Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Karadeliklerde zaman duruyor mu?

Singularitede zamanın olmaması lazım. Yani o ortamda ne zamanın geçmesi söz konusudur ne de durması.

Zamanın olmaması ile durması aynı şeyler değil.

Bunları ben uydurdum.. İtiraz eden var mı?

Karadelik kütle kaybı hawking isimasi .

şahsi görüşüm yavaşda olsa zaman akıyor olmalı

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Karadelik kütle kaybı hawking isimasi .

şahsi görüşüm yavaşda olsa zaman akıyor olmalı

Mantıklı bir itiraz.. Karadelikler kütle kaybediyorlarsa, onlarda zaman durmuyor demektir. Yavaş da olsa geçiyordu.

Ama burada bir sorun var.. Şimdiye kadar Hawking ışıması henüz gösterilemedi benim bildiğim..

Sitelerde Paylaş

Zaman öyle sanıldığı gibi bir kavram değil.

Zaman yavaş geçer, hızlı geçer...

Zaman durur...

Bu kadarını anlayabiliyoruz.

Anlayamadığımız zamanın durması ile olmaması arasında bir farkın olup olmadığı..

Zamanın olmadığı bir durum söz konusu olabilir mi?

Öyle bir süreç olsun ki, onda zaman ne dursun, ne de geçsin. Olmasın...

Böyle bir süreç düşünebiliyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

Mantıklı bir itiraz.. Karadelikler kütle kaybediyorlarsa, onlarda zaman durmuyor demektir. Yavaş da olsa geçiyordu.

Ama burada bir sorun var.. Şimdiye kadar Hawking ışıması henüz gösterilemedi benim bildiğim..

Karadelik çarpışmalari ve karadelik büyümesi de aynı mantık büyüyorsa kütle kazanıyordur gene zaman akiyordur
Sitelerde Paylaş

Karadeliklerdeki singularite (tekillik) ile, Big Bang öncesi tekillik aynı şeyler değil.

Karadeliklerde zaman yavaşlasa da dursa da var.

Big Bang öncesi singularitede ise zaman yok. Zaman Big Bang ile başlayan bir olgu..

Ama yukarda da değindiğimiz gibi, zamanın olmadığı bir olgu daha var..

O nedir?

Sitelerde Paylaş

Zaman öyle sanıldığı gibi bir kavram değil.

Zaman yavaş geçer, hızlı geçer...

Zaman durur...

Bu kadarını anlayabiliyoruz.

Anlayamadığımız zamanın durması ile olmaması arasında bir farkın olup olmadığı..

Zamanın olmadığı bir durum söz konusu olabilir mi?

Öyle bir süreç olsun ki, onda zaman ne dursun, ne de geçsin. Olmasın...

Böyle bir süreç düşünebiliyor musunuz?

Gözlemci yoksa zamandan söz edilemez. Yani zamanın olabilmesi için bir şeyin olması gerekir bir şey yoksa zamanda yoktur. Benim düşüncem böyle.

Sitelerde Paylaş

Dolaşıklıkta zaman yoktur.

Bu süreçte zaman geçmez denir ama zamanın olmaması daha mantıklı.

Çünkü zaman bu sürece katalizörlük yapmıyor.

evrendeki tüm maddeler aynı anda oluşmuştur .evren dolanikmidir ? Dolaniliklilik kuramı hakkında bence incelenmesi gereken sorun var .
Sitelerde Paylaş

sayın dremali bende durum olarak bu konudan bahsetmiş ve bundan yola çıkarak foton için zaman durağan olamaz demiştim.

Örneğin iki olgu bu iki Karadelikde olabilir ..Karadelik çarpışmasinda dahi tekillik söz konusu değildir zaman dışarda akıyor konumdadir.

Edit : Karadeliklerin içinde zaman konusunda pek bilgimiz yok bilgidim kadarıyla

Sevgili ateistdusunce.

Tekillik, karadelik, zamanın durması vs. gibi konular zaten aslında spekülasyondan başka bir şey değil. Aslında böyle konuları sevmem ve bu konulara pek girmem. Yaptığımız, elimizde bulunan teorileri, denklemleri, hesapları vs. çok çok azami durumlara uygulamak. Hesap sonuçlarını yorumlamak ve genel prensiplerden sonuç çıkarmak için tahminlerde bulunmak.

Yoksa...

Kimse Hawking ışımasını görmüş değil.

Kimse ışık hızında gitmiş değil.

Kimse karadelik çevresindeki olay ufkunu ölçmüş değil.

...

