Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, mirasyedi yazdı:

1 kg kurşunu kaynatmak için mi daha çok enerji gereklidir yoksa 1 kg suyu kaynatmak için mi daha çok enerji gereklidir?

Alıntı

Kaynama noktası, bir sıvının buhar basıncının çevre basıncına eşit olduğu ve sıvının hızlı bir şekilde buharlaşmasına veya kaynamasına neden olan sıcaklıktır.

Peki bir sıvının buhar basıncının çevre basıncına eşit olması nedir? En basitinden başlayalım, buhar nedir,

Alıntı

Vapor refers to a gas phase at a temperature where the same substance can also exist in the liquid or solid state, below the critical temperature of the substance.

(For example, water has a critical temperature of 374 °C (647 K), which is the highest temperature at which liquid water can exist.)

Buhar, gazın kritik sıcaklığından alçak bir sıcaklıkta sıvı veya katı da olabilmesidir.

Örnek odandaki bardağın içindeki sıvı su ve ortamdaki gaz formundaki su.

Su kaynama noktası olan 1 atmosfer basınç altında kabul ettiğimiz 100 santigrat derecenin çokça altında, hatta soğuk su, şu terleten günlerde içilecek tarzdan.

Havadaki gaz formundaki su da ona yakın değerde bir sıcaklıkta, işte bu nasıl oluyor da, kaynama noktasının altında olan bir sıvı, o ortamda gaz halinde de bulunabiliyor

İşte bunun sebebi maddenin uçucu olması

Alıntı

Kimyada, uçuculuk bir maddenin ne kolaylıkta buharlaştığını tanımlayan bir özelliktir. Belirli bir sıcaklık ve basınçta, yüksek uçuculuğa sahip bir maddenin buhar olarak bulunma olasılığı daha yüksekken, düşük uçuculuğa sahip bir maddenin sıvı ya da katı olma olasılığı daha yüksektir.

Alıntı

Kaynama noktası, bir sıvının buhar basıncının çevre basıncına eşit olduğu ve sıvının hızlı bir şekilde buharlaşmasına veya kaynamasına neden olan sıcaklıktır. Buhar basıncı ile yakından ilgilidir, ancak basınca bağlıdır.

Niye bu ikisi? Maddenin buhar olarak bulunma olasılığı ne kadar yüksekse, o ortamda yarattığı buhar basıncı da yüksek olacaktır, ta ki denge fazına ulaşana kadar.

Yani sıvı-gaz dengesinin oluşturduğu buhar basıncı çevre basıncına eşit olduğunda sıvı kaynamaya başlayacak ve hızla gaz formuna dönüşecek.

Senin sorun ise bir o kadar eksik. 1 kilogram su nerede kaç derece, kurşun hangi formda nerede, kaç derece. Tamamen boşluk.

Kurşunun ve suyun hal değiştirme ısısını bulmak pek zor değil, al sana ikisi

Alıntı

The heat of vaporization of water is about 2,260 kJ/kg, which is equal to 40.8 kJ/mol.

Alıntı

Latent Heat of Vaporization of Lead is 177.7 kJ/mol.

Konuya biraz hakim olup soru sorsan bu mevzu çıkmazdı, direk olarak işlemler yapılır önüne konulurdu.

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, ApollonTheGod yazdı:

Peki bir sıvının buhar basıncının çevre basıncına eşit olması nedir? En basitinden başlayalım, buhar nedir,

Buhar, gazın kritik sıcaklığından alçak bir sıcaklıkta sıvı veya katı da olabilmesidir.

Örnek odandaki bardağın içindeki sıvı su ve ortamdaki gaz formundaki su.

Su kaynama noktası olan 1 atmosfer basınç altında kabul ettiğimiz 100 santigrat derecenin çokça altında, hatta soğuk su, şu terleten günlerde içilecek tarzdan.

Havadaki gaz formundaki su da ona yakın değerde bir sıcaklıkta, işte bu nasıl oluyor da, kaynama noktasının altında olan bir sıvı, o ortamda gaz halinde de bulunabiliyor

İşte bunun sebebi maddenin uçucu olması

Niye bu ikisi? Maddenin buhar olarak bulunma olasılığı ne kadar yüksekse, o ortamda yarattığı buhar basıncı da yüksek olacaktır, ta ki denge fazına ulaşana kadar.

