Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

• İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Tam olarak ondan bahsettim su kaynatabiliyoruz sonuçta.

Anlatım konusunda gerçekten yetersiz biriyim sanırım :D

Asıl bahsetmek istediğim noktanın böylesine etrafından dolanmanızın başka açıklaması olamaz :D 

Su ile kursunun buharlasma sicakligi arasindaki farkin(kursun daha düsük) neden kaynaklandigini ben hala anlayamadim Sütlü Kase.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye hiç ortamı hesaba katmıyorsun ?

20 derecelik bir ortamda 370 derece bir şey yapmak için hesapladığın kadar enerji vermek gerçekten yeter mi ?

Sıcaklık farkı büyüdükçe kayıp çok hızlı artacak öyle ki bir noktadan sonra daha fazla ısıtamayacaksın ama enerji vermeye devam ediyorsun ?

Ben hiç ocakta eriyen tencere görmedim.

yüksek sıcaklığa dayanıklı termos şisesi gibi  bir ortam lazım. :)

Bu soruna cevap olarak bende yüksek sıcaklıklarda erime erime ve kaynama ısılarını nasıl tespit ettiklerini sorayım.

Onlar hangi ortamda bu değerleri bulmuşlar?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, deadanddark yazdı:

Demir dökümcü degilim.

Sanirim metalin eritildigi firin tamamen yalitimli olmali.

Şeye benziyor bu, hava yalıtkandır ama yeterli gerilimi verirsen iletken davranacaktır. 

Aynı şekilde,  bir şeyi 300 dereceye çıkaracaksan sorun yok ama 1700 dereceye ulaşacak bir madde için o kadar iyi yalıtkanlık mümkün değil. 

Doğal olarak @mirasyedi yaptığı hesap doğru olsa bile, sonlarına bir K1 K2 (kayıplar) eklemek gerekli. 

Bu kayıplar arasındaki büyüklük farkı da korkunç olacaktır. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Tam olarak ondan bahsettim su kaynatabiliyoruz sonuçta.

Anlatım konusunda gerçekten yetersiz biriyim sanırım :D

Asıl bahsetmek istediğim noktanın böylesine etrafından dolanmanızın başka açıklaması olamaz :D 

kurşun dökenler gibi cezvede eritebiliriz.:)

ama kaynama noktasında sağlıklı ölçümü nasıl yapacağoımızı bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, deadanddark yazdı:

Su ile kursunun buharlasma sicakligi arasindaki farkin(kursun daha düsük) neden kaynaklandigini ben hala anlayamadim Sütlü Kase.

Özgül ısı olarak anladım ben bunu. 

Nedenini bende bilmiyorum. 

16 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Bu soruna cevap olarak bende yüksek sıcaklıklarda erime erime ve buharlaşma ısılarını nasıl tespit ettiklerini sorayım.

Güzel bir soru aslında. 

Ezberden bir bilgim yok. Teorik olarak bulunmuyordur, deneyseldir diye düşünüyorum. 

Ancak sıvı ve buhar hale geçiş moleküler arası bağlarla ilgili olduğu için belki bir teorik yaklaşımda yapılabilir. 

Bir tasarım yapacak olsam

Mümkün olan en yalıtkan ortamda, kademeli ısı boşluklarıyla, çok az miktarda malzemeyi, çok hızlı şekilde ısıtarak tespit etmeye çalışırdım (basınçta önemli tabii) :)

Belki daha iyileri bulunabilir 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, deadanddark yazdı:

Söyle denilmis : Buharlaşma ısısı basınç arttıkça azalır.

Yani kursunu kaynatmak icin daha fazla basinc gerektigi icin mi sudan daha az buharlasma isisi.

Buharlasma isisi gercekten garipmis.

Hayır, 

Bu moleküller arası bağın ne kadar kolay kırılabildiği ile ilgili. 

Basınç ile ilgili bilgiyi hangi kaynak buldun ?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Hayır, 

Bu moleküller arası bağın ne kadar kolay kırılabildiği ile ilgili. 

Basınç ile ilgili bilgiyi hangi kaynak buldun ?

Alintidir :

1. Madde sıvı haldeyken ısı verilince sıcaklığı artıyor.
  2. Kaynama noktasına (Tkaynama) ulaştığında maddeye ısı verilmesine rağmen maddenin sıcaklığı değişmiyor, ama kaynamaya başlıyor.
  3. Kaynama tamamlandıktan sonra, yani maddenin tamamı sıvı halden gaz haline dönüştükten sonra, ısı verilmeye devam edildiği için, gaz halindeki maddenin sıcaklığı artmaya devam ediyor.

Bir saf maddenin kaynaması için verilmesi gereken ısı miktarıyla buharlaşma ısısının ilişkisini gösteren formül şöyledir.

Q = mLb

Q verilmesi gereken ısıyı, m maddenin kütlesini gösterir.

Buharlaşma ısısı basınç arttıkça azalır. (Kaynaklara bakınız.)

Aynen böyle yazmislar Sütlü. Yanlis mi anlamisim?

