Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Katılıyorum size.

teşekkür ederim ben bunun için çalışıyorum yerçekiminin mikrokuvvetlerin bileşimi olduğunu araştırıyorum.

en büyük kanıtım kütleçekimin de ışık hızında hareket etmesi ve bunun elektromanyetik kuvvetin uzantısı olması.

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bi soru daha sorayım:

elektron neden bozunmaz?

Elektron elementer parçacıktır ama bozunma ihtimali var. Ve bozunur da. Yani gama fotonlarına dönüşür.. Onlar da tekrar elektrona dönüşürler.

Hiç bozunmayacak olan protondur.

Bu durumda soru proton neden bozunmaz olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Elektron elementer parçacıktır ama bozunma ihtimali var. Ve bozunur da. Yani gama fotonlarına dönüşür.. Onlar da tekrar elektrona dönüşürler.

Proton bozunur hacı... Daha doğrusu, bozunabileceği söylenir. Bir protonun maksimum 10 üzeri 36 yıl ömrü olduğu, 2.1 x 10e29 yıl minimum ömre sahip olduğu tespit edilmiş.

Sitelerde Paylaş

hacı fizikçi bir kişi elektron bozunmaz bozunsa, madde olmazdı diyordu buna ne diyorsun.

Sitelerde Paylaş

hacı fizikçi bir kişi elektron bozunmaz bozunsa, madde olmazdı diyordu buna ne diyorsun.

Hacı ne der bilmiyorum da, elektronun bozunması, şarj koruma ilkesini bozar. Bu yüzden de bozulmayacağı kabul edilir, en azından edilirdi. Şimdi en az kafadan bir 4.6×10e26 yıl ömrü olduğu, ondan sonra bozulmasının mümkün olduğu söyleniyor. ŞArjın nereye gittiği falan, uzun hikaye biraz..

Sitelerde Paylaş

Elektron bozunarak yok olmaz. Önce fotonlara sonra tekrar elektrona dönüşür..

Fermionlar yok olmazlar.

Ama proton ilerde de bozunmayacaktır. Bunun bir nedeni vardır. Ben o nedeni soruyorum.

Sitelerde Paylaş

Hacı ne der bilmiyorum da, elektronun bozunması, şarj koruma ilkesini bozar. Bu yüzden de bozulmayacağı kabul edilir, en azından edilirdi. Şimdi en az kafadan bir 4.6×10e26 yıl ömrü olduğu, ondan sonra bozulmasının mümkün olduğu söyleniyor. ŞArjın nereye gittiği falan, uzun hikaye biraz..

Bu doğru bir yorumdur. Şarj koruma ilkesi çok önemlidir.

Sitelerde Paylaş

şarj koruma ilkesi nedir ?

Yük koruma ilkesi.. Elektronun yükü negatifdir. O nedenden elektron bozunursa o yükü başka bir parçacığın üstlenmesi gerekir.

Negatif yük kendiliğinden yok olamaz. Çünkü o zaman evren nötralitesini kaybeder ve pozitif yüklü olur.

Sitelerde Paylaş

evet nedeni ne?

Protonun neden bozunmayacağının uzunca bir açıklaması var.. Yıllar önce bu forumda o nedeni açıklamıştım.

Aşağıda açıklamayı tekrar yayınlıyorum.

Proton bozunamaz..

Neden mi bozunamaz?

Bozununca neye bozunacak?..

Üç quark'a bozunması gerekiyor. İkisi up, birisi down. Onlar hiç bir zaman tek başlarına varlıklarını sürdüremezler. Çürümeleri gerekiyor. Quark'lar neye çürüyecekler? Quark'lar elementer parçacıklar olduklarına göre, çürümeleri de olanaksızdır.. Mutlaka tekrar bir araya gelip, bir proton oluşturacaklardır. Buna mecburdurlar..

Size bir neden daha... Termodinamik ilkeler..

Protonların bozunacağı iddiası bir dedikodu olmaktan öte, bir masal, hatta bir efsanedir..

Conservation yasalarını bilirsiniz.

Energy is always stricktly conserved..

Charge is always stricktly conserved....

