Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

Bir saat önce, DreiMalAli yazdı:

Küresel iklim değişikliği nedeniyle kutuplardaki buzlar erirse...

Gecelerin süresi artar mı, azalır mı yoksa aynı mı kalır?

Sevgiler

gecelerin süresi artar.

t1=bir gün 86400 (saniye)

t2=? saniye

m=dünyanın kütlesi (kilogram)

r1=eylemsizlik yarıçapı (metre)https://en.wikipedia.org/wiki/Radius_of_gyration

r2=Kutuplar buzlar  eridikten  sonraki  eylemsizlik yarıçapı  

E=dönme enerjisi ( joule)

bu formülden dönme enerjisi  bulunur.
E=(m*r1*pi)/t 

enerji eşitliğinden faydalanıp r1 yerine r2 yazılırsa  bir gün kaç saniye olduğu bulunur.

t2=(m*r2*pi)/E 

Kutuplardaki buzlar eriyince r2 eylemsizlik yarıçapı artacağı için gecelerin süresi artar.

düzgün kürede eylemsizlik yarıçapı =4r/3pi kutle-ve-agirlik-merkezi-9.jpg

Dünyanın eylemsizlik yarıçapını hesaplamak zor. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

?

Gayet güzel!

Oh be! Çabuk gelsin şu iklim değişikliği!

Ben artık geceleri uzuuuun uzun uymak, dinlenmek istiyorum! :)

Ama hevesin kursağımda kalacak gibi...

Çünkü geceler uzarsa gündüzler de uzar ve bizi uzuuuun uzun çalıştırırlar. :(

...

Kutuplardaki buzlar erirse, denizlerin seviyesi yükselecektir. Eriyen sular özellikle Ekvator bölgesinde toplanacakdır. Dünyanın çapı artacaktır.

Çapın artması nedeniyle ve balerin örneğinde olduğu gibi, Dünyanın dönme hızı da yavaşlayacaktır.

(Balerin örneği: Kendi ekseninde hızla dönen balerin kollarını açtığında, dönme hızı yavaşlar, kolların bedenine yapıştırdığında, dönme hızı artar)

..

Hesap yolu olarak açısal momentumun sabitliğinden yola çıkayım.

1-endeksi Dünyanın şu anki yarıçapı ve gün uzunluğu (r1 = 6400 km ve T1 = 86400 s )

2-endeksi Dünyanın buzlar eridikten sonraki yarıçap ve gün uzunluğu

L = m*r1*w1 = m*r1*2*pi/T1

L = m*r2*w2 = m*r2*2*pi/T2

Oranlarsak

T2 = T1*(r2/r1)^2

Bütün buzullar eridiğinde deniz seviyesi ne kadar yükselir, hiç bir fikrim yok. Atıyorum; 50 metre yükselmiş olsun!

Bir günümüz sadece 1,3 saniye uzayacaktır!!!

..

Yine hevesim kursağımda kaldı: Uzun uzun uyuyamıyacağım maalesef.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Küresel iklim değişikliği nedeniyle kutuplardaki buzlar erirse...

Gecelerin süresi artar mı, azalır mı yoksa aynı mı kalır?

Sevgiler

Bir ip ucu verelim...  Ay'ı da hesaba katacağız.... Cevap sanıldığından daha karmaşıktır. Ben kısaca cevap vereyim...

Kütleçekim sürtünmesinin azalmasından dolayı günler ve geceler hafifçe kısalır. Dünya kendi etrafında biraz daha hızlı döner.

Ama bu kendini gecelerin kısalması şeklinde mi belirtir yoksa gündüzlerin uzaması şeklinde mi belirtir?

Belki ikisi de kısalır ve dünya kendi etrafında daha hızlı dönmeye başlar.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

Bir ip ucu verelim...  Ay'ı da hesaba katacağız.... Cevap sanıldığından daha karmaşıktır. Ben kısaca cevap vereyim...

Kütleçekim sürtünmesinin azalmasından dolayı günler ve geceler hafifçe kısalır. Dünya kendi etrafında biraz daha hızlı döner.

