Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 3 weeks later...

Burada aynı başlık altında bazı fizik sorularını tartışmıştık.

O başlığı bulamadım. Silindi herhalde..

Aynı başlığa devam edelim..

İlk soru benden.

ÇARPIŞAN OTOMOBİLLER.....

Saatte 50 km hızla giderken bir otomobil taş bir duvara çarpıyor.

Aynı otomobilin saatte 50 km hızla ilerlerken, karşıdan yine saatte 50 km hızla gelen bir diğer otomobille baş başa çarpıştıklarını farzedin.

Bu iki çarpışma arasında çarpışmanın şiddeti ve hasar bakımından fark var mıdır?

Varsa neden bir fark vardır?

fark vardır tabi ki ve nedeni maddelerin momentumlarının değşmesi bunun nedenide sanırım ''yalancı zerreler''dir. yani yoktan var olup aniden yok olan zerreler.

aynı şartlar altında aynı deneyin aynı sonucu vermemesi nedenide örnek verilebilir. çünkü maddelerin momentumları aynı şekilde değişir.

Sitelerde Paylaş

umarım tam olarak anlatabilirm sorumu.

eylemsizliğe etki eden kuvvet, kuvtler nelerdir. Örneğin otobüsün içinde sinek var ve eylemsizlik sayesinde bu sinek otobüsün gttiği yönde, aynı hızda vesaire durumda. otobüsün üstü açık olduğunda da aynı durum gözlenir mi yada arkası açık olduğunda yada kesik kesik üstü yada arkası açık olduğunda yani otobüsün belirli bi yeri hava aldığında bu sinek eylemsizlikten kurtulacak illa ki, otobüsün kaçta kaçta hava aldığında kurtulacak peki??????

ve farklı bi maddeden yapılmış otobüs bu etkiyi değiştirir mi yani 'x' maddesinden yapılan otobüste %60 açıkken 'y' maddesinden yapılan otobüste %75 açıklık olunca bu etki gider gibi bir şey olabilir mi??????

Sitelerde Paylaş

fark vardır tabi ki ve nedeni maddelerin momentumlarının değşmesi bunun nedenide sanırım ''yalancı zerreler''dir. yani yoktan var olup aniden yok olan zerreler.

aynı şartlar altında aynı deneyin aynı sonucu vermemesi nedenide örnek verilebilir. çünkü maddelerin momentumları aynı şekilde değişir.

Çarpışan otomobillerin her bakından birbirlerinin aynı olduklarını farzediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Çarpışan otomobillerin her bakından birbirlerinin aynı olduklarını farzediyoruz.

çarpışan otomobilerin her bakıman aynı olması imkansız. konumları farklı olucak bi kere aynı hizada aynı güçte olsa bile ve konumlarının farklı oluşu dahi sonucun farklı olması için basit bi neden.

hacı, sorum hakkında bişyler diyebilir misin çok kafamı karıştıryor

Sitelerde Paylaş

çarpışan otomobilerin her bakıman aynı olması imkansız. konumları farklı olucak bi kere aynı hizada aynı güçte olsa bile ve konumlarının farklı oluşu dahi sonucun farklı olması için basit bi neden.

Sorun hakkında birşey söyleyemem. Bu soruda görelik bizi ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Kafan karışmasın: seninle birlikte olan ve bizi öldürmeye gelen asker grubuna doğru bir havan topu mermisi gönderiyoruz. İlk mermi çoğunlukta olduğunuz noktanın on metre arkasına düşüyor ve sizin gruptan bir asker yere düşüyor. Daha sonra, sizin grubun hızını ve ilk merminin düştüğü yeri hesaba katarak ikinci bir havan mermisi yolluyoruz. Siz konum hesabı yapa durun.

Yazdıklarınıza dikkat edin...

Sitelerde Paylaş

Kafan karışmasın: seninle birlikte olan ve bizi öldürmeye gelen asker grubuna doğru bir havan topu mermisi gönderiyoruz. İlk mermi çoğunlukta olduğunuz noktanın on metre arkasına düşüyor ve sizin gruptan bir asker yere düşüyor. Daha sonra, sizin grubun hızını ve ilk merminin düştüğü yeri hesaba katarak ikinci bir havan mermisi yolluyoruz. Siz konum hesabı yapa durun.

Yazdıklarınıza dikkat edin...

Random, sorum hakkımda bşyler diyebilir misin?

Sitelerde Paylaş

Random, sorum hakkımda bşyler diyebilir misin?

Benim klasik örneğim; bilardo masasıdır.

Eğer kütlesi eşit iki bilardo topu, aynı hızda, aynı doğrultuda, birbirine doğru belirli sabit bir hızla ilerleyerek çarpışırlarsa, üstelik biz topların hangi maddeden yapıldıklarını biliyorsak, topların daha sonra hangi noktaya varacaklarına dair çok gerçekçi tahminlerde bulunabiliyoruz.

Buradaki soru şu; “Neden doğa, her seferinde, bizim tahminlerimizin dışında davranmıyor?”

Cevap da şu; çünkü biz doğa yasalarını keşfettik.

Sitelerde Paylaş

umarım tam olarak anlatabilirm sorumu.

eylemsizliğe etki eden kuvvet, kuvtler nelerdir. Örneğin otobüsün içinde sinek var ve eylemsizlik sayesinde bu sinek otobüsün gttiği yönde, aynı hızda vesaire durumda. otobüsün üstü açık olduğunda da aynı durum gözlenir mi yada arkası açık olduğunda yada kesik kesik üstü yada arkası açık olduğunda yani otobüsün belirli bi yeri hava aldığında bu sinek eylemsizlikten kurtulacak illa ki, otobüsün kaçta kaçta hava aldığında kurtulacak peki??????

ve farklı bi maddeden yapılmış otobüs bu etkiyi değiştirir mi yani 'x' maddesinden yapılan otobüste %60 açıkken 'y' maddesinden yapılan otobüste %75 açıklık olunca bu etki gider gibi bir şey olabilir mi??????

kisaca anlatmak isterim. Ustu acik aracta Havadan kaynakli hiziniza bagli F kuvveti size etki edecektir aracin caminin egikliginden ,acik kisma etki eden hava basinci ve hizdan kaynakli carpmanin etkisi ve uzerinde hareket ettiginiz zeminin durumu ile ivmeli (ivmeli derken uzerinizdeki hizdan kaynakli sikismis hava duvari camin ustunden asagi dogru bir ivme yapacaktir ) bir hava basinci uzerinizde hizdan kaynakli hava sikismasi yaparak ,basinc kaynakli hava duvari olusturacaktir. tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kisaca anlatmak isterim. Ustu acik aracta Havadan kaynakli hiziniza bagli F kuvveti size etki edecektir aracin caminin egikliginden ,acik kisma etki eden hava basinci ve hizdan kaynakli carpmanin etkisi ve uzerinde hareket ettiginiz zeminin durumu ile ivmeli (ivmeli derken uzerinizdeki hizdan kaynakli sikismis hava duvari camin ustunden asagi dogru bir ivme yapacaktir ) bir hava basinci uzerinizde hizdan kaynakli hava sikismasi yaparak ,basinc kaynakli hava duvari olusturacaktir.

sorumu anlayıp kafa patlatığın için teşekkürler öncelikle. yani üstü açık araçta sineğin araçla aynı yön,hızda hareket etmesi mümkün mü diyosun?

Sitelerde Paylaş

Bu akşam sahilde bira içiyordum. Poyraz vardı. Sert bir rüzgardı. Bira şişesi ötmeye başladı. Birayı içtikçe frekansı değişiyordu. Neden?

frekans artar cunku sisenin ucundan asagiya dogru bir hava akimi olur .bu akimda siseye carpan hava ses dalgalarina sebep verir. Sisedeki sivi miktari azaldikca sise icindeki hava basinci azalir molekullerin carpisma yuzeyi artar buda ses dalgasinin kalinlasmasina sebep olur
Sitelerde Paylaş

frekans artar cunku sisenin ucundan asagiya dogru bir hava akimi olur .bu akimda siseye carpan hava ses dalgalarina sebep verir. Sisedeki sivi miktari azaldikca sise icindeki hava basinci azalir molekullerin carpisma yuzeyi artar buda ses dalgasinin kalinlasmasina sebep olur

Frekansı artan ses dalgaları tizleşir ama.. Kalınlaşmaz.

İçi giderek boşalmakta olan bir şişede oluşan ses dalgaları kalınlaşır mı, incelir mi?

Bana nedense frekansı azaldığı için kalınlaşır gibi geliyor.

Sitelerde Paylaş

İçi giderek boşalmakta olan bir şişede oluşan ses dalgaları kalınlaşır mı, incelir mi?

haklisiniz sayin haci anlatim hatasi olmus .frekansin dalga boyunun yayilma alani arttigi icin soylemistim aslinda
Sitelerde Paylaş

haklisiniz sayin haci anlatim hatasi olmus .frekansin dalga boyunun yayilma alani arttigi icin soylemistim aslinda

İkinci akşam oldu hala bira içiyorum :) Sadede gelelim :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...