Elimizdeki teorilerin ve denklemlerin çok çok azami durumlarda geçerli olup olmayğını bilmediğimiz gibi, ne kadar geçerli olduğunu da bilmiyoruz. Ama yapabileceğimiz en doğru şey yine de elimizdeki doğru bildiğimiz metodları uygulamaktır. Yanılgı payı her zaman vardır.

Einstein denklemlerini karadeliklere uygularsak, aslında tekillik daha olay ufkunda başlıyor. Olay ufku ile karadeliğin merkezi (tekilliğin tavan yaptığı yer) arasındaki alanda neler olup bittiği ise muamma olarak kalıyor. Elimizdeki imkanlarla şimdilik durum böyle!

Sonsuzluk/tekillik matematiksel olarak kaçınılmaz bir olgu olsa da, doğada henüz tekillik/sonsuzluk gibi bir olguya raslamış değiliz. Sonsuzluk/tekillik beklentisi olan fiziksel olayların incelenmesinde, azami durumlarda yapılan ölçmelerde hep denklemlerimizi değiştirmek, genişletmek zorunda kalmışızdır. Bu yüzden ben de tekillik/sonsuzluk konusunda şüpheliyimdir, temkinli davranırım

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Ben bu tür bilimsel teorilere şu açıdan bakıyorum.

Herşeyden önce teorinin bilimsel olması demek onların o anda soruna açıklık getirmesi demektir.

İlerde eksik, hatta yanlış olduğu anlaşılabilir ve o zaman o teorinin yerini yenisi alır.

Bu bağlamda Einstein'ın görelik teorileri bir istisna değildir.

Onlar sürekli olarak yapılan gözlemlerle test edilmektedirler. Şimdiye kadar bütün testlerden başarı ile geçmişlerdir.

Ama ilerde spesifik bir testten geçemezlerse, o teoriler modifiye edilmek zorundadırlar.

Bilim salt teorilere güvenmez. Yeni bir teori üzerine bir bina inşa edilemez ve bir hastalık tedavi edilemez.

O teorinin fiziksel olarak en azından kısmen pratik uygulamasının yapılması gerekir. Ancak o zaman o teorinin eksiklikleri ve hataları ortaya konabilir.

İster tıp olsun ister mühendislik, bu yaklaşımın alternatifi yoktur. Teoriler yaşama uygulanmadıkça öyle kalmak zorundadırlar.

Örneğin bir ilacın teoride diyelim romatizmaya yararlı olduğu düşünülüyor. O ilaç önce hayvanlarda denenir.

Bir yan etlisi olup olmadığı araştırılır. Sonra sınırlı sayıda gönüllü insanlarda denenir ve birkaç bin insan o ilaçla tedavi edilir. Sonuç olumlu ise, yani romatizma düzeliyor ve yan etkiler önemsizse, ilaç kabul edilir ve piyasaya sürülür.. Günümüzde hemen bütün ilaçlar bu şekilde hazırlanır. Teori ve kısıtlı uygulama üzerinde uzun yıllar çalışılır ve ilacın yararı ortaya konur. Ama ilaç onbinlerce, hatta milyonlarca insan üzerinde denenmeden piyasaya sürülmüştür. Milyonlarca insan o ilaca maruz kalınca, daha önce çok ender karşılaşılan yan etiler, birden çoğalmaya ve hastaları öldürmeye başlar. Tekrar teoriye dönülür ve bazı yan etkilerin neden ortaya çıktığı araştırılır. Ve bazı gözlemlerin ihmal edildiği, gözden kaçmış olduğu anlaşılır. İlaç yasaklanır. Son 20 yıl içinde birçok ilaç bu nedenden yasaklanmıştır. Teori tek başına yetersizdir. Pratiğe uygulanması gerekir. Teoriler mümkünse deneyerlerle desteklenmeli ve kanıtlanmalıdır. Bu deneyler sürekli olarak yapılmalıdır. Einstein'ın görelik teorilerinin pratik uygulamaları şimdilik beklenen sonuçları vermektedir. Ama ilerde az da olsa değişik koşullarda aynı teoriler doğru sonuç vermeyebilir.

Sitelerde Paylaş

Sevgili forum sakinleri ' Dark Flow ' denilen olayla ilgili fikirlerinizi alabilir miyim ?

Bilgi 1: http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_flow
Bilgi 2: http://www.newscientist.com/article/dn23340-blow-for-dark-flow-in-plancks-new-view-of-the-cosmos.html#.VU4Tf_ntlBe

Soru 1: aynı ekipteki kişilerin incelemelerinin farklı sonuçlar vermesi ne anlama geliyor ?
Soru 2: çoğunluğuk olan tarafın dediğine bakarak teorinin patladığını söyleyebilir miyiz ?
Soru 3: sizce bilimsel bir değeri var mıdır ?

