Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

bernoulli-ping-pong-ball-1.jpg

slide_44.jpg

Üfleme kaynağı yer düzlemine 90 derece açı ile  topa üfleyince  resimde gösterilen  F mavi kuvvetleri dengede.

Üfleme kaynağı  yer düzlemine 45 derece açı  altında olunca pinpon topu havada nasıl duruyor?

tarihinde bf1942 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Resimdeki şekil bir gezegen. Bizim Dünya'mız olmasa da, tıpkı bizim Dünya'mızın boyutlarında: Çapı, kütlesi, hacmı, yoğunluğu tıpatıp aynı. Ama ne atmosferi var ne magma tabakası, ne çekirdeği ne de sürtünmesi. Kütlesi ise homojen dağılmış yani her noktadaki yoğunluğu aynı! :)

Bu gezegende uzunlukları farklı 3 delik açıyoruz. Ortadaki delik gezegenin tam merkezinden geçiyor. Diğerleri ise ona paralel ve uzunlukları daha kısa.

Her 3 delikten eşit kütleli bir taş bırakıyoruz. Bunlar tabi deliğin diğer ucuna kadar düşüyorlar.

Hangi deliğin taşı karşı tarafa en kısa sürede erişir?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Resimdeki şekil bir gezegen. Bizim Dünya'mız olmasa da, tıpkı bizim Dünya'mızın boyutlarında: Çapı, kütlesi, hacmı, yoğunluğu tıpatıp aynı. Ama ne atmosferi var ne magma tabakası, ne çekirdeği ne de sürtünmesi. Kütlesi ise homojen dağılmış yani her noktadaki yoğunluğu aynı! :)

Bu gezegende uzunlukları farklı 3 delik açıyoruz. Ortadaki delik gezegenin tam merkezinden geçiyor. Diğerleri ise ona paralel ve uzunlukları daha kısa.

Her 3 delikten eşit kütleli bir taş bırakıyoruz. Bunlar tabi deliğin diğer ucuna kadar düşüyorlar.

Hangi deliğin taşı karşı tarafa en kısa sürede erişir?

Sevgiler

Resim görünmüyor.
Cisimler kütle merkezine doğru düşerler. Paralel gitmezler.

Kütle merkezinden geçen  ortadaki delik  kısa sürede ulaşır.

Bende sorayım.Kütle merkezi nokta yerine doğrusal çizgi yada  eğri olan cisim var mıdır? :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

Resim görünmüyor.
Cisimler kütle merkezine doğru düşerler. Paralel gitmezler.

Kütle merkezinden geçen  ortadaki delik  kısa sürede ulaşır.

Bende sorayım.Kütle merkezi nokta yerine doğrusal çizgi yada  eğri olan cisim var mıdır? :)

Resmi yüklemeyi unuttuğumdan görünmüyordur. :)

Dün akşam uykulu-uykulu aklıma geldi. Yatmadan önce resim çizdim, ileti yazdım ama resmin linkini koymayı unutmuşum.

Resim

Kütle merkezi dediğimiz nokta sadece teorik bir noktadır. Kütlenin hepsi tek bir noktada toplansaydı ve yine aynı etkiyi yapsaydı diye tanımlanan ve konumu hesaplanan teorik bir noktadır. Örneğin; Dünya'nın her noktası, istisnasız her noktası, yukardaki bir uyduyu çekiyordur. Noktaların uyduya uzaklıkları ve konumları farklı olduğundan, bu çekim kuvvetlerinin büyüklüğü ve yönü elbette farklı olacatır. Yani böyle bakarsak, işin içinden çıkılacak gibi değil. Ama  biraz diferensiyel denklem, biraz integral vs. ile bütün bu kuvvetlerin toplam bileşkesini (büyüklük ve yön) bulmak mümkün. Böylece sonsuz sayıda küçücük kuvvetler tek bir noktadan kaynaklanan tek bir kuvvet haline gelmiş olur. Artık Dünya'yı tek bir nokta imiş gibi düşünebiliriz. Bu bakış açısı bir çok fiziksel olguyu anlamada ve konuları basite indirgemede yardımcı olur.

