Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Zaman bir olgu ..iki olaydan birinin diğerine göre önce veya sonra olma durumu ...

Foton için zamanın akmadigi ifadesi bence yanlış ..ortada böyle bir iddanin olması için tekillik olmasi gerekir.birden fazla olgu var ortada ve bu olgularin diğerine göre konumları ...

Foton için zamanin olmaması onun madde ile etkileşim haline girmemesi demek değilmidir?

Örneğin fotonun bir elektrona çarpması sonucu elektronun orbitalinin değişimi buna örnek değilmi ?

Sebebi kütlesiz sadece kinetik enerji oluşu olabilirmi ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Zaman bir olgu ..iki olaydan birinin diğerine göre önce veya sonra olma durumu ...

Foton için zamanın akmadigi ifadesi bence yanlış ..ortada böyle bir iddanin olması için tekillik olmasi gerekir.birden fazla olgu var ortada ve bu olgularin diğerine göre konumları ...

Foton için zamanin olmaması onun madde ile etkileşim haline girmemesi demek değilmidir?

Örneğin fotonun bir elektrona çarpması sonucu elektronun orbitalinin değişimi buna örnek değilmi ?

Sebebi kütlesiz sadece kinetik enerji oluşu olabilirmi ?

tekillik ile zaman arasında nasıl bi ilişki var?

Sitelerde Paylaş

Foton için zaman geçmiyor. Bize güneşten gelen fotonları insan kabul edin. Onlar zamanı algılamıyor.

Zamanı biz onlar adına algılıyoruz. Ne demekse.. Einstein'ın görelik kuramına göre durum bu merkezde.

Dolanıklık ise bir gerçek. Gözlemleniyor. Deneniyor. Ölçülüp biçiliyor. Yalan ve yanlış olamaz.

Sitelerde Paylaş

Foton için zaman geçmiyor. Bize güneşten gelen fotonları insan kabul edin. Onlar zamanı algılamıyor.

Zamanı biz onlar adına algılıyoruz. Ne demekse.. Einstein'ın görelik kuramına göre durum bu merkezde.

Dolanıklık ise bir gerçek. Gözlemleniyor. Deneniyor. Ölçülüp biçiliyor. Yalan ve yanlış olamaz.

bu nasıl olabilir ki ortada birden çok olgu yani foton var .. tek bur foton için zaman yok kabul edilebilir ..

E=m.c^2 de maddeyi ışık hızında hareket ( yol) aldirabilmek için sonsuz güce ihtiyacımiz var .. bu konumda Fotonun kütlesinin olmayışı bunun sebebi olabilirmi ?

Ortada birden çok olgu oluşu ve hepsinin aynı yönde aynı hizda hareket etmesi gerekir ki eylemsizlik ilkesi işlemeli bu durumun gözlemlenmemesi ve ortada bizim var oluşumuz gerçeği var

Sitelerde Paylaş

bu nasıl olabilir ki ortada birden çok olgu yani foton var .. tek bur foton için zaman yok kabul edilebilir ..

E=m.c^2 de maddeyi ışık hızında hareket ( yol) aldirabilmek için sonsuz güce ihtiyacımiz var .. bu konumda Fotonun kütlesinin olmayışı bunun sebebi olabilirmi ?

Ortada birden çok olgu oluşu ve hepsinin aynı yönde aynı hizda hareket etmesi gerekir ki eylemsizlik ilkesi işlemeli bu durumun gözlemlenmemesi ve ortada bizim var oluşumuz gerçeği var

Genel görelik kuramını anlamak kolay olmayabilir.

Sitelerde Paylaş

hacı bugün bana soruların cevapları lazım konunun başındaki eğlenceli sorulardan bi kolay yapalım cevaplayalım olmaz mı ben soruları sıralayım siz cevaplayın rica ediyorum kitabım için gerekli?