Yükün tutumu yasası önemlidir. Nötron çözünürken +1 proton ve -1 elektron ortaya çikar. Elektron anti-nötrino da bunlara eşlik eder.

Nötronun yükü nötraldir. Çözündüklerinin yüklerinin toplamı nötraldir. Ve hep öyle olmak zorundadır.

Yükü bir quantum numara olarak kabul edebiliriz. Bu durumda diyebiliriz ki yük quantum numarası korunur. The charge quantum number is conserved!

Protonun neden çözünmedigini inceleyelim. Önce çözünürse neye çözünmesi gerektiğine bakalım..

Bu ilginç konu ile bir Alman aristokratı olan benim favorim:

Ernest Stückelberg von Breidenbach zu Breidenstein und Melsbach

isimli bir fizikçi ilgilenmiştir. Dikkat ederseniz yukardaki tek bir isimdir. Anibal gibi. Hacı gibi. Yalnız bizden çok daha asil ve soylu birine ait olduğu bir bakışta belli oluyor. Bu ilginç karakterin ekzantrik bir davranışı bana çok benziyor. Ne olduğunu aşağıya ekleyeceğim. Belki hoşunuza gider..

1938 yılında uzun ismini Earnie olarak kısalttığım bu Alman aristokratı ilginç bir kavram geliştiriyor.

Ona değinmeden önce kısaca enerji ve yük tutumu yasalarına göre protonun neye çözünebilecegine bakalım.

Bu yasalara uymak zorunda olan proton bir pozitrona ve bir veya birkaç nötrinoya çözünebilmelidir. Veya iki pozitron ve bir elektrona çözünebilmelidir. Bu son örnekte yük ve enerji tutumu korunmuştur. Peki bu durum neden gerçekleşmiyor?

İşte Earnie nin değeri kendini burada gösteriyor.

Earnie diyor ki.. Belki de protonun çözünmesini önleyecek henüz bilinmeyen başka bir quantum numarası yasası vardır. Yük ve enerji tutumu yasaları gibi. Her ne ise o yasa, protonu kararsız yapacak hipotetik reaksiyonların hiç birisinde gözlemlenmiyor. İşte bu yüzden protonlar çözünmüyor.

Bunlar benim değil. Earnie'nin düşünceleri. Onlara aşağıda devam edeceğim.

Bu arada bu ilginç karaktere neden benzediğimi açıklayım..

Earnie vereceği ve katılacağı bütün konferanslara, elinde mevcut bütün kitapları ile giden birisi.. Çoğu kere kitap dolu ağır ve büyük bavullarla seyahat ediyor. Ben de öyle yaparım ama, benzerliğimiz o değil. Earnie'nin küçük bir köpeği var. Hep onunla birlikte seyahat ediyor. Konferanslara bile köpek katılıyor ve sorulara kısa hav havlarla yanıt bile veriyor. Bu gerçek. Ben de muayenehameme giderken küçük köpeğim Efe'yi her zaman yanımda götürürdüm. Hasta muayene odasına bile birlikte girerdik. Hatta odaya kim önce girecek diye birbirimizle çekistigimiz bile olmuştur. Bana hangi tedavileri uygulamam konusunda akıl vermemiştir belki ama, muayene masasının altında çöreklendigi yerden bütün konuşmalarımızı yakından izlemiştir. Ölünceye kadar bunu yapmıştır Efe.

Earnie ile benzerliğimiz burada bitiyor..

Konuyu tartışamaya devam ediyorum…

Earnie'nin bu iddiasını nasıl kanıtlayabiliriz. Başka ne gibi bir quantum numarası yasası var olabilir?

Nötronu tekrar ele alalım..

Nötron proton, elektron ve elektron antinötrino'ya çözünüyor..

Ama neden elektron ve pozitrona çözünmüyor..

Bu mümkün olabilmeli.

Çünkü yük tutumu sağlandığı gibi, kütlesi de hafifçe az ve fark kinetik enerji olarak açığa çikabilir.

Ama mümkün değil. Olmuyor.

Neden?

Earnie'nin bu yaklaşımını her parçacık için ayrı ayrı denemek gerekiyor.

Öyle bir quantum numara bulalım ki, protonun çözünmesi ile uyumlu olmasın.

Protonun neden çözünmediğini açıklasın..

