Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öz kütleleri az olmasından yüzey gerilimini aşmıyor olabilirler.

eklem bacaklilarin dış katmanı su sevmez yapıdadir. Bacaklarında tüyler vardır .bu tüyler su üzerinde yürüyen böcekler için yüzey geriliminden yararlanmalarina ve su üzerinde bacaklarında bulunan tüylerarasina su girmemesi ile hava kabarcıklari sayesinde su üzerinde durmalarına ve hareket etmelerine yardımcı olur. tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eklem bacaklilarin dış katmanı su sevmez yapıdadir. Bacaklarında tüyler vardır .bu tüyler su üzerinde yürüyen böcekler için yüzey geriliminden yararlanmalarina ve su üzerinde bacaklarında bulunan tüylerarasina su girmemesi ile hava kabarcıklari sayesinde su üzerinde durmalarına ve hareket etmelerine yardımcı olur.

Bunlar temamen aklımdan çıkmış.Hine de cevap verebileceğimi zannettim.Teşekkür ettim.

Sitelerde Paylaş

Rölativistik hızlara yaklaşan bir cisim için zamanın daha yavaş geçmeye başladığı Einstein tarafından ortaya atılan ve atom saatleri ile kanıtlanan bir iddiadır.

Kütlesi olan bir varlık ışık hızına ulaşamaz.

Ancak fotonlar o hızda hareket edebilirler. Çünkü kütleleri yoktur.

Bir cismin hızı ışık hızına yaklaşınca uzay genişler ve o yüzden onun için zaman yavaşlar.

Bu iddia doğru ise ışık hızında hareket eden fotonlar için zaman geçmemektedir.

Bu iddianın doğruluğunu biliyoruz. İçinde atom saati olan ve hızla hareket eden uydularda zamanın daha yavaş geçtiği kanıtlanmıştır.

Bu durumda şu sorunun cevabını bekliyorum....

Işık hızında hareket eden bir foton için zamanın geçmediğinin, insan sağduyusu ve mantığı ile bağdaşan bir açıklamasını yapabilir misiniz?

Öyle bir açıklama yapacaksınız ki, köylü Mehmet Ağa bile tatmin olacak....

Bol şanslar...

Fotonlar için zaman geçmiyorsa çarptığı cisimde başka enerjilere dönüşmeden önce hızı düşüyor demektir çünkü dönüşüm için zaman lazım.Yanlış mı? Zaten sen zaman duruyor dememişsin fotonlar için zamandan bahsedilemez demişsin .O zaman yukardaki cümlem geçersiz.Başka enerjiye dönüştüğü sırada onun için zamandan bahsedilebilir.

tarihinde Tarafsız tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Isıtılan metaller genişler, genişleyince birim hacme düşen ağırlık azalır. Eğer genişlemesi dikkate alınmazsı. Verilen ısı metali daha ağır yapar. Ancak genişleme verilen ısının kattığı ağırlıktan fazla olduğu için birim hacme düşen ağırlık azalır.

Sevgiler.

Ağırlık hesabında genişlemenin önemi yoktur, özkütle hesabında vardır.Hacıyla drekinci laf kalabalığı yapmış gibi geldi bana.

Sitelerde Paylaş

Bu arada bir iki soru da ben sormak istiyorum;Matematikten geometriden uzakta ama içinde biraz fizik olan gündelik yaşamda pekçe rastladığımız bazı olaylardan esinlenerek.

Soru şu,çay bardağınıza çayınızı koydunuz,çayın içinde çay tortuları vs. var ve şekeri atıp çayı karıştırdınız(çayın içine şekeri atıp atmamanız önemli değil,önemli olan karıştırmanız!!!),kaşığı çıkarttıktan sonra bardağın içinde dönüp duran tortular vsler durduklarında bardağın dibinde ortada toplanırlar.Hani bardağın dibinde toplanmalarını anlayabiliriz,tortuların öz kütleleri suyun öz kütlesinden yüksektir falan filan;ama neden ortasında toplanır?

Bir diğer soru şu,çaydanlık ile ocağa su koydunuz ve su kaynamaya yakın iken diyelim bir iki dakika öncesinde çaydanlığın dibinden tıslama,zırlama benzeri bir ses çıkar,bunun nedeni?

Tahminim.İç kısımda bulunan suyun merkez kaç kuvvetinin dış kısımda bulunandan daha çok olması sebebiyle her su molekülü dıştaki su molekülüne baskı uyguluyor,en dıştaki bardağa uyguluyor.Neticede iç kısımdan dış kısıma doğru gittikçe su üzerinde baskı artıyor, üzerindeki su basıncının ve hava basıncının etkisiyle bardağın dibinde içeriye doğru üstünde de dışarı doğru akıntı oluşuyor içteki ve dıştaki su sürekli yer değiştiriyor.Dönen suyun ortasındaki hortum da bununla açıklanabilir belki de,içe dışa doğru akıntı hortumsuz düşünülemez,bu akıntı hortumu oluşturuyordur.

Sitelerde Paylaş

''Soru şu;hiç kimsenin fark etmeyeceği bir anda,evrende ki bütün cisimlerin boyutları,hatta uzay boşluğunun bir uçtan diğer uca olan uzaklığı da dahil,ikiye katlansaydı;biz insanlar bunu anlayabilir miydik? Sebebi ilen beraber.'' Anlardım tabi,önümdeki monitör bir anda dört katına çıkacak.Çünkü uzunluğu 2 katına çıkarsa alanı 4 katına hacmi 8 katına çıkar.Çapraz bakarsam daha da iyi fark ederim :P .