şimdi soru1= rüzgar sıcak havayla soguk havanın yer değiştirmesiyse uzayda sıcakla soğuk karşılaştığında neden rüzgar oluşmuyor?

soru2=cam nasıl kırılır?

soru3=kopan bir şey neden kopar daha doğrusu enerjisi mi yetersiz kalır?

soru4=göz yanılsamalarının fiziksel açıklaması nedir?

soru5=.insan kasları gelişirken neye göre gelişir doğal yollardan neden belli bi seviyenin üstüne çıkılamaz?

,

şimdilik bunlar buyrun.

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Göreliliğe göre zamanın mutlak değildir. Zaman tek bir tane değildir. Her sistemin kendine has, kendine öz zamanı vardır. Alışkanlıktan, günlük yaşamımızdaki gözlemlerimizden dolayı bu noktayı hep göz ardı ediyoruz. Zamanı algılamanın püf noktası ise, içinde bulunduğumuz sistemin zamanının yavaş veya hızlı geçtiğini algılamamız mümkün değildir! Kendi zamnımızı, ancak ve ancak başka bir sistemin zamanını gözlemleyerek ve karşılaştırarak hangisi zamanın daha hızlı/yavaş geçtiğini, ikisi arasındaki farkı anlamamız mümkün olur.

Fotonun kütlesi yoktur. yani sıfırdır. Foton, momentumu ile tanımlanır. Bu yüzden de ışık hızı ile hareket etmesi için sonsuz enerjiye gerek duymaz.

Fotonun kütlesini deneysel ölçme çalşmaları onlarca defa yapılmıştır. Eğer kütlesi olsaydı, mesela foton bir manyetik alandan geçerken, manyetik alanı etkilemesi gerekirdi. Bu ise fotonun kütlesinin ölçülmesi için bize imkan sağlardı. Ama böylesi bir etki henüz ölçülmüş değil. Tabi her ölçünün bir hassaslık değeri de mevcut. Buna göre, eğer fotonun kütlesi varsa, çok çok küçük bir kütlesi olması gerekiyor:

- Wikipedia'ya göre en çok 3,3 * 10^(-36) kg

- Max-Planck-Enstitüsüne göre ise en çok 2*10^(-54) kg.

En yaygın haliyle E = m*c^2 olarak bilinen kütle-enerji eşdeğerliliğinin doğrusu ve genel hali E^2 = m2 * c^4 + p^2 * c^2 (p = momentum) şeklindedir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Göreliliğe göre zamanın mutlak mutlak değildir. Zaman tek bir tane değildir. Her sistemin kendine has, kendine öz zamanı vardır. Alışkanlıktan, günlük yaşamımızdaki gözlemlerimizden dolayı bu noktayı hep göz ardı ediyoruz. Zamanı algılamanın püf noktası ise, içinde bulunduğumuz sistemin zamanının yavaş veya hızlı geçtiğini algılamamız mümkün değildir! Kendi zamnımızı, ancan ve ancak başka bir sistemin zamanını gözlemleyerek ve karşılaştırarak hangiz zamanın daha hızlı/yavaş geçtiğini, ikisi arasındaki farkı anlamamız mümkün olur.

Fotonun kütlesi yoktur. yani sıfırdır. Foton, momentumu ile tanımlanır. Bu yüzden de ışık hızı ile hareket etmesi için sonsuz enerjiye gerek duymaz.

Fotonun kütlesini deneysel ölçme çalşmaları anlarca defa yapılmıştır. Eğer kütlesi olsaydı, mesela foton bir manyetik alandan geçerken, manyetik alanı etkilemesi gerekirdi. Bu ise bize fotonun kütlesinin ölçülmesi için bize imkan sağlardı. Ama böylesi bir etki henüz ölçülmüş değil. Tabi her ölçünün bir hassaslık değeri de mevcut. Buna göre, eğer fotonun kütlesi varsa, çok çok küçük bir kütlesi olması gerekiyor:

- Wikipedia'ya göre en çok 3,3 * 10^(-36) kg

- Max-Planck-Enstitüsüne göre ise en çok 2*10^(-54) kg.