Baryon numarası denen bir quantum number vardır.

Hem nötronun hem de protonun baryon numarası +1dir.

Elektron, pozitron ve nötrinonun baryon numarası 0 dır..

Antiproton ve antinötronun baryon numaraları da -1'dir..

Eğer baryon numarası tutumu yasası varsa ki, vardır.. O zaman baryon numaraları tutumu yasasından dolayı proton, foton, elektron, pozitron ve nötrinonun karışımına çözünemez.

Baryon numarası tutumundan dolay proton kararlı bir parçacıktır!

Bir protonun kütlesi 938,27 MeV

Elektronun veya pozitronun kütlesi 0,511 MeV

Antinötrino 0 kabul edilebilir. Değil ama yakın..

TOPLAM yaklaşik: 938,78 MeV

Bu toplama karşı bir nötronun kütlesi 939,57 MeV

Arada yaklaşık 0,79 MeV fark var.. Bundan nötrinonunkini çıkarın..

Enerji fazlası kinetik enerji olarak açığa çıkıyor.

Yükün ayrı bir tutum yasası olduğunu unutmayalım..

Quantum numaralarının kendilerine göre bir önemi var.. Onlar temel olarak consevation yasaları.. Proton veya nötron çözünürken o yasalar devreye giriyor ve çözünmenin bir düzen içinde gerçekleşmesi sağlanıyor..

Bunlar quantum yasalar. Quantum fiziğindeki ilişkileri ve sonunda düzeni sağlıyorlar. Atomaltı evren sanıldığı gibi tümüyle kaotik değil.. Kendine göre ilginç bir düzene sahip..

Atomaltı parçacıklarda çözünmenin nasıl olduğu ve protonun neden çözünemeyecegi konusunda biraz daha bilgi vermek istiyorum.

Bu konu son derece önemli. Çünkü atomaltına hükmeden quantum fiziği ile atomüstü evrenin yasaları birbirlerine hiç benzemiyorlar.

İnsan rasyonalitesi ve sağ duyusu quantum mekanik süreçlerin seyri sırasında bütün anlamını yitiriyor. İnsan aklı duruyor. Quantum yasaları anlamak için onları atomüstü Newton ve Einstein fiziği ile karşılaştırmamak gerekiyor. Bu fizikler karşılaştırılınca anlaşılmaz hale geliyorlar. Onları anlamak için diğer fizik türlerinden soyutlamamız gerekiyor. Ancak o zaman bir anlam kazanıyorlar..

Bu quantum yasalardan ben yalnız üçüne değindim.

Enerji tutumu yasası..

Yük tutumu yasası ve

Baryon sayısı tutumu yasası.

Tabii diğerleri de var.. Heisenberg'in belirsizlik yasası, Pauli'nin dışlama yasası gibi..

Onlara QUANTUM PHYSICS FOR DUMMIES bölümünde değineceğim.

Burada bir quantum yasasına daha değinmek istiyorum.

Elektron numarası...

Bilindiği gibi elementer düzeyde up ve down quark'lar vardır. Her birinin yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere üç ayrı rengi vardır.

Gerçekte quark'ların rengi falan yoktur. Onları birbirlerinden ayırmak için fizikçiler hayal güçlerini kullanarak renkli quark'ları yaratmışlardır.

Bunların dışında kalan elektron ve nötrino'lar da elementerdir. Elektronun bayağı bir kütlesi vardır. Protonun kütlesinin yaklaşik 1800'de biri kadardır bu kütle.

Nötrino'da da son derece az bir kütlenin olduğu anlaşilmıştır.

Ayrıca adı geçen bu parçacıkların karşitları olan parçacıklar da vardır. Nötrino'ların da türleri vardır. Elektronla birlikte olan nötrino için elektron nötrino denir.

Onun karşitı olan nötrino da anti-elektron nötrino olarak bilinir.

Nötron nelere çözünür? Nötron tek başina kalınca bu yalnızlığa dayanamaz ve elektron numarası denen bir quantum numara yasasına göre proton, elektron ve anti elektron nötrinoya dönüşür...

Yukarda baryon mumarası yasasına değinmiştim.

Kısaca tekrarlayım... Baryon numarası açısından:

Şimdi elektron numarasına değiniyorum..