Sitelerde Paylaş

Evren balon gibi, her tarafa doğru genişliyor. Bunu biliyoruz. Genişleme hızını bile ölçebiliyoruz.

Her tarafımızda başka evrenlerin varlığı bu genişlemenin nedeni olması çok mantıklı. Hem neden multiversler olmasın. Bir evren varsa diğerleri de vardır.

Yani multiversleri dark flow ile açıklamaya gerek yok. Evrenin genişlemesi multiverslerin varlığını düşündürüyor.

Sitelerde Paylaş

Son iki argümanı da kabul edebiliriz.

Ben biraz daha farklı bir nedenden foton için zamanın geçmediğini düşünmüştüm.

Gerçi sevgili Drekinci oldukça yaklaşmış benim düşünceme..

Foton bilgi taşır.

Bu her foton için geçerlidir. Bilgi bir yerden alınır, başka bir yere taşınır.

Alınan bilgi o an için donmuş bilgidir. Absolü sıfır değil benim kullandığım donmuş terimi...

Sadece o anın durduğunu belirtmek istiyorum. O an fotonda durmuştur.

Foton sonsuza kadar da gitse, aynı bilgiyi içerecek ve iletecektir.

Foton için zamanın geçmesi demek, içerdiği bilginin değişmesi demektir. Zaman ancak bu değişiklikle açıklanır.

Fotonun içerdiği bilgi değişmeyeceğine göre, foton için zaman geçmeyecektir.

Foton için zamandan bahsedemeyiz.

Köylü Mehmet Ağa'ya bunu böyle açıklarsam anlar herhalde. Anlamaması için bir neden yok.

Köylü Mehmet Ağa derken, küçük görmek istemiyorum tabii. Sadece bu konuda bilgisi olmayan ama akıllı ve mantıklı, öğrenmek isteyen bir insan düşünüyorum.

Aslında antropologlar ilkel kabilelerde yaşayan insanlara, bazı çağdaş fizik kuramlarını, kendi dillerini kullanarak açıklamanın ve onların anlamasını sağlamanın mümkün olacağını düşünmektedirler.

Fotonun zamanın dışında kaldığını, böyle bir açıklama ile herkesin anlaması sağlanabilir.

daha kolayı var. einsteinın anlatımı gayet basit...

duvarda bir saat var...,

siz o duvar ve saatten ışık hızında uzaklaşıyorsunuz....

saat size durmuş olarak gözükür...

sebebi basit...saatten yansıyan ışık (fotonlar) sizinle aynı hızda gittiği için - siz de sürekli olarak aynı fotonları göreceksinizdir... bu yüzden saat durmuş olarak gözükecektir sizin için...

kısacası ışık hızında giden siz ve fotonlar için ZAMAN DURMUŞTUR artık !!

Sitelerde Paylaş

daha kolayı var. einsteinın anlatımı gayet basit...

duvarda bir saat var...,

siz o duvar ve saatten ışık hızında uzaklaşıyorsunuz....

saat size durmuş olarak gözükür...

sebebi basit...saatten yansıyan ışık (fotonlar) sizinle aynı hızda gittiği için - siz de sürekli olarak aynı fotonları göreceksinizdir... bu yüzden saat durmuş olarak gözükecektir sizin için...

kısacası ışık hızında giden siz ve fotonlar için ZAMAN DURMUŞTUR artık !!

Yukarda fotonla ilgili yazılanları nerdeyse aynen tekrarlıyorsun.. Gördüğün aynı fotonlar.. Hareket etmedikleri veya değişmedikleri için zaman geçmiyor.

Ama burada sizin ışık hızında hareket etmeniz gibi bir sorun var. Bu mümkün olmadığı için olayı yalnız foton bakış açısından irdelemek daha mantıklı.

Sitelerde Paylaş

Yukarda fotonla ilgili yazılanları nerdeyse aynen tekrarlıyorsun.. Gördüğün aynı fotonlar.. Hareket etmedikleri veya değişmedikleri için zaman geçmiyor.

Ama burada sizin ışık hızında hareket etmeniz gibi bir sorun var. Bu mümkün olmadığı için olayı yalnız foton bakış açısından irdelemek daha mantıklı.

haklısın da - köylü mehmet amcaya anlatacaz ya - o bakımdan şeetmiştim :)

foton ne la ? diye sorar mehmet amca normalde :)

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...