Eğer Dünya tam bir küre şeklinde olsaydı ve homojen bir maddeden oluşsaydı, kütle çekim merkezi tam da kürenin merkezi olurdu.

Sevgiler

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Resmi yüklemeyi unuttuğumdan görünmüyordur. :)

Dün akşam uykulu-uykulu aklıma geldi. Yatmadan önce resim çizdim, ileti yazdım ama resmin linkini koymayı unutmuşum.

Resim

Kütle merkezi dediğimiz nokta sadece teorik bir noktadır. Kütlenin hepsi tek bir noktada toplansaydı ve yine aynı etkiyi yapsaydı diye tanımlanan ve konumu hesaplanan teorik bir noktadır. Örneğin; Dünya'nın her noktası, istisnasız her noktası, yukardaki bir uyduyu çekiyordur. Noktaların uyduya uzaklıkları ve konumları farklı olduğundan, bu çekim kuvvetlerinin büyüklüğü ve yönü elbette farklı olacatır. Yani böyle bakarsak, işin içinden çıkılacak gibi değil. Ama  biraz diferensiyel denklem, biraz integral vs. ile bütün bu kuvvetlerin toplam bileşkesini (büyüklük ve yön) bulmak mümkün. Böylece sonsuz sayıda küçücük kuvvetler tek bir noktadan kaynaklanan tek bir kuvvet haline gelmiş olur. Artık Dünya'yı tek bir nokta imiş gibi düşünebiliriz. Bu bakış açısı bir çok fiziksel olguyu anlamada ve konuları basite indirgemede yardımcı olur.

Eğer Dünya tam bir küre şeklinde olsaydı ve homojen bir maddeden oluşsaydı, kütle çekim merkezi tam da kürenin merkezi olurdu.

Sevgiler

Sevgiler

C9YgdV4WsAA5t-N.jpg

Bu aletin almanca adı ne? 

Bu alet hesap yapmadan doğru yönü bulur. :)

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, mirasyedi yazdı:

C9YgdV4WsAA5t-N.jpg

Bu aletin almanca adı ne? 

Bu alet hesap yapmadan doğru yönü bulur. :)

:D

Hem diferensiyel denklem çözüyor hem de integal hesaplıyor. Hem de aniden, hiç zaman harcamadan.

Almancası: Lot, Schnurlot

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Oha! Ben terimleri iyice karıştırmışım yav!

Sen çekimle alakalı "kütle merkezi" deyince, ben de "kütle merkezi" diye devam etmişim.

Düzeltme:
Kütle merkezi, bir cismi dengede tutabildiğimiz noktadır.

Yukarıda benim bahsettiğim ise "çekim merkezi" veya "gravitasyon merkezidir".

Bu terimler eşdeğer değildir.

Mesela homojen bir çubuğun kütle merkezi her zaman çubuğun tam ortasında olduğu halde, çubuğun gravitasyon merkezi çubuğun ne ortasındadır ne de çubuğun üzerindedir. Çubuğa olan konumuma bağlı olarak değişir ve hep çubuğun diğer tarafındadır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 04.10.2019 at 23:21, DreiMalAli yazdı:

Oha! Ben terimleri iyice karıştırmışım yav!

Sen çekimle alakalı "kütle merkezi" deyince, ben de "kütle merkezi" diye devam etmişim.

Düzeltme:
Kütle merkezi, bir cismi dengede tutabildiğimiz noktadır.

Yukarıda benim bahsettiğim ise "çekim merkezi" veya "gravitasyon merkezidir".

Bu terimler eşdeğer değildir.

Mesela homojen bir çubuğun kütle merkezi her zaman çubuğun tam ortasında olduğu halde, çubuğun gravitasyon merkezi çubuğun ne ortasındadır ne de çubuğun üzerindedir. Çubuğa olan konumuma bağlı olarak değişir ve hep çubuğun diğer tarafındadır.