Elektron numarasına göre: Elektronlar ve elektron-nötrinoların elektron numarası +1'dir.

Bunların karşitlarının numarası -1'dir..

Diğer bütün zerrelerin numarası 0'dır..

Nötron veya proton çözünürken hem baryon numarası yasasına uymak zorundadır, hem de elektron numarası yasasına uymakla yükümlüdür.

Bu durumda nötron nelelere çözünmelidir?

Nötron------> proton, elektron ve anti elektron nötrinoya dönüşmek zorundadır..

Yani bu denklemin her iki tarafındaki değerler nötronun elektron numarası ile uyumlu olmalıdır.

Nötronun elektron numarası 0'dır..

Karşi tarafta yer alan proton'un da elektron numarası 0'dır.

Onun yanında yer alan elektron'un elektron numarası +1'dir..

Öyle ise onun yanında yer alan zerrenin de elektron numarası -1 olmak zorundadır. Çünkü denklemin her iki tarafındaki elektron sayısı 0 olmak zorundadır.

Gerçekten anti elektron nötrinonun elektron sayısı -1'dir ve quantum yasalarına göre buna izin verilir..

Bu durumda bir nötron bir proton, bir elektron ve bir anti elektron nötrinoya kolaylıkla çözünür..

Nötron, proton, elektron ve elektron nötrinoya dönüşemez. Çünkü elektron nötrinonun elektron sayısı +1'dir..

Onun tersi ortaya çikmalidir.

Gerçekten bu durum gözlemlenmiştir.

Proton'a geri dönelim..

Neden asla bozunmayacaktır?

Baryon yasasına göre bozunmayacaktır.

Elektron numarası yasasına göre de bozunamayacaktır.

Quantum aleminde yasalarla sağlanan müthiş bir düzen vardır.

Ama o yasalar koşullara göre değişebilmektedirler. Aşırı ortamlarda farklı quantum yasaları devreye girmektedir.

Örneğin bir dereceye kadar normal olarak kabul ettiğimiz koşullarda elektronlar çekirdege düşmezler ve atom denen bir yapı ortaya çıkar.

Ama nötron yıldızlarında çekim gücü o kadar fazladır ki, elektronlar atom çekirdegi ile birleşirler ve nötron yıldızı ortaya çıkar..

Daha da aşırı koşullarda ne olduğu bilinmemektedir..

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş

hacı süper bi makale teşekkür ederim.

peki başka bi konudan gideiim nötron yıldızı nasıl bir şeydir yani elektronla çekirdek birleştiğine göre nasıl bi durum ortaya çıkar?

Elektronla proton birleşince nötron oluşuyor. Nötronların oluşabilmesi için aşırı koşullara ihtiyaç var. Basınç çok yüksek olmak zorunda.

Bu yüksek basınç altında önce proton ve elektron saf enerjiye dönüşüyor. Saf enerjiler birleşiyor ve kuantum ilkelerine göre onlardan nötronlar oluşuyor.

Yani proton ve elektron direkt olarak birleşmiyor. Bir süreçten geçiyor. O süreç sırasında madde saf enerjiye dönüşüyor. O enerji de nötronlara dönüşüyor.

Sitelerde Paylaş

Protonun neden bozunmayacağının uzunca bir açıklaması var.. Yıllar önce bu forumda o nedeni açıklamıştım.

Aşağıda açıklamayı tekrar yayınlıyorum.

Proton bozunamaz..

Neden mi bozunamaz?

Bozununca neye bozunacak?..

Üç quark'a bozunması gerekiyor. İkisi up, birisi down. Onlar hiç bir zaman tek başlarına varlıklarını sürdüremezler. Çürümeleri gerekiyor. Quark'lar neye çürüyecekler? Quark'lar elementer parçacıklar olduklarına göre, çürümeleri de olanaksızdır.. Mutlaka tekrar bir araya gelip, bir proton oluşturacaklardır. Buna mecburdurlar..

Size bir neden daha... Termodinamik ilkeler..

Protonların bozunacağı iddiası bir dedikodu olmaktan öte, bir masal, hatta bir efsanedir..

Conservation yasalarını bilirsiniz.