Ama bu kendini gecelerin kısalması şeklinde mi belirtir yoksa gündüzlerin uzaması şeklinde mi belirtir?

Belki ikisi de kısalır ve dünya kendi etrafında daha hızlı dönmeye başlar.

Ay okyanustaki suları   dünya dönüş yönünün tersine hareket ettirir.

Gün  süresinin artması lazım.

tide-friction.jpg

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, haci yazdı:

Kütleçekim sürtünmesi nedeniyle günler ve geceler hafifçe uzar. Dünya kendi etrafında biraz daha yavaş döner.

Ama bu kendini gecelerin uzaması şeklinde mi belirtir yoksa gündüzlerin uzaması şeklinde mi belirtir?

Belki ikisi de uzar ve dünya kendi etrafında daha yavaş dönmeye başlar.

Sevgili haci.

Benim sorum sadece ve yanlız başına buzulların erimesinin etkisini amaçlıyordu. Dünyadaki diğer her şey değişmediği takdire, buzulların erimesi nedeniyle bir günün süresi sadece 1 saniye kadar artacaktı. Yani Dünya daha yavaş dönecekti, Dünyanın kendi ekseni etrafında dönme süresi 1 saniye kadar uzayacaktı. Yukardaki sorumda geçen "gecenin uzaması" sadece bir abartmaydı, dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Uzayan bir günün süresidir ve bu uzama süresi gecenin ve gündüzün süresine dağılır.

Benzer etki aslında her sene İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış süresince de yaşanıyor:
İlkbahar-Yaz aylarında ağaçlar, çalılar, otlar vb. yaprak verir, çiçek açarken, Dünya yüzeyinde bulunun büyük bir kütle ortalama bir kaç metre yükselmiş oluyor. Bu da yine balerin etkisi gösteriyor. Yani balerin kollarını açıyor ve dönme hızını yavaşlatıyor.

Sonbahar-Kış aylarında ise tam tersi gerçekleşiyor. Yapraklar dökülünce büyük bir kütle yere düşüyor: Balerin kollarını bedenine yapıştırıyor ve dönme hızını artırıyor.

Dünya-Ay ilişkisinden haberim var. Sanırım sen iletini yazarken yanlış ifade ettin. Sevgili @mirasyedi'nin de belirttiği gibi, gün süresi uzar. İzninle iletindeki yanlış yazılan yerleri düzelttim. Dünyanın dönüş hızı yavaşlarken, Ay da Dünyadan uzaklaşır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili haci.

Benim sorum sadece ve yanlız başına buzulların erimesinin etkisini amaçlıyordu. Dünyadaki diğer her şey değişmediği takdire, buzulların erimesi nedeniyle bir günün süresi sadece 1 saniye kadar artacaktı. Yani Dünya daha yavaş dönecekti, Dünyanın kendi ekseni etrafında dönme süresi 1 saniye kadar uzayacaktı. Yukardaki sorumda geçen "gecenin uzaması" sadece bir abartmaydı, dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Uzayan bir günün süresidir ve bu uzama süresi gecenin ve gündüzün süresine dağılır.

Benzer etki aslında her sene İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış süresince de yaşanıyor:
İlkbahar-Yaz aylarında ağaçlar, çalılar, otlar vb. yaprak verir, çiçek açarken, Dünya yüzeyinde bulunun büyük bir kütle ortalama bir kaç metre yükselmiş oluyor. Bu da yine balerin etkisi gösteriyor. Yani balerin kollarını açıyor ve dönme hızını yavaşlatıyor.

Sonbahar-Kış aylarında ise tam tersi gerçekleşiyor. Yapraklar dökülünce büyük bir kütle yere düşüyor: Balerin kollarını bedenine yapıştırıyor ve dönme hızını artırıyor.

Dünya-Ay ilişkisinden haberim var. Sanırım sen iletini yazarken yanlış ifade ettin. Sevgili @mirasyedi'nin de belirttiği gibi, gün süresi uzar. İzninle iletindeki yanlış yazılan yerleri düzelttim. Dünyanın dönüş hızı yavaşlarken, Ay da Dünyadan uzaklaşır.