Yani sıvı-gaz dengesinin oluşturduğu buhar basıncı çevre basıncına eşit olduğunda sıvı kaynamaya başlayacak ve hızla gaz formuna dönüşecek.

Senin sorun ise bir o kadar eksik. 1 kilogram su nerede kaç derece, kurşun hangi formda nerede, kaç derece. Tamamen boşluk.

Kurşunun ve suyun hal değiştirme ısısını bulmak pek zor değil, al sana ikisi

Konuya biraz hakim olup soru sorsan bu mevzu çıkmazdı, direk olarak işlemler yapılır önüne konulurdu.

3 saat önce, mirasyedi yazdı:

1 kg kurşunu kaynatmak için mi daha çok enerji gereklidir yoksa 1 kg suyu kaynatmak için mi daha çok enerji gereklidir?

Kurşun ile su başlangıçta 20 Cderecede

ikiside tamamen buhar olana kadar  kadar ortam basıncı  sabit 1 Atm.  :)

Sitelerde Paylaş
On 05.06.2020 at 05:29, ApollonTheGod yazdı:

Kurşunu 1 atm basınçta buhar edebilene helal olsun, şimdilik öyle bir şey ne duydum ne de gördüm. 

buhar edilemeyen  kurşunun buharlaşma ısısını buharlaşma sıcaklığını  nasıl bulmuşlar? :)

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kurşunun erime noktası sıcaklğı = 327,5 Co = 600,65 Ko

kurşunun kaynama noktası sıcaklığı =1750C = 2023,15 K

kurşun buharlaşma ısısı 857,625 kj/kg

kurşun katı spesifik ısı değeri 0,13 kj/kgKo

kurşun sıvı spesifik ısı değeri 0,14 kj/kgKo

başlangıçta 20 Co  derece 1kg kurşunu 1atm  basınçta buharlaştırmak için gerekli ısı miktarı 

(327,5-20)*0.13+(1750-327,5)*0,14 +857,625= 1096,77 kj

su buharlaşma ısısı     2256,4 kj/kg
su sıvı spesifik ısı değeri 4.18 kj/kgKo

suyun kaynama noktası sıcaklığı 100 Co = 373,15 Ko

başlangıçta 20 Co  derece 1kg suyu 1atm basınçta buharlaştırmak için gerekli ısı miktarı

(100-20)*14,18+2256.4 = 2340,58  kj

On 04.06.2020 at 19:58, mirasyedi yazdı:

Kurşun ile su başlangıçta 20 Cderecede

ikiside tamamen buhar olana kadar  kadar ortam basıncı  sabit 1 Atm.  :)

On 04.06.2020 at 16:03, mirasyedi yazdı:

ilginç bir şekilde suyu buharlaştırmak kurşunu buharlaştırmakdan daha çok enerji istiyor.  :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

ilginç bir şekilde suyu buharlaştırmak kurşunu buharlaştırmakdan daha çok enerji istiyor.  :)

Bunu bende farkettim ama sormaya cekindim acaba basit bir detay gözümden mi kacti diye.

Neyse yinede sorayim bilmedigim icin.

Acaba neden suyun bilesik olmasindan mi kaynaklaniyor?

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, deadanddark yazdı:

Bunu bende farkettim ama sormaya cekindim acaba basit bir detay gözümden mi kacti diye.

Neyse yinede sorayim bilmedigim icin.

Acaba neden suyun bilesik olmasindan mi kaynaklaniyor?

Bilmiyorum.Sadece ilgimi çekti o yüzden sordum.

Sıcaklık ölçme konusunuda anlamıyorum.

Elimdeki kitap kurşunun kaynama noktasını 1525Co  derece yazmış.760 mm  civa basıncında ölçüldüğünü belirtmişler.Basım hatası galiba. :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Erime ısısı

Hatamı bulduğun için teşekkürler. :)

Erime ısısını unutmuşum.(erken bunamaya başladım)

kurşunun erime ısısı 4,799 kj/mol=23,16119 kj/kg

Hata yapmamak için sizlerden tekrar onay alayım.