Energy is always stricktly conserved..

Charge is always stricktly conserved....

Yükün tutumu yasası önemlidir. Nötron çözünürken +1 proton ve -1 elektron ortaya çikar. Elektron anti-nötrino da bunlara eşlik eder.

Nötronun yükü nötraldir. Çözündüklerinin yüklerinin toplamı nötraldir. Ve hep öyle olmak zorundadır.

Yükü bir quantum numara olarak kabul edebiliriz. Bu durumda diyebiliriz ki yük quantum numarası korunur. The charge quantum number is conserved!

Protonun neden çözünmedigini inceleyelim. Önce çözünürse neye çözünmesi gerektiğine bakalım..

Bu ilginç konu ile bir Alman aristokratı olan benim favorim:

Ernest Stückelberg von Breidenbach zu Breidenstein und Melsbach

isimli bir fizikçi ilgilenmiştir. Dikkat ederseniz yukardaki tek bir isimdir. Anibal gibi. Hacı gibi. Yalnız bizden çok daha asil ve soylu birine ait olduğu bir bakışta belli oluyor. Bu ilginç karakterin ekzantrik bir davranışı bana çok benziyor. Ne olduğunu aşağıya ekleyeceğim. Belki hoşunuza gider..

1938 yılında uzun ismini Earnie olarak kısalttığım bu Alman aristokratı ilginç bir kavram geliştiriyor.

Ona değinmeden önce kısaca enerji ve yük tutumu yasalarına göre protonun neye çözünebilecegine bakalım.

Bu yasalara uymak zorunda olan proton bir pozitrona ve bir veya birkaç nötrinoya çözünebilmelidir. Veya iki pozitron ve bir elektrona çözünebilmelidir. Bu son örnekte yük ve enerji tutumu korunmuştur. Peki bu durum neden gerçekleşmiyor?

İşte Earnie nin değeri kendini burada gösteriyor.

Earnie diyor ki.. Belki de protonun çözünmesini önleyecek henüz bilinmeyen başka bir quantum numarası yasası vardır. Yük ve enerji tutumu yasaları gibi. Her ne ise o yasa, protonu kararsız yapacak hipotetik reaksiyonların hiç birisinde gözlemlenmiyor. İşte bu yüzden protonlar çözünmüyor.

Bunlar benim değil. Earnie'nin düşünceleri. Onlara aşağıda devam edeceğim.

Bu arada bu ilginç karaktere neden benzediğimi açıklayım..

Earnie vereceği ve katılacağı bütün konferanslara, elinde mevcut bütün kitapları ile giden birisi.. Çoğu kere kitap dolu ağır ve büyük bavullarla seyahat ediyor. Ben de öyle yaparım ama, benzerliğimiz o değil. Earnie'nin küçük bir köpeği var. Hep onunla birlikte seyahat ediyor. Konferanslara bile köpek katılıyor ve sorulara kısa hav havlarla yanıt bile veriyor. Bu gerçek. Ben de muayenehameme giderken küçük köpeğim Efe'yi her zaman yanımda götürürdüm. Hasta muayene odasına bile birlikte girerdik. Hatta odaya kim önce girecek diye birbirimizle çekistigimiz bile olmuştur. Bana hangi tedavileri uygulamam konusunda akıl vermemiştir belki ama, muayene masasının altında çöreklendigi yerden bütün konuşmalarımızı yakından izlemiştir. Ölünceye kadar bunu yapmıştır Efe.

Earnie ile benzerliğimiz burada bitiyor..

Konuyu tartışamaya devam ediyorum…

Earnie'nin bu iddiasını nasıl kanıtlayabiliriz. Başka ne gibi bir quantum numarası yasası var olabilir?

Nötronu tekrar ele alalım..

Nötron proton, elektron ve elektron antinötrino'ya çözünüyor..

Ama neden elektron ve pozitrona çözünmüyor..

Bu mümkün olabilmeli.

Çünkü yük tutumu sağlandığı gibi, kütlesi de hafifçe az ve fark kinetik enerji olarak açığa çikabilir.

Ama mümkün değil. Olmuyor.

Neden?

Earnie'nin bu yaklaşımını her parçacık için ayrı ayrı denemek gerekiyor.