Sevgiler

Sevgili DMA: Normalde dünya ay ile birlikte güneşten uzaklaşırken, ay dünyadan uzaklaşır. Bunlar birkaç cm'lik düzensizlikler. Ayın etkisini ortadan kaldırırsak dünya biraz daha hızlı dönmeye başlar. Çünkü ayın dünyayı yavaşlatıcı olan etkisi ortadan kalkmıştır. Dünya hızlı dönünce günler kısalır. Senin hesapladığın süre olan 1,3 saniye son derece büyük bir sayı.. Kabul edilemez.  Balerina etkisi son derece azdır. Dünyanın ayın hareketlerine olan etkisi çok daha barizdir ve o nedenden (gravitational friction) ay yalnız bir yüzünü dünyaya gösterir. 

Sitelerde Paylaş

Ayın dünyanın kendi etrafında olan dönüşüne etkisi vardır ama bu etki çok azdır. Bu etkinin her yüz yılda bir iki milisaniye olduğu hesaplanmıştır. Yani aydan dolayı dünyanın kendi etrafında dönüşü her yüzyılda iki milisaniye uzar.

Sitelerde Paylaş
On 22.02.2020 at 23:37, mirasyedi yazdı:

gecelerin süresi artar.

t1=bir gün 86400 (saniye)

t2=? saniye

m=dünyanın kütlesi (kilogram)

r1=eylemsizlik yarıçapı (metre)https://en.wikipedia.org/wiki/Radius_of_gyration

r2=Kutuplar buzlar  eridikten  sonraki  eylemsizlik yarıçapı  

E=dönme enerjisi ( joule)

bu formülden dönme enerjisi  bulunur.
E=(m*r1*pi)/t 

enerji eşitliğinden faydalanıp r1 yerine r2 yazılırsa  bir gün kaç saniye olduğu bulunur.

t2=(m*r2*pi)/E 

Kutuplardaki buzlar eriyince r2 eylemsizlik yarıçapı artacağı için gecelerin süresi artar.

düzgün kürede eylemsizlik yarıçapı =4r/3pi kutle-ve-agirlik-merkezi-9.jpg

Dünyanın eylemsizlik yarıçapını hesaplamak zor. :)

On 23.02.2020 at 10:00, DreiMalAli yazdı:

?

Gayet güzel!

Oh be! Çabuk gelsin şu iklim değişikliği!

Ben artık geceleri uzuuuun uzun uymak, dinlenmek istiyorum! :)

Ama hevesin kursağımda kalacak gibi...

Çünkü geceler uzarsa gündüzler de uzar ve bizi uzuuuun uzun çalıştırırlar. :(

...

Kutuplardaki buzlar erirse, denizlerin seviyesi yükselecektir. Eriyen sular özellikle Ekvator bölgesinde toplanacakdır. Dünyanın çapı artacaktır.

Çapın artması nedeniyle ve balerin örneğinde olduğu gibi, Dünyanın dönme hızı da yavaşlayacaktır.

(Balerin örneği: Kendi ekseninde hızla dönen balerin kollarını açtığında, dönme hızı yavaşlar, kolların bedenine yapıştırdığında, dönme hızı artar)

..

Hesap yolu olarak açısal momentumun sabitliğinden yola çıkayım.

1-endeksi Dünyanın şu anki yarıçapı ve gün uzunluğu (r1 = 6400 km ve T1 = 86400 s )

2-endeksi Dünyanın buzlar eridikten sonraki yarıçap ve gün uzunluğu

L = m*r1*w1 = m*r1*2*pi/T1

L = m*r2*w2 = m*r2*2*pi/T2

Oranlarsak

T2 = T1*(r2/r1)^2

Bütün buzullar eridiğinde deniz seviyesi ne kadar yükselir, hiç bir fikrim yok. Atıyorum; 50 metre yükselmiş olsun!

Bir günümüz sadece 1,3 saniye uzayacaktır!!!

..

Yine hevesim kursağımda kaldı: Uzun uzun uyuyamıyacağım maalesef.

Sevgiler

Herkesten özür diliyorum.
Benim iletideki formül hatalı.

Hızın karesini almayı unutmuşum.