En yaygın haliyle E = m*c^2 olarak bilinen kütle-enerji eşdeğerliliğinin doğrusu ve genel hali E^2 = m2 * c^4 + p^2 * c^2 (p = momentum) şeklindedir.

Sevgiler

sayın dremali ben zamanı saat,dk gibi değil olgu olarak gören biriyim her durumda zaman iki olgu/eyleme muhtaçtir. Bu konumda birden çok foton oluşu birden çok olgu problemini ortaya koyar ve buda fotonu zamana muhtaç bırakmazmi ? Çünkü tekillikte zaman yoktur
Sitelerde Paylaş

hacı bugün bana soruların cevapları lazım konunun başındaki eğlenceli sorulardan bi kolay yapalım cevaplayalım olmaz mı ben soruları sıralayım siz cevaplayın rica ediyorum kitabım için gerekli?

şimdi soru1= rüzgar sıcak havayla soguk havanın yer değiştirmesiyse uzayda sıcakla soğuk karşılaştığında neden rüzgar oluşmuyor?

soru2=cam nasıl kırılır?

soru5=.insan kasları gelişirken neye göre gelişir doğal yollardan neden belli bi seviyenin üstüne çıkılamaz?

,

şimdilik bunlar buyrun.

Cevapları haci verecekse, kitabı da haci yazsın! :D

Sevgili bilgix.

Kendi işini başkasına yüklemek olmaz! Ayıp olur!

Önce sen kendin zahmet edip, araştırıp, ne kadar bilgiye erişebildiğini göstermezsen, haci sana neden yardım etsin?

Bir kaç ip ucu:

Önkabul yanlış! Rüzgarın nedeni basınç farkıdır. İnternette aramak için: Wikipedia "rüzgar".

soru2=cam nasıl kırılır?

Moleküller arası bağın kopması. Bak wikipedia, "kimyasal bağ"

Beyin yanılgısı desek daha doğru olur. Bak wikipedia, "optik illüzyon".

Gerçi fiziksel bir şeyler söyleyebilirm ama... Biyoloji görünce sıvışmayı yeğlerim. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

sayın dremali ben zamanı saat,dk gibi değil olgu olarak gören biriyim her durumda zaman iki olgu/eyleme muhtaçtir. Bu konumda birden çok foton oluşu birden çok olgu problemini ortaya koyar ve buda fotonu zamana muhtaç bırakmazmi ? Çünkü tekillikte zaman yoktur

Sevgili ateistdusunce.

Fiziksel yola çıkarsak, zamanın tanımında saat, dakika, saniye, yani ölçülebilen değerler vardır. Başka bir şey yoktur.

Gerçi ilk sevgilimle sinemaya gittiğimde, zaman kuş gibi çabucak uçup gitmişti ve tersine, böbrek taşım canımı ölümüne yaktığında, saniyeler bir asır gibi uzun gelmişti. Ama bunlar, fiziksel anlamda zaman değildiler.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili ateistdusunce.

Fiziksel yola çıkarsak, zamanın tanımında saat, dakika, saniye, yani ölçülebilen değerler vardır. Başka bir şey yoktur.

Gerçi ilk sevgilimle sinemaya gittiğimde, zaman kuş gibi çabucak uçup gitmişti ve tersine, böbrek taşım canımı ölümüne yaktığında, saniyeler bir asır gibi uzun gelmişti. Ama bunlar, fiziksel anlamda zaman değildiler.

Sevgiler

zaman iki olgunun diğerine göre önce veya sonra olma durumudur...

bu konumda nokta varsayimindan yola çıkarak uzaydaki iki noktadan birinin durumunun/konumunun vb gibi olgularinin diğerine göre değişim ( entropi ) durumu.