Öyle bir quantum numara bulalım ki, protonun çözünmesi ile uyumlu olmasın.

Protonun neden çözünmediğini açıklasın..

Baryon numarası denen bir quantum number vardır.

Eğer baryon numarası tutumu yasası varsa ki, vardır.. O zaman baryon numaraları tutumu yasasından dolayı proton, foton, elektron, pozitron ve nötrinonun karışımına çözünemez.

Baryon numarası tutumundan dolay proton kararlı bir parçacıktır!

Bir protonun kütlesi 938,27 MeV

Elektronun veya pozitronun kütlesi 0,511 MeV

Antinötrino 0 kabul edilebilir. Değil ama yakın..

TOPLAM yaklaşik: 938,78 MeV

Bu toplama karşı bir nötronun kütlesi 939,57 MeV

Arada yaklaşık 0,79 MeV fark var.. Bundan nötrinonunkini çıkarın..

Enerji fazlası kinetik enerji olarak açığa çıkıyor.

Yükün ayrı bir tutum yasası olduğunu unutmayalım..

Quantum numaralarının kendilerine göre bir önemi var.. Onlar temel olarak consevation yasaları.. Proton veya nötron çözünürken o yasalar devreye giriyor ve çözünmenin bir düzen içinde gerçekleşmesi sağlanıyor..

Bunlar quantum yasalar. Quantum fiziğindeki ilişkileri ve sonunda düzeni sağlıyorlar. Atomaltı evren sanıldığı gibi tümüyle kaotik değil.. Kendine göre ilginç bir düzene sahip..

Atomaltı parçacıklarda çözünmenin nasıl olduğu ve protonun neden çözünemeyecegi konusunda biraz daha bilgi vermek istiyorum.

Bu konu son derece önemli. Çünkü atomaltına hükmeden quantum fiziği ile atomüstü evrenin yasaları birbirlerine hiç benzemiyorlar.

İnsan rasyonalitesi ve sağ duyusu quantum mekanik süreçlerin seyri sırasında bütün anlamını yitiriyor. İnsan aklı duruyor. Quantum yasaları anlamak için onları atomüstü Newton ve Einstein fiziği ile karşılaştırmamak gerekiyor. Bu fizikler karşılaştırılınca anlaşılmaz hale geliyorlar. Onları anlamak için diğer fizik türlerinden soyutlamamız gerekiyor. Ancak o zaman bir anlam kazanıyorlar..

Bu quantum yasalardan ben yalnız üçüne değindim.

Enerji tutumu yasası..

Yük tutumu yasası ve

Baryon sayısı tutumu yasası.

Tabii diğerleri de var.. Heisenberg'in belirsizlik yasası, Pauli'nin dışlama yasası gibi..

Onlara QUANTUM PHYSICS FOR DUMMIES bölümünde değineceğim.

Burada bir quantum yasasına daha değinmek istiyorum.

Elektron numarası...

Bilindiği gibi elementer düzeyde up ve down quark'lar vardır. Her birinin yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere üç ayrı rengi vardır.

Gerçekte quark'ların rengi falan yoktur. Onları birbirlerinden ayırmak için fizikçiler hayal güçlerini kullanarak renkli quark'ları yaratmışlardır.

Bunların dışında kalan elektron ve nötrino'lar da elementerdir. Elektronun bayağı bir kütlesi vardır. Protonun kütlesinin yaklaşik 1800'de biri kadardır bu kütle.

Nötrino'da da son derece az bir kütlenin olduğu anlaşilmıştır.

Ayrıca adı geçen bu parçacıkların karşitları olan parçacıklar da vardır. Nötrino'ların da türleri vardır. Elektronla birlikte olan nötrino için elektron nötrino denir.

Onun karşitı olan nötrino da anti-elektron nötrino olarak bilinir.

Nötron nelere çözünür? Nötron tek başina kalınca bu yalnızlığa dayanamaz ve elektron numarası denen bir quantum numara yasasına göre proton, elektron ve anti elektron nötrinoya dönüşür...

Yukarda baryon mumarası yasasına değinmiştim.

Kısaca tekrarlayım... Baryon numarası açısından:

Şimdi elektron numarasına değiniyorum..