Benim iletiye kocaman çarpı  işareti atmak isterdim. 

Forumlarda neden bu özellik yok?

Hatayı kim bulduysa çarpı işareti atabilmeli. :)

Sitelerde Paylaş
On 27.02.2020 at 09:59, mirasyedi yazdı:

10 metre çapında rüzgar tunelinde 100 km/saat hızlara ulaşan  rüzgar hızı oluşturmak için ne kadar basınç farkı gerekir?

Bu basınç farkı dünya üzerinde var mıdır?

Yoksa atmosferde oluşan rüzgarlar nasıl yüksek hızlara ulaşabiliyorlar? :)

İşin içine havanın sıkışabilir olması, türbülanslı akım vb. özellikler girdiği için ezbere direk bir cevap veremem, çünkü akışkanlar benim konum değildir. Ama basit bir örnek ile, basınç farkının en az ne kadar olması gerektiğini sen kendin de hesaplayabilirisin.

İçi su dolu bir kabın altındaki delikten fışkıran su hüzmesinin hızı nedir örneğini tanıyorsundur. Sorduğun soru prensip olarak bu! Kabın içine su yerine hava varmış gibi düşüneceksin. Hepsi bu kadar! Kabın yüksekliği sana hem gerekli olan minimum potensiyel enerjiyi hem de minumum basınç farkını verir.

Bu basınç farkının değerini şu an bilmesem dahi (çünkü elime kağıt-kalem almadım) Dünya üzerinde olduğunu sanmıyorum.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, DreiMalAli yazdı:

İşin içine havanın sıkışabilir olması, türbülanslı akım vb. özellikler girdiği için ezbere direk bir cevap veremem, çünkü akışkanlar benim konum değildir. Ama basit bir örnek ile, basınç farkının en az ne kadar olması gerektiğini sen kendin de hesaplayabilirisin.

İçi su dolu bir kabın altındaki delikten fışkıran su hüzmesinin hızı nedir örneğini tanıyorsundur. Sorduğun soru prensip olarak bu! Kabın içine su yerine hava varmış gibi düşüneceksin. Hepsi bu kadar! Kabın yüksekliği sana hem gerekli olan minimum potensiyel enerjiyi hem de minumum basınç farkını verir.

Bu basınç farkının değerini şu an bilmesem dahi (çünkü elime kağıt-kalem almadım) Dünya üzerinde olduğunu sanmıyorum.

Sevgiler

Alıntı

Rüzgarın basıncı bu formülle bulunuyor.

100 km/saat hızda esen rüzgarın oluşması için ne kadar basınç gerekir yerine bu hızda esen rüzgar ne kadar basınç oluşturur diye düşündüm.

havanın özgül ağırlığı ρ=1.25 kg/m3

pd = dinamik basınç (mbar)

v=100km/saat= 27.77m/s

pd = (1/2* ρ *v2 )/100

pd=4.8225 mbar  çıktı.

Bende hesaplamadan önce bu basınç farkının çok yüksek olacağını asla dünyada bulunamayacağını düşünüyordum. :)

ölçülen en yüksek  atmosfer basıncı 1085 mbar

Ölçülen en düşük atmosfer basıncı 870 mbar

normal atmosfer basıncı 1013.25 mbar 

normal hava basıncı ile en düşük basınç farkı 143.25 mbar

Bu basıncı yukarıdaki formule koyarsam 545 Km/saat rüzgar hızı çıkıyor.

Bu hesapladığım değere en yakın  yüksek hızı bunu bulabildim.  :)

Alıntı

May 31 2013 US El Reno, Oklahoma 291 mph (468 km/h) 302 mph (486 km/h) 336 mph (541 km/h) [18][19]

https://en.wikipedia.org/wiki/Tornado_records

Alıntı

The highest sea-level pressure on Earth occurs in Siberia, where the Siberian High often attains a sea-level pressure above 1050 mbar (105 kPa; 31 inHg), with record highs close to 1085 mbar (108.5 kPa; 32.0 inHg). The lowest measurable sea-level pressure is found at the centers of tropical cyclones and tornadoes, with a record low of 870 mbar (87 kPa; 26 inHg).

https://en.wikipedia.org/wiki/Atmospheric_pressure

Sitelerde Paylaş

Sevgili mirasyedi.