Sevgiler

Açısal enerji ile doğrusal enerjinin birimleri aynı.

Açısal momentumun birimi doğrusal momentum biriminden  neden farklı? :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

:)
Açısal momentumu (L) bulmak için doğrusal momentumu (p) bükme kolu (r) ile çarpmamız gerektiğinden olabilir mi?
L = r x p

(hepsi vektördür)

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, mirasyedi yazdı:

Herhalde bu soru felsefi bir soruydu.

Biz gevezelik yapmasak daha iyi olur.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Herhalde bu soru felsefi bir soruydu.

Biz gevezelik yapmasak daha iyi olur.

Sevgiler

yok anlamakta zorlandığım bir konu.

L ile t tork  yönü dönnme  eksenine paralel ama bunlar yerçekimsiz ortamda oluşmazlar.

Dönme ekseni yönünü değiştirmeye zorlayan bir kuvvet olursa oluşuyorlar.

Bu çzimlerde sürekli varmış gibi gösteriliyor.

250px-PrecessionOfATop.svg.pngTorque_animation.gif

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 20.10.2019 at 11:22, mirasyedi yazdı:

yok anlamakta zorlandığım bir konu.

L ile t tork  yönü dönnme  eksenine paralel ama bunlar yerçekimsiz ortamda oluşmazlar.

Dönme ekseni yönünü değiştirmeye zorlayan bir kuvvet olursa oluşuyorlar.

Bu çzimlerde sürekli varmış gibi gösteriliyor.

250px-PrecessionOfATop.svg.pngTorque_animation.gif

Burgu momentumu (M = r x F) bir kuvvet bir kola etki ediyorsa, oluşur. Cisim ister hareket etsin, ister etmesin, farketmez. Dünya üzerinde veya uzayda olması da farketmez. F kalkarsa, M de ortadan kalkar.

Açısal momentumu ise (L = r x p = m * r x v) bir kuvvetin etkisi ile  kütle dönmeye başlarsa, oluşur. Etki eden kuvvet tekrar sıfır olduğunda dahi vardır, kaybolmaz. Tam tersine; hareket devam ettiği sürece büyüklüğünü korumaya devam eder. Resimde topaç serbes dönüyor. Resimdeki Fg topaça etki eden yerçekimi kuvvetidir, -Fg  ise açısak momentumun korunması gereği ortaya  çıkıyor ve açısal momentumu sabit turmaya çalışıyor. Hem yönünü hem de değerini.

Açısal momentum korunduğundan dolayı gemilerde, uzay araçlarında jiroskop bulunur. Açısal momentumun korunduğu için jiroskopların yönü sabit kalır. Jiroskopun yönü gemi, uydu roket gibi araçların yönlerini bulmak, ayarlamak, kontrol etmek için kullanılır.

Açısal momentum elbette yerçekimsiz ortamda da oluşur. Oluşması için gerekli şartlar formülden belli zaten. Dönebilen bir kütle ve bu kütleyi belli bir hıza kadar döndürecek bir kuvvet. Gereken hıza erişildiğinde kuvvete artık gerek kalmaz.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Burgu momentumu (M = r x F) bir kuvvet bir kola etki ediyorsa, oluşur. Cisim ister hareket etsin, ister etmesin, farketmez. Dünya üzerinde veya uzayda olması da farketmez. F kalkarsa, M de ortadan kalkar.

Açısal momentumu ise (L = r x p = m * r x v) bir kuvvetin etkisi ile  kütle dönmeye başlarsa, oluşur. Etki eden kuvvet tekrar sıfır olduğunda dahi vardır, kaybolmaz. Tam tersine; hareket devam ettiği sürece büyüklüğünü korumaya devam eder. Resimde topaç serbes dönüyor. Resimdeki Fg topaça etki eden yerçekimi kuvvetidir, -Fg  ise açısak momentumun korunması gereği ortaya  çıkıyor ve açısal momentumu sabit turmaya çalışıyor. Hem yönünü hem de değerini.