Elektron numarasına göre: Elektronlar ve elektron-nötrinoların elektron numarası +1'dir.

Bunların karşitlarının numarası -1'dir..

Diğer bütün zerrelerin numarası 0'dır..

Nötron veya proton çözünürken hem baryon numarası yasasına uymak zorundadır, hem de elektron numarası yasasına uymakla yükümlüdür.

Bu durumda nötron nelelere çözünmelidir?

Nötron------> proton, elektron ve anti elektron nötrinoya dönüşmek zorundadır..

Yani bu denklemin her iki tarafındaki değerler nötronun elektron numarası ile uyumlu olmalıdır.

Nötronun elektron numarası 0'dır..

Karşi tarafta yer alan proton'un da elektron numarası 0'dır.

Onun yanında yer alan elektron'un elektron numarası +1'dir..

Öyle ise onun yanında yer alan zerrenin de elektron numarası -1 olmak zorundadır. Çünkü denklemin her iki tarafındaki elektron sayısı 0 olmak zorundadır.

Gerçekten anti elektron nötrinonun elektron sayısı -1'dir ve quantum yasalarına göre buna izin verilir..

Bu durumda bir nötron bir proton, bir elektron ve bir anti elektron nötrinoya kolaylıkla çözünür..

Nötron, proton, elektron ve elektron nötrinoya dönüşemez. Çünkü elektron nötrinonun elektron sayısı +1'dir..

Onun tersi ortaya çikmalidir.

Gerçekten bu durum gözlemlenmiştir.

Proton'a geri dönelim..

Neden asla bozunmayacaktır?

Baryon yasasına göre bozunmayacaktır.

Elektron numarası yasasına göre de bozunamayacaktır.

Quantum aleminde yasalarla sağlanan müthiş bir düzen vardır.

Ama o yasalar koşullara göre değişebilmektedirler. Aşırı ortamlarda farklı quantum yasaları devreye girmektedir.

Örneğin bir dereceye kadar normal olarak kabul ettiğimiz koşullarda elektronlar çekirdege düşmezler ve atom denen bir yapı ortaya çıkar.

Ama nötron yıldızlarında çekim gücü o kadar fazladır ki, elektronlar atom çekirdegi ile birleşirler ve nötron yıldızı ortaya çıkar..

Daha da aşırı koşullarda ne olduğu bilinmemektedir..

Selamlar..

HACI

Baya bir uğraşmışsın ama pek olmamış.

Proton bozunabilir. En azından teorik olarak. Fakat bunun olmaıs için gereken süre, kainatın tüm ömründen fazla olarak hesaplanmış, 240 bin trilyon yıl mıydı, neydi, hatırlamıyorum şimdi, fizikçi değilim malum.

Sitelerde Paylaş

Elektronla proton birleşince nötron oluşuyor. Nötronların oluşabilmesi için aşırı koşullara ihtiyaç var. Basınç çok yüksek olmak zorunda.

Bu yüksek basınç altında önce proton ve elektron saf enerjiye dönüşüyor. Saf enerjiler birleşiyor ve kuantum ilkelerine göre onlardan nötronlar oluşuyor.

Yani proton ve elektron direkt olarak birleşmiyor. Bir süreçten geçiyor. O süreç sırasında madde saf enerjiye dönüşüyor. O enerji de nötronlara dönüşüyor.

neden nötrona dönüşüyor? yani buna neden olan kuantum yasalar ne? ayrıca evrendeki nötronlar bu birleşmeden mi oluşuyor?

Sitelerde Paylaş

neden nötrona dönüşüyor? yani buna neden olan kuantum yasalar ne? ayrıca evrendeki nötronlar bu birleşmeden mi oluşuyor?

Big Bang sırasında ortaya çıkan büyük basınç ve sıcaklık nötronların oluşmasına neden olmuş olabilir.

Atomun yapısına katılan nötronlar korunmuşlar ve bozunmamışlardır. Geride kalanlar bozunmuş ve yok olmuş olabilirler.

Tabii yok olmaları demek proton ve elektronla, elektron antinötrinoya dönüşmeleri demek....

Bu bana ait bir açıklama.. Bu cevabın doğruluğundan emin değilim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...