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, deadanddark yazdı:

Alintidir :

1. Madde sıvı haldeyken ısı verilince sıcaklığı artıyor.
  2. Kaynama noktasına (Tkaynama) ulaştığında maddeye ısı verilmesine rağmen maddenin sıcaklığı değişmiyor, ama kaynamaya başlıyor.
  3. Kaynama tamamlandıktan sonra, yani maddenin tamamı sıvı halden gaz haline dönüştükten sonra, ısı verilmeye devam edildiği için, gaz halindeki maddenin sıcaklığı artmaya devam ediyor.

Bir saf maddenin kaynaması için verilmesi gereken ısı miktarıyla buharlaşma ısısının ilişkisini gösteren formül şöyledir.

Q = mLb

Q verilmesi gereken ısıyı, m maddenin kütlesini gösterir.

Buharlaşma ısısı basınç arttıkça azalır. (Kaynaklara bakınız.)

Aynen böyle yazmislar Sütlü. Yanlis mi anlamisim?

Kaynağa inceledim bir soru üzerine Mike W adlı birinin verdiği cevaba dayanıyor.  (https://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=2461)

suyun faz diyagramını yorumlayarak bu sonuca varmış haklıda görünüyor. 

Ancak her madde için genelleştirilebilir bir şey değil. En azından uymayan istisnalar çıkacaktır. 

Bu yüzden öyleymiş gibi yazmayalım biz yine.

Sitelerde Paylaş

Kaynağa inceledim bir soru üzerine Mike W adlı birinin verdiği cevaba dayanıyor.  (https://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=2461)

suyun faz diyagramını yorumlayarak bu sonuca varmış haklıda görünüyor. 

Ancak her madde için genelleştirilebilir bir şey değil. En azından uymayan istisnalar çıkacaktır. 

Bu yüzden öyleymiş gibi yazmayalım biz yine.

Dogru söylüyorsun Sütlü.

Etilalkol icinde ayni kaynaktaki listedeki degerler >>Etilalkol  Kaynama: 78  C,  Buharlasma : 850 kJ/kg

Kaynama noktasi düsük ve ayni zamanda kursun gibi onunda Buharlasma isisi sudan cok daha düsük.

Sitelerde Paylaş

Hardisklerin diskleri manyetik malzeme ile kaplı ise neden mıknatıs çekmiyor?

Eski bozuk hardiskleri söküp diskleri mıknatısın çekip çekmediğine bakan var mı?

Elimde  bir sürü disk var.Hiçbirini mıknatıs çekmiyor. :)

Eski kasetlerin bantlarını mıknatıs çekiyordu.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, mirasyedi yazdı:

Eski bozuk hardiskleri söküp diskleri mıknatısın çekip çekmediğine bakan var mı?

Hiç denemedim.

Şimdi hayret ettim.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, mirasyedi yazdı:

Bu soruna cevap olarak bende yüksek sıcaklıklarda erime erime ve kaynama ısılarını nasıl tespit ettiklerini sorayım.

Ben de bilmiyorum.

Pyrometer olabilir mi?

3000 °C'ye kadar ölçebiliyormuş.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, mirasyedi yazdı:

Bir videoda dönmekte olan hdd yi cok güclü bir miknatis ile yavaslatildigini gördüm.

Bende tam olarak anlamadim ama tahminen hdd üzerindeki o cok kücük manyetik alanlarin aktif hale gelmesi icin akima ihtiyac mi vardir ya da disk yüzeyindeki manyetik alanlar farkli farkli yönlerde oldugu icin miknatis tarafindan nötr müs gibi algilanabilir.

Cevabi merakla bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Bir su kutusunun kenerına delik açtığımızda delikten su v = karekök(2gh) hızıyla fışkırır.

Bu hutuyu aynı zamanda H yüksekliğinden düşmeye bıraksaydık, delikten fışkıran suyun hızını nasıl hesaplardık?

Sevgiler

Bu pratikte nasıl bir sorunu çözümlemek için fayda sağlar bilemiyorum fakat aklıma bir yandan işerken bir yandan uçaktan atlayan bir adam canlandı. :)

Söylemek istediğim aslında şu; 

Ukala olup tadınızı kaçırmaktan ziyade arkadaşça fikrimi şöyle açıklamak istiyorum. Gravity iş yaparken ve özellikle hareket halindeki sistemlerin dinamiği incelenirken durgun haldeyken bildiğiniz bir formülün yanına ikinci bir formül ekleyip problemi çözeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hareket halindeki sistemlerin analizi lineer cebirle çözülebilecek problemler değildir. Bunun için çoğu zaman formüller de yetersiz kalır. Çünkü henüz gravity'nin iş yaptığı gerçeğiyle yüzleşecek kadar fizik bilmiyorsunuz. Ayrıca bu tür promlemlere programatik yaklaşmak en doğru çözümdür.

Bir diğer konu ise pratikte toplam üretime ya da insanlığa faydalı fizik problemlerinin peşinde olalım ki uğraşıp didindiğimize değsin.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Bir su kutusunun kenerına delik açtığımızda delikten su v = karekök(2gh) hızıyla fışkırır.

Bu hutuyu aynı zamanda H yüksekliğinden düşmeye bıraksaydık, delikten fışkıran suyun hızını nasıl hesaplardık?

Sevgiler

Delikten akan suyun hızı değişmemesi lazım.

v = karekök(2gh)

Ama  bu videoda olan olayı anlamadım.  :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...