söz konusu.. Ben de birisi açıklasa da öğrensek diyordum...

Dolaşıklığı kimse açıklayamıyor örneğin. Fotonlar için zamanın geçmediği de ilginç bir iddia..

sayın hacı ben kuantum Dolaniliklilik iddasina katılmıyorum bu konumda Bigbangte oluşan bütün enerji aynı anda oluştuğu için herşeyin dolanik olması gerekirdi ki böyle bir durum söz konusu değil ..
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...