Aşağıdaki değerde nokta virgül yerine mi kullanılıyor yoksa binlik ayıracı yerine mi?

Ben diğer değerde virgül olarak kullanıldığı için virgül olarak aldım.

Alıntı

Latent Heat of Vaporization

Lead – Specific Heat, Latent Heat of Fusion, Latent Heat of Vaporization

Specific heat of Lead is 0.13 J/g K.

Latent Heat of Fusion of Lead is 4.799 kJ/mol.

Latent Heat of Vaporization of Lead is 177.7 kJ/mol.

https://www.nuclear-power.net/lead-specific-heat-latent-heat-vaporization-fusion/

20 saat önce, mirasyedi yazdı:

kurşunun erime noktası sıcaklğı = 327,5 Co = 600,65 Ko

kurşunun kaynama noktası sıcaklığı =1750C = 2023,15 K

kurşun buharlaşma ısısı 857,625 kj/kg

kurşun katı spesifik ısı değeri 0,13 kj/kgKo

kurşun sıvı spesifik ısı değeri 0,14 kj/kgKo

başlangıçta 20 Co  derece 1kg kurşunu 1atm  basınçta buharlaştırmak için gerekli ısı miktarı 

(327,5-20)*0.13+(1750-327,5)*0,14 +857,625= 1096,77 kj +23,16119=1119,931 kj

su buharlaşma ısısı     2256,4 kj/kg
su sıvı spesifik ısı değeri 4.18 kj/kgKo

suyun kaynama noktası sıcaklığı 100 Co = 373,15 Ko

başlangıçta 20 Co  derece 1kg suyu 1atm basınçta buharlaştırmak için gerekli ısı miktarı

(100-20)*14,18+2256.4 = 2340,58  kj

Sitelerde Paylaş

Aslında bütün bu hesaplamalara gerek yok. Suyu mu ısıtmak daha kolay yoksa kurşunu mu ve neden ? Diye sorarsak daha iyi olur. 

Özgül ısı neye bağlıdır ?

Tabi birde, tencerenin içine 1cm^3 küplük bir kurşun parçasını atıp ocağa koyup 1700 derecelere çıkmasını bekleyemeyiz değil mi ? Neden ?

@mirasyedi

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Aslında bütün bu hesaplamalara gerek yok. Suyu mu ısıtmak daha kolay yoksa kurşunu mu ve neden ? Diye sorarsak daha iyi olur. 

Özgül ısı neye bağlıdır ?

Tabi birde, tencerenin içine 1cm^3 küplük bir kurşun parçasını atıp ocağa koyup 1700 derecelere çıkmasını bekleyemeyiz değil mi ? Neden ?

@mirasyedi

özgül ısı neye bağlı bilmiyorum.

1 kg buhar sıvı hale geçince   aldığı enerjiyi tekrar dışarı  verecek.
Bu enerji ile 1 kg kurşunu eritebilmemiz lazım.

Ama bunun nasıl yapılacağını bilmiyorum. :)

Bilen var mı acaba?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, mirasyedi yazdı:

özgül ısı neye bağlı bilmiyorum.

1 kg buhar sıvı hale geçince   aldığı enerjiyi tekrar dışarı  verecek.
Bu enerji ile 1 kg kurşunu eritebilmemiz lazım.

Ama bunun nasıl yapılacağını bilmiyorum. :)

Bilen var mı acaba?

Niye hiç ortamı hesaba katmıyorsun ?

20 derecelik bir ortamda 370 derece bir şey yapmak için hesapladığın kadar enerji vermek gerçekten yeter mi ?

Sıcaklık farkı büyüdükçe kayıp çok hızlı artacak öyle ki bir noktadan sonra daha fazla ısıtamayacaksın ama enerji vermeye devam ediyorsun ?

Ben hiç ocakta eriyen tencere görmedim.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, deadanddark yazdı:

ocak derken evde kullanilan ocaktan bahsetmedin degil mi?

Tam olarak ondan bahsettim su kaynatabiliyoruz sonuçta.

Anlatım konusunda gerçekten yetersiz biriyim sanırım :D

Asıl bahsetmek istediğim noktanın böylesine etrafından dolanmanızın başka açıklaması olamaz :D 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...