Aynı yöne aynı şekilde hareket eden değişen foton(olgu/olay) konumları için değişim durağan konuma yani tekillik konumuna düşer . bu konumda aynı ,yöne aynı hızda vb . Etmenlerin veya olayların hepsinin aynı olduğu durumda olay durağan pozisyondadir..ama fotonlar için hepsi aynı olayı sergilemediğini için tekillik söz konusu olamaz ..fotonlar için geçerli zaman tekillik olmadığı için olması gereklidir..zira fotonlar aynı yöne hareket etmiyor .

Sitelerde Paylaş

zaman iki olgunun diğerine göre önce veya sonra olma durumudur...

bu konumda nokta varsayimindan yola çıkarak uzaydaki iki noktadan birinin durumunun/konumunun vb gibi olgularinin diğerine göre değişim ( entropi ) durumu.

Aynı yöne aynı şekilde hareket eden değişen foton(olgu/olay) konumları için değişim durağan konuma yani tekillik konumuna düşer . bu konumda aynı ,yöne aynı hızda vb . Etmenlerin veya olayların hepsinin aynı olduğu durumda olay durağan pozisyondadir..ama fotonlar için hepsi aynı olayı sergilemediğini için tekillik söz konusu olamaz ..fotonlar için geçerli zaman tekillik olmadığı için olması gereklidir..zira fotonlar aynı yöne hareket etmiyor .

Sevgili ateistdusunce.

Zamanın fiziksel temel birimi saniyedir. Saniyenin tanımı ve ölçümü günümüzde sezyum atomunun titreşimleri sayılarak yapılır. Bu tanım ve bu ölçüm her sistem için geçerlidir. Her sistem kendi sezyum atomunun titreşimlerini sayar ve diğerinin sayımı ile karşılaştırır. Bu metodla zamanı piko saniyelere kadar ölçmek mümkün.

Daha küçük zamanları ölçmek quanten optik ile mümkünmüş. Konu hakkında bilgim yok ve beni ilgilendirmedi.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili ateistdusunce.

İki iletidir yazmayı unutuyorum...

"Tekillik" terimi fiziksel büyüklüklerin tanımsız/sonsuz olduğu durumlar için kullanılır. Mesela, teorik olarak bir kara deliğin merkezinde(?) basınç, sıcaklık ve yoğunluk sonsuzdur. Bu durum için herhangi fiziksel bir söylemde bulunmak mümkün olmadığından, fizik kurallarının o noktada geçerli olmadığı öne sürülür..

Fakat fotonun zamanı için sonsuz veya tanımsız olan bir fiziksel büyüklük bulunmuyor. Bu yüzden "tekillik" terimini fotonun zamanın durması için kullanamayız.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili ateistdusunce.

İki iletidir yazmayı unutuyorum...

"Tekillik" terimi fiziksel büyüklüklerin tanımsız/sonsuz olduğu durumlar için kullanılır. Mesela, teorik olarak bir kara deliğin merkezinde(?) basınç, sıcaklık ve yoğunluk sonsuzdur. Bu durum için herhangi fiziksel bir söylemde bulunmak mümkün olmadığından, fizik kurallarının o noktada geçerli olmadığı öne sürülür..

Fakat fotonun zamanı için sonsuz veya tanımsız olan bir fiziksel büyüklük bulunmuyor. Bu yüzden "tekillik" terimini fotonun zamanın durması için kullanamayız.

Sevgiler

sayın dremali bende durum olarak bu konudan bahsetmiş ve bundan yola çıkarak foton için zaman durağan olamaz demiştim.

Örneğin iki olgu bu iki Karadelikde olabilir ..Karadelik çarpışmasinda dahi tekillik söz konusu değildir zaman dışarda akıyor konumdadir.

Edit : Karadeliklerin içinde zaman konusunda pek bilgimiz yok bilgidim kadarıyla

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Karadeliklerde zaman duruyor mu?

Singularitede zamanın olmaması lazım. Yani o ortamda ne zamanın geçmesi söz konusudur ne de durması.

Zamanın olmaması ile durması aynı şeyler değil.

Bunları ben uydurdum.. İtiraz eden var mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...