Açısal momentum korunduğundan dolayı gemilerde, uzay araçlarında jiroskop bulunur. Açısal momentumun korunduğu için jiroskopların yönü sabit kalır. Jiroskopun yönü gemi, uydu roket gibi araçların yönlerini bulmak, ayarlamak, kontrol etmek için kullanılır.

Açısal momentum elbette yerçekimsiz ortamda da oluşur. Oluşması için gerekli şartlar formülden belli zaten. Dönebilen bir kütle ve bu kütleyi belli bir hıza kadar döndürecek bir kuvvet. Gereken hıza erişildiğinde kuvvete artık gerek kalmaz.

Sevgiler

Torque_animation.gif

L ve M vektörleri neden dönme eksene paralel oluşuyor?resimdeki açık yeşil ve açık mavi olan.

8000 devir ile dönen spiral taşlama ile çalışırken sağ el kuralına uygun bir açısal momentum yönü ve tork yönü  hissetmiyorum. :)

Bunların yönünü bulabileceğim bir deney düzeneği var mı?

Sitelerde Paylaş

Vektör yönleri sadece bir tanımdır, matematiksel bir tanım. Ama akıllıca yapılmış bir tanım. Çünkü çok işe yarıyor.

Sağ el kuralı da sadece gelenekten, alışkanlıktan dolayı ortaya çıkmış bir kuraldır. Eğer ilk önce sol el kuralı ile çalışılmış olsaydı, sol el kuralı geçerli olurdu ve o da sağ el kuralı kadar işe yarardı. :)

Elektriğin yönü artıdan eksiye doğrudur diye hesaplanır. Oysa elektronlar eksiden artıya doğru akarlar. :) Bu da yine alışkanlık, gelenektir. Başka bir şey değildir.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Vektör yönleri sadece bir tanımdır, matematiksel bir tanım. Ama akıllıca yapılmış bir tanım. Çünkü çok işe yarıyor.

Sağ el kuralı da sadece gelenekten, alışkanlıktan dolayı ortaya çıkmış bir kuraldır. Eğer ilk önce sol el kuralı ile çalışılmış olsaydı, sol el kuralı geçerli olurdu ve o da sağ el kuralı kadar işe yarardı. :)

Elektriğin yönü artıdan eksiye doğrudur diye hesaplanır. Oysa elektronlar eksiden artıya doğru akarlar. :) Bu da yine alışkanlık, gelenektir. Başka bir şey değildir.

Sevgiler

Zero-gravity-spinning-rotations.gif

Zn996Vq5DC2oZSWj8pO963mYwRFT0XKkC9DgTMfU

Bu dönen alet neden dönüş yönünü değiştiriyor? :)

Bu olayın adı Dzhanibekov  veya tenis raketi etkisi.Ama nedeni ne?

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, mirasyedi yazdı:

Anlatabilecek kadar anlayabilmiş olsam, dikkan senin! :)

Ben dilini bilmiyorum, belki sen biliyorsundur. Muhtemelen şu physics hatun nedenini hem biliyordur hem de anlatabiliyordur:

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 27.10.2019 at 10:33, DreiMalAli yazdı:

Ben dilini bilmiyorum, belki sen biliyorsundur. Muhtemelen şu physics hatun nedenini hem biliyordur hem de anlatabiliyordur:

Sevgiler

Sebebini bilseydim ve anlayabilseydim dünyanın dönüş yönü  ve kutupları değiştirmiş olurdum. :)

Sitelerde Paylaş
On 27.10.2019 at 03:33, DreiMalAli yazdı:

Sevgiler

On 26.10.2019 at 13:45, mirasyedi yazdı:

Termodinamik kanunları ile açıklanabilir sanıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

PerpeteumMobile 2.jpg

devri daim makinesinde basma yüksekliğini hesaplarken kafama takılan bir konu var.

Denge noktasını atmosfer basıncında mı kabul edeceğiz yoksa sıfır vakum ortamında mı? :)

sistem uzayda olsaydı basınç nasıl hesaplanırdı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...