Sayılara bakmadım ama... Önce verdiğin formülü sonra neden 100'e böldün?

Prensip olarak aynı şeyi söylemiş olduk:
Benim teklifim potensiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürme üzerine kuruluydu, senin düşüncen ise tersine, kinetik enerjiyi potensiyel enerjiye dönüştürme üzerine kurulu. Yani her iki yöntem ile aynı sonuç çıkması gerekir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili mirasyedi.

Sayılara bakmadım ama... Önce verdiğin formülü sonra neden 100'e böldün?

Prensip olarak aynı şeyi söylemiş olduk:
Benim teklifim potensiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürme üzerine kuruluydu, senin düşüncen ise tersine, kinetik enerjiyi potensiyel enerjiye dönüştürme üzerine kurulu. Yani her iki yöntem ile aynı sonuç çıkması gerekir.

Sevgiler

pascalı mbar çevirmek için 100 böldüm. :)

Dünya üzerinde basınç düşüklüğünü bulmak için ise baca formülü daha kullanışlı.

https://www.engineeringtoolbox.com/natural-draught-ventilation-d_122.html

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Banyom bitti, banyo küvetin suyunu boşaltmak gerek!
Hangi durumda küvet daha çabuk boşalır?
1- Küvetin içinde kalırım ve tıpayı açarım
2- Küvetten çıkarım ve tıpayı açarım.

Sevgiler

Tıpa açılınca küvetten suyun akışını hızlandıran etmenler nelerdir?

Suyun hidrostatik basıncı, hava basıncı ve yer çekimidir.

Ben küvette kalırsam bu etmenlere ne olur?

Ben küvetten çıkarsam bu etmenlere ne olur?

Ben küvette kalırsam hidrostatik basınç azalır ve küvet daha yavaş boşalır.

Hidrostatik basınç suyun bulunduğu yerde kenarlara uyguladığı basınçtır.

Ben küvette kalırsam bu basınç daha geniş bir alana yayılacağından azalır ve küvet diğer duruma göre daha yavaş boşalır.

Ben küvetten çıkarsam hidrostatik basınç azalmaz ve küvet diğer duruma göre daha hızlı boşalır.

Sitelerde Paylaş
On 01.03.2020 at 21:07, DreiMalAli yazdı:

Banyom bitti, banyo küvetin suyunu boşaltmak gerek!
Hangi durumda küvet daha çabuk boşalır?
1- Küvetin içinde kalırım ve tıpayı açarım
2- Küvetten çıkarım ve tıpayı açarım.

Sevgiler

Graduate-Cylinder-Water-Displacement-394

Küvet içinde iken su yüksekliği daha fazladır.

Delik üstündeki basınç atar.

P=ρ.g.h  

suyun akış hızıda artar.

V=√(2*g*h)

Küvet içinde iken su daha hızlı boşalır.

Sitelerde Paylaş
On 02.03.2020 at 21:45, mirasyedi yazdı:

P=ρ.g.h  

suyun akış hızıda artar.

V=√(2*g*h)

Küvet deliğinin üzerine oturmadıysa geçerli bu söylediğin ya da çok kirli olduğu için küvet tıkanabilir vs. Gerçek dünyada çok daha fazla parametre var. Hatırlatmak isterim.

Sitelerde Paylaş
On 02.03.2020 at 19:45, mirasyedi yazdı:

Graduate-Cylinder-Water-Displacement-394

P=ρ.g.h  

suyun akış hızıda artar.

V=√(2*g*h)

:)
Güzel bir örnek!  Benim aklıma gelmemişti.
Bir de video bulabilseydik harika olurdu.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DreiMalAli yazdı:

:)
Güzel bir örnek!  Benim aklıma gelmemişti.
Bir de video bulabilseydik harika olurdu.

Sevgiler.

Sevgili DMA

Senin çözümün nedir? Soru sana ait olduğuna göre sana ait bir açıklama olmalı değil mi?  O nedir? mirasyedi'nin açıklaması seni tatmin ediyor mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...