Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

haklısın da - köylü mehmet amcaya anlatacaz ya - o bakımdan şeetmiştim :)

foton ne la ? diye sorar mehmet amca normalde :)

Köylü Memet Ağa'ya onu da açıklamak mümkün. Unutulmasın ki onun Müslüman dindaşları fotonların olduğunu Avrupalı bilim adamlarına öğretmişlerdi.

Işığın ne olduğunu, sultan tarafından zindana atılan Mısırlı bir Arap (Alhazan) keşfetmiştir. Onun zamanına kadar Avrupalılar ışığın insan gözünden etrafa yayıldığını sanıyorlardı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Köylü Memet Ağa'ya onu da açıklamak mümkün. Unutulmasın ki onun Müslüman dindaşları fotonların olduğunu Avrupalı bilim adamlarına öğretmişlerdi.

Işığın ne olduğunu, sultan tarafından zindana atılan Mısırlı bir Arap keşfetmiştir. Onun zamanına kadar Avrupalılar ışığın insan gözünden etrafa yayıldığını sanıyorlardı.

vay be bunu bilmiodum :)

Sitelerde Paylaş

Abu Ali al-Hassan ibn al-Haytham, 965-1040 yılları arasında yaşayan, karanlık çağların en büyük bilim adamıdır. Buluşları ancak 500 yıl sonra geçilebilmiştir.

Alhazan görüntülerin iç ışıkla değil, dışardan gelen ışıkla gerçekleştiğini bulmuştur. Yani fotonları bulmuştur. Işıkla ilgili daha birçok keşfi vardır.

Sitelerde Paylaş

Büyük kütleli yıldızlar patlarlar ve çekirdekleri kendi içine çökerek karadelik meydana getirir. Fakat burada anlamadığım bir nokta var. Karadelik ne kadar sıkışırsa sıkışsın daima sıfırdan farklı bir hacmi olmayacak mı? Bu durumda karadeliğin sıfır hacme ulaşması için sonsuza dek küçülmesi gerekmiyor mu?

Sitelerde Paylaş

Arkadaslar ilkokul kitaplarında dünyanın şeklini küre diye öğretiyoruz bende geoid diye biliyorum tabi lise bilgilerimle

Dünya mükemmele çok yakın bir küredir. İlkokul kitapları lise kitaplarından daha doğru gibi duruyor.

Sitelerde Paylaş

hacı eksen eğikliğini hep öğreniyoruz ama yüzeysel buna biraz değinsen eksen eğikliği tam olarak nedir yüzeysel olma lütfen ;)

Bu tartışmalı bir konu ve benim ilgi alanıma girmiyor.

İlgilenen varsa buyursun yazsın. Dünyanın aksisi arada bir değişiyor. Şu anda 23,439 derece.. Arttığı söyleniyor.

Sitelerde Paylaş

hacı eksen eğikliğini hep öğreniyoruz ama yüzeysel buna biraz değinsen eksen eğikliği tam olarak nedir yüzeysel olma lütfen ;)

Ekliptik eksenle dunyanin ekseni arasindaki 23 derece 27 dakikalik egiklige eksen egikligi denir.

tarihinde thor- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ayrıca ben eksen eğikliğinin açıklamasını değil neden eğik olduğunu sormuştum.

Tesadüf!

4-5 milyar yıl önce Güneş sistemi oluşurken gezegenler de çarpışan gök taşlarının birleşmeleri ile oluştu ve her çarpışmayla büyüdükce büyüdüler. Dünya'nın ve diğer gezegenlerin dönme ekseni bu çarpışmaların bileşkesidir. Her gezegenin ekseni ekliptik ile +180 derece ile -180 derece arasında herhangi bir değer alabilirdi. Dünya'nın ekseni 23 derecelik bir açıoluşturmuş, Uranus'un ekseni 98 derece. Venüs'ün ekseni ise -177 derece. Eksi diyorum, çünkü ters yöne dönüyor.

Tabi bu değerler sabit değil. Gök cisimleri birbirini etkiledikleri için zamanla değişiyorlar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

:D

Yaklaşık 100 yıldan beri bu sevinçli(!) haberin gerçek olmasını bekleyenler var. Özellikle medya! Yüzlerce sefer "Işık hızı aşıldı!" diye yaygara yaptı.
Ama nedense(!), her seferinde Einstein emmi dört ayağı üzerine düştü ve her seferinde haklı çıktı:

Kütle ve enformasyon için ışık hızı sınır hızdır.

Bu sınır geçilmez, geçilemez!

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sevgili bilgix.

Fiziksel anlamda hareket terimi ile her zaman maddenin ve/veya enerjinin hareketi kastedilir. Enformasyon/bilgi ise her zaman enerji içerir.

Işık hızının sınır hız olduğu bir sebep değildir. Özel görelilik teorisinin bir sonucudur. Eski iletilerimden alıntı.

...
Özel görelelik teorisi şu iki temel prensip (ön kabül) üzerine kurulmuştur:

1. Görelilik prensibi: Fizik kanunları her eylemsiz referans sisteminde aynıdır. Her hız (objenin veya sistemin hızı) göreli bir hızdır ve ancak referans sistemi de verildiğinde/bilindiğinde anlam kazanır.
2. Işık hızının sabitliği prensibi: (Boşlukdaki) Işık hızı gözlemciden, referans sisteminden ve ışığın kaynağından bağımsız olup her eylemsiz referans sisteminde aynıdır/sabittir.

Bu iki prensip doğru olarak kabul edildiğinde, Özel Göreliliğin bütün özellikleri matematiksel olarak hesaplanır. Dikkat ederseniz bu prensipler içinde ışık hızının sınır hız olduğu ve geçilemeyeceği bulunmuyor. Sadece her referans sisteminda sabit ve aynı olduğu kabul ediliyor.

Bu prensipleri temel alarak yaptığımız hesapların sonucu bize ışık hızının sınır hız olduğunu, geçilemeyeceğini veriyor.
Mesela hareket eden cisimde zamanın kısalması denkleminde

t1 = t0 / Karekök[1 - (v/c)^2]

cisimin hızı (= v) ışık hızından (= c) daha büyükse, denklemin sonucu anlamsız oluyor. t1 zamanı için bir karmaşık sayı çıkıyor. Sonuç matematiksel olarak doğru olsa da, fiziksel bir karşılığı bulunmadığından, anlamsız oluyor.

Özel göreliliğin diğer denklemlerinde de benzer sonuçlar ortaya çıktığından, ışık hızı geçilemez sonucu belirlenmiş oluyor.
...

Ve bir ileti daha:

Özel göreliliğin iki prensibi var. Bunlara önkabul de diyebilirisin. Bu önkabüllerden birisi ise ışık hızının sabitliği prensibidir. Işık hızı gözlemciden, ışık kağnağından bağımsızdır ve değeri her referans sisteminde aynıdır, sabittir, değişmez.
Burada söylenen ışık hızının geçilmez olduğu değil. Söylenmek istenen, her gözlemci, her durumda (gözlemci durağan da olsa hareket halinde de olsa, düşük veya kuvvetli bir gravitasyon ortamında da bulunsa) ışık hızını aynı değerde ölçecektir. Tabi bu önkabül aniden birisinin aklına geldiği için ortaya atılmış değil. Anlaşılmazı güç bezı deneyleri yorumlarken ortaya çıkmış bir fikirdir.

Işık hızının en yüksek ve geçilmez hız olması ise görelilik prensipleri (ve bilinen diğer bazı fizik kuralları) ile yapılan hesapların zorunlu sonucudur. Tabi yapılan deneylerle de uygunluk içindedir.

Sevgiler

Özel görelilikte "Işık hızı" terimi ile kastedilen, sadece ve sadece ışığın boşlukdaki hızıdır. Işığın camdaki, sudaki, bira veya rakıdaki hızı değildir.

"Eylemsiz referans sistemi" terimi ile kastedilen, ivmesiz ve sabit bir hızla hareket eden sistemlerdir (= düzgün ve doğrusal hareket).

Işık hızının sabitliği prensibini biraz açarsak:

- İster benim eylemsiz referans sistemimde ışık hızını ölçeyim,

- ister bana doğru hareket eden birisinin bana doğru gönderdiği ışığın hızını ölçeyim,

- ister bana doğru hareket eden birisinin ters tarafa gönderdiği ışığın hızını ölçeyim,

- ister benden uzaklaşan birisinin bana doğru gönderdiği ışığın hızını ölçeyim,

- ister benden uzaklaşan birisinin ters tarafa gönderdiği ışığın hızını ölçeyim,

- ister...

Bütün bu durumlarda ölçeceğim ışık hızı hep aynı değerdedir ve hep sabittir! Zaten özel göreliliğin ortaya çıkış nedenlerinden birisi bu ve benzeri ölçümlerin/deneyleri yapılmış olması ve ölçüm sonuçlarının günlük yaşamımızın alışkanlığına ters düşmesidir.

Işık hızının geçileceğini ümit edenlere tavsiyem, şu parçacığın veya bu parçacığın hızlarıyla uğraşmalarına gerek yok. Bu uğraşlardan bir şey çıkmaz! Çünkü özel görelilik teorisinin temeli ışık hızının sınır hız olması değildir. Bu sadece bir sonuçtur. Önemli bir sonuçtur ama nihayetinde bir sonuçtur.

Onların yapmaları gereken şey, özel göreliliğin temel prensibi olan, ışık hızının sabitliği prensibini deneylerle çürütmeye çalışmalarıdır. Eğer bunu başarabilirlerse hem özel göreliliği geçersiz kılmış olurlar hem de Maxwell Denklemlerini.

Madde ve enerji içermeyen hareketler elbette mevcut ve biliniyor. Bu harekelerde ışık hızını geçmek elbette mümkün. Dikkatimizi çekmese de, günlük yaşantımızda da bunlara raslıyoruz.

- Mesela bir CD'yi yere dik düşecek şekilde masa kenarından bırakalım. Masanın üst çizgisi ile CD'nin kesim noktasının hızı, bir yerde ışık hızını geçecektir.
- Mesela çok uzun bir makası hızla kapattığımızda, makas kollarının kesiştikleri noktanın hızı ışık hızını geçebilir.

- Elimizdeki laser pointeri Jüpiter gezegenine doğru tutup hızla sallarsak, laserin Jüpiter yüzeyindeki izdüşümünün hızı ışık hızını geçebilir.

- ...

Fakat bu hızlar ne madde içeriyorlar ne de enerji. Her üç durumda da hareket eden şey, madde ve enerji içermeyen bir geometrik noktanın hızıdır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...