Sitelerde Paylaş

Hayır tortular en başta zaten hareket halindeydi.Bardağın içinde serbestçe dolaşabiliyorlardı.

Biraz düşünelim;bardağın kenarına yakın olan sıvı kütlesi dönüyorken,ortada ki sıvı kütlesinin dönmediği sonucuna mı vardın? Eğer öyle ise yanlış bir çıkarım olmuş.Örneği biraz genellersek bu etki sadece çay bardağında değil,suyun bu şekilde dönmesini engellemeyecek her türlü kabın içinde de gözlemlenebilir.Karıştırılıp dönmekte olan suyun içerisindeki cisimler her zaman kabın tam ortasında yığılırlar.İsterseniz bunu deneyebilirsiniz,nede olsa deney gereçleri çok kolay bir şekilde temin edilebilir.Bu konuya dair belki şöyle bir ip ucu verebilirim;suyun,içinde karıştırıldığı kabın çapı arttıkça bu etki zayıflar.İkinci açıklama ise yaklaşmış ama tam olarak öyle değil.

Siz bunlar üzerine düşünürken bir iki soru daha sorayım.Şimdi soracağım soruları fizikle yakından ilgilenenler daha önce duymuş olabilirler.O yüzden hemen cevap vermemelerini bu soruları daha önce duymamış olan kimselerin düşünmesi için müsade etmelerini rica ediyorum.

Soru şu;hiç kimsenin fark etmeyeceği bir anda,evrende ki bütün cisimlerin boyutları,hatta uzay boşluğunun bir uçtan diğer uca olan uzaklığı da dahil,ikiye katlansaydı;biz insanlar bunu anlayabilir miydik? Sebebi ilen beraber.

Diğer soru;uzay boşluğunda muazzam büyüklükte bir asansör(bir kutuda olabilir),ben diyim 1milyon m3 siz diyin 10milyon m3,hayal edin.Dışarısı ile hiç bir bağlantınız yok,dışarısını hiç bir şekilde görmüyorsunuz,dört tarafı kapalı kutu ve bir arkadaşınız bir tarafında siz bir tarafında bu muazzam büyük asansörün içinde asansöre temas etmeyecek şekilde duruyorsunuz.Yani asansörün içinde uçuyorsunuz.Bu asansör atmosferi olmayan bir gezegene düşmeye başlasa,düştüğünüzü anlayabilir miydiniz? Sebebi ilen beraber.

İkinci soru için cevabım:Anlayabiliriz de anlamayabiliriz de.Kutu çok büyük olduğundan ya kutudan hızlı düşeriz ve ya yavaş ve ya aynı hızda;bu her ikimiz için bir birinden bağımsızdır.Kütle gezegene yaklaştıkça kütleye etki eden yer çekimi ivmesi artar.Kutunun bir ucu sizden çok daha fazla çekim etkisinde kalırken bir ucu çok daha az.Doğru yerlerde isek kutuyla aynı hızda düşeriz ve fark etmeyiz.

Sitelerde Paylaş

Tahminim.İç kısımda bulunan suyun merkez kaç kuvvetinin dış kısımda bulunandan daha çok olması sebebiyle her su molekülü dıştaki su molekülüne baskı uyguluyor,en dıştaki bardağa uyguluyor.Neticede iç kısımdan dış kısıma doğru gittikçe su üzerinde baskı artıyor, üzerindeki su basıncının ve hava basıncının etkisiyle bardağın dibinde içeriye doğru üstünde de dışarı doğru akıntı oluşuyor içteki ve dıştaki su sürekli yer değiştiriyor.Dönen suyun ortasındaki hortum da bununla açıklanabilir belki de,içe dışa doğru akıntı hortumsuz düşünülemez,bu akıntı hortumu oluşturuyordur.

iç kısımdakilerin merkez kaç kuvvetinin daha fazla olduğu yanlıştır.Ama mantık aynı içten dışa doğru basınç artıyor.

Sitelerde Paylaş

iç kısımdakilerin merkez kaç kuvvetinin daha fazla olduğu yanlıştır.Ama mantık aynı içten dışa doğru basınç artıyor.

Merkez kaç kuvveti denen bir kuvvetin olmadığını biliyor musunuz?

Merkez kaç kuvveti yalancı bir kuvvettir.

Sitelerde Paylaş

Fotonlar için zaman geçmiyorsa çarptığı cisimde başka enerjilere dönüşmeden önce hızı düşüyor demektir çünkü dönüşüm için zaman lazım.Yanlış mı? Zaten sen zaman duruyor dememişsin fotonlar için zamandan bahsedilemez demişsin .O zaman yukardaki cümlem geçersiz.Başka enerjiye dönüştüğü sırada onun için zamandan bahsedilebilir.

Giderek hızlanan ve relativistik bir hıza kavuşan kütleli bir cisim için zaman yavaşlar ve uzay genişler.

Bunun kütlesiz bir foton olduğunu ve ışık hızında hareket ettiğini farzedelim. Fotonlar için zaman durur.

Ama zamanın durduğunu bilmeniz için foton olmanız gerekir.

Sitelerde Paylaş

Merkez kaç kuvveti denen bir kuvvetin olmadığını biliyor musunuz?

Merkez kaç kuvveti yalancı bir kuvvettir.

Evet.Belki merkezcil kuvvet ve hızdan bahsederek açıklayabilirdim ama anlatması zor olurdu herhalde.Kısaca merkez kaç kuvveti deyince daha kolay oluyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...