Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Frekansı artan ses dalgaları tizleşir ama.. Kalınlaşmaz.

İçi giderek boşalmakta olan bir şişede oluşan ses dalgaları kalınlaşır mı, incelir mi?

Bana nedense frekansı azaldığı için kalınlaşır gibi geliyor.

Hacı, seni seviyorum dediysem; benimle dalga geçerken de seviyorum demek istedim. Yan çizme. Soruya cevap ver; hala bira içiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sorunun cevabı verildi. Yanlış mı?

Peki, açıklama yapıyorum (nadir zamanlarda yaparım), şişenin neden öttüğünü sormak istemişim ama kafam güzel olunca soramamışım.

Ayrıca frekans azalınca ses pesleşir (kalınlaşır), birayı içtikçe sesin pesleşmesi de ayrı bir soru...

Sorunun cevabının verildiğini sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Hacı git banyoya dene. Eğer sabun beyaz değilse, herhangi bir rengi varsa köpüğü beyaz oluyor.

Ben de farklı birşey demedim zaten. Köpük yaklaşık birkaç atom kalınlığındadır. Sabun ise en azından birkaç cm'dir..

Köpükte rengi farkedemezsin. Çok ince olduğu için.. Olmayabilir de.. Orası ayrı.. Ama olabilir de..

Sitelerde Paylaş

Ben de farklı birşey demedim zaten. Köpük yaklaşık birkaç atom kalınlığındadır. Sabun ise en azından birkaç cm'dir..

Köpükte rengi farkedemezsin. Çok ince olduğu için.. Olmayabilir de.. Orası ayrı.. Ama olabilir de..

O zaman soruyu değiştirelim hacım: "Birkaç atom kalınlığında olan katmanlar neden beyaz görünür?"

Sitelerde Paylaş

Beyaz tek bir renk değildir. Birçok rengin bir araya gelmesinden oluşmuştur.

Aynen öyle. Sabun köpüğünün rengi beyazdır; pek çok rengin bir araya gelmesinden oluşur. Sorum şuydu hatırlarsan: sabun mavi renkli iken neden bu sabunun köpüğü beyaz renkli?

Sitelerde Paylaş

Aynen öyle. Sabun köpüğünün rengi beyazdır; pek çok rengin bir araya gelmesinden oluşur. Sorum şuydu hatırlarsan: sabun mavi renkli iken neden bu sabunun köpüğü beyaz renkli?

Köpük beyaz ise, yalnız mavi rengi değil, birçok rengi içerdiği söylenebilir.

Sitelerde Paylaş

benim bildiğim kadarıyla sabun rengi yoğun bir madde değil macun rengi daha koyu ve bu nedenle macun köpüğü renkliyken, sabun köpüğü beyaz veya renksiz görünüyor olabilir. tamamen mantık yürütme

Kıvamlı olunca beyaz olmuyor mu? Tükürünce tek atomdan oluşan bir köpük oluşturamıyorsam eğer, en azından, birkaç atomdan oluşan bir köpük oluşturmalıyım.

Hacı'yı tanıştırayım seninle; iki kere üç kaç eder? Altı. Pekiiii, üç kere iki kaç eder? Altı. Pekiiii, iki kere üç kaç eder? Altı.

Hacı yaşlandı. Cildinin buruşmuş her kıvrımı, bu kıvrımlar arasındaki her üreyen bakteri, saçının rengi, göz kapaklarının biraz üzerinde oluşan çizgiler...

Davranışlarına sinmiş yavaşlığı, yavaşlığına sinmiş bakışı; tam anlamıyla bir yaşlı. Biraz sonra kalp krizi yada felç geçirebilir. İnatla verdiği cevaplar onun yaşlılığının, ne kadar çabuk öleceğinin belirtisi